DE VOLKSSTEMMING IN GROOT-DUITSCHLAND Daladier vormt nieuwe Fransche regeering •4 4% MAANDAG n APRIL 1938 EERSTE BLAD PAG. s RONDBLIK DALADIER AAN BOD NA de verzwakking, welke het Fransche volksfront onder de beide voorgaande regeeringen, die van Chautemps en het tweede kabinet-Blum, reeds had ondergaan, heeft het zich thans onmachtig getoond, een nieuwe regeeringsploeg aan de macht te brengen. De communisten kwamen voor deelneming niet in aanmerking; de socialis ten wenschten zich, uit spijt over hun echec in den persoon van Blum, niet opnieuw ter beschikking te stellen. Zoo restte den chef der radicaal-socialisten Daladier, wien de opdracht tot formatie ten deel viel, niet veel anders dan het vinden van een groepeering, welke voor het overgroote gedeelte uit leden van zijn eigen partij zou moeten bestaan, geflankeerd door wat secondanten van wat links en rechts van de radicale groep zich bevindt Zoo gezien kan men het kabinet- Daladier niet bepaald stevig gegrondvest noemen; het wordt dan ook vrij algemeen beschouwd als een overgang naar een nieuw regiem. Want de voornaamste karak tertrek van de huidige regeering is wel, dat zij niet langer als de vertegenwoordigster van het communistisc.h-socialistisch-radicaal volksfront kan gelden; de wegen dezer groe pen zijn althans voorloopig uiteengegaan. Dat zulks agitatoren van het slag van den vakbondman Jouhaux allerminst bevalt, laat zich begrijpen. Zijn invloed dreigt er door te gaan tanen, vooral zoo Daladier aich inderdaad een man betoont en het aan durft, de wederom door stakers bezette fa brieken te doen ontruimen, desnoods door aanwending van geweld. Dit zou het ecnige middel zijn, om den weg naar den chaos te barricadeeren, en aan het kapitaal nieuw .vertrouwen in het Fransche bedrijfsleven in te boezemen. Overigens wacht den radicalen partij- en kabinetchef een bijna bovenmenschelijke taak, vooral wat de saneering der financiën aangaat. Gelijk elders in dit blad vermeld, zal het eerst nog naar een nieuw diepte punt moeten, eer er tijd is gewonnen voor heilzame maatregelen. Zulks is te betreuren, doch was te voorzien; met toovermiddelen komt men er niet. Frankrijk biedt heden ten dage wel een treurig beeld van ontred dering en verdeeldheid; hoe lang zal men dezen nieuwen redder van den verwarden nationalen boedel aan het beheer laten? HET „JA" VOOR DEN FUHRER IN streng contrast met wat de laatste weken in Frankrijk geschiedt, staat het nieuwste Groot-Duiische gebeuren, het uit brengen van het „Ja" voor den Führer, het welk niet als een verkiezing in den demo- cratischen zin, doch eerder als een soort van openbare geloofsbelijdenis moet worden be schouwd. Men vergunne ons deze uitdruk king, die in het kader van de Duitsche poli tiek, welke levensbeschouwing wil wezen, zeker niet geheel en al misplaatst 'is. Zoo heeft dan heel Groot-Duitschland, binnen de grenzen zooals die op 13 Maart geworden zijn, zich accoord verklaard met de Duitsch- Öostenrijksche aaneensluiting, en met het algemeen beleid van Adolf Hitler. Een ver rassing werd hier nauwelijks verwacht en heeft zich ook niet voorgedaan. Het percen tage voor-stemmers is nog wat verder om hoog gebracht; in Oostenrijk meldt men zelfs 99.75 pet ja-betuigers. Wij zullen niet beweren, dat men hiermede de grens van het onwaarschijnlijke zeer dicht benaderd heeft, ieder hebbe hieromtrent zijn eigen opinie, doch niemand zal kwalijk duiden, dat onze gedachten onwillekeurig uitgaan naar zeker Russisch