$limw £nitörlji? (tEouraul Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Groot bloemenfeest in de bloemenstad Een weelde van kleuren AVANG abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DONDERDAG 14 APRIL 1938 18e Jaargang aübtrtentieprijjen: Van 1 tot 3 regels 1.17*/* Elke regel meer0-22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels250 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 NO. 6369 Wegens Goede Vrijdag zal morgen geen nummer van ons blad verschijnen. Onze kantoren zullen geopend zijn tot x uur. Goede Vrijdag Door lijden Het ongeloof heeft nooit de rechte be- leekenis van Golgotha verstaan; heeft het niet gewild en zal het nimmer willen. Qm de eenvoudige reden, dat het de (waarheid der Schrift verwerpt en langs jwegen van verstandelijke redeneering het Kruismysterie zoekt te verklaren. Het- Igeen immers onmogelijk is, omdat het Einders niet voor de wijzen en verstan- Öigen verborgen zou zijn, terwijl het de (cmderkens en de kinderen in het ver stand wordt geopenbaard. Geopen baard; daarin ligt opgesloten, dat het jnenschelijk redebeleid hier te kort schiet en licht uit hooger sfeer moet invallen, kal er klaarheid komen. Ongetwijfeld hebben edele geesten, 'doch zonder geloof in de Schrift, zich wel ernstig bezig gehouden met het Kruisprobleem en zij vonden het geen dwaasheid in de ruwe. smalende en sma dende beteekenis van het woord; maar het bleef hun een raadsel en hoogstens Vereerden ze den Heiland als een mar telaar, die zijn leven liet voor een goede raak. Dat de Bijbel aan die verklaring Volstrekt geen steun biedt, zag men tonder bezwaar over 't hoofd; men vond er althans eenige bevrediging in. En men had tevens een tegenwicht gevonden voor de gehate of in elk geval hinderlijke bloedtheologie; men behoefde niet zoo meende men, te denken aan een God der Wrake, die zich alleen door bloed liet [verzoenen. Onze fel-bewogen tijd, welke radicale revoluties schept op elk, en ook op gees telijk gebied, bracht naar twee zijden Verandering van inzicht. Er heeft zich een levensbeschouwing baan gebroken, die met ongekende ver- Bchting het Kruis van Golgotha nadert. |ezus van Nazareth mag zelfs geen mar telaar heeten. Het is immers den mensch pnwaardng om te dulden en te dragen. Pat staat wel anders in den Bijbel door (oden geschreven, waarin de zaehtmoedi- gen, dat zijn de „duiders", zalig genoemd worden; maar de man, die een vuist, de dictator, die een legermacht heeft, moet peerschen, strijden en desnoods ten on dergaan na bitteren kamp; het lijden aan vaarden mag hij nooit. Het scherpste twaard is symbool van het hoogste recht. Ziehier het wezen van het anti-gods- dienstig karakter van fascisme, nationaal- Socialisme, volgroeid communisme en Soortgelijke levensbeschouwingen. Het is pchter ook de consekwentie van alle Vrijzinnigheid, welke toch eigenlijk geen tedelijke verklaring weet voor het hoog ste en geweldigste gebeuren, waarvan Goede Vrijdag ons spreekt. Echter, deze even botte als ruwe aan val op het offer van Golgotha, bracht in breede kringen, waar vroeger de rede oppermachtig heerschte, een ongewone bezinning. Te eer en te meer, omdat de haat tegen den lijdenden Christus zich keerde tegen zijn trouwe discipelen en deze in de verdrukking niet bezweken. Dat gaf in onze dagen een nieuw wonder te zien. De stormwals van bloe dige en onbloedige revoluties drukte allerlei organisaties en corporaties plat; ook kerkmuren en altaren waren niet bestand tegen het helsdhe geweld; maar de belijdenis der kerk, het levende Woord van verlossing en genade, van Verzoening door Christus' bloed kon niet gesmoord worden; de verkondigers wer den wel gebonden, maar het Evangelie blijft vrij en doet alles, waartoe God het zendt. Enkel reeds de verstandelijke beschou wing van ddt onloochenbare fedt heeft velen, die niet tot Schriftgeloovigen ge rekend wilden