Dit is Nathaniel Nurks. VRIJDAG 22 APRIL 1938 EERSTE BUAD PAG. 9 RONDBLIK WAT WIL HENLEIN? Zondag aanstaande zal te Praag de Su- 'deien-Duitsche Partij van Conrad Hen'ein in congres bijeen komen. Met een begrijpe lijke spanning wordt m heel Tsjecho- slowakije deze gebeurtenis tegemoet gezien, en het is zeker geen toeval, dat Dinsdag daarop de Kamer weder zal vergaderen, na een Paaschvacantie, welke ditmaal buiten gewoon kort was uitgemeten. Henlein zal te Praag gelegenheid hebben tot een troepenschouw, die hem zeer wel kom zal wezen, speciaal uit organisatorisch oogpunt. Gelijk bekend heeft hij gedurende de laatste maanden zijn aanhang zeer snel zien aanwassen, als terugslag op de succes sen, welke de nationaal-socialistische partij in Oostenrijk heeft weten te boeken. Meer dere politieke groepeeringen van Sudeten- Duitschers gaven zich daarop als met huid en haar aan hem over. Vandaar dat zijn Sudeten-Duitsche partij thans in Tsjecho- slowakije toonaangevend moet worden ge acht, en dat de groote rede, welke haar lei der te Praag ongetwijfeld zal uitspreken, in zeer wijden kring zal worden beluisterd. Want men is het nog lang niet eens erover, wat Henlein en de zijnen nu eigenlijk wel willen. Sommigen zijn van meening, dat de Sudeten-Duitschers er niet veel voor gevoe len, in het grootere Duitsche vaderland te worden ingelijfd Zij zouden daarbij immers ten deele eigen aard en onafhankelijkheid gaan inboeten, om op te marcheeren onder een centraal regiem, waarin, de constatee ring klinkt wellicht eenigszins cynisch, alle goede posten reeds weggeschonken zijn. Henleins oude program stelde dan ook in het vooruitzicht, dat men den Tsjechiscb- Slowaakschen staat getrouw zou blijven, mits in het kader van een groote mate van eigen zelfstandigheid. Deze zou te bereiken zijn door het instellen van een kantonnale indeeling van het gebied der Tsjecho-Slo- waaksche republiek, op voet van het natio naliteiten-beginsel. Een ander denkbeeld is het samenvoegen van de Duitsche, Slowaak- sche en andere niet-Tsjechische volksgroe- penj tot ieder voor zich zelfstandige gehee- len, welke tot elkander zouden komen te staan in een federatief verband. De regee ring te Praag heeft tot op heden noch voor het een, noch voor het ander gekozen, doch de politiek gevolgd van over minderheden te spreken. Het is echter zonder meer dui delijk dat een zoo talrijke volksgroep als de Sudeten-Duitsche niet langer als een mino riteit kan worden beschouwd.. Trouwens, de „minderheden" zouden, tezamen geteld, minstens tegen het „volk" opwegen. Er is eenige grond aan te nemen, dat Hen lein thans zijn koers wat duidelijker zal be palen. De politieke winst, door de opheffing van de andere Duitsche partijen bereikt kan slechts worden verklaard door de alge- meene verwachting van het Sudeten-Duit sche element dat het uit het Tsjechische diensthuis zal worden uitgeleid, en wel naar de groote Duitsche Heimat als naar een land van belofte. Henlein zal met deze ge- voelsstrooming terdege rekening moeten houden, al zal de politieke toestand van hem vooralsnog wel vorderen, niet in al te klare taal te spreken. Het kan nog vriezen en dooien. Naar verluidt zou ook uit Ber lijn hem een wenk in dezen geest zijn toe gekomen. De studie-commissie naar Palestina Men zal zich herinneren, dat de Britsclie regeering eenigen tijd geleden besloot een nieuwe studie-commissie naar Palestina te Eenden, om de plannen van de commissi e- Pedl, inzake de verdeeling van het heilige land nader uit te werken. Deze commissie staat onder voorzitterschap van Sir John ,W o o d h e a d en telt verder onder zijn leden Sir Alison Russell, A. P. Waterfield, Thomas OReid, secretaris, S. E. V. Luke, ex-kolonel yan het ministerie van koloniën. De