jHemu? £eiitsdjr (ütruraul mm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Spoorwegen verhoogen de snelheid FIRMA D. KATZ abonnementsprijs': Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per weeko.18 Voor bet Buitenland bij wekelijksclte zending4.50 Bij dagelijksché zending550 Alles bij" vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6389 DINSDAG 10 ME11938 19e Jaargang a&bMentteprfóttt: Van I tot 5 regelsU7 Elke regel meer (X22'/a Ingezonden Mededeeüngeo van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0,10 WEEST OP UW HOEDEI In verband met een groote propaganda campagne schijnt het N.V.V., het Neder landsche (roode) Verbond van Vakvereeni- gingen, zijn vrienden verzocht te hebben oude leuzen nog eens weer op te poetsen en met nadruk te betoogen, dat orthodoxe en vrijzinnige Christenen mitsgaders onge loovigen en Godloochenaars zonder bezwaar in één vakbond vereenigd kunnen zijn. Die vrienden zijn natuurlijk uitsluitend sociaal-democraten, want N.V.V. en S.D.A.P. zijn als Siameesche tweelingen aan elkaar vastgeklonken, al begint men dat m de laatste maanden weer te ontkennen. Dr. Henri Polak gaat nota bene opnieuw schrij ven over de „onafhankelijke" moderne vak beweging, welke ten onrechte socialistisch genoemd wordt. Onafhankelijk; waarvan? Waarschijnlijk is bedoeld, van een politieke organisatie. De Roomsch-Katholieke en Christelijke vakbonden zouden dan wel afhankelijk zijn van een politieke partij. Is het niet veeleer andersom; tenzij men het zoo wil stellen dat de S.D.A.P. slechts het politieke uit voeringsorgaan vaft het N.V.V. is gewor den. Deze stelling is bewijsbaar. Echter, Dr. Polak maakt allen voor leu genaars uit, die beweren, dat iemands ge loof noodzakelijk xerloren moet gaan a!4 hij meelevend lid der moderne va <ve ging wordt. Hij kent zelfs, vooral wat zijn vakorganisatie, die der Diamantbewerkers, betreft, „belangrijke aantallen orthodoxe christelijken en katholieken, die zich daar Volmaakt thuis voelen". Als dat waar is maar „orthodoxe christelijken" zijn nog geen Schriftgeloovi- gen dan is er werk aan de winkel voor de propagandisten der Christelijke vak beweging. Want deze verdwaalden behoo- ren niet thuis in een organisatie, waarvan dezelfde schrijver beweert: „In onze vakbladen wordt nooit letter geschreven over godsdiens aangelegenheden. In de huishoudelijke vergaderingen en congressen onzer bon den en hun afdeelingen wordt er nooit een woord over gesproken. Godsdienstige arbeiders, die van onze vakbeweging deel uitmaken, krijgen dus nooit iéts te hooren of te lezen, laat staan te zien, dat met eenigerlei „levensopvatting" iets heeft te maken en hen tot ongodsdien stigheid zou kunnen brengen." Juist is deze voorstelling van zaken niet we hebben meermalen voorbeelden gegeven; doch al zou het waar zijn, dan zijn Christenen, die hun geloof ook in het dagelijksch leven willen belijden, daar niet op hun plaats. De meestal zoo zorgvuldige Kroniekschrij ver in de roode pers vertelde in zijn laatste artikel in verband met het bovenstaande ook nog de enormiteit: „De Engelsche vakbonden verschillen io geen enkel opzicht van de onze. De Labour Party is een sociaal-democratische partij, evenals de S.D.A.P." Dat iemand die het Engelsche partijwezen zóó goed kent als deze schrijver zoo iets beweert is werkelijk onbegrijpelijk. Uit alles blijkt echter duidelijk, dat N.V.V. en S.D.A.P. allengskens terug wenschen te komen op de erkenning, welke we onlangs in de roode pers lazen: Wij sociaal-democraten hoopten op alle arbeiders; wij aanvaarden nu ech ter wat werd, de scheiding n.l. tusschen de arbeidersorganisaties op verschillende basis. Het zal trouwens niets baten of men deze erkenning terugneemt: de principieele te genstelling blijft: de Christen moet zijn geloof ook in zijn vakorganisatie beleven. Roode gloed boven Staatsmijn