iïleür.LA.RPanden Dam UeruJilligen zegt: KRUSCHENSALTS VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER WIJDAG 6 MEI 1938 EERSTE BI7AD PAG. 3 Mdit meisje is het mooiste meisje van Den Haag." Maar: Mevrouw van den Dam-Verwilligen is niet de ware mevrouw om dit te beoordeelen, want dit meisje is haar doch ter. Wanneer Dobbel- mann zegt: „IBIS is zeer goede tabak," moet U daaraan niet te veöl waarde hechten, want Dobbelmann is niet de ware man om dit te" be oordeelen, omdat hij de fabrikant zélf is. Vraag het liever aan een IBIS- rooker. Honderd tegen één dat die óók zegt: „IBIS is beste tabak." En dat oordeel heeft waarde! Dobbelmann lekker,man T HERSTEL VOOR FRANKRIJK? Het kabinet Daladier heeft vrij lang ge aarzeld, eer het met zijn saneeringsvoor- stellen naar voren kwam. Men kon eruit voelen, dat men, ondanks den spoed, die on getwijfeld in 's lands belang met het uit stippelen van een nieuwen koers moest wor den betracht, niet zoo een twee drie met zichzelf daarover in het reine kon geraken. De Fransche boedel is dan ook wel inder daad zeer verwaarloosd. Een regiem, het welk zich kenmerkte, jarenlang, door al de moderne euvelen van de parlementaire zeden, zonder dat de groote waarden der democratie daarbij in minstens gelijke mate naar voren kwamen, heeft van het land een waren janboel gemaakt. Het is in Frankrijk immer een hachelijke taak geweest, met financieele wetsvoorstellen, welke de lasten van den belastingbetaler moesten verzwaren, voor de kamer en den senaat te verschijnen. De volksafgevaardigden hadden immer de neiging, zich meer het gezicht van hun kie zers voor te stellen, zoo zij na het stemmen vóór een onpopulair wetsvoorstel weder in hun district zouden ontmoeten, dan zich het ware belang van den staat voor oogen te houden. Mede-oordeelen over den regee- ringskoers is een verantwoordelijk werk: de oogen van heel de natie zijn gericht op de mannen, die in Palais Bourbon en Luxem bourg het woord hebben te voeren en stemmen. Over-bewustheid van die attentie van heel een volk heeft den doorsnee Fran- schen parlementariër maar al te vaak er toe verleid, een fraseur in plaats var uitspreker van ernstige gedachten te worden. Naast de verwording van het Fransche parlement lijdt Frankrijk aan een vei ding van het gezag. Regeering na regeering heeft aan prestige ingeboet. In dit opzicht hebben de volksfront-kabinetten nog wel het zwaarst gezondigd, door een laffe hou ding tegenover het fabrieksbezettingskwaad aan te nemen. Er werd over deze dingen wel gepraat, uit en ter na, doch tot krach tige bescherming van den arbeid durfde men uit vrees voor den man in de straat, nimmer te geraken. Gewezen moet eveneens worden op uiterst schadelijke rol welke de Confedera tie van den Arbeid, het roode Fransche vak verbond, steeds heeft gespeeld. Het een heidsfront tusschen socialisten en commu nisten, in dit verbond belichaamd, heeft zeer wrange resultaten opgeleverd. Fransche roode vakvereenigingen zijn poli tieke instrumenten geworden, gelegd in de handen van onverantwoordelijke mann- De strijd om sociale rechtvaardigheid Ontaard in een politieke terreur. Als deze factoren te zamen hebben de ruïne veroorzaakt, waaraan Frankrijk thans ten prooi is. De spaarder en de belegger hebben geen vertrouwen meer in een ar- beidssamenleving, die niet arbeiden lean, of die zoo zij tot arbeid geraakt, de voor waarden waaronder gewerkt wordt steeds opnieuw verzwaart. Het kapitaal nam naar het buitenland de wijk. De nieuwe waarde vermindering van de franc is daarvan het betreurenswaardig gevolg. Het erkennen van de noodzaak dezer devaluatie is voors hands de meest kenmerkende daad van Daladier en de zijnen geweest