heeren zijn thans naar Jeruzalem on derweg om hun onderzoek te beginnen, [waarmee naar schatting twee drie maan- jden gemoeid zullen zijn. De Iersche presidentskeuze De partijen van De Valera en Cos grave zijn voor het eerst sedert 1922 in een informeel e conferentie bijeengekomen en hebben met algemeene stemmen besloten, Iden 78-jarigen senator Dr H y de uit te noo- jdigen, het nieuwe presidentschap van Eire Klerland) te aanvaarden. Dit besluit vormt een volkomen verras sing. Hyde, die Protestant is, was vroeger voorzitter van den Keltisohen Bond. Sedert twintig jaar leefde hij teruggerokken, doch kort geleden had De Valera hem onverwacht .tot senator benoemd. Indien hij de benoeming aanvaardt, zal Ihij bij de op 4 Mei te houden verkiezingen waarschijnlijk zonder oppositie voor een ambtsperiode van 7 jaar gekozen worden. ROOSEVELT CONSULTEERT FORD Binnenkort zal Henry Ford een bezoek aan Roosevelt brengen, teneinde op diens verzoek den toestand van het zakenleven te bespreken. Ford heeft, sprekende over dit bezoek, ver klaard: „Ik wil den president de kans geven eens iemand te zien, di<" niets komt vragen". Hij zeide voorts, dat de uitbreiding van de „terug naar de farm"-beweging het land zal redden. Indien het volk niet zijn eigen voedsel (voortbrengt, zal het een dictator moeten liebben, die bet dwingt zulks te doen. Het boerenbedrijf moet voor de industrie prolu- ceeren en het eenige middel tegen alle kwa ïen is: werk. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STAND BRUIN GARANTIE STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel De Spaansche burgeroorlog Puigcerda hevig gebombardeerd Geruchten over nieuwe Duitsche inmenging In een mededeeling van de roode Spaansche ambassade te Londen wordt gezegd, dat de Barcelona-regeering uit hoogst betrouwbare bron vernomen heeft, dat de Duitsche generale si af op 16 dezer besloten heeft, dat Duitschland toezicht zal uitoefenen op alle operaties aan de Pyreneeëngrens. In verband hiermede zouden vijf hooge ambtenaren per vliegtuig van Berlijn naar Burgos zijn vertrokken en het opperbevel aan het noordelijk front in Spanje zou thans in handen zijn van twee Duitsche gene raals. Verder wordt beweerd dat 63 offi cieren per vliegtuig uit Miinchen zijn vertrokken, waarvan er 52 naar Sevilla zijn gegaan, om een onmiddellijk offen sief tegen Almeria, van Malaga uit, voor te bereiden. Bovenstaand bericht wordt in offi- cieele kringen te Berlijn als „de grootste onzin" gekenmerkt. Donderdagmiddag hebben acht vliegtui gen van de nationalisten Puigcerda gebom bardeerd, nietegenstaande het vuur van het afweergeschut. Van Bourg Madame aan de Fransche grens kon men z>en, dat huizen in brand vlogen en dat ook een trein werd ge troffen. Gewonden, die naar Bourg Madame vluchtten, deelden mede, dat talrijke dooden waren te betreuren. Radio Nacional aan het front van Madrid meldt, dat de nationalisten een hevigen aanval van de rooden op hun stellingen^ in de universiteitsstad met kracht hebben af geslagen. De troepen van Franco achter volgden daarna den vluc.htendend vijand en drong door tot voorbij den Paseo de Rosales. Zij versterken thans de veroverde loop graven. De opmarsch langs de kust Van Spaansche nationalistische zijde wordt gemeldt, dat de troepen van Franco aan het Middellandsche Zeefront ten Zui den van Vinaroz enkele kilometers verder zijn opgerukt niettegenstaande de republi keinen. die met tal van nieuwe mitrailleurs waren uitgerust en ook een aanzienlijke ver sterking van hun luchtmacht hadden ont vangen, heftirr tegenstand boden. Nadat de vliegtuigen van de rooden door het luchtdoelgeschut en de tanks van den vijand door de artillerie waren verdreven, kon de nationalistische infanterie onder bescherming