KRUSCHENSALTS VERFSPUITEN VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER DINSDAG io MEI 1938 EERSTE BLAD PAG. a DE LAATSTE FASE De volkenbondsraad, welke gister weder te Geneve is bijeengekomen, heeft zijn ar beid begonnen met een zitting, we'.ke een geheim karak'.er droeg, gelijk wij dit al meer en meer zijn gewend geraakt. Zulke besloten bijeenkomsten dienen er toe, op een informeele wijze onderling tot overeenstem ming te geraken over de samenstelling van de agenda, en over den globalen gang, welke de besprekingen en-procedures in het open baar zullen nemen. Men vermijdt daardoor onverwachte, critieke wendingen in de de batten, welke tot gevaarlijke situaties zich zouden kunnen toespitsen, en nieuwe dé confitures, waaraan men thans minder dan ooit gezien het verlies aan prestige, behoefte gevoelt. Zoo heeft men gisteren, naar verluidt, o.a. besloten de zaken van de oorlogen in China en Spanje in officieele bespreking te nemen, evenals het vraagstuk van de Zwitsersche neutraliteit. Doch het agendapunt, hetwelk nog wel in den wijdsten kring de aandacht der wereld zal trekken, is de nu op handen zijnde liquidatie van het Abessijnsche Vraagstuk. De Negus heeft zich, gelijk te begrijpen is, ook niet de laa'ste kans laten ontnemen, om in Geneve voor het gekreukte recht van Ethiopië te getuigen. Hij kon zich daarbij beroepen op de gewoonte, de vertegenwoor digers van een land, dat rechtstreeks bij de besprekingen betrokken is, tot plaatsneming aan de raadstafel toe te laten. Dit recht heeft men hem niet zonder meer toegestaan; de staten, welke reeds zelfstandig overgingen tot de erkenning van de Italiaansche ver overing, o.w. Polen een eerste plaats innam, protesteerden tegen de voor hen bestaande onmogelijkheid, in de Abessijnsche delega tie iets anders te zien dan de representatie van een vorst in ballingschap. Een zelfstan dig Abessinië, hetwelk bondslid is en rechten te Geneve heeft, bestaat voor hen niet lan ger. Zoo heeft men dan, om kool en geit te sparen, een tusschenweg gekozen en aan Haile Selassie wel gelegenheid gegeven, nog eenmaal door middel van zijn vertrouwens lieden in den bond zijn meening te laten hooren, doch men zal zijn afgevaardigden aldaar ontvangen als zijn persoonlijke zaak bepleiters, niet langer als vertegenwoordi gers van een onafhankelijk volk. Het is een hard ding voor de volkenbonds diplomaten, bij de thans op handen zijnde likwidatie van de Abessijnsche affaire voor zichzelf tot de erkenning te moeten komen, op welk een deerlijke wijze recht en bil lijkheid zijn gesneefd. Doch de huidige toestand der wereld eischt nu eenmaal, dat onder dit verleden een streep worde getrok ken; men kan het oude zeer niet anders uit bannen. Ook voor de vrienden van den vrede door recht in het algemeen is de teleurstel ling en ontgoocheling zeer groot, doch dit is nog geen reden om voorgoed alle hoop te laten varen op een herstel van het Ge- neefsche instituut. Er moet worden voortge bouwd aan de groote menschheidsidealen, welke voor een belangrijk deel parallel loo- pen met de idealen, die ook elk Christen mogen bezielen. Al zal er in deze wereld immer strijd en onrecht blijven bestaan, toch moet de kamp voor rechtvaardigheid en vrede met onversaagdheid, door voor- en tegenspoed, worden voortgezet. De politieke crisis in België Nog uitzicht op overeenstemming De Belgische kabinetsraad heeft zich uit voerig bezig gehouden met de regeeringa- verklaring, welke de ministers J a n s o n en Soudan in de Kamer zullen voor lezen. De kans schijnt te bestaan, dat de regeering voorloopig zal willen genoegen nemen met de herinvoering van de crisis belasting en de verhooging van douane- en accijnsrechten, gelijk de oppositie deze voorstaat, en de mobiele belasting nog tot het najaar zal opschorten. De regeering zou slechts dan haar ontslag overwegen, indien het parlement haar Woensdag in do minderheid zou brengen, De geheime Russische zender >verkt weer Naar uit Warschau wordt bericht heeft mien in Polen 's nachts opnieuw de geheime Russische zender kunnen beluisteren, welks tegen het Stalin-regime ageert. De omroeper deelde o.a. mede, dat reed- 'thans de verantwoordelijke posten in de sovjet-unie door de geheime ledien van het „verbond der bevrijders" beaet zijn. Geneve en het Abes sijnsche vraagstuk Abessijnsche delegatie ver tegenwoordigt alleen den negus Leden kunnen het Italiaansche Keizerrijk individueel erkennen IN zijn geheime zitting van gistermid dag heeft de volkenbondsraad be sloten de kwestie van de erkenning van het Italiaansche gezag over Abessinië definitief op de agenda te plaatsen. Eveneens zullen de oorlog in China, de toestand in Spanje, en het vraagstuk van de Zwitsersche neutraliteit in be handeling komen. Het grootste gedeelte van de geheime zit ting van den volkenbondsraad werd gewijd aan bespreking van de moeilijkheid, of de delegatie van den negus van Abessinië tot de tafel van den volkenbondsraad zou wor den uitgenoodigd, wanneer de kwestie van een erkenning van het Italiaansche gezag .er Abessinië ter sprake zou komen- Verschillende vertegenwoordigers van sta ten, die het Italiaansche imperium reeds er kend hebben, en in het bijzonder de gede legeerde van Polen, K o m a r n i c k i, ver zetten zich tegen de toelating van de Abes sijnsche delegatie. Zij wezen er op. dat hun landen reeds erkend hadden, dat Italië het gezag over Abessinië uitoefent en dat het voor hen dus uiterst moeilijk zou zijn, thans met de delegatie van den negus als ver tegenwoordigster van Abessinië te gaan be raadslagen. Daarentegen betoogde L i t w i n o f f, dat de volkenbondsraad, zoo lang een beslissing in tegenovergestelden zin niet genomen zou zijn, het gezag van den negus over Abessinië zou moeten blijven erkennen, zoodat zijn delegatie krachtens artikel 4 paragraaf 5 van het volkenbondsverdrag recht zal heb ben om aan de besprekingen deel te nemen. Ook lord Halifax bestreed Komarnicki en achtte het billijk, dat aan de vertegen woordigers van den negus de gelegenheid zou worden geboden, in openbare raadsver gadering hun argumenten tegen de erken ning van het Italiaansche gezag uiteen te zetten. Tenslotte werd dan ook in dezen zin be sloten. De gedelegeerden van den negus zul len tot de raadstafel worden toegelaten, doch bij wije van tegemoetkoming aan Ko marnicki en zijn geestverwanten besloten de volkenbondsraad, dat zij niet vertegenwoor digers van Abessinië zullen wezen, hetgeen een vortdurende erkenning door den volken bondsraad van het zelfstandig voortbestaan van Abessinië zou kunnen schijnen. Zij wor den slechts genoemd: „delegatie van Haile Selassie", waardoor de vraag van de erken ning geheel in het midden wordt gelaten. De besprekingen van heden In de odhtendbijeenkomst heeft lord H a- lifax een verklaring afgelegd, buiten de agenda om, betreffende het tusschen Enge land en Italië gesloten Pact van Rome- Vervolgens heeft Wellington Koo als Chineesche woordvoerder den toestand in het Verre Oosten besproken, met name de Jaipansohe agressie in China. In de namiddag-bijeenikorast heeft ten slotte de bespreking plaats gehad van het agenda:punt: „Gevolgen van den tegenwoor- digen toestand in Abessinië." Bijzonderheden over de afwikkeling van dit overvol programma van besprekingen, zijn op het oogenblik dat wij dit schrijven, nog niet te verkrijgen. Naar echter verluidt zijn de discussies over Abessinië niet. geëindigd met het aan nemen van een resolutie, die den volken bondsstaten de vrijheid zou geven, het Ita liaansche gezag te erkennen. De vereischte eenstemmigheid voor een dergelijke resolu tie zou niet kunnen verkregen worden. Men schijnt ook van een aanbeveling met ge wone meerderiieid van stemmen te hebben afgezien, zoodat uitsluitend uit de iiidi dueele verklaring der raadsleden zal moe ten blijken, dat de meerderheid de erken ning van het gezag van Italië over Abes sinië onder de tegenwoardige omstandig heden vereenigbaar met het yolkenbonds- verdrae acht. HITLERS VERBLIJF IN FLORENCE Hedenavond weer terug in Berlijn Toen H i 11 e r cn Mussolini gisteren het op 't programma staande bezoek aan Florence brachten, bleek het in Dante's oude vaderstad prachtig voorjaarsweer te zijn, waardoor de feestelijkheden beter dan elders tot haar recht konden komen. In tegenstelling met Rome en tot op ze kere hoogte met Napels werd in Florence steeds luid voor Hitler gejuicht, hetgeen den duce blijkbaar zeer verheugde. 