IJieuwr jCriïtsrtjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken aboniumentsprijsi: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct NO. 6373 bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro Ö8936 DONDERDAG 21 APRIL 1938 18e Jaargang mttortentieprinen: Van I tot 5 regels UPfi Elke regel meer022'ft Ingezonden Mededeelinge» van 1—5 regels 2.3' Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan t bureao wordt berekend 0J0 OM DE DEMOCRATIE Om de democratie dat is de titel, die 'de vrijzinnig-democraten nu reeds onder scheiden malen bij de Tweede Kamerver kiezing gaven aan een boek, waarin een overzicht wordt geboden van de vrijzinnig- democratische politiek in de verstreken Vierjarige periode. Om de democratie dat is het thema der vereeniging „Eenheid door Democra tie", een instituut, dat op het pasgehouden Paaschcongres der sociaal-democraten werd aangeduid als het „paradepaardje van Mr. Oud". Om de democratie dat staat voortaan gelijk boven alle zaken, waarmee voor den dag moet kunnen komen boven het bedrijf van den Nieuw-Malthusiaan- bond. Het hoofdbestuur van dezen bond heeft zich namelijk nog maar niet kunnen neer leggen bij de smadelijke wijze, waarop zijn te Utrecht gehouden tentoonstelling van eer en deugd moest verdwijnen, waarom een protestvergadering werd belegd. Een der sprekers, de bekende man Hoving, vond het begrijpelijk dat, wanneer regeeringspersonen voorgaan met gesar zooals het verbieden van vergaderin gen, hun volgelingen er nog een schepje opdoen. Het cultureele element, dat deze bewe ging heet voor te staan, kwam in de be toogtrant dus wel heel duidelijk uit Dit cultureele element culmineerde intus- schen in de bewering, dat het te Utrecht geopenbaarde verzet tegen de tentoonstel ling werd gekarakteriseerd als een aan slag op de democratie. Zulk een aanslag moet men natuurlijk afslaan; en daarom: de tentoonstelling komt terug in Utrecht De vraag, of de overheid tot een dergelijke terugkeer zal meewerken, speelt blijkbaar bij deze democratische heeren geen rol. In een driestar, die wij aan het conflict rondom deze tentoonstelling wijdden, heb ben wij gewezen op artikel 221 der Ge meentewet, met behulp waarvan naar ons gevoelen dergelijke onzedelijke vertoonin gen konden worden geweerd. Dit wérd later in een antwoord op vra gen, door een der raadsleden gesteld, als het eenige middel erkend, maar werd er aan toegevoegd de burgemeester had blijkbaar de mogelijkheid van toepassing in dit geval niet aanwezig geacht. Dit is een kwestie van aanvoelen der feiten, waaromtrent verschil van inzicht kon bestaan, al hebben wij terstond ver klaard van tegengesteld gevoelen te zijn: de strijd met de openbare zedelijkheid stond voor ons vast. Na het gebeurde bij de tentoonstelling kan echter boven dien geen misver stand meer bestaan omtrent de vraag, of de openbare orde niet in het ge drang komt: de feiten hebben bewezen, dat idit inderdaad het geval is. Onder die omstandigheden moet het voor den burgemeester wel heel moeilijk zijn om een nieuwen „aanslag" op de openbare zedelijkheid en de openbare orde te Utrecht toe te laten. Dit is niet mogelijk om de democra tie, zoolang deze althans nog aan die grondslagen hecht. STAD EN PLATTELAND Op het Paaschcongres der S.D.A.P. heeft Ir, H. Vos, de directeur van het Weten schappelijk Bureau een inleiding gehouden over „Stad en Platteland", waarin veel .waars school en welke ook ons ter leering kan strekken. Uitgangspunt van het betoog was, dat er al te veel verschil van levenspeil bestaat tusschen stad en platteland, waarom het Plan van den Arbeid als naaste doel stelt een verhooging van de plattelandsloonen met 2.per week, terwijl die in de ste den ongewijzigd zouden blijven. De afstand zou daardoor iets verminderen. Wij willen den spreker geen onrecht aan- 'doen en daarom voorop stellen, dat hij deze „toenadering" op ideëele gronden en ter- wille van de rechtvaardigheid bepleit; daarnaast echter erkent hij een economi sche noodzaak, terwijl hij ook wijst op het politieke belang voor de S.D.A.P. Deze erkenning heeft