ïctdlOD ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG ia APRIL 1938 RONDBLIK DE ABESSJJNSCHE KWESTIE De Britsche minister-president Neville Chamberlain en zijn naaste medewerkers bewaren een diep stilzwijgen over de onder handelingen met Italië, welke thans in hun laatste stadium verkeeren, en vermoedelijk reeds Donderdag aanstaande met resultaat worden bekroond. Deze opmerkelijke reserve heeft haar goede gronden. Als el ders in Europa liggen er op het gebied der buitenlandsche politiek ook voor Groot- Brittannië Schibboleths van binnenlandschen partijstrijd, en wenscht men kwesties als van niet-inmenging in Spanje, en van de erken ning van de verovering van Abessinië aan te grijpen, om eigen staatkundige doctrines tot de overwinning te voeren. Deze ver menging van binnen- en buitenlandsche politieke objecten heeft dan ook in recent verleden er reeds meermalen toe geleid, da' pogingen van verzoening en toenadering pre cies een' averechtsche uitwerking hadden. Hoe geheimzinnig Chamberlain overigens momenteel met de Britsche buitenlandsche belangen omspingt, en bijvoorbeeld geheel en al in het midden laat, wat er te Rome besproken is ten opzichte van de Italiaan- sche strijdkrachten in Franco's gelederen, hij kan niet langer maskeeren, dat hij met Abessinië merkwaardige dingen van plan is. Engeland heeft zeer langen tijd de fictie gaande gehouden, dat Ethiopië nog een rijk zou zijn, in staat vertegenwoordigers naar de Geneefsche vergaderingen af te zenden. Het weigerde het feit van de Italiaansche verovering te erkennen, al paste het zich in zooverre bij den werkelijken toestand aan, dat het zijn ambassade te Addis Abeba tot een consulaat-generaal herschiep, omdat de behartiging der handelsbelangen niet mocht lijden onder het uitspinnen van diploma tieke finesses. Inmiddels hielden de labour- partij en de volkenbondsvereeniging in Groot-Brittannië een geest van verzet tegen een eventueele erkenning levendig, geheel gebaseerd op ideëele gronden. Het moet dezen idealisten wel hard vallen, te erken nen, dat zij zich in het Britsche gouverne ment in zooverre vergist hebben, dat dit wel degelijk Italië de jure .in Ethiopië er kennen zal. De erkenning moest slechts zóó lang wachten, tot zij als prijs voor andere prestaties door Italië zou worden geaccep teerd. Het schijnt, dat men het te Rome en te Londen over dezen wederzijdschen uitru'l van belangen thans vrijwel eens is. Fraai is deze politiek geenszins, in zooverre zij zich slechts grond op realiteiten, en het principe eenvoudig het principe laat. Zij stelt ten slotte die staten in het gelijk, welke zulk een ontwikkeling der dingen reeds lang doorzagen, en daarom op hun eigen tijd overgingen tot het hervatten der betrek kingen met Italië, zonder op het voor Enge land meest gunstige oogenblik te wachten. In Mei zal nu de slotacte van de Abes- sijnsche tragedie worden gespeeld. Met name Rusland zal zich nog wel voor het laatst tegen de verloochening der Bondsidealen schrap zetten, bevreesd dat dit precedent later eveneens de erkenning van Mandsjoe- kwo zal kunnen tengevolge hebben. Zal de wrakke bond deze laatste spanningen kun nen weerstaan, zonder verder uiteen te spatten? STILSTAND DER KRIJGSVER RICHTINGEN IN CATALONIE De positie der republikeinsche regeering De nationalistische troepen in Catalonië hebben gisteren den opmarsch niet verder voortgezet. Naar uit Saragossa wordt gemeld zouden zij bevel hebben gekregen, eerst hun stellingen te consolideeren en bet verover te terrein van vijanden te zuiveren. Roode arbeiders worden wantrouwig Met het, oog op éen nieuwe massavlucht