*lir tuur (üourmtt mi GROOTE BLÓEMEN- TENTOGNSTELLING Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „BLAUFRIES FIRMA D. KAT7 boSKODP Abonnementsprijs: Per kwar^al in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct NO. 6367 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 12 APRIL 1938 18e Jaargang aötoerttntieprnjtn: Van 1 tot 3 regels1.17'/» Elke regel meerf P22'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels J >0 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan f bureau wordt berekend- ttlO ENKEL DE WET GEHANDHAAFD Niet alleen door de practijk der lijk- .verbranding, ook op andere wijze kan aan de voorschriften der Begraaf wet geweld worden aangedaan. Mag men een van de vroede vaderen der gemeente Enkhuizen gelooven en deze zal zijn inlichtingen wel van deskundige zijde hebben betrokken dan telt ons .vaderland thans reeds niet minder dan 65 gemeenten, waar urnen zijn geplaatst op 'de algemeene begraafplaats. Ook de raad van Enkhuizen kwam voor 'de vraag te staan, of op een dergelijk ver zoek door het gemeentebestuur verdunning 'dient te worden verleend, een vraag, die men met meerderheid van stemmen in ontkennenden zin beantwoordde. Met meerderheid dat is in dit geval met rechtsche meerderheid, waarbij zich dan de sociaal-democratische wethou der aansloot. Maar overigens was de zaak naar histo- rischen trant: het linksche eenheidsfront stemde tegen. Dit geeft te denken, daar men toch in .cleze zaak niet de beslissing behoefde te laten aan overwegingen, op de levens overtuiging gegrond, maar enkel [wettelijke factoren reeds voldoende jvaren om den doorslag te geven. Het is kwalijk voor tegenspraak vatbaar, "dat onze geldende Begraafwet geen lijkver branding gedoogt-. .Welnu, als dat het geval is, heeft toch ;wel in de eerste plaats de gemeentelijke overheid toe te zien, dat zij door haar maat regelen niet meewerkt om de strekking der [wet tegen te gaan, m.a.w. de overheid heeft zich te onthouden van alles wat de lijk verbranding kan bevorderen. Dit simpel legalistische standpunt had rde linksche broederen geen oogenblik moe ten doen aarzelen om de lijkverbranding met haar gevolgen buiten de muren der begraafplaats te houden^ Tal van yaderlandsche regenten, die on middellijk zouden opspringen wanneer de sociale wetgeving op een bepaald punt Werd aangetast, schijnen evenwel van oor- 'deel te zijn, dat men het met de Begraaf- [wet, met. de Zondagswet enz, zoo nauw niet heeft te nemen. Dat zulks niet bijdraagt lot het wekken San eerbied voor de wet, ligt voor de hand. Zoo gezien, steekt er in de houding yan 0e meerderheid van den Enkhuizer ge meenteraad niets enghartigs of sensatio neels: men deed niet anders dan enkel de wet handhaven^ ROOSEVELT WIL HET ZAKENLEVEN STEUNEN President Rooseveltis voornemens de eerstkomende vijftien maanden vijf m.-lliard dollars uit te geven om den ach- teruitgang van het zakenleven tegen te gaan en handel en industrie nieuw leven in te blazen. De president stelt zich voor op de vol gende wijze zijn doel te bereiken: 1. Hij wil het volgende belastingjaar J twee milliard dollar beschikbaar steller J. .voor steunverleening.* 2. De Refico (Reconstruction Finan- i ce Corporation) zal anderhalf milliard dollar leenen aan spoorwegmaatschap- pijen, openbare nutsbedrijven en indus trieele ondernemingen. 13. Roosevelt stelt zich voor ander half milliard renteloos v<>ar te schieten aan staten en steden voor den bouw van woningen en den aanleg van openbare 1 werken. Zilveren jubileum nht Mr G. ti. A. Grosheide Mr G. H. A. Grosheide, de bekende an advocaat en procureur te Amsterdam, heeft gisteren herdacht, dat hij zich 25 jaar en geleden als zoodanig in de hoofdstad ves- "b .tigde. 