Hieuwe gntectft (Louriiut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken gbonnemcntsprijtf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkse!» zending4.50 Bij dagelijksche zending5^0 Alles bij vooruitbetaling tosse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7*Jt ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 WOENSDAG 20 APRIL 1938 18e Jaargang Sbbertentieprirjen: Van I tot 5 regels 1J7'/ï Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 1 bureao wordt berekend ƒ0.10 No. 6372 s Het verbleekte Congres Zonder groote woorden is een congres yan de S.D.A.P. nu eenmaal ondenkbaar en daarom heeft de heer Albarda, die groote, politieke sluitingsrede hield, een en andermaal verzekerd, dat, wanneer huidige Kabinet niet des zins en des lens mocht zijn om strijd te voeren tegen de werkloosheid ongeveer op de wijze als S.D.A.P, en N.V.V. herhaaldelijk aanbevolen hebben, de ministers maar naar huis moe ten gaan. Volgens hem zijn er andere par tijen, die behoorlijke programs hebben dan de taak wel over kunnen nemen. Jammer voor den spreker had meer dan een afgevaardigde en zelfs een lid van het partijbestuur betoogd, dat er van samen werking met de roomsch-katholieken (do eenige mogelijkheid!) geen sprake kan zijn, omdat deze partij politiek onbetrouw baar is en als het er op aan komt de de mocratie in den steek zal laten. Het bedoelde lid van het partijbestuur maakte dan ook de o.i. juiste opmerking, 'dat de S.D.A.P. voorloopig oppositie-partij zal moeten blijven; dan heeft zij taak toekomst. Volkomen juist: zoolang de S.D.A.P. een ^vijand" heeft, tegen wien zij booze woor den kan spreken, staat ze sterk in haar propaganda. Daarom doet zij verstandig zich thans te keeren tegen het fascisme. [Alleen maar, zij komt daardoor naast an dere partijen te staan, tegenover welke zij tot heden felle oppositie voerde. Natuurlijk kleven ook daaraan voor haar gevaren als partij en menig spreker toonde daarvoor open oogen te hebben. Zoo Werden bezwaren geopperd tegen de pro paganda, welke via „Eenheid door Demo cratie" voor de vrijzinnig-democraten ge yoerd was. Sterker was echter de critiek welke ge* oefend werd op de leiders, die lintjes aan vaardden, het Wilhelmus zingen en het koningschap toejuichen, Daar konden yelen zich nog maar niet mee vereenigen en een motie van Amsterdam, waarin al te groote sympathie met „de huidige staats- yorm" afgekeurd werd, kreeg ruim 1000 stemmen, terwijl 872 tegen werden uiige bracht Laat ons eerlijk erkennen, dat deze meerderheid wel zeer gering was en ook, dat wij ons daarin verheugen. Het zou ons spijten als de S.D.A.P. weer het revolutio naire pad opging. En we kunnen het toch ook wel begrijpen, dat menigeen in [tij niet mee kan komen: de gedaantever- Wisselingen gaan wel zeer sneL Ook ge beurt het meer, dat men twee stappen vooruit doet en later één terug; maar men avanceert dan toch. Het beleid van het partijbestuur onder vond ook overigens nog al ernstige critiek. Het was ook waarlijk niet steeds gelukkig en in overeenstemming met de hooggeloof- de democratie. Wat het partijbestuur on aangenaam is, wordt zooveel mogelijk jsveggewerkt komt ook niet in de roode pers. Het moet dan ook voor de leiders een harde noot geweest zijn toen de bezadigde heer Drees erkende, dat het partijbestuur en speciaal de voorzitter, in de zaak-Kiës jgroote fouten heeft gemaakt", Echter, ook daarbij kwam hel niet tot heftige discussie en gevaarlijke twee dracht. Een motie om het beleid van het partijbestuur af te keuren werd ingetrok ken en men beloofde elkaar de Friesche kwestie zoo goed mogelijk