Hietnur geihsctjc ÖTouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 9{jomttmcntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaafseft waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 Höbertentitprifan: Van 1 tot 3 regels1.17'/» Elke regel mm022'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel mver 0.45 Voor het bevragen aan '1 bfcreau wordt berekend <2.10 No. 6378 WOENSDAG 27 APRIL 1938 18e Jaargang SCHENDING VAN DE ZONDAGSRUST Zondagmiddag tegen kerktijd, aldus ver- Kaalt Friesch Dagblad, marcheerde door de Schrans bij Leeuwarden een troep militairen van de Koloniale reserve, de bajonet op het geweer, de officieren met getrokken sabel er naast, de vanen en de tamboers voorop. Wat is er aan de hand? vroeg menig kerkganger zich af. Het bleek slechts marsch te zijn in verband met een wandel- wedstrijd. En tevens reclame voor de Kolo niale reserve. Maar het blad vraagt terecht of dit be vordering der Zondagsrust is van hooger band. Moet dat zoo maar doorgaan? Te Bloemendaal was het indertijd gewoon dienst. Krachtens militair bevel r ten de manschappen aan den marsch deelnemen. Was dat hier ook het geval? Wij lazen onlangs dat Minister van Dijk bezwaar had gemaakt tegen militaire fees ten op Zondag het was, meenen we, in Breda maar gaan deze wedstrijdmar- achen buiten den Minister om? Dan wordt het tijd er ernstig de aandacht op te ves tigen. IETWAT ONVOORZICHTIG Wanneer het verslag in sommige bladen Juist is, dan heeft do Burgemeester van Oss eenigszins onvoorzichtige woorden ge sproken bij de behandeling van het col portageverbod. Met het voorstqj waren alle raadsleden het volkomen eens, maar de sociaal-dem> craat merkte op, dat het beter was ge weest als de bevolking haar kalmte had bewaard en de colporteurs volkomen had De voorzitter noemde het echter een kwestie van temperament. Hij wees op de brutaliteit, waarmee de N.S.B. optrad, die de schandelijke pamfletten zelfs aan de be lasterden te koop aanbood en daarom was hij van meening, dat Oss zich Zaterdag niet van zijn slechtste zijde had laten zien. Wij kunnen ons, evenals de Burgemees ter de verontwaardiging der bevolking in denken en hebben voor het optreden der N-S.B.'ers niets dan minachting. Maar toch xijn wij het meer met het soc.-dem. raads lid dan met den Burgemeester eens. Zijn *ede was ietwat onvoorzichtig. In elk geval had hij van zijn plaats en in het openbaar niet zóó moeten spreken. Niettemin kunnen wij begrijpen, dat een veelbesproken persoon moeite heeft zich altijd geheel te beheer- schen. DE DESKUNDIGE GEPASSEERD Kleinigheden kunnen over groote vraag stukken soms een verrassend licht werpen. De vrijzinnig-democratische bond organi seert half Mei een „propaganda-conferen- tie", waarop deskundige voorlichting over actueele onderwerpen gegeven zal worden. Het voornemen is even loffelijk als de uitvoering voortreffelijk belooft te zijn, be houdens een opvallende uitzondering. Het lag voor de hand, dat Mr Oud over de algemeene grondbeginselen zal spreken, Prof. Kranenburg over onze staatsinstellin gen, het Kamerlid Ebels over landbouw problemen enz.; maar met alle respect voor Mr Joekes (en dat respect is groot) lijkt bij ons toch niet de eerst-aangewezen man onder de vrijzinnig-democraten om over defensie en buitenlandsch beleid te spreken. Wat dit onderwerp betreft heeft men den deskundige bij uitnemendheid, Prof. Mr D. .van Embden, den onuitputtelijken rede naar over het thema: „Bewapening trekt den oorlog aan", gepasseerd. De agressieve professor moet zwijgen; mag hoogstens even in debat komen. Zijn voorlichting op het gebied 'der defensie .wordt door zijn politieke vrienden thans niet op prijs gesteld. Een teeken des tijds. DE WET MOET GEHANDHAAFD Het Utrechtsche vonnis, waarbij het op voeren van een film voor het roode Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling op Zon dagmorgen strafbaar werd gesteld, hebben Wij in ons nummer van 11 April 1.1. zoo objectief mogelijk