kiesdistrict, waar men het bij een soortgelijke gelegenheid tot meer dan honderd procent stemmen voor Stalin wist te brengen, een bewijs ervan, dat té groote ijver schaadt Eén kant van deze „verkiezingen" is er, waarop wij hier nog even willen wijzen. De uitslag zij tot stand gekomen op de een of andere wijze, het nazi-regiem zal er al het voordeel uit putten, dat van de suggestie dezer getallen uitgaat De massa is plooi baar; ook de voormalige tegenstanders heb ben in meerderheid uit vrees of anderszins, wellicht uit ontmoediging, den nek ge bogen. De N.S.D.A.P. leest hieruit de beves tiging van haar kracht En de neutrale mid denstof, die heen en weer pleegt te golven als verspreid zand in zeewater, is weer eens, zij het voor korten tijd, geïmponeerd, in den geest van „Geef mij vier jaar!" Hitier en zijn kopstukken kunnen verder werken aan de nazificeering van het ver- groote rijk. Het zaad van de bloed-, ras- en bodemleer wordt verder en verder uitgewor pen; elk jaar is een nieuwe generatie der Hitlerjeugd als een versche akker. De tijd werkt voor het regiem. In het oude rijksgebied ruim 99 pet ja-stemmers Oostenrijk spant met gg% pet de kroon Hitiers dankwoord DE volksstemming in Duitschland en Oostenrijk heeft, dank zij een technisch bijna volmaakte organisatie, een zeer vlot verloop gehad. Een groot deel van de kie zers heeft aan den oproep om vóór den middag de kiezerstaak te vervullen, gev-ilg gegeven, zoodat de telkens herhaalde radio- aansporing: „Doet zoo snel mogelijk uw plicht jegens den Führer, die steeds voor u heeft gestreden!", feitelijk overbodig was. Het tellen der stemmen ging vlot in zijn werk, en reeds vroeg in den avond konden de uitslagen worden bekend gemaakt. In Weenen ging de publicatie nog wat stroever vermoedelijk omdat men daar nog niet bijs ter vertrouwd is met het stramme Prui sische tempo. In Berlijn, waar ruim 3 millioen kiezers ter stemming moesten, beschikte men over mcor dan 3000 stemlokalen. H i 11 e r, Hess, Him mier en Goebbel6 brachten, on middellijk bij hun aankomst in de hoofd stad, waarnaar zij uit Weenen terugkeer den, hun stem uit op het An ha loer Balm hof. In de beide rayon6 van Dahlem, waar Ds Niemöller placht te prediken, waren 1025 en 875 ja-stemmers, en reap. 27 en 32 neen- stemmers. De voorloopige uitslag van Berlijn luidde: 3.156.962 ja-s'emmen; 24000 neen-stemmen; ongeldig 2843. In Weenen was de uitslag: 1.219.331 ja; 4939 neen; ongeldig 2316. Merkwaardig was, dat de Weensche Tsje chische minderheid een eigen stembureau had aangevraagd en verkregen. Men was n.l in deze kring beducht, dat een zeer groot deel der neen-stemmen te Weenen op hun rekening zou worden geschoven. De Tsje chen hebben thans kunnen bewijzen zij hebben het ook daadwerkelijk gedaan dat zij in groote meerderheid op Hitier hun stem hebben uitgebracht Hoe Oostenrijk stemde In de Oostenrijksche landen werd, voor zoover voorloopig bekend, als volgt gestemd: In Karinthië zijn van de 240.049 stem gerechtigden 239.504 personen naar de stem bus getogen. Hiervan hebben 238.772 kiezers met „ja" gestemd, terwijl 407 „neen" stem den. Ongeldig: 325 stemmen. In Opper-Oostenrijk telde men 600.4SS „ja"-stemmen en 647 tegenstemmers. Ongeldig waren 357 stemmen. In Ne de r-Oo s t e nrij k werden 988.755 stemmen uitgebracht bij 990.144 stemgerech tigden; 986.190 personen stemden met pja'; 1433 met „neen". Ongeldig: 1106. In Vorarlberg waren 95.015 stemge rechtigden, er werden 93.690 stemmen uit gebracht; 