H. M. DE KONINGIN IN VLISSINGEN liTourisme in België Hotel-Restaurant LES ETANGS In „CLUB BERRY" A.S.B.L, Hotel DELACOURONNF DINSDAG 3 MEI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 BORSTBEELD VAN WIJLEN PRINS HENDRIK ONTHULD Duizenden juichten onze Landsvrouwe hartelijk toe Vlissingen in feeststemming fristermiddag heeft H. M. de Koningin •en bezoek aan Vlissingen gebracht ter onthulling van een borstbeeld van wijlen Prins Hendrik. Dit beeld, bedoeld als een posthume hulde van de Neder- landsche Koopvaardij, in het algemeen, en van de leerlingen en oud-leerlingen der Zeevaartschool in het bijzonder, is geplaatst in den gevel van de Zeevaart school, de „De Ruyterschool", van welke instelling Prins Hendrik gedurende 25 jaar het beschermheerschap heeft ver vuld. Voor dit Koninklijk bezoek was Vlis singen in feeststemming. Langs den weg, dien H. M. de Koningin per auto door de stad aflegde, werd huis aan huis gevlagd en duizenden, ook van elders, stonden langs dien weg om de Lands vrouwe hun uitbundige hulde te brengen. Om tien minuten over vier arriveerde H.M. de Koningin teVlissingen, waar zij met Haar gevolg begroet werd door den Com missaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen en enkele andere auto riteiten. Vervolgens werd via den Prins Hendrik- weg, Singel, Badhuisstraat en Busken- straat naar de Zeevaartschool gereden. Terzijde van laatstgenoemde straat stonden buurt- en andere vereenigingen en corpora ties met haar vaandels opgesteld, een hulde- betooging, welke georganiseerd was door den „Bond van Buurtvereenigingen Oranje en Vlissingen". Tijdens den rit, welke on geveer een kwartier duurde, werd de Ko ningin hartelijk toegejuicht en Hare Majes teit dankte steeds minzaam voor deze hulde. Voor de Zeevaartschool Voor het gebouw van de Zeevaartschool hielden de auto's stil. Inmiddels was de tribune tegenover hgt gedenktceken volge stroomd met autoriteiten, w.o. de heeren P. S. van 't H a a f f, inspecteur-generaal van de scheepvaart, vertegenwoordigers van di verse scheepvaartmijen, de heer M. Fern- hout, directeur van de zeevaartschool en vele anderen. Nadat de Koningin in ae eere- loge, welke recht tegenover het gedenktee- ken was aangebracht, had plaats genomen, voerde als eerste spreker Jhr. mr. Quar'"" van Ufford het woord. Spr. heette H. M. de Koningin eerbiedig welkom in Zeeland en in het bijzonder te Vlissingen en zeide dat het op hoogen prijs wordt gesteld aat H. M. de onthulling van den gevelsteen van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik persoonlijk wil verrichten. Z. K. H. Prins Hendrik heeft steeds groote belang stelling voor deze school gekoesterd en heeft daarnaast de echte sympathie der Zeeuwen verworven door zijne aanwezigheid bij meerdere gelegenheden binnen deze provin cie, ooor de hartelijke en minzame wijze, waarop hij placht om te gaan met een ieder, die de eer genoot aan hem te worden voor gesteld. alsmede door zijn eenvoud en vrien delijkheid. Het beeld moge tot in lengte van jaren een uiting zijn van dankbaarheid voor al hetgeen Z. K. H. voor deze school heeft gedaan. Daarnaast zal het beeld in eere houden de nagedachtenis van den Koninklij ken Gemaal, die zulk een ruime plaats ii de harten der Zeeuwen innam. Na Jhr. Quarles van Ufford sprak de heer J. Spaanderman, oud-gezagvoerder, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het uit voerend comité. Spr. droeg na eon korte toespraak het geaenkteeken aan het bestuur der vcrecniging Zeevaartschool over. Vervolgens sprak de