betcekenis. Het roode congres had open oogen voor het feit, dat de werfkracht der partij danig ver zwakt is en stilstand zal ook hier achter uitgang zijn. „Onze aanhang, zoo erkende deze spreker, begint in de beste platte landsprovincies. Friesland, Groningen, Drente en Noordholland af te brokkelen." Er is een enkele uitzondering als de ge meente Usquert Maar, aldus Ir. Vos, „andere groote deelen van het platteland schijnen, hetzij door katholieke, hetzij door anti-revolutionnaire invloed, voor ons bijna geblokkeerd." En daar komt dan nog bij, zoo staat er in het verslag, dat „door de communisti sche invloed die van de partij in de steden Werd vernietigd". Dat laatste lijkt ons nogal sterk uitge Een Vermeer ontdekt? Romantisch verhaalgegeven schijnt werkelijkheid te worden Het stukje werd „voor gekocht lijst" LEIDEN, 20 April. Het bekende ver haaltje van den man die in een sinis ter rommelwinkeltje een stoffig en on ooglijk schilderijtje koopt dat bij nader onderzoek het werk van een beroemden meester blijkt te zijn, een gegeven, dat reeds stol heeft opgeleverd voor ontel bare short-stories, schijnt in Leiden werkelijkheid te worden. Met de ro mantiek en al er bij. Onze stadgenoot, de heer W. F. Tegelaar, wonende Oude Singel 4, is op een eigenaardige wijze in het bezit gekomen van een schilder stukje dat wellicht inderdaad van een beroemden meester afkomstig zal zijn. De heer Tegelaar, die graag in oude rom mel snuffelt, heeft in een uitdragerijtje een aardig lijstje zien staan, een lijstje met nog een schilderstukje er in, maar dat toch al leen nog maar als lijstje waarde scheen ie hebben. Hij heeft het dan ook om het lijstje voor een klein bedrag gekocht. Thuis ge komen heeft hij het schilderijtje van stof en vuil gereinigd en toen kwam te voor schijn een zeer mooi portret van een jon gen of meisje, leunend op een teekenbord en met een teekenstift in de hand. Het ge zicht is naar den toeschouwer gekeerd. Aan den wand hangt een landkaart. Geheel links staat een stoel en over de leuning der stoel hangt een roode doorgewerkte omslagdoek. Alles is tot in de fijnste details geschilderd. Onder bij de landkaart staat een met behulp van de loupe zichtbare signa tuur, welke doet denken aan niemand minder dan Vermeer. Enkele letters zijn duidelijk te lezen. Ook staat op het schilderij een Jaartal, waaruit men 1635 of 1685 kan opmaken. In de catalogus van de werken van Ver meer wordt, zijn wij wel ingelicht, een schilderij van „een jongen" genoemd, dat nog niet ontdekt is. Het is niet gemakke lijk uit te maken of men hier met dien jongen te doen heeft, omdat de persoon op het schilderij rokken draagt. Het is echter wel mogelijk dat dit bij de ensceneering heeft behoord en dat de meester hier een van zijn leerlingen op het doek heeft ge bracht. We mogen ons echter niet in allerlei gis singen verdiepen. Het spreekt vanzelf, dat de heer T. oogenblikkelijk aan deskundigen verzocht heeft zijn vondst eens te ondei> zoeken en de voorloopige resultaten van dit evenzeer voorloopige onderzoek zijn van dien aard, dat men reden heeft aan te ne men, dat men hier inderdaad met een schilderstukje te doen heeft, waarvan het lang niet uitgesloten mag worden geacht dat het van een groot meester of zelfs van Vermeer afkomstig is. drukt, doch heeft voor ons doel thans wei nig beteekenis; wij vestigen de bizondere aandacht op de eerste verzuchting. Daarin staat met zooveel woorden: de plattelands bevolking bewaart nog steeds het best de Christelijke tradities. Nog steeds, want zoo was het in de dagen van de opkomst der anti-revolutionaire partij ook. Onze kracht school in de degelijke kern der kleine luyden buiten de groote centra der bevolking. Natuurlijk, wij mogen' met dankbaarheid constateeren, dat de voortdurend versterkte orthodoxe prediking in de steden en de in vloed der Christelijke pers ook daar wijzi ging ten goede bracht; terwijl omgekeerd de gemakkelijke communicatie de geeste lijke en zedelijke kracht van het platte land verzwakte; doch ondanks dat blijft er nog veel waars in de stelling van den inleider op het verbleekte