ZATERDAG g APRIL 1938 TWEEDE BLAD PAG. J LIJDERS aan MAAGPIJN maagkrampzuurhartwater en slechte spijs vertering zullen baat vin den bij het gebruik van het reeds vijftig jaren in den handel zijnde BOOM'S MAAGPOEDER Alleen echt indien de ver pakking is voorzien van BOOM. f 7.29 per doos; per halve erlondsch fabrika ROFFELRIJMEN DE PRIM AVER A De Primavera 'Acht en dertig, ln enkle etmalen gegroeid, Een lusthof als een toov er sprookje, Is in Het is een paradijs van tinten. Hier is de schoonste bloemenpracht Van vele deelen van de wereld In harmonie bijeen gebracht. Hier is de zuivre ongereptheid Der scheppingsweelde: kleur en geur Volmaakt, in duizend variaties, Veredeld door des kenners keur De winter bracht er zijn gewassen, Voortreffelijk geconserveerd. De lente heeft in teere toetsen Haar praalgewaad geëtaleerd. De zomer steekt met rijpe rozen De drie getijden naar de kroon. De herfst mocht niet ten achter blijven En stelt reeds dahlia's ten toon. Wat hier de nijvre kweekers bieden Is waarlijk boven alle lof: Gods schepping schijnt zich V overtref- ln deze lust- en lentehof. [Jen (Nadruk verboden) LEO LENS Mr JOH. ENSCHEDé t In den ouderdom van 59 jaar is na een langdurige ziekte te Heemstede nver- leden Mr. Joh. Enschedé, mededirec teur van de Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen te Haarlem, en commissa ris van de N.V. Oprechte Haarlemsche Coo» rant. Sportmenschen gebruiken alleen SUPERFINE (Wettig gedeponeerd) BLUVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING BEZOEKT BRUGGE KUNSTSTAD Al wie voornemens is de Gentsche Flora liet (13-24 April 1938) te bezoeken, mag niet nalaten een bezoek te brengen aan BRUGGE, het alomvermaarde „VENETIË VAN HET NOORDEN" Grootsche historische gebouwen, belton, kerken, rijke musea, schilderachtige reien, bruggen en gevels. Indrukwekkende processie van het H. Bloed (uitgang Maandag 9 Mei 1938). Stemmige avondbeiaard concerten verrassende boottochtjes op de schilder achtige reien - mooie uitstapjes naar de kuststeden op enkele kilometers atstand. Van GENT naar BRUGGE per spoor 25 minuten OFFICIEEL INLICHTINGSKANTOOR, HALLE Markt Telefoon 32.812 Vanaf den Haagschen Toren De Hofstad en het Parlement Gezonde en ongezonde be langstelling. Niets nieuws onder de zon. -Gemeen schapsgoederen en gemeen schapsgevoel. Tusschen Den Haag en het Parlementaire leven bestaat een nauwe band, dooh geen knellende. In het pas ver schenen werk „De Neder- landsche Volkskarakters" wordt er aan herinnerd, dat de vroegere burgemeester van het Sticht, de heer Rei ger droomde van Utrecht als de hoofdstad des lands. We weten niet, of de Hagenaar diergelijke pretenties koes tert het is intusschen wel uitzonderlijk dat ten onzent het Parlement niet in de hoofdstad des lands verga dert in elk geval is zeker dat bij de gebouwen van de Staten-Generaal bewaart als een dierbare schat. En de liefde komt in geen enkel opzicht slechts van één kant. Zoo wonen er van de 100 leden der Tweede Kamer meer dan 30 in onze stad. De afschaf fing van het districtenstelsel en de in voering van de evenredige vertegenwoordi ging heeft dezen toestand bevorderd. In 't algemeen is een dergelijke stemmenverhou ding weinig te loven. Maar voor Den Haag is het een reden temeer, om zich aan het Parlement verknocht te voelen. Ook overigens staat de Staten-Generaal niet los van het dagelijksch leven. Een lid van een organisatie, die. naar terecht is op gemerkt, noch nationaal, noch sociaal, doch alleen maar beweging is, meende dezer da gen te moeten opmerken, dat ons Parlement „volksvreemd" is. Maar ware dit het geval, dan zouden de Kamers over voortdurend gemis aan belang stelling van de zijde van het publiek heb ben te klagen. Zulks nu is niet het geval. Als regel kan men op het ruime Binnen hof behalve de ronddwarrelende duiven- schaar enkele lieden zien wandelen, wier hoofddeksel van een koperen plaat is voor zien, waarop in de één of andere taal het woord „gids" staat vermeld. Deze menschen hebben hun hoogtijdagen, als de Eerste Ka mer bijeenkomt, want dan kunnen zij den bezoeker overhalen tot een bezichtiging van het college. Zulke belangstelling bestaat er ook. Maar van eenigszins ander karakter was toch wel de interesse, die deze week aan den dag werd gelegd, toen in de Tweede Ka mer de Oss-sche kwestie aan de orde ko men zou. Is er zoo'n aangelegenheid op handen, die in staat is, de hoofden en de beenen op gang ie brengen, dan wordt al gauw een rij gevormd van gegadigden voor de publieke tribune. Met deze publieke tri bune is het ietwat vreemd gesteld. Zij werkt namelijk de belangstelling voor politieke zaken weinig in de hand. Haar afmetingen 'zijn van dien aard, dat de vraag het aan