«iciO^ KRUSCHEN SALTS RIDDERORDEN ourisme in België Hotel-Restaurant LES ETANGS In „CLUB BERRY" A. S. B. L Hotel DE LA GOURONNE DINSDAG 26 APRIL 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND Nederlandsche Visschersbond Vierde jaarvergadering te Den Haag. Te 's-Gravenhage .heeft de Neder- landsche visschersbond zijn vierde jaarver gadering gehouden onder presidium van den heer J. W. Stevenson uit Den Hel der, die een inleiding hield over de toestand van het kustvisschersbedrijf. Hij bepleitte verlaging van lasten voor de kleine trawlvisschers, en door vrijstellingen van omzetbelasting en vermindering van de olieprijs. Ook werd aangedrongen op instel ling van een beroepsinsüyitie voor visschers, die zich door de visscherijcentrale gedu peerd achten. Tijdens de vergadering, waarin verschil lende huishoudelijke zaken werden aige daan, werd medegedeeld dat in een nabije toekomst de oprichting van een prima Ne- derlandsch vlsscherjjblad is te verwachten. De Bond telt thans 5 gewesten en 17 afd. Chr. kantoor- en handelsbedienden Chr. Sociale gedachte wint veld Wij ontvingen het uitvoerige tweejaarlijk- sche verslag van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor en Handelsbedienden, waaruit wij enkele belangrijke bijzonderheden aan stippen In zijn inleiding maakt dc samensteller van liet secretariaatsverslag, de heer -F. P. Fuyk schot melding van het voortdu rend streven der vereeniging om de saam- hoorigheidsgedachte in de practijk van het bedrijfsleven om te zetten Behalve een op somming van een groot aantal individueele gevallen, waarin de bijstand der bestuur ders door de leden werd ingeroepen, lezen wij hier van de pogingen gedeeltelijk ook met een gunstig resultaat bekroond orn de gedachte van de collectieve arbeidsover eenkomst ook in de wereld van de kantoor- en handelsbedienden ingang te doen vinden. Met voldoening wordt voorts gememoreerd dat, niet het minst door dc voortdurende activiteit der Vereeniging, de Arbeidswet 1919 thans ook haar beschermende hand uit strekt over de kantoorbedienden. Voorts vond ook de wet. regelende de rechtsver houding van den handelsreiziger en handels agent de weg naar het Staatsblad. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. C. Hendriks Ph. Jzn. blijkt, dat in 1937 werd uitgekeerd uit de Werlc- loozcnkas een bedrag van 31.160.65. Uit het „Ondersteuningsfonds", werd uitgekeerd een totaalbedrag van f 3.750.50, terwijl boven dien uit dit fonds voor allerlei sociale doel einden nog belangrijke bedragen werden be schikbaar gesteld. Besluiten wij met de mededeeling, dat het ledental gedurende de laatste 10 jaren steeg van 3191 op 7173, waaruit blijkt, dat de christelijke-soc.iale gedachte ook onder do kantoor- en handelsbedienden langzamer hand veld wint. NederlandTsjecho-SIowakije Handelsbetrekkingen geregeld Gedurende de maand Maart zijn naar de regeeringspersdienst meldt: te Praag be sprekingen gevoerd door de gemengde re- geeringscommissie inzake de handelsbe trekkingen tusschen Nederland en Tsjecho- SIowakije. Op li April heeft daar ter stede de uit wisseling der nota's plaats gevonden, waar- bij het als resultaat der bovengenoemde be- I sprekingen opgestelde protocol met ingang van 15 April in werking wordt gesteld. Met instandhouding der bestaande accoor- den is hierbij de aanvullende overeenkomst van Juli 1937 vervangen door een dergelijke overeenkomst, waardoor voor den duur van 192S over en weer eenige aanvullende con tingenten zijn verleend. Bloemenhulde voor Prinses Juliana H.K.H. Prinses Juliana zal ter gelegen heid van haar verjaardag een bloemenhulde van de Baarnsche bevolking in ontvangst nemen, welke onder leiding van de beide Oranjcvereenigingen zal worden georgani seerd. Deze bloemenhulde zal Zaterdag 30 April des morgens te 11.30 uur plaats hebben. Dr