iHrurur feitadft Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De doopdienst van Prinses Beatrix De verjaardag van Prinses Juliana Een vliegtuigramp in Italië m yÊflj abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 36936 MAANDAG 2 ME11938 19e Jaargang ü&ibertentieprinen: Van 1 tot 5 regels 1.17*/» Elke regel meer022'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 NO. 6382 JAMMERLIJKE ONKUNDE In een pas verschenen boek van Mr. L. Drukker betoogt de schrijver dat het scheppen van de gelegenheid tot sport beoefening onder behoorlijke leiding en het prganiseeren van fiets- en wandeltochten middelen zijn om het aantal minderjarige overtreders te verkleinen. Hier ligt, schrijft hij, een taak voor de geestelijkheid en voor allen, die met de opvoeding der jeugd zijn belast. De roode pers, deze uitspraak over nemend, voegt er met instemming aan toe: Zoo is het Maar die middelen worden afgekeurd door vele voorstanders van Zondagsheiliging. Echter dwingt Zon dagsheiliging in haar gangbare opvat ting tot ledigheid. En ledigheid is des duivels oorkussen. Dit blijkt ook hier. Wij laten de uitspraak van Mr. Drukker [voor wat zij is, al hebben we niet de in druk gekregen, dat de schrijver bij het .vaststellen van zijn conclusies altijd strikt objectief is geweest. Ook wij zijn overtuigd, dat het een groote zedelijke vooruitgang is. als de jeugd uit ongeloovige gezinnen des Zondags het vrije veld boven de kroeg eo de watersport boven het dobbelen verkiest; maar dat vergrijpen tegen de eerbaarheid in veel grooter percentage voorkomen in bepaalde streken, waar jeugdige personen op Zondag geen fietstochtjes mogen maken en niet aan sport mogen doen, dan elders; dat is met enkele cijfers niet bewezen. Waarop we echter met nadruk willen [wijzen is het staaltje van jammerlijke on kunde, dat de roode pers geeft. Wij kunnen uit eigen ervaring naar waarheid getuigen, dat „de gangbare opvatting van Zondags heiliging" ons niet dwong tot ledigheid (en ook niet tot het bijwonen van „gezelschap pen") maar tot het leven vullende Christe lijke activiteit. BEGINSELEN EN VAKBEWEGING Vrijzinnige groepen en het nationaal- aocialisme hebben dit met elkander ge meen, dat God wel eenige rechten op ons hart kan doen gelden, maar dat Zijn gebo den geen normatieve kracht voor het dage- lijksch leven hebbèn. Daarmee ontkent men, dat uit het hart de uitgangen des levens zijD Deze st alling, nog pas door ons ontwik keld in een artikel over „Geestelijke ver wantschap" tusschen verschillende vrijzin nige groepen, vond vlak daarop bevesti ging in een artikel in de roode pers ondei het hoofd „Beginselen en vakbeweging" Van Roomsch-Katholieke zijde was be 'toogd en nu toch waarlijk niet voor het eerst dat een economische organisatie van arbeiders niet „neutraal" kan zijn en daarmee is het N.V.V. het eens, zegt do roode pers; doch zij laat er op volgen. Doch waarom „dus" katholieken en socialisten niet in één bond ter beharti ging van hun economische belangen te zamen kunnen zijn, kunnen wij niet be - grijpen. Een economische organisatie kan niet neutraal zijn ten opzichte van de dingen, die binnen haar werk- en belangensfeer liggen, dus ten opzichte i van zaken van economische aard. Ten - opzichte van onderwerpen van andere aard heeft de vakbeweging geen taak en wanneer het gaat om dingen van andere orde, als godsdienstige belijdenis, dan betoont de vakbeweging méér dan neu traliteit, namelijk eerbied. Wat in de laatste regels gezegd wordt, is ten eenenmale onjuist. De eerbied van de moderne