naar Frankrijk, in geval Franco's legers erin slagen de zee te bereiken en aldus het repu hlikeinsche Spanje in tweeën te deelen, heb ben volgens de delegatie der C. N. T. Confederacion Nacional de Trabajo), die hier is aangekomen, om over een eventueels hulp op 't laatste moment te onderhandelen de syndicalisten besloten hun eigen wach ten aan de Fransche grens te plaatsen, ten einde te voorkomen, dat eenig lid van de regeering, der generaliteit, van de Cortes of de legerleiding naar Frankrijk uitwijkt. Het is ook de C.N.T., die zich verzet tegen P r i e t 0 's verlangen Barcelona te verlaten. Prieto wenscht n.l. naar Carthaeena te gaan, teneinde een Zuidelijke republikeinsche re geering te stichten, indien de nationalisten succes hebben. Prieto heeft zijn keus op Car- tthagena laten vallen, daar deze stad een sterke marine-basis bezit en de oorlogs schepen van daar zouden kunnen uitvaren, teneinde de scheepvaart, die het contact tus- schen Barcelona, Carthagena en Valencia zou moeten onderhouden, ite beschermen. Daar de C.N.T noch aan Prieto, noch aan een lid van de regeering toestaat om Bar celona te verlaten zou Ne grin ernstig het .Vormen van een afzonderlijke verdedigings- raad voor de provincies ten Zuiden van Tor- ttosa overwegen. Voor he* presidentschap van dezen Raad zouden M i a j a, de verdediger .van Madrid en don Julian B e s t e i r o, vroe gere president van de Cortes, worden ge noemd. HET BRITSCH-ITALIAANSCH ACCOORD De Abessijnsche kwestie te Genève In diplomatieke kringen te Londen ver klaar; men, dat zoo er geen onverhoopte ver traging intreedt. Donderdag a.s. te Rome de onderteekening van de Britsoh-Italiaansche overeenkomst zal plaats hefcben. In verband hiermede heeft de Britsche regeering aan den Volkenbond een nota gezonden waarin rij verzocht, in de zitting van den Volkenbondsraad, die op 1 Mei zal worden geopend, de Abessijnsche kwestie ie regelen. Geneefsche kringen zijn van meening, dat de delicate situatie, welke hierdoor ontstaat, in staat is den Bond te breken. Men ver wacht, veelal dat China en Rusland tegen het Engelsche standpunt stelling zullen nemen uw vrees, dat hierdoor met betrek king tot Mandsjoekwo een precedent ge schapen wordt. Aan den anderen kant staal echter, dat reeds vijf leden van den Bond - zonder zich om het standpunt der anderen to bekommeren de verovering erkend heb ben. Goedingelichte fascistische kringen zin speelden er op dat Italië, als het keizerrijk erkend wordt, wellicht tegen het einde van dit jaar in den Bond terug zou keeren. Som migen zien daarachter den invloed van En geland. dait de „as" der niet-leden wil bre ken en den Volkenbonc. wil versterken. Het is mogelijk, «dat de negus de beraad slagingen bij aal wone daar hij er het recht toe heeft. Ook Italië, welks lidmaatschap nog niet ten einde is, heeft dait recht. Dat ook dit laatste land aanwezig zou zijn, acht men echter onwaarschijnlijk. Een open vraag is nog, hoe de kwestie behandeld zal worden. Wordt ze als „proce dure" behandeld, dan is eenstemmigheid niet noodig en beslissing bij meerderheid van aiemmen voldoende. Deskundigen meenen, dat de kwestie als zij als „procedure" wordt, beschouwd, naar de assemblée verwezen zal worden. De toestand in Abessinië In antwoord op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag over den toestand in Abes sinië heeft Butler gezegd: „Er schijnt geen wijziging in den toestand in Abessinië te zijn gekomen sedert de minister van finan ciën op 21 Febr. "j.l. op soortgelijke vragen antwoordde. Volgens mijn inlichtingen hebben de Ita liaansche autoriteiten de militaire