behandeld. Wij wezen op de fout, dat men de veroordeeling laakte, omdat de Zondagswet verouderd is. Dit argument wezen wij af. Eerbied voor de wet vraagt handhaving, zoolang ze niet gewijzigd is. Het maakt een slechte indruk, wanneer een advocaat vrijspraak pleit door te smalen op de wet, welker handhaving aan den rechter is opgedragen. Zoo vertroe belt men de kwestie. Dat dec.l ten aanzien van dezelfde zaak Dr H. Brugmans, de voorzitter van het zesde congres van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, die 0. m. opmerkte: De boete van 1.50, de af deeling Utrecht opgelegd wegens een filmvertoo- ning op Zondagochtend zullen wij nog tyel kunnen betalen. Maar wanneer het Japanners brengen Engelsch schip op Agressief optreden tegen de bemanning Het Engelsche stoomschip „Tungwo'', dat 1337 ton meet, werd gisteravond aan den mond van den Yangtse aangebonden door Japansche militairen ,die zich met de bajo net op het geweer aan boord begaven en aan de Chineesche leden der bemanning wonden toebrachten. Vervolgens begeleidden de Japanneezen hot stoomschip naar de Japansche basis op Tsungming-eiland, waar het nauwkeurig zou worden doorzocht. De Japanneezen beweren, dat van boord van de „Tungwo" geschoten zou zijn; daar om zullen zij het schip voor onbepaalden tijd vasthouden. Een Britsche kanonneerboot zal zich naar de „Tungwo" begeven. Overdracht natievlag Nieuw Amsterdam Door „De Princevlag" De plechtige overdracht van de natieivlag door de vereeniging „De Princevlag" voor het stoomschip Nieuw Amsterdam zal Za teroag 7 Mei a.s., op de achterdekken van het schip, in tegenwoordigheid van den bur gemeester van Rotterdam, lal van andere autoriteiten en ca. 2500 leden van „De Prin cevlag" uit verschillende deelen van ons land plaats vinden. Na de plechtigheid zullen de Princevlag afdeelingen voor het stadhuis defileeren. Vraagstukken op belastinggebied Adviseerende Commissie ingesteld De regeeringspersdienst meldt, dat bij beschikking van den Minister van Financiën is ingesteld een commissie aan welke is opgedragen den Minister te adviseeren aangaande verschillende vraagstukken op belastinggebied. De commissie is als volgt samenge steld: Voorzitter: C. W. Bodenhausen, oud-vice-president van den raad van Ned.-Indië te Baarn. Leden: Dr P. J. A. Adrianï, hoofdin specteur der registratie te Amsterdam. Mr. H. F. R. Dubois, administrateur bij het Departement van Financiën. P. Karmelk, inspecteur der Directe be lastingen, eniz. bij het Departement van Financiën. Mr. J. van der Poel, hoofdinspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Rotterdam Prof. dr N. J. P o 1 a k, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. H. Post ma, administrateur bij het De partement van Financiën. Dr J. Ridder, referendaris bij het De partement van Financiën. Dr M. J. H. Smeet s, inspecteur der Di recte Belastingen enz. bij het Departement van Financiën. Mr A. F. L. Stapel, gemeente-ontvanger te Amsterdam. J. Takken, administrateur bij het De partement van Financiën. Mr dr E. T e k e n b r 0 e k, advocaat en accountant te 's-Gravenhage. A. Vogel, administrateur bij het Depar tement van Financiën. Secretaris (met adviseerende stem): H. J. Hof stra, inspecteur der Directe Belastingen, enz. bij het Departement van Financiën. Adjunct-secretaris: W. B. P 1 a n t e n g a. ontvanger der re gistratie en domeinen te 's-Gravenhage. De legermanoeuvres Van 26—29 September a.s. Dit jaar zullen, naar verluidt, de groote legermanoeuvres in de Betuwe worden ge houden van 2629 September a.s. onder leiding van den commandant van het veld leger lt.