tot oplossing te zullen brengen. In feite heeft Kiës gezege vierd; zelfs al houdt men hem buiten partij, In 't algemeen kan men echter zeggen, 'dat de nieuwe geest zich terdege op het vrij kalme congres liet -gelden. Tegenover de oppositie b.v., die de rubriek geestelijk leven in de pers al te eenzijdig, men zou haast kunnen zeggen, al te godsdienstig vond, stonden weer anderen, die betoogden, dat men de Christelijke hoogtijdagen toch eigenlijk niet voor partij-congressen mis bruiken mag. En wat defensie betreft, was de omme zwaai thans volkomen. De heer Albarda hield een zeer gematigde redevoering en moest daarin erkennen, dat de oude leuze: „indien gij vrede wilt, bereidt u ten oor log", weer als waarheid naar voren dringt, omdat wij gedwongen zijn ons te bewape nen. Hij ging zelfs zoo ver de stelling te verdedigen: niet defensie alleen mag een beroep op onze offers doen. Wie eerlijk is zal erkennen, dat de hou ding, welke de S.D.A.P. op dit congres aannam, de hoop wekt, dat zij haar taak als oppositie-partij iets beter zal verstaan dan vroeger zoo vaak het geval was. Aan de oplossing van moeilijke problemen, Waarvoor ons volk staat, kan dit slechts ten goede komen. DOOR EEN AUTO GEDOOD Het 2-jarig dochtertje van den heer de ,V. in de Putstraat te Waalwijk kwam spelende onder een auto, welke aldaar ge parkeerd stond. Toen de chauffeur die het kind niet gezien had den wagen op gang bracht, gingen de wielen over het lichaam van hot meisje. Ze was op slag dood. De Spaansche burgeroorlog EINDE VAN DE RUSSISCHE STEUN IN ZICHT? Franco's vorderinger bij de Pyreneeën Volgens het Russische emigrantenblad ..Segdonya is men in de kringen vam Kremlin van meening, dat verder gewapend verzet van het Republikeinsche Spanje te gen den opmarsoh van Franco als hopeloos -beschouwd moet worden. Volgens het blad zou Moskou besloten hebben alle Sow je t- orgamdsaries in het Republikeinsche Spanje terug te trekken. De militaire adviseurs de vertegenwoordiger van de Ogpoe zouden het eerst vertrekken. Naar het blad neemt is generaal Spirin van het Sowjeï- teger uit Barcelona te Parijs aangekomen om de terugtrekking van de Sowjetorgani6aties te bespreken. Voorts zou te Moskou een speciale commissie benoemd zijin-, die zich zou hebben bezig ve houden met de ophef fing van den steun aan Spanje bij de ver schillende Russische departementen. Vluchtelingen naar Frankrijk Een geheele divisie van de rooden onder commando van kolonel Garcia Gomez, die door de troepen van generaal Solchaga omsingeld was, is in kleine groepen gedu rende de laatste vier en twintig uur in het Arandal de grens overgestoken. Ook ver scheidene burgers hadden zich bij de mili ciens gevoegd. Zij hadden juisV de grens overschreden, toen de eerste armee Franco de grens bereikte en vijf bergpassen, die naar Frankrijk leiden, bezette. Franco is thans meester van de Pyreni tot Andorra. Inmiddels is Solchaga's leger al weer verder getrokken in de richting van Seo de Urgel en Puigoerda. Zijn hoofddoel >n wig tusschen Frankrijk en Catalonië te drijven langs de grens. De nationalistische troepen houden thans meer dan vijftig kilometer van de Catalaan- sche kust der Middellandsche Zee bezet. Dank zij hun opmarsch in het gebied van Amposra controleeren. rij thans meer dan de helft van de rijstproductie van Spanje. Een nota van Del Vayo Alvarez del V a y o, de minister vam bui tenlandsche zaken der Bar oe 1 ona-regeering, heeft, gevolg gevende aan een door hem ge formuleerd protest tegen de Britsch-Iïaliaan- sche overeenkomst van 16 April, een nota gericht tot Avenol, waarin hij verzoekt op