controle over vrijwel het geheele land. Het verzet tegen het Ialiaansche gezag schijn niet ge organiseerd te zijn en een locaal karakter te dragen. Het is beperkt tot het westcflijk deel van Abessinië. Aan de grenzen van Abessinië is de toestand normaal. De status quo is er gehandhaafd. Volgens Tsjoeng Sjih Pi, den president der universiteit, hebben de Japanners de univer siteitsgebouwen ge bom bordered in een wel overwogen poging om de Chineesche cultu- reele instellingen te vernietigen en de nog overgebleven nationale universiteiten weg ie vagen. Gisterochtend hebben vier Japansche bom menwerpers Kanton gebombardeerd. Zij vlo gen op 3000 meter hoogte en hebben zware brandbommen uitgeworpen. Zij hebben een fabrieksgebouw gebombardeerd, dat in een zeer dicht bevolkt s'adsdeel is gelegen en zich op mmder dan een mijl afstand bevindt van de vroegere buitenlandsche concessies. Ongeveer 500 arbeidsters kunnen 't gebouw niet verlaten. Groote rookkolommen stijgen op uit hei in brand geschoten gebouw en velen, die bij het bombardement gespaard bleven, zijn in de vlammen omgekomen. Tsjang Kal Sjek vermist? Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche j.bladen berichten uit Shanghai bevatten, vol gens welke te Hankau groo»e consternatie heersrht, omdat maarschalk Tsjang Kai Sjek vermis' wordtt, sedert Japansche marine vliegtuigen Tsjangsja in Hoepei hebben ge bombardeerd. Tsjang Kai Sjek zou zich hier heen in gecelschup van tal van hooge auto riteiten begeven hebben om een nieuw ad-mi- nistraticgebouw van het centrale leger in te wijden. Volgens de berichten in de Japan sche bladen zouden 50 hooge personen ge dood zijn bij dit bombardement en meer don 100 personen gewond. Behalve maar schalk Tsjang Kai Sjek zouden diens zwager T. V. Soeng en generaal Tsjang Tsji Tsjoeng nog steeds vermist worden. Tsjang Kai Sjek niet gedood De Japansche berichten, volgens welke Tsjang Kai Sjek en Soeng tijdens een lucht aanval zouden zijn verdwenen, worden uit Hankau officieel tegengesproken. De Japansch-Chineesche oorlog Wordt Japan ontmoedigd Nieuwe Chineesche guerilla-successen Volgens uit Tokio ontvangen inlichtin gen zou het moreel der Japansche troe pen in China ernstig geschokt zijn. Vele Japansche soldaJten beginnen de ver moeienissen te gevoelen der langdurige vijandelijkheden, terwijl de onverwacht krachtige tegenstand der Chineezen en de voortdurende hinder van de Chinee sche guerillabenden ondervonden, ont moedigend werken. Bovendien zijn, al dus verluidt in Chineeshce kringen, de financieels zorgen der gezinnen van frontlij diers zeer groot, daar de vergoe dingen voor deze gezinnen ontoereikend zouden zijn. Guerilla dicht bij Shanghai Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de voorhoede der Chineesche strijdkracht an en de guerillabenden, die drie weken gele den zeer bedrijvig zijn geweest ten Zuid- Westen van Shanghai, binnen 40 K.M. af stand van deze stad zijn gekomen. Alle pogingen van de normale Japansche garnizoenen te Shanghai en Hangtsjau, den Chineeschein opmarsch te stuiten zijn vruch teloos gebleven. Voorts wordt bevestigd, dat op 9 April 10.000 man nieuwe Japansche troepen te Poetoeng geland zijn en naar het bedreigde gebied zijn vertrokken. Chineesche bewoners, die naar de inter nationale nederzetting en de Fransche con cessie vluchten, vertellen, dat de Japanners de burgers dwingen tot het inderhaast aan leggen van versterkingen. Uit Hankau wordt gemeld, dat de Chinee sche troepen Tsjoe Nih Wang en Tsjang Sjan aan het front van den TientsinPoekau- spoorweg hebben bezet. Japansche bombardementen Volgens