's Avonds was Hitier de eeregast aan een banket in de Lucagiordano hall van het regeeringspaleis. Daarna woonde hij de opera van Verdi „Simone Boccanegra' bij. Om 12 uur 15 ving de thuisreis aan. Tegenover den president van het agent schap Stefani heeft Hitier eenige verkla ringen afgelegd omtrent de indrukken, die bij tijdens zijn verblijf in Italië had opge daan. De „Führer" gaf uiting aan zijn be wondering voor de Italiaansche weermacht en verklaarde verder, dat hij zich bij zijn bezoek niet slechts als politicus, doch ook als kunstenaar had gevoeld. Hij had zich steeds slechts noode kunnen losmaken de monumenten, welke Rome bezit en van de schitterende paleizen, die hem waren getoond. Hitier sprak er voorts zijn vreugde over uit dat hij had kunnen vaststellen, dat tusschen fascisme en nationaal-socialisme een diepgaand wederzijdsch begrip bestaat. „Geloof mij", aldus besloot hij, „onze vriendschap is er niet een, die men zoo maar op kunstmatige wijze in het leven kan roepen". Toen de beide dictators des avonds bij hun vertrek het station naderden, bleek daar een groep oude vrachtauto's opgesteld die gediend hebben voor het troepenver voer tijdens den wereldoorlog. In deze auto's bevonden zich de veteranen uit den oorlog in hun oude, half-vergane uniformen, die liederen uit de loopgraven zongen, ter wijl het ronken der motoren hunner auto's de herinnering aan den oorlogstijd moest versterken. Van het dak van hot station werd een fantastisch vuurwerk afgestoken. Bij het afscheid tusschen Hitler en Musso lini was voor de pers niemand dan een vertegenwoordiger van Stefani en een het D.N.B. tegenwoordig. Men verwacht dat Hitier hedenavond om tien uur in de Duitsche hoofdstad zal aan komen. Er zijn aldaar reeds de noodige voorbereidselen getroffen voor een groot- sche ontvangst. De straten welke de „Führer" op zijn weg naar de rijkskanse larij zal volgen, worden van een speciale feestverlichting voorzien. Op het station zal Hitler worden verwelkomd door de leden der rijksregeering met Goering aan het Het huwelijk van Albrecht van Habsburg In het Benedictijnerklooster Pannonhal- ma (Hongarije) is gisteren het huwelijk ingezegend tusschen aartshertog Albrecht van Habsburg en mejuffrouw Katha- rina B o c s k a y. Gelijk bekend is aartshertog Albrecht het noofd van den Hongaarschen tak der Ilabsburgers en was zijn bruid tot voor kort nog onderwijzeres op het Hongaarsche platteland. Er is dus nog wel degelijk ro mantiek in de wereld! Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meei weel van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zondei goed gevolg, probeert dan de zes zouteD uit fCruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeei snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG De Franscb-Britscbe stap te Praag Een Duitsche opinie Met het oog op het belang dat Polen heef*, bij den toestand in Tsjecho-Slowaikije heeft Londen Warschau op de hoogte gesteld van de door de vertegenwoordigers van Enge land te Praag en Berlijn ondernomen stap pen inzake het Sudeten-vraagstuk. In Berlijn is men in semi-officieele krin gen van meening, dat de beslissende stap pen slechts door Praag kunnen worden ge daan, en dat de beoordeel ing van de geheei e situatie derhalve ervan afhangt, of en in hoeverre de regeering te Praag rekening houdt met de omstandigheid, dat slechts een principle el e en werkelijk