worden, tot nadenken en tot de erkenning gebracht, dat de verlos sing van den mensch van buiten af moet komen. En zoo zienwe het wondere Verschijnsel, dat terwijl eenerzijds het Kruis van Golgotha als de grootste ,,cr- jgernis" in de wereld bestormd wordt Idoor een nieuw heidendom, anderzijds ateeds breeder scharen zoeken naar een rustpunt voor hun vragensmoede en angstige Kart; belijdend, dat de mensch afhankelijk is en vergeving noodig heeft. (Het leerstuk der verlossing is voor velen, Idie het vroeger verwierpen, geen aan- iStoot en ongerijmdheid meer. Wat zullen wij. die immers belijden, 3at er slechts door lijden redding moge lijk is voor den mensch en heel de schep ping» met deze waarheid* welke aicH Mijn Heiland bralt de ban Goede Vrijdag. Gegrepen door 't gerechtgevonnisd, opgehangen Als een gemeene boef, een schurk, een moordenaar Die naar Gods heiige wet zijn loon heeft te ontvangen, Zoo ziet Hem Israël, zoo hangt mijn Heiland daar Opdat de moordenaar, de dief en de De farizeeër en de arme tollenaar, Gij ik, verloren zoons! als kindren van één Vader Ter bruüoft zullen gaan, door Hem, den Middelaar. Daar is geen schuld zoo groot dat Hij niet kan betalen Daar is geen ziel zoo zwart dat Hij niet zuivren kan. Mijn Heiland, van Uw kruis zie ik de hemel stralen! Mijn God, ik prijs Uw Naam: mijn Heiland brak de ban! (Nadruk verbodenLEO LENS onweerstandelijk aan ons opdringt, doen? Zullen wij een onbarmhartig oordeel vellen over de hongerige massa, die wel om brood vraagt, maar de hand nog niet uitstrekt naar het brood des levens; nog niet geloovig opziet naar het Kruis? Komt dat oordeel .ons toe? Weten wij wat God bezig is te werken in deze ver splinterde wereld? Verrichtte Simon van Cyrene een geoofsdaad toen hij door overmacht gedwongen werd het kruis achter Jezus te dragen? Geen sprake van, hij verzwaarde het lijden van den Hei land. En toch geeft het Evangelie-verhaal grond om te gelooven, dat deze dwang voor Simon ten eeuwigen zegen is ge worden. Daarom blijft er voor ons maar één gebod: altijd weer naar het Kruis van Golgotha te wijzen, poor het lijden daar geleden is behoudenis mogedijk; niet alleen voor den individueelen mensch, maar ook voor staat en maatschappij. Wat op de kansel gepredikt wordt, moet in de raadzaal en op het karwei beleden worden. GEOPEND „DUINOORD" WASSENAARSOHE SLAG. D. LIEVENSE Doodelijk ongeval Jeugdig matroos door vrachtwagen overreden Op den oprit aan de Van der Tak- straat te Rotterdam is vanavond een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 14- jarigen D. Stolk, matroos op het oplei dingschip, wonende aan de Aegidius- straat, het leven heeft gekost De jongen wilde met zijn fiets tusschen een auto en een anderen wielrijder doorglippen, toen hij de macht over zijn stuur ver loor en viel. Hij kwam vlak voor een bestelauto, bestuurd door J. D., wonen de aan de V1 aggemanstraat, terecht De bestuurder kon een aanrijding niet meer voorkomen, het rechterwiel ging den knaap over de beenen en het rechter- achterwiel over de borst Hij liep daar bij zulke zware inwendige kneuzingen op, dat hij VÜwel op slag gedood was. Het stoffelijk overschot is per auto van den geneeskundigen dienst overge bracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingèl. C.A.O. VOOR DE BOUWBEDRIJVEN De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft bij den Minister van Sociale Zaken een verzoek ingediend tot verbindendverklaring van de bepalingen der landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven (burgerlijke en utiliteitsbouw en voor wa ter-, spoor- en Schuschnigg naar Duitschland? Reuter meldt uit Weenen, dat Schusc'n- i g g naar het Duitsche concentratie kamp te Dachau (Beieren) zou zijn over gebracht. Naar Havas bericht zou hij wel zijn villa in Belvédère hebben verlaten, doch zich nog steeds te Weenen bevinden. Het schijnt volgens