5 Een afficieele receptie ter gelegenheid van Lei 'dit jubileum is, overeenkomstig den wensch 3 van den jubilaris, niet gehouden. Niettemin 1 is de dag van gisteren tot een feestdag voor id, hem geworden. lDI Na een huldiging ten kantore in de mor- iyi! genuren door de compagnons mr H. J. Hel- ;yÈ lema en mr H. Mulderije, en door het IS personeel, is in de middaguren receptie ge- au houden ten huize van mr Grodheide. Velen nk hebben hier van hun belangstelling blijk ge in! geven. Wij noemen in de eerste plaats den kring dergenen, die aan de Vrije Universiteit ml zijn vertoonden: directeuren, curatoren en gj hoogleeraren. Verder waren hier aanwezig iep onderscheidene zakenrelaties en tal van gJ .vrienden van den jubilaris, alsook vertegen- VI® woordigers van organisaties, waaraan mr gh Grosheide in de een of andere functie vef- "ij bonden is. US' Bij de felicitatie ten kantore was mr D. W. d* S. A .S chut verhinderd aaniwezlg te zijn- Spellingkwestie in nieuw stadium De Minister bereidt een nieuwe regeling voor Het stelsel 1934 gedeeltelijk verlaten In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamei aangaande de Onderwijsbegrooting heeft Minister Slotemaker de Bruine zijn voornemens ten aanzien van de spelling als volgt samengevat: 1. De schrijfwijze, die sinds 1934 voor de examens geldt, blijft voor zooveel betreft „e", „0" en „sch" gehandhaafd. 2. Een commissie wordt ingesteld, die op de basis van het woord beeld 1934, 1936 zal adviseeren over de schrijfwijze der woorden, waaromtrent twijfel bestaat en der aardrijkskundige namen. Zij adviseert voorts over de bastaardwoorden en de samen gestelde woorden. 3. Nadat deze commissie haar advies ter zake heeft uitgebracht en de Regeering dienaangaande een beslissing heeft genomen, zal zij de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken toepassen. 4. In zake geslacht en voornaamwoordelijke aanduidingen zal De Vries en Te Winkel weder gelden. 5. De bedoelde commissie zal de vraag onder het oog zien, in hoe verre in de toekomst op het stuk van geslacht en voornaam woordelijke aanduiding wijziging wenschelijk zal blijken. 6. Een wetsontwerp wordt gereedgemaakt, waardoor de bemoeienis der Regeering met de schrijfwijze der taal op wettelijke basis zal rusten. 7. Met het nemen der aangegeven beslissingen heeft de Regeering niet gewacht, totdat de wet zou zijn tot stand gekomen, omdat het noodzakelijk was, onmiddellijk zekerheid te verschaffen en een vacuum te vermijden. 8. De Belgische regeering zal een commissie instellen, die in zake bastaardwoorden, samengestelde woorden, geslacht en voornaam woordelijke aanduiding in nauw contact met de Nederlandsche commissie zal arbeiden, terwijl zij zich op de hoogte houdt van hetgeen deze commissie in zake het woordbeeld verricht. JVoor nadere bijzonderheden raadplege men pag. 5,). De saneering in de bloembollencultuur CRITIEK OP GEVOERD BELEID Vergadering van de Vereeniging voor bloembollencultuur In de gehouden 186ste vergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur onder leiding van den voorzitter Dr. A. J; Ver- ha ge, van wiens openingsrede we gister verslag gaven, kwam na de jaarverslagen, waaruit bleek, dat de rekening sloot op 55.297.10 met een voordeelig saldo van 3191.76, dadelijk de rondvraag aan de Door de heeren de Zeeuw, 't Man netje, Saai, dr. D ij k en niet het minst door den heer Murk, voorzitter van