Jlietutre feitedje (tTouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Vreeselijk auto-ongeval bij Capellea/d IJsel Een koude Paschen FIRMA D. KAT7 gfoonnemtntsprtja:: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0,18 Voor het Buitenland bij wekelijksctte zending4$C Bij dagelijksche zending. f 6,5' Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7*U cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 19 APRIL 1938 18e Jaargang atrtjertentieprfijtn: Van I tot 5 regels IJ7'/« Elke regel meer f 0.22'/j Ingezonden Mededeeljngeo van 1—5 regels f 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend0.10 No. 6371 Vierpersoons-auto met zeven personen te water gereden Vijf der inzittenden verdronken Een treurig auto-ongeluk op de grens van Capelle aan den IJsel en Rotterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag het leven gekost aan vijf jonge mannen in den leeftijd van 2029 jaar. Met groote snelheid is de auto, waarvan de bestuurder te voren al zonderlinge manoeuvres gemaakt had, in een bocht van de weg over den kop geslagen en in een breede sloot terecht gekomen. [Van de zeven inzittenden konden er twee met de grootste moeite worden gered; van de andere vijf bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. De twee geredden zijn in bewusteloozen toestand naar een der Rotterdamsche ziekenhuizen vervoerd; hun toe stand bleek echter in den loop van gister te verbeteren. Een wagen reed met groote Snelheid Zondagnacht omstreeks kwart over één reed de tuinder Hoogendam uit Capelle aan den IJsel naar de tuinderij, om er sla te gaan snijden, toen hij achterop werd gereden door een auto, die met groote snelheid reed. De heer Hoogendam, die de snelheid van den passeerenden wagen op minstens 80 K.M. schatte, schudde het hoofd toen hij zag op welke wijze de bestuurder over den betrek kelijk smallen 's-Gravenveg manoevreerde, De wagen slingerde sterk en de heer H., die iden weg op een prik kent, zag den voor ligger met zorg achter den hooge brug over het afwateringskanaal verdwijnen. Toen hij even later deze brug even- eens passeerde, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat in de bocht direct achter deze brug een auto met de wielen paar boven onderstboven in de breede sloot lag. Het achterlicht brandde nog en uit de auto stegen jammerkreten op. De verongelukte auto lag even uit den kant en de heer Hoogendam, die de diepte van het water niet kende, besloot na zijn auto gestopt te hebben, direct hulp te halen bij woonhuizen in de di rect» omgevinig. Van de omwonenden waren de heeren Kooyman en Van Nimf- wegen in hun nachtgoed naar buiten ge rend. Do heer Kooyman plonste direct te water en rukte in samenwerking met andere te hulp gesnelde buren aan de portieren, die echter zooeeer verwrongen waren, dat ze niet te openen waren. Met een bijl heeft men daarna de ruiten vernield en in het stikkeduister gelukte het twee mannen in bewusteloozen toe stand uit de auto te bevrijden. Dit bleken later te zijn de 29-jarige A. Bloot en de 23-jarige J. G. Steenber gen uit Moordrecht. Men had den Genees kundigen Dienst uit Rotterdam reeds telefo nisch gewaarschuwd en deze was onder lei ding van den hoofdverpleger, den heer Beetstra, met twee auto's uitgerukt. De geredden werden met een der auto's in snelle vaart naar 'het Coolsmgel-ziekenbuis te Rotterdam overgebracht en daar ter ver pleging opgenomen. Imtusschen werd het reddingswerk met kracht voortgiezet. Het bleek echter in de duisternis vrijwel lüet doenlijk de andere mannen uit de auto te bevrijden. De 'brandweer uit Rotterdam was ook gewaarschuwd en de reddingsbri gade onder leiding van den opzichter Way kon nuttige diensten bewijzen, o.m. door sterk zoeklicht op het wrak te richten. Het reddingswerk werd verricht onder leiding van burgemeester J. Verloop van Capelle a .d. IJsel, die onmiddellijk naar de plaats des onheils was vertrokken. Te laat Eerst na een half uur gelukte het met veel