v TITANOL Het Enquête-voorstel-Wendelaar 38 WOENSDAG 27 APRIL 1338 TWEEDE BLAD PAG. 3 In de groote zaai van den Dierentuin te Den Haag werd door het N.J.V. een een defensie-bijeenkomst georgani seerd. De rij met autoriteitendie dezen avond hebben bijgewoond. Rembrandt in de caricatuur: Hoe Strube van de „Daily Express" zich de Engelsche begrooting voorsteltdie Sir John Simon indiende en waarbij de arme belastingbetaler 't slachtoffer zal worden van 'n „anatomische 'les" PLAK MET Een opname van Nederlands grootste schip, de (Nieuw -Amsterdam", liggende voor de kade van de H.A.L. te Rotterdam, gezien van het hoogste punt van den Sint Laurenstoren. Bij aankomst in Downingstreei waar ten huize van minister-prest dent Chamberlain het accoord tus schen Engeland en Ierland werd ge teekend, werd de Valera door zijn landgenooten toegejuicht. vraagt uw winkelier sardines NICE s. FLORA Onovertreffelijk WAAROM OIENSTBOOEVERZEKERING EK WELKE OIENSTBOOEVERZEKERING? V raagt ons eens inlichtingen, onze I inspecteurs zullen U die gaarne en J zonder enige verplichting Uwer- ~J"i verstrekken. Alg. Verz. Maatschappij „DE PHILANTHROOP" D opger. in 1885 te BOLSWARD Hoofdkantoor Boomjes 8c. h'dam 1813 - De wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring - 1938 N.V. Delftsche Stoom wasscherij s westet's GOUDSIROOP ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN Vz-1 en 2Vz K.G. NETTO iVerbond van Ned. Werkgevers t>« heer L. Koster in ons land Met het K.L.M.-vliegtuig de „Reiger" arri veerde gistel-middag op Schiphol de heer L. Koster, die iy2 jaar geleden namens het Verbond van Nederlandsche werkgevers naar Ned. Indië is gegaan met het doel het contact te verlevendigen tusschen beide ge- biedsdeelen. De heer Koster hoopt over eenigen tijd weer naar Indië te gaan. Tijdens zijn ver blijf in Nederland zal hij besprekingen (voeren met Nederlandsche fabrikanten om trent vraagstukken. betreffende de afzetver- houdinsren op de Indische markt. Ook de .verschillende aspecten van de industria lisatie van Indië zullen daarbij besproken worden. Voorts zal dit bezoek worden dienstbaar gemaakt aan een goede voorbereiding van de studiereis, die mr M o 1 en a a r, alge meen-secretaric van het Verbond, in het na jaar naar Indië zal maken. Uok de heer Gelderman heeft het voornemen in October naar Indië te gaaiij Tweede Kamer De verhooging van het crediet voor het Werkfonds met 30 millioen gulden Een scherpe woordenwisseling na de sluiting De zitting, welke de Tweede Kamer gis termiddag heeft gehouden, was wel van kor ten duur, maar toch niet geheel en al on belangrijk. Zij gold een regeling van werkzaamihoden waarbij o.a. betrokken was het voorstel om het crediet voor -het Werkfonds met 30 mil lioen te verhoogen. Niet, dat degenen, die toezegging van steun voor de uitvoering van werken hebben ontvangen, het tot nu verleende crediet van 100 millioen reeds heb ben uitgeput. Zoover is het helaas nog niet. Want het duurt vaak verdrietig lang met de uitvoering van allerlei werken, waarvan de financiering uit het Werkfonds is toegezegd. De Regeering treft daarvoor geen blaam. Zij zorgt juist ten allen tijde de noodige gelden voor het doen van toe zeggingen ter beschikking te hebben. Dit wetsontwerp gaat nu maar de af dee lingen en verwacht mag worden, dat het in den loop der volgende maand in openbare behandeling zal komen. Zoo mogelijk, ten einde dubbele behandeling van bepaalde onderdeelen van het werkloosheidsvraagstuk te voorkomen, tegelijk met de daaromtrent aan Prof. v. Gel deren toegestane interpella tie. Dat is althans de bedoeling van den voorzitter. Mocht het onverhoopt anders loopen, dan zal gescheiden behandeling 'orden overwogen, werd den heer Albarda In de tweede plaats nam de Kamer een hslissing omtrent de behandeling van het ingekomen voorstel van