91.905 kiezers stemden met Ja'; 1274 met „neen"'. Ongeldig waren 511 stem men. Voor Burgen la nd is het voorloopig eindresultaat: 168.736 stemgerechtigden] 168.689 uitgebrachte stammen; ja 168.576; neen: 61. Ongeldig: 52. Tirol: van de 215.161 stemgerechtigden verschenen er 214.403 bij de stembus. Daar van stemden er 212.581 met „ja' en 1218 met „neen" Ongeldig: 334. Salzburg: 156.571 stemgerechtigden; 155.333 uitgebrachte stemmen; „ja": 154.642; „neen": 458; ongeldig: 233. Stiermarken: 623.471 stemgerechtig den; ja: 621.490; neen: 831; ongeldig: 396. Voor de stad Weenen luidt de uitslag: Stemgerechtigden 1.232.745; uitgebrachte 6temmen: 1.226.586; ja: 1.219.331; neen: 4939 ongeldig: 2316. In de geboorteplaats van rijkskanselier Hitier, Braunau, stemden er van de 3341 stemgerechtigden 3336. Er waren vijf neen- stemmers. De uittocht uit Nederland Zooals reeds aangekondigd zijn talrijke extra-treinen uit Nederland vertrokken met „Auslanddeutsche", die naar een der Duit sche grenssteden pelgrimeerden, om aldaar hun stem uit te brengen. Te betreuren is. dat Nederlandsch spoorwegpersoneel voor Fa. H. J. Phaff Winschoten dit doel extra-Zondagsarbcid heeft moeten jrrichten Ook zeer vele autobussen waren voor de stemlustigen gerequireerd. Er werd op de stations streng toezicht uit geoefend, dut geen vlaggen of hakenkruis- insignes werden meegevoerd.'zoodat de poli tieke uittocht althans niet het karaker kreeg van een ongewenschte demonstratie. Overigens zorgde Duitsch coneulaatperso- neel, geassisteerd door treinleiders en onder treinleiders, dat op de perrons alles in strikte orde verliep, en ieder de plaats be zette, welke voor hem was gereserveerd. Dankwoord van den Führer „Veel heb ik van mijn vaderland ver wacht. De resultaten van de stemming eohter overtreffen nu toch, zooals ook in heel de rest van het rijk, al mijn verwach tingen." Met deze woorden ving de korte toespraak aan, die rijkskanselier Hitier Zondagavon laat nog voor de radio gehouden heeft, na dat gouwleider Bürckel hem uit Weenen de resultaten van het referendum had mede gedeeld. „Ik ben zoo gelukkig", aldus Hitier, „met de daarmede eindelijk bewezen ware inner lijke gezindheid van Duitsch Oostenrijk en met het mij geschonken vertrouwen. Want deze thans door het geheele Duitsche volk voltrokken historische bevestiging van de verecniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk beteekent tegelijkerijd de hoogste recht vaardiging van mijn geheele optreden tot op dit oogenblik. Voor mij is derhalve dit uur het fierste van mijn leven. Ik kan niet anders dan het geheele Duitsche volk en io de eerste plaats mijn eigen dierbaar vader land uit het diepst van mijn hart danken." Deze woorden van den Führer vormd?n bet besluit van een geestdriftigen verkie zingsdag. De Spaansche burgeroorlog Een deel der Oost kust wordt ontruimd Opmarsch in het Pyreneeëngebied Bij San Maleo, dat dicht bij de Middet- landsche Zee is gelegen, hebben de troepen van Franco een geheele republikeinscbe compagnie en haar officieren gevangen ge nomen. Volgens de verklaringen van deze gevange nen zou de republikeinscbe legerleiding be vel gegeven hebben, alle steden en dorpen, die tusschen Penicarlo en Tortosa liggen, te ontruimen. Van nationalistische zijde leidt men hieruit af, dat de republikeinen ver wachten, dat dit gedeelte van de Oostkust weldra voor hen verloren zal gaan. Reeds is men begonnen met de bevolking naar Va lencia over te brengen. De Navarreesche