W. G. N. van der Sleen weer op reis Thans naar Zweden en Lapland Naar wij vernemen zal dr. W. G. N. van der Sleen, de bekende wereldreiziger, na z;jn jongste tochten naar Canada en Zuid-Afri- ka, over enkele dagen vertrekken voor een niéuwe reis, waarvan Zweden en Lapland het doel zijn. Hij wil, opnieuw vergezeld van zijn echtgenoote, per auto via Hamburg en ^Kopenhagen naar de rand der Noordelijke 'IJszee reizen, om vandaar per vouwboot en kano naar de vogeleilanden" en Lapland te trekken. Eeuwfeest fa. W. E. J. Tjeenk Willink "De in liet geheele land békende uitgeef ster. firma. W.. E. J. Tjeenk W i 11 i n k te Zwolle, zal op 1 Mei a.s. haar honderd jarig bestaan herdenken. Deze firma is o.a. uitgeefster van de Schuurman en Jordens- editie van Nederlandsche wetten. Bond van Chr. Geref. J.V. Afdeeling Zuid-Holland De afdeeling Zuid-IIolland van dien Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen hoopt op Hemelvaartsdag te Lisse bijeen te komen in de Chr. Geref. kerk aldaar. Ais sprekers treden op de heer F., vaa't Voor t. van Abbenes, met het onderwerp „De Heili ge Schrift in de Samenleving" en Ds. Iz. dé Bruyne, van Sassenheim, met het onderwerp „Kerk en Belijdenis". De verga dering vangt aan des middags te 2 30 uur en des avonds om 6 uur. PRINSES BEATRIX-TUNNEL TE HILVERSUM Te Hilversum is met groot feestbetoon in gebruik genomen de Prinses Beatrixtunnel, de laatste phase van de systematische ver betering der verbinding tusschen de twee deelen der gemeente Hilversum die door den snoorweg zijn gescheiden. De Minister van Defensie heeft bepaald dat in 1938 de groot-verlofgangers behooren de tot de lichtingen 1926 en 1929 zich aan een onderzoek van hun militaire uitrustin gen zullen moeten onderwerpen. Neville ChamberlainEngelands minister-president heeft eenige vacantiedagen doorgebracht urenlang bezig heeft gehouden met de beoefening van zijn lievelingssport, het hengelen Schotland, waar hij zich Geheimzinnige aanduidingen Zoo werkt de laster Toen de Leidsche politie den hoofdredac teur van het zg. N a'tion ale Dagblad op zijn bureau bezocht om hem een strafver volging aan te kondigen in-verband met de in zijn blad opgenomen beleedigingen aan lief adres van den Minister van Justitie-, Was hij niet aanwezig, Mr. Rost van Tonningen was naar Groningen om in een N.S.B.-ver- gadering over Oss te spreken. Aan het sta tion vernam hij toen van twee rechercheurs wat er aan de hand was. Dit heeft schrijft Ons Noorden hem niet weerhouden opniexnv den minister op de meest infame wije-e te bcleedigcn door hem allerlei minderwaardige invectieven naar het hoofd te slingeren. En wij hebben ons in hooge mate verbaasd dat de politie, die toch in dc zaal aanwezig was, geen en kele maal aanleiding heeft gevonden in te grijpen en aan deze opruiende volksvergifti- ging een einde te maken. Want niet alleen werd minister Goseling beleedigd, ook de heer Col ij n werd beschul digd in zijn radiorede, na de aansluiting van Oostenrijk, ons volk op onware wijze te hebben voorgelicht en beticht, dat hij ec-n bondgenootschap zocht met een man als den Engelschen minister Chamberlain, wiens vader duizenden Nederlandsche boe renvrouwen in Zuid-Afrika had laten om komen. Een ander staaltje van het gehalte van de gehouden redevoering was o.m. dit: De heer Van G.eelkerken deelde mee, dat een rechter hem over de Ossehe geschiedenis het volgende meedeelde: „Als gij wist, waarom de zaak tegen den assuradeur is stopgezei, dan had ge de sleutel van heel de kwestie Oss". En toen de heer Van Geelkerken aan drong bij den rechter om wat meer los te maken, zei deze: „Neen, meer kan ik u be slist niet vertéllen." En heel geheimzinnig voegt de heer Van Geelkerken ér-dan ook'aan toe. dat deze zaak van den assuradeur met alles wat daaraan vast zat, het voor' minister Gose ling noodzakelijk maakte hals over kop in te grijpen. Medezeggenschap der arbeiders Op het P,aaschcongres der S.D.A.P. kwam ook de medezeggenschap der arbeiders in het eigen bedrijf der partij ter sprake. Naar aanleiding daarvan merkt de V rij z.