de agenda der op 9 Mei beginnende ver gadering van den volkenbondsraad het vraagsVuk der buitenlandsche inmenging in den Spaanschen burgeroorlog te willen plaatsen. HEVIGE AARDBEVING IN ANATOLIE Tweehonderd dooden ANKARA, 20 April (Havas) In bel vil- lajet Kirchier (Turkije) heeft zich een he vige aardbeving voorgedaan, waarbij tien dorpen werden vernield en tweehonderd personen om het leven zijn gekomen. Bovendien zijn een groot aantal plaatsen In Centraal-Anatclië, in het bijzonder An kara, Tsjankiri, Tosia, Cesare, Konian en Tsjoroem geteisterd. Tal van gebouwen en huizen zijn beschadigd. Aangezien de ramp verscheiden provin cies heeft getroffen, hebben de autoriteiten met spoed de noodige hulpmaatregelen ge nomen* De reis van Z.K.H. Prins Bernhard In verband met berichten in buiten landsche bladen omtrent een aan Z. K. H. Prins Bernhard gister overko men automobiel-ongeval, vernemen wij, dat de Prins ten gevolge van een motor stoornis nabij Cannes eenig opont houd heeft gehad, doch sindsdien de terugreis in de richting Lyon heeft voortgezet Begrafenis duiker Sperling Droeve plechtigheid te Maassluis Op de algem. begraafplaats te Maas sluis is gistermiddag het stoffelijk over schot van den zoo tragisch op de Wester- schelde om het leven gekomen duiker C. Sperling ter aarde besteld. Op den doodenakker waren vele belang stellenden aanwezig, onder wie de burge meester van Maassluis, de heer P. A. Schwartz, vertegenwoordigers van Van der Taks Bergingsbedrijf en van L Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst, als mede vele collega's en vrienden. De kist was bedekt met bloemen en werd door per soneel van Van der Tak ten grave gc dra- ui. Aan de groeve voerde de directeur van Van der Tak's Bergingsbedrijf, d e heer Murk Leis, het woord. Spr. teekende Sperling als een „gesloten kerel'", die steeds ten volle zijn plicht deed en menig maal een strijd had te ovenvinnen. Het had spr. het meest getroffen, dat niemand Kees in zijn laatsten strijd had kunnen helpen. Nadat Ds. B. J. van G a r d e r e n, Ned. Herv. predikant te Maassluis, woorden van dank had gesproken, dankte een zwager van Sperling voor de zeer vele blijken van belangstelling, welke de familie in deze droeve dagen had ondervonden, De Rijksmiddelen in Maart Maandelijksche raming voor het eerst overtroffen Ook verbetering ten opzichte van vorig jaar Perspectieven wat verbeterd De Rijksmiddelen (zgn. „Overige Middelen") hebben over de maand Maart opgebracht ƒ37.315.088 (v. j< ƒ35.195.021) tegenover ƒ33.378.911 in Februari jl. en ƒ33.340.612 in Januari. De maand Maart toont dius een niet onaanzienlijke verbetering, zoowel in vergelijking met de beide vorige maanden als met de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Verheu gend is bovenal dat tJhans ook voor het eerst in dit jaar de maandelijksche raming ad 35.768.750 is overschreden en wel Inet ruim V/2 millioen. De opbrengst over het eerste kwartaal van 1938 heeft bedragen ƒ104.034.611, welk be drag nog 3.27 millioen beneden de raming voor het eerste kwartaal blijft. In 1937 was de opbrengst in deze periode ƒ99.215.220, zoodat in vergelijking hiermee de opbrengst met ruim ƒ4.8 millioen is vooruitgegaan. De maand Maart heeft i-n vergelijking met vorig jaar een belangrijke verbetering ge bracht. in de opbrengst der successie- chten, welke ƒ4.079.921 opleverden (v. j. ƒ2.476.594). Dit accres is echter voor een groot deel ongedaan gemaakt door dj© op brengst der zegelrechten, welke het niet verder brachten dan ƒ2.834.515 (v. j. 4.146.803). Deze achteruitgang moet worden toegeschreven aan de mindere