Maurits Ontploffing zette werkplaats in brand Twee gewonden Groot deel van Limburg van electrischen stroom verstoken ZONDERLING ADRES Het Hoofdbestuur van „Nationaal Herstel" heeft aan den Minister-president een adres gezonden, waarin het met blijdschap wijst op de vele giften, welke voor Defensie bin nenkomen. Het acht op grond daarvan het oogenblik gekomen over te gaan tot een krachtige versterking van onze weermacht. Men kan hierop reageeren met de opmer king, dat die „krachtige versterking" reeds op gang is, doch overigens het logisch ver band der dingen erkennen. Het hoofdbestuur laat er echter op vol gen, dat het om die reden de Regeering ver zoekt, en wel zeer dringend, thans van ver dere belastingverhooging af te zien en eon Defensieleening in zoodanige coupures uit te schrijven, dat iedereen in ons volk daar aan deel kan nemen. Het is ons niet duidelijk, dat de offervaar digheid, welke zich overigens nog niet in „vorstelijke bijdragen" uitspreekt, een aan sporing kan zijn tot het uitschrijven van een leening in plaats van het opleggen van belasting. liet eene middel kan te preferee- ren zijn boven het andere dat laten we nu in 't midden maar het speciale ver band tusschen offervaardigheid en een lee ning ontgaat ons. En waarom „Nationaal Herstel" in 't bij zonder een leening boven belastingheffing verkiest is ons te meer duister, omdat op bladzijde 2 van het nummer, waarin het adres vermeld wordt, een pleidooi .voorkomt Gisteravond omstreeks nait negci werd het personeel van de Staats mijn Maurits en ook de omwonenden opgeschrikt door een hevigen knal, welke gevolgd werd door een lellen rossigen gloed, die tot ver in den om trek van de mijn waarneembaar was. Het bleek, dat een inchtleiding in de werkplaats van de mijn was ont ploft, als gevolg waarvan een gaslei ding, welke zich in de nabijheid daar van bevindt, werd beschadigd en het gas vlam vatte, zoodat de werkplaats in een ommezien van tijd voor een groot gedeelte in brand geraakte.' Een verder gevolg was, dat de electrische centrale buiten werking werd gesteld, het geen beteekende, dat een groot gedeelte van de provincie Limburg, vam electrischen stroom verstoken werd. Zoo werden o.a. de steden Maastricht, Sittard, Roermond en Heerlen volkomen in het duister gehuld. Na ruim anderhalf uur evenwel kon de stroom- levering worden hervat. Ook de ophaalmachine voor het personen vervoer door de schachten is als gevolg van de ontploffing tijdelijk buiten werking ge steld. Hierdoor konden de arbeiders van de nachtploeg niet in de mijn afdalen en moesten zij naar huis worden vervoerd. Men or wacht, dat de middagploeg, die zich gis teravond om tiien uur nog in de mijn be vond, op den gewonen tijd of met 'n geringe vertraging naar boven zall kunnen komen. Bij die ontploffing werden twee arbeiders licht gewond. Voor de mijnwerkers, die zich ander dien grond bevonden, bestond geen enkel gevaar. Ook was er geen gevaar voor uitbreiding van den brand, die om tien uur beperkt was tot een derdie gedeelte van de werkplaats. Geweldige steekvlammen Nader vernemen wdj. dat de ontploffing is geschied even buiten de werkplaats in de nabijheid van de loopbrug, die van het hoofd gebouw naar de schachten voert, op onge veer 25 M. afstand van de schachttorens. Het gas, dat onder een geweldigen druk staat, ontsnapte uit 'n drietal gaten met een door snede van niet meer dan 4 centimeter. Daar door ontstonden geweldige steekvlammen, die zoo'n hitte verspreidden, dat de ijzeren buizen en de betonnen muren in de onmid- delijke nabijheid wit gloeiend stonden. De werkplaats zelf werd eveneens door 't vuur aangetast. De mijnbrandiweer, die na enkele oogenblikken met groot materiaal ter plaat- was, greep onmiddellijk krachtig in In de electrische centrale, welke ook in de nabijheid staat, waren alle ruiten aan do noord- en oostzijde totaal