Afgewacht moet worden, of zij ook meer positieve bij- 'dragen tot de zoo noodzakelijke en drin gende saneering zullen weten te geven. Maak 'n spoedig einde Botsingen in het Sudeten-gebied aan die kwellende rheumatische pijnen. ien balts sporei Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig alnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG DE JAPANSCH- GHINEESCHE OORLOG Bezorgdheid over de franc-tireurs Er heerscEt to Peiping groote spanning, daar er bericht is ontvangen dat franc- tireurs op enkele k.m. afstand van Peiping zijn aangekomen. De meeste toegangspoor ten der stad zijn gesloten om te voorkomen dat Chineezen de stad zouden verlaten, terwiji alle aankomende reizigers streng Worden onderzocht. Volgens den woordvoerder der Japannee- zen zijn deze voorzorgsmaatregelen geno men met het oog op een binnendringen van communisten, die, naar gemeld werd, on geregeldheden zouden willen verwekken. De eenige manier om thans veilig de stad te verlaten is per trein naar Tientsin. Deze idienst loopt nog normaal. Zooveel mogelijk Japansche troepen zijn uit Peiping en de provincie Hopei naar Sjantoeng gezonden om er het front te ver sterken. Be verliezen der Japansche luchtmacht In April zijn vijf en zeventig Japansche Vliegtuigen door de Chineezen neergehaald of vernield, aldus meldt het Chineesche te- Vijf en negentig Japansche vliegers zijn in die maand gedood. Van de genoemde Vijf en zeventig toestellen werden negen en-dertig neergehaald door Chineesche bommenwerpers en vijf toestellen werden door de troepen neergeschoten. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Ben republiketnsch communiqué De Barcelona-regeering deelt mee, 'dat 'de linkschen in den Pyreneeën-sector enkele dorpen heroverd hebben. De vliegtuigen der rechtsdhen hebben Castellon tweemaal ge bombardeerd, waardoor een honderd huizen [werden vernield'. Ook Valencia stond opnieuw aan lucht aanvallen bloot. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE -STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitjlultend aan der» Handel HITLERS BEZOEK AAN NAPELS Een imponeerende vlootrevue Napolitanen juichen den Führer geestdriftig toe Gistermorgen zijn H i 11 e r, koning V i c- tor Emanuel en kroonprins Umber- to te Napels aangekomen, ahvaar zij zich aan boord begaven van de „Cavour", voor het bijwonen van de vloot-demonstratie, alwaar zij door Mussolini werden ver welkomd. Een slag werd geleverd tusschen twee eskaders. Het de haven van Napels uitloopende eerste eskader werd door het tweede aangevallen, dat uit de golf van Gaeta kwam. Toppunt der oefening was een aanval van negentig duikbooten uit volle zee op het uitvarende eskader. Tegelijkertijd ver dwenen de onderzeeërs onder de opper vlakte, vuurden tegelijkertijd hun torpedo's af en stegen tegeiijk weer op. Des middags grepen de torpedobooten in den strijd in en drongen door de gevechts formatie der groote eenheden heen. Kort daarop volgde een aanval van ver scheidene eskaders bommenwerpers op de pantserschepen. Tegelijkertijd stegen de watervliegtuigen van alle vliegtuigmoederschepen op. Na de oefeningen in volle zee keerden de beide pantserschepen „Cavour" en „Cae- sare" tusschen Ischia en Procida in de golf van Napels terug, waar zij werden ontvan gen door de in vier colonnes opgestelde beide eskaders. Na nog eenige oefeningen van oorlogs schepen en vliegtuigen zetten tenslotte alle eenheden in twee colonnes koers naar Na pels en vormden daar een opstelling voor de vlootschouw. Na de vlootmanoeuvres begaf Hitier zich tezamen met zijn Italiaansche gastheeren op de „Reverellopier" aan land. Om half zeven keerde hij daarop met den koning naar het koninklijk