vakbeweging voor de godsdien stige belijdenis laat telkens te wenschen over. Naar aanleiding van elke vergade ring waarbij de Zondag niet ontzien wordt en elk geschrift bijna, zou zulks aangetoond kunnen worden. Wat daaraan voorafgaat is echter van meer belang, hoewel het onnoodig is cr voor de zooveelste maal diep op in te gaan. Het is de oude dwaling, welke hier aan het woord is: bij zaken, die op economisch gebied liggen, hebben we met godsdienst niets te maken. „Het gaat om dingen van andere orde." Op dit punt blijft de' antithese bestaan en het baat niet of we de overtuiging der Christelijke partijen al tegenover die der vrijzinnigen stellen. Men doet of men het niet hoort. Nu verbaast het ons niet, dat men de Christelijke levensbeschouwing verwerpt, dat spreekt helaas van zelf; maar wat ons verwondert en teleurstelt is dit, dat men ook niet tot de erkenning komt, dat wij van ons standpunt gelijk hebben. Het zou al heel wat waard zijn, als men zoo royaal was. In hetzelfde artikel komt nog een uit spraak voor, welke men in 1938 niet meer had verwacht. De schrijver ontkent n.l., dat het N.V.V. een orgaan is van socialistische partijpolitiek. Het is. zoo heet het, „een organisatie ter behartiging van de econo mische belangen van de arbeiders en als de S.D.A.P. deze economische verlangens steunt, dan blijkt daaruit alléén, dat de S.DA..P. een open oog en een warm hart Naar wij vernemen zal de leiding van den doopdienst van Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. worden toevertrouwd aan Ds Blaauwendraad, Ned. Hervormd Predikant, te Baarn, in samenwerking met Ds W. L. W e 11 e r, oud-hofprediker, te 's Gravenhage, een en ander in overleg met en met volle mede werking van den tegenwoordigen hofprediker, Prof. Dr H. Th. O b b i n k, te Utrecht. Zooals bekend mag worden verondersteld, heeft Ds Weiter indertijd Prinses Juliana bevestigd als lidmaat der Ned. Herv. Kerk, terwijl dezelfde predikant met Prof. Obbink in Januari van het vorig jaar het huwelijk van het Prinselijk Paar heeft voltrokken. Ds Blaauwendraad is thans uitgenoodigd den doopdienst te leiden, in verband met de omstandigheid, dat het Prinselijk Paar te Baarn woont en dus tot de kerkelijke gemeente van Baarn behoort. Behalve de beide grootmoeders zullen als peten bij de doop plechtigheid o.m. aanwezig zijn: H.K.H. Prinses Alice van Groot Brittannië; Z. H. Hertog Adolf Friedrich von Mecklen burg; H.D.H. Vorstin van Erbach-Schönberg; Gravin Kotzebue Het militair eerbetoon Aan het militair eerbetoon langs den te volgen weg bij de doop plechtigheid van H.K.H. Prinses Beatrix op 12 Mei zal worden deelgenomen door een detache ment van het korps rijdende artil lerie, de 2e bataljons van de regi menten grenadiers, jagers, de 2e bataljons van het 3e, het 5e, het 10e, het 16e, het 21e en het 22e regiment infanterie, het 2e bataljon van het regiment wielrijders, een detachement van het 6e regiment veldartillerie, een detachement van de luchtvaartafdeeling, een deta chement van het 3e halfregimenta huzaren, de Koloniale Reserve en een bataljon van de Koninklijke Marine. Voorts zullen bij het paleis Noord- einde een eerewacht van grena diers en jagers en de Koninklijke Militaire Kapel worden opgesteld. Bij de kerk zal de eerewacht wor den gevormd door secties van de Koninklijke Marine, terwijl hierbij tevens de Marinekapel wordt op gesteld. Tenslotte zal de muziek van het 6e regiment infanterie bij het standbeeld op het Buitenhof wor den geplaatst. De troepen langs de route moeten om kwart over tien hun plaatsen