vernield, terwijl ook van de in aanbouw zijnde centrale alle ruiten sprongen. Om ernstiger dingen te voorkomen liet men het gas door de uit- laatbuizen ontsnappen en stak men dit in brand, waarbij men tegelijkertijd het voor deel had, dat de terreinen hiermede waren verlicht. Uit tientallen uitlaatkleppen stegen reusachtige vlammen als fakkels om hoog, die alles in de omgeving van meer dan een kilometer, in een hellen gloed zette, hetgeen een fantastische aanblik opleverde en duizenden men- schen op de been bracht. Aangezien de windrichting gunstig was, bestond er geen gevaar, dat het gas door de lucht verversingsapparaten de mijn zou kunnen binnendringen. In de centrale kon direct een noodverlichting worden ingeschakeld, doch de mijn zelf bleef zonder licht, ook nadat de stroomleve- ring in de provincie was hersteld door inschakeling van de electrische centrale te Hoensbroek. De mijnwerkers, die onder den grond aan den arbeid waren, zullen waarschijnlijk van het gebeurde weinig hebben bemerkt. Alleen zij. die in de hoofdingangen kwa men, bespeurden, dat de electrische ver lichting was gedoofd. Vanzelfsprekend werden de leiders van het werk telefonisch van de situatie op de hoogte gebracht Twee lichtgewonden Bij de ontploffing zijn twee arbeiders slechts zeer licht gewond. Zij zijn in de verbandkamer onder geneeskundige behan deling gesteld. De reddingsbrigade, die on middellijk na de ontploffing door middel de sirenes werd gealarmeerd, behoef de gee.n dienst te doen. De 'leiding van het blusschingswerk en de andere maatregelen berustte bij den be drijfsleider van de Staatsmijn Maurits ir J. Bakker, en bij het hoofd van veiligheidsdienst, ir G. D u y f j e s. Verschillende leden van de directie, der mijn waren op het terrein aanwezig. Ook de burgermeester van Geleen, de heer F. A. L. M. Da men, gaf van zijn belangstelling blijk. Van heinde en ver kwamen de nieuws gierigen den geheelen avond aanstroomen, waarvan velen per auto. Alle toegangs wegen tot de mijn werden evenwel door de politie afgezet. Tegen elf uur was men er in geslaagd de storing in de electrische centrale op te heffen, zoodat niet alleen de ueelen van Limburg, die van stroom verstoken warén geweest, weer licht kregen, maar ook do lift van de mijnschacht weer in werking kon worden gesteld en de arbeiders de middagploeg naar boven konden den gebracht. Met autobussen werden zij vervolgens naar huis vervoerd. De nacht ploeg is echter niet meer naar beneden gegaan, aangezien den arbeiders reeds was medegedeeld, dat zij huiswaarts konden keeren en'vannacht vrijaf hadden. Oorzaak onbekend Omtrent de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend De buizen met samen geperste lucht en de gasbuizen bevinden zich boven den grond op een hoogte drie tot vier meter. Omstreeks elf uur was de brand in de werkplaats bedwongen. Een groot gedeelte van het uit steen opgetrokken gebouw is uitgebrand. De materieele schade is aan zienlijk. Vele reparatiemachines, werktui gen en gereedschappen zijn verloren ge gaan. Ongeveer tegelijk met de voltooiing van het blusschingswerk kon een der schachtliften weer in gebruik worden ge nomen. De arbeiders van de middagploeg, 1250 in getal, hadden van het gebeurde niets bemerkt'. Toen zij zich aan het einde van hun diensttijd, om tien uur, bij de schacht meldden, hoorden zij, wat er gaande was. Zij hebben toen rustig op het herstel der communicatie gewacht. OVERBEZETTING IN HET KAPPERSBEDRIJF De landelijke vereeniging ter behartigign der belangen van kappers, schoonheidsspe cialisten en kappers-parfumerie-handelaren in Nederland heeft een telegram verzonden aan den Minister van Economische Zaken en aan den Middenstandsraad, houdende verzoek om ten spoedigste tot een toepas sing der vestigingswet kleinbedrijf op het kappersvak te komen. MIJNONGELUK IN DERBYSHIRE Men vreest, dat