-gen. baron van Voorst tot Voorst inderdaad in Nederland zoo zou wbrden, dat men aan groepen, die om welke reden dan ook zich des Zondagsmorgens niet thuis voelen of niet altijd thuis voe len in een bepaald kerkgebouw wan neer men aan dezen het recht zou wil len ontnemen, om dan elders een och tend van cultureel genot en geestelijke verheffing te doorleven, dan staan wij voor herleving eener geestelijke tirannie En tegen dit gevaar moet van deze plaats een hartstochtelijk protest zeer luide klinken. De spreker had zijn hartstochtelijk pro test zonder eenig bezwaar achterwege kun nen laten. De Utrechtsche rechter heeft er niet aan gedacht om iemand „op Zondag morgen een uur van cultureel genot en geestelijke verheffing te ontnemen"; hij heeft slechts de bestaande Zondagswet ge handhaafd. Men spele toch niet met groote woorden, maar toone aan, dat er geen strijd was met de Zondagswet en dan krijgt men gelijk. Of wanneer men zulks niet kan, dan streve men naar wijziging van die wet met ge paste middelen. Maar nooit mag men van de rechterlijke macht of van de overheid vragen om een wet te negeeren of te sabo- teeren. Daarmee ondergraaft men boven dien zijn eigen rechtszekerheid, Wilhelm Cammans terechtgesteld Gratieverzoek bleef zonder resultaat De 44-jarige Wilhelm Cammans die op 5 November jl. door het Volks- gerechtshof te Berlijn wegens landver raad tot de doodstraf en het verlies van burgerlijke eererechten werd veroor deeld, is gister terechtgesteld. Wilhelm Cammans was een Nederlandsóh ingezetene, uit Venlo afkomstig. Waarschijn lijk was hij van dubbele nationaliteit. Hij is in Bergen (L.) geboren uit Nederiandsche ouders en stond in het bevolkingsregister te Venlo als Nederlander ingeschreven. De Duitsche autoriteiten beschouwden Cam mans, die gedurende de oorlogsjaren in het Duitsche leger heeft gediend, als Duitscher. Op 5 November jl. werd Cammans voor het volksgerechtshof te Berlijn terzake van landverraad ter dood veroordeeld, nadat hij reeds tien maanden in hechtenis had door gebracht. Zijn zwager, de 65-jarige P. S. uit Lobberich, werd tegelijkertijd als verdacht van medeplichtigheid tot levenslange tucht- huistraf veroordeeld. Toen het doodvonnis in ons land bekend werd, hebben officieele instanties zich op verzoek van de familie Cammans met de Duitsche autoriteiten in verbinding gesteld teneinde het vonnis gewijzigd te krijgen. De Nederiandsche regeering heeft destijds het verzoek om gratie ondersteund. Dit alles heeft de terechtstelling niet kunnen voorkomen en alle bemiddelings pogingen zijn zonder resultaat gebleven. Het bericht, dat Cammans was terechtgesteld, heeft onder de familie en vrienden van den terechtgestelde groote verslagenheid teweeg gebracht. De echtgenoote van den terechtge stelde is juist herstellende van een ernstige zenuwcrisis. Nog een week geleden had C., die den laatsten tijd geregeld met zijn vrou v te Venlo correspondeerde, een brief aan haar geschreven. Alle brieven waren steeds in optimistischen toon gesteld. De Koningin naar Soestdijk Gisternamiddag heeft H.M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan Prinses Juliana en Prins Bernhard te Soestdijk. H.M. keerde na de thee weder per auto naar het Loo terug. Bedrijfsraden Tuinbouwbedrijf De Bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noordholland kwam Vrijdag, die voor liet tuinbouwbedrijf in Zuidholland Zaterdag j.l. in vergadering bijeen. Nadat beide raden het verslag, de reke ning en verantwoording over 1937 en de be grooting voor 193S hadden goedgekeurd, als mede verschillende ingekomen stukken be handelden, vond een bespreking plaats rondom de loonbijslagregeling, zooals deze voor beide raden ontworpen, aan de Regee ring ter invoering was voorgelegd. Verschillende leden gaven van hun teleur stelling blijk nu tot op heden nog steeds niets omtrent de invoering werd vernomen. Na gehouden overleg besloten de raden daarop alsnog aan te dringen en werd den Minister van Sociale Zaken telegrafisph ver zocht een spoedige beslissing inzake de ge vraagde loonbijslagregelintr tuinbouwbedrijf te willen nemen. De bedrijfsraad voor Noordholland behan delde voorts de verschillende amendementen van de organisaties op het door hem samen gestelde concept-reglement voor het kinder toeslagfonds. Met voldoening werd geconsta teerd, dat geen enkel bezwaar was geopperd tegen bet voorstel om de kindertoeslagregc- ling voor het tuinbouwbedrijf in Noordhol land te doen uitvoeren door den bedrijfsraad De aardappelprijzen Onrustbarende stijging Zooals we ongeveer twee weken geleden reeds mededeelden heerscht er erge onge rustheid over de buitengewone sterke stij ging van de aardappelprijzen. Deze stijging is van dien aard, dat zooals we toen reeds meldden, het bestuur van den Nederl. Bond van Handelaren in Aardappe len (afd. Binnenland) in spoedvergadering bijeenkwam om deze moeilijkheid onder de oogen te zien. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat er een tekort aan consumptie-aardappelen zal ont staan. Daarom heeft het bovengenoemd bestuur zich tot den Minister gew§nd om op den noodtoestand te wijzen, want de prijzen zijn thans reeds boven de koopkracht van vele consumenten. Men wenscht van handelaarszijde, dat tot reserveering van geschikte consumptie soorten van kleiaardappelen zal worden overgegaan. Ook wil men, dat de mono pol ieheffine op Maltha-aardappelen inge trokken zal worden. Voor de consumenten, die in korten tijd een prijsverhooging kregen van 3 cent per kg is het zeer onaangenaam. Ook en hier niet het minst voor den kleinhandelaar, die noode een hooger prijs vraagt, wetend hoe het koopend publiek hierop reageert. En toch moet de hooge yrijs gevraagd wor den. Men kan toch niet eischen, dat ze met erlies verkoopen. De winst die ze maken is toch al zoo heel gering. ZUIVELFABRIEK „DE GRAAFSTROOM" Reeds enkele dagen ligt op onze schrijfta fel het jaarverslag over 1937 van de N.V. Zui velfabriek „De Graafstroom" te Bleskens- graaf. Uit dit verslag blijkt, dat er als gevolg van het mond-enk 1 auwzeer iets minder melk is ;eleverd dan in het vorig jaar n.l. 16.201.9981 ,v.j. 16.2-i0.297 1.) De melkprijs was ruim f 5.51 per 100 1. (v.j. f 4.803,4) De financieële toestand van de fabriek is gunstig te noemen. J. Augusteyn Werkloosheidsbestrijding Aantal boofdambtenaren naar het buitenland Dezer dagen is een tweetal hoofdamb tenaren naar Zweden vertrokken, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop in dat land in verband met de werkloosheid openbare werken worden uitgevoerd en gefinan cierd. Van bevoegde zijde vestigt men de aan dacht er op, dat niet alleen Zweden in dit onderzoek wordt betrokken, maar ook En geland, Duitschland en België. Gelijk naar Zweden zal zich ook naar elk van die landen een tweetal hoofdambtenaren be geven, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de overeenkomstige aldaar toe gepaste middelen tot bestrijding der werk loosheid, Een dubbel jubileum De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel mag dezer dagen een dubbel jubileum gedenken. Op 30 April 1913 werd n.1. de heer J. Augusteyn op de alge meene vergade ring te Zwolle tot bonds-voorzit- ter gekozen en werd de heer J. Schipp be noemd tot lid van het bonds- bestuur. Beide mannen behoo- ren tot den kring der voor trekkers op Chr. sociaal terrein; zij hebben in voor- en tegen spoed, een kwart eeuw lang, mede gewerkt aan den uitbouw van hun vak-organisatie en mogen met dankbaar heid herdenken, dat hun arbeid in velerlei opzicht tot een zegen is geweest Beide jubilarissen zullen Zaterdag as. recipieeren, resp. in hun woning C. Dreb- belstraat 10 en Amstelstraat 85 te Utrecht. Het zal hun op hun feestdag aan belang stelling uit den kring van vrienden en medewerkers zeker niet ontbrekenl Intern. Chr. Vakverbond Rechten en vrijheden der Oostenrijksche arbeiders worden vertrapt Studieconferentie in Belgi8 Te Marseille kwam het bestuur van het Int. Chr. Vakverbond bijeen. Met leedwezen werd kennis genomen van de gebeurtenissen in Oostenrijk. Waren er gegronde redenen om op de toestand in Oostenrijk critiek uit te oefenen, niet temin mocht men hopen op een geleidelijke teruggave van de rechten en vrijheden der Oostenrijksche arbeiders. Nu zijn ook zij onderworpen aan een regiem ,dat hun slechts het recht toekent, te gehoorzamen en zich te laten uitbuiten. Vervolgens onderzocht het bestuur den toestand in verschillende andere landen, als mede de betrekkingen van de Chr. Vakbe weging met het Int. Arbeidsbureau te Ge- nève, en verschillende vraagstukken van internen aard Er werd besloten, de studieconferentie, die voor September a.s. was aangehouden, in België te doen iplaats vinden. De volgen de vraagstukken zullen er behandeld wor den: 1. De economische ontwikkeling van Duitschland en zijn strijd tegen de werk loosheid. 