congres. Dit heeft ons wat te zeggen. Wij moeten erkennen, dat er tegenstellingen zijn, waar bij we ons niet rustig kunnen neerleggen. Er zijn sociale toestanden op het platte land, welke dringend verbetering vragen. Wij sommen ze niet op, ook al niet omdat voorzichtigheid hier eerste eisch is; maar dat b.v. sommige gemeentebesturen onvol doende maatregelen nemen tegen werk loosheid en daaruit voortvloeiende ar moede, is niet tegen te spreken. Vandaar ook de ongezonde trek naar de steden, welke eenige voordeelen biedt, maar groote gevaren en vaak teleurstelling met zich brengt. „Een sterke arbeidersbeweging op het platteland, met goede en hartelijke verbin dingen met de boerenbevolking, is voor stad en land een zegen"; zoo verklaarde de spreker met nadruk en wij kunnen dat mutatis mutandis overnemen. Ja, wij mo gen met dankbaarheid nu reeds verklaren, dat de Christelijke organisaties van boe ren, tuinders en land- en tuinbouwarbei- ders geen verwijdering maar vaak toenade ring brachten. De verhoudingen werden beter. Ook wij hebben „een politiek belang" bij een welvarende plattelandsbevolking; doch de komst van Gods Koninkrijk behoort de heilige drijfveer te zijn. Daarin zijn stad en platteland één. De electrificatie van het middennet Interessante wetens waardigheden Weet u wel. datzoo lezen wij in „Spoor en Tramwegen", de electrificatie van het middennet der Nederlandsche Spoorwegen 263 Km. dubbelspoor en (met emplace menten) 660 Km. enkelspoor omvat, dat hiervoor werden aangelegd: 1280 Km. koperen rijdraad. dat het totale gewicht van den r(j- draad 1.150.000 Kgr bedraagt, dat ook benoodigd waren 1280 Km. ophangkabel ei. versterkingsdraad, dat ze samen 1.600.000 Kgr. wegen, dat de bovenleiding opgehangen is aan pl.m. 7500 ijzeren palen met 3750 ijzeren jukken, wegende 8 300.000 Kgr., dat verder gebouwd zijn: 14 onder- stations en 21 schakelstations, waarin o.a. zijn ondergebracht 27 gelijkrichters en 27 groote trans formatoren, dat bij verschillende fabrieken hier te lande 37 drie wagen- en 53 twee wagen-treinen zijn gebouwd, samen 217 rijtuigen met 13.464 zitplaatsen, dat deze rijtuigen achter elkaar ge plaatst 5 Km. lane zouden zijn, dat het stroomverbruik op het mid dennet ongeveer 45.000.000 kWh. per jaar zal bedragen, dat de totale kosten der electrifi catie bedroegen f 30.000.000, dat 85 pCt. van dat bedrag in Ne derland bij 100 firma's geplaatst is, dat behalve het toezichthebbend personeel opgeleid zijn: 76 wagen bestuurders, 40 electriciens, 40 mon teurs der electrische bovenleiding j^DÊRL. Wüjyj. HOLLANDS' 4 n CENTS BESTE IU SIGAAR Te Ouwerschie is men bezijden het fietspad van den Rijksweg RotterdamDen Haag druk bezig met hei leggen van een 30.000 volt kabel voor de stroomlevering van Rotterdam aan Den Haag. Er wordt hierbij gebruik gemaakt van een speciale vinding, die het mogelijk maakt de zware kabel over de boomtoppen heen te brengen. De wagen met de enorme rol rijdt langzaam voort langs den weg. Volgens het oude systeem moest de kabel door een groot aantal arbeiders worden voortgetrokken. Het C.N.V. en de werkloosheid Vacantie voor 350 vrouwen van werklooze leden Het Chr. Nat. Vakverbond organiseert, ea-enals vorige jaren, weer een aantal vacan tieweken voor de vrouwen van de werklooze leden der aangesloten organisaties. Dit jaar komen er in het Vacantie-oord te Putten een zestal groepen, telkens van Dins dagmorgen tot Vrijdagavond. De groepeering is als volgt: Van 26—29 April komen de vrouwen uil organisaties van landarbeiders, voedings- en genotmiddelen. Van 3 tot 6 Mei zijn de vrouwen uit de bonden van bouwarbeiders en houtbewer kers genoodigd. Van 10 'tot 13 Mei wordt het Vacantieoord bevolkt door de vrouwen van de leden der metaalbewerkersorganisatie. Van 17 tot 20. Mei komen de vrouwen uit de bonden van fabrieksarbeiders, publieken dienst, spoor- en tramwegpersoneel en siga renmakers. Van 31 Mei tot 3 Juni zijn de vrouwen van de leden der kantooFbediendenvereeniging. Unitas en Werkmeesters te gast. Van 7 tot 10 Juni zullen de vrouwen van de leden uit de organisaties voor 