Hietune gtihsdfe (tfotmnit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Geestelijke verwantschap „ALBLAS'Vv. „GRAND GALA" Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 ZATERDAG 23 APRIL 1938 18e Jaargang awjertentieprijjtn: Van 1 tot 3 regels IJ?1/» Elke regel meer 0.227a Ingezonden Mededeelingei» van 1—5 regels ..v..2.30 Elke regel meer 0.45 Voor bet bevragen aan 1 burea» wordt berekend (MO No. 6375 In de bestrijding van het fascisme jBationaal'Socialisme zijn de sociaal- mocraten en liberalen hartstochtelijker dan wij. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Staan deze volksgroepen misschien principieeler tegenover de „nieuwe leer" dan de Christelijke partijen? Wij kunnen het niet toegeven, omdat wij van tegendeel overtuigd zijn. Er is o.i. een tweezijdige verklaring voor. De eene kant er van is deze, dat het Christendom in het nationaal-socia- lisme een geestelijke strooming onder kent, welke wel afwijkt van vroegere revolutionaire theorieën, doch in wezen uit dezelfde bron ontspringt. De vorm nieuw, maar het principe is oud: het is opvatting, dat het zij met eerbi. gezegd God ongetwijfeld, indien niet hoogstens, eenige rechten heeft op het hart van den mensch, maar dat Zijn ge boden niet gelden voor het dagelijksch leven. Ontkend wordt dus, dat uit het hart de uitgangen des levens zijn. Hiermee is onmiddellijk de andere zijde der verklaring aangeduid. Willen we het in één zin samenvatten, dan kunnen we zeggen: alle vrijzinnige par tijen treden zoo hartstochtelijk tegen het nationaal-socialisme op, omdat de geeste lijke verwantschap met deze richting aanwijsbaar is en ze deswege vreezen. dat de eigen volgelingen gemakkelijk verstrikt raken in het garen van deze beweging. Dit gevaar, we willen het direct toe geven, is voor de liberalen grooter dan voor de sociaal-democraten, omdat in de praktijk het nationaal-socialisme meer overeenkomst heeft met en eerder de methoden volgt van het liberalisme dan I van het socialisme: de nationaal-socialis- ten beschouwen de sociaal-democraten u ali. erge vijanden. Evenwel, hiermede is ■i de geestelijke verwantschap niet wegge redeneerd. INog dezer dagen kon men in de groote 'liberale pers de „waarschuwing" lezen, dat de Kerk toch niet onnoodig knuppels in het Nederlandsche hoenderboek moet werpen. „Onherroepelijk zal zich dit ook ijl hier wreken. De Kerk blijve op haar i, terrein. Dit is bovendien haar kracht. H Natuurlijk zijn we het met de verma ning, dat de Kerk op haar terrein behoort a te blijven, volkomen eens. De vraag is G maar, hoe uitgestrekt dit terrein is. Daar gaat het juist om. En nu is het onweer sprekelijk, dat het liberalisme dat terrein even beperkt ziet als het nationaal-socia lisme. Volgens beide en de sociaal- democratie sluit zich daar geheel bij aan heeft de Kerk slechts een soterologi- sche taak, d.w.z. zij moet en mag zich alleen bemoeien met de eeuwige toekomst, met het geestelijk heil (zeer beperkt ge nomen) der menschen; zij heeft geen beginselen te prediken, welke gelden voor het aardsche leven in zijn verschil lende openbaringen. De gouwleider Buerckel, die de ver kiezingscampagne in Oostenrijk leidt heeft Kardinaal Innitzer wijs gemaakt, dat hij de verkiezingen wil voeren onder het motto: „Geeft God wat Godes is, en den keizer, wat des Keizers is." Hij be doelde er precies hetzelfde mee als wat in bovenaangehaalde waarschuwing ge zegd wordt: de Kerk moet zwijgen over aardsche verhoudingen, zij mag alleen de menschen „geestelijke troost" bren