de anti-saneerders, werd op vaak scherpe wijze critiek uitgeoefend op het beleid van het Hoofdbestuur. De algemeene vergadering van Juni 1937 heeft zich uitgesproken voor de afschaffing der saneringsmaatregelen, terwijl in strijd hiermede door het Hoofdbestuur toch be sprekingen zijn gevoerd met de saneerings- commissie en advies is gegeven over de uit. voering der saneering. Hierdoor heeft het hoofdbestuur een dubbele rol gespeeld, werd opgemerkt. Zelfs werd het Hoofdbestuur verweten, dat het bereid was geweest de regeering te helpen met het uitvoeren der sanerings plannen. Ook het afstemmen van de reorganisatie voorstellen was volgens spr.'s 'n echec voor het Hoofdbestuur geweest, zoodat sommige sprekers na dit alles niet begrepen, waar om het Hoofdbestuur niet afgetreden was. Vooral de heer Murk te Hillegom was scherp in zijn critiek. Hij constateerde, dat de reorganisatie-voorstellen driemaal ver worpen zijn, en dat het H.B. de besluiten der vergadering heeft gesaboteerd. Het H.B. maakte z. i. een caricatuur van zich zelf. Het heeft nog niet den zedelijken moed te verdwijnen. De voorzitter is zelfs adviseur voor een rapport van „De Hya cinth" tot handhaving van de saneerings- maatregelen. Spr. bedankt er voor in de afdeelingsvepgaderingen te zitten als een marionet. Laat het H.B. dan zelf de zaken maar opknappen. De leden worden voor een fait accompli gesteld. Hoe is het mogelijk, vraagt hij, met deze maatregelen den ex port te verhoogen. De vereeniging is er niet meer een van vakbeoefenaars, maar van teeltbewijshouders. Als het H.B. niet in zichzelf keert en tot de groepen zegt: „be moei je alleen met technische zaken en an ders er uit!" dan loopt het mis. Wij hebben, zoo voegt spr. hieraan toe, in het belang van de prachtige organisatie nog niet gebruik willen maken van het recht een motie van wantrouwen in het H.B. in de afdeelingen voor te stellen, maar het is een ernstige waarschuwing. De voorzitter, dr. Verhage, wees er op dat hij de uitspraak over de saneering loyaal aan den minister heeft medegedeeld Hij betreurde het ook dat de groepen, zoo als de vereeniging „De Hyacinth", zelfstan dig kunnen optreden. Als de anti-saneer ders niet tegen de reorganisatie hadden gestemd, merkte spr. op, dan zou reeds thans aan dien ongewenschten toestand een einde zijn gemaakt. Het Hoofdbestuur heeft alles gedaan om de beslissing van de vergadering tot uitvoering te brengen, maar het is daar niet in geslaagd. Toen het zoover gekomen was, besloot het H.B. dat de vereeniging bij de uitvoering der maat regelen diende vertegenwoordigd te zijn. Het heeft spreker daarvoor aange wezen. Was dit besluit niet genomen, dan zou de Algem. Vereeniging buiten alles zijn gehouden. Nadat de discussie gesloten was sprak de voorzitter over de vraag, waarom \oor bloembollen een actieve verkoop- politiek gevolgd moet worden, wat op dit gebied gedaan wordt en gedaan moet worden. Hierin wees hij op de noodzakelijkheid, dat het bloembollen vak als geheel een collec tieve, onpersoonlijke reclame voert. Een belangrijk middel hiertoe is de propa gandafilm, die op aantrekkelijke manier moet wijzen op de schoonheid van ons pro duct en die het publiek de gebruiksmogelijk heden moet leeren kennen. De film „Van bol tot bloem" heeft jaren lang over de geheele wereld deze functie vervuld; nu is een nieu we smalfilm in de maak onder leiding van den bekenden cineast J. C. Mol. De verdee ling van broeibollen onder schoolkinderen, zooals bijv. in Engeland en Zweden gebeurt, moet de kinderen en de ouders wijzen op de in'tense