Jlimiur CriJtóriK (Courant mm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „De geduchte bevoegdheid van het Parlement'' Gemeenteraad van Den Haas FIRMA D. KAT7 Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.59 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cl No. 6377 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DINSDAG 26 APRIL 1938 18e Jaargang aiJbertentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels UV/i Elke regel meer 0.22'/a Ingezonden Mededeeüngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 Enquêferechf, hef middel fof confröle op de uitvoerende organen „Beide Kamers hebben, zoowel ieder afzonderlijk als in vereenigde vergade ring, het recht van onderzoek (enquête), te regelen door de wet." In deze korte, maar krachtige zinsnede staat grondwettelijk omschreven het recht van ons parlement: het verschaffen van betrouwbare gegevens aan de leden van het parlement, gegevens die zij behoeven voor een behoorlijke uitoefening van hun functie, het controleeren van de uitvoeren de organen en de voorbereiding van de wetgeving. Naar zijn aard behoort het enquête recht vermeld te worden naast het recht van interpellatie. Toch vereenzelvige men beide rechten niet. Bij de interpellatie im mers krijgt het parlement de gewenschte inlichtingen dadelijk van den betrokken Minister, zonder dat het zelf aan den ar beid behoeft te tijgen. De enquête daaren tegen maakt het parlement actief. Het geeft aan leden uit zijn midden de be voegdheid, uit zijn naam een onderzoek in te stellen naar bepaalde gedragingen of bepaalde gebeurtenissen. Van de bevin dingen wordt dan aan het parlement ver slag uitgebracht en al naar den uitslag van het rapport kan het parlement aanleiding vinden maatregelen te treffen, zelfs een bewindsman in de toekomst zijn vertrou wen te onthouden. Het is dus wel een sterk wapen, waar over de Kamers in het enquêterecht be schikken, en terecht sprak Buys van „de geduchte bevoegdheid van het parlement om, toegerust met zoodanige dwangmidde len als de wet aan den rechter van in structie heeft toegekend, het publiek te nopen vóór zijn gecommitteerden te ver schijnen en daar, 't zij onder verband van •den eed, 't zij zonder dergelijk verband, de verklaringen af te leggen, welke het mochten worden gevraagd". Aan beide Kamers komt het recht toe. Niet immer is zulks het geval geweest. Tot het jaar 1848 ontbeerden beide colleges deze bevoegdheid, en tot 1887 de Eerste Kamer. Niet dat voordien het parlement van elk recht tot onderzoek verstoken was. Zoo werd aan het einde van de 18de eeuw een onderzoek ingesteld naar den defensietoestand en in 1842 naar den toestand van het amortisatiesyndi caat. Reeds aanmerkelijk vroeger zelfs hadden onderzoekingen van parlements- wege plaats. Het eerste is gedateerd 1651 en ging uit van de Staten van Holland. In 1650 had Prins Willem II een aanslag op de stad Amsterdam beproefd. Na den dood van den Prins in het volgende jaar legde de Raadspensionaris Cats bij zijn aftreden aan de Staten van Holland een stuk over, waarin de redenen waren op gesomd, die den Prins indertijd hadden gebracht tot het gevangennemen van zes afgevaardigden uit de steden van Holland en tot zijn onderneming tegen Amsterdam. In woede ontstoken vonden de Staten hierin aanleiding, enkele leden af te vaar digen, die een onderzoek moesten instel len. De zaak eindigde echter vrij plotse ling met een algemeene vergiffenis. Ver meldenswaard is ook het onderzoek, dat vanwege de Staten werd ingesteld „op het goed bestuur van de zaken der O. I. Compagnie." De oudste enquête onder het parlemen taire stelsel is waarschijnlijk die, welke in 1376 in Engeland gehouden werd, o.m. inzake een viertal kooplieden, dat door woeker den Koning benadeeld en de schatkist geplunderd zou hebben. In het constitutioneel bewind van Groot-Brit- tanje brachten