Havas, dat de oud bondskanselier binnenkort in een Duitsche stad zal moeten gaan wonen, waar hij aan betrekkelijk weinig strenge bewaking zou worden onderworpen, op voorwaarde dat hij zijn eerewoord geeft, zich niet bui ten een bepaald gebied te zullen begeven. Men gelooft te Weenen, dat het meeren- deel van de thans gearresteerde hooge Oostenrijksche personaliteiten aldus behan deld zal worden. Het onderzoek over de vraag, of een pro ces tegen den vroegeren bondskanselier kan worden aanhangig gemaakt, schijnt 'n negatief resultaat te hebben opgeleverd. Chr. Politie in eigen gebouw Perceel aangekocht te Amsterdam Naar wij vernemen, heeft de Bond van Chr. Politie-Ambtenaren in Nederland de hand gelegd op een perceel, gevestigd Van Breestraat 50, Amsterdam-Zuid, dat tot bondsgebouw zal worden ingericht. Het ligt in de bedoeling, dat het gebouw op 1 Juni a.s. in gebruik zal worden genomen. Aartshertog Otto van hoogverraad beschuldigd Worden de bezittingen der Habsburgers onteigend? De Essener „National Zeitung" verneemt dat de autoriteiten te Weenen bevel zou den hebben gegeven tot arrestatie van O 11 o van Habsburg, die thans wordt ge acht Duitsch staatsburger te zijn. Het blad vermeldt als reden voor dit ar restatiebevèl, dat aartshertog Otto in een vraaggesprek met buitenlandsche journa listen, de hulp van het buitenland heeft ingeroepen voor de „verdrukte bevolking in Oostenrijk". Dit wordt als hoogverraad beschouwd. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" te Weenen verneemt, zijn maatregelen genomen, waar door het aartshertog Otto niet meer moge lijk is, van zijn bezittingen in Oostenrijk fle ongeveer 100.000 gulden te trekken, wellce zij hem jaarlijks opbrachten. Het is voorts den anderen leden van het huis Habsburg niet meer mogelijk, te schikken over him bankrekeningen in Weenen. Het is duidelijk, aldus de corres pondent, dat de keizerlijke familie wordt beschouwd als een bedreiging van de een heid van het Duitsche rijk. Volgens geruchten te Berlijn zouden de bezittingen der Habsburgers in Oostenrijk binnenkort worden onteigend. Gistermiddag hebben 350 dienstplichtigen, die door de verlenging van den dienst tijd 5Vi maand langer onder de wapenen moeten blijven, een autotocht door de bollenvelden gemaaktaangeboden door de Pullmann ExpresseDe grenadiers tusschen de bollen te Noord wijk. Boskoop doet wat het kan om staande te blijven Boskoop de bloemenstad, over de geheele wereld als zoodanig bekend, viert een grootsch bloemenfeest. En als Boskoop dat doet, dan doet het dar op zijn Boskoopsch. Dat is schitterend, overweldigend door kleur en kwaliteit, Dat kan Boskoop alleen. Want daar zijn de kweekers allen mees ter in hun vak, die weten, hoe de beste soorten geteeld en gekweekt kunnen wor den. En hoe ze op het mooist getoond kun nen worden. Dat moet, nog beter dan tot dusver het geval was, ook in ons land bekend wor den. Want het is eigenaardig, dat vaak in het buitenland Boskoop beter bekend is dan in het binnenland. Misschien is hot eigen schuld, want er zijn tijden geweest, dat Boskoop zich vooral toelegde op de kweek voor het buitenland, en zich van de binnenlandsche afzet niet veel aantrok. Dat is anders geworden. Ook de autarkie trof Boskoop. En zooals de voorzitter in zijn wel komstwoord ook zei, reeds lang vóór de autarkie hoogtij vierde hebben de re geeringen van Europa en Amerika- het noodig geoordeeld om hun eigen boom- kweekerijbedrijven te beschermen tegen meerdere vakbekwaamheid, tegen Bos- koopsche ondernemingsgeest. Dit deden ze door tarieven te heffen, die neerkomen op 50 tot 250 pet van de waarde, en zelfs door algeheele uit sluiting. Door deze maatregelen is de Boskoop- sche import zwaar getroffen en de eneitgie op een zware proef gesteld. Doch deze werd niet verkleind doch gesterkt Onafgebroken blijft Boskoop vechten voor zijn voortbestaan en deze