berichten van Ghineesohe zijde hebben Japansche vliegers Tsjang Tsja, de hoofdstad der provincie Hoenan, gebombar deerd. Zij hebben meer dan 30 brandbommen en 40 zware bommen geworpen op de uni versiteiten van Hoenan en Tsirig Hoea, ten gevolge waarvan meer dan 30 non-combat tanten werden gedood en ruim 70 gewond. De universiteit van Tsing Hoea was oor spronkelijk in West-Peiping gevestigd, doch na het uitbreken der vijandelijkheden ver- plaaltst naar Tsjang Tsja. Japansche solda ten brengen een eer e-saluut bij het graf van een overleden kame raad in China. DALADIERS MOEILIJKHEDEN VERGROOTEN ZICH Snelle stakingsuitbreiding in de metaalindustrie Kabinet zal vragen om volmachten DE positie van D a 1 a d i e r, den nieuwen Franschen ministerpresi dent, die vandaag zijn medewerkers aan de kamer vooretelt, is er niet gunstiger op geworden, nu de herbewapening van Frankrijk door nieuwe, enorme stakin gen vrijwel geheel is verlamd. Sitdownstakingen bij Renault, Liore Olivier en Lorraine hebben het aantal stakers van 60.000 plotseling gebracht op 130.000. Juist deze industrieën zijn van groote bet eekenis voor de bewape ning. Renault vervaardigt vliegtuigmo toren, tanks, granaten en pantserplaten. Lorraine maakt zware vliegtuigmotoren, Liore Olivier maakt autogiro's en ge vechtsvliegtuigen. Men sohatte gisteren dat de defensie door de stakingen reeds ongeveer hon derd vliegtuigen is tekort gekomen. Uiterst rechts zal natuurlijk van den pre mier zeer strenge maatregelen vragen, do socialisten en communisten zullen het stand punt der vakbonden verdedigen. In deskundige kringen meent men, dat er veel van afhangt, of Daladier een koers zal weten te kiezen, die niet ter zelf der '.yd door uiterst links en door utierst rechts ver oordeeld wordt. De ontwikkeling van de nieuwe stakings epidemie is voor Daladier wel uiterst on gunstig. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de geering geen maatregelen tegen de stakers zal nemen, vóór de kamerdebatten ten einde zijn. Zij wil een politieken strijd vermijden. Daladier zal vermoedelijk een vredige oplos sing zoeken en niet de gewelddadige oprui ming der fabrieken doorzetten, zooals oor spronkelijk zijn plan was. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat d° regeering aan het parlement voor een oe- paalden tijd en voor een nauwkeurig orn schreven doel volmachten zal vragen. Na het debat in de kamer en daarna in den senaat, waarschijnlijk op Donderdag, zal het parlement vermoedelijk tot midden Mei met vacantie gezonden worden. In de wandelgangen van de kamer was men gister van oordeel, dat de nieuwe regee ring het votum van vertrouwen, dat zij ver langen zal, zal bekomen. Wel is het nog geenszins zeker, welke houding de socialis ten zullen aannemen, maar men acht het toch waarschijnlijk, dat dezen zich minstens van stemming zullen onthouden, zoodat een meerderheid voor Daladier mogelijk is. welke de radicaal-sociadisten, het centrum en vojrmalage oppositie-groepen, wellicht ook de onafhankelijke republikeinen en de republikeinsche federatie zal omvatten. Intusechen heeft laatstgenoemde fractie te kennen gegeven, het programma en de plan nen der regeering te willen afwachten, al vorens haar houding te bepalen, en tegen het toekennen van volmachten aan de nieu we regeering, zelfs voor korten tijd, heeft zij nog al bezwaren. Het is evenwel nog mogelijk, dat de republikeinsche federatie haar reserves zal laten varen en voor de regeering zal stemmen, indien Daladier's program aan zekere door haar geformuleer de desiderata tegemoet komt Boncour verlaat zijn partij Boncour, Violette en