brigades, die in het Noorden opereeren, hebben thans een uitge strekt gebied, dat door de Pyreneeën worit afgesloten, omsingeld en daardoor "enige duizenden repuhijkeinsohe soldaten van Barcelona afgesneden. De nationalistische infartterie heeft, aan deai linkeroever van de Esera, de Sierra Bocamorta bereikt en staat nu op 40 K.M. afstan 1 van de Fransche grens. Voor haar ligt de Turbon-berg, die een hoogte van 2492 meter heeft. Zoo goed als alle republikeinsche legerafdeelingen, dit' zich nog in Opper-Aragon bevinden, aldus United Press, zitten nu in een val, daar alie wegen naar het Zuiden en Oosten dcor de witten bezet zijn. Hun rest geen andere .uit weg meer dan naar de Fransche grens. Explosie aan boord van Grieksch schip Aan boord van het Grieksche s.s. „Mount Kvllene", dat op 2 April in ballast van Am sterdam naar Panama vertrok, is op 200 K.M. tem Noorden van de Spaansche kust een zware ontploffing voorgevallen. De beman ning berindt zich nog aan boord; zij zond noodseinen uit. welke door de „Europa" wer den opgevangen. De „Mount Kyllene" moet tengevolge van de explosie in tweeën zijn gebroken. DE STRIJD IN DE PROVINCIE SJANTOENG. Tsinan of Tsinanfoe. de hoofdstad der Chineesche provincie Sjantoengis door de troepen van Tsjang Kai Sjek op de Japanners heroverd. EEN OVERWEGEND RADICAAL KABINET Socialisten onthouden zich van deelneming Daladier heeft het sterk bewind te vestigen. Daartoe heeft hij o.a. een soort van directorium uit zijn medewerkers gevormd, dat eiken dag zal bijeenkomen om de belangrijkste be sluiten in onderling overleg te nemen. Zit ting hierin zullen hebben de minister-pre sident zelf en de heeren Chautemps, Reynaud, Sarraut en Bonnet. Het vooruitzicht bestaat, dat het kabinet- Daladier zich allereerst tegen de fabrieks- bezettingen zal keeren, alhoe wel dit vraag stuk een zeer heet hangijzer is. De huidige stakingen in de Parijsche metaal-indus trie omvat immers om streeks 60.000 stakers! Ont ruiming, met de sterke arm van fabrieken en werkplaat sen, zou wel tot Daladier catastrofe kunnen leiden De extremistische leider der vakbonden, Léon Jouhaux, heeft daarop reeds in het publiek gezinspeeld, toen hij te St Quentin de dreigende woorden sprak: „Indien de heeren van het parlement ge- looven, dat het volksfront reeds heeft af- gedaan, vergissen zij zich. Op de werke lijkheid, die door het volksfront vertegen woordigd blijft, moet men een regeering opbouwen. Elke andere kabinetsformatie kan moeilijkheden verwekken, die eer catastrofe zouden kunnen veroorzaken." De linancieele plannen Op financteel terrein schijnt de re geering zich voor het oogenblik te wil len bepalen tot het vragen van een nieuw voorschot van de Banque de France, tot een bedrag van 5 A 7 mil liard frs. In de weken, die men met behulp van deze nieuwe inflatie door zal kunnen komen, zou dan gewerkt kunnen worden aan de voorbereiding van de uitgifte eener groote defensie- leening van 10 A 15 milliard frs., ter wijl tevens een herstelprogramma, ge baseerd op een terugkeer van het ver trouwen, zou kunnen worden opgesteld, waarschijnlijk in den geest van het plan, dat de laatste regeering-Chau- temps aan het parlement wilde voor leggen, toen zij door de houding der socialisten gedwongen werd af te tre den. Radio-woord van den premier De nieuwe minister-president heeft reeds gisteravond zich door middel van de mi crofoon tot het Fransche volk gericht Als hoofd der regeering, zeide hij, en in het besef van de verantwoordelijkheid, die