den heer Wende- laar tot het houden van een enquête naar de toedracht der feiten, welke hebben ge leid tot het ingrijpen door den minister van justitie inzake de marechaussee te Oss, en naar de vraag, of de minister in deze be voegd was te handelen, zooals hij deed. De Kamer zal het. gelijk is voorgeschre ven, in de af deelingen onderzoeken. Het is ons onbekend wat het lot van dit 'oonstel zal zijn. Dat moet worden afge- vacht. Toch stellen we ons de vraag of het middel, waarnaar thans nadat den heer Wendelaar in eerste instantie de interpel- latiekluif was ontgaan is gegrepen, wel vereens temming is met de zaak. waar om het gaat. Het lijkt ons voorloopig iets te eclatant, gelei ook op de beteekenis van een besluit tot het houden van een parlemen taire enquête. Het recht van enquête men weet het en gister hebben wij er een apart artikel aan gewijd is een aan de Staten-Generaal comipeteerend grondwettelijk recht, dat sinds 1850 nader bij de wet is geregeld. In den loop der jaren is er echter en dat is gelukkig slechts een vrij spaarzamelijk gebruik van gemaakt Zevenmaal is een voorstel tot het houden an een enquête verworpen; het laatst toen Mr. Troelstra een onderzoek vroeg in de z.g. lintjeskwestie. .Achtmaal is een parle mentaire enquête gehouden. De laatste er van is de arbeitisenquète van 1886 geweest Het ging toen om de toestanden in fabrieken en werkplaatsen. In latere jaren meende men op eenvoudiger wijze, zoo noodig, ge- wenschte inlichtingen te kunnen verkrijgen. Het instellen van een enquête kreeg zoo doende in zijn beteekenis een dieper relief, dan het in het verleden wel heeft gehad. Is voor het beoogde doel dit groote kanon wel noodig? Het wil ons voorkomen, dat er ook plaats is voor een andere meening en voor een an der antwoord dan van de zijde van den heer Wendelaar is kenbaar geworden. We beschouwen de zaak waarom het gaat als volkomen ernstig. Van meet af hebben we trouwens doen uitkomen, dat voor eenige aanvulling van het antwoord, dat minister Goseling op 7 April op de interpellatie-Drop gegeven heeft, nog wel plaats zou zijn. Ach teraf zal vrij zeker zelfs de minister dat niet ontkennen. Is dat gewenschte meerdere licht nu al leen door middel van een enquête te ver krijgen? Deze vraag kan moeilijk zonder meer be vestigend beantwoord worden. De Kamer zou den minister ook om een nadere nota. kunnpn verzoeken. Onbekend en ongebruikelijk is deze manier niet. Denkbaar is ook, dat nieuwe vragen op de twijfelpunten worden gesteld en de mi nister daarop antwoordt. Misschien zelfs is het niet geheel uitgesloten, dat vertrouwelijk d.w.z. onder geheimhouding, stukken welke op de zaak betrekking hebben, ter inzage voor de Kamerleden kunjjen worden gelegd. Zelfs nemen we aan, dat er nog andere mogelijkheden kunnen zijn om nadere op heldering te verkrijgen voor zoover die ge- wenscht kon zijn. Het is in tusschen niet onze taak om daar over te beslissen. Onze volksvertegenwoor diging is mans genoeg om zich die inlich tingen te verschaffen, welke zijzelf begeert. In dit opzicht mag in haar voldoende ver trouwen worcTen gesteld. Zij zal, los van alle agitatie, haar weg wel weten te kiezen. De N.S.B. wemscihite bij deze gelegenheid ook een vinger in de schaal te hebben. Dies vroeg de heer Rost van Tonningen, die eenig bezwaar schijnt te hebben tegen methoden, welke indien ze bestonden bij zijn geestverwanten in eigen kring en elders niets abnormaals zijn, en die zich zelf hier meer meent te mogen veroorloven dan zijn buitenlandsche bloed- en bodem verwanten ooit aan andersdenkenden zouden toestaan, een interpellatie aan betreffende de Ossche kwestie. In dit stadium der zaak was zulks een volkomen ridicuul gebaar. Het heeft veel van een middel om zich eventueel meer spreektijd te verschaffen dan hem, zonder mterpellant te zijn, ten deel