Brandon, allen ouduni-nistere, hebben ontslag geno men, de eers.te als president en lid, de an deren als lid van de U.S.R. Zij geven als reden van hun heengaan op de houding, welke de socialistisch-radicale unie te Parijs bij de tussohentijdsfhe senaatsverkiezing heeft aangenomen, waardoor een nationalist ln plaats van een communist werd gekozen. Wat het aftreden van den heer Boncour betreft, speelt daarbij natuurlijk een voor name rol, de oimstandigheid, dat Déat en Marquet het kabinet Daladier willen steu nen en Frossard en Ram a/lier in het minis terie hebben doen treden, terwijl Boncour opgeofferd werd. lijke brieven van Hitier en talrijke docu menten, Is te Lorden aangekomen, medege bracht door een in-tiemen vriend van Zer- natto. Van de documènten werpen sommige een bijzonder licht op de Duitsch-Italiaansche betrekkingen. Eén ervan b.v., dat ondertee- kend is door een hoogen Duitschen function- naris, geeft den nazi's in Tirol order „zich voor het oogenblik van iedere propaganda te onthouden", doch kondigt aan, dat nieuwe instructies zullen worden gegeven na de in lijving van Oostenrijk door Dui schland. Eén van de vier brieven van Hitler, die zich in het dossier bevinden, is bijzonder be zwarend. Deze, die voor de gebeurtenissen in Oostenrijk is geschreven, deelt mede, dat het uur der bevrijding nadert. Zij bevat zinspe lingen op de kaart van Oostenrijk en Tsje- cho-Slowakije, die bij het „verzoenings- comité" is gevonden, en op den druk, die op Tsjecho-Slowakije moet worden uitgeoefend, ingeval de positie der Sudeten-Duitschers inmenging zou vereischen. Men vindt tenslotte documenten, die vol gens de instructies van Von Papen zijn opgesteld, waaronder een plan voor indus- trieele penetratie in geheel Oost-Europa, Hongarije, Joego-Slavië, Turkije en Grie kenland, waarin de reeds behaalde resultaten zijn aangegeven. (Wij laten dit bericht van de „Daily Herald" geheel en al voor rekening van genoemd blad; zeer waarschijnlijk lijkt het ons niet). NCRV-lllMn- De nieuwe Groot-Duitsche Rijksdag Zal 813 leden tellen De voorloopige ofificieele totaal-uit slag van de verkiezing voor den Groot- Dui'.schen rijksdag is als volgt: Aantal stemgerechtigden: 49 493.028. Uitgebrach te stemmen: 49.279.104 (99.57 pot.). Ongel dige stemmen: 75.347. „Ja"-stemmen: 48.751.587 (99.08 pet.). „Neen"-steimmen: 452.170, Het aantal afgevaardigden in den Groot-Duitschen rijksdag bedraagt thans in het geheel 813. Te Weenen loopt hardnekkig het nog niet van officieele zijde bevestigde gerucht, vol gens hetwelk generaal Z e h n e r, de vroe gere staatssecretaris van nationale defensie in het kabinet-Schuchnigg zelfmoord zou hebben gepleegd. De generaal heeft indertijd deel uitge maakt van een militair gerechtshof, dat na de gebeurtenissen in 1934 zekere na-tionaal- sccialisten ter dood heeft veroordeeld. Een speciale correspondent van de „Daily Telegraph and Morningpost" meldt uit Weenen, dat dr. End er, de vroegere Oos- tenrijksche bondskanselier, lid van de chris telijke sociale partij, gearresteerd is in Vor- arlberg. Schadeloosstelling voor nazi's Rijkskanselier H i 11 e r heeft bij decreet bepaald, dat personen, die in Oostenrijkschen overheidsdienst waren en wegens hun tionaal-socialistische activiteit door de v gere machthebbers w<*ren gestraft, schade loosstelling zullen ontvangen. Onder deze bepaling vallen, al degenen, die ontslagen of disciplinair gestraft waren, zoomede de na bestaanden van overleden ambtenaren ambten, die ges'raft waren. Sohceiivunrt. 8.00 Schriftlezing. medlta gewijde muziek (gr.pl 8.30 Gramofoonir 9.30 Glukwenschen. 