bedrijvigheid op de beurs, waardoor de beursbelas ting in opbrengst niet onbelangrijk terug liep. De vooruitgang, welke Maart heeft ge bracht en fV/2 millioen bedraagt, is vrij gelijkmatig over de verschillende inkomsten bronnen verdeeld. De dividend- eci tantièmebelasting gaf 2 ton meer, invoerrechten verbeterden met 5 ton tot 8.7 millioen, waardoor ook de ra ming met 500.000 werd overtroffen. Het statistiekrecht handhaafde rich op ca ƒ225.000. De omzetbelasting over trof de opbrengst van Maart 1937 nog met' 2 ton en kwam op 7.434.352. De raming werd overtroffen met ƒ1.2 millioen. In het eerste kwartaal bedroegen de ontvangsten ƒ17.9 millioen (v. j. ƒ16.9 millioen), terwijl geraamd was 18.5 millioen. De registratierechten gaven in Maart ook een stootje in de goede richting door met 2 ton te verbeteren, tot ƒ1.3 mil lioen (v. j. 1.1 millioen). Te betreuren valt echter dat de maandelijksche raming nieit geheel werd gehaald (een ton achterstand). De bedrijvigheid in de scheepvaart blijft nog aanhouden gezien de ontvangst der loods gelden met ƒ77.183 (v. j. ƒ71.975). Van de accijnzen gaf het gedistil 1 e e r d 2 ton meer dan vorig jaar en haalde precies de raming, de tabak steeg van 2.6 millioen tot ƒ2.9 millioen, en het bi ei van ƒ400.866 tot 632709 Een lichte terug gang valt te constateeren bij de accijnzen op zout, geslacht, wijn en suiker, een tendenz die ook bij de couponbelasting blijft aanhouden. Wanneer men de totaalcijfers over het eerste kwartaal bekijkt, geven rij den indruk dat de vooruitzichten niet zoo slecht zijn, als aanvankelijk werd verondersteld. Dat is 7 tuuriijk grootendeels een gevolg van de Maart bereikte betere resultaten. Wanneer men bedenkt dat de achterstand van ƒ2.7 millioen bij de raming over drie maanden vrijwel geheel moet worden toegeschreven aan de dividend- en tantième-be lasting (die pas in de zomermaandien goed „rendeerten de invoerrecht dan is ex reden om te verwachten, dat i niet al te hard zal tegenvallen. Loopt het mee, dan is er zelfs kans dat de door den Minister geraamde ontvangsten zelfs nog iets worden overtroffen. Duidelijk is echter, dat de conjunctuur zich in ons land in dat geval niet in dalende richting moet gaan bewegen, wil dit opti misme in vervulling gaan. Wat tenslotte de opbrengst der directe belastingen betreft, tot uil Maart was op het kohier gebracht ƒ46.080.187 (v. j. 41.082.773). Tot deze verhooging hebben alle belastingen, dus ook de grondbelas ting bijgedragen. In ronde cijfers ga omstenb elasting 2.4 millioen meer, de vermogensbelasting 980 duizend meer, de verdedigingsDe- lasting ƒ1 millioen meer en de b e 1 a fi ring o p de doode hand 250.000 meer. De inkomsten ten bate van het Ver- eersfonds waren over het eerste kwar taal 4.265.251.66 aan motorrijtuigenbelas ting en ƒ58.105 aan rijwielbelasting. De maand Maart droeg daartoe respectievelijk 1.409.896.04 en 30.537.50 bij. De raming voor 1938 van deze inkomsten is 31 millioen. Gisteravond is het vlaggeschip der Holland-Amerika-Lijn, de Nieuw Amsterdam" met behulp van tien sleepbooten verhaald van de Rotterd. Droogdok Maatschappij naar de Wilhelminakade. Het machtige schip wordt op de Maas een halve slag gedraaid. Onze buiten- en binnenlandsche politiek De liefde tot de vrijheid bloeit nog als ooit Eenheid zoeken onder gelijk-gezinden De Christelijk-Historische Unie bijeen te Amsterdam Aanrijding te Alkmaar Gisteravond, tegen middernacht, toen de laatste bezoekers van het café van den heer D aan den Kennemerweg te Alkmaar huiswaarts keerden, wilde ook een van hen, een inwoner van Heilo, met een rijwiel aan de