NATIONALE INDUSTRIE Voor hef Bijbelgenoof schap door Indië E.M.I. (EMI) Fabriek van: - UTRECHT VRIJDAG 22 APRIL 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 De stand van het Jeugdwerk Verblijdende groei XIII (Slot) Hot was mijn voornemen om aan het twaalftal artikelen, dat ik gedurende mijn reis door Indië schreef, na mijn terugkeer in het vaderland nog eenige artikelen toe te voegen over mijn erva ringen in de Minahassa en op de Sangihe eilanden. Na mijn thuiskomst wachtte er echiter zooveel achterstallig werk en waren er zooveel noodzakelijke bespre kingen en vergaderingen, dat mijn tijd meer dan ten volle in beslag genomen werd en er geen gelegenheid voor het schrijven van artikelen meer overbleef. Derhalve moet ik met dit laatste artikel de reeks besluiten. En dan zal het wel niemand verwonderen, dat in dit laatste artikel iets gezegd wordt over het jeugd- i werk, dat van ouds mijn belangstelling 1. had- Nu bijna twintig jaar geleden kwam ih het I hoofdbestuur der N.C.S.V. het jeugdwerk op 1 Java ter sprake. Er was weder een conferen- tie geweest van de wereldfederatie van 1 christen-studenten-vereenigingen. Daar had- den de afgevaardigden der N.C.S.V. gespro- J ken met die uit Britsch-Indië, China en Japan en van hen gehoord hoe moeilijk het was om voor het werk der christen-s tudenten-ver- tt eeniging een plaats te vinden in het geheel der universiteit, waar het universitaire Leven dj reeds een generatie oud was en zich geheel gevormd had, voordat de C.S.V. haar intrede li in de universiteit deed. Op Java waren toen ra juist de plannen gaande voor het stichten van hoogescholen en deze ervaringen van 1 andere landen brachten het bestuur der N.C.S.V. tot het besluit, dat op Java het christelijk jeugdwerk dan tijdig ter hand ge nomen moest worden, opdat de C.S.V. gelijk- tijdig met de hoogescholen zou kunnen ont- staan. Als gevolg hiervan werden in 1921 Dr. XII stond in ons blad van 25 Februari. Tegen alle PIJN een PIJL-CACHET C. L. van Doorn en Mewr. W. S. F. van Doorn-Snijders naar Java gezonden om te zien wat er voor het jeugdwerk gedaan zou bunnen worden. Na eenige jaren van moeizamen pioniers arbeid was het in 1926 zoover, dat er een schrede vooruit gedaan kon worden. In dat jaar bezocht de bekende Dr John R. M o 11 Nederlandsch-Indië ook in hot belang van het jeugdwerk. Ter gelegenheid van dit bezoek werd door Dr. van Doorn te Ban doeng georganiseerd het eerste jeugdleiders congres, dat door ruim honderd deelnemers bezocht werd en een mijlpaal in de ontwik keling van het jeugdwerk beteekende. Het leidde niet alleen tot een betere organisatie daarvan, maar gaf ook den stoot tot het uit geven van een jeugdileidersblad, tot het organdseeren van leiderscursussen, tot het stichten van het clubhuis Kebon Sirih 44 te Batavia, en tot het houden van meer jon genskampen. Ook brak het inzicht zich toen baan, dat er meer menschen moesten zijn, die hun aandacht geheel aan het jeugdwerk konden geven. Dit heeft er toe geleid, dat in de vol gende jaren Mej. C. H. C. Gunning en Mej. Mr. A. L. Fransz met de leiding van het werk voor meisjes belast werden, Dr. E. Verwiebe het Bataksche jeugdwerk ter hand nam en P. A. T i e n d a s dat in de Minahasse, met het gevolg, dat in verschil lende deelen van Indië het christelijk jeugd werk zich op zeer verblijdende wijze ont wikkelde. Zelf had ik in 1926 Dr. Mott bij zijn reis door Indië kunnen vergezellen en men kan dus begrijpen, dat ik met groote belangstel ling naging hoe het er nu mee stond. Met