moeite drie andere mannen uit de auto te halen en toen had men de zeker heid, dat er nog twee personen in zaten, die vrijwel niet te bereiken waren. Terwijl de doktoren K. Zandber gen en E. Boonstra bij de reeds bevrijden kunstmatige ademhaling lieten toepassen, hakte de brandweer een gat in de auto waardoor ook de laatste twee slachtoffers van het ongeval daaruit toonden worden bevrijd. Het bleek echter voor alle vüjlf te laat te zijn, want de levensgeesten waren reeds geweken. De omgekomenen bleken later te zijn de bestuurder, de 25-jarige P. v. Vliet uit Moordrecht, en voorts de 25-jarige A. Pels- graaf en de 20-jar. J. Versteeg, beiden eveneens uit Moordrecht, de 26-jarige A. Kersbergen uit Gouderak en de 24-ja- rige P. Blonk uit Ouderkerk a. d. IJssel. Na voorloopig geborgen te zijn in de garage van v. Oudenaarde te Capelle zijn de lijken naar het doodenhuisje van bet zieken huis te Rotterdam overgebracht. Reconstructie van het ongeval Uit het onmiddellijk door de gemeente politie te Capelle aangevangen onderzoek is gebleken, dat ^3 auto, een 4-persoons Nash, was gehuurd bij de fa. Van Hoorn uit Gouda. De vijf omgekomenen waren er mee naar Rotterdam getrokken om een voetbalwed strijd te gaan zien. Na afloop zijn zij in de stad gebleven om laat in den avond naar hun woonplaats terug te keer en. Op den Oostzeedijk troffen zij Bloot en Steenbergen aan, die de laatste bus naa Moordrecht hadden gemist. Zij hadden hen uitgenoodigd om in de toch reeds meer dan volle auto mee te rijden en dit heeft er zeer zeker ook toe geleid, dat de ramp zulk een omvang heeft genomen omdat de mannen als haringen in een ton zaten opgepropt. Ook schijnt gebruik van alcoholische drank niet vreemd te zijn geweest aan de oorzaak van dit omgeval. Toen ten slotte met groote snelheid maar met blijkbaar minder groote ge wisheid over den weg werd gereden volgde, in de gevaarlijke bocht het treurig ongeluk. De beide „meerijders" Dp de plaats van 't ongeval. De omgekeerd* auto ligt nog te water* konden, gelijk gemeld, nog worden be vrijd, de anderen niet meer. Het ongeluk heeft, begrijpelijk, in de om geving waar het gebeurde en ook in Moor drecht, de plaats der inwoning der meeste jongelui, diepen indruk gemaakt. De burgemeester van Moordrecht, de heer K. H. Brandt, kwam nog 's nachts naar Capelle om zich op de hoogte te stellen. De Officier vaA Justitie, Mr. H. A. J. R e u m stelde gisteren ter plaatse een onderzoek waarna de verongelukte auto gistermiddag door een kraanwagen uit de 1H M. diepe sloot werd getrokken. Het voertuig is door de justitie in beslag genomen. Wat de overlevenden vertelden De beide drenkelingen, welke in het zie kenhuis aan den Coolsingel zijn opgenomen zijn in den loop van Maandag bij kennis ge komen. Zij verkeeren buiten levensgevaar en hun toestand is naar omstandigheden Hun is een koert verhoor afgenomen, waar uit bleek, dat toen het ongeluk gebeurde, de auto een vaart had van ongeveer tachtig kilometer. Dit is de maximum snelheid, die het voertuig kon behalen. De auto was het water nog tien meter voorbij de brug doorgeschoten. Het was ter plaatse niet diep, namelijk 1.20 meter, zoodat de wagen nog een stuk boven de oppervlakte uitstak. Hij was echter gekanteld, zoodat de inzittenden allen onderwater kwamen te liggen. Zij kon den zidh echter niet bevrijden uit den klei nen wagen, waarin men als een kluwen op een zat. Geheime zenders in actie Ze zitten elkaar dwars! Onder veel stoornis en zeer zwak liet, naar uit V o r d e n gemeldt wordt, Zondag morgen tusschen half 12 en 12 u. wederom op een golflengte van 398 M. een geheime zender zich hooren. Door den omroe per werd geen correspondentieadres of plaats van uitzending genoemd. Hij begon met een gramofoonplaat te draaien „Houd er den moed maar in". Verder werden er eenige reclames en felicitaties afgeroepen en tot slot wenschte de omroeper aan allen een paar plezierige Paaschdagen toe. Ook Maandag waren er onwettige aether