vervolgens meer onderzoe kingen door de volksvertegenwoordiging soms roering en soms rust in den lande. Hier is tevens de plaats, te wijzen op een verschil tusschen de uitoefening van het enquêterecht aan deze en gene zijde van de Noordzee. In Engeland komt niet alleen het onder zoek, maar eveneens de eventueel daarop volgende persecutie bij de Kamer terecht. Ten onzent evenwel onderzoekt het parle ment, doch de vervolging blijft in handen van het Openbaar Ministerie. De enquêtes zelf pleegt men in drie grotp«& te verdeelen. Allereerst zijn daar de p o 1 i t i e k e, die welke ingesteld wocdea naar aanleiding van een concreet gevaj, wcaraan politieke smetten niet vreemd zijn. Daarnaast moet genoemd de wetgevings-enquête. dat is diegene, welke haar ontstaan vindt. b.v. in maat schappelijke misstanden. De historie van Engeland, dat op het gebied van de sociale wetgeving, veel industrie als het bevatte, vrij vroeg van zich moest doen spreken, biedt verschillende en ge varieerde exempels. En in de derde plaats zou men kunnen noemen de verkie zing s-e n q u t e, d.w.z. die welke het oordeel over de geldigheid van bepaaldé verkiezingen kan voorbereiden. Een voorbeeld van een politieke en quête had diegene kunnen worden, waar op Dr A. Kuyper in Augustus 1882 aan drong, toen in een incident van interna- tonaal karakter 60 opvarenden van het schip „Adder" het leven hadden verloren op de reede van Alexandrië en de leider der Antirevolutionairen in heftige bewoor dingen aandrong op het instellen van een commissie van onderzoek uit de Kamer. Als een van de redenen, die een derge lijke commissie konden rechtvaardigen, gaf hij op: „Op de Tweede Kamer rust de verplichting om het gouvernement te controleeren en door die controle te wa ken voor de belangen van land en volk." Weliswaar ontkende Dr Kuyper niet, dat een enquête in bepaalde gevallen een middel zou kunnen worden om in te drin gen in industrieele geheimen en in han den van machtige kapitalisten een middel zou kunnen worden om inlichtingen te bekomen voor eigen zaken hij had er aan toe kunnen voegen, dat het onder zoek evenzeer den invloed van deze kapi talisten zou vermogen te fnuiken dit nadeel kon volgens hem niet opwegen tegen de voordeden, waaronder ook moest worden genoemd de bevrediging van het publiek en de geschapen moge lijkheid, om ambtenaren onder eede te hooren. Wat de sociale enquêtes betreft, wij zen we op het onderzoek, dat in 1890 werd ingesteld „tot verkrijging van ken nis van feiten en toestanden, tot beoor deeling in hoeverre aanvulling van de so ciale wetgeving vereischt wordt", en op dat uit het jaar 1918, hetwelk ten doel had, na te gaan de gevolgen van den oor log op het maatschappelijk leven, al ver geten we niet, dat deze enquêtes, zij het ook op mandaat van het parlement, ge schiedden door uitdrukkelijk daartoe in gestelde staats commissies, waarvan de leden geen deel behoefden uit te maken van één der Kamers. En als voorbeeld van een verkiezings enquête zou hier genoemd kunnen worden het voorstel van graaf van Zuylen, in 1865 gedaan, om vanwege de 2e Kamer een onderzoek in te stellen naar ongeoor- loofden invloed, eventueel door de Regee ring op verkiezingen in Limburg uitge oefend, ware het niet, dat het voorstel van den heer van Zuylen geen ingang vond. Reeds in 1848 werd ten onzent het be doelde recht in de constitutie opgenomen onder het hoofdje „beschikkingen aan beide Kamers gemeen", al kwam het recht toen slechts aan de Tweede Kamer toe. Of het wel terecht geschiedde, toen de Eerste Kamer in 1887 de bevoegdheid tot het instellen van een onderzoek kreeg, kan worden betwist. Hoofdzakelijk im mers slechts als coHege van revisie heeft de Eerste Kamer reden van bestaan. Het scheppen van een doublure der Tweede Kamer heeft niet in de bedoeling gelegen. Toch is voor het behouden van het recht door den Senaat