breed-opgezette regeling der Sudeten-Duitsche kwestie, be vredigen kan. Een partieele oplossing zal die bevrediging niet mogelijk maken. Amerika en het wapen-embargo Deskundigen van het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken bereiden een gedetailleerd rapport voor, dat den se cretaris van staat in staat zal stellen zijn houding te bepalen nopens de resolutie van senator Nye, welke beoogt het em bargo op voor Spanje bestemde wapenen op te heffen. De algëmeene indruk is, dat de regeering aan de senaatscommissie van buitenland sche zaken zal te kennen geven, dat een wijziging in de op Spanje toegepaste neu- traliteitswet haar niet opportuun voor komt De Japansch- Chineesche oorlog Hirota over Rusland en China De Japansche minister van Buitenland sche Zaken, Hirota, heeft een vijftig vertegenwoordigers van de buitenland- sahe pers ontvangen en de vragen be antwoord, die zij hem stelden. Op een vraag over de verhouding van Japan tot de sovjet-unie zeide de Minis ter, dat de verhouding tusschen beide landen onbevredigend is. Japan verlangt een oplossing van alle hangende vraag stukken, met inbegrip van het visscherij- verdrag, dooh die sovjet-unie wil alleen een regeling van de meest dringende Sprekende over de militaire hulp van» de sovjet-unie aan Qhina zeide Hirota, dat deze hulp zeker zeer groot is, doch niet zoo groot als China wel had ver wacht Ten aanzien van Tsjang Kai Sjek zeide Hirota, dat „de maarschalk sinds hit incident van Sian een zeer slechte gezond heid geniet, waardoor hij zijn gezond oordeel is kwijt geraakt'. Tsjang Kai Sjek wordt vil- gens Hirota „omringd door communisten, die hem streng bewaken". Hirota voorspelde dat Tsjang Kai Sjek gedood zal worden, wan neer hij zou pogen te ontvluchten. Hirota verklaarde verder, dat „Japan geen territoriale eischen koestert in China". Dit blijkt wel uit het feit, dat Japan den Chinee- zen toestaat het gebied te besturen, dat dooi de Japansche troepen is veroverd". Bovendien verzekerde Hirota, dat de rech ten van buitenlandsche mogendheden in China geëerbiedigd zullen worden. Spreke zou gaarne zien, dat buitenlandsche mogend heden beleggingen zouden doen in Noord- Uit Shanghai wordt gemeld, dat verschei dene Japansche detachementen de rivier Hwai overgetrokken zijn tusschen Nanking en Sen Tsjau. De Japansche artillerie heeft Ho Fei, 160 kilometer van Nanking, gebom bardeerd. Hevige brand te Tsjoengklng Een der armste, dichtst bevolke wijken van Tsjoengking, waar de tijdelijke zetel der Chineesche regeering gevestigd is, is tengevolge van een door een ongefluk ont- Voor-ieder bedrijf stanen brand verwoest, waarbij ten min ste honderd personen gedood of gewond werden. Niet minder dan 7000 houten woningen werden door de vlammen ver woest. Dertigduizend nersonen zijn dak loos geworden. De bewoners van de wijk onvluchtten in in grooten angst de loeien de vlammen, waarbij voor de nauwe stadspoort een zóó hevig gedrang ont stond, dat velen onder den voet geloopen en doodgetrapt werden. De verliezen der Japanners Verschillende Japansche colonnes pogen nog steeds naar Soe Tsjan op te rukken, doch, naar van Chineesche zijde wordt ver klaard, worden de Japanners overal tot stil stand gebracht, hoewel de linkerflank der Chineesche troepen ten Zuid-Westen van Jisjen iets teruggetrokken is. De Chineezen melden voorts, dat het gris der Chineesche troepen in den Tan Tsjeng- sector thans Lin .Ti nadert, na Tan Tsjeng te hebben omsingeld. Naar verluidt, concentreeren de Japanners momenteel vier divisies ten Zuiden an Soe Tsjan en 20.000 man in Weet-Sjantceng. De woordvoerder der Chineesche militai- _jn heeft er blijkens een mededeeling van het Chineesche persbureau in een vraagge sprek met de buitenlandsche dagblad-cor respondenten op genvezen, dat de Japanners al hun aandacht geconcentreerd heblien op de operaties in Zuid-Sjantoeng, met het oog waarop zij het meerendeel hunner troepen uit de