klanken te beluisteren. Om twaalf uur werd uitgezonden op een golflengte van 397 Meter. De omroeper gaf een correspon dentieadres op te Oldenzaal en deelde mede, dat de uitzendingen een vervolg waren op die van „De Nachtegaal." De uitzending kwam echter slecht door, aangezien zij overstemd werd door een anderen geheimen zender, die op dezelfde lengte uitzond en die zeer diudelijk was. Ook op 399 en 400 meter was de zender goed te hooren. Nadat drie coupletten van het „Wien Neerlands bloed" waren ten igehoore gebracht, maakte de omroeper bekend, dat het hier een proefuitzending van „de jonge Nachtegaal" betrof. Om kwart over twaalf werd de uitzending Auto-ongeluk bij Vries (Dr.) Tengevolge van den hevigen sneeuw storm is in den aifgeloopen macht in U b b e- na, gemeente Vries (Dr.) een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Toen de 33-jarige chauffeur R. de Vries, wonende te Enschedé, de ruit van zijn auto sohoonwischte, naderde uit de richting Gro ningen een auto. Deze reed pardoes tegen -den anderen wagen aan. De heer De V. ge raakte tusschen de beide auto's bekneld. De snelheid, waarmede de wagen uit de rich ting Groningen reed, was zoo groot, dat de auto 50 tot 60 meter werd voortgeduwd. Nadat den heer De V. de eerste genees kundige hulp was verleend, werd hij in le vensgevaarlijken toestand naar het Wilhcl- minaziekenhuis te Assem vervoerd. Zijn toe stand was hedenochtend nog ongewijzigd De auto, die uit de richting Groningen ivam, was een huurauto, bestuurd door eon 20-jarin- jongmensch uit Assen. Hjj verklaar de de lichten van den tegenligger niet te hebben gezien. Tegen hem is proces-verbaai èpgemaakti de auto is in beslag genomen. DWARS DOOR WINKELRUIT GESPRONGEN Heftig familiedrama in de Residentie Overspannen man verwondt vrouw en dochter Zaterdagmiddag om vier uur werd een gedeelte van de Regentesselaan te 's-Gravenhage, die gewoonlijk op dat tijdstip nogal druk door wande laars is bezocht, opgeschrikt door het luid gerinkel van een groote winkel ruit, die in duizend scherven op straat viel. Tot aller groote ontsteltenis bleek dat een vrouw uit een etalage dwars door de ruit op straat was gesprongen. Hevig uit tal van ernstige snijwonden bloedend, werd de ongelukkige door voorbijgangers opgenomen. Aan dit ongeluk was echter een heel drama voorafgegaan in de woning en den winkel van den schoenwinkelier A. J. P. M. D. in het perceel no. 198 van deze laan. De man was sedert geruimen tijd ver pleegd geweest in een instituut voor zenuwzieken te Utrecht, doch Zaterdag uit dit verblijft ontslagen. De doktoren van de inrichting hadden hem namelijk, om dat zijn toestand aanzienlijk vooruit bleek te gaan, voor eenige dagen naar huis laten gaan, opdat hij in zijn familiekring het Paaschfeest door zou kunnen brengen. De herkregen vrijheid en de reis van Utrecht naar den Haag hebben echter een derge- lijken invloed op hem uitgeoefend, dat hij geheel overspannen bij zijn woning aan kwam. Met eerste wat hij deed toen hij de deur achter zich had laten dichtvallen, was zijn 16-jarige stiefdochter aangrijpen. Toen het meisje zich verzette, greep de buiten zich zelf zijnde onverlaat een hamer en bracht daarmede het kind ernstige verwondingen toe aan het hoofd en andere lichaamsdeelen, waardoor zij het bewust zijn verloor. Nauwelijks had D. de gelegenheid ge kregen om zich te bezinnen, of zijn echt- genoote kwam binnen en vroeg hem, ver moedende dat er iets aan de hand was, waar het meisje zich bevond. Het gevolg was echter dat de man opnieuw in hevige woede ontstak en ook zijn vrouw aanviel. In haar angst nam zij de vlucht door den winkel en klom zij in de etalage. Toen de man haar ook daar nog bedreigde, zag de ongelukkige vrouw geen anderen uitweg dan door de etalageruit op straat te springen. Moeder en dochter werden naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De toestand van het meisje was vrij ernstig; de moeder maakt het naar omstandigheden