dankbaarheid was daarbij een zeer groote vooruitgang te consrtateeren. Voor twaalf jaar was de eerste pioniersperiode nauwelijks achter den rug en stond alles nog in de kin derschoenen en was het nog meer experi- Uty Veiligheid en Uvy iyie/ V^dr/ctmj? en JNCQ /rommeJfemmen ment. Thans was het meer een gevestigde arbeid, die zich over steeds weer nieuwe terreinen uitbreidde. Reeds dadelijk den dag na mijn aankomst op Sumatra kwam ik er mede in aanraking bij mijn bezoek aan de Karo-hoogvlakte. Daar was men eerst enkele jaren geleden met het jeugdwerk begonnen, maar thans behoorde het reeds tot de meest moedgeven de deelen van het zendingswerk. Hier was men er ook in geslaagd de kampongjeugd, dus de gewone volkskinderen, in het werk te betrekken. Oorspronkelijk op Java was het werk begonnen onder de schoolkinderen en wel voornamelijk van de scholen van hoogere klasse, waar ook Ned erlandsch on derwezen werd. Dat was in eersten aanleg de jeugd waarop het, omdat deze later weer de Leiding zou krijgen, het meest aankwam en die ook het gemakkelijkst bereikbaar was. Bij de verdere ontwikkeling van het werk kwam het daarna ook tot de overige jeugd. Hier op de Karohoogvlakte kon men zich bij de organisatie ook terstond op de gewone dorpsjeugd inschieten en dat met zeer ver blijdend gevollig. Nadat er eenige Karo-Batak- sche meisjes als leidsters opgeleid waren, konden deze de dorpen bezoeken en overal clubs organiseeren. Voor het werk dezer clubs werd een geregeld programma gemaakt en thans is reeds in een aantal dorpen de arbeid gaande, waaraan een duizendtal meisjes deelnemen. Nauwelijks een tiende gedeelte van deze meisjes behoort tot de christelijke kerk en zoo verricht het jeugd werk hier edht zendingswerk. Daarnaast staat een arbeid voor de jongens, die ook reeds bijna vijfhonderd deelnemers omvat. Voor de kerik kan dit werk van zeer groote beteekenis worden. Dit geldt evenzeer van den arbeid op andere terreinen. Het jeugdwerk, dat door Dr. Verwiebe in het Toba Batakland tot stand gebracht is, heeft reeds een zeer be langrijke plaats in het kerkelijk leven. Hetzelfde geldt voor de Minahassa, waar Juist in een vorig jaar de betrekkingen tus- schen het jeugdwerk en de kerk werden op een ieder bevredigende wijze. Waar het in het verleden wel eens gedreigd heeft, dat de jeugd van de kerk zou vervreemden, daar is het zeer ver blijdend, dat met de ontwikkeling van het jeugdwerk er thans een goede samen werking is. Wat er nu op de verschil lende plaatsen van den groei van het jeugdwerk te zien was in vergelijking met de eerste stekjes, die twaalf jaar geleden het schuchtere hoofd nauwelijks boven den grond staken, was wel zeer hoopgevend. Daarbij is de groei van het werk voor meisjes niet minder dan voor de jongens. Waar in het Oosten zoo vaak de neiging is om aan de jongens veel meer aandacht te schenken dan aan de meisjes, mag ook dait dankbaar opgemerkt worden. En tot op de verste eilanden dringt dit door. Toen ik op het verste punt ran mijn reis was, op Siaoe in het uiterste Noorden van den Arcihipel dicht bij de Philippijnen, had ik een bespre king met den directeur der opleidingsschool aldaar over de bijbelverspreiding en de col portage. Op een zijgalerij van het huis was er tegelijkertijd een samenkomst van groepje meisjes. Later maakte ik daarmede kennis en het bleek een zestal Sangireesche leidsters van de driehoeksmeisjes te zijn, die juist een samenkomst hadden om het pro gramma van het meisjeswerk voor de ko mende maanden te bespreken. In dit