-D e mo c ra a t op: Medezeggenschap van de arbeiders in het bedrijf, eisch door de S.D.A.P met groote warmte voor het bedrijfsleven in het algemeen gesteld wordt bij de onderneming der S.D.A.P. zelf, de Arbei derspers, niet op bevredigende wijze in toepassing gebracht. Een commissie onder zoekt nog de mogelijkheid van verbete ring. De directeur van de onderneming, de heer van der Veen, noemde bij de beantwoording van de critiek overleg omtrent de werktijdregeling steeds gn- wenscht, maar voegde er aan toe, dat niet het personeel, maar de bedrijfs leiding in laatste instantie heeft uit te maken hoe de regelingen moeten zijn. Een dergelijke meening van een voor de gang van zaken in de onderneming ver antwoordelijk partijgenoot schijnt ons nuttig tot matiging van overdreven eischen en verwachtingen op het gebied' an de medezeggenschap van de arbei ders in ondernemingen, te meer als men 1 eoenkt, dat daarbij nog slechts sprake is van een regeling op sociaal gebied als de werktijd-regeling en niet op het meer ingewikkelde gebied der financieele bedrijfsleiding. BOND VAN KAASGROSSIERS Dezer dagen kwam de Bond van Kaas grossiers voor de Oostelijke provinciën in de eerste algemeene vergadering te Deven ter bijeen. Na een kort openingswoord van den voor zitter werden de statuten en het huishou delijk reglement vastgesteld. Als hoofddiel sireeft de Bond na: Órdening in den kaas handel. Verkiezing van het definitief bestuur had daarop plaats. Gekozen werden de heeren: H. J. Flgurke, Zwolle, voorzitter; A. A. Brans, Deventer, secretaris; P. R. Vermeu len, Arnhem, penningmeester; P. van Sloo- ten. Zutfen en P. Bootsma, Enschedé. Na het huishoudelijke gedeelte hield de voorzitter een referaat over Ordening, waar op een drukke bespreking volgde. Alle aanwezigen traden als lid toe. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co.. Hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Llovd rrjeldt dat de boottrein rijdende in aansluiting op het 26 d' -T te Marseille verwacht wordend ms. „Indrapoera" den 27sten dezer om 16.38 te Roosendaal, om 17.33 te Rotterdam D.P. en om 18.00 te Den Haag H.S. zal aankomen. Aankomst Amsterdam C.S. 19.14. NIEUWE VOORRANGSWEG De Minister van Waterstaat heeft het ge deelte van den weg (Rotterdam-), Ouden bosch—St. Philipsland—ZijpeZierikzee (rijkswegenplan 1938, no. 18), gelegen tus schen Steenbergen (KM 0) en den Slaakdam (KM 7.840) aangewezen als voorrangsweg. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig atnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR i CENT PER £)AG MR. J. D. VERBROEK OVERLEDEN Gedeputeerde van Zuidholland De gemeente den Haag heeft eenige jaren geleden twee liberale wethouders gehad, die niet konden praten en toch wegens hun ca paciteiten en persoonlijke kwaliteiten bjj iedereen in hoog aanzien stonden; het wa ren de heer J. Jurriaan Kok en Mr J. D. Verbroek. De eerste is reeds lang dood, de laatste is gisteren, 70 jaar oud, plotseling overleden. Mr Verbroek was in elk opzicht opzicht wat men noemt, een goed mensch, al tijd vriendelijk, altijd hulpvaardig, in de politiek bijna te weinig strijdlustig. Be kwaam was hij ongetwijfeld, maar hij bleef meestal bescheiden op de achtergrond. In colleges als de Raad van Beroep voor de directe belastingen-en als lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland was hy blijkbaar meer op zijn gemaak dan in de woelige raadsvergadering. Maar overal was hij gezien. Zijn heengaan wordt door velen betreurd. Mr Verbroek is in Dordrecht geboren en bezocht daar het gymnasium. Hij