't grafisch bedrijf in Puften zijn. De leiding berust bij de verschilllende da les uit den Christen-Vrouwenbond, Federa le van Ghr. Ver. van en voor Vrouwen en Meisjes, den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag. De uitzending van deze groepen wordt ge regeld door de hoofdbesturen der betrokken organisaties, die daarvoor overleg plegen met het bestuur van heit C.N.V. De belangstelling voor deze vacantiedagen 13 groot. Sultansbezoek aan Nederland uitgesteld Wegens politieke geschillen? MEDAN, 20 April (Aneta). De onder- teekening van de nieuwe lange politieke contracten met de zelfbestuurders ter Oostkust van Sumatra, welke ondertee- kening heden op plechtige wijze zou ge schieden, is om onbekende redenen plotseling voor on/bepaalden tijd uitge steld. De „Deli Courant" verneemt, dat ook de reis naar Nederland van de sul tans van Deli en Langkat (voorge nomen in verband met het aanstaande regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin) voorloopig is uitgesteld. Bevoegde autoriteiten weigeren com mentaar te geven. Naast de zelfbestuursordonnantie, welke van algemeene strekking is, bestaan er po litieke contracten, welke speciale regelingen inhouden tusschen het gouvernement en de afzonderlijke zelfbesturen. In deze contrac ten worden de staatsrechtelijke betrekkin gen tusschen beide nader vastgesteld. Zo vormen als het ware het statuut voor het zelfbestuur. De eerste groote herziening van de poli tieke contradten voor de zelfbesturen van Sumatra's Oostkust dateert van 1906. Tot die herziening heeft destijds de heer Colijn als gouvernementsadviseur een grooten stoot gegeven. Nadien zijn de politieke contracten nog herhaaldelijk gewijzigd. De laatste herziening, welke gisteren op plechtige wijze zou worden onderteekend houdt een moderniseering van de regelingen in en tevens een egalisatie, waardoor meer eenheid wordt gebracht in de verschillende contracten tusschen het gouvernement en de zelfbesturen. Het ligt voor de hand, dat uitstel van de onderteekening van de herziene contracten ook het niet doorgaan van de reis naar Ne derland tengevolge heeft. Immers zou zulk een reis van de zelfbestuurders, terwijl eventueel gerezen moeilijkheden niet tevo ren zijn opgelost, er een cachet aan geven dat niet in overeenstemming is met het fees telijke doel van de reis. De Koningin naar Vlissingen H. M. de Koningin zal zich op 2 Mei e.k. naar Vlissingen begeven ten einde een bezoek te brengen aan de Zeevaartschool „De Ruytersohool" aldaar, bij welke gele genheid H.M. clan tevens het borstbeeld wijlen Prins Hendrik, vervaardigd door den beeldhouwer Etienne, zal onthullen, dat door het huldigingscomité ter nagedachtenis van den Prins in den gevel van de „De Ruyter- sohool" is geplaatst. DE BELEEDIGINGEN IN DE ZAAK-OSS De justitie grijpt in 's-GRAVENHAGE, 21 April Ter zake van de beleedigingen langs verschil lenden weg aan den persoon van den Minister van Justitie aangedaan, heeft de Officier van Justitie te 's-Gravenhage het noodig geoordeeld in te grijpen en zijn door hem opsporing en verhoor ter strafrechtelijke vervolging gelast van de verantwoordelijke personen. Versterking van onze Defensie Totaal bedrag thans ruim 108-000 Sedert de vorige opgave is bij het depar tement van Defensie wederom bijna 3000 ontvangen voor versterking van onze weer macht. Het totaal bedrag is thans gestegen tot 108.044. Giften kunnen worden gestort op girorekening 114452 van den comptabel ambtenaar van het Departement van Defensie. De Engelsche gezant Zal ons land verlaten Sir Hubert Montgomery, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Groot-Brittannië te Den Haag, zal over en kele maanden zijn functie neerleggen ons land verlaten. Dit houdt verband met den termijn .welke in Engeland voor de ver tegenwoordigers aan buitenlandsche hoven is gesteld en die gewoonlijk vijf jaar be draagt. Aanrijding met doodelijken afloop 76-jarige vrouw het slachtoffer Op den Steekterweg nabij Zwammer- dam heeft gisteravond omstreeks half 10 een aanrijding plaats gehad, aan de gevolgen waarvan de 76-jarige mejuf