vrij goed. Zij heeft tal van snijwonden op- geloopen en begrijpelijkerwijs zijn haar zenuwen deerlijk door het gebeurde ge schokt De schoenwinkelier is door spoedig aanwezige politieassistente overmeesterd en gevankelijk naar het hoofdbureau over gebracht, Het weer is met de Paaschdagen lang niet meegevallen. Er stond een harde, scherpe wind, die van de blauwe voorjaarslucht een wisselend wolkenpanorama maakte, met vlagen van hagel en zelfs van sneeuw. Zeer velen, die gehoopt hadden wat van de lente in de mooiste streken des lands te kunnen genieten, hebben daarvan dan ook maar afgezien, gedachtig aan het woord: Oost west Thuis Best. Het verkeer was in de verschillende streken, welke in dezen tijd des jaars voor een dagbezoek in aanmerking komen, dan ook beduidend minder dan bij vorige ge legenheden. De drukke stoet van fietsers, welke de wegen plegen te bevolken, inzonderheid in de bloembollenstreek, was ditmaal zeer uitge dund; het was dan ook een zware hijsch, op eigen kracht vooruit te komen. Het viel echter op, hoe veel touringcars zich langs de wegen spoedden. Hoewel de wegen, ook in de bollenstreek, de laatste jaren zeer zijn verbeterd, zijn ze toch niet berekend op een massa-vervoer met deze zware vehikels, die nogal eens het verkeer dreigden te versperren. De plaatselijke politie was in de geheele streek versterkt met rijkspolitie, en vooral op de hoofdwegen en op de kruispunten van de achterwegen had de politie het verkeer stevig in de hand. Op de achterwegen, waar min der toezicht kon worden uitgeoefend, liet het verkeer echter wel het een en ander te wenschen over. Soms vormden zich lange files auto's, als door de een of andere oorzaak, bijvoorbeeld een dwars over den weg staanden wagen, even een stremming intrad. Stagnatie ontstond o.a. ook tijdens de spitsuren in de nauwe kom van Sassenheim, waardoor zoowel 't rij- als het tramverkeer gedurende vrij langen tijd geheel versperd was. Ondanks den feilen wind hebben nog vrij velen gebruik gemaakt van het tochtje per trekschuit te Lisse. In dit centrum der bollenstreek kon men ook vele bezoekers opmerken, die opdaagden in groepsverband, zooals bijvoorbeeld een gezelschap van 190 Engelschen, die reisden onder leiding van de North Eastern Railways. Een zeer druk gebruik werd op den Tweeden Paaschdag gemaakt van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. Zoowel van Haarlem als van Leiden ging er vrijwel iedere tien minuten een volgeladen tram. Het punt van vertrek te Leiden had men verlegd naar het aan de andere zijde van den overweg gelegen emplacement, waar vroeger de stoomtram vertrok. Evenals in den goeden ouden tijd stonden daar lange rijen menschen op een plaatsje te wachten. Ook de lijn van Leiden naar Noordwijk was zeer druk. De velden waren in deze omgeving dan ook bijzonder mooi, al had men de bonte kleurenpracht van deze natuur- tapijten liever onder een stralende, koesterende lentezon, dan onder de afwisselende belichting van een dreigende wolkenlucht gezien. Te Noordwijk mocht men door de velden heen wandelen, iets wat in andere streken in den regel niet wordt toegestaan, en van de gelegenheid, zelf bloemen te plukken, in plaats van ze in bossen te koopen, werd gaarne gebruik gemaakt. Toonde de strandboulevard te Noordwijk een ongewoon druk beeld door het constante verkeer van auto's en touringcars, in Scheveningen, dat het van de warmte, de café-terrassen en de badgelegenheid moet hebben, maakte men slechte zaken, en zal Paschen voor vele handel- drijvenden een verliespost of althans een gevoelige teleurstelling zijn geweest. Wat het Geldersche landschap betreft, de Veluwe en Betuwe lagen op Tweeden Paaschdagmorgen, gelijk onze Geldersche redacteur meldt, kil en wit in de sneeuw. Vooral in de ochtenduren waren deze streken van midden Nederland ongenietbaar. Kille wind en striemende hagel vlagen bedierven het genot van de toch al niet talrijke toeristen, die het er nog maar op hadden