slot terug. De koning en Adolf Hitler werden al daar door de bevolking van Napels op een geestdriftige wijze gehuldigd en ti juicht. Tienduizenden menschen waren op het plein samengedrongen. Talrijke fanfa res speelden nationale liederen en oorver- doovend was het gejuich, dat uit de me nigte opsteeg, toen Hitier en de koning op het balcon verschenen. Het gejuich duurde langen tijd en was zoo krachtig, dat men de geschutsalvo's nauwelijks kon hooren. Desondanks nam het nog toe, toen het koningslied weer klonk. Hitler en de koning moesten ver scheidene malen op 't balcon terugkeeren. Vaticaansch museum gesloten Op last van den Paus zijn tijdens den duur van Hitiers bezoek aan Italië het Vaticaansch museum en de schilderijen galerij voor het publiek gesloten. Spanning tusschen Tsjechen en Dultschers neemt toe In Moravisch Schoenberg, in het Sudo- tengebied, hebben onbekenden een stand beeld van den president-bevrijder Masa- r ij k met verf besmeurd en ten deele ver nield. In verband daarmede is het tas schen de Tsjechen en Duitsehers ter plant se tot botsingen gekomen. Een arbeider werd door vier Tsjechische soldaten aan gevallen en dermate aan het lióofd ver wond, dat hij de hulp van een geneesheer moest inroepen. Nadat het incident dooi den afgevaardigde van de Sudeteri-Duitsche partij, Richard Ivnorre, onderzocht was, werd tegen de daders een aanklacht inge- Een soortgelijk» incident deed zich voor in het Narodni Dum (Volkshuis) waar een Tsjechisch soldaat een Duitsche werklooze met een greep van de bajonet in de zijde stiet en hem beschimpte. Verder schoolden ongeveer twintig Tsje chische jongens samen en trokken naar het districtsbureau van de Sudeten-Duitsche partij, waar zij allerlei schimpwoorden uit ten. De demonstranten werden door de po litie uiteengedreven. Nadat het personeel het districtsbureau verlaten had, werden zes groote vensterruiten met steenen inge gooid. Uit Bruenn kwam daarop een twee honderd man sterke politieversterking aan. In Duitsche kringen in Moravisch Schoen berg verwacht men, dat de uitzonderings toestand over de stad zal worden afgekon digd. De plaatselijke leiding van de Sudeten- Duitsche partij heeft door haar beambten de Duitsche bevolking laten verzoeken, de feestelijkheden ter gelegenheid van den geboortedag van Konrad Henlein in fami liekring te vieren en de straat te mijden. Het Britsch-Iersche verdrag Het Briteche lagerhuis heeft gisteren het Britsch-Iersche verdrag in tweede lezing behandeld. De minister-president Cham berlain wees erop, dat het eenig is in de geschiedenis van het parlement, dat in een week tijd twee verdragen worden gesloten, waardoor een einde wordt gemaakt aan langdurige verwikkelingen. Hij zeide, dat hieruit bleek, dat zelfs de moeilijkste vraagstukken kunnen worden opgelost, wanneer aan weerszij oen een goe de wil bestaat. Ten aanzien van het Britsch-Iersche ver drag zeide Chamberlain nog, dat de voor- deelen voor Engeland in het verdrag te zoe ken zijn in de ontastbare vruchten, welke in het verleden meermalen de belooning zijn geweest voor de edelmoedigheid van een machtigen staat jegens een zwakkeren en armeren staat. Roemeensche studenten betoogen Zij zingen het lied der „IJzeren Garde" Zooals ieder jaar werd onlangs aan eenige duizenden van de beste studenten van Roe menië een vrije reis naar de hoofdstad aan geboden. Toen de jongelieden verzameld waren voor het standbeeld van den grootston held van Roemenië, Mihail Viteaza, begon nen zij plotseling het lied van de IJzeren Garde te zingen en toen de politie trachtt? het zingen te doen staken, weerklonk het lied aan de andere zijde. Naar vernomen wordt, hebben de studen ten ook elders in