2. Het communisme, fascisme en natio- naal-socialisme als totalitair regiem. 3. De verantwoordelijkheden van de Christelij-e Vakbeweging. 4. Documentaire uiteenzetting over den huidigen politikken toestand. De bestuursraad van het Int. Chr. Vak verbond zal op 31 Mei a.s. te Genève bij eenkomen om de vraagstukken te onderzoe ken, die op de agenda van de internationale arbeidsconferentie staan ingeschreven. COMMANDO KORPS RIJDENDE ARTILLERIE. Zaterdag zal op de Kemperheide om 11 uur de plechtige overdracht plaats hebben van het commando van het Korps Rijdende Artillerie te Arnhem Het zal van de han den van Luit.-Koloriel R. P. J. v. d. Berg an Saparoea overgaan in handen an Luit.-Kolonel E. C. de Haan. thans te Breda. De werkloosheid in Maart Volgens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal geheel werkloozen op het einde van Maart 1938 372.433, tegen 403.365 eind Maart 1937 en 420.790 eind Fe bruari 1938. Uit deze cijfers blijkt o.m., dat er op het einde van Maart 1938 30.900 werkloozen minder waren ingeschreven dan op 't einde van Maart 1937. Opgemerkt zij, dat 't aantal werkloozen einde Maart 1938 rond 56.600 minder bedroeg dan einde Maart 1936 en rond 11.800 minder dan einde Maart 1935. Einde Maart 1934 gaf gunstiger cijfers te zien. Er waren einde Maart 1938 nl. 39.500 werkloozen meer ingeschreven dan in die maand. De ieder jaar waar te nemen daling van het aantal werkloozen van Februari op Maart bedroeg dit jaar rond 48.400, in 1937 36.200, in 1936 36.400 en in 1935 33.400. Verruimde toewijzing van mestvarkens Niet van ingrijpenden aard 's-GRAVENHAGE, 27 April. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de minister van economische zaken besloten, de toewijzing van mestvarkens, welke thans ca. 1.600.000 bedraagt, met 50.000 te verruimen, zulks wegens het grooter aantal biggenmer- ken, dat voor 1938 werd toegekend. Deze verruiming is niet va zoodanige omvang, dat een alg heele herziening der varkenstoe wijzing noodzakelijk wordt: zdj stelt de provinciale landbouw-crisisorganisa- ties echter in staat, om in bijzondere ge vallen, waarin thans, doordat de reserve was uitgeput, niet voldoende kon worden voor zien, de noodige verbetering aan te brengen. Incident Blauwe Zand Ir. Mussert van rechtsvervolging ontslagen Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen arrest gewezen in de zaken aan gaande het incident op het Blauwe Zand. Men zal zich herinneren, dat de rechtbank den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, die terechtstond wegens mishandeling, van alle rechtsvervolging ontsloeg. De tweede hoofd figuur in deze zaak, P. Melchers, werd toen wegens mishandeling veroordeeld tot f15 boete, terwijl de derde verdachte Bun- ning wegens openlijke geweldpleging een gevangenisstraf kreeg van drie maanden en dne weken met aftrek van denzelfden D'd m1 voorioopige hechtenis doorgebracht. behandeling voor het gerechtshof eischte de procureur-generaal bevestiging dezer uitspraken. Het hof bevestigde hedenmorgen het vonnis ten aanzien van ir. Mussert, die dus ontslagen werd van alle rechtsver volging. Ten aanzien van den verdachte Melchers achtte het hof een zwaardere straf beter in overeenstemming met den ernst van het gepleegde feit Het hof veroordeelde Melchers tot een ge vangenisstraf voor den tijd van tien dagen. Het vonnis tegen Bunning werd be vestigd. Lage waterstand op de Waal De nachtvaart verboden Wederom heeft de directeur van den Rijks Waterstaat