gen. God mag in den hemel heerschen, maar de Führer op aarde, in school en staat en maatschappij, ja zelfs in de kerk, voorzoover het de organisatie betreft. En vele Christenen in Duitschland (we zeg gen niet: Duitsche Christenen) vonden dat in 1933 en even later heel gewoon. Trouwens, ook de Roomsch-Katholie- ken zagen in 't algemeen niet van meetaf in, dat het nationaal-socialisme de Kerk in kluisters zou sluiten. De Roomsch- Katholieke pers in ons land schrijft thans menigmaal, dat velen van hun geloofsge- nooten. ook priesters en prelaten zich aanvankelijk vergist hebben, zooals Kar dinaal Innitzer zich nu schromelijk ver giste, indien hij niet onder dwang of suggestie gehandeld heeft. Misschien merkt een lezer bij zich zelf op: de geestelijke verwantschap tusschen de vrijzinnige partijen en de nationaal- socialisten is niet te loochenen: maar hoe verklaart gij dan, dat men het eerlijk en krachtig roneemt voor de vervolgden om des geloofs wil? Daarop zijn verschillende antwoorden mogelijk. In de eerste plaats is men van oordeel, dat werkelijk de vrijheid van godsdienst dan beperkt genomen aangerand wordt en daarvan zijn alle Nederlanders, op enkele uitzonderingen na,, tegenstan ders. De PaasdiJrukfe Lij Je Spoorwegen Ofschoon de weersgesteldheid niet van dien aard was, dat een druk ver voer kon worden verwacht, is het reizigersvervoer bij de N. S. toch be vredigend geweest. Vooral Donder dag en Vrijdag voor Paschen en op den avond van den tweeden Paasch- dag kon bepaald van druk vervoer worden gesproken. Meer en meer verplaatst zich het uitgaan der va- cantiegangers van den Zaterdag naar de beide voorafgaande dagen. Het aantal aan het Centraal Station te Utrecht aangekomen reizigers be droeg van 16 t.m. 19 dezer 52856, tegen 47.562 in de hiermede gelijk te stellen vier dagen van 1937. Het aan tal vertrekkende reizigers was 25.685 tegen 23.202 in 1937. Er is dus een belangrijke vooruitgang te constatee- ren, waarbij echter gerekend moet worden met het feit, dat Paschen het vorige jaar bijzonder vroeg was nl. 28 en 29 Maart. WAARDEERING VOOR DEN GOUVERNEUR-GENERAAL Eerste Kamerleden over Indische begrooting De N.S.B. in Indië In het voorloopig verslag van de Eerste Kamer inzake de Indische be grooting 1938 spreken vele leden hun waardeering uit voor het beleid van den Gouverneur-Generaal. Verscheidene leden drongen aan op het betrachten van meer spoed met het nemen van allerlei sociale maatregelen. Er bestaat in dit opzicht in Indië groote achterstand. Het meest urgent werd geacht de totstand koming van een wettelijke regeling betref fende de geldelijke gevolgen der werkloos heid. Wat de defensie betreft had het verschei dene leden getroffen dat bij de Indische Defensie-plannen zoozeer de nadruk werd gelegd op de aanschaffing van landbom- menwerpers, terwijl, naar zij meenden te weten, vele deskundigen aan zeebommen werpers de voorkeur geven. Zij zouden het op prijs stellen, nader te worden ingelicht omtrent deze aangelegenheid. De N.S.B. in Indië Zeer vele leden verklaarden, weinig be vredigd te zijn met het antwoord, door den Minister gegeven op de hem door den heer Bruineman, den 13den Januari j.l. gestelde vragen nopens het optreden van de N.S.B. in Nederlandsch-Indië. Het was hun niet duidelijk waarom, ter wijl toch zooveel mogelijk dient te worden gestreefd naar overeenstemming van beleid m Nederland en Indië, juist ten opzichte van het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de N.S.B., zoo groot onderscheid tusschen beide gebiedsdeelen wordt ge maakt. Ook had bet bevreemding gewekt dat, terwijl tegen extremisme van linksche zijde steeds met kracht wordt opgetreden, de be schikbare sancties uitblijven bij voorvallen, als in de bedoelde vragen zijn geschetst, cn wel omdat, zooals de vorige procureur-gene raal het uitdrukte, de daarbij gebezigde ter minologie slechts holle rhetoriek zou zijn geweest. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord, vernemen, waarom het door hen ge laakte onderscheid in beleid nog wordt ge handhaafd. Chr. Lyceum Bandoeng Sommige leden verklaarden, met be vreemding kennis genomen te hebben van het voornemen der Indische Regeering, een lyceum te vestigen te Bandoeng, aangezien daar reeds een goed Christelijk Lyceum be staat Zij drongen er op aan, dat op dat voornemen zou worden teruggekomen en dat elders een openbaar lyceum zou worden geopend. Vele leden sloten zich aan bij hetgeen in de Tweede Kamer bij de schriftelijke en de mondelinge gedachtenwisseling is betoogd ten aanzien van de noodzakelijkheid van handhaving en bevordering van de Zondags rust In de tweede plaats ziet men in deze vervolging een aanslag op het vrije woord: en hiertegen komt onze vrijheids zin in hevig verzet. En in de derde plaats denkt men waar schijnlijk aan de spreuk: Heden gij, mor gen ik. Wat men aan de kerken doet, heeft men ook aan de politieke partijen gedaan en dus komt men er tegen op. Echter, dit zijn al te maal praktische overwegingen. Zij laten het beginsel ongemoeid. Hoewel, ook dit dient ge zegd: de geloofsvervolging, waaraan het nationaal-socialisme zich schuldig maakt, is gelukkig niet zonder invloed op de geestelijke gesteldheid der vrijzinnige partijen. Meer en meer wint ook in die kringen de overtuiging veld, dat de gods dienst beteekenis heeft zoowel voor dit, als voor het toekomende leven. Dit is echter een onderwerp apart, waarop we thans niet verder ingaan. Doch we mogen wel constateeren, dat de omzetting van veler overtuiging ten aan zien van deze dingen het bestaansrecht der Christelijk-politieke partijen steeds meer boven twijfel stelt. Het geloof heeft ook hier overwonnen. DE „ALGEMEENE FRIESCHE" Mr W. L Baron da Voi vi SteenwIJk F DE VOS VAN STEENWIJK Vijf en twintig jaar senator Gi9ter herdacht mr. W. L. baron d e V van Steen wijk, dat hij gedurende vijf en twintig jaar lid der Eerste Kamer geweest is; sedert 17 September 1929 is hij haar rechtvaar dige en waardige voorzitter. Deze „eenvoudige man van den lande" zooals hij zich zelf noemt, is een van die karakters, waar aan men moet wen nen. Bij zijn eerste verschijning als Ka merlid en bij rijn eerste optreden als Voorzitter, zei men waarschijnlijk niet met volle oprechtheid: „aangename kennis making". Want het pikante en ironische, zoowel als het deftige en formeele, dat dezen edelman kenmerkt, schijnt eerst wat af te stooten en vindt in ons land meestal weinig waardeering. Maar terwijl vele menschen door dagelijk sche omgang tegenvallen, gaat het bij man nen als De Vos van Steenwijk juist anders om. Nadere kennismaking leidt tot hoog achting en erkenning van vele goede eigen schappen in den Christelijk-Historischen voorzitter; tot waardeering van zijn princi pieel godsdienstig belijden; zijn onverzwakt handhaven van de rechten der volksver tegenwoordiging; zijn strikte rechtvaardig heid in de leiding der vergadering; zijn groote liefde voor het Oranjehuis en voor ons nationaal zelfstandig volksbestaan. Schitterende, zorgvuldig voorbereide rede voeringen