tentoon stelling ls niet een zoo maar opgeko men idee maar Is een der middelen door Boskoop aangewend om overeind te blijven. Onze Nederlandsche regeering weet dat, ook in allerhoogste kring is dit bekend en wij vertrouwen, zei de voor zitter terecht, dit jaar wederom een bewijs van belangstelling in den strijd om het bestaan, weiken Boskoop te voeren heelt* te mogen ontvangen. Een ieder, die deze tentoonstelling be zoekt, moge dan ook met de indruk naar huis gaan, dat een bedrijf dat zich zoo dapper weert en zulk een schoonheid weet te scheppen niet mag ondergaan. Schoonheid is er en dat in de hoogste vorm. Dat valt dadelijk op, als men langs de inzendingen gaat. Het geheel moge eenigszins tegenvallen als men zich de vorige tentoonstellingen herinnert, waar men zich in een bosch waande, terwijl nu alles vlak is gehouden. Maar ook van dat vlakke gaat een eigen aardige bekoring uit en geeft het voordeel, dat men nu alles beter kan overzien. Doch voor het geheel, dat zooals we reeds op merkten een wonderschoons kleurenmenge ling is, eem symphonie van kleuren en daardoor zoo weldadig aandoet, voor het geheel komt men niet in de eerste plaats. Men moet inzending na inzending bewonderen, want dan wordt het bekij ken. Men moet plant na plant gaan beschouwen en onder bekoring komen van vorm en kleur van elk der vele duizenden planten. De algeheele indruk, die men na een rondwandeling krijgt, is dat Boskoop voor al azalea's, rhododendrons, clematis, gou den regen, blauwe regen, brem en rozen levert Dat komt omdat deze opvallen door de gloedvolle kleuren, door massa's bloe men. Maar toch is er ook nog wel wat an ders te zien. Als men zijn oogen de kost m»nr treeft. En niet tillppu hfcf rtwh ook de hoornen ziet, om dit spreekwoord te gebruiken, dat haast letterlijk opgevat kan worden als men weet dat men in Bos koop alle planten haast boomen noemt en alle kweekers boomkweekers al zijn de „boomen" dan ook maar een enkele centi- tcr hoog. Alles beschrijven gaat niet, zooals dat met de meeste tentoonstellingen gaat. Zelfs alle inzendingen noemen is ondoenlijk. Wij doen dus maar een greep. Bij het binnentreden zien we allereerst de groote inzending van de firma M. Kos ter en Zn., die een oppervlakte van ca. 250 M2 inneemt en daarop een schat van azalea's waaraan de naam Koster verbon den is toont, die leek en vakman in ver rukking brengen. Nieuwe soorten, inder daad verbeteringen. Verbeteringen, die haast ondenkbaar schenen bij de azalea', mollis. Dicht daarbij ziet men een schat van babyrozen in stam- en struikvorm van Kersbergen waaronder de verleden jaar naar de bekende zwemster Willy den Oude genoemde. Heden werden nog een zestal soorten naar bekende zwemsters vernoemd: Nida Senff, Riek v. Veen, Corry Kint, let van Feggelen, Jopie Waalberg en Rie Mastenbroek, bij welke naamgeving de drie eerstgenoemde zwemsters met hun trainster mevr. van Wuykhuize aanwezig waren. Daar achter die roosjes is een allerfraai ste inzending, een prachttuin, men kan ook zeggen twee pracht stadstuintjes. Dit is het werk van A nth. Kluis, die hier iets toonde wat ieder tuinbezitter in extase zal brengen. En het is toch door ieder te leggen. Als men maar weet hoe het moet. En dat ziet men hier. We zouden alles wel willen beschrijven, doch dat gaat niet. We noemen dan alleen maar de baby roosjes, van buitengewone kleur, echt oranje en fraaie vorm. Kostelijk. En die winterharde tuinorchideeën. Iets zeldzaams is dat. Maar ook die donkerroode baby- roosjes daar zijn fraai. En die Rhodo's. die campylocarpus met groote geelwitte klok ken; die kers daar op den achtergrond, en die malus en diealles, alles is mooi. En zooals we schreven mooi aangelegd. Langs een vak van lila rhodo's met licht blauwe clematis komt men bij een mooie groep genista's. Neen, zoo heet de brem niet meer, 't is nu Cytisus. Deze cytisus heeft D. Veerman