heer van Woel deren, Burgemeester van Vlissingen, die een kort historisch overzicht gaf van de ge schiedenis der Zeevaartschool. De belang- rijkste gebeurtenissen werden steeds door Z. K. H. Prins Hendrik bijgewoond. De be langstelling van Z. K. H., aldus spr., ging uit naar de zeevarenden, de kust en de zee. De spontane deelneming aan deze hulde de Nederlandsche koopvaardij toont hoe warm wederkeerig de harten van zeevarend Nederland hem tegemoetklopten. Spr. ver zocht vervolgens aan H. M. de Koningin het gedenlkteeken te willen onthullen. De Koningin spreekt Hierna trad H.M. de Koningin naar voren en sprak als volgt: Gaarne zal ik voldoen aan het verzoek het borstbeeld van mijn ge liefden gemaal te onthullen. Mijne kinderen en ik zijn diep ge troffen en erkentelijk voor de gevoe lens die de oud-leerlingen en leer lingen van de De Ruyterschool en de Nederlandsche Koopvaardij in het algemeen geleid hebben tot de op richting van dit gedenkteeken. Het is u allen bekend welk een warm hart mijn gemaal onzen zeeva renden en onze handelsvloot toe droeg. Met voldoening herinner ik mij de talrijke bewijzen van belangstelling en medeleven door hem gegeven in den arbeid en het streven van deze school, die genoemd is naar onzen grooten admiraal. Ik acht mij daarom gelukkig deze traditie heden voort te zetten. U. mijnheer de commissaris en u, mijnheer de burgemeester, dank ik voor uwe woorden van welkom bij mijn komst in Zeeland en in Vlissin gen, welk gewest en welke stad door onze roemrijke historie zoo nauw aan mijn stamhuis verbonden zijn. Mijnheer de voorzitter van hel Comité, gaarne sluit ik mij aan bij de woorden door mijn geliefden gemaal gesproken toen hij den eersten steen legde voor dit gebouw. Ik voeg hier aan toe: mogen de toekomstige koop- vaardijofficieren. afkomstig van deze school ten allen tijde zich het bezie lend voorbeeld van De Ruyter voor oogen houden en zich daardoor be wust zijn van hun hooge plicht de eer van de Nederlandsche vlag op alle wereldzeeën hoog te houden. Thans ga ik over tot de onthulling van het gedenkteeken. De onthulling Nadat H. M. was uitgesproken, drukte zij op een knop, waardoor een belsignaal overging. Op dit teeken verwijderden zes leerlin gen der zee vaar tsohool het vlaggedoek van het monument, dat gemaakt werd door den beeldhouwer H. J. E t i e n n e. Nadat de Koningin bloemen onder het gedenkteeken had neergeLegd werd dit voorbeeld ooor den burgemeester ge volgd, die een krans legde namens het gemeentebestuur. Daarna werden nog bloemen gelegd door den heer Smit, namens de zeevaartschool, vervolgens door vertegenwoordigers van den Bond van Buurtvereenigingen, van het Ne derlandsche Roode Kruis, van het Neder- lanosche Loodswezen, van het Nederland sche Reddingswezen en van den B.VX. Nadat het Muziekgezelschap een koraal ispeeld had de melodie van Gezang 1? heeft de voorzitter van het bestuur van de zeevaartschool, Mr. Jan Smit Azn., het gedenkteeken met enkele woorden aanvaard. Na de rede van den heer Smit heeft de Koningin een bezoek gebracht aan het schoolgebouw. H. M. bezichtigde de school onder voorlichting van den voorzitter van het bestuur, Mr. Smit, en den directeur, den heer P. V ij n. Terug naar het station Nadat de thee was geserveerd, werd om tien minutep over 5 het gebouw verlaten om naar het station terug te rijden. Bijzonder groot was het enthousiasme van de menigte voor het station en de politie kon niet verhinderen, dat het publiek op verschillende punten door de afzetting heenbrak. Op het perron