hand. den rijweg oversteken, juist op het oogenblik toen uit de richting van de stad een personenauto naderde. De man, die geen kans zag zoo vlug den weg over te steken, werd door de auto gegrepen en moest met een gebroken enkel en enkele verwondingen naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alk maar worden vervoerd. De bestuurder van de auto, die deze aan rijding veroorzaakte, doofde de lichten van zijn wagen en reed in de richting Heilo ver der, zonder zich om zijn slachtoffer te be- •kommeren. Heden kwam de Christelijk-Historische Unie in algemeene ledenvergadering bijeen in Krasnapolsky te Amsterdam. De voorzitter, jhr mr dr D. J. de Geer, opende de vergadering en sprak daarna epn rede uit, waarin hij allereerst op de verschuiving wees, die plaats gehad heeft bij de laatstgehouden Kamerverkiezing, ten ongunste o.a. van de C.H. vooral volgens spr moet toegeschre ven worden aan de zuiging, er van de groo te partij uitging. Het verlies aan de C.D.U. is daar mee echter Jhr D. J. de Geer belicht Men mag trouwens nooit de oogen sluiten voor leemtes in de partij zelf. Dat de extremistische partijen een krach- tik halt werd toegeroepen geeft reden lot vreugde. Een groote N.S.B.-partij is niet be vorderlijk voor de rust in het land. Ook het buitenland mag wel weten dat wij hier geen geweld willen en geschillen alleen parle mentair uitvechten. Ten opzichte van het nieuwe Kabinet kun nen wij vertrouwend afwachten. Voor werk verruiming deed de regeering wat ze kon, ook voor afzetvermeerdering. Doch de resul taten blijven klein. De defensie-uitgaven zijn wegens toegeno men gevaar voor een nieuwen wereldoorlog onvermijdelijk evenals in 1914, doch druk ken thans veel zwaarder, na zeven jaren van steeds drukken der belastingen en een nog niet sluitend budget. De internationalen toestand brengt steeds dreigender gevaren. Spr. wijst op het gebeur de in Oostenrijk en de rassenhaat, die ook daar tot uiting komt. Er rijn ook in ons land, die tot eiken prijs de vrede willen en als parool schij nen te hebben: de wereld ga onder, mits het vredesapparaat leve, en zoo uit lief de tot het pacifisme tot den oorlog drijven. Tegen dit zelotisme zonder verstand kan niet ernstig genoeg worden gewaar schuwd. Het hooge ideaal van den Vol kenbond wordt door het slijk ge haald, indien men van dien bond een fetisch maakt, waaraan de vrede mag worden geofferd. De vol kenbond tot een machine de guerre te maken van de eene groep staten tegen de andere, beteekent een verscheuren van zijn adelbrief. Hij is bestemd, de ge brokenheid der wereld te heelen, niet een nieuw en voornaam punt van ver deeldheid aan de reeds bestaande toe te voegen. Daarom tasten rij, die uit liefde tot den Volkenbond van Europa een vlammenzee willen maken, hartgrondig mis. Wat er van de beschaving over zou blij ven in een nieuwen wereldoorlog is aan geen twijfel onderhevig. China en Spanje rijn daar om een nog zeer onvolledig beeld te geven. Geen andere conclusie is mogelijk, dan dat het thans de roeping is van alle staats lieden ook en vooral van die uit de vrede lievende landen, om de handen ineen te slaan .eikaars bedoelingen te verstaan, el- kaars hebbelijkheden te ontzien, eikaars ge dachten te peilen en gemeenschapplijk te werken aan oplossingen, waarbij tenslotte allen zich kunnen neerleggen. Ons klein land kan daarbij slechts een bescheiden invloed uitoefenen, doch we mo gen hopen, dat onze regeering zal doen wat haar plicht is. Wat de binnenlandsche politiek aangaat, wiist spr. er op. dat het morgen 50 jaar ge leden is dat het Kabinet-Mackay optrad ()21 April 1888). het eerste rechtsche ministerie. Het Kabinet-Mackay bracht ons de eerste subsidiewet voor de bijzondere school. Het was samengesteld uit 8 ministers, waaron der 4 anti-revolutionairen, 2 katholieken er 2 vakministers, voor buitenlandsche zaken en marine. De anti-revolutionaire partij was destijds nog ongesplitst. Toen later de splitsing kwam, stonden drie van de gewezen anti revolutionaire ministers aan de zijde van Mr. Lohman. De vierde was reeds overleden Wij kunnen dus in het jubileum van morgen ook een jubileum van de Chr.