zou vallen. indische uitrustingen heerenkleeding naar maat STEMMERIK C° LAAN VAN MEERDERVOORT 66 den haag EIGEN ZAAK SOERABAIA GEMBLONGAN. zt-ejensofj Hoe vaakU een VLUM SCHEERMESJE kunt gebruiken In haar volgende vergadering zal de Ka mer beslissen. We geven echter den aan vrager weinig kans met zijn verzoek, dat ook formeel niet onberispelijk is geformu leerd. We denken o.a. aan het betrekken van de herbenoeming van den Osschen burgemeester in deze tot den minister van Justitie te richten interpellatie. Deze be windsman heeft daarmede niets te maken. Binnen een kwartier kon de vergadering der Kamer weer worden gesloten. Onmiddellijk na afloop van de vergade ring ontstond een scherpe woordenwisse ling tusschen de heeren Wendelaar en Rost van Tonningen, welke laatste gezegd had: „Ik draai niet" en deze woorden niet wilde terugnemen. Het heeft weinig zin op deze heftig heden, die zich vlak onder ons voltrokken, nader in te gaan. Zij bewezen slechts, dat in deze zaak onzuivere elementen, ook van politieken aard, worden betrokken. Van een N.S.B.-er kan men in zijn agita tie en insinuatiezucht alles verwachten. En de heer Wendelaar vergat misschien een ietsje teveel, dat hij op 7 April een weinig minder voorzichtig was geweest dan andere Kamerleden en zeer zeker dan b.v. de anti- rev. fractie, die, vermoedelijk omdat ze geen concrete stukken, maar slechts een rede had om op te oordeelen, haar oordeel, dat daardoor solied fundament zou hebben moeten missen, niet openbaar heeft uitge sproken. Voorzichtigheidshalve zal zij niet op een voorloopigen indruk hebben willen afgaan. Gevolg daarvan is, dat zij thans in haar oordeel nog door niets gebonden is. We zouden het daarom zoo vreemd niet vinden, indien uit haar midden althans wanneer de noodzaak daarvan door haar werd ingezien den minister van Justitie de gelegenheid werd geopend om alsnog zich omtrent enkele punten nader te ver klaren. Dat daartoe wel eenige aanleiding is, zullen velen ons willen toestemmen en zelfs we herhalen het de minister wel niet geheel ontkennen. Ermelosche burgerij neemt afscheid van oud-burgem. Mackay Hartelijke en waardeerende toespraken In „Christelijk Volksbelang" te Ermelo was een vergadering belegd, waarin af scheid genomen werd van Baron Mackay, tot 19 dezer burgemeester dezer gemeente. De groote zaal van het gebouw was ge heel gevuld. Onder de aanwezigen merkten we op alle directeuren der plaatselijke stichtingen, alle plaatselijke predikanten, hoofden van scholen, Prof. Kohnstamm, ds. Jansen, em.-pred., en vele anderen. Nadat baron Mackay, vergezeld van zijn echtgenoote en oudste dochter, was binnen geleid, voerde de heer W. F. H. van der Wart, directeur van „Groot-Emaus", aller eerst het woord. Spr. merkte op, dat men baron Mackay als burgemeester der ge meente Ermelo niet zoo zonder meer wilde laten vertrekken. Daarom was een com missie gevormd, die deze samenkomst had belegd. Er was naast leedwezen groote dankbaarheid voor hetgeen de scheidende burgemeester voor Ermelo is geweest in de 30 jaren, dat hij zijn ambt bekleedde. Spr. teekende het bestuur van baron Mackay als een goed bestuur en noemde hem een man des vredes, die zooveel mogelijk ge schilpunten uit den weg zocht te ruimen. Namens de burgerij van Ermelo bood spr. daarna een schilderij, voorstellend een heidelandschap, aan. Spr. eindigde met baron Mackay en de zijnen ook voor de toekomst Gods Zegen toe te bidden. Daarna voerden achtereenvolgens het woord dr. B. Ch. Hamer, geneesheer directeur van „Veldwijk", namens de stich ting „Veldwijk""; dr. Dekker, genees heer-directeur van ,,'s-Heerenloo-Lozen- oord", namens deze stichtingen en „Groot- Emaus'; ds. B. van Halsema, Gerot, pred. te Ermelo, namens „Salem", van welks suppletiefonds baron Mackay voor zitter was. Ds. van Halsema deed zijn toe