heeft de afgevaardigde van Over- ijsel in de Eerste Kamer voorgelezen, angst vallig zicih houdend aan eerbiedwaardige tradities en een verouderde spelling; rede voeringen, met merg en inhoud, welke nimmer haar invloed misten. Zelfs als voorzitter gaf hij nog meer dan eens tref fende vermaningen aan Regeering en Ka mer beide. In alles gaf h,ij een voorbeeld hoe de politieke strijd gevoerd moet worden: prin cipieel zonder iemand te sparen, maar ook zonder iemand te kwetsen. De nu 78-jarige senator is een parlementariër in de mooiste beteekenis van het woord. Een landedelman met een onbesmet blazoen. Prins Bernhard thuis Gisteravond te kwart voor acht is Prins Bernhard onverwacht, geheel alleen in zijn nieuwe auto gezeten, op het paleis S o e s t d ij k gearriveerd. Prins Aschwin is van Parijs per trein rechtstreeks naar Berlijn teruggekeerd. Koninklijk bezoek aan Noordwijk H.M. de Koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Noordwijk, ter gelegen heid van het aldaar georganiseerde bloemen feest. Bij de kweekerij Ornata, aan den Heerenweg, stopte de auto en kocht de Ko ningin bloemen. Het dochtertje van den heer Steenvoorde bood daar H.M. een bou quet aan. De rit werd hierna voortgezet via Noordwijk-binnen en vervolgens werd de Voorstraat heen en terug gereden. Op het Lindenplein bezichtigde H.M. het fraaie mozaïek. Het Leidsche schilderij Geen Vermeer Naar wij vernemen is na grondig onder zoek door deskundigen wel komen vast te staan, dat het door den heer W. F. F. te Leiden bij een uitdrager gekochte schil derijtje geen Vermeer is, zooals men een oogenblik vermoedde. Van wie het dan wel is wistmen nog niet te ontdekken. Waar schijnlijk is het gemaakt in het begin der vorige eeuw. Weer een illusie minder in de wereld! Arrestant ontvlucht in nachtgewaad Twee rijksveldwachters, die in een perceel in de Lange Houtstraat te Amsterdam gis ternacht een ouden klant van de justitie van zijn bed wilden lichten, hebben een onaange name verrassing beleefd De man, die er blijk baar weinig voor gevoelde, op dit vergevor derde uur naar het huis van Bewaring te wor den gebracht, sprong ploseling uit een raam, dat zich enkele meters boven den beganen grond bevond. Toen de veldwachters, die maar liever de trap gebruikten, op straat kwamen, zagen zy den vluchteling nog juist ergens in een portiek verdwijnen. Hij bleek het trappen huis van het bewuste perceel binnengeloopen naar het dak te zijn geklommen, waar hij zich in een goot trachtte schuil te houden. Dat lukte echter niet, want de veldwachters wisten hem weldra te vinden en noodigden hem ten tweeden male. maar heel wat minder vriendelijk dan den eersten keer, uit hen te volgen. Bibberend van kou volgde de arres tant ditmaal zijn twee geleiders naar het po litiebureau aan het J. D. Meijerplein, waar hy voorloopig werd ondergebracht in een locali- teit, waaruit men niet zoo gemakkelijk kan vluchten; De Engelsche scholieren, die momenteel in ons land vertoeven, brachten gisteren een bezoek aan de overbekende Alkmaar sche kaasmarkt. Met fototoestel en teeken stift werden de kaasdragers op de gevoelige plaat en in het schetsboek vastgelegd. CHRISTELIJK NIJVERHEIDS ONDERWIJS IS GROEIENDE Algemèene Vergadering van Leeraren en Leeraressen te Valkenheide bij Maarsbergen GISTEREN werd te Valkenheide bij Maarsbergen de zesde alge- meene vergadering gehouden van de Ver- eeniging van Christelijke Leeraren en Leera- ;n bij het Nijverheidsonderwijs in Ne derland. Om half elf werd de goedbezochte vergadering