er veel slachtoffers zijn Naar men vreest, zijn bij een ont ploffing,, welke zich om ongeveer zes uur vanochtend heeft voorgedaan de mh'n Markham te Duckmanton (Derbyshire) vele personen gedood of gewond. Het ongeluk geschiedde juist toen de nachtploeg door de dagploeg werd Hulpcolonnes spoedden zich naar de mijn; binnen korten tijd waren veel dokters ter plaatse. De ontploffing vond plaats op onge veer zeshonderd meter diepte, waar tweehonderd arbeiders aanstalten maakten om de mijn te verlaten.. Tot nu toe zijn twaalf gewonden bovengebracht, die allen naar een zie kenhuis moesten worden vervoerd. Een nieuwe ontploffing Hedenmorgen om acht uur heeft een nieu we ontploffing het noodzakelijk gemaakt een gedeelte van de mij-n af te sluiten. Om negen uur waren 27 mijnwerkers bo ven gebracht, en bevonden zich nog 123 arbeiders ondergronds. Het aantal gewon den, dat naar het ziekenhuis te Chesterfield is overgebracht, bedraagt 20. Volgens de voorloopige opgaaf zijn er mo menteel reeds acht dooden. 't Dreigend Visscherij-conflict Nieuwe besprekingen met 't C.N.V. 's GRAVENHAGE, 10 Mei. In den toe stand met betrekking tot het dreigend visscherij-conflict is geen verandering gekomen. Gisteren hebben besprekingen plaats gehad te dezer stede tusschen het hoofdbestuur van den Christelijken Transportarbeidersbond en eenige le den van hef dagelijksch bestuur van het TL N. V. Hedenochtend' zullen deze besprekin gen, in tegenwoordigheid van de afd. Soheveningen van den Ghr. Bond alhier worden voortgezet. Seconden krijgen waarde Men kome voortaan niet meer op het nippertje ten gunste van de kleine spaarders, die zoo groote schade lijden door de renteverlaging van vele leeningen. Immers, zij die voor een defensieleening pleiten bevelen deze juist aan omdat de rentestandaard zoo laag is. Leenen voor defensie tegen gewone interest lijkt ons toch wel zepr gewaagd en daarom moeten we het adres van Nat. Herstel zon- rling noemen, Gisteravond hebben voor het Alge meen Programma de heeren G. F. H. Giesberger, chef van de dienstrege ling der Ned. Spoorwegen enW.Jong- stra, chef van het Centraal Station te Amsterdam in een radio-praatje een toe lichting gegeven op de nienwe dienst regeling welke 15 Mei in werking treedt. Een groot aantal bijzonderheden, welke „e beide heeren vertelden, zijn onize lezers reeds bekend. Op enlkele interessante mede deelingen vestigen we nog even die aandacht Er wordt zoo vertelde die heer Giesber- Oor thans door de sneltreinen een reis snelheid bereikt van 5065 K.M. In de nieuwe diensregeling wordt dat 6590 K.M., in enlkele gevallen zelfs 100 K.M. per uur. Op de nieuw geëlectrificeerde lijnen welke Amsterdam C.S., Dien Haag S.S., en Rotter dam-Maas met Arnhem en Eindhoven ver binden, worden de treinen ingelegd met 'n snelheid van 20 K.M. per uur. Op die met Dieselelectrische tractie bereden lijnen, wordt voor deze tractie eveneens een snei heid van 120 K.M. per uur toegepast, terwijl de stoomsnel treinen op deze baanvakken met 100 K.M. per uur worden ingelegd. De frequentie der binnienlandsdhe snel treinen is belangrijk uitgebreid. Zoo zulten tusschen Amsterdam en Groningen 11 »n plaats van 7 paar sneitreinenverbindiingen bestaan, waarvan 5 paar Diesel-electrische. Voor deze laatste wordt de reisduur 2 u. 25 min. Tusschen Amsterdam en Twente zul- >veneens 11, inplaats van 6 paar snel- reinverbinddngen bestaan, waarvan even eens 5 paar Dieselelectrische. Reisduur 2 u. 10 minuten. Tot dusver was een reis heen en terug Den Helder—Maastricht met mogelijk. Met de nieuwe dienstregeling komen 6 bruikbare verbindingen in elke riohting. Een opont houd te Maastricht van 7 uur zal mogelijk zijn. 148 stations worden gesloten- In totaal worden met 15 Mei 148 sta tions en halten voor zeizigersvervoer ge sloten, waardoor dagelijks 1800 stoppin gen zullen vervallen. Alleen