hebben ingenomen en de beide eerewachten om kwart voor elf. de Vlfjadorei Iberoj of /l.25p. flejcb. Reedl beltroond:Ten1oor)ltetligq A'darr M.B.DE BEEB/Ao1770,AMJTERDAH De luchtlijn naar Australië De nieuwe luchtlijn van de K.N.I.L.M. naar Australië zal 3 Juli a.s., behou dens nadere goedkeuring van de be trokken autoriteiten, geopend worden. Het traject Batavia S dney en terug zal tweemaal per week worden gevlo gen. Hierdoor zal het Nederlandsche luchtnet worden vergroot met een nieu we lijn, die een lengte heeft van 6.609 kilometer. Negentien personen omgekomen Men keerde terug van de Albaansche bruiloftsfeesten Grootsche bloemenhulde van de bevolking van Baarn en Soest Prinses Beatrix was ook van de partij Rijtoer van het Prinselijk Paar Overal in den lande is Zaterdag Prinsessedag met groote opgewektheid gevierd. De kern van de feestvreugde was natuurlijk ln de omgeving van het paleis Soestdijk te vinden, waar ds Baarnsche en Soester bevolking een grootsche bloemenhulde aan de Jarige Prinses hebben gebracht Tegen elf uur kwamen èn uit de richting Baarn èn uit de richting Soest, met volle muziek, een stoet van duizenden men- schen uit de omgeving, alle bouquetten in de hand dragende, die zich in afwachting, dat de paleisklok half twaalf zou slaan, voor het paleishek ophielden. Om half twaalf marcheerde eerst de Baarnsche stoet den paleistuin binnen, voorafgegaan door den burgemeester en de besturen der beide plaatselijke Oranje verenigingen. De Koninklijke Familie had zich voor een der ramen opgesteld van de kamer, naast den hoofdingang van de prinselijke woonvertrekken gelegen. In het midden was Prinses Juliana gezeten, ge kleed in een licht groene japon, met P r i 11- ses Beatrix op haar arm. Achter haar stond Prins Bernhard. gekleed in donker colbert, terwijl rechts van de Prin ses de Koningin gezeten was en links van haar de Prinses van Erbach. De burgemeester van Baarn en de bestu ren der Oranjevereenigingen plaatsten de eerste twee bloemenmanden, gevuld met fraaie azalea's, op den stoep van het pa leis, waarna mej. van Garderen, na mens een groep ouden van dagen, die in een autobus waren meegekomen, bloemen deponeerde. Voor deze oudjes hield Prinses Juliana haar dochter nog eens extra in do hoogte, opdat de oude menschen de kleine vooral goed zouden zien. Daarna trokken bonte rijen van men schen voorbij, steeds juichende en groeten de naar de Koninklijke Familie, verheugd, dat zij de jonge Prinses thans met eigen oogen mochten aanschouwen. Zoodra de laatsten van den Baarnschen stoet hun bloemen hadden neergelegd op den stapel, die intusschen reeds een res pectabelen omvang had aangenomen, be gon het défilé van de Soester ingezetenen, voorafgegaan door den burgemeester van Soest en deputaties van talrijke vereeni- gingen. Ook de burgemeester van Soest voor die belangen heeft" Het is werkelijk al te mooL We hebbel geen woorden voor deze ongelooflijke ei ongeloofwaardige fantasie. Wat we dage lijks zien gebeuren leert ons heel wa anders. plaatste een groote bloemenmand op den stoep van het bordes, waarna de groote schare Soester inwoners in groote massa bloemen aan de reeds opgetaste hoeveel heid toevoegden. Baarn en Soest, maar ook velen uit de omgeving, hebben de Jarige Prinses op waarlijk grootsche wijze gehuldigd. Na afloop van de bloemenhulde, die de Baarnsche en Soestsche ingezetenen Prin ses Juliana hebben gebracht, werden de comité-leden en de beide burgemeesters binnen het paleis genoodigd, waar zij wer den ontvangen door freule Van Heemstra en baron