Roemenië, juist op hetzelf de uur, eveneens het lied gezongen, om te protesteeren tegen 't optreden van de regee ring tegen de Garde Men beschouwt dit als een herwijs, dat de agenten ivan de Garde hun arbeid onder de jeugd nog niet hebben gestaakt HET OVERLEG DER KLEINE ENTENTE-STATEN Een officieel slot-communiqué De ministers van buitenlandsche ken Krofta, Sto j adinowitsj en Comnen, die respectievelijk Tsjecho- slowakije, Joegoslavië en Roemenië ver tegenwoordigen, hebben in Sinaia, de Roemeensche koninklijke residentie, van gedachten gewisseld over alle pro blemen, welke voor de politiek der Kleine Entente yan bizonder belang zijn Volgens Eet slot-communiqu? vari dezen permanenten Kleine Entente-raad heeft men in het bizonder aandacht gewijd aan het recente Britsch-Italiaansche accoord, dat beschouwd werd als een element van hoog belang, hetwelk bestemd is, den vrede duurzaam te behouden. Voorts heeft de permanente raad met groote aandacht het probleem der betrek kingen van de Kleine Entente met Honga rije bestudeerd. Eensgezind blijft de raad bij zijn wensch de loopende onderhande lingen voort te zetten, welke ten doel heb ben bij te dragen tot de vestiging van een regiem van overeenstemming en vertrou- en in het Donaubekken. De Kleine Entente bevestigt opnieuw de trouw barer gevoelens jegens den volken bond. De permanente raad heeft kennis ge nomen van de agenda der eerstvolgende zitting van den volkenbondsraad en heeft geconstateerd, dat de opvattingen der sta tenleden over de houding, die moet wor den aangenomen door den Roemeenschen gedelegeerde, die de Kleine Entente in dcu raad vertegenwoordigt, overeenstemmen. De nieuwe toestand aan den Donau werd ten aanzien van de scheepvaart met groote aandacht besproken, terwijl kennis geno men werd van het resultaat der werkzaam heden van de tweede zitting van den eco- nomischen raad in Boekarest Men consta teerde, dat dit economisch orgaan der Klei ne Entente een steeds vruchtbaarder acti viteit ontplooit, en besloot te blijven stre ven naar versterking der economische onderlinge banden. De volgende zitting van den permanen ten raad der Kleine Entente zal te Bied in Joego-SIavië bijeenkomen tegen het einde van Augustus, DE ZEVENLING DOOD GEBOREN Staking in de haven van Le Havre In de haven van Le Havre is Eet civiele personeel van drie schepen van de Com pagnie Générale Transatl anti que, nl. de Champlain, Colombie en de lie de France, in staking gegaan. Reeds eenige dagen be stond een verschil van meening over een vernieuwing van kleedingstukken en Woens dagavond, enkele uren voor het vertrek van de Champlain, kwam de secretaris van den bond van hotelpersoneel aan boord en raadde den leden van zijn bond aan te sta ken. Toen de commandant van het schip het personeel sommeerde op zijn post te blijven, spoorde de secretaris aan tot onge hoorzaamheid. De commandant en Üe officieren van de Champlain hebben uit protest het schip verlaten en hebben het ministerie van koop vaardij verzocht te bepalen, dat in het ver volg geen secretarissen van vakvereenigin gen meer aan boord mogen komen. De bond van hotelpersoneel heeft de be middelingsvoorstellen van den minister van koopvaardij niet aanvaard, om den secreta ris, die tot ongehoorzaamheid aanspoorde, niet aan boord toe te laten. Het personeel heeft in geheime stemming besloten te staken. België's financieele moeilijkheden De rechtsche fracties van de Belgische ka mer en den senaat hebben gistermiddag vergaderd. Zij hebben besloten, dat de ver langens van Eet congres van het Katholieke Blok moeten worden uitgevoerd, aangezien zij van oordeel zijn, dat de ontwerpen van crisisbelasting en inzake de douane en ac cijnzen