wel een goede reden aan te voeren. Dit college toch heeft vooral groote lijnen in het oog te houden. Het overzie het geheel en verdwale niet in bijzonderheden. Welnu, het landsbelang kan vorderen, dat over een aangelegen heid van verre strekking een onderzoek wordt ingesteld. En waar de Eerste Ka mer, ook in de keuze van haar leden, op haar taak behoort te zijn ingesteld, komt het ons voor, dat het recht van onderzoek in zulke gevallen aan dit college niet mag worden onthouden. Doch als we dit schrijven, gaan we ieeds stilzwijgend uit van de veronder stelling, dat het bezit van het recht van onderzoek inderdaad terecht aan het parlement toekomt. Men zou het kunnen betwisten op grond van de redeneering, dat op deze wijze aan het gouvernement beknotting van rechten wordt opgelegd en al te overvloedig wordt ingegrepen in de be voegdheden van de Regeering. Doch ter stond kan daartegenover worden staande gehouden, dat het recht van onderzoek veeleer een dadelijk gevolg is van de be voegdheid tot het uitoefenen van controle op de daden der Overheid, zonder dat zulks een vorm van meeregeeren, dus van volkssouvereiniteit behoeft te zijn. Het begrip van onderzoek en de omstandig heid, dat de vervolging zelve geheel blijft berusten bij het Openbaar Ministerie, brengt met zich, dat het recht zelf be perkt blijft Voor overdaad behoeft in HET IERSCH-BRITSCHE VERDRAG Een financieel-economisch accoord Met het Iersch-Britsche verdrag, hetwelk gisteren te Londen werd onderteekend, is een volledige financieele en economische regeling tusschen de beide landen tot stand gekomen. Bepaald wordt, dat Ierland (de Iersche vrijstaat) 10 millioen pond zal be talen vóór 30 November a.s. als definitieve vereffening van alle financieele eischen van weerskanten. Ierland zal jaarlijks een kwart millioen pond blijven betalen voor vergoeding van schade aan eigendommen volgens de over eenkomst van December 1925. Alle door Engeland als strafmaatregel tegen Ierland geheven rechten en de over eenkomstige represaillerechten tegen Enge land worden afgeschaft. Voorts worden in het accoord bepalingen aangetroffen aangaande overdracht van kustverdedigingsstations aan Ierland. Deze stations worden door Engeland onvoor waardelijk ontruimd. De handelsovereenkomst bepaalt, dat Ier sche goederen vrij van douanerechten in Engeland mogen worden ingevoerd, mót dien verstande, dat de fiscale rechten be taald moeten worden en dat zekere voor zieningen getroffen worden voor de quan- titatieve regeling van den invoer van Ier sche landbouwproducten. Een aanzienlijk aantal Britsche goederen o.m. steenkool, zullen het recht blijven be houden van vrijen invoer in Ierland. Het neemt voorts op zich een invoerrecht te heffen van buitenlandsche steenkool. Tevens zal Ierland onmiddellijk de be schermende rechten op 25 producten van het Vereenigd Koninkrijk verminderen. De beschermende rechten, gericht tegen goe deren van het Vereenigd Koninkrijk, zul len over het algemeen herzien en verlaagd worden, met dien verstande, dat zij toch nog een passende bescherming zullen blij ven vormen voor de Iersche industrieën. De bestaande marges van preferentie voor goederen uit het Vereenigd Koninkrijk worden gehandhaafd. Het handelsverdrag zal drie jaar looptijd hebben. Daarna kan het met een termijn van zes maanden door beide partijen op gezegd worden. Het verdrag moet door de parlementen in beide landen bevestigd worden. Ongeregeldheden in Mysore 32 dooden en 48 gewonden BANGALORE, 26 April (Reuter) De politie heeft geschoten op een menigte van 10.000 personen, die een congres bijeenkomst in het dorp Vidurawatam, district Kolar, bijwoonden. Er werden, naar gemeld wordt, 32 personen gedood en 48 ernstig gewond. De menigte verklaarde te zijn samen gekomen om het verbod van de auto riteiten van den Staat Mysore, de con- gres-vlag te hijschen, te