Baud. Even later kwam ook het Prinselijk Paar en H.M. de Koningin bin nen. Zij onderhielden zich gedurende on geveer een kwartier met het gezelschap. Prinses en Prins rijden uit In den loop van den middag maakten Pirnses Juliana en Prins Berhard te zamen een autorit door Baarn en Soest, terwijl de Prins daarna van 5 tot 6 uur hel springconcours bijwoonde, dat gehouden werd in de Torenlaan nabij het monument de Naald. Een monument te Wassenaar In de gemeente Wassenaar, op hot grondgebied van de openbare lagere schooi aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat. is 111 het begin van dit jaar een monument ge bouwd, naar een ontwerp van den gemeen te-architect Bontebal. dat Zaterdagmiddag door den kamerheer van H.M. de Koningin Ph. J. graaf van Zuylen van Nijc velt plechtig is onthuld. Voor deze gebeurtenis hadden zich om streeks drie uur tal van schoolkinderen op het grasveld voor de school verzameld, waarbij zich al spoedig de burgemeester van Wassenaar, de heer J. Wiegman, het monument-comité, de commissaris van politie en andere autoriteiten schaarden. De voorzitter van het comité, dé heer A. van der Lee, herinnerde in een korte toespraak aan het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, ter gelegenheid waarvan het vorige jaar, eveneens op deze plaats, een huweljjkseik was geplant. Nu is hier voor dezen eik het in soberen trant gehouden baksteenen monument opgericht, dat do data 7 Januari 1937 en 31 Januari 1938 in herinnering brengt en daaronder een basreliëf draagt met de beeltenis van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Pernhard. Graaf van Zuylen van Nijevelt noemde het gedenkteeken een symbool van de verknochtheid van de Wassenaarsche bevolking aan het Huis van Oranje en trok, terwijl het Wilhelmus gespeeld werd, het doek ter zijde, dat tot nu toe het mo nument voor het oog verhulde. Onmiddel lijk daarop legden de schoolkinderen tui len voorjaarsbloemen aan den voet van het gedenkteeken neer, waarna de voorzitter van het comité het beteekenisvolle bouw werk aan de burgerij aanbood, namens welke het door den burgemeester in dank werd aanvaard. Bronzen beeltenis Prinses te Haren In het nieuwe villapark in het oosten van de gemeente Haren is Zaterdagmid dag een bronzen beeltenis van H.K.H. Prinses Juliana onthuld. Het beeld, dat op natuursteen is aangebracht, is ean ge schenk van de burgerij aan het gemeente bestuur. Nam ons de fiurgerf droeg de Voorzitter Een vliegtuig van de lijn Tirana Rome, dat Zaterdag om half twaalf in de Albaansche hoofdstad was opgeste gen, is bij Maranola, niet ver van For- mia, hetwelk halverwege tusschen Rome 'en Napels ligt, tegen een berg gevlogen en in brand geraakt. De veertien passagiers en de vijf leden der bemanning zijn allen om het leven gekomen. Tot de passagiers be hoorden de gezant van Albanië te Rome, vier Duitschers, een Engelsch- man, een Amerikaan, een Griek en een reiziger uit Danzig. Aanvankelijk verliep de luchtreis van Tirana naar Brindisi zeer vlot, gelijk de marconist in zijn telegrammen mededeelde. Toen men evenwel Brindisi gepasseerd was, bleven plotseling de seinen uit. Was de radio-installatie defect geraakt? De onge rustheid nam met het uur toe en toen men te Rome urenlang vergeefs op de aankomst van het vliegtuig had gewacht, begon men te vreezen, dat het was verongelukt. Doch men kon nog niet vermoeden, dat dit on geluk zulk een catastrofalen vorm had aangenomen. Mist tusschen de bergen Het vliegtuig met zijn negentien in zittenden bevond zich in de omgeving van