in de kerkzaal van de stichting „Valkenheide' door den voorzitter den heer J. O f m a n, geopend. Na een welkomst woord door den voorzitter van de afdeeling Valkenheide, den heer D. de Bruin, hield de heer Hofman zijn Openingsrede Voor de Christelijke leeraren en leerares sen bij het Nijverheidsonderwijs is er in het ■afgeloopen jaar volop reden tot dank ge weest. Het ledental der vereeniging en de belangstelling voor de vereeniging groeiden. Met dank maakte de voorzitter gewag van een goede samenwerking met den bond van besturen van Chr. Nijverheidsscholen en andere zusterorganisaties en van een welwil lende houding van Inspectie en volksverte genwoordiging. Met leedwezen nam spr. ken nis van de onsympathieke woorden over het onderwijzerscorps, gesproken in de Tweede Kamer. Gelukkig werd dit pijnlijke geredu ceerd door de waardeering door anderen tot uiting gebracht. De voorzitter kon in zijn openingsrede een welkomstwoord toeroepen aan den heer Cool, inspecteur bij het Nijverheidsonder wijs, den heer Schlamilch, vertegen woordiger van den boni van besturen van Chr. Nijverheidsscholen, de vertegenwoordi gers van de neutrale en den R.K. bond, aan de heeren Van Andel en Jün- c u r t, die respectievelijk de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en de Unie van Chr. On derwijzers vertegenwoordigden. Aan het door den secretaris den heer G. Esmeyer uitgebrachte jaarverslag ontlee- nen wij dat het ledental thans 345 bedraagt (vorig jaar 310). De da mes vakgroepen ont wikkelden zich regelmatig. Met de heeren vakgroepen ging het minder vlot. Wel werd een vakgroep metaalbewerking opgericht. De jaarverslagen werden zonder discussie goedgekeurd. Als norm voor de contributie werd vastgesteld 0.4 van het in 1938 verdiende salaris. De aftredende bestuurs leden, Mej. M. C. van Iterson, de heer J. P. J. v. d. Bergh cn de heer G. Esmeyer, werden herkozen. Als plaats van de volgende alge- meene vergadering werd Rotterdam aange wezen. Voorstellen In bespreking kwamen enkele voorstellen van de afdeeling Rotterdam Bij het bestuur werd er door deze afdeeling op aan gedron gen met de Regeering in overleg te treden aangaande art. 14 der Nijverheidsonderwijs wet (de geneeskundige verklaring voor leer lingen) en dit artikel zoodanig te wijzigen dat het practisch uitvoerbaar wordt. Zooals het artikel thans luidt levert het vele moei lijkheden op De voorzitter deelde mede dat het bestuur aan dit verzoek gevolg zal geven. Verder werd besloten te trachten een gunsti ger bepaling te krijgen t.a.v. de bijzondere vacantiedagen voor leerlingen van Nijver heidsscholen. De voorzitter schorste hierna de vergade ring tot half drie. MIDDAGVERGADERING Nadat den aanwezigen volop gelegenheid as geboden de landelijke omgeving te be zichtigen, werd om half drie de middagver gadering geopend De voorzitter verleende het woord aan de afgevaardigden der ver schillende vereenigingen die met korte toe spraak hun gevoelens van sympathie met de vereeniging van Chr. Leeraren bij het Nij verheidsonderwijs vertolkten. De voorzitter hield vervolgens een referaat over het onderwerp „De invloed van het persoonlijk voorbeeld". Referent wees in den aanvang van zijn betoog op de innerlijke tegenstellingen waar aan geen mensch ontkomt, tegenstellingen die den grooten levensstrijd veroorzaken. De Heiland zegt „laat uw licht schijnen voor de menschen dat zij uw goede werken mogen zien", dat is een zware opdracht, doch tevens schoone taak. Noodig is dan ook eerst zelfonderzoek. Dat