Iliruurr CnJtsrtjr (üournnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „GRAND GALA" Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6387 ZATERDAG 7 MEI 1938 19e Jaargang aöberteittieprijjttt: Van I tot 5 regels 1.17*/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 wyn-i Bood ts 21 Alida,, VERSCHOLEN, KLAKKELOOS VERWIJT Sommige schrijvers verstaan de kunst om in een beschouwing, welke bijna al- gemeene instemming vindt een verscholen hatelijkheid te zeggen aan het adres van anderen. Tot hen schijnen we ook te moeten rekenen den redacteur van de Nieuwe Rott. Crt., die onder het hoofd „De Toestand" dagelijks redeneerd overzicht van buitenlandsche aangelegenheden geeft. Zoo'n hatelijkheid troffen we aan in het nummer van 28 April 1.1., waarin de schrijver zijn gerechtvaardigde critiek oefent op de anti-Joodsche maatregelen in Duitschland. In dat artikel kan men o.a. lezen: „Men stootte de Joden vroeger uit de officiers- en ambtenaarsbetrekkingen, gelijk dit eertijds ook met de roomsch- katholieken in ons land geschiedde door hun tegenwoordige coalitie-genooten, de niet-humanistische, orthodoxe protestant- sche volksgenooten". Blijkbaar doelt de schrijver op de heer- schende positie welke de „Christelijk Gereformeerde Kerk'zooals Groen van Prinsterer zich uitdrukt, in de dagen van de stadhouders innam. De ambten in staten en steden waren toen gereserveerd voor de Hervormde volksgroep; de Roomsch-kat)holieken werden nauwelijks geduld, maar voor overheidsambten en betrekkingen kwa men zij niet in aanmerking. Zoo luidt de beschuldiging en een kern, beter nog een symptoom van waar heid ligt er zeker in. Doch wie dat zegt, mag niet uit het oog verliezen, dat het toentertijd in overeenstemming was met de gangbare opinie: alle vorsten meenden, dat godsdienstvrijheid onge oorloofd was en dat de burgerij zich daarnaar had te gedragen. Ook Filips II achtte zich gerechtigd en verplicht een godsdienstoefening, welke hij afkeurdi te beletten. „Zelfs voor gematigd Roomschgezinden als Viglius was cons- cientievrijheid ook binnenshuis een af schuwelijke maatregel, uitloopende op ongodisterij". Zoo stond men dus tegenover elkaar: de Hervormden begeerden god vrijheid en de Koning kon deze niet geven. En toch, ondanks tijdgeest en herin nering aan bloedige vervolging, welke men zelf had ondervonden, ondanks al les vond men hier een verdraagzaamheid als nergens ter wereld. Algemeen is be kend het mag juist in deze dagen wel eens worden gezegd dat de Joden bijna overal verguisd en mishandeld, hier schuilplaats en bescherming vonden, zoowel Duitsche als Portugeesche Joden werden hier toegelaten en begunstigd Zeker, er waren handelsbelangen bij in het spel (de Levantsche handel vestigde zich in Amsterdam), maar ook lieten zich Evangelische factoren gelden: zij waren „beminden om der vaderen wil". Lutherschen en Doopsgezinden werden met achting behandeld; tegenover Re monstranten werden eerst scherpe maat regelen genomen, doch al spoedig dacht niemand er meer aan, ondanks de ver bittering der partijen. En zelfs de Roomschgezinden hadden in Nederland reden tot dankbaarheid. Terwijl in Room- sche landen de bloedige vervolging door ging en zij hier hoe kan het anders door velen verdacht werden van te heu len met de vijanden, werd hun steeds meer godsdienstvrijheid toegestaan. Met matiging en zachtheid was de Overheid gedachtig' aan het voorschrift der kerk „om te weeren en uit te roeijen alle af goderij en valsche godsdienst". In dit alles was de geest van Prins Willem. Hij werd om zijn verdraagzaam heid door vele Hervormden verdacht, maar zijn ideaal was en bleef om van Nederland het klassieke land der gods dienstvrijheid te maken en dat is hem gelukt. Woeste strijders als Lumey mochten een welbehagen hebben in het martelen van monniken en vrouwen; toen de pater van St. Aecht, Musius, in handen van