van tanks tot den aanval over gaan en belangrijke stellingen voor Alcala de Chisbert bezetten. Tegelijkertijd werd bij Albucacer een aanval ondernomen, waarbij veertig duizend krijgsgevangenen werden gemaakt Het nationalistische hoofdkwartier rekent op een spoedige bezetting van beide steden. De Fransch-Italiaansche toenadering Instructies voor Blondel De Franeohe zaakgelastigde te Rome, Blondel, heeft thans van h«t kabinet te Parijs instructies gekregen omtrent het program van onderhandelingen, hetwelk aan de Italiaansche regeering zal worden voorgesteld, eh de kwesties, die volgens de Fransche regeering bij deze besprekingen onder de oogen dienen te worden gezien. Het gaat er op het oogenblik voor Frank rijk om, een accoord met Italië te sluiten, evenwijdig met dat hetwelk 16 April met Engeland is tot stand gekomen. Evenwel zullen de problemen, die in het bijzonder voor de beide landen gelden, en die nog eenige moeilijkheden opleveren, slechts in algemeene trekken behandeld worden, aan gezien de grondige en technische bestudee ring ervan wordt uitgesteld tot het oogen blik. waarop de Fransche ambassadeur te Rome geaccrediteerd zal zijn, d-w.z. in Mei aanstaande De negus zendt gevolmachtigde naar Genève De negus van Abessinië heeft aan den secretaris-generaal van den volkenbond be richt gezonden, dat hij zich op de volken- bondsvergadering van 9 Mei a.s. te Genève zal doen vertegenwoordigen. In Britsche kringen is men van meening, dat dit feit de houding van de Britsche regeering ten aan zien van het Ethiopische vraagstuk niet zal wijzigen. Deze kwestie zal het onderwerp uitmaken van een gemeenschappelijk on derzoek van de Fransche en Britsche mi nisters ae volgende week, doch men heeft geen reden om aan te nemen, dat de aan wezigheid van den vertegenwoordiger 'an den Negus Engeland zal verhinderen, den raad overeenkomstig de bepalingen van de Britsdi-Italiaansche overeenkomst te ver zoeken, de staten-leden van hun verplich tingen ten aanzien van Ethiopië te ontheffen „Aftonbladet" bericht, dat binnenkort twee commissies van Zweedsche genie-officieren een studiereis zullen maken naar Duitsch land, Italië, Frankrijk en Nederland, teneinde verschillende vliegtuigmodellen te bestudeeren in verband meit eventueele be stellingen. Hetzelfde blad bericht, dat besprekingen woTden gevoerd met een Duitsche firma over het leveren van twaalf torpedo vliegtuigen aan de Zweedsche marine.. De Japansch- Chineesche oorlog Chineesche concentratie bij Lin Ji In allerijl worden bij Lin Ji twee tot drie honderdduizend man Chineesche troepen geconcentreerd. Zij vormen een front van een lengte van vier kilometer in een halven cirkel buiten de muren der stad. Ook de Japansche troepen maken toebereidselen voor een groot gevecht, dat wordt beschouwd als de laatste poging van de Japanners om de Chineezen tot onderwerping te brengen. De Duitsche ambassadeur. Oscar Traut- ma n n, heeft namens het Duitsche Roode Kruis een groote hoeveelheid medicamenten de Chineesche regeering overhandigd. Maarschalk Tsjang Kai Sjek nam de gift namens de regeering in ontvangst en verzocht den ambassadeur, aan het Duit sche Roode Kruis den dank van China over te brengen. Stadie-reis van Soegijama De Japansche minister van oorlog, Soe gijama, heeft een studie-reis gemaakt in Noord- en Midden-China en zal thans met den Japanschen minister-president Kono- j e een onderhoud hebben over maatregelen, die de omverwerping van het bewind van Tsjang Kai Sjek beoogen. Voorts zal de oprichting besproken wor den van een bureau, waarin alle aangele genheden betreffende de politiek ten aan zien van China gecentraliseerd zullen wor den. Amerikaansche vliegtuigen voor Engeland Naar Reuter uit New-York meldt, zullen aan de