reeds daar door wordt reeds aan exploitatiekosten een bedrag van rond 330.000 bespaard. Door de opheffing van die 148 stations et halten voor het reizigersvervoer hebben de spoorwegen een belangrijken stap gedaai in de ridhting van de „veóikeeirseoördinatie''. Trein en autobus komen au ieder voor zich meer tot him recht. De heer W. Jongstra, beantwoordde d» vraag hoe hij verwacht dat het person 1 op deze nieuwe dienstregeling zal reagea- Zijn antwoord luidde kort: „uitstekend" Hef is mijn gewoonte, aldus de heer Jong stra, om alle belangrijke zaken welke zich bij de N. S. voordoen, met hef geheele per soneel te behandelen. Daarvoor worden avonden georganiseerd en op die avonden is dezen winter dien mentschen o.a bijge bracht, dat met de nieuwe dienstregeling, niet alleen de minuten maar ook de secon den waarde krijgen. Door een scherpe controle gedurende da afgeloopen wintermaanden is gebleken, dat tusschen hef op tijd springen van de klok en het zioh in beweging stellen van den trein van 1015 secondien verloopen. Zou dit langer worden en zou dit zioh op vol gende stations herhalen dan zouden de se conden, minuten kunnen worden, wat de dienstregeling in gevaar zou brengen en dit moet tot eiken prijs vermeden worden. Uit dit enlkele voorbeeld, en zoo zijn er meer aan te voeren, zal u nu wel duidelijk zijn, dat de secondien voor ons groote waarde krijgen. Op de vraag hoe hij denkt, dat hef publek op de ni-euwe dienstregeling zal reageeren, antwoordde de chef van het hoofdstedelijke centraal station. Laat men toch in vredesnaam niet de Iaat ste vijf minuten op het station komen. Men •heeft dan alle kans opstoppingen voor de loketten te veroorzaken en zoodoende de met zooveeil zorg opgezette mooie treinen en aan sluitingen te missen, want het is uitgeslo ten en d/it geldt ook voor de gewoonte- reizigers, om nog even gauw een portier ie openen en in dien trein te wippen. Daarvoor is de aanzetenelheid te groot. LAKVERF van WAGEMAKER5 Bpeda NAAR DEVALUATIE IN BELGIE? Nationale Bank verhoogt het disconto van 2 tot 4 pet. De Belgische Nationale Bank heeft hedenmorgen haar disconto verhoogd van 2 procent tot 4 procent. g rentevergoeding voor niet geacep- teerde wissels en promesses is gebracht van 2V2 op 41/2 procent en voor belee ningen en voorschotten van 3 op 5 pet Discontoverhooging is het klassieke mid del tot verdediging van den gouden stan daard. De Belgische autoriteiten toonen, dat zij met de verdediging van de Belga ernst willen maken. De moeilijkheden zijn bij onze Zuiderburen evenwel zeer groot. Allereerst is daar de devaluatie van (Je Fransche franc, welke vorige week de eer ste stoot gaf tot het sterke wantrouwen in het Belgische devies. Voorts zijn daar de moeilijkheden op binnenlandsch politiek terrein, welke aanleiding gaven tot geruch ten over een mogelijk aftreden van de huidige Belgische Regeering. Naar het schijnt, tracht men de politieke moeilijk heden thans tot een oplossing te brengen, waardoor het aanblijven van de Regeering verzekerd zou zijn. Slaagt men hierin, dan zal dit voor de koers van de Belgische franc een belangrijke steun beteekenen. Dat daarmee het wantrouwen geheel zal verdwijnen, is niet gezegd. Het pessimisme in de toekomst van de Belga is daarvoor momenteel te groot. Een-maand Belgia's werden gister laatbeurs zelfs met een dis agio van 1,25 verhandeld. Hieruit blijkt, dat eventueele wijzigingen in de goud- waarde der Belgische munt-eenheid op korten termijn worden verwacht Zal de regeering er in slagen den storm te bezweren? Dit moet worden afgewacht Wij wijzen er op, dat België een van de landen is, welke zioh aangesloten hebben bij het Monetair Accoord. Wijziging .in de waarde van het Belgisch devies kan dus niet plaats hebben zonder overleg met de andere landen, welke bij dit accoord zijn aangesloten. BELASTINGVERLAGING IN DEN HAAG Het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting op 67 bepaald Tegen verzet van B. en W. In. De Haagsche gemeenteraad heeft gis teravond na een uitvoerig debat met 22 tegen 19 stemmen aangenomen een amendement van Mr. De Vries, waarbij het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting voor 1938 wordt bepaald op 67, inplaats van 70, zooals B. en W. hadden voorgesteld. Tegen het amendement stemden alle soc.