9.45 Gramofoonmuzl 10.30 Morgendienst. 11.00 Gratnofoonmuzl 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Beri ten. 12.15 Gramofooumuzlck. 12.30 Ensem Van der Horst en Grnmofoonmuzlek. Gramofoonmuzlek. 2.00 Vioolvoordracht i pianobegeleiding en Gramofoonmuzlek. Chr. lectuur 3.29 Gramofoonmuzlek. Zang met pianobegeleiding 45 Grajno tulnbouwpraatje. 6.30 T-alles en cauaerls over het Blnnenaanvaringareglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling S08- Berlchten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.30 Kon. Chr. Oratorlumver. Amsterdam. Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Dampraatje. 10.50 Grai|i.muziek, ca. 11.5012.00 Schriftlezing. ll.VEUSUM II. 301.5 M. V ARA-U Itzendln*. 10.0010.20 V.II1. en 7.30—8.00 VPllO. 8.00 Gr.- inuzlek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgep- wijdlng. 10.20 Voor Arbeiders ln de Continu- Bedrijven. 11.30 Voor de werkloozen. 12i08 Gram.muziek. 12.45—1.45 VARA-Orkest. 2.00 Knipcursus. 2 30 Vrouwenhalfuur. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram.muziek. 6.05 Orgel spel. G 30 Gram.muziek. 7.10 Zang. 7.30 Toe spraak van een pas bevestigde. 8.00 Herhaling SOS-Berlc-ht-en. Berichten ANP en VARA- Varia. 8.16 Radlotooneel. 9.30 Noviteiten-Or kest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie: „Middenstand en hoorspel". 10.20 Zang en plano. 11.00 Het Esmeralda-Septet. 11.80 12.00 Gram.muziek. 10 Band. 5.40 Lnndbouwpraatje. 6.00 Caba- t. 6.50 Kwintet. 7.35 Variété. 8.40 Piano- ietten. 9.20 Strijkkwartet. 10.05 Declamatie. KEILEN 456 M. 6.30 Ensemble. 7.50 Klelnor- kest. 11.20 Orkest. 12 35 en 1.30 Orkest 6.60 Kamermuziek. 6.30 Concert BIUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Orkest 12.30 Orkest. 1.20 Orkest. 5.50 Cello. 6.20 Zang 7.2') Kapel. 9.50 Ol Geheim dosier van Schuschnigg in Engeland? In de „Daily Herald" schrijft een bijzon dere redacteur: „Het geheime dossier van Schusch nigg, dat bijzonderheden bevat over het onderhoud te Berchtesgaden, o-a. vertrouwe Beursvacantiedagen De Minister van F nanciën neeft goedge vonden en verstaan, dat op Goeden Vrijdag 15 April en op Zaterdag vóór Pasohen, ld April 1938, de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede, dat die dagen voor de gel dleeningen, als be doeld in afeeling V der Beursvoorechriften 1914, niet als werkdagen zullen worden be schouwd. M.V.Z. Gouda Onveranderd dividend. Bruto productie gestegen hoogei ruto productie overtrof die van het boekjaar 1936. waardoor het premie-Inkomen belangrijk steeg. Naast de verzekering tegen de kosten van slekenhuisverpleglng zal de M.V.Z. zich in de nabUe toekomst ook gaan toe leggen op ongevallen-, dienstboden-, rtJ- wlel-, automobiel- en andere onder de z.g. „varla"-branche vallende verzekeringen. In verband met deze plannen werd besloten den naam der Vennootschap te wijzigen ln: N.V. De Goudsche M(J. van Ziekenhuiskosten en On gevallenverzekering (M.V.Z.). De Mlnlsteriëele verklaring van geen bezwaar werd aange- De netto-winst bedraagt met Inbegrip van 651.80 onverdeeld winstsaldo van 1936 80.064.35. De Directie stelt voor een bedrag van 60.000.— aan de Reserve toe te voegen, waarna deze na overboeking van een vrij gekomen bedrag der Schade-Reserve tot 350.000.— stijgt en een bedrag van 16.833.39 aan te wenden tot verhooging der Reserve geldbelegging waarna deze 80.000 bedraagt. Daarnevens wordt voorgesteld het dividend, evenals het vorig Jaar, te bepalen op 7 en na reserveerlng van de verschuldigde Dividend en Tantièmebelasting een bedrag van 144.56 als onverdeeld winstsaldo naar het nieuwe boek Jaar over te boeken. Blijkens de balans bedraagt de Premie- en Sohadereserve thans 360.000.de Reserve 350,000.