frouw J. Blom, wonende in de Vinke- buurt is overleden. Op genoemd tijdstip kwam uit de richting Utrecht een luxe auto bestuurd door den heer H. uit Dordrecht. Plotseling zag deze vlak voor zijn auto twee personen de weg oversteken. Hoewel hij onmiddellijk krach tig remde kon hij niet verhinderen dat beiden gegrepen wer den en over den weg geslingerd. Van de andere zijde naderde op korten af stand een zwaar beladen truck met opleg ger. De chauffeur zag plots de twee gedaan ten op den weg liggen. Door oogenblikkelijk het 6tuur naar rechts om te gooien voor kwam hij een overrijden van de twee per sonen. Bij onderzoek bleken dit te zijn de ge noemde oude dame en mej. H. uit Zwam- merdam, die het oudje naar huis braoht. Dr S. uit Zwammerdam verleende eerste hulp. Laatstgenoemde dame had geen noe menswaardig letsel bekomen. De oude dame bleek er minder gunstig aan toe te zijn. Echter was zij aanvankelijk bij kennis zoodat men haar toestand niet direct levensgevaarlijk inzag. Enkele uren later is zij echter aan inwendige verbloe ding overleden. De bestuurder van de luxe auto was zeer onder den indruk. Hij reed volgens zijn ver klaring met matige snelheid. Men vermoedt dat de dames zonder uit te zien zijn overge stoken om langs een binnenweg eerder thuis te zijn. De truck was door de manoeuvre in de zachte berm terecht gekomen en moest worden gelicht. De aardbeving in Anatolie Er zouden duizend dooden zijn STAMBOEL, 21 April. (Havas). Een speciale verslaggever van het dagblad Tan, die een bezoek brengt aan het district Kircheir, meldt, dat bij de aardbeving in Midden-Anatolie veel meer slachtoffers te betreuren zijn dan eerst werd vermoed. Het totaal aantal slachtoffers zou meer dan duizend bedragen, terwijl gisteren melding werd gemaakt van slechts tweehonderd. Vijf en twintig dorpen werden geheel verwoest, o.m. Turkalpinar. waar alle huizen werden wegge vaagd. In die plaats zijn duizend personen dakloos geraakt. Er zijn speciale maatregelen ge nomen voor de dakloozen. De hulp actie wordt voortgezet. Een smokkelende „globetrotter" Tiroler, die plat Amsterdamsch sprak Te Roosendaal heeft de politie een globetrotter" ontmaskerd, diie sigaretten papier smokkelde. De man was gekleed in Tiroler kleedij, met het geveerde* hoedje op het hoofd en de rugzak beladen. Hij was via de Belgische grens ons land komen binnenstappen, in Roosendaal aangekomen zocht hij zijn weg door de Vrouwemadestraat en Hendrik Geirard Dirckxetraat naar de Markt om vandaar.den koristen weg naar het sta tion te nemen. Maar de Roo9endaalsohe politie schijnt erg vriendelijk te zijn aangelegd en een agent kon niet nalaten den vreemdeling belang stellend te verwelkomen. Zij-n belangstelling werd echter aangewak ketrd toen hij op zijn vraag „waar kom.de vaddaon en waor gaode na toe?" in het plat- Amsterdamsoh zijn antwoorden kreeg. Dat was verdacht En: „wat hedde gij in dien zak op oewen rug?" Om het juiste antwoord op deze vraag zich te verschaffen was de politieman zoo vrijjjostig om de zak te openen en zelf er eens in te kijken. Het bleek geen mondkost te zijn voo lange leis en ook geen kaarben voor den verkoop, maarboekjes sigarettenpapier. Wel geteld bestond de voorraad uit 3000 boekjes. Toen kreeg de Amsterdaimsehe Ti roler gelegenheid den koristen weg te ne men naar het politiebureau, waar de volge lacïen rugzak in beslag werd genomen en de wandelaar in ruil daarvoor een proces-ver baal mee kreeg naar Amsterdam. Met motor geslipt Bestuurder ernstig gewond Op den Rijksweg, ter hoogte van de bocht nabij de Lunetten aan den Maasdijk, is een motor, komende uit de richting Gor kuim, die bestuurd werd door den militair C. O..' met als duo-passagier den militair G. beide uit Weesperkarspeï. die op weg waren naar hun garnizoen te Breda, met een flinke snelheid in de bocht geslipt. De motor sloeg over den kop, en de beide militairen werden tegen den grond geslingerd. De be stuurder was er het ergst aan toe. Dokter B. die direct aanwezig was, constateerde bij den bestuurder een zware hersenschudding, en bovendien nog een ernstige hoofdwon