stonden I sche sohoolkinderen opgesteld, welke onder begeleiding van het R.K. Muziek gezelschap St. Caecilia, H. M. bij haar vertrek eenige vaderlandsahe liederen toezongen. Glimlachend dankte de Koningin voor de hulde van het publiek en voor den vroolijken zang der kinderen. Ten slotte nam de Koningin vriendelijk afscheid van de heeren die haar uitgeleide hadden gedaan. De Koningin heeft om tien minuten over half ze6 Vlissingen verlaten en is per trein naar Arnhem gereisd, om vandaar per auto het Loo terug te keeren. Productieve werkverschaffing De minister van Financiën maakt bekend, dat met de bedoeling om te worden aange wend voor produc/cve werkverschaffing, door de liberale staatspartij „De Vrijheids bond" afdeeling Amsterdam, aan het rijk is overgemaakt een bearag van f 25. Mét inbegrip van deze storting werd in totaal ontvangen f 1522. De „Buizerd" heeft motorstoring Het K.L.M.-vliegtuig „Buizerd", op thuis reis van Batavia naar Amsterdam, is met plotselinge motorstoring te Basra blijven staan. De gezagvoerder, de heer T. J. te Roller, achtte het beter, de komst van een hulpvliegtuig af te wachten, zoodat de K.L.M. het vliegtuig „Toekan", met als bestuurder den heer J. van Balkom, naar Basra heeft gezonden. Dit vliegtuig heeft nieuwen motor aan boord. GOUDEN „DE RUYTER PENNING" De gouden „De Ruyter Penning", die om de vijf jaren aan het reddings-station, waar de meeste reddingen zijn geschied, wordt toegekend, is gisteren door den voorzitter der Noord-Zuidhollandsche reddings-maat- schappij, den heer P. E. Tegelberg, tegenwoordigheid o.a. van de bemanning der reddingsboot „Hilda", aan de plaatse lijke commissie te Lemmer uitgereikt, waar in de laatste vijf jaar niet minder dan reddingen zijn verricht. Gisteren werd de nieuwe burgemeester der gemeente Strijen. de heer T. A. W. Bolmans. op plechtige wijze in zijn nieuwe gemeente ingehaald. De aankomst van den burgemeester en zijn familie voor het raadhuis, tijdens het spelen van het volkslied. Gisteravond heeft de heer M. C. Siezen. wethouder van Hillegersberg. die benoemd is tot burgemeester van Vlaardingen, afscheid genomen van den gemeenteraad. Burgemeester van Kempen drukt hem de hand. Jubileum H. Gooskens Onderscheiding verleend In de Philips' Schouwburgzaal te Eind hoven werd de heer H. G o o s ke n s, pro curatiehouder en leider van het bedrijf der natrium- en kwiklampfabricage bij de Phi- lipsfabrieken. gehuldigd, in verband met diens veertigjarig jubileum. De heer Goos kens was jarenlang een zeer gewaardeerd medewerker van dr. I. Gerard Philips en neemt thans een vooraanstaande plaats bij de bedrijfsleiding in. Tijdens de plechtigheid deelde ir. P. F. S. Otten, directeur der N.V., mede. dat H.M. de Koningin den jubilaris, op voordracht van den minister van Economische Zaken, had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na het conflict bij de K.P.M. Bemiddeling in arbeidsconflicten in overweging De minister van Koloniën heeft ten ver volge op de beantwoording van vragen van het Eerste. Kamerlid Bruineman, naar aanleiding van de arbeidsverhoudingen bij de Kon. Paketvaart Mij, o.m. het onder staande medegedeeld: Reeds eenigen tijd is bij de Indische re geering de vraag in overweging of een wet telijk geregelde bemiddeling in arbeidscon flicten in eenigerlei vorm al dan niet wen- sc-helijk zou zijn. Bij het betrachten van concordantie tus- schen de Indische en de Nederlandsche so ciale wetgeving, ook ten opzichte van de Europeesche werknemers, moet uiteraard groote zorgvuldigheid