-democraten, de communist de Vis ser en de wethouders v. d. Bilt, Feber en Snoeck Henkemans. B. en W. hadden zioh tegen aanneming van dit amendement ten scherpste verzet. Vooral de burgemeester bestreed het met alle kracht. De communist de Visser had zich aan vankelijk voor het amendement, dat uit den Raad alleen door de soc.-dem. bestreden ras, verklaard. Toen pp het laatste oogenblik de heer Vliegen een verklaring voorlas, waarin de verlaging der opcenten met 3 als een groot gevaar voor het sociale en cultureele stre ven der gemeente werd geschetst, kwam de heer de Visser zoo onder den indruk van dit volslagen irreëel, maar uitermate dema gogisch betoog, dat hij zijn standpunt weer veranderde en naast de soc.-dem. plaats nam. Verder is zonder stemming besloten de crisisheffing-1934 op meterhuren en vastrecht bij het G. E. B. met ingang van 1 Mei j.l. te doen vervallen. Het gebouw aan de Parkstraat te 's Gravenhage, waarin de Algemeene Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer haar teh uis vinden zal. y^0rma Sigare^ Het betere fabrikaat VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Bij een ontploffing in de Staatsmijn Emma zijn twee arbeiders gewond. Als gevolg der ontploffing was een deel van de provincie Limburg van stroom versto- Verschenen is de Memorie van Ant*? woord aan de Eerste Kamer inzake de Indische Begrooting. Bij een steekpartij in de Haarlemmer^ hout is een jongeman ernstig gewond. Den Haag heeft de opcenten op de ge- meentefondsbelasting verlaagd. Nieuwe mijnramp in Engeland. Hitier heeft gisteravond Florence ver laten en wordt hedenavond om 10 uur in Berlijn terug verwacht. De volkenbondsraad zal heden de li quidatie van de Abessijnsche kwestie ter hand nemen. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK! VRAAGT TARIEVEN I etbUetfvlé PAUIUSSEN N.V.-DEN HAAG' Vijf uur het uur voor BUNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 QOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur* HIELKO VAN OALTJE Verkrijgbaar bij Uw Boekhandelaar. Uitgave J. H. KOK N.V. te Kampen. J. H. Slicher f 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Eeai bekende figuur uit den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., het oud-bestuurslid J. H. Slicner is te Brussel, waar hij de laatste jaren woon de, op ruim 74=jarigen leeftijd overleden. Van hem is de spreuk: „Laat niet als dank voor "t aangenaam verpooaen, den eigenaar van 't Bosch de schillen en idle doozen. PRODUCTIEVE WERKVERSCHAFFING Uitbreiding aantal tewerk- gestelden met 50 procent De Regeeringspersdienst meldt, dat de Minister van Sociale Zaken het navol gende rondschrijven aan alle gemeente besturen heeft gezonden. „Hiermede heb ik de eer uw college te berichten, dat de regeering heeft be sloten te bevorderen, dat door middel van productieve werkverschaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval is geweest nuttige arbeid wordt verschaft. Voorshands is deze uitbreiding bepaald op rond 50 van het aantal der tot nog toe tewerkgestelden, gerekend over het geheele land. De regeering is bereid de hoogere aan spraken, die als gevolg van deze uitbrei ding der werkverschaffing op gewone bijdragen uit het Werkloosheidssubsidie- fonds rullen geboren worden in ver band met het verschil tusschen de kosten van steunverleening en de loonen in werkverschaffing te aanvaarden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1