trotseeren. Zij weigerde uiteen te gaan. onze contreien geen vrees te bestaan. De geschiedenis van het parlementaire stelsel is tot dusver immers niet rijk aan voor beelden van toepassing. Blijkens het in den aanvang geciteerde grondwetsartikel is de uitwerking van het recht neergelegd in een wet; Deze wet kwam in 1850 tot stand. Toen eerst werd het grondwettelijk artikel ten volle van kracht. Wel werd reeds voor 1848, zooals we meldden, nu en dan een onderzoek in gesteld, maar dan hadden de betreffende ambtenaren, die in verband met het on derzoek werden opgeroepen, geen ver plichting tot antwoorden. In 1850 echter werd de executie van het recht gewaar borgd. Ambtenaren kunnen worden ge dagvaard, getuigen opgeroepen, ja zelfs kunnen personen, die niet willen ant woorden, in het gebouw van de Kamer worden gevangen gehouden. Er zijn evenwel enkele restricties. Zoo zijn er ambtenaren, aan wie geheimhouding is opgelegd van hoogerhand. Zij kunnen zich van antwoorden verschoonen. Het zelfde kunnen zij doen, indien 's lands belang het vordert. Door deze beperkin gen heeft het onderzoek minder beteeke- nis, dan het zonder deze bepalingen zou bezitten. Doch daarnevens is het recht zelf van voldoende wijde strekking, om effect te sorteeren. Nu het Tweede Kamerlid Mr. Wende- laar het verzoek heeft ingediend een par lementaire enquête te houden naar aan leiding van de gebeurtenissen, welke in verband staan met de overplaatsing der brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss, zal het velen aangenaam zijn meer te vernemen van dit soort enquête. Hier boven vinden zij dan verschillende ge- jjeventf. Te Hilversum is gisteren de Prinses Beatrix-tunnel in gebruik genomen. Burge meester Lambooy maakt met de genoodigden een wandeling door den tunnel. De Burgemeester in gesprek met den directeur van Publieke Werken, ir J. F. Groote Henleins eischen onaanvaardbaar Zal Duitschland hem steunen In welingelichte kringen te Praag, welke nauw contact hebben met de Tsjechoslowaaksche reg'eering, ver klaart men, dat Henleins eischen aan gaande een wijziging in Tsjecho-Slo wakije's buitenlandsche politiek voor de regeering onaanvaardbaar zijn. In regeeringskringen acht men trou wens algemeen de eischen van den Su deten-leider niet geschikt, om als basis te dienen voor onderhandelingen. In Tsjechische politieke kringen ziet man in de acht punten van Henlein een zekere demagogie. Men acht die eischen niet rede lijk en niet aanvaardbaar. De eischen zijn in strijd met de grondwet. Bovendien wordt erop gewezen, dat Hen lein vroeger verscheiden malen heeft ver klaard, niets te maken te hebben met net nationaal-socialisme. Thans is hij dus blijkbaar plotseling van idee veranderd. Hij heeft zelfs het nationaliteiten-statuut, dat Hodza had aangekondigd, verworpen, zonder den inhoud ervan te kennen. Ten slotte stelt men zich de vraag, of de eischen van Henlein worden gesteund door Duitschland, zooals Henlein zelf en de „Völkische Beobachter" doen veronderstel len. De eischen van Henlein vormen dan een kwestie, die tusschen Tsjecho-Slowa- kije en Duitschland moet worden opgehel derd, aangezien met deze eischen een nieuwe toestand wordt geschapen tusschen beide landen. In een hoofdartikel van de „Westdeut- scher Beobachter" wordt de meening uit gesproken, dat Tsjecho-Slowakije moet ver gaan en dat het zèl vergaan, indien het zijn tegenwoordige bestuursmethoden voort- Colportageverbod te Oss Met algemeene stemmen door den Raad aangenomen Het optreden van de N.S.B. afgekeurd De gemeenteraad van Oss heeft gis teravond met algemeene stemmen beslo ten tot de afkondiging van een colpor tageverbod. Voorgesteld was te verbieden het te koop aanbieden en zichtbaar dragen van gedrukte stukken en bladen in een groot aantal stra ten binnen de kom der gemeente na 4 uur 's middags, terwijl het Zaterdags en Zondags geheeil