Britsche luchtvaartcommissie, wel ke thans de Vereenigde Staten bezoekt, dertig verschillende typen van vliegtuigen als beschikbaar voor export kunnen wor den aangeboden. Daaronder is ook de bommenwerper, welke als het „vliegende fort" bekend staat Behalve het „vliegende fort" kan Enge land éénpersoons gevechtsvliegtuigen met een snelheid van 480 K.M. per uur koopen. doch nieuwere types zal het niet kunnen verkrijgen. Drie types vliegbooten voor kustbombardementen zullen eveneens be schikbaar zijn. Het Amerikaansche leger bezit thans een vergroot type van het „vliegende fort" en bouwt substratosfeer-bommenwerpers, die zonder tusschenlanding heen en terug naar Europa kunnen vliegen. Deze worden voortbewogen door zes motoren en door middel van een katapultinstallatie in de lucht geschoten. Volgens het Wallstreet Journal zou de Amerikaansche vliegtuigindustrie voor een waarde van 75 millioen dollar aan Britsche bestellingen kunnen accepteeren voor leve ring binnen een jaar ongeveer. Joodsche films in Duitschland Het Duitsche ministerie van propaganda heeft toegestemd in de oprichting van een Jooosch filminstituut, belast met het maken verkoopen en vertoonen van Joodsche films in Duitschland. Joodsche films, welke betrekking hebben op Palestina, zullen dienen om de emigra tie naar dat land te bevorderen. Verder zul len ontspanningsfilms worden vervaardigd, waaraan alleen Joodsche kunstenaars zul len medewerken. De „Stuermer" heeft de eigenaars van de bioscopen aangespoord geen Joden meer in hun theaters toe te laten. Geen helium naar Duitschland De Amerikaansche minister, van binnen- lanosche zaken I c k e s heeft thans ver klaard, dat de Ver. Staten niet zullen toe staan, dat helium naar Duitschland wordt geëxporteerd. De leger- en marine-experts zouden van meening zijn, dat de door Duitschland aangevraagde hoeveelheden „van militaire beteekenis zijn" en daarom zou, volgens den minister, dit in strijd zijn met de bepalingen van de helium-exportwet Ickes verklaarde, dat Duitschland geen voldoende garanties gegeven had, dat het gas slechts voor commercieele doeleinden benut zou worden en zich niet bereid ver klaard had, om een som gelds tot staving van dergelijke garantie te storten. Ontsnapt uit Weensch concentratiekamp Te Warschau Is aangekomen zekere Dr Joseph Streser, die ondervoorzitter was van (Jen Weenschen raad van advocaten Hij verklaarde, dat hij door de nationaal- socialisten bij hun aankomst te Weenen was gearresteerd en naar een concentratiekamp was overgebracht, waar hij slecht behandeld werd. Toen hij moest helpen bij afbraak werkzaamheden aan het gebouw van de rechbank, in welk gebouw hij door en door thuis was, slaagde hij erin te ontsnappen en de Poolsche grens te bereiken. De „Krasnaya Zwiedza" bericht, dat maar schalk Worosji lef heeft gelast in do compagnieën, batterijen em escadrons van 't roode leger „kameraden-rechtbanken" in te stellen. Deze rechtbanken zullen hen, die van den rechten weg afwijken, door broe derlijke 'vermaningen e. d. moeten opvoeden. Schaken Het schaaktournooi te Margate Aljechin ziet er vermoeid uit Uitslagen van de tweede ronde Het internationaal schaaktornooi te Margate is gister voortgezet met de 2de ronde. De uitslagen luidden: Hoofd tournooi: Alexander Sp'.el- ann 01; Milner Barry Book afgebro ken in betere stelling voor Milner Barry; Sir G. A. Thomas Aljechin 01; Goloro- bek Sergeant Vzy2; Petrov Mrs. Ste venson Menchik y234- Premier res. tournooi A: Van Seters Conde (Mexico) y2y2. Premier res. tournooi B: Lan dau Illingworth (Engeland) Vz- Koltanowski (België) Prins VzVfe- Premier res. tournooi C: Van Poesburgh Skillicorn (Engeland) 10, Schelfhout Heath (Engeland) afgebroken in betere stelling voor Schelfhout. De