Lumey gevallen was, haast te de Prins zich om diens leven te redden, doch te vergeefs, het was te laat; daarna bestrafte hij Lumey voor zijn wreedheid en hij wist althans te' verhoeden, dat de medegevangenen van den pater, een neef en een adellijke non als slachtoffer vielen. Hoe groot de vrijheid der Roomschen was blijkt wel uit wat Fruin verhaalt over de bekeeringstochten van den apos- tolischen vikaris Vosmeer, die reeds in 1592 in de Nederlanden kwam. En de zelfde geschiedschrijver herinnert er aan, dat scherpe plakkaten vaak werden uit gevaardigd om aan de onverdraagzaam heid van een deel des volks te voldoen, doch dat ze meestal onuitgevoerd bleven, omdat zij, die met de uitvoering waren belast, daarvoor te verdraagzaam waren. Zeker, de Roomsoh-Katholieken heb ben hun martelaren van Gorkum en zij weten, wat vervolging beteekent, maar wat zij in de Nederlandsche republiek te verduren hadden is zeer licht vergeleken bij de geloofsvervolging welke tegen de Hervormden hier en in 't algemeei andere landen woedde. Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat het gemeenebest der republiek geboren is door de moed en volharding der Calvinistische Evangeliebelijders; maar de Prins zelf had hun voorgehou den: „De Roomschen zijn geen heidenen; wij staan tot hen als Juda tot Israël. De Kerk wordt niet met wapens gesticht; de Waarheid niet voortgezet door lichame lijk geweld". Daarom ook werd al wat naar inquisitie zweemt uit Nederland verbannen. Bij de Unie van Utrecht was bepaald: „Ieder particulier zal in zijn Religie vrij mogen blijven, men zal niemand ter oor zaak van de Religie mogen achterhalen of onderzoeken". Is het oorbaar, zoo vragen wij op grond van het bovenstaande, in een klas siek land der vrijheid als het onze, de or thodoxe protestanten te verwijten, dat de Calvinisten omstreeks 1600 niet het ide aal bereikt hebben en door de tijdsom standigheden ook niet konden bereiken, dat hun groote leiders voor oogen stond? Maar vooral ook dit: hebben de gees telijke nazaten van de humanisten en re monstranten het recht zulke verwijten te doen? Aan die vraag moeten we nog een tikel besteden. De doop van Prinses Juliana Op 5 Juni 1909 in de Willemskerk te Den Haag Nu a.s. Donderdag Prinses Beatrix het sacrament van den H. Doop zal ontvangen, gaan onwillekeurig veler gedachten terug naar Zaterdag den 5en Juni van het jaar 1909, toen haar moeder in de Willemskerk ten doop werd gehouden. Het kerkgebouw was slechts sober ver sierd; overeenkomstig den wensch van H.M. de Koningin was volstaan met een eenvou dige, rustig-mooie decoratie van enkel groen Rondom den preekstoel waren hooge pal men gegroepeerd. Er voor was een deel der banken weggenomen. De vrijgekomen ruim te was belegd met een donkerrood tapijt. Tegenover den kansel waren voor de Koninklijke familie elf groen-fluweelen leuningstoelen geplaatst. Een weinig ter zijde van den preekstoel stond er nog een, welke ten gebruike was van de Hofdalme, die het jeugdige vorstenkind op den schoot zou houden. Het kerkgebouw was geheel gevuld met genoodigden. Even half twee, een kwartier na haar ouders, werd Prinses Juliana ter kerke ge reden. Ook toen werd gebruik gemaakt van „de gouden koets", getrokken door zes paarden. Onder het gelui der klokken en het gejuich en gewuif van de schare, welke zich in dichte rijen langs den weg had op gesteld, maakte het Koningskind haar eer sten tocht door de stad. Dr. J. H. Gerretsen, de hofprediker, leidde den dienst. Nadat hij zijn „vooraf spraak" beëindigd had, werd Prinses Juli ana binnengedragen door de grootmees teres. Twee achter haar gaagide kamerhee- ren hielden, over haar schouders heen, do DE „ALGEMEENE FRIESCHE" te LEEUWARDEN Is de grootste ONDERLINGE LEVENS. 