verboden zal zijn. De verordening zal onmiddelijk van kracht worden. De voorzitter drong erop aan dit verbod aan te nemen, daar hij er anders niet voor kan instaan, dat ongelukken zullen uitblij ven. Hij heeft vernomen dat de N.S.B. Zater dag a.s. met 200 man wil terug komen. Dit moet worden voorkomen. Het raadslid Th. Hoeks (S.D.A.P.) was het geheel met dit voorstel eens. Hij had echter liever gezien, dat de bevolking haar kalmte had bewaard en de colporteurs vol komen li ad genegeerd. De Voorzitter was het hiermee niet eens en kon zich de verontwaardiging der bevolking indenken. Hij zeide dat Oss zich Zaterdagavond j.l. niet van de slechtste zijde heeft leeren kennen. Hadden de colporteurs zich onder zijn hoede blijven stellen en zich niet verspreid, dan was er niets geschied. Hij was niet in staat allen 38 colporteurs een politie-agent tot bescherming mee te geven. Het aanne men der verordening is noodzakelijk om hem de bevoegdheid te geven de openbare orde te handhaven. De raad nam met algemeene stemmen he* colportageverbod aan. Bij den aanvang der Raadsvergadering werden waardeerende woorden gesproken to'* den Burgemeester in verband met diens her benoeming. Een motie werd aangenomen, waarin de raad zijn voldoening uitspreekt over de herbenoeming van Burgemeester Ploegmakers en met kracht protesteert tegen Komisch verloop van een ernstige zaak (Van onzen Haagschen redacteur) De bespreking van het afwijzend prac- advies van B. en W. over de motie van Mevr. de Vries-Bruins van 31 Jan. 1935 in verband met de opneming van verzorgings patiënten had deels een komisch verloop, deels een meer ernstig. Wat is het geval? In 1935 zat Mevr. de Vries vol critiek op wethouder de Vries omtrent de werking van de regeling betreffende de opneming in een verzorgingsinrichting of in een zie kenhuis, waarover de Geneesk. Dienst had te beslissen. Dat moest anders worden en de beslis sing moest bij de directie der ziekenhuizen komen, vorderde in 1935 Mevr. de Vries en met haar haar fractie. Thans verklaarden B. en W.: daarvan willen we niets weten en de opvolger van Mr. de Vries verdedigde die opvatting van B. en W. Wat zagen we nu gebeuren? Kwam Mevr. de Vries met haar oude, zure critiek? Niets er van. Zij verklaart zich bereid de afwij zing van B. en W. te aanvaarden en haar motie in te trekken! Zakelijk is er intus- schen niets veranderd. Alleen had aan Sociale Zaken een persoonswisseling plaats. En zie Mevr. de Vries zwenkt 180 graden en offert zelfs haar motie, al tracht zij zoo goed mogelijk dezen aftocht te dekken. Het was aan oud-wethouder de Vries goed toevertrouwd om op deze frontwijzi- ging het volle licht te doen vallen zonder te zeggen, dat politieke motieven in het spel waren. De geheele Raad had er schik in en de partijgenooten van Mevr. de Vries niet het minst. Nu de ernst van het geval. Deze was gelegen in een verklaring van wethouder Buurman, dat hij voor de ver zorgingspatiënten wel de vrije keuze van inrichting eerbiedigde, maar eigenlijk op het standpunt stond, dat de gemeentelijke inrichtingen in de eerste plaats vol moesten zijn. Scherp stelden zich de heereïi Quant, Smitskamp en de Vries tegenover deze zeer bedenkelijke restrictie, die van zekere benepenheid blijk gaf. Terecht wees de heer Drees er later op, dat wie vrije ziekenhuiskeuze aanvaardt en dat doen we allen consequent moet zijn ook bij de verzorgingspatiënten. De heer Buurman begreep deze terecht- wijziging en corrigeerde zijn aanvankelijke uitspraak, echter te weinig principieel en te veel op opportunistische gronden. We krijgen deze kwestie bij de begroo ting nog wel weer terug. Hier past waak zaamheid niet alleen, omdat de geest, waarin de wethouder sprak, van een ver foeilijk oud-liberaal merk was, maar zijn standpunt kan. ook tot schade van de ge meente zijn, omdat particuliere verpleging belangrijk goedkooper