afgebroken partij uit de eerste ronde in het hoofdtournooi tusschen Aljechin en Milner Barrv is door den wereldkampioen gewonnen. De partij uit de eerste ronde van het premier reserve tornooi C. tusschen Meyer en onzen landgenoot Schelfhout ein digde in remise. De stand van het hoofdtournooi na deze tweede ronde is thans als volgt: 1 en 2 Aljechin en Spielmann, beiden 2 punten, 3 Petrov iy2 pnt., 4 Book 1 pni., plus afgebroken partij, 5 Sergeant 1 pnt.. 6 7 en 8 Mrs. Stevenson-Menchik, Sir G. A. Thomas en Golombek, ieder V2 pnt., 9 Mil ner Barry 0 pnt, plus 1 afgebroken partij, 10 Alexander 0 punten. Men schrijft ons dd. 20 dezer uit Margate: In tegenstelling met vorige tornooien werd de eerste ronde te Margate zonder plechtige opening begonnen. Gedurende de eerste ronde was de aandacht hoofdzakelijk op de verrichtingen der favorieten Aljechin, Spielmann en Petrov gericht. Al spoedig bleek het dat de overige deelnamcrs niet van plan waren, zich weerloos over te geven. De Engelschen echter zijn allen overtuigd, dat Aljechin met den eersten prijs zal gaan strijken. Feitelijk achten zij hem alleen belaagd door Spielmann. Hut tornooi is belangrijk verzwakt doordat de Estlander Schmidt, die wegens ziekte te elfder ure heeft afgezegd, door den En- gelschman Sergeant vervangen wordt. Ver leden jaar was deze groep veel sterker bezet, toen Fine en Keres van de partij waren. Een prachtigen strijd kreeg 't publiek te aanschouwen tusschen Spielmann en Mrs. Menchik. Men was algemeen nieuwsgierig te zien, hoe de nieuwe Engelsche het tegen den Oud-Oostenrijker zou houden. Spielmann. die voor het eerst in Engeland speelt, ziet slechts in Aljechin een concur rent en ook hem vreest hij niet. Immers verklaarde hij kortgeleden nog wereldkam pioen te willen worden. Aan alle deelnemers vertelt hij koningsgambiet te spelen, wan neer zij met e5 antwoorden. Zijn tegenstan ders zijn dus gewaarschuwd, maar of Alje chin zich hiervan iets zal aantrekken, is zeer twijfelachtig Mrs. Menchik was in derdaad niet tegen hem opgewassen. In een Fransche partij werd zij in twintig zetten na een fraai dame-offer mat gezet Aljechin, die nog net op tijd gearriveerd is om aan dit tornooi deel te nemen, zag er zeer vermoeid uit. Zooals hij vertelde had hij op den oceaan met slecht weer te kampen gehad. Over zijn tornooi te Montevideo was hij goed te spreken, hij won niet alleen den eer sten prijs, maar hij speelde zeer goed. In Guillmac (Argentinië) zag hij een toekom stige ster. Hij is zijn landgenooten ver de baas. Het gevolg van zijn vermoeidheid was, dat hij tegen Milner Barry niets kon uit richten. Het heeft uren geduurd, voordat hij een voordeel kon bereiken. Ook mevrouw Aljechin. die haar man op alle reizen vergezglt, is weer met schaken begonnen. Zij speelt in het Juniors Tornooi mee, waarbij de jongste deelnemer 11 jaar is en de oudste Miss Abrahams 80 jaar is. Een belangrijk punt in het hoofdtor- nooi boekte de Let Petrov tegen Golom bek, die het vorig jaar met Landau in de B.-groep den eersten prijs deelde. Alexan der .die te Hastings zoo schitterend speel de en geen enkele partij verloor, begon hior met een nul tegen BooV De Fin speelde uitstekend en won in het eindspel. Ser geant, de plaatsvervanger van Schmidt, was verheugd met Sir. G. A. Thomas re mise gemaakt te hebben. Zeer sterk zijn dit jaar de reservcgroepen bezet. Volgens de Engelschen heeft nog nooit zoo een sterk neventornooi plaats ge vonden. In de A.-groep spelen N a j d o r f, Klein, List. Conde, terwijl in de B.- groep Opoczenski, Ivonig, Landau, Koltanowski en Prins spelen. De C.