Jr. ingezonden. Men treft er een groot aantal variëteiten, van wit tot geel en met donkerroode afteeke- ning. Lage,, kruipende soorten en opgaan de struiken, doch alle vol bloem. Ook de Diewillia Middendorffiana, licht dan! Wondermooi en nu reeds. Dat is iets buitengewoons. Dit alles is van den heer Veerman. De geheele achterwand heeft de firma Felix en D ij k h u i s ingenomen. Op den achtergrond Getdrus atlantica glauca, en daarvoor blauwe en gouden regen, came lia's, rhodo's in vele soorten, kers en malus en daartusschen door acers in soorten. Alles te.veel om te noemen. Men raakt niet uitgekeken en uitgeschre ven. De plaatsruimte in ons blad gedoogt het ook niet, want er is nog veel en veel en veel meer te zien. En alles is zóó mooil Zoo heel mooi! Deze tentoonstelling is hedenmoiigen geopend. Na een welkomstwoord van den voorzitter van de tentoonstellingsvereeni- ging, den heer P. J. C. Oosthoek, tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot de aanwezige autoriteiten, gezanten en con suis van andere landen, o.a, Duitschland en Argentinië, wees de voorzitter op de plaats Boskoop als kweekerscentrum ei moeite die het heeft om het hoofd boven water te houden. Op den taaien strijd, dien de Boskoopers voeren. Hij hoopte, dat onze regeering Boskoop niet zou vergeten haar belangstelling zou toonen voor het doen en het kunnen der kweekers. De openingsrede werd uitgesproken door den Commissaris der Koningin voor Zuid holland Jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek. SCHOENEN BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Hei Restaurant met ecD bijzonder cacbeL Cnisine parfalte, plats coplenx, cave renommée. - Salons et salles de fëtes poor diners In times. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De bloemententoonstelling te Boskoop is heden geopend. Nadere bizonderheden over het drama te Lochem. Jaarvergadering van de Vereeniging van Leeraren bij het Chr. Middelbaar Onderwijs. Gister is het Blauwe Zand-incident, waarbij ir. A. A. Mussert betrokken was, hooger beroep behandeld. De Chineesche guerilla levert steeds nieuwe successen; de Chineezen hebbert thans de Gele rivier overschreden. Franco's troepen Devinden zich op 20 K.M. afstand van de Middellandsche Zee. Britsch kabinet keurt accoord met Italië goed. DE DORDREGHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN TEOFLUXVANWAGEMAKERS Breda Het voorjaar komt; i de n Een bandje knalt; een ptJnltJk halt Wilt U zoo n rönltJk halt vermtJden; Dan moet U FTSK SAFTI-FLIGHT gaan rijden. Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het tncas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, ondex Beurstijd 31207 Schoonmaaktijd Alle stoomen ls nog geen „Palthen"! Bij lange na nietl „Palthen".. dat is al het extra- vakkundige werk en al de extra-zorg, die alleen een groote fabriek als Pal the aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van oerschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimpvrije behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. KortomPalthen" dat is het oerdegelijke werk 7an PALTHE. Neer- lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Dr. H. NANKING'S Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen io korten tijd de ontstoken slijmvliezen. Verkrijgbaar bij alle Apolhekera en Drogisten a fl. 1.50 per doosje san 12 etuka. tb. H. WANNING'» Pkara. Ckem. Fikri.k. N V. OEN HA AC. AAN BOORD OVERLEDEN SOERABAJA 14 April. Gisteren voer Hr, M. „Sumatra" de haven binnen met de vlag halfstok wegens het overlijden van den Officier der Administratie der 2de klasse G. v. B e u s e k o m. De heer Van Beusekom is tengevolge van infuenza en longontsteking overleden. Hij was een zeer geziene figuur. Heden vond met militaire eer de ter-aai* de-bestelling van het stoffelijk overschot «nbrafs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1