ik draag ten opzichte van de lotsbestem ming van het vaderland, richt ik mij van avond tot alle Franschen. Ik heb de macht niet gezocht. Nauwelijks eenige maanden geleden wilde ik de opdracht niet vaarden, omdat ik mij uitsluitend wilde wijden aan de Nationale Verdediging. Thans echter heb ik zonder aarzeling het beroep, dat het staatshoofd mij deed, be antwoord. De ernstige moeilijkheden, die zich in het binnenland hebben opgestapeld en de moeilijkheden aan onze grenzen, die nóg ernstiger dreigden te worden, indien Frank rijk niet besloten was, vrij en sterjc te blij ven, verplichten mij, de verantwoordelijk heid voor het bewind te aanvaarden, ten einde mijn algeheelen plicht te doen, als republikein en als Franschman. Het is dan ook krachtens dezen dubbelen plicht, dat ik tot u spreek. Zelf voortgekomen uit het arbeidzame volk, dat ik vast besloten ben trouw te blij ven, weet ik, dat ik mij kan richten tot u, het Fransche volk. Toen ik zware offers u vroeg om onze nationale defensie op het peil te brengen dat aan de behoeften, an het huidige uur beantwoordt, hebt gij an mijn oproep gehoor gegeven. I Gij hebt uw goedkeuring gehecht aan hev verk, dat ik verrichtte in de stilte van het departement van Oorlog, maar thans komt do Nationale Verdediging buiten het kader a een louter militaire organisatie. Thans alles wat betrekking heeft op het leven n ons land, thans zijn alle politieke, so ciale, economische en financieele vraag-1 stukken nauw verbonden aan het vraag stuk van de veiligheid, dat zelf weer nauw: erbonden is met de handhaving van den vrede. Thans is er geen reeks afzonderlijke pro blemen meer. Er is maar één en hetzelfde probleem; het welzijn van het land is één geheel. En men moet daarvan alle lasten! aanvaarden. Ik vraag u derhalve mij be hulpzaam te zijn bij het goed volvoeren van de moeilijkste en meest gecompliceer de taak, die ik tot nu toe op mij nam. Wat wij moeten hoeden is niet een kille ab-1 stractie, maar het rechtvaardigste en men- schelijkste van alle vaderlanden. De Chineezen heroveren e T sinanloe ;t, |d De Chineesche troepen hebben de om- 1 muurde stad Tsinanfoe, hoofdplaats van do (provincie Sjantoeng, welke gedurende drie maajiden in Japansche handen is geweest, j!" heroverd. Na de poorten bestormd te heb- ben, zijn zij de stad binnengetrokken. In de'J! straten wordt hevig gestreden. e Deze Chineesche troejien vormen een deel e van de legermacht, welke veertien dagen b geleden hPt groote kanaal is overgestoken, it terwijl een ander deel naar het Zuiden is z getrokken en de achterhoede der Japanscho* troepen heeft bestookt Onvoorzichtig overgestoken Ernstig verkeersongeval bij Oss Onder de gemeente H e e s ch, bij Oss, is een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarnjj twee personen, van wie één levensgevaarlijk, zijn gewond. Toen de 55-jarige Manders en de 50-jarige Egelmeer, beiden uit Heesch, den rijksweg, voorrangsweg, wilden oversteken, werden zij door een auto, waarin personen gezeten wa ren afkomstig uit Waalwijk en die op weg waren naar Duitschland om hun stemplicht uit te oefenen, aangereden. M. en EJ werden met een smak tegen den grond geslingerd. Spoedig was geneeskundi ge en geestelijke hulp ter plaatse. De heer Egelmeer kon, na in een nabij- zijnd café te zijn binnengebracht en door dokter Bouwman te zijn behandeld, per auto lar zijn huis worden vervoerd. De heer Manders was er erger aan toe. Hij is in levensgevaarlijken toestand naar het Liefdegesticht te Heesch overgebracht. De rijksveldwachter van Heesuh heeft pro- is-verbaal opgemaakt, doch het blijkt dat den bestuurder geen schuld treft. ZELDZAAM LEGAAT ih Een Jongelingsvereeniging, die een legaat ontvangt, behoort tot de zeldzaamheden A Zulk een uitzondering kwam ter sprake in ld de kerkeraadsvergadering van de Geref.