heeft te Leiden gestudeerd en is daar in 1893 ge promoveerd. Zijn loopbaan is hij begonnen als advo caat in Den Haag (1894), later is hij secre taris van de Kamer van Koophandel ge weest. In 1909 deed hij na zijn verkiezing tot lid van de raad zijn intrede in de gemeente politiek. Kort daarop, nl. in 1910, werd hij wethouder, wat hij tot 1917 is gebleven. In 1919 kwam hij als vertegenwoordiger van de liberale beginselen in de Provinciale Staten van Zuidholland, die hem in 1931 tot Gedeputeerde verkozen, welke functie hij tot aan zjjn dood is blijven waarnemen. Behalve de genoemde functies heeft Mr Verbroek er verschillende andere van open bare of particuliere aard vervuld. Hij is eenige jaren voorzitter geweest van de af deeling Den Haag van de Vrijheidsbond en was lid van de Afdeelingsraad van de Libe rale Staatspartij. Met Dr van Lissa heeft hij de stoot gegeven tot de stichting van het crematorium te Westerveld. Zijn verassching zal geschieden Donder dag na aankomst van de trein van 15.14 u. te Driehuis, in het crematorium op Westerveld. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Toegekend is de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille. in brons aan W. J. Borst, behanger-stoffeerder bü de firma *H. J. Vonk te Gouda; de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan J. W. Evers, mees terbakker bij de Coöperatieve Eakkerü en Ver- bruiksvereeniging „Werkmansbelang" U.A., te de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille In brons aan J. van Putten, ar beider bü de N.V. „Industrie'', v.h. van Lohui- Naz Herv. Gem. te Willemstad. Benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau D. Heü wethouder der gem. Zoelen. Aan mej. C. Bloemendal, oud-hoofdverpleeg ster van het krankzinnigengesticht „Endegeest" te Oegstgeest. wonende te Winschoten, is de gouden eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. Aan den le-lu.it Jhr. J. J. G. Beelaerts van Blokland, van het He reg. huzaren, is vergun ning verleend tot het dragen op de uniform van de versierselen van Eere-ridder der Jo- hanniter Orde; aan den res.-le-luit.-vlleger Jhr. O. A. E. E. L. Wittert van Hoogland, van de Luchtvaartafdeeling, en vergunning ver leend tot het dragen op de uniform van de versierselen van ridder der Orde van Malta, hem door Züne Doorluchtige Hoogheid den Grootmeester die Orde geschonken. Fa. VAN WIELIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 LEGER EN VLOOT Met ingang van 21 April 1938 ls aan den jfficier-vlleger der 3e klasse G. van Driessen ïtslag uit den zeedienst verleend. ïlng als reserve-paardenarts 2e den tüd van ten De bei.- kl. H. C. SuUlcerbuük minste vijf jaren verlengd. Benoemd bü den geneeskundigen dienst der landmacht: tot res.-paardenarts le kl de res.- paardenarts 2e kl. H. H. H. Schreiiiemakers; tot res.-officier van gez. 2e kl. W. Reisma. J. A van den Dries en R. Dükhulzen; tot res.- offlcier van gez. 2e kl. A. Posthuma, J. T. van Lintei en A. T. L. M. Mertens; tot res.-le-luiL bij zün tegenwoordig regiment, M. J. Zonhoven; irvol ontslag verleend ui enst de res.-luit--kolonel - en H. C. E. van Ede van ,-dirigeerend offic DelDrat. A. u. warnsint- militaire admi- n res.-le-luit. ir. mr. H. L. A. van Kretschmar van Veen; den s.