vreugde, die het zelf in bloei trek ken van ons product geeft Het houden van radio-voordrachten, zooals in Nederland ge schiedt, en zooals ook in Engeland en en kele jaren geleden over den nog niet defint tieven Nederlandschen wereldomroep is ge organiseerd is een belangrijk propaganda middel. Voor de propaganda door bloembollen wordt door het georganiseerde bloembollen- bedrijf veel gedaan. Wil het bedrijf zijn positie op de wereldmarkt behouden en ver sterken, dan zal hiermede moeten worden voortgegaan en zullen deze pogingen moeten worden uitgebreid. Het lange crediet, dat aan de buitenland- sche broeiers wordt gegeven, is ook een uit nemend middel om dien verkoop van bloem bollen te bevorderen. Het wetenschappelijk onderzoek, waarvoor heit bloembollenbedrijf zelf elk jaar aanmer kelijke subsidies geeft, is voor de uitbreiding van het afzetgebied ook van groote betee- kenis. Het laboratorium be Lisse, dat door zijn vestiging in het cenftrum der cultuur dagelijks contact met de practijk heeft, helpt op deze wijize eveneens het afzetgebied uit breiden. De komende Kinderpostzegels Een verzoek aan H.M. de Koningin Naar wij vernemen heeft de commissie voor de kinderpostzegels tot H.M. de Ko ningin het verzoek gericht, om haar toe stemming te willen verleenen tot het uit geven van kindenpostzegels met de bee'te- nis van H.K.H. Prinses Beatrix, zoo mogelijk met die van H.K.H. Prinses Juliana voor de uitgifte December 1938 tot begin Januari 1939. Omtrent dit verzoek is tot dusver nog geen beslissing genomen, Nu de réunie van oud-volontairs vari het Instructie-bataljon te Kampen is bepaald op 27, 28 en 29 Juli en men ook reeds verzekerd is van de aanwezigheid van de Ministers Colijn, Deckers en vele andere hooggeplaatsten in den landemogen de voormalige gebouwen van dit bataljon zich ten zeerste in de publieke belangstelling verheugen Militaire verloven met de feestdagen Helft der dienstplichtigen moet beschikbaar blijven Nieuwe regeling voor vrij vervoer De Minister van Defensie heeft be paald, dat het verleenen van verlof en van bewegingsvrijheid tot nader order moet worden beperkt, in dier voege, dat van de sterkte volgens het dagelijksch rapport steeds' de helft van het aantal officieren, onder-officieren, korporaals en soldaten (ook van de subsistenten), voor diensten bij de compagnie of het overeenkomstig onderdeel beschikbaar is Deze regeling geldt eveneens met betrek king -tot te verleenen verlof of bewegings vrijheid ter gelegenheid van het a.s. Paasch- en Pinksterfeest. Den militairen, aan wie, op grond van vorenstaande regeling, ter gelegenheid van het Paaschfeest of van het Pinksterfeest verlof wordt verleend, kan zulks worden toegestaan: a. voor het Paaschfeest van 15 April tot en met 18 April, met terugkeer per eerste reis gelegenheid op 19 April 1938 of b. voor het Pinksterfeest van 3 Juni tot en met 6 Juni met terugkeer per eerste reisge legenheid op 7 Juni 1938. Van het verlof, bedoeld sub a en b, komt voor de dienstplichtigen met uitzondering van de onderofficieren-capitulant een dag in mindering van het algemeen verlof. Vrij vervoei Voorts is ten aanzien van het reizen voor rijksregeling o.m. het volgende bepaald. Vervoer voor rijksrekening bij verlof of bewegingsvrijheid tegen afgifte van ver- voerbewijzen kan worden verleend: le. aan dienstplichtigen, aan de militai ren die behooren tot het reservepersoneel en aan de militairen, bedoeld in het eer ste lid van artikel 4, onder ten 2e. van punt f, van het „Reglement voor de mili taire ambtenaren der Kon. landmacht", voor