provincie Sjansi hebben teruggetrok ken. Zelfs indien de plannen der Japanners zouden slagen, zoo zeide hij, zouden de suc cessen, die de Chineezen in Sjansi boeken, ruimschoots opwegen tegen de verliezen, die zij in Sjantoeng zouden kunnen lijden. In dien de Japanners al vorderingen in sjan toeng maken, beteekent dit niet, dat deze pro vincie voor de Chineezen verloren is, want afgaande op de ervaring in Sjansi, zouden de Chineezen altijd nog kansen genoeg heb ben om de Japanners te verdrijven. De woordvoerder verklaarde voorts nog, dat de sterkte der Japansche troe pen in China, die oorspronkelijk 1.100.100 man bedroeg, gedaald is tot 750.000 man, aangezien 350.000 man gedood of gewond zijn. hervatting van de rechtsche offensieven kunnen venvachten. Tegenover generaal A r a n d a en zijn Ga» licisciie troepen, die langs de Middellandsch© Zeekust naar Castellon dringen, generaal V a 1 i n o en zijn Navarreef en, die in de stre ken van Alboeacer, Morella en C.astellot© druk uitoefenen in Zuidelijke richting en generaal Vare la met zijn Castiliaansche brigades, die den weg van Teruel naar Sa- gunto gepasseerd zijn, hebben de roode troe pen een leger opgesteld, dat het rechtsche opperbevel schat op ruim 25.000 manschap- Het is een harde strijd, die dagelijks meer _tivang krijgt. Hij wordt, gevoerd in een zeer heuvelachtig terrein, terwijl het weer uiter mate slecht is. De reehtsrhen zijn er in ge slaagd de „zak van Teruel" tot de hc "t t<» verkleinen. De regeeringstroepen bepalen zich tot het defensief me>t van tijd tot tijd zeer krachtige reacties Geen wapenstilstand, zegt Franco Volgens een officieele verklaring van 'de zijde van Franco, in antwoord op vragen naar aanleiding van berichten uit Geneve overf een poging der regeering van Barce lona. om een wapenstilstand in Spanje tot stand te brengen kan de Spaansche bur» gerorlog slechts eindigen met de onvoor waardelijke overgave der republikeinsdhe troepen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Eenige Iinksche successen op het Castellon-front Franco wil geen onderhandelingen Naar Barcelona meldt hebben de republi keinen eenige successen behaald op het Castellon-front, door n.l. enkele stellingen te heroveren, die den weg van AlcaJa de Chi ve rt naar Cuevas de Vinrome beheersohen De schermutselingen dragen, volgens Havas, het karakter van een uitputtingsoorlog, wel ke begunstigd wordt door de slechte weers omstandigheden. Zoodra de toestand van de wegen, die thans geheel doorweekt zijn, vol doende verbeterd is, zal men een algemeene GEMENGD NIEUWS Nederlander weer vrijgelaten Duitsche aanklachten i onjuist De vorige week is te Münster ge arresteerd de 29-jarige heer H. A. Ti- ben uit Rotterdam, die met zijn echt- genoote bij zijn te Münster wonend© moeder verblijf hield. De reden van zijn, arrestatie door de Gestapo was niet be kend. Zeer onverwacht is de heer T>ben echter gister in vrijheid gesteld en per trein te Enschedé gearriveerd. Hij deelde mede, dat men zes aanklachten teg^n hem had ingediend wegens hoog- en landverraad, welke aanklachten echter ge heel onjuist waren. Volgens den heer T. be rustte alles op een persoonlijke wraakneming van bepaalde Gestapo-beambten. Op bevel uit Berlijn is hij op vrije voeten fej^Ld. D© heer T. is uit Nederlandsche ouderj in Duitschland geboren en heeft tot 1929 in Duitschland gewoond, maar hij bezit d« Nederlandsche nationaliteit. Hij is gister* avond naar Rotterdam doorgereisd, De onbewaakte overwegen Wlelrijdster door trein gegrepen Op den onbewaakten overweg in de spoor lijn B o x t e 1—G e n n e p, is gisteravond om streeks zeven uur het twaalfjarig dochtertje van de familie Eykemans te Boxtel, met haar fiets door den lokaaltrein. welke van Boxtel naar Gennep rijdt, gegrepen. Het meisje werd levensgevaarlijk gewond. Het slachtoffer werd per brancard naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. Tekst en illustratie van H. KANNE GIETER \óf ÉÉN HollètjE NAAR Spoedig was „Al" de lieveling van het reizend publiek geworden. Men kocht graag iets van den kleinen kwieken koopman en zijn handeltje ging zo goed, dat hij weken van honderd gulden ver dienste maakte. Wat was dat een uit komst voor zijn ouders! Maar als de treinen weer vertrokken waren en er tijd over was, dan zat hij spoedig in een stil hoekje te lezen in een of ander boek en dan was hij zijn hele handeltje vergeten. Dikwijls was hij zijn tijd bijna vergeten en op een holletje moest hij dan naar de drukkerij om zijn kranten te halen. Vro lijk en overmoedig schalde dan zijn jongensstem weer langs de treinen. „Detroit Free PressDetroit Free Press". Zijn guitig gezicht en lachende ogen brachten een ieder onweerstaanbaar in de verleiding de hand in de zak te steken en een krant van hem te ko pen, Zijn zaken gingen uitstekend. Daardoor aangevuurd breidde zijn handeltje zich steeds uit Met het geld, dat hij ver diende, steunde hij zijn moeder; de rest besteedde hij aan boeken en om natuur kundige proeven te doen. In een bagage wagen had hij een soort van laborato rium ingericht voor zijn reageerbuisjes en proefflessen. (91 Het kleine, tengere figuurtje schokte, als bij een kind, dat zijn snikken beheerschen wil. Ze had iets van een kind, zooals ze daar zat, hulpeloos, geslagen. Hij trok een stoel naast de hare, nam haar handen in de zijne, streelde haar zilverwit hoofd. Ze bedaarde, droogde haar tranen, trachtte het masker te hervinden, dat ze zooveel jaren al droeg. Hij voelde, hoe ze weer van hem weggleed in haar gelatenheid, die haar ongenaakbaar maakte. Dat wou hij niet. Eindelijk zou hij zich uitpraten, eer de avond van hun leven overging in den nacht, moest hij zijn schuld belijden. „Ik weet wel, waarom je verdriet hebt. Het is om ons kind. Moeder, ik heb ook zoo'n verdriet en ik heb er nog het zelf- yecwijt bij". „Zelfverwijt? Dat heb ik". „Nee moeder, de schuld ligt bij mij". „Niet waar, het was mijn hoogmoed. Mijn hoogmoed heeft haar leven vernield en ook dat van dien armen jongen. Aan dien jongen heb ik me bezondigd en ook aan mijn eigen kind". Hij wou haar tegenspreken, maar ze ging voort: „Nee, laat ine niet langer zwijgen, ik kan het niet meer, ik wil het niet meer. Ik had niet mogen toestaan, dat ze studeeren ging, ik had je moeten vertellen, hoe ik een gelofte had gedaan, toen ze nog heel klein was. Het was op den morgen, nadat we ge hoord hadden, watHannes gezegd had. Ik had het er zoo te kwaad mee. je weet nog wel, en toen heb ik gezegd: „Heere, voor u zal ik haar opvoeden, haar verre houden van alles, wat zou kunnen afvoeren van U. Jij had dat niet be loofd, jij ging vrijuit, toen je haar de wereld instuurde, maar ik ik had het toen moeten zeggen, dan zou het niet gebeurd zijn, dat weet ik. Ik gunde haar niet aan Kobus, ik trok haar weg van hem, enkel omdat hij een werkmanskind was. Groote zonde deed ik daaraan. Je kind den Heere te beloven en haar af te staan aan de wereldl" „Moedertje, moedertje toch!" „Toen ik eenmaal gezwegen had, werd ljct spreken hoe langer hoe moeilijker. Het eene kwam uit het andere voort. Toen ik het gymnasium had toegelaten, konden we geen van beiden de hoogeschool meer weigeren en misten we ook de kracht om dat huwelijk tegen te gaan. Dat huwelijk Vlugger dan tevoren vloeiden haar tranen. Hij zweeg. Zijn moede hersenen konden alles niet direct verwerken. Hij zocht naar het juiste woord. Vreeslijk was het, dat ze gebukt had gegaan onder een schuld, die de zijne was. „Vrouwtje, luister eens. Het is niet waar, dat de schuld aan jouw kant is. Je zegt, dat ik vrijuit ging, ja, van die ge lofte wist ik niet, dat is waar, maar het zou tóch gebeurd zijn. Ik had er mijn hart op gezet, dat ze studeeren zou". „Het is lief van je, vader, dat je de schuld op jezelf wilt nemen, maar troost geeft het me niet. Ik weet te goed, dat ik het ben. Wat heb ik me al niet vroeg bezorgd gemaakt over die omgang