voldoende inkomsten zullen opleve ren voor de begrooting voor 1938. Het ont brekende moet gevonden worden door be zuiniging. De rechtsche fracties hebben besloten HAVANA, 6 Mei. (Reuter) Volgens latere slechts voor deze beide ontwerpen te zullen uit Bayamo ontvaren berichten zijn alle wanneer de overige vooratellen J zullen worden ingetrokken en wanneer men zeven kinderen van vrouw Casanova doon October geen supplementair® begrootimg geboren, I aal indienen. ,„-4^. Sint-Bernardshonden naar Tibet Gisteren is een aantal Si Bernardshonden te Marseille aan boord van een schip ge bracht, om naar Indië te worden gebracht, waar zij onder leiding van hun verzorger, brooder Cyril van het St. Bemardshospitium zullen werken in het Himalaya-gebergte. Hun standplaats zal worden het klooster van de Fransche Augustijnen in den Latsa- pas, in Tibet Dit klooster ligt ongeveer 5000 meter bo ven den zeespiegel en er is een hospitium aan verbonden voor de karavanen, die stof goud en bont van Tibet naar Britsch-Indië brengen. Tot nu toe beschikken de monniken alleen over een hoorn, om den reizigers tijdens sneeuwstormen de ligging van het klooster bekend te maken. Thans zullen de honden worden gebruikt voor het redden van ver dwaalden. Amerikaansche wapens naar Spanje? De Amerikaansahe regeering heeft beslo ten steun te verleenen aan de resolutie senator Nye, inzake de opheffing van embargo op voor Spanje bestemde wapenen. Volgens de Neiw-York Times wordt de reao lutie thans bestudeerd door de senaatscom missie van buitenlandsche zaken, welke, naar men verklaart, het voornemen zou hebben den senaat een gunstig rapport uit te brengen. GEMENGD NIEUWS Jeugdige dievenbende te Groningen Acht jongens aangehouden De recherche te Groningen is ©en groote dievenbende op het spoor ge komen, waarbij acht jongens van vijftien tot zeventien jaar betrokken zijn. Zij roofden in de avonduren alles wat van hun gading was. In verschillende winkels pleegden zij allerlei groote en kleine dief stallen, die soms niet eens bemerkt werden. De recherche, die met dit onderzoek belast was, kreeg een lijst van niet minder dan vijftig diefstallen. Het zwaarste feit werd echter gepleegd door een veelbelovenden knaap, die geld stal uit het kasregister een winkel, waar hij zich toegang verschaJ- le door een klein raampje. Hij stal vervol gens uit een anderen winkel drie fle6schen wijn, die met de andere jongens werden leeggedronken. Deze inbreker is cToor de politie vastgehouden. Het is de 16-jarige loopjongen W. M. uit Groningen, die ter beschikking van den kinderrechter is ge steld. De overige zeven jongens onder wie er zijn, die heel wat op hun kerfstok hebben, zijn voorloopig aan de ouders teruggegeven. De oplichtingsaffaire te Arnhem Thans ook een commissionair in arrest Dezer dagen hebben wij gemeld, dat te Arnhem twee uitvoerders, die in dienst waren van een aannemer, tezamen met een houthandelaar in arrest zijn gesteld wegens oplichting van den aannemer. Thans blijkt, dat de uitvoerders den aan nemer niet alleen hebben opgelicht met ge fingeerde houtbestellingen, doch ook met ge fingeerde bestellingen van baksteenen. De uitvoerders bestelden bij een commis sionair te Arnhem meer steenen dan noodig waren voor den bouw. Zij leverden den aan nemer slechts zooveel steenen als noodig waren, doch brachten hem de gansdhe bestel ling in rekening. Den commissionair lieten zij mee profiteeren van de opbrengst van deze oplichting. Thans is ook de commissionair door de politie aangehouden, zoodat zich in totaal vier personen in verband' met deze oplich tingsaffaire in arrest bevinden. Landbouwer in sloot geraakt Na enkele oogenblikken overleden De 68-jarige