-officler van gez. 2e kl. H. A. Otten. Benoemd bü het wapen der infanterie, tot s.lult-kolonel voor speciale diensten H. C. van Ede van der Pais. i Alger i lid i Landsdrukkerij i n toez i den icht :taris dier en aan den heer Ir. U J M Keb.r, beiden te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten. Benoemd zün tot leden van voornoemde com missie de heeren Mr. F. G. C. J. Teullngs te 's-Hertogenbosch en J. M. Ivrüger Jr. te Vrle- zenveen, beiden lid van de Tweede Kamer d^r Staten-Generaal en is te/ens ale secretaris van meergenoemde commissie aangewezen de heer J. M. Krijger Jr. voornoemd. dorp-Haarlei I bü den P.T.T. G. Honig, thans directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te Medem- blik. CONSULATEN De heer A. Reid is benoemd tot onbezoldigd vice consul der Nederlanden te Aberd-een. Het ressort van het vlce-consulaat strekt zich uit over dc Graafschappen Aberdeen, Banff. Moray. Kincardine en Nairn. Aan den heer Reid moet in de Engelsche taal worden geschreven. GEMENGD NIEUWS Auto rijdt wielrijders aan Drie personen, w.o. een predikant gewond Gistermiddag omstreeks twee uur is aan de verlengde Schrans te H u i z u m een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen werden gewond, w.o. ds. H. M. Dethmers uit Sneek. Drie jongens kwamen op de fiets uit de richting Leeuwarden, terwijl een. auto, be stuurd door den heer A. Wijtzes directeur der Chr. Kweekschool te Sneek, uit de rich ting Heerenveen kwam. De jongens staken den weg over om een zijweg in te slaan, doch halverwege weifelden zij en wilden terugkeeren. De autobestuurder reed met een snelheid van pl.m. 50 K.M. Hij trachtte door uitwijken en krachtig remmen een aan rijding te voorkomen doch dit mocht hem niet gelukken. Hij reed op de jongens in, waarna de wagen tegen een boom reed. Twee van de jongens: Damstra en Kramer uit Huizum werden gewond, de derde: D. Visser, eveneens uit Huizum, kwam met den schrik vrij. De bestuurder van den wagen kreeg geen letsel, doch een der inzittenden, ds. D e t h mers, Geref. predikant te Sneek, werd ern stig gewond. Nadat den gewonden geneeskundige hulp was verleend, zijn de gewonden per zieken auto naar Leeuwarden overgebracht. Ds. Dethmers en Kramer zijn in het Diaconessen huis opgenomen, Damstra is naar het Boni- facius-fcospPaal vervoerd. De auto werd beschadigd. Cassatieberoep van ex-burgemeester Onddorpsche zaak weer behandeld De Rotterdamsche Rechtbank veroordeel de op 2 November j.l. den toenmaligen bur gemeester van Ouddorp, G. du S„ wegens verduistering in de jaren 1930—'36 van gel den (een achttal bedragen, varieerend van f 41 tot f 166), tot zes maanden gevangenis straf. In hoogér beroep veranderde het H-~„ sclie Gerechtshof deze straf in een van twee maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren. Tegen dit arrest had verdachte cassatiebe roep ingesteld, daar hij zich niet strafbaar achtte, althans uit de bewijsmiddelen niet zou kunnen worden afgeleid: le. dat hij de bedoelde geldsbedragen had ontvangen om aan de belanghebbenden uit te betalen en 2e. dat hij zich deze bedragen wederrechte lijk heeft toegeëigend. Mr. S. van Oven lichtte gister het cassa tieberoep toe en concludeerde dat hier geen veroordeeling kon worden gehandhaafd. De procu. eur-generaal zal op 9 Mei con- clutfeeren. Het gevaarlijke oversteken Te Bemmel (Gld.) is het ruim 3-jarige zoontje van den gemeenteveldwachter Huis man toen hij voor de ouderlijke woning plotseling den weg overstak, door een per sonenauto, welke bestuurd werd door den landbouwer van Oppenray uit Bemmel, aan gereden en met een ernstige hersenschud ding opgenomen. De moeder van het kind stond voor de huisdeur toen het ongeluk gebeurde. De autobestuurder heeft nog getracht door krachtig remmen de aanrijding te voorko men. Hierdoor vloog de wagen evenwel tegen een boem en werd ernstig beschadigd De heer van O. bleef ongedeerd, doch do twee inzittende dames, beiden uit België -afkomstig, resp. 35 en 36 jaar oud kregen zrware inwendige kneuzingen. Zij werden in -hoogst ernstige toestand naar het St. Li- duinaziekenhuis te Bemmel vervoerd, na dat dokter Poell de eerste hulp had verleend ROFFELRIJMEN NOOIT GOED lk las daar: in Turkije Is 't voortaan bij de wet Verboden af te dingen. Dat is een goede zet. Dat moest ook in ons landje Niet mogen: 't is een kwaad "Waaraan ook onze handel Nog menig