met Kobus en nou nou wou ik „Stil vrouwtje, niet zeggen. Hans is haar man en ze heeft Kobus nooit lief gehad". „Als ze Hans niet ontmoet had, als ze bij ons thuisge bleven was „Laten we ons niet verdiepen in wat had kunnen zijn. De zaak is, dat ik de studie al voor Willy wenschte, toen ze nog in de wieg lag". Het was gezegd. De zonde, lang al aan God beleden, was thans ook haar bekend. Ze wist nu, hoe hij in lafheid haar belogen had. Hij durfde haar niet aanzien, hij vreesde haar smart, haar minachting. „Man, is het heusch waar? Zou je toch hebben doorgezet?" „Ik vrees van wel. Toen ons kind komen ging, hoopte ik op een jongen, die worden zou, wat ik me vergeefs had ge- wenscht. Jij hoopte op een meisje. Achteraf beschouwd is het tragisch, dat toen al onze verwachting in tegengestelde rich ting ging. Toch, dit kan ik je eerlijk zeggen: geen oogenblik heb ik er om getreurd, dat jouw wensch werd vervuld. Ik was zóó gelukkig met onze kleine meid, van haar eerste uur af, dat er zelfs geen gedachte aan teleurstelling in me opkwam. Jij maakte plannen voor haar toekomst, ik deed dat ook. Alleen jij uitte ze en ik hield ze in. Dat was om jou te sparen. Tóén was er nog geen lafheid in het spel. Eens heb je me verweten, dat ik nooit met jouw plannen had ingestemd, om dat ik zeker de mijne al had, o vrouw, had ik toen maar be kend, dat je gelijk had. Je weet niet wat het voor me geweest is, die leugen tusschen ons. Ik ben vooral de laatste jaren bang geweest, dat ik je nooit zou durven belijden, dat ik die mee zou nemen in mijn graf. Nu kun je me verachten, je kunt me haten desnoods, maar de last is van me af en m'n straf zal ik beter kunnen dragen. Want gestraft bén ik. Wat een teleurstelling was het niet voor me, dat ze een studie koos, die mij onsympathiek was, dat ze met Hans in aanraking kwam. Ja moeder, dat wès een teleurstelling hoor! Ik had op een medisch of theologisch student voor haar gehoopt, niet*op een advocaat zonder practijk, zooals ze nu heeft, een man die op zijn lauweren rust, terwijl zij hard moet werken. O moeder, dat alles het is soms bijna niet te dragen." „Dus tóch", was het antwoord. Hij wachtte op meer. Toen het niet kwam, bracht hij moei zaam uit: „Moedertje, kun je nog een beetje van me houden?, Zou je me kunnen vergeven?" Ze slaakte een zucht, maar het was een zucht van ver* lichting. Er was iets van de oude blijmoedigheid in haar stem, toen ze zei: „Een béétje van je houden? Mannie, als je wist, hoe ik van je hield al de jaren, toen ik voelde, dat er iets tusschen ons was, dan zou je begrijpen, hoe gelukkig ik me voel, nu het weer is als als toen we pas begonnen. Mijn vergeving heb je, hoor! We hebben allebei in onoprechtheid geleefd, ik heb ook vergeving noodig. Ik blijf gelooven, dat, als je van mijn gelofte geweten had „Stil nou. vrouwke! Niet weer dat ophalen. We weten toch niet, hoe het in dat geval zou zijn geloopen? Precies zooals het nu is gegaan, denk ik, want, wat ik je vroeger al zei: ook Willy's levensloop is vastgelegd in Gods plan. Dat we haar lieten studeeren beschouw ik ook niet als zonde, maar wel de wijze, waarop het is gegaan. Beschuldig jezelf niet al te zeer van hoogmoed, want ook daaraan heb ik de mééste schuld. Ik heb misbruik gemaakt van je angst. Als je wist, hoe gelukkig je me maakt met je vergeving, je liefde! Nu zal er nooit meer iets scheiding brengen, nu beginnen we opnieuw en dit zal een begin zonder einde zijn. Hier zullen we niet zooveel jaren meer krijgen, maar dit leven is slechts een heel klein stukje van de eeuwigheid, waar we met ons kind bij God zullen zijn. Al meen je, dat je je gelofte niet hebt gehouden, toch heb je ons kind voor den Heere op gevoed en Hijzelf heeft daar Z'n zegen op gegeven. Weet je nog van haar belijdenis? Die blijft ze trouw, geloof me." „Maar Hans, het lijkt me, dat die steeds verder afdwaalt." XWordt vervolgd^ j

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2