kan tot menschenkennis leiden, een eisch waaraan ook de onderwijzer moet voldoen. Onderwijs is opvoeding, het moet voor den Ohristusbelijder meer zijn dan alleen het bijbrengen van vaardigheid en kennis, onmisbaar voor het maatschap pelijk leven, het moet ook rijn een gaan en brengen tot Jezus. Als wij Christenen onze roeping verstaan en getrouw willen zijn dan zijn er geen vragen meer als „Waarom Christelijk On derwijs?" Neen dan is er een vragen om be hoefte naar medewerken aan, een strijden voor Christelijk onderwijs in alle geledingen. De le era ar en leerares vraagt dan „wat is mijn plicht mijn roeping als Christen?" Spr. betreurde het dat er nog vaak in onze krin gen terughoudendheid en laksheid heerschen. Ieder is toch overtuigd van de beteekenis van het persoonlijk voorbeeld, maar vaak wordt de invloed van woorden en daden van den leeraar onderschat Voor ons opvoeders blijft nog veel verborgen. Wat echter onbekend moge blijven, levens- en onderwijservaring leeren ons dat men bij de jeugd met liefde en zachtheid meer bereikt dan met hardheid en geweld, ook al zijn er gevallen dat men tot harde, zelfs tot zeer harde maatregelen moet besluiten. Opvoeders hebben een groote verantwoordelijkheid. Daarom, aldus besloot spr., laten wij als Christelijke leeraren leeraressen bij -szelf beginnen, onze roeping gevoelen en ons aaneensluiten en persoonlijk door samenwerking een goed voorbeeld geven leerlingen." Na een korte bespreking werd de jaarver- Het auto-ongeval te Capelle a.d. IJsel Ter aardebestelliug P. Blonk Gistermiddag had te Ouderkerk a. d. IJ s e 1 de teraardebestelling plaats van den vijfden jongeman, den 30-jari- gen P. Blonk, timmerman en aannemer, die in den nacht van Eersten op Twee den Paaschdag op zoo tragische wijze bij het auto-ongeluk te Capelle a. d. IJsel om het leven kwam. Als dragers fungeerden de bouwpatroons uit de gemeente, benevens enkele bestuurs leden van de schieitvereeniging „Joubert" aldaar. Toen de kist in de kapel was opgebaard en men zich daaromheen had geschaard, nam de heer A. de T. e d e 1 ij k h e i d, gods dienstonderwijzer der Ned. Herv. Gem. aan den Lage weg, het woord. Spr. memoreerde met ontroering het vree- selijke auto-ongeval en wilde hier wijzen op de spreuk: „Wie meonit te staan, zie toe, dat hij met valle". Voorts stond spr. erbij stil hoe God door dit ongeluk heeft gesproken. oor allen, die het leven in de zonde niet kunnen loslaten is dit een waarschuwing. Spr. herinnerde er vervolgens aan hoe ook de broeder van den overledene 1 jaar go- leden door verdrinking om het leven kwam en hoe zijn moeder deze slag niet te boven heeft kunnen komen, zoodat ook zij den weg van alle vleesch is gegaan. Ten slotte vyenschte spr. de zwaar beproefde familie Gods ondersteuning en hulp toe. Daarop werd het woord gevoerd door den heer Pl. Klein, oefenaar te Rotterdam, die met grooten ernst wees op de macht en heerschappij van de zonde. Er is een kracht dadige hand Gods noodig, want ook niöt door ongevallen als dit, zal iemand er toe komen God te gaan zoeken. Spr. wees er vorts op, hoe moeilijk het voor de familie is om dit kruis te dragen. Hij illustreerde dit met Davöds Jdacht na den dood van Absalom. Tenslotte wenschlte spr. de familie to, dat dit aan hun harten mocht worden geheiligd, opdat de vruchten daarvan zou den mogen gezien worden in geloof' en be- keering. Hierna dankte de heer J. C. van R e e u- w ij k. de sprekers waarop de bouwpatroons hun collega grafwaarts droegen. Diep onder den indruk verliet men daar op den doodenakker. Ook hier was de be langstelling groot. TAXI RIJDT GRONDWERKER AAN Twee werklieden, die in de Vyzetetraat te Amsterdam bezig waren met de reparatie van tramrails, zyn aangereden door een taxi, welke een botsing had met een andere auto. Beide mannen, waarvan er één eenige ribben had gebroken en de ander een ernstige hoofd wonde en een beenfractuur onlien. riin door den G.G.D. naar het Binnengasthuis overge bracht. De politie stelt een onderzoek in naan de schuldvraag. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/z Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling 100% VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Hedenmorgen heeft de „Nieuw Am sterdam" de officieele proeftocht aange vangen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Indische Be- grooting. Prins Bernhard is gister weer op Soestdijk gearriveerd. Ds. A. K. Straatsma, Ned. Herv. pre dikant te Den Haag viert op 27 April zijn. zilveren ambtsjubileum. Algemeene vergadering van de Vereen, van Leeraren en Leeraressen bij het N ij venh eidson d erwij s De verbondsvergadering van „Patri monium" is gister en vandaag in Gronin gen gehouden. Financieel Weekoverzicht. Jaarvergadering van de Ned. Chr. Handelsreizigers Vereeniging. Japans ministerraad heeft besloten den oorlog in China te versnellen. Generaal Miaja leidt het linksche de fensief langs de zeekust. De achtergrond van Codreanu's fascis tische samenzwering. BETONHOUT KISTENHOUT HOUTHANDEL WADDINXVEEN Opsfogplaatsen te 's-Gravenhage, Fahrenheit- straat 343. Rotterdam, Zwaanshals 119-121 •TRIPLEXVraagt prijs LIJSTWERK Stoomvaart Mij „Nederland" Voorgesteld dividend 6 pet. Naar wij vernemen zal aan de a.s. alge meene vergadering van aandeelhouders wor den voorgesteld het dividend over 1937 te bepalen op 6 procent (v.j. nihil). dert 1920 is dit de eerste keer dat weer dividend uitgekeerd wordt. De geheele crisisperiode werd door de Stoomvaart Mij. Nederland geen dividend uit gekeerd. In de jaren 1921—1930 werden de volgende dividenden gedeclareerd: 11, 9, 8, 9, 9, 10, 11, 11H, 10 en 7 pet. Voor de aandeelhouders der Nederlandsche Scheepvaart Unie is deze dividend-hervatting eveneens van groote beteekenis. Zooals be kend bezit de Ned. Scheepvaart Unie 22.922.000 aand. Rotterd. Lloyd, 26.922.000 aand. Stoomvaart Mij. „Nederland" en 21.922.000 aand. Kon. Paketvaart Mij. Het vorige jaar werd alleen 6 pet. dividend ont vangen op het aandeelenberit der Kon. Paket vaart Mij. Dit jaar zal daarbij komen het di vidend op het aandeelen bezit der Stoom vaart Mij. „Nederland", terwijl het nu ook als zeer waarschijnlijk mag aangemerkt wor den, dat de Rotterd. Lloyd tot dividend-her- vatting zal overgaan. In dat geval mogen de aandeelhouders der Ned. Scheepvaart Unie ook op een dividend-uitkeering van ca. 6 pet. rekenen. KINDJE AANGEREDEN Gistermiddag reed een wielrijdster in de Coehoornstraat te A m s t e r da m. Achterop in een bakje voerde zij haar drie-jarig doch tertje mee. Een aanrijding met een auto had tot gevolg dat het kind tegen de straat word gesmakt. Met een schedelfractuur is het slachtof fertje naar het Wilhelminaziekenhuis ver voerd. De moeder bleef ongedeerd. Champagne ERNEST IRROY Demi Sec Sec Qualltó spéciale pour les banquets. Generaal Agent ANDRE KERSTENS, Tilburo MCN logee ut MSHSEEEI ZECÖG06D i Af. ftiJKS-TEltfOON STROOMCND WAAH ■ÜA-K EN KOUD WATSQ 00 ALLS KAMCQS KAMERS MÉrONTBUT-P-3.-r*ET BADKAMPR -P-4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1