veertje laat. Of ken je het verhaaltje Van juffrouw Ding ster niet Die zelfs den slimsten koopman Geen cent verdienen liet? Welnu, de juffrouw Dingster Had dan een groenteboer. Jan Knol, die kwam al jaren Bij haar over de vloer. Jan Knol kwam elke morgen Bij Dingster aan de deur. En telkens, zonder missen Begon weer het gezeur: Wat kost dat rooie kooltje? Wat kost me die citroen? Jan was wel zoo verstandig Er eerst wat bij te doen. Dan kon hij ook wat afslaan. Maar kwam de koop tot stand Dan kreeg hij toch nog altijd Te weinig in z'n hand. Toen dacht Jan: dat zal uit zijnl Ik geef dat wijf een les Waarvan ze op zal knappen! Let op: Jan had succes! Jan belt. en juffrouw Dingster Komt voor, en zegt gedag. En vraagt: „Wat kost die bloemkool Als ik het vragen mag?" Ze wijst daarbij de grootste Van heel de wagen an. „Die kool, die knaap, die kanjer? Die kost geen cent!" zegt Jan. Hij denkt: je bent een knappert Als je kan dingen, moei Toen zegt ze: „Maar dat kleintje Krijg ik toch zeker toe?" Nadruk verboden) LEO LENS inderdaad, het zonder rus» werkende hart moet ontzien wor* den! Waarvoor de prikkeling door coffeïne, en daardoor storing van de normale functies? Er is Koffie Hag, gegarandeerd coffeïnevrij overeenkomstig de be. palingen der NederlandscheWaren- wet. Bovendien worden door hetver- maarde Hag-procédé de krachtigs smaak en het kostelijke aroma van de fijnste hooglandkoff ie voor 100 gewaarborgd. Ook de tweede soort, „Sanka" ge naamd, is heel goed en kost slechts 44 ets. per pakje. Verloofd paar aangereden Motorrijder gedood Zondagavond omstreeks negen uur is de 46-jarige motorrijder H. H. R., uit Geleen toen hij de Putherberg afreed onder de ge meente Munstergeleen, tegen den al daar met zijn verloofde wandelenden heer P. uit Oirsbeek aangereden. H. kwam te vallen en werd, evenals P., ernstig gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. R. is overleden. De toestand van P. is redelijk. Godslastering in den trein Tweedehandsboekhandelaar voor den Hoogen Raad Verdachte niet strafbaar? De procureur-generaal bij den Hoo gen Raad heeft geconcludeerd in de zaak tegen H. K., een tweede-hands- boekhandelaar, die zich in een trein compartiment zou hebben schuldig ge maakt aan godslastering, strafbaar in gevolge art 147 W. v. S. Genoemde K. zou ten aanhoore van mede passagiers (o.w. zich een veldwachter be vond.) gezegd hebben, dat ljet belachelijk was, te gelooven: „dat Mozes een stok op den grond sloeg en dat deze stok toen een slang werd" en voorts: „dat Jezus Christus de dooden heeft levend gemaakt", zooals dat in den Bijbel is te lezen. Dit had K. on zin genoemd, want, zoo zou hij in dien trein gezegd hebben, er is nog nooit een doode opgestaan. De procureur-generaal zeide, zich volko men te kunnen vereenigingen met de op vatting van den raadsman van den gere- quireerde, dat deze een onontwikkeld man is, die nog vastzit aan opvattingen van atheisme en materialisme uit het verleden, maar met zijn onverstandige uitlatingen daarom nog niet in strijd is gekomen met de strafbepaling van art, 147 W. v S. Spr. was van oordeel, dat H. K, wanneer hij het vermogen bezit om tot zelfinkeer te komen, zich zal schamen op dergelijke wijze als hij deed, in het openbaar z:jn wijsheid ten toon gespreid te hebben, doch dit brengt niet mede, dat zijn uitlatingen smalend» Godslastering waren. De in art. 147 bedoeld', uiting moet zich, om den persoon strafbaar te maken, „tegen God richten", niet betrek king hebben op menschen. Gerequireerde richtte zich met zijn uitlatingen tegen de menschen: hij oordeelt hen, die eriooven in de wonderen, belachelijk. Strafbaar is slechts de uiting welke als schimp en hoon bedoeld is en daarvan blijkt uit het vonnis en het arrest niet Hoe diep afkeurenswaardig het praten van dezen man ook zij, spreker