wat alle genoemde categorieën van militairen betreft, beneden den rang van adjudant-onderofficier (vaandrig, kornet): a. die onafgebroken vijf tot ten hoogste acht maanden verplicht in werkelijken dienst moeten verblijven: tweemaal, (vroe ger éénmaal). b. die onafgebroken ten minste acht tot ten hoogste twaalf maanden verplicht in werkelijken dienst moeten verblijven: i maal, (vroeger tweemaal). c. die onafgebroken langer dan twaalf maanden verplicht in werkelijken dienst moeten verblijven: vijfmaal; (vroeger drie maal). d. die ten minste zes maanden onafge broken vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest onder het genot van soldij of zak geld (geen jaarwedde): éénmaal na afloop van elk tijdvak van zes maanden; 2e. aan soldijgenietende beroepsmilitai ren: viermaal per kalenderjaar, waarvan tweemaal (vroeger éénmaal) in het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni en twee maal (vroeger éénmaal) in het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December, met dien verstande, dat zij, die né. 31 Maart doch vóór 1 Juni, onderscheidenlijk nó. 30 Sep tember doch vóór 1 December als beroeps militair in dienst treden, in liet eerste, on derscheidenlijk in het tweede halfjaar van het betrokken kalenderjaar éénmaal aan spraak hebben op vervoer voor rijksreke ning, en zij'die op of na 1 Juni of op of na 1 December als beroepsmilitair in dienst treden in die maanden geen aanspraak hebben op vervoer voor rijksrekening; 3e. aan dienstplichtigen die als onder- officier-capitulanlt vrijwillig in werke lijken dienst zijn: viermaal (vroeger twee maal) per jaar, waarvan tweemaal in het tijdvak van 1 April tot en met 30 Septem ber en tweemaal in het tijdvak van 1 Oc tober tot en met 31 Maart, met dien ver stande, dat zij, die na 30 Juni doch vóór 1 September, onderscheidenlijk nü 31 De cember doch vóór 1 Maart, als 'onderoffi- cier-capitulant in dienst treden, in het be trokken halfjaarlijksche tijdvak éénmaal aanspraak hebben op vervoer voor rijks rekening en zij, die op of na 1 September of op of na 1 Maart als onderofficier-capi- tulant in dienst treden, in die maanden geen aanspraak hebben op vervoer voor rijksrekening, Sij brand Kuiper f Een menschenredder gestorven In het Marine Hospitaal teDen Hel der is in den ouderdom van 78 jaar overleden Sij brand Kuiper, een van de roemrijke oude garde der oude redders uit de Heldersche vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering"4 Sijbrand Kuiper behoort niet, tot die oude redders in de kringen der blauwe zeerid ders, die er een collectie medailles op na hield. Gedwongen door de levensomstan digheden koos hij liever de geldelijke looning voor zijn reddingen in plaats van een medaille. In de tijden van Dorus Rij kers en Janus Kuiper behoorde hij menig maal tot de koene bemanning van de red dingboot, die de haven van Nieuwediep uit ging, als er op de gevllarbjke gronden van de haaks een schip in nood zat. Hij maakte tal van moedige reddingen mee, waarvoor hij op lateren leeftijd onder scheiden werd met de bronzen medaille van de Oranje Nassau-orde. In totaal nam hij deel aan zeven reddin gen, waarbij 73 schipbreukelingen gered werden. Paard in benarde positie In een waterput gevallen en weer gered Gistermorgen om 5 uur werd de landbou wer H. te Eemnes wakker door een luid gekraak en lawaai, waardoor men dacht dat een gedeelte vatn de woning instortte. Bij een ingesteld onderzoek bemerkte de heer H. dat een paard uit de weide achter zijn huis op zijn erf terecht gekomen was. Om weer op het