spraak vergezeld gaan van de aanbieding van een luchtfoto van de K.L.M. van „Sa lem". Ds. J. van Herksen, Geref. pred. te Ermelo, sprak namens den kerkeraad der Geref. Kerk, de Ver. voor Chr. onder wijs en de Ermelosche Geref. Jeugdcen- trale"; de heer Munnik, directeur van „Sonneheerde", namens deze stichting; de heer Kort lang namens de Evangeli sche kring; mevr. Van Ree voor do „Witteveen-vereeniging". Vervolgens werd nog gesproken door den heer E. Sonnenberg, o.m. namens de C.H. kiesvereeniging en de afd. van het Ned. Bijbelgenootschap; den heer Van Ree namens de „Chr. Oranjevereeniging; as. J. Ch. W. Kruishoop namens den kerkeraad der Ned. Herv. Gem.; den heer K. Kuiper namens de Ver. voor Chr. onderwijs te Horst; den heer Straatsma namens de A.R. kiesvereeniging en den heer A. G. Kenemans namens den Chr. Besturenbond. Alle sprekers gewaagden van de welwil lendheid en medewerking, die baron Mac kay op zoo velerlei terrein steeds weer had Baron Mackay sprak daarna een woord van dank, waarin hij o.m. zeide. dat hij zich in de gemeente Ermelo had thuis gevoeld. Daarna beantwoordde hij elk der sprekers afzonderlijk op de hem eigen, vaak geestige wijze. Zich ten slotte tot de gansche burgerij richtend zeide hij, dat er bij alle verandering ten laatste maar één troost is, n.I. de zekerheid, dat Jezus Chris tus leeft Gods Vaderhand bestuurt en leidt ons leven Dit te weten, geeft rust en vrede in het hart. God met ons en wij met Hem, dan gaat het altijd goed. Door het muziekcorps „Excelsior" werd daarna den scheidenden burgervader nog een serenade gebracht waarvoor deze har telijk dankte. Met een handdruk en vele goede wen- schen werd daarna door de talrijke aan wezigen van baron Mackay en de zijnen afscheid genomen. BIJDRAGEN PRODUCTIEVE WERKVERSCHAFFING De Minister van Financiën maakt bekend, dat met de bedoeling om te worden aange wend voor productieve werkverschaffing, WAJ LEVERT LEVERT. IS GOED ROFFELRIJMEN STEEDS BETER De „Krasnaja Zwjezda" deelt med©, dat maarschalk Worosjilof order heeft gegeven „kameraadschapsrechtban ken" op te richten, welke gekozen worden In de compagnieën, batterijen, eskaders en detachementen. Do kameraadschapsrechtbank is een in stelling, die bö het begin van do revolutie in hoog aanzien stond, doch die ietwat in verval was geraakt. In de fabrieken hadden deze rechtbanken tot taak de plegers van lichte over tredingen of Inbreuken op de disci pline te berechten, niet met behulp van strafmiddelen doch langs op- voedenden weg en door broederlijk© berispingen. (Havas). Het gaat in Rusland opperbest, Het gaat er almaar beter. Stalin is straks voor eiken Rus De aangebeden peter. O ja, hij heeft zijn fouten ook Gehdd, maar wie kan lezen Kan weten dat een paradijs Niet heerlijker kan wezen. Terwijl in heel de ivereld haast Gestraft wordt met de roede Is Rusland bezig groot en klein Al straffend op te voeden. Lees even bovenstaand bericht: De „kameraadschapsrechtbank" Wat heeft dat uitgebreide woord Reeds opzichzelf een prachtklank! De kameraadschapsrechtbank heeft Geen recht het kwaad te gispen Maar slechts de broeders broederlijk Opvoedend te berispen! Is dat niet mooi, is dat niet lief Echt zuiver communistisch Is dat niet in de diepste grond Volslagen humanistisch? Dat is het! En, als dan de krant Weer duizend arrestaties Van Zaterdag en Zondag meldt, In vele variaties, Geloof me dan maar op m'n woord: Ze hoeven niet te vreezen, De broeders, of zeer broederlijk Zal hun berisping wezen. Stalin sluit heusch de „zieken" niet In kille stalen kooien; Ten hoogste zal een kogeltje Hun opvoeding voltooien. (Nadruk verboden) LEO LENS door W. VV. F.-D. te G. aan het Rijk is over gemaakt een bedrag van f 10Ö. Met inbegrip van deze storting werd in, totaal ontvangen I 1497,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5