betracht worden in verband met de hier te lande en in Neder- landsch-Indië wel zeer sterk uiteenloopende toestanden en verhoudingen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys Co., Hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt dat de boottrein aansluiting gevend op het 6 dezer van Marseille vertrekkend ms. „Dempo", den 5den dezer om 15.00 van den Haag H.S., om 16.25 van Rotterdam D.P. en om 16.24 Roosendaal zal vertrekken. UIT DE CHR. JEUGDBEWEGING Deftige dagvaarding om feest te vieren Akkerman is bezorgd Groei bij de Herv. Gereformeerden 't Geref. Jongelingsblad is reeds tal van weken vervuld met het gouden jubi leum, dat de Bond van J.V. op G.G. op Hemelvaartsdag op grootsohe wijze in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam hoopt te vieren met vele duizenden van zijn leden. Er wer den reeds zeven-en-dertig driestarren over de organisatie en de bijzonderheden van deze herdenking geschreven. Men krijgt daaruit wel den indruk, dat die organisatie prachtig in elkaar zit. Uit de plooi of in de plooi In zijn laatste numimer komt het blad nu ook op een eigenaardige wijze uit de plooi ten opzichte van het feest, nl. door zijn gezicht in de iplooi te trekken en een deftige dagvaarding te riohten tot de aangesloten leden om hen te sommee ren 't feest in persoon, of, bij wettige verhindering in den geest, mede te vieren. Een stukje de dagvaarding drukken we hierbij at ie deftige feeststemming van de bonds- bestuurders te typeeren: „en hierop van elk der gesommeerden een afdoend antwoord bekomen hebben de, heb ik voorts, mijn exploit doende, sprekende en afschrift latende als boven gerelateerd, ieder hunner Gedagvaard om op Woensdag 25 Mei 1938, des namid dags te 3 uur, voorts dienzelfden dag des avonds te half 8 uur, vervolgens op Donderdag 26 Mei 1938 der voormiddags te half 11 uur, en eindelijk op laatstge noemden dag des namiddags te half 2 uur, in persoon, al dan niet geassisteerd door verloofde of echtgenoote, te verschij nen in het R.A.I.-Gebouw, staand en ge legen te Amsterdam -"n de Ferdinand Bolstraat No. 155 Ten einde Aangezien mijn requirant is opgericht op 25 October 1800 acht en tachtig, en mitsdien te dezen jare zijn gouden ju bileum mag herdenken; Aangezien mijn requirant, ter voldoe ning aan den eisch om zijne vierdagen te vieren, plannen ontwierp om in daartoe bijzonderlijk belegde bijeenkomsten ten tijde en ter plaatse voornoemd, over te gaan tot de plechtige viering van dit feestgetij, enz. enz. Mitsdien door hun tegenwoordigheid, door bun dankbaar vreugdebetoon en door de openbaring van hun blijden geloofsmoed elk naar vermogen en allen gezamenlijk mede te werken, om van dit jubileum te doen uitgaan een sprake, Gode ter eere, den Bond ten faveure, hunzelf en hun levensroeping ten blij venden zegen." Achteruitgang bij het N.J.V. Hier is dus feeststemming. In „De Jon geman" geeft „Akkerman" uiting aan eenige bezorgdheid. Dat behoeft geen tegen stelling te zijn. Reden tot bezorgdheid is er vaak temidden van feestgewoel. Akkerman geeft ter oriënteering een overzicht van den stand van het ledental in het Ned. Jong. Verbond over de laatste acht jaren en knoopt daaraan eenige conclusies vast, die moeite waard zijn: 1930 1931 1932 1937 Aantal Aantal Gem. aantal afdeelingen leden leden p. afd. 752 17354 23 770 17870 23 802 18903 23 817 20442 25 823 19778 24 830 19436 23 841 19126 23 845 18885 22 „Deze cijfers leeren ons het volgende. Van 1930 tot '32 stijgt het totaal leden tal schoon niet overweldigend. Maar