landbouwer van Noorloos uit Uppelschendijk, gemeente Almkerk, ge raakte onder de gemeente De Werken en S1 e e w ij k met paard en wagen in een sloot. Tengevolge van de bekomen inwendige kneuzingen is hij enkele oogenblikken later overleden. Overtreding Crisis Varkensbesluit Honderd varkens ln beslag genomen Bij een mester te Zaandam, die tevens s handelaar staat ingeschreven, zijn hon derd varkens in beslag genomen, op grond van overtreding van het Crisis-Varkensbe sluit, dat verbiedt varkens, voor den handel bestemd, langer dan veertien dagen in bezit te hebben. De varkens zijn op het gemeente-slachthuis verkocht aan een exportslager te Haarlem daarheen vervoerd. Clandestiene kuikenbroederij Door ambtenaren van. den crisis-opspo ringsdienst, in samenwerking met de ge meentepolitie van Lunteren zijn weder om twee broedmachines in beslag genomen, die zonder vergunning in bedrijf waren ge steld. Bij den landbouwer B. in Doesburger- buurt gingen 4800 eieren in handen der po litie over, die in één dag niet minder dan 10.800 broedeieren wist buit to maken. Wel een bewijs -hoe welig de clandestiene broede- rijen tieren. MOTOR TEGEN BOOM Op den Heiligenbergerweg te Hamers- veld gem. Leusden, is de 29-jarige on gehuwde schilder Van Doom, woonachtig te Hamersveld, met zijn motor tegen een boom gereden. Deerlijk gewond werd hij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Vermoed wordt, dat van D. ia komen te slippen. Binnen enkele weken zal bij de N.V. Gebr, Zomer en Keuning's Uitg- Mij. te Wagenin- gen verschijnen „Roelie", een zeer bijzonder boek. 't Is geschreven, of juister gezegd, ge dicteerd door den jongen auteur Willem Kramer, die blind is. Hij was een leerling van het Christelijk Blindeninstituut „Barti- meus" te Zeist, waar hij opgeleid werd voor muziekleeraar. Anne de Vries, den bekenden auteur van Bartje, die indertijd leeraar was aan genoemd instituut, komt de eer toe de schrijverstalenten van Willem Kramer ont dekt te hebben. Hij moedigde den jongemaiï aan en adviseerde hem om eerst eens korte verhalen te gaan schrijven. Deze hadden succes. Ze werden geplaatst onder den schuil naam Willem van Holland. En nu komt dan binnenkort de eerste roman van dezen jon gen auteur van de pers. Dit is wel een uni cum, want nog nimmer is er uit Prot. Chr, kring een blinde auteur voortgekomen. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER W'JZA<JJ<5N'ÓE GANSJES" 13 Eerst toen hij de St. Clair-rivier was overgezwommen, mocht hij zich in vei ligheid rekenen. Deze moedige kracht mens was de vader van Thomas Alva Edison. Hij begon met een hout- en graanhandel op te zetten in Milan te Ohio. De zaken gingen uitsteken I en toen zocht hij zich een goede vrouw. Weldra maakte hij kennis met een ont wikkeld, lief en zacht meisje, waarmee hij op 16 Augustus 1828 in het huwelijk trad. Haar naam was Nancy Elliot, 14 Eigenlijk was Nancy onderwijzeres ge weest. Maar niet zo'n heel gewone juf, nee, één waarvan alle kinderen hielden Dat zal je nog wel eens horen. Eindelijk, op 11 Februari 1847 kwam Thomas Alva met zijn nieuwsgierige bruine oogjes in de wereld kijken. Met blijdschap werd hij door zijn moeder in de armen genomen. Zo'n lief klein kereltje was het! 15 „Al" werd hij in de wandeling genoemd en toen hij was opgegroeid tot een klei ne kleuter, sleet hij vrolijk zijn dagen tussen de graanschuren van zijn vader op de oever van het meer. Eens op een dag zag hij een gans zitten broeden. Vol be langstel lingjkeek hij toe. Telkens moest hij terug naar die gans en zag toen jonge gansjes uit de eieren kruipen. Hoe kon' da^? Grote verbazing bij de kleine kleutert i i

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2