beperkende bepalingen inge voerd ten aanzien van het scheepvaartver keer op de Waal. Langs de rivier te T i e 1 en te D 0 d e w a a r d zijn groote borden ge plaatst, waaroo aan de schippers wordt be kend gemaakt, dat de nachtvaart op de Waal verboden is in verband met den lagen waterstand. Te Huihuizen bedraagt de minimum stand 2.65 meter. Ringvinger afgerukt Toen gister de arbeider Overeem in de werkplaats van de scheepbeschieters van de Rijkswerf te Den Helder bezie was met eéf.X TSh fedr?ven koor. had hij het en geluk, dat de draaiende boor den trouwring aan ztm rinttvinsa,. van da linkerhand 5 P- het gevolg, dat met den ring ook ruktnnSVlngl!r V>n Z'in hand werd ,0SBe' Na in de verbandkamer van de werf ver- Sveri-oeT ",ar 'he' PONTIER KARRÊMAN f MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De Tweede Kamer heeft gistermiddag vergaderd, waarbij een beslissing genomen werd om het voorstel-Wendelaar betref fende een enquête naar de afdeelingen te zenden. De Eerste Kamer heeft verschillende naturalisatie-ontwerpen afgehandeld. Ingesteld is een commissie, om den Minister van Financiën te adviseeren in zake verschillende vraagstukken op belas* ting-gebied. De 73ste jaarvergadering van de NecL Herv. Predikanten Vereeniging. ,.De Spellingchaos vergroot", door dr ]4 Karsemeyer. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken. De N.V. Koninklijke Paketvaart Mij* stelt voor 9 pet. dividend uit te keeren. Het voorstel-Wendelaar en de Memo* rie van Toelichting betreffende een en* quête in de zaak-Oss worden thans qepu* bliceerd. De Japansche autoriteiten hebben een, Engelsch schip aangehouden en opge bracht. De nieuwe Britsche begrooting eischÉ verschillende belastingverhoogingen. De Chineezen voeren guerilla op 20 K.M. afstand van Peiping. N.V. ANRHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 3i/2 Pandbrieven a 100% ofè Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matigo rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST. Mr. J. P. VERSTEEVEN, Verkoop voor 'Holland N.V. JWENTOL" DEVENTER Hotel afgebrand te Wildervank Er waren geen gasten In den afgeloopen nacht te omstreeks 2 uur, is een felle brand uitgebroken in hotel café Wildervank, eigenaar en bewoner d« heer L. G. 'VeenJhuizen. te Wildervank, Het vuur werd ontdekt door een voorbij ganger, die de bewoners wekte en ook di rect de brandweer alarmeerde. Deze was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met vier stralen. De familie V. kon zich mg tijdig in veiligheid stellen. Er waren in het hotel geen gasten aan wezig. Om vier uur vannacht stond nog slechts de voorgevel van het hotel overeind. De oorzaak van den brand is nog niït befKend. De schade wordt door verzekering gedekt Een postduif sneller dan de telefoon In een gezin, wonende aan den Boschw°g te Gouda, werd dezer dagen een blijde ge beurtenis verwacht Met familie te Nieuw er- kerk a. d. IJsel was afgesproken, dat de tijding hiervan per postduif en. per teie- foo-i zou worden overgebracht Daartoe was een postduif uit Nieuwerkerk ie voren naar Gouda overgebracht Direct na de blijde ge beurtenis werd de duif losgelaten en ook telefonisch verbinding aangevraagd met het op 8 K.M. afstand gelegen Nieuwerkerk a. d. IJsel. Zoodra de verbinding tot stand kwam, werd de gelukkige vader reeds met de geboorte vam z'n zoon geluk gewenscht Eenige oogtenblikken tevoren was de duif reeds te Nieuwerkerk aangekomen en had men de tijding dus reeds bij de familie ont vangen. De doiif was op deze korte afstand dus sneller dan de telefoon. TREINONTSPORING BIJ WEESP Hedenochtend te kwart na vier uur is een der wagens van een goederentenn komende uit de richting Amersfoort, tu6schen Bus- sum en W e e s p ontspoord. Deze wag^n is met drie wielen naast de rails komen te staan, zoodat het verkeer op dit traject voor- loopig slechts over enkel spoor kan plaato hebben. De oorzaak van deze ontsporing is nog onbekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1