- U Kerk van Amsterdam, waar bleek, dat fa aan de G.J.V. „Gideon" door een zuster der st gemeente een legaat was vermaakt. Aange- 21 zien deze verecniging door samensmelting fa met de G.J.V. „Pro Rege" in 1934 was opge- n heven, werd laatstgenoemde vereeniging de 'h ;iuanifto. r De kerkeraad machtigde de Commissie" van Beheer het legaat aan „Pro Rcge" uitu( te keeren, P 4 sckitWiend VOOR MEUBELEN VLOEPEN EN IV LINOLEUM MANSION POLISH VOOP DONKER HOUT: MANSION DONKER J „Dat hébben ze niet gevraagd. Jij moest je wantrouwen ook eindelijk eens laten varen. Dat de jongen al eens eerder naar een meisje keek, nu ja, maar ten opzichte van Willy toont hij zich standvastig genoeg, zou ik denken". „Och ja. Dat, waar je voor vechten moet, lokt je het meest" „Laat je vader dat maar niet hooren". „Niemand zal het hooren. behalve Hans zelf. Die neem ïk nog eens onderhanden, nu de kans zoo groot is, dat hij wint. 'k Had het nooit gedacht. Mevrouw Verduynen's sym pathie heeft hij niet, dat weet ik zeker". „Die verovert hij wel, als hij er een keer geweest is!" Inderdaad viel Hans niet tegen bij zijn bezoek aan Willy's ouders. „Van dien jongen geldt: hij is niet ver van het Koninkrijk Gods", zei meester na het lange, ernstige gesprek. Hoe vond jij hem?" „Als we een zoon hadden, mocht die hem gerust tot vriend, maar we hebben een dochter", was het antwoord. „Ik wil er nog even over denken. Een overijld besluit nemen is nooit goed. Zooals ik er nu voorsta, zou ik zeggen: we moesten maar toestaan, dat hij haar eens per week bezoekt. Van een publieke verloving wil ik natuurlijk niets weten. We zouden hem daarvoor veel beter moeten kennen en er zeker van moeten zijn, dat hij op den goeden weg was". „Dat komt ook wel". Meester begreep de zin dier woorden wel, maar antwoord de er niet op. Er zou nog heel wat moeten gebeuren, eer hij zijn toestemming tot verloven gaf. Dat zou ze wel ondervinden. Den volgenden Maandag mocht Willy Hans vertellen, dat haar ouders zijn bezoeken hadden goedgevonden. Verande ring in hun leven bracht dit feitelijk niet. HOOFDSTUK XXXIV Woudwijks school werd oud, tè oud. Had Woudwijks meester deze omstandigheid niet met zijn school gedeeld, voorzeker had er dan al lang een nieuwe gestaan, misschien ook waren er in dat geval twee verrezen. Waarom ook niet nu alles zoo voordeelig was en zoo makkelijk ging? Twee scholen ja, het nieuwe dorp was al sinds jaren fel verontwaardigd over het feit, dat het zijn kinderen wel één a twee kilometer naar school moest sturen. Erkend moet worden, dat het verreweg het grootste aantal der leerlingen leverde, maar de school stond nu eenmaal in het oude dorp. Toen die gesticht werd, kon men immers* niet weten, dat eenmaal het nieuwe dorp er zijn zou? Het nieuwe dorp met een mooie nieuwe school Maar meester Verduynen was er nog. Den ouden meester dat aandoen, de school, waaraan hij zijn leven had gewijd en die onder hem tot bloei was gekomen, zoo'n aderlating doen ondergaan, nee, dat wou het nieuwe dorp niet op zijn ge weten hebben. Dan maar gewacht tot de oude man met pen sioen ging. Toen evenwel die tijd naderbij kwam, was door beperkende