- groep is iets zwakker, doordat M i e s e s, die blijkbaar nog niet geheel van zijn ziekte her steld is, niet kon verschijnen. In deze groep maken v. Doesburgh en Schelfhout een goede kans. In de eerste ronde begonnen de Nederlan ders goed. Landau won gemakkelijk van Dewing en Prins van Collins, terwijl Van Doesburgh een goede partij leverde tegen den Let Solmainis. Schelfhout, die pas bij de tweede zitting te Margate arriveerde, moest zijn partij later spelen. Alleen Van Seders verloor. Rossolimo, de sterke Griek, die te Parijs achter Capablanca op de tw de plaats eindigde was hem te sterk. AljechinCapablanca gaat niet door Cubaan stelde te hooge eischen Flohr nu aan de beurt De match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Aljechin en Capa blanca in 1939 zal niet doorgaan. Aljechin had naar men weet, voor deze match dezelfde voorwaarden gesteld als die, welke in de eerste match tusschen beide meesters hebben gegolden. De wereldkam pioen vroeg n.l. 10.000 gouddollars. Capa blanca schijnt daarnevens een bedrag te hebben gevraagd, waaraan de organisatoren in Uruguay niet hebben kunnen voldoen. Aljechin is thans, naar wij verder ver nemen, in contact getreden met Flohr. Flohr heeft Aljechin medegedeeld, dat de noodl- ge financiën reeds ter beschikking zijn. Al jechin zal naar Praag gaan om verder te onderhandelen. Geen match EuweCapablanca Nu er geen ontmoeting tusschen Aljechin en Capablanca om den titel tot stand is ge komen, is automatisch de match tusschen Euwe en den Cubaan, welke met Kerstmis van dit jaar in ons land geprojecteerd was, van de baan. Toen wij Dr. Euwe van de bovenvermel de feiten in kennis stelden was hij ten zeer ste verrast dat de match tusschen Aljechin en Capablanca niet doorgaat „Aljechin". aldus dr. Euwe. „was vast besloten alle mogelijke moeite te doen om de match tot stand te laten komen. Hij hield alleen aan zijn voorwaarden vast vol komen begrijpelijk overigens, al waren die hooger dan in zijn match tegen mij, waann een bedrag van f 10.000.— als eisch was ge steld. Ik was er van overtuigd, dat de twee kamp voor elkaar zou "komen. De moeilijk heden schijnen nu van den kant van Capa blanca te zijn gekomen. Wat mijn match tegen Capablanca gaat, ik wil toch wel sj>elen, mits er van te voren een regeline wordt getroffen, dat hoe ook de uitslag moge zijn, Capablanca er definitief van afziet om den wereldtitel te gen Aljechin ta spelen. Mocht de wedstrijd tegen den Cubaan, die op het oogenblik In New York vertoeft, evenwel geen doorgang vinden, dan zijn er nog altijd de plannen om een match tegen Keres te organiseeren", aldus besloot Dr. Euwe zijn mededeelingen. Om het Amerikaansche kampioenschap Fine en Reshevsky leiden De afgebroken partij uit de dertiende ronde tusschen Fine en Kashdanis door eerstgenoemde gewonnen. Simonson speel de in dezelfde ronde remise tegen Polland. De stand luidt: 1 en 2 Reshevsky en Fine, ieder 10 pnt, 3 en 4 Kashdan en Simonson, ieder 9y2 pnt, 5 Dake V/2 punt., 6 Horowitz 6]/2 pnt. GEMENGD NIEUWS De hinderlijke piano Leerares door kantonrechter vrijgesproken. Zijburen klopten uit protest Voor den Amsterdamschen kanton rechter stond een muziekleerares te recht, verdacht van overtreding van art. 61 der Amsterdamsche politiever ordening, waarin het „hinderlijk" mu- ziekmaken strafbaar wordt gesteld. Het O. M. had de zijburen opgeroepen a charge, de benedenburen waren door den verdediger décharge gedagvaard. Een getuige décharge woont éénhoog, de verdachte echter driehoog. Getuige heeft van de muziek geen last, wel van het klop pen van buren, die op deze wijze hun ont stemming over de muziek uiten. De bewo ner van de étage onder die van verdachte, verklaarde heelemaal geen last van de mu ziek te hebben. De bewoner, die het .hardst had geklaagd vertelde, dat hij wel veel hinder van de mu ziek had. Kantonrechter: En beantwoordt u dat met kloppen? Getuige: Een enkele maal doet mijn vrouw dat. Er is een tijd geweest, dat wo iederen avond en ook oj Zondagochtend last van de twee vleugels van verdachte hadden. Door inmenging van de politie en den huisbaas is dat nu gelukkig uit, maar mijn vrouw is er bijna zenuwziek van ge worden. Een andere buur was al evenmin met de muzjokleerares als buurvrouw ingenomen. Verdachte vertelt, dat ze al bezie is met het zoeken naar een ander huis. ook al om dat zij door de buren „zoo lastig gevallen wordt". Ambtenaar O.M.: Kunt u niet bij de men- schen aan huis lesgeven, dan is het lawaai tenminste verdeeld? Neen, dat ging niet. zeide verdachte. Kantonrechter: Kunt u niet een van uw twee vleugel op zolder zetten? Verdachte: Neen dat gaat natuurlijk niet wegen het samenspelen. De ambtenaar van het O. Mmr. van der Meulen, was van meening.'dat iemand, die het beroep van pianoleerares uitoefent, moet zorgen, dat de buren geen last ondervinden. Spreker eischte een geldboete van f 10. De verdediger mr. Th. Muller Massis zei de in zijn pleidooi, dat het onderhavige arti kel 61 in de Amsterdamsche ipolitie-veror- dening is ingeschakeld om radio-overlast strafbaar te stellen. In dit geval wordt op een normale manier les gegeven en zijn alle maatregelen getrof fen om de buren geen overlast te veroor zaken. Deze leerares zou in haar beroep worden gehinderd, wanneer zij veroordeeld wordt, omdat zij muziek in haar woning maakt. Pl. drong aan op vrijspraak. De kantonrechter was van meening, dat dit feit niet onder art. 61 A.P.V. valt. De verdachte geeft les en verdient daarmede haar brood. De kantonrechter sprak ver dachte vrij, doch was van meening, dat er wel een regeling getroffen dient te worden. Het beste zou zijn, wanneer verdachte ver huisde. Het signaleeren van boschbranden Geslaagde proeven met vliegtuigen Tusschen één uur en half vijf gister middag zijn, in samenwerking met de Nederlandsohe Heide Maatschappij en de Veluwsche Boschbrandweer, op ini tiatief van de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V. O. S.), onder de ge meente Apeldoorn proeven geno men met het signaleeren van bosch- en heidebranden op de Veluwe. Jaarlijks valt een gedeelte van dit kost bare natuurreservaat ten prooi aan bran den, welke in vele gevallen door achteloos heid veroorzaakt worden. Door de Veluw sche Boschbrandweer, waarvan de heer J West r i k. burgemeester van Barneveld. het hoofd is. wordt telkenjare veel natuur schoon van een wissen ondergang gered. Door middel van brandtorens welke op '.al van plaatsen in bosch en heide zijn opge richt, wordt dagelijks tijdens het zomersei zoen Bespeurd naar brandgevaar. Het over brengen van het bericht naar de bosch brandweren vordert in deze moeilijk be gaanbare terreinen echter nogal veel tijd en het was de V. O. S„ die het initiatief ge nomen heeft om door middel van vliegtui gen een snellere berichtgeving mogelijk te maken. Om het half uur steeg gistermiddag oen vliegtuig op van het vliegveld te Teuge, om de omgeving van Beekbergen, Hoenderloo en Loenen waar op een drietal plaatsen heide in brand gesto ken was te verkennen. Het voornemen is n.l. om in perioden, waarin het brandge vaar uitermate groot is, dagelijks een pa- Een onaangenaam mensch in den Haarlem merhout. Mevrouw Eli sabeth Nurks heeft wat met hem te stellen! Dan is de soep te zout, dan is het vleesch niet malsch, dan zit Nathaniel te kla gen over zijn zaken en over het weer. Wanneer Nathaniel maar niet op houdt met mopperen pleegt zijne Elisabeth te zeggen: „Stop maar 'n pijpje IBIS, dan zie ik tenminsteeen vroolijk gezicht." De weinige oogenblikken. dat Elisa beth Nurks een opge ruimd gelaat tegenover zich ziet, dankt zij aan IBIS. Dobbelmann lekker, man! trouilledienst in te