in 1933, het jaar waarin we een bizondere werfcaimpagne hielden, gaan we plotse ling met ruim 1500 leden vooruit. Dit was een verblijdend feit en toonde ons, dat met een krachtig offensief nog wel iets te bereiken viel. Doch daarna treedt een voortgaande daling in, een daling, die nog niet tot staan gekomen is en die tot eenige bezorgdheid aanleiding geeft Want het ledental van ons Verbond is thans gedaald tot beneden het peil van 1932. En dit is een factor, die ons toch wel even tot nadenken mag brengen. Ondanks veel toewijding en ijver, on danks veel liefde en trouw, toch terug gang. Het gemiddeld ledental is sinds het jaar onzer werf campagne met 3 per afdeeling teruggeloopen. Het aantal af deelingen stijgt nog voortdurend, doch het gemiddeld ledental gaat achteruit. De zwakke plek zit dus in de afdeelin gen zelf. We zullen er weer op uit moeten, makkers, we zullen ze weer moeten gaan halen, we zullen weer aanvallend en ver overend op moeten treden: we zullen nog meer ernst met de zaak moeten maken, dan we tot heden gedaan hebben." Te kleine groei De Vaandrager, het blad van den bond van Ned. Herv. J. V. op G. G. meldt eenige groei. Het aantal J. V. is in het laat ste jaar gestegen van 158 tot 165. het aantal leden van 3356 op 3452. Het blad schrijft dat men met deze kleine opschuiving niet te vreden mag zijn. Het berekent dat er nog wel honderd vereenigingen gesticht zc kunnen worden. Al6 er maar energie en is! ROFFELRIJMEN VOORBIJ t Verstomd is rond mijn moede kop Het dof gekreun, de humerklop, Het deurgeklepper, het rumoer Van onweer op de zoldervloer. Verstorven is de laatste boem, Het stofzuigapparaatgezoem: Het schoonmaak f eestleed is voorbij! t Is Meihiep hei! 't Is Mei! Geen stofje bleef er op plek, Geen pluisje op het kleerenrek, Geen rag je op de zoldering. Geen spatje op de trapleuning. Geen bord, geen bed, geen mat, geen lat Heeft niet een haal, een bad gehad. Maar, 't schoonmaak f eestleed is voorbij! t Is Mei, hiep hei! 't Is Mei! Mijn huis, mijn ouwe trouwe huis Is weer zoo schoon, is weer zoo kuisch Is weer zoo bovenmenschlijk rein Dat het mijn huis niet schijnt te zijn. Het blinkt en blikkert overal Of 't nimmer meer verdoffen zal. Ha! 't schoonmaakfeestleed is voorbij! 't Is Mei, hiep hei! 't Is Mei! t Is of na lange, bange strijd Een lieve vrede ligt gespreid Op heel het huiselijk domein Dat mijn vermaking pleegt te zijn; Of, na een maand van droef geklag De morgen rijst, de blijde dag. Ja, 't schoonmaakf eestleed is voorbij! yt Is Mei, hiep hei! 't Is Mei! (Nadruk verboden) LEO LENS Nederlander beroofd? Overval in Brusselsche hotelkamer Een Nederlander heeft bij de Brusselsche politie aangifte gedaan van een beroovipg waarvan hij het slachtoffer is geworden. Hij deelde mede, dat hij naar Brussel was geko men en zijn intrek had genomen in een hotel in het centrum der stad. Zijn reis had ten doel een som geld van enkele millioenen francs in ontvangst te nemen, welke uit Duitschland naar België zou zijn gesmok keld. Hij deelde mede de som in ontvangst te hebben genomen en mee te hebben genomen naar zijn kamer. Toen hij het geld natelde kwamen twee mannen zdjn kamer binnen en bonden hem, waarna zij met het geld wisten te ontkomen. Nadat hij er in geslaagd was zich van zijn boeien te ontdoen, begaf het slachtoffer zich naar de politie om aangifte te doen.De justi tie heeft een onderzoek ingesteld om na te gaan in hoeverre het verhaal juist is. Het hotelpersoneel heeft verklaard geen enkel verdacht persoon in het hotel te heb