achtte hem volgens het betreffende wetsartikel niet strafbaar en concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 23 Mei. Nachtvorstschade in de Betuwe Het oordeel loopt zéér uiteen Over de aangerichte schade in de Betuw- sche boomgaarden loopen de opvattingen zeer uiteen. Zij die zeer pessimistisch zijn aangelegd zijn al heel gauw klaar met hun oordeel: er komt geen spaan (in dit geval als kers bedoeld) van terecht. Anderen die meer de zonzijde van het leven zoeken wijzen o.p meerdere gevallen in vroegere jaren meegemaakt, dat sterke nachtvorsten het allerergste, deden verwacli ton, terwijl tdch later de oogst zeer over vloedig was. 't Is zelfs wel gebeurd dat men absolute misoogst verwachtte en een fruit jaar kreeg als haast nooit te voren. 't Valt dus heel moeilijk te zeggen wat de iziek (gr.pl.). 8.30 Gram.muziek. 9.30 Gelukwensohen. 9.45 Gram.muzi&k. 10.30 Mor- gendrenst. 11.00 Gram.dienst. 11.15 Ensembl® Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.- Vervolg Eqi! ek! 6.00 Land- en tuinbouw-halfuurtje. 6.30. Taalles en Causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boek» ANP. 10.05 Damles. 10.20 Vervolg 10.45 Gymnastiekles. 11.00 GrammuzieK. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-UItzcndln*. 10.0010.20 v.m. en 7.30S.OO nnm. VPRO. 8.00 Gram.muziek. 9 30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de iek. 12 45—1.45 VARA-Orkest 2.00 Knip- les. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinde ren. 5.30 Esmeralda-Septet. 6.05 Gram.muziek. 6.15 De Ramblers. 6.45 Causerie „De Bond van Arbelders-Tooneelvereenigingen als lan- geloof". 8.00 Herhaling SOS-Be* richten. 8.03 Berichten ANP. en VARA-Vana. 8.15 Orgelspel. 8.30 Radiotooneel. 10.00 Be richten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 11.00 Am- sterdnmsch a-capella-koor „Bel Canto" en 30- listen (tot 12.00). DROITWICH 1500 M. 10.60 Planosyncopatlons. 11.45 Orkest. 12.10 Orkest 2.05 Sextet. 2.35 Piano. 3.05 Causerie. 3.20 Vesper. 4.40 Band. 5.40 Landbouwpraatje. 6.00 Harmonie-Orkest. 6.35 Zang. 7.05 Causerie over beveiliging te gen luchtaanvallen. 7.20 Orkest. 8.50 Kwin tet. 9.35 Orkest. 10.20 Band. RADIO-PARIS 1648 M. 11.35 St-afmuzlek. 2.05 Cello. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Plano. 4.20 Or kest. 7.50 Variété. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Orkest. 4.20 Orkest. 6.25 Zang. 7.20 Symphonie-Orkest 7.55 Radiotooneel. 8.20 Vervolg concert. 484 M.: 12.00 Ork. 4.20 Orkest-. 5.35 Haagsch Trio. 8.05 Fluit en cambalo. 8.20 RadiotooneeL gevolgen van de nachtvorsten der vorige weken zullen zijn. De appels bloeiden nog niet, doch de goudreinetten, die tegen de bloei aan waren hebben volgens vele kweekers wel zeer geleden. Ook de reeds in bloei staande peren, pruimen en kersen hebben schade opge- daan. Doch zooals we de vorige week op merkten, er behoeft bij rijke bloei slechts 5 pet van de bloem tot vrucht te komen om nog van een gioote oogst te spreken. Ook uit Zeeland komen berichten over groote schade aan de fruitboomen. Nacht\ orstschade bij vroege eu aardbeien wordt ook gemeld. AANBEVOLEN HOTELS ALLE MODERN COMFORT RESTAURANT VAN DEN len RANG BIERGES b/Wavre, tel. 378 Wavre „Gezelligheid kent geen tijd'*" le Klas consumptie. OSTEN DE tegenover het Station, 't Geheele jaar geopend - Alle comfort Matige prijzen, Gerenommeerde kenken. Prettige omgeving. MIDDELKER K E HOTEL „MELROSE'' AV. LEOPOLD 35 EERSTE RANG Meest aanbevolen Pensionprijs: frs. 40 k frs. 50 per dag en per persoon. BEWAART DEZE ADVERTENTIE Eén adres is voldoende om de lijst te ontvangen omtrent prijzen en verdere inlichtingen betreffende: Hotels en Pensions van LA PANNE en de WESTKUST van BELGIE. Aanvraag te richten aan HOTELIERSBOND - 60 ZEEDIJK LA PANNE

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5