Formia, toen het, naar het offi- cieele communiqué mededeelt, plotse ling in atmosferische omstandigheden geraakte, die de navigatie zeer bemoei lijkten. Helaas bevond zich het toestel juist tusschen de bergen, waar een nevel hing, die het uitzicht ten zeerste belemmerde. De piloot slaagde er niet meer in, zijn toestel uit deze gevaar van de plaatselijke Oranjevereeniging, de heer H. van der Goot, het monument aan het gemeentebestuur over. Namens het gemeentebestuur werd het geschenk door den burgemeester, rar. H. J. H. N a u t a. aanvaard. Te Rotterdam Te Rotterdam heeft des middags de Politieharmonie onder veel belangstelling een concert op het bordes van het Stad huis gegeven. Des avonds heeft een aantal muziek gezelschappen muzikale wandelingen door de stad gemaakt, waarna men zich heeft verzameld op den Schiedamschesingel en vandaar 1s gaan defileeren voor den bur gemeester, die temidden van burgerlijke en militaire autoriteiten en een aantal genoo- digden voor het stadhuis stond. Na afloop van het défilé hebben de corpsen, onder 'eiding van Ed. Flipse, eenige populaire -tukken gespeeld. Duizenden belangstellen den, die er getuige van waren, hebben di rigent en corpsen luide toegejuicht en de burgemeester heeft den leiders dank bo- lijke situatie te redden. Wellicht heeft hij nog naar een landingsterrein ge zocht, doch dit was in dit ontoeganke lijke deel van de Apennijnen moeilijk te vinden. Met de minuut werd de toestand ge vaarlijker; het toeëtel kwam nu in de nauwe vallei van Maranola; een uit weg was er niet meer, en het machtige vliegtuig sloeg met een ontzettenden slag te pletter tegen den top van den Maranolaberg, op een hoogte van 750 meter boven de zee. Men heeft er slechts de verkoolde resten van terug gevonden. De lichamen der 19 inzitten den, die zulk een vreeselijk einde von den, waren zoo volkomen door 't vuur verteerd, dat men geen der slachtoffers meer heeft kunnen herkennen. Niemand is van deze ramp getuige geweest. Herders vinden het wrak Terwijl de verbrande wrakhoop van het toestel op 4 K.M. afstand van Formia er gens in de bergen lag, zocht men met tal rijke vliegtuigen de verkeersroute af, doch zonder resultaat. Aan de onzekerheid kwam eerst Zondagmiddag om drie uur, 24 uren nadat de ramp had plaats gevon den, een einde. Eenige herders, die in de bergen van Maranola hun vee weidden, hadden het toestel gevonden. Zij begaven zich onmiddellijk naar het dichtstbijzijnde dorp, waar men de autoriteiten te Formia telefonisch van de droevige vondst op de hoogte stelde. Een in alle haast samengestelde red dingsexpeditie had inmiddels den berg be klommen en bracht het stoffelijk overschot van de slachtoffers naar het dal, waar men hen op het kerkhof van Maranola voor- loopig bijzette. Een zending juweelen aan boord In het toestel bevond zich ook een zen ding goud, platina en diamanten ter waar de van twee millioen gulden. Deze kostbare lading is het eigendom van Parijsche en Weensche juweliers, die op verzoek van koning Z 0 g o e eenige collecties naar Ti rana hadden gezonden, opdat zijn bruid hieruit haar keuze zou kunnen doen. Aan vankelijk meende men, dat ook deze lading bij de ramp geheel verloren ,was gegaan; de kostbaarheden zijn echter teruggevon den. Aan het portier gemorreld Kind uit rijdende auto gevallen Nabij „Buitenzorg" teVordenis Za terdagavond een eigenaardig ongeluk gebeurd, waarbij het zoontje van de fa milie B. uit Warnsveld het slachtoffer werd. Doordat het knaapje tijdens een auto rit aan een der portieren zat te morre len, ging dit