ben gezien. Bovendien wekte het verwonde ring, dat de man tot den volgenden morgen heef gewacht, alvorens zijn verhaal te ko men doen. Het touw waarmede hij zou zijn gebonden, is in beslag genomen. Het schijnt van geen erge solide kwaliteit te zijn om er iemand voor langen tijd mee vast te binden. Boven dien heeft men in de hotelkamer geen spoor van eenige worsteling gevonden. Hr Ms Gelderland Wordt afgedankt Het ligt in de bedoeling van den Minister van Defensie om, nadat de Van Kinsbergen over een jaar H. Ms. Gelderland zal hebben vervangen laatstgenoemd schip uit de sterkte af te voeren en dan de hut waarin in 1900 Paul Kruger van Zuid-Afrika naar Neder land werp' overgevoerd in haar geheel weg te nemen en aan de Regeering van Zuid- Afrika aan te bieden, Officieele Berichten s Nijeveen: J. Schlp- Vlsscher. predikt ©rv. Gameer L. P. J. Verleend is de eere-medaille, Oranje-Nassau, In goud, L. J. Daggert te Zwolle, mej. D. te Hooge Zwaluwe, mej. C. J. v. d. meel te Hon tenlsse. W. H. Grafhorst i Bolnes (gam. Rld- Dubbelm; SteenSam< Zwolle derkerk. Tarief commissie i Prof. Dr Lr H. C. J. H. Gellssen te Maas tricht, ia eervol ontslag verleend als buitenge lid der tairiefecommisaie. Benoemd is tot buitengewoon lid dier commissie. Ir F. Oomes, serrtrulden/berg. verleend als aalmoezenier. Gevangeniswezen ls tot lid, tevens voorzitter van het i voor jonge vrouwen te Rotterdam: zijn tot lid va-n het college van over de bijzondere strafgevangenis vrouwen te Rotterdam: mej. J. M. Meüer en mevr. A. C. v. Vieresen Trip— AANBEVOLEN HOTELS PROFONDEVILLE s/M. HOTEL „MOSAN" (Prop.: R. CAI.OINE) Prachtige tuin aan de Maas GOEDE KEUKEN - Pens. frs. 45—50 p.d. VEEL DOOR HOLLANDERS BEZOCHT ALLE MODERN COMFORT RESTAURANT VAN DEN len RANG BIERGES b/Wavre, tel. 378 Wavre 3 Place Brouckère, BRUSSEL, teL 11.59.24 is het motto: „Gezelligheid kent geen tijd" le Klas consumptie. MIDDELKERKE HOTEL „MELROSE" AV. LEOPOLD 35 EERSTE RANG Meest aanbevolen Pensionprijs: frs. 40 k frs. 50 per dag en per persoon. OSTEN DE tegenover het Station, 't Geheel e Jaar geopend Alle comfort Matige prijzen, Gerenommeerde keuken. Prettige omgeving. HEIDE Hotel „Des Flandres" - Statieplein j(12 min. sporen van Esschen) Schitt. omgev. BOSCH, HEIDE, DUINEN Voll. Pension vanaf Frs. 30.(=t fl. 1.80) Holl. Dir. Aanbevelend, ROZEBOOM en BRIENEN. Hotel DE BRUXELLES Y V O I R Schoonst gelegen Gasthuis aan de Maas, tusschen NAMEN en DINANT. Alle comfort. Puike keuken. Groote terrassen aan de Maas. Rowing - Visscherij - Zwemmen - Tennis. Telef. YVOIR 28 Schoute, beiden 1 de bijzondere Rot- i Rotterdam. BEZOEKT de HEERLIJKE RUSTIGE OMSTREKEN van WESTERLOO (Belgische gr.) RESERVEER TIJDIG UW KAMERS in Hotel den Anker BEWAART DEZE ADVERTENTIE Eén adres is voldoende om de lijst te ontvangen omtrent prijzen en verdere inlichtingen betreffende: Hotels en Pensions van LA PANNE en de WESTKUST van BELGIE. Aanvraag te richten aan HOTELIERSBOND 60 ZEEDIJK LA PANNE KONINKLIJKE RESIDENTIE KONINGIN DER BADPLAATSEN 78 Mei: Grootsche herdenking v. d. blokkade Dr. KUS. Vindictive. me Intern. Damesturntonraoot 18—19—20 JunL 2 Hippodromes open van Juli aL CASINO KURSAAL - wereldberoemd feestpaleis speelzalen club IDEAAL KUUROORD Modern ingericht BADPALEIS Zwembassin. Centrum voor diagnostiek. Koolzuurbaden en Slijkbaden. Hammams. Trinkhall ln het Leopoldpark. Bezoekt het Fort Napoleon Mnsenm. KOSTELOOZE BROCHURE: Oflicieel Inlichtingenbureau: VLAANDERENSTRAAT 66a, OOSTENDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5