bepalingen de scholenbouw al weer sterk besnoeid en bleef het een onbeantwoorde vraag of aan Woudewijk het bezit van twee scholen zou worden toegestaan. Toch een nieuwe school moest er komen, dat erkende zelfs de oude meester. Vele vergaderingen waren noodig om tot het besluit te komen, de nieuwe school te doen verrijzen ongeveer midden tusschen het oude en nieuwe dorp in. Óngevéér! Iets over de helft in de richting van het nieuwe dorp. Dit geschiedde deels ter wille der eerlijkheid, deels ten gerieve van Klaas Brak, die daar nog een stuk land had liggen, dat volgens zijn zeg gen toch nergens voor deugde. Het bracht nu nog een meer dan behoorlijke prijs op. Werkelijk, het was een alleszins bevredigende schikking. In het oude dorp kon in de oude school onder leiding van den ouden meester het onderwijs ongestoord voortgaan, tot dat de nieuwe school klaar was en er ook een nieuwe mees ter zou zijn gekomen. Aanmerkende, dat oude boomen her verplanten slecht verdragen, had men het zóó geregeld, dat de inwijding der nieuwe school zou kunnen samenvallen met de installatie van het nieuwe hoofd. Bij een nieuwe school behoort een nieuw huis. Prachtig. Nu hoefde men den ouden meester niet uit zijn wo ning te drijven. Nu kon hij tegen een betamelijke huur er in blijven wonen, zoolang hij leefde. Dus naderde dan de tijd. waar juffrouw Verduynen jaren naar had uitgezien. Nog een maand of wat en ze zouden vrij zijn. Thans konden ze plannen gaan maken. Maar nie mand noemde een plan. Zelfs Willy niet. Willy, nu verloofd, woonde nog steeds bij de Berendses. Daar kon een eind aan komen, als vader gepensionneerd werd. „Zou je die oude menschen heusch naar Utrecht willen halen?" had Hans gevraagd. „Ze wennen niet in een stad, geloof me". „Nee, maar als ze eens in Bilthoven gingen wonen, of Baarn of Driebergen!" „Je hebt nog maar een klein jaar, als je vader met pensioen L gaat. Vind je, dat het de moeite loont, ze daarvoor te laten opbreken?" ;c Willy gaf het antwoord, dat Hans vreesde, niet. Ze be gréép, dat hij het vreesde, daarom hield ze het in. Toch 1 wat zou het heerlijk zijn! Hans werkte, als rechtskundig adviseur bij een Amsterdamsche maatschappij, was in Utrecht'! blijven wonen. In plaats van Utrecht kon hij een andere c plaats kiezen. Als zij zich dan daar later als tandarts vestig- 1 de in het groote huis, dat ze zich eenmaal droomde, zou daar ook wel plaats voor vader en moeder zijn. Maar nee, ze -.vist wel, dat kon niet. t Zou nooit goed worden. Hans en moeder bij elkaar, dat ging niet. Trouwens met vader zou het op i den duur ook misloopen. Vader en moeder waren oud, vast geroest in hun ideeën. Hans was nu eenmaal anders. Als ze 1 het hem voorstelde, o, hij zou toestemmen, wist ze, Hans had immers alles voor haar over, weigerde haar nooit iets, zocht il in de eerste plaats haar geluk. Hij mocht niet eens merken, dat haar wenschen in die richting gingen, want dan was hij in staat, er zelf over te beginnen. Nee, dat wou ze niet. Ze wist best, dat hij vaak moeite had om zich te beheerschen. op .1 Zaterdag en Zondag. Moeder zou willen, dat ieder precies zoo dacht, als zij, en zou haar ideeën aan iedereen willen op- dringen. Hans wist handig de klippen te ontzeilen, ging aller- i aardigst met vader en moeder om, maar toch wist ze hem niet geheel van eigenbelang vrij, als hij zuchtte: „kon ik je ook maar eens meenemen te weekenden naar familie van mij. '(Wordt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2