- Historische gedachte zien, in zoover het dan 50 jaar geleden zal zijn, dat onze mannen voor het eerst de zware regee- ringsverantwoordelijkheid te dragen kregen. Veel is fn deze vijftig jaren veranderd, maar de liefde tot de vrijheid, het erfdeel der vaderen, bloeit nog als ooit te voren. Hot „Christelijk bewustzijn", waarvan de troon rede van 1888 gewaagd, toen een voorwerp van veel spot, is de ruggegraat van ons volk gebleven. Het gesplitst rijn in twee grootere partijen is niet het ergste. Hoewel te betreuren, is dit historisch verklaarbaar en het doet in de praktijk niet heel veel kwaad, omdat die partajen elkaar niet plegen te verketteren en in de actueele politiek veelal schouder aan schouder staan. Spr. oefende echter scherpe critiek op de kleine Christelijke partijen, die niet staan naast de grootere partijen als „verschillende kleuren van het eene licht", niet als naar voren brengend bepaalde kan ten van» de waarheid, die misschien elders 0 Je schaduw bleven, niet waar aanvullend, maar, als regel, te zeer deerend en S?eno5ea Vm0enliiSen Zij verabsoluteeren hun eigen visie op bepaalde vraagstukken en miskennen den ernst en de diepe overtuiging van hen, die over deze vraagstukken anders denken. JoS is het voor ons ook *oed om de £riin^"Ren VJ?n,ancleren te trachten te be- !n n dadelijk bij anderen de zui verheid hunner motieven aan te tasten. En bovendien, als wij eenheid willen, dan °ete" We waken tegen exclusivisme. t politiek kent als eerste froHii- geen stelseI» ceen Program, geen !!w ge<?n "mensckelijke inzetting" zich plaatsen mas (usschen God en tic ziel. Nooit zijn de prosramma's beschouwd au directe openbaringen van Gods wil, d.w.z als voor goed bindend. Aan de betrekkelijke waarde van onze programs zullen wij, meende spreker, allen willen vasthouden. Maar daarnaast aan de absoluutheid van de kenbron, waaraan zij ontleend zijn. Die kenbron is het evangelie van Jezus Christus. 6 Wat, van een berg gezien, de kerkto ren is voor een dorp, zoo besluit spr. zijn rede, dat is de Kerk, (in den oecu menische» zin) voor de samenleving: het centrale oriënteerende punt, dat de vlakte beheerscht, haar karakter bepaalt, aan haar kleur en teelcening geeft. Zoo moet het althans zijn. En uit blijvend te bevorderen, is het doel der Christelij ke politiek, het doel. waaraan ook onze Unie in het nieuwe jaar, jaar, dat in treedt, onder Gods zegen al haar krach ten hoopt te wijden. GRIEZELIGE ONTDEKKING Een arbeider te Oude-Pekela Leeft Zondagmiddag een griezelige ontdekking ge daan op het weiland van den heer Zuidhoff aldaar. Hij vond. geheel ontkleed, het lijk van een manspersoon. Het parket uit Groningen werd gewaar schuwd en een onderzoek werd ingesteld. Op eenigen afstand van het lijk lag een vest en een jas, waarin zich een bedrag bevond van achthonderd gulden. Het lijk is in besiag genomen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp bedoelende verhooging van de Defensie-uitgaven. De opbrengst van .de Rijksmiddelen! over de maand Maart. De heer C. W. F. baron Mackay heeff gister afscheid