de. In bewusteloozen toestand is hij naar het St Theresiagesticht te Raarnsdonksveer vervoerd. De duorijder kwam er met een lichje verwonding aan zijn gelaat en den schrik af. De motor werd niet ernstig be schadigd en is met dien takelwagen van den garagehouder v. Z. weggesleept. Nader vernemen wij, dat de toestand van C. O. ernstig is. PROV. STATEN VAN OVERIJSSEL Bil KB. van 13 April 1938 Is machtlglne irlcend aan den Commissaris der Konin&ln In de provincie Overijssel tot het bijeenroepen de Staten dier provincie In buitengewone 'dU'jaar laatste week van de maand Apri' FABRIEK SNEEK (Fr.), VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladert Vergadering van de Vereeniging vaii Gereformeerde Predikanten. De algemeene vergadering van de Chr* Historische Unie is gister in Amsterdam gehouden. Het is vandaag vijftig jaar geleden dal het eerste rechtsche Ministerie optrad. Het bezoek van de sultans van Deli ent Langkat aan Nederland is uitgesteld. De vergadering van de Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Te Leiden zou een nieuwe Vermeec ontdekt zijn. Door uittreding van den bond „Jong Polen" is in het kamp der Poolsche natio-t nale unie een splitsing ontstaan. Het Aran-dal is thans geheel rechtsch-Spaansche handen; ook de op- marsch langs de kust vordert nog steeds* Schoonmaaktijd Alle stoomen is nog geen „Palthen"! Bij lange na nietl „Palthen".. dat is al het extra- vakkundige werk en al de extra-zorg, di<| alleen een groote fabriek als Palthe aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van /erschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimpvrije behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. Kortom.Palthen" dat U het oerdegelijke werk 7an PALTHE. Neer» lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Dr. H. NANNING'. IKINADRUPPELS Het aangewezen middel bij: BLOEDARMOEDE - BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST «as. Men lette op den naam „Dr. H. Nannlng" buiten op de roode doos en op de flacon. Prijs f 1.30 Or. H. NANNINCi fUr» CW ftWiek. AV. OEN HAAG. Winkelhuis uitgebrand Bewoners in nachtgewaad gevlucht Vunrzee te s-Hertogenbojeh In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over twaalf ontdekten voorbijgangers in de Vughterstraat te 's-H ertogenbosch een feilen brand in den winkel van den heer .T. Verhoeven. Een chauffeur van de P.P.T., die met zijn bestelauto voorbijreed, was een der eers/ten, die het vuur, dat hevig in den winkel op vlamde. ontdekte. Hij bood in allerijl hulp en trapte de winkeldeur in om de bewoners te kunnen waarschuwer. Het vuur dreef hem echter terug Hierna poogde hij het bo venhuis te bereiken, dat rechtstreeks ver bonden is met den- winkel. Ook hier forceer de hij de deur. begaf zich de trap op en wist de bewoners, die in va t slaap te bed lagen, ♦e bereiken. De vrouw des huizes, twee kin deren, de dienstbode en twee pensiongasten moesten zich in nachtgewaad in veiligheid stellen. Zij vonden bij omwonenden onder dak. De politie-brandweer was sjxiedig aa ve- g en bestreed met twee stralen het vi.ur. Ongeveer kwart over twaalf kwam assisten tie van drie brandweerwagens der gemeente lijke brandweer. Zoowel aan de voor-als aan de achterzijde van het pand werden slangen uitgelegd en na korten tijd bleek dat men het vuur, dat intussrhen bet geheele huis ïrwoest had, kon bedwingen. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is doordat de winkelwaren, voornamelijk ga lanterieën en speelgoed. te dicht bij een brandende kachel hebben gelegen. Verzekering dekt de schade De brand weer was nog geruimen tijd herig met de nablussching. EEN SCHRIKACHTIGE KOE Een koe van don landbouwer De Z. te Woudrichem (Oudendijk) werd bij het vervoer plotseling schrikachtig en nikte 7.ioh los van haar geleider Nadat men het dier gevangen had. trachtte men de'reite vervolgen, doch op de bewuste plaats aan gekomen. herhaalde zich het snolletje. Hel angstige dier rende de uiterwaarden op en kon. na erin vrij ddepe kreek te zijn overge* /ommen, weer gegrepen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1