open, waardoor het kind uit de in volle vaart zijnde auto werd geslingerd en bloedend op de straat- steenen bleef liggen. Een geneesheer uit Warnsveld constateerde dat het kind inwendige kneuzingen en een schedel- m s-ê *4% - 'k -«ID De Koninklijke Familie slaat vanuit paleis Soestdijk het défilé gade van de inwoners van Baarn en Soestdijk, VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal met militair eerbetoon geschieden. Een nabetrachting over het Schaalw tournooi te Margate. De jaarvergadering van den Bond vaö Chr. Openbare Leeszalen en Bibliotheken is Zaterdag in Utrecht gehouden. Op de luchtroute TiranaRome is een vliegtuig met negentien inzittenden te pletter gevlogen en verbrand. Niemand der betrokkenen heeft deze ramp overleefd De heeren J. Augusteyn en J. Schipp zijn Zaterdag door de P. C. B. gehuldigd ter gelegenheid van hun jubileum. De 1-Mei-viering in de Europeesche hoofdsteden. Nie..we oproep van Tsjang Kai Sjek aan het Chineesche volk. BELASTINGZAKEN BOEKHOUDINGEN J. M. van Osnabrugge KROOSWIJK (bij Oud-Beijerland)j Telefoon O-B'land 108 AANGIFTEN VOOR INKOMSTEN EN VERMOGENSBELASTING Nieuw plaatjes-verhaal voor de jeugd Vandaag beginnen we met een nieuw plaatjes-verhaal voor de jeugd. Ditmaal is 't geen sprookje en ook geen verzonnen verhaaltje, maar de levensgeschiedenis van een der beroemdste mannen, die ooit ge leefd hebben, van THOMAS ALVA EDISON. Of 't weer spannend zal worden? Dat kunnen we nu reeds iedereen verzekerenl Let deze week maar eens goed op. want dit plaatjes-verhaal wordt zóó boeiend als we nog maar zel den gehad hebben. 't Wordt een heel lang verhaal: van wel 300 plaatjes. We hopen eiken dag 3 plaatjes op te nemen! We weten 't: vooral deze laatste mededeeling zal door onze jongens en meisjes en misschien ook door de ouderen?) met gejuich worden begroet. fractuur had opgeloopen. De kleine werd in zorgwekkenden toestand naar de ouderlijke woning vervoerd. Zondag was er evenwel geen onmiddellijk levensge vaar. Gezin door kolendamp bedwelmd üelnkkig geen ernstige gevolgen Te Rotterdam, heeft zich Zondag morgen een geval van kolendampbe- dwelming voorgedaan, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. In haar woning in de Tweede Balsemien- straat stond de 49-jarige vrouw J. van W., omstreeks 9 uur op om thee te zetten, Toen zij echter de slaapkamer verliet, beving haar een duizeling en zij zakte ineen. Haar echtgenoot, de 51-jarige J. P. H. van W., ge alarmeerd door een gil van de vrouw, wilde haar te hulp komen, doch hij verloor even eens het bewustzijn. Ook de 14-jarige zoon des huizes, die in een aangrenzende kamer sliep, snelde toe, maar op het zien van zijn bewustelooze oudere, begaf hij zich naar den beganen grond alwaar hij in een slaap kamer een raam opende en zoo op straat kwam. Doch ook hij geraakte bewusteloos. Een 21-jarig buurmeisje, mej. J. H. die daar den jongen zag liggen, begreep dat er iets aan de hand moest zijn. Via de achterzijde van de woning verschafte zij zich toegang door een raam te openen, waarna zij ook de overige ramen kon openen. Vervolgens waarschuwde zij een dokter. Deze consta teerde dat de vrouw en de jongen er het minst ernstig aan toe waren en thuis kon den worden verpleegd. De man echter moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel wor den opgenomen. Zijn toestand is' redelijk wel. De oorzaak van deze bedwelming moet gezooht worden in het feit, dat den vorigen avond een in de woonkamer staande bran dende kachtel was afgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1