genomen als burgemeester van Ermelo. De algemeene vergadering van de Unie „Een School met den Bijbel". De Bond voor Geref. Jeugdorganisaties heeft te Utrecht De Schoolraad voor de Scholen met defl Bijbel kwam te Utrecht in jaarvergadering bijeen. Jaarlijksche algemeene vergadering vari de Geref. Predikanten-vereeniging. De vijfde jaarvergadering van de Veri eeniging van Leeraren en Onderwijzers int Lichamelijke Opvoeding. Jaarvergadering van de Vereeniging voor Chr. Paedagogiek. De Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora<» toriumvereenigingen heeft te Rotterdam vergaderd. Ter algemeene vergadering van de Chr. Hist. Unie te Amsterdam heeft Jhr* Mr D. J. de Geer een rede gehouden. De Franco-troepen hebben langs de Pyreneeën nieuwe vorderingen gemaakt. Rome aanvaardt de onderhandelingen met Frankrijk. Zeven Russische generaals in arrest gesteld wegens anti-Stalin-complot N.V. ANRHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 3i/2 Pandbrieven a 100% Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matigg rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST. Mr. J. P. VERSTEEVEN", DE „NIEUW AMSTERDAM" THUIS Met 10 sleepbooten naar de Wilhelminakade De „Nieuw-Amsterdam" is gisteren thuis gekomen. Voor het laatst hebben een tiental sleep- Do*en het schip als een log, onhandelbaar gevaarte aan de trossen genomen en van den bouwwerf naar de Wilhelminakade ge trokken, vanwaar het nu voortaan als een zelfbewust zeeschip naar Amerika zal ver trekken. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling ge legen, dat de „Nieuw-Amsterdam" reeds Donderdag zou worden verhaald, doch de Holland-Amerikalijn heeft verzocht tot na Paschen te wachten nmdat er nog wat aan de steigers moest worden gedaan. Omstreeks half zeven gisteravond hebben de tien sleepbooten, drie Dockyards voor met de Achilles en de Hector en twee Doek- yards achter met de Phoenix, Minerva en Kralingen, de laatste van L. Smit Co's riviersleepdienst, de „Nieuw Amsterdam" van de Heyplaat naar de Rijnhaven getrok ken. Bij den ingang van deze haven werd gezwaaid en een oogenblik scheen het, of het Oceaanschip heel de rivier versperde, doch tijdens de manoeuvre zagen toch enkele kleinere zeeschepen nog wel kans om te passeeren. In tien minuten tyds had men overigens ;n reus omgetrokken en lag deze aan de Wilhelminakade voor den wal. den trotschen >eg wijzend naar zijn element: de zee. Zooals het schip er ligt, maakt het een imposanten indruk. De Veendam en de Rotterdam zijn deze week ook thuis en deze schepen maken nu tegenover den Nieuw Amsterdam den in druk van jongere broertjes, hoewel het toch ook flinke zeeschepen zijn. P# nieuwe em- barkeerioodsen van de H.A.L. gaan. van ie Parkkade af gezien, geheel schuil achter den hoogen opbouw van de Nieuw Amster dam. Reeds gisteravond was het tijdens het overbrengen van het schip zeer druk aan den waterkant en Zaterdag, wanneer het schip zijn officieelen proeftocht maakt, zal het zeker zwart van de menschen staan. Tegen den tijd, dat de „Nieuw Amster dam" zijn maidentrip naar Amerika zal maken, zal het beeld van de vloot der H.A.L, nog imposanter zijn. want dan liggen de Nieuw Amsterdam. Statendam. Rotterdam en Volendap gelijktijdig aan de kade. Een paar dagen later zullen ze echter alle ver trokken zijn, hetzij naar New York hetzij warmer gewesten voor het maken van craises. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN igekond is de aan de Or 111 verbonden eere-medail VOOGDIJRAAD noemd tot ltd L Lubbers t< 1 den VoogrdÖK (ffem. )t-Har-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1