stellep met vliegtuigen, Door middel van situatiekaartjes, waarop de brandhaarden door den vlieger worden aangeteekend, en die vervolgens ln een blikken bus worden gesloten, welke op een bepaalde plaats wordt uitgeworpen, wordt een snellere berichtgeving verkregen. De gistermiddag gehouden proeven hebben dit wel duidelijk aangetoond. Alleen zullen de vliegers zich nog hebben te oefenen in het laten vallen van de kokers met het bericht op de aangegeven plaats. Dit bleek enkelo malen te mislukken en een der berichten kwam zelfs op een kilometer afstand van het met een witte lap gemarkeerde terrein, terecht. Tevens is door den entomologischen dienst van de Nederlandsche Heide Maat schappij het effect nagegaan met behulp van groote hoeveelheden talkpoeder voor I eventueele bestrijding van insectenplagen vanuit de lucht Kampeeren te Rockanje B. en W. van Rokkanje wijzen er op, ter voorkoming van een vruchtelooze reis doon 'j kampeerders naar deze gemeente, dat men in het bezit moet zijn van een bewijs van lid maatschap der Nederlandsche Kampeercentralo Leidschegracht 44, Amsterdam-C, Tel. 35751. Verder wordt er op gewezen, dat vóór 1 Mei en na 1 October geen kampeertenten aanwe zig mogen zijn. Kampeeren op andere dan het gemeenteterrein is niet toegestaan. De ver- j gunningen worden verkregen op het terrein en behoeven met schriftelijk te worden aangc- j vraagd. Nadere gegevens omtrent kosten enz. zijn te verkrijgen op de gemeentesecretarie te i Rokkanje en bij den secretaris der V. V. V, D. de Kievit, Dorpsstraat A 117, Tel. 21. Door auto meegesleurd Gistel-middag stak de 75-jarige heer B., i oud-notaris wonende te Velp, zonder op het verkeer te letten bij het agentschap van j| de Ned. Buurt Spoorweg Mij. te Heel- sum plotseling den weg over. De harU hoorende oude heer werd door een juist passeerende auto, bestuurd door den ambte- naar B. van de P.G.E.M., gegrepen en eeni- r ge meters meegesleurd. Met een ernstige hoofdwonde en beide beenen gebroken j werd de ongelukkige naar het ziekenhuis j te Velp vervoerd. Dr. V. verleende de eerste j hulp. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ DE KLOMP Gistermiddag om vijf uur is nabij D e Klomp, de veertigjarige echtgenoote van den heer De Breed uit Ederveen b.ij het 1 oversteken van den Rijksstraatweg door een uit de richting Ede komende auto gegre- 1 pen. Zij werd zeer ernstig gewond. In ho- I peloozen toestand is zij naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Men vreest voor haar 1 leven. J li OUD-NOTARIS AANGEREDEN Gistermiddag is de 75-jarige oud-noiaris Wildervanck de Blecourt uit Velp bij het oversteken van den UtrechTschen Straat- weg, doordat hij weifelde aangereden door j een auto, De oud-notaris liep een hoofdwonde op en brak beide beenen. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. Den chauffeur van de auto treft geen schuld aan het ongeluk. 1 BRAND TE VEENENDAAL Vannacht te ongeveer half een ontdekte men te Veenendaal brand in de slagerij van den heer E. Engelenburg aan den Pa- rallelweg. Toen de brandweer arriveerde, stond het pand reeds in lichter laaie. On- middellijk werd het vuur bestreden met twee stralen op de waterleiding, doch men kon niet verhinderen dat het perceel geheel uitbrandde. De schade wordt gedeeltelijk j door verzekering gedekt OUDE VROUW VERDRONKEN Vanochtend om zes uur ontdekte een land- bouwer in een sloot achver haar huis im de i Marktstraat te Grootebroek het lichaam I van de 83-weduwe Unsum. Onmiddellijk I werd geneeskundige hulp ingeroepen. De levensgeesten waren echter reeds geweken, '1 De vrouw is waarschijnlijk misgestapt: eü verdronken! Wed. Boonstoppel Zn. éak- en Vernislabriek ÏNXVEEN - TELEF. 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2