— en de Reserve Geldbelegging Amerikaansche Spoorwegen Een Regeerlngaleening van 300 mtllioen Boodschap van Roosevelt President Roosevelt heeft in een boodschap aan het Congres het onmiddelijk ontwerpen aanbevolen van wettelijke maet regelen, welke ten doel hebben de Ameri kaansche spoorwegmaatschappijen in de ge legenheid te stellen hun bedrijf gereorgani seerd voort te zetten en welke een duurzame oplossing van het 8poorwegvraagst.uk moe ten brengen. De voorstellen van Roosevelt bevatten o.m.: een regeeringsleening vaa 300 millioen dollar voor den aankoop van materieel en verlichting van de edsohen der Reconstruc tion Finance Corp. voor de verstrekking van leoningen; oprichting van een Federal Transport Autority (een federale transportraad) voor den tijd van twee jaar. Dit lichaam zal tot taak hebben het ont werpen van plannen en het bevorderen van maatregelen, welke ertoe leiden, dat >n-' economische uitgaven bij de spoorwegen wordien voorkomen, alsmede het in de hand werken van consolidaties van Spoorwegen. In dit verband wordt ook een wijziging in de procedure bij reorganisatie van Spoorwegen voorgesteld, zooals de faillissementwet deze regelt. De Refico zal gedurende een jaar gemach tigd zijn, credieten te verstrekken aan de spoorwegmijen, zander daarvoor de specia le goedkeuring te hebben van de I.C.C. An dere vormen van regeeringscredieten zullen bovendien worden overwogen. Er zal een speciaal gerechtshof worden ingesteld om te beslissen inzak© reorgani saties. FIN ANCIEELE KALEIDOSCOOP De Ne w-Yorksche beurs heeft gister een ongeanimeerd verloop gehad. De kooplust was sterk verminderd en de koer sen van 'n groot aantal fondsen liepen terug. Het nieuws uit het bedrijfsleven blijft wei nig bemoedigend, zoodat de koersen tot het slot bleven afbrokkelen. Sporen waren na het bekend worden van Roosevelts bood schap, ondanks het feit, dat deze op tonge ren termijn constructief werd geacht, even eens zwak gestemd. De koersverliezen be droegen per saldo c.a. 2 punten. De omzet bedroeg 1.100.000 aandeelen. Ter completeering van het staatje indexcijfers, opgenomen in ons laatste weekoverzicht, laten we hier nog volgen de indexcijfers zooals zij gister werden vast gesteld. Het aandeelen koersen indexcijfer bedroeg 87.2 Donderdag 83), en voor de goederenprijzen 70.4 Donderdag 68.5), zoo dat de wanverhouding tusschen beide is vergroot. De sta alp r o duet ie i'n d'e V'e'r. Staten wordt thans geraamd op 32.7 pet, (v.w. 32.6 pet.; v.j. 90.3 pet.) der capaciteit. s— Het aandeelenkapitaal van de Reichsw erke Hermann Göring zal van M. 5 millioen tot M. 400 millioen worden verhoogd. Uitgegeven zullen wor den M. 265 millioen gewone aandeelen, die voor 't grootste deel door 't Rijk worden ge nomen, en M. 130 millioen preferente aan deelen zonder stemrecht, grootendeels onder te brengen in kringen van het bedrijfsleven. De N.V. van Heel Co. te Goes keert over 1937 8 pCt. dividend uit, tegen 6 pCt. over 1936. De Cultuur Mij Pa sir N an g ka heeft in 1937 een netto winst gemaakt van 634.040, tegen 488.471 vorig jaar. Beslo ten is een dividend van 20 pCt. uit te kee ren, waarvan 10 pCt. reeds werd betaald. Vorig jaar bedroeg het totale dividend 24 pCt. De cultuurmaatschappij Goalpara keert over het afgeloopen boekjaar een di vidend van 27 pet. uit, waarvan reeds een interimdividend van tien procent werd uit betaald. Over 1936 werd een interim-divi dend van 6 en een slotdividend van 9 pet. uitqt'.ieerd. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2