gewaagd. Op de Veluwe waande men zich in den Kersttijd, dank zij het sneeuwkleed, ondanks het prille groen, het welk hier en daar den ernstiger toon der dennen afwisselde. In de Betuwe bleek de volle bloei der vruchtboomen nog niet te zijn aange broken, en de witte sneeuwlaag onder de boomen gaf aan de boom gaarden een triest karakter. De lammeren, die hier en daar zich in de weide vertoonden, zullen zich over het vreemde voorjaarsweer allerminst hebben verheugd! In den namiddag, toen het althans droog bleef, kwam er in deze streken wat meer verkeer, doch de echte stemming heerschte er nog niet; de bloesemboomen moet men nu eenmaal aanschouwen onder een stralende zon er. met licht wiegende wind in de feeërieke takken. Het treinverkeer heeft, als gewoonlijk met de Paschen. weder een geweldigen omvang genoimen, hetwelk in het bijzonder op de groote knooppunten der lijnen, als Zwolle en Utrecht, te constateeren was. De reizigers moesten in rijen trachten, de kaartenloketten te benaderen, schoven langzaam maar zeker door de controle en belandden dan op perrons, die zwart zagen van de menschen. Maar er reden vele extra- treinen, en al was er, vooral voor hen, die uit het hooge noorden kwamen nogal eens vertraging in den vertrektijd, het personeel heeft zich met waarlijk lofwaardigen ijver van zijn moeilijke taak gekweten, en meer malen zag men nog kans, op de lange trajecten een deel van den tijds- achterstand weder in te halen. Het minder gunstige weder heeft althans dezen goeden kant gehad, dat er zich minder verkeersongelukken hebben voorgedaan, dan bij andere soortgelijke gelegenheden, al zijn er toch nog wel slachtoffers gevallen, gelijk onder den rook van Rotterdam, waar vijf mannen in de kracht van hun leven bij één auto-ongeval het leven lieten. Intusschen is er nog veel moois te wachten, zoowel in Betuwe als in de streek der Hollandsche geestgronden. De koude heeft het ontluiken van de voorjaarsweelde eenigszins vertraagd; de grootste pracht moet nog tot ontplooiing komen! VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De jongelingen van het N.J.V. en van de Bond van Geref. J.V. op G.G. zijn gister in provinciale afdeelingen samen* gekomen. Tusschen Soest en Amersfoort is een autobus in een sloot gereden waarbij een aantal passagiers licht is gewond. Nabij Rotterdam is een personenauto- in de sloot gereden, waarbij vijf personen zijn omgekomen. In Den Haag is een man in overspan* nen toestand door een winkelruit ge* sprongen; hij verwondde zijn vrouw en dochter. Het Congres van de S.D.A.P. bi Arnhem. De Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium Vereenigingen vergadert in Rotterdam. De Chr. Korfbal Bond heeft te Rot* terdam den Bondsdag gehouden. De Britsch-Italiaansohe overeenkomst te Rome onderteekend. Nieuwe nationalistische successen ofl het Spaansche Noord-Oost-front. In Zuid-Sjantoeng woedt tihans een massale veldslag; Chineesche successen houden aan. Mislukte fascistische staatsgreep In Roemenië. LAK VERF van WAGEMAKER5 Bpeda „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK 1 VRAAGT TARIEVEN I enTVetnU» PAULUSSEN N.V.- DEN HAAGl Vijf aar bet aar voor RIJN BENDE'S Zeer Oade Zeer Goede Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN. ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. geopend van 96 nar. Huzaar pleegt desertie Aangehouden in verdacht perceel 's-GRAVENHAGE, 16 April. Door de Haag- sche politie is een huzaar aangehouden, wiens optreden mi niet bepaald bevorderlijk kan worden genoemd voor de standing van het Nederlandsche leger. Het betreft een 20- jarigen jongeman, die vrijwillig in den mili tairen dienst was gegaan doch daarover blijkbaar berouw kreeg en onlangs deser teerde. Aanvankelijk deed men tevergeefs pogingen om hem op te sporen. Gis era vond is hij echter uit een verdacht perceel aan het Huygenspark gehaald. Hij jc uitgeleverd aan de militaire autoriteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1