39 ÏS VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ M Nederland Verzekerd kapitaal) .T RUIM 294 MILLIOEN GULDEN Het doopvont slippen van het doorzichtige doopkleed. Alle aanwezigen hadden zich van hun zit plaatsen verheven. Nadat allen weer gezeten waren, las de prediker het doopformulier. De Koninklijke Ouders hoorden staande de gebruikelijke vragen aan. Na het antwoord legde de grootmeesteres de Prinses in de armen van Haar moeder. s Plechtige spanning vervulde allen, toen H.M. Z.K.H. de Prins aan haar zijde naar het doopvont schreed en Dr. Gerretsen de woorden sprak: „Juliana Louise Emma Marie Wil- helmina, ik doop U in den Naam des Vaders, en des Zoons, en des Heiligen Geestes'" Na den doop werd de zegenbede uit Psalm 134 3 toegezongen. Toen boog de gelukkige moeder zich over haar kindje heen, kuste het op het voorhoofd en hield het vervolgens den Prins toe, die eveneens zijn doch tertje een kusje gaf. Beiden keerden daarop naar hun plaat- *sen terug, de Koningin met de Prinses in de armen. Tot aan 't einde van den dienst hield ze haar op den schoot. Met het zingen van den lofpsalm, Psalm 105: 24, en het uitspreken van den zegen werd de doopplechtigheid besloten. De grootmeesteres nam daarna de Prin ses weer over. Te drie uur keerden beiden ten Paleize terug. Voor een der ramen verscheen de Konin gin, de Prinses op den arm. Zij liet de kleine een wuivende beweging met haar handje maken. Met kracht drong toen de massa, welke zich voor het Paleis verza meld had. naar voren en spontaan weer klonk een geestdriftig Wilhelmus. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente werd de Prinses op haar doopdag een fraai kerkboek aangeboden, gebonden in ivoorkleurig leer, een gekroonde J in lauwertak van gedreven goud op den band en op het gouden slot den doopdatum. Nog denzelfden middag ontving de voor zitter van den Kerkeraad een telegram van de Koningin, waarin zij bedankte „voor het fraaie kerkboek, dat aan haar dochter was geschonken op dezen merkwaardigen dag. „Ik geef U de verzekering, dat zij dit geschenk, haar aangeboden door den Ker keraad der gemeente, waartoe zij het voor recht heeft te bchooren, steeds in hooge eere zal houden", aldus de slotwoorden van het telegram. Enkele dagen later vertrok 't Koninklijk Gezin naar Het Loo. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van 't Concertgebouw te Amsterdam werd Mahlers achtste symphonie uitgevoerd docr het Concertgebouw-orkest, onder leiding van prof. dr Willem Mengelberg. Tijdens het Volkslied, van links naar rechts: mevr. G. H. de Marez Oyens. burgemeester dr W. de Vlugt. mons. A. de Pury (Zwitsersche gezantmevr. Heineken. Minister prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine, de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de kamerheer in buitenge wonen dienst jhr mr dr W. E. Röell. dr H. P. Heinekenvoorzitter van, het be stuur van het Cert^rtrr^hmtw', De derde Rotterdammer-marsch Goed nieuws voor onze militairen! T7\E DERDE ROTTER- U DAMMER-MARSCH is inaantocht en we beginnen onze mededeelingen met goed nieuws.voor onze militairen: Z.Exc. Luit.-Generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Commandant van het Veld leger, heeft aan 't organisatie comité bericht, zitting te willen nemen in het voor den derden marsch gevormde Eere-Comité en bovendien een zilveren me daille beschikbaar te zullen stellen, welke bestemd zal worden voor het best mar- cheerende militaire detache ment Met groote voldoening maken wij hiervan melding. Ook andere militaire autori teiten hun namen hopen wij nog te vermelden wanneer het Comité geheel compleet is hebben reeds hun instemming betuigd met het doel, op dezen Nationalen Wandelmarsch het contact tusschen weer macht en burgerij te bevorderen en de paraatheid der deelnemers te verhoogen. Het spreekt vanzelf, dat onze militaire deelnemers deze mededeelingen met vreugde zullen ontvangen. Het is voor hen een reden te meer om zich duchtig voor den Derden Rotterdammer-Marsch voor te bereiden. Gouden jubileum Concertgebouw Gala-feest-concert met Mahlers achtste symphonie Onderscheiding voor Louis Zimmermann Gisteravond is te Amsterdam op groot sche wijze herdacht het vijftigjarig bestaan van het Concertgebouw, een nationale ge beurtenis voor bet muziek- en cultuurleven van ons geheele land. Het galafeestconcert, tijdens hetwelk Mahlers achtste symphonie een brilliante vertolking kreeg, werd bijgewoond door een groot aantal genooaigden en eeregasten. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. Jhr Mr Dr W. F. Röell, kamerheer in buiten gewonen dienst van H.M. de Koningin en haar dame du palais Baronesse van Ha- rinxma thoe Slooten, voorts de Ministers Mr. J. A. de Wilde. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en Mr. C. J. M. F. Go6eling, de aissariasen der Koningin in de provin cies Gelderland. Limburg, Utrecht en Zuid- Hollano, resp. Mr S. Baron van Heemstra. Mr Dr W. G. A. van Sonsbeek, Jhr. Mr Dr L H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en Jhr Mr Dr H. A. van Karnebcok, de Burgemees ter van Amsterdam Dr W. de Vlugt en de Burgemeester van Den Haag. Mr S. J. R. de Monchy en vele anderen. Ook de weduwe van dein componist Mnvi A M. Mahler was onder de aanwezigen Bij den aanvang \:i;i het gala-feestcon- cert zette het orkest i. Wilhelmus in. dat door allen werd mbi - zongen. Vervolgens luisti-rde de volle zaal naar de twee deel en van Mahlers achtste sym- phonöe, welke op onvergetelijke wijze werd uitgevoerd. Een ovatie viel den dirigent na afloop en aan alle medewerkenden ten deel. Na afloop van het concert verzamel den de genoodigden en eeregasten zich in de kleine, z.g. Julianafoyer, waar Jhir Mr Dr W. F. Röell het woord richtte tot den grijzen concertmeester" van het concertg-ebpuw-prkest, den heer Louis Zimmermann, en hem mededeelde, dat als blijk van waardee- ring voor rijn toegewijde kunst het H.M. de Koningin had behaagd hem de zilveren medaille voor Kunsten en We tenschappen, verbonden aan de huis-, orde te verleenen. De aanwezigen verdrongen zich om den gelukkigen concertmeester om hem en mevr. Zimmermann met deze hooge onderschei ding geluk te wenschen. Vervolgens begaven de genoodigden zach naar het Stedelijk Museum, waar om half elf door Minister Slotemaker de Bruine de opening geschiedde van de jubileum-herden kings tentoonstelling „Gedenckclanck'i Deze expositie laat zien den invloed der muziek door de eeuwen heen op de beeldende kunst in ons land, en de ontwikkeling van het muziekleven in Nederland, terwijl tevens de grootmeesters der toonkunst vertegenwoor digd rijn door portretten, schilderijen, repre sentafcieve manuscripten of andere curiosa. DOOR TRAILER GEGREPEN Gistermiddag omstreeks half twee is het achtjarig zoontje van den landbouwer Len- sen uit Rolde, toen hij plotseling per rijwiel den weg overstak, door een trailer van den expediteur G. de Lange uit Zuid- Barge srgrepen en op slag gedood. 't Dreigend Visscherijconflict Besprekingen op het doode punt Gisteren heeft blijkens een ons toege zonden communiqué, de rijksbemidde laar met partijen inzake het dreigend conflict in het haringvisschersbedrijf ten tweede male geconfereerd. De rijksbemiddelaar heeft geconstateerd, dat de reeders èn bij herhaling èn met den meest mogelijken nadruk hebben verzekerd, dat zij niet ere id zijn verder te gaan dan den termijn van het binnenliggen bij het vis- schen met meer dan 80 netten te verlengen tot 60 uur, en het aandeel van den matroos bij de versche haringvisscherij tot V\ pet. meer te verhoogen. De toestand der bedrij ven en de verwachti-gen voor de toekomst, laten naar hun meening niet toe verder te gaan. Stijgen omzet en opbrengst van haring, dan ontvangen de arbeiders daarvan hun aan deel, omdat het loon voor een groot deel is een percentage van de opbrengst. De rijksbemiddelaar heeft den reeders in overweging gegeven aan het binnenliggen ge durende 60 uur toe te voegen, dat „in de ge vallen, waarin de bemanning dat wenscht, 36 uur onafgebroken rust zal worden gegeven, behalve bij binnenkomen op Vrijdag na 18 uur en Zaterdag". Aan het einde van de besprekingen heeft de rijksbemiddelaar aan de arbeiders in over weging gegeven als het eenigszins mogelijk is op deze voorwaarden te monsteren. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat na afloop dezer besprekingen de hoofdbesturen der werknemersorganisaties gisteravond uren achtereen vergaderden. Mededeelingen kon men ons echter niet verstrekken. Nederlander gearresteerd Door de Gestapo te München Te Münster is door de Duitsche Gesta po een 29-jarige Nederlander, uit Rotterdam afkomstig, zekere H. A. Tiben, gearresteerd. De reden waarom, is onbekend, doch schijnt verband te houden met spionnogediensten, welke hij zou hebben verricht. De echtgenoote van den heer Tiben heeft ia den Nederlandschen consul pogingen -da'an om zijn invrijheidsstelling te verkrij gen, doch dit is niet gelukt. Zij heeft rich thans tot den Minister van Buitenlandsche Zaken gewend, in de hoop dat dit meer resultaat zal afwerpen. De Duitsche autoriteiten hebben gewei gerd mede te deelen, waarom Tiben wordt vastgehouden. De heer T. woonde sinds 1929 in ons land en is in Duitschland Riit Nederlandsche ouders geboren. GOUDEN JUBILEUM GEREF. JONGELINGSBOND Programma verschenen Heden verscheen het programma voor het o0-iarig jubileum van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag, dat op 25 en 26 Mei a.s. te Amsterdam wordt gevierd. t Is een mooi boekje, dat den bezoekers alles biedt wat zij deze beide dagen noodig hebben. Burgemeester de Vlugt schreef een vrien delijk welkomstwoord, waarin hij een verge lijking maakt tusschen 1S88 en 1938: het jaar waarin de Bond te Amsterdam werd gesticht het jaar dat hij in de hoofdstad jubileert Enkele illustraties verluchten het boekje. N.V. GRONINGSGHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven 100% (Koers van omwisseling lOOVfc VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladei en het ZONDAGSBLAD. Het exploitatie-saldo van de Rotter damsche Lloyd is blijkens het jaarverslat over 1937 verdubbeld. Uitgifte van een 3314 pet leeninj Haarlem. Het gouden jubileum van het Concert gebouw is gevierd met een groot gala feestconcert. De besprekingen inzake het conflict ii de haringvisscherij zijn op het doodi punt aangeland. Het conflict in het bouwbedrijf si Noord-Oost Overijsel is geëindigd. Finantieel Weekoverzicht. Naar verluidt zouden Hitier en Mus solini de problemen van Z.O. Europa ei in het bizonder van Tsjechoslowakiji reeds onder het oog hebben gezien. Dreigende regeeringscrisis in België De „Roode Napoleon" van China voo: de poorten van Peking. betonhout - KISTENHOUT HOUTHAN DEL „ALBLAS'W WADDINXVEEN -Opslagplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343, Rotterdam, Zwaanshals 119-121 ^TRIPLEX' Vraagt prijs LIJSTWERK Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschai „EENOVATÜM" te Amsterdam, Spuistraat 219/21, Tel. 35621 Vraagt eens een prospectus aan! PRAKTIJ KEXAM ÉN! B0EKH0UDEI Middenstands - diplom Boekhouden M.0. Handelskennis L.0. Frans, Duits en Engels L.C Wiskunde L.O. en MOK. Nederl., Engelse en Duit: Handelscorrespondentie Hoofdakte}^ i. vöïï. cü™ BELASTINGZAKEN BOEKHOUDINGEN J. M. van Osnabruggc KROOSWIJK (bij Oud-Beijerland) Telefoon O-B'land 108 AANGIFTEN VOOR INKOMSTEN EN VERMOGENSBELASTING HIELKO VAN OALTJE Verkrijgbaar bij Uw Boekhandelaar. Uitgave J. H. Kok N.V. te Kampen. WOTÉL TCL31660 CATÉ r. a r» «ijJcs-TEUroon stsoomsnb wa&m ■BA-K £H KOUD WAT (4 OD ALLS KAMGdS KAMERS M£T ONTBIJT-f-3.'flgT BADKAMER -f-4- Champagne ERNEST IRROY Demi Sec Sec Qualitó spéciale pour les banquets. Generaal Agent: ANDRE KERSTENS. Tilburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1