weiland te komen, moest het dier over een haag springen en bij het nemen van dien sprong kwam het paard op een luik van een waterput terecht, dat onder bet gewicht van het dier bezweek. Het paard zakte in den ongeveer twee me ter diepen put, waarin het bleef liggen Het beest lag op den rug en kon zich ter nauwernood bewegen. Daar de landbouwer H. geen kans zag het beest te redden, waar schuwde hij den eigenaar, den heer R. uit Blaricum. Er werd hulp eebaald en tensldtte was een tiental buren bijeen. Daar hijschwerk- tuigen ontbraken liepen de reddingspogin gen op niets uit en bereikte men alleen dat het beest op zijn pooiten kwam te staan. Op een gegeven moment kwam een der landbouwers op een lumineusen inval. Men haalde hooi uit den hooiberg van den land bouwer H. en wierp dit bij gedeelten in de put. Langzamerhand kwam het paard om hoog door op het hooi te gaan staan. Steeds meer hooi werd in den put geworpen, tot dat deze tot bovenaan gevuld was. Met het hooi was ook het paard bovenaan den put gekomen, dat dadelijk blij over zijn vrijheid naar het weiland draafde. Het dier had slechts lichte verwondingen. TWEE KINDEREN VERDRONKEN Tet Zoeter w oude is het vierjarig zoontje van den landbouwer A. K. bij het overstappen van een landhek in het water gevallen en verdronken. Een ouder broer tje. dat het ongeluk zag gebeuren, was van meening dat de dreumes zou gaan zwem men. Dat gebeurde echter niet en toen ging hij hulp roepen. Toen deze arriveerde was het kind al verdronken. Het 6-jarig dochtertje van den land arbeider P. de Braai, woonachtig in den Nieuw Neusenpolder te T e r n e u z e n is spelende in een drinkput voor het vee ge raakt, met gevolg, dat het meisje jammer lijk verdronk, of^lSd.ren Het betere fabrikaat VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De minister bereidt een wijziging voor van de tandheelkundige opleiding. Het standpunt van Minister Slotemaker inzake de wijziging van de leerlingen* schaal blijft afwijzend. In de sigarenindustrie is een voorloopiga afspraak bereikt inzake loonsverhooging. In verband met de uitspraak in de zaak* Arnoud heeft de Officier van Justitie cas* satie aangeteekend. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer zet de Minister van Onder* wijs zijn plannen inzake de spelling uiteeiï Te Roozendaal heeft zich een droevig familiedrama afgespeeld. Op de vergadering van de Alg. Vereen* voor Bloembollencultuur werd scherpe critiek op het hoofdbestuur uitgeoefend. President Roosevelt heeft in een bood* schap aan het congres een steunplan aan* bevolen voor de Amerikaansche spoor* wegen. De Chineesche guerilla-troepen zijn tof op 40 K.M. van Sjanghai genaderd. Geruchten over de vermissing Tsjanqf Kai Sjek. Groot-Brittannië wil te Genève rege* ling der Abessijnsche kwestie aanhangig maken. LAKVERF VAM WAGEMAKER5 Bpeca ROTTERDAM AMSTERDAM OPSLAG - EXPEDITIE -CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK 1 VRAAGT TARIEVEN I i PAULUSSEN N.V.- DEN HAAG! Vijf uur 5^ het our voor RIJNBENDE'S Zeer Oude If v* Zeer Goede Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN* SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur. ONDER EEN VRACHTAUTO In de Lage Bothofstraat te Enschedé was een aantal jongens aan het voetballen. Een van hen, de negenjarige J. G. Geverink liep daarbij plotseling voor een vrachtauto. De knaap werd aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel op slag dood was. Gboote BLOEHEN TENTGQNSTEIUNG !pf,f BEZOEKT TE BOSKOOP 14-30 APRIL 1938

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1