is dan verpleging in de gemeentelijke inrichtingen. Baggermolen voor Rusland De tweede sedert October 1937 De Sovjet Unie heeft bij de Scheeps bouwmaatschappij N.V. Conrad te Haarlem een groote zeebaggermolen besteld met een capaciteit van 250—500 kubieke meter per uur. Dit is de tweede baggermolen, welke sinds October 1937 door Sovjet Rusland in Nederland werd besteld. Auto-ongeval Door het leegloopen van een band Te Zoetermeer had op den Rijksweg een ernstig auto-ongeval plaats. Tengevol ge van het leegloopen van een achterband van een auto raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De auto kwam in de middenberm van den weg terecht en sloeg over den kop. Van de vier inzittenden werden er twee vrij ernstig gewond. Een heer brak zijn linkersleutelbeen, terwijl een meisje naar een ziekenhuis te 's Gravenhage moest worden overgebracht, waar bleek, dat haar wervelkolom was beschadigd. De bestuurder en de vierde inzittende kwamen er met schaafwonden af. De politie stelde een onderzoek in en «-w, „,,t0 t>esias. Horma Sigaren Het betere fabrikaat Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De stand der werkloosheid in de maand April. Verschenen is het jaarverslag van de Nederl. Scheepsbouw Mij te Amsterdam. Ds. H. M. Dethmers, Geref. predikant te Sneek is bij een auto-ongeval gewond. De 73ste jaarvergadering van de Ned. Herv. Predikantenvergadering is gister in Utrecht aangevangen. Overleden is Mr J. D. Verbroek, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland en oud- wethouder van Den Haag. De Nederlandsche dochtermijen van het Unileverconcern publiceeren haar jaar resultaten. Verschenen is het jaarverslag van de Eerste Ned. Verz. Mij op het leven en tegen invaliditeit. De inhoud der Britsch-Iersche over eenkomst. Daladier over de Fransche herstel plannen. Het anti-semitisme neemt in Weenen krasse vormen aan. LAKVERF VAN WAGEMAKERSBpeda „BLAUFRI ES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG - EXPEDITIE -CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK! VRAAGT TARIEVEN I j etiTVetmA PAULUSSEN N.V» DEN HAAG Vijf uur bet nar voor RIJNBENDE'S Zeer Oade Zeer Goede Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN. ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 unr. Luchtbeschermings oefeningen in Utrecht Maatregelen op Donderdag 28 April Alle scheepvaartverkeer wordt stilgelegd 'In een gistermiddag te Utrecht ge houden persconferentie werden mededee- lingen verstrekt vari de luchtbeschermings oefeningen, welke op Donderdag 28 April a.s., des middags en des avonds in- de provincies Utrecht en Gelderland zullen plaats vinden. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoe ling lag het verkeer te land en te water geheel stil te leggen, heeft men hiervan af moeten wijken ten opzichte van het land- verkeer. De bezwaren waren te groot om een dergelijke maatregel zondei ernstige gevolgen doorgang te doen vinden. Het verkeer te water zal dus tijdens de oefening des avonds van 21.30 tot 23 uur volkomen worden stilgelegd. De bruggen en sluizen zullen niet worden bediend en niet worden verlicht. De vaartuigen en woonschepen moeten voor den aanvang der oefeningen worden gemeerd of voor anker gelegd. Men mag deze niet laten drijven. Het doel van de oefening is het aan de practijk toetsen voor de luchtbeschermings organisaties van alle aan de oefening deel nemende gemeenten. De oefening heeft plaats op Donderdag 28 April van 16.00 17.00 uur en van 21.30—23.00 uur. Als bijzonderheid kan nog worden mede gedeeld. dat er een proef zal worden geno men bij de sluizen te Vreeswijk om na te gaan of het in oorlogstijd mogelijk zal zijn om te blijven varen bij verduistering; Daartoe zullen enkele schepen, door den Rijkswaterstaat aangewezen, worden ge- •ev*K,Tt PiB) afgeschermde lichten?

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1