gëheele jeugdwerk zit een verblij dende groei en het moet voor Dr. van Doorn, die in het afgeloopen jaar zijn arbeid in de C.S.V. op Java overgedragen heeft aan den heer Soetjipto om zelf als zendeling in dienst van de Nederlandsche Zendings-Vereeniging De commissie voor het jeugdwerk in de Minahassa. Links op den voorgrond de secretaris P. A. Tiendas De Chineesche driehoeksmeisjes in Poerbolinggo VOOR NEDERLAND EN N ED ER L A N D SC H -1 N DI E Ventilatoren Kleine Eledromoloren Willem SmitS Co'sTransformatorenfabriek N.V. Nijmegen DINAMODRAAD mat katoen, asbest en papier-isolatie. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smelten. te treden, wel een groote voldoening zijn om te zien wat er geworden is van het werk. dat hij zeventien jaar geleden begon. Voor het Nederlandsch Bijbelgenootschap is deze ontwikkeling ook niet zonder betee kenis. De groei van het christelijk jeugd werk be teekent dat er ook onder de jeugd meer gevraagd wordt naar het evangelie. En een groot deel van deze jeugd spreekt en leest Nederlandsch. Dank zij het meerdere onderwijs loopt het aantal Nederlandsch le zende inheemschen in de honderdduizenden. Vooral de jeugd is daaronder vertegenwoor digd. En wil dan gaarne ook veel Neder landsch lezen. Zoo grijpt men dan naar den Nederlandschen Bijbel. Maar dan is de sta tenvertaling te onbegrijpelijk. Daarin zijn te veel oude en voor hen onbegrijpelijke woor- en oude zinswendingen. Voor Nederland sche jeugd, die er van de wieg af bij is op gevoed en voor wie het Nederlandsch de moedertaal is, gaat het nog, maar voor de in Indië geboren jeugd is een nieuwe vertaling, die voor den huidigen tijd begrijpelijker is dringend noodig. Geen wonder dus, dit ik overal in Indië telkens de vraag kreeg, wanneer of de nieuwe Nederlandsche vertaling nu toch kwam. Gelukkig kon ik daarop antwoorden, dat h t Nieuwe Testament bijna gereed was. Het is nu geheel in drukproef. De correctie zal nog wel geruirnen tijd ophouden, maar het zal nu toch wel geen '^ai meer duren, voordat het verschijnen kan. In Indië vvordt er in elk geval reikhalzend naar uitgezien. Ook dit is weer een van de diensten, die het Nederlandsch Bijbelgenootschap aan tad'ë bewijzen kan. Dr. H. C. RUTGERS Hr. Ms. „JAVA" TE AMSTERDAM Hr. Ms. kruiser „Java" arriveerde gister in de Amsterdamsche haven, waar de oor logsbodem in een der dokken van de Am sterdamsche Droogdok Maatschappij is op genomen. De scheepshuid zal geheel worden nagekeken en worden schoon gemaakt. Waarschijnlijk zal het schip Zaterdag a.s. het dok weer verlaten en naar Den Helder terugkeeren. y WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES Een gezelschap van 600 Nederlandsche en Belgische schoolkinderen brengt een vier- daagsch bezoek aan de Engelsche hoofdstad. Een opname tijdens de bezichtiging van den historischen Tower De Duitsche rijkskanselier bewondert het model van de „volksauto"een der vele geschenken, welke hij op zijn verjaardag heeft ontvangen. De nieuwbenoemde burgemeester van Sluis, de heer A. Aernoudts, is gëinstalleerd. Op de grens der gemeente werd de nieuwe burgervader toegesproken door zijn voor ganger, den heer J. Berkens. 'en van Curagao. De Gouverneur-Generaal van Curacao, Z. Exc. J. Wou ters, spreekt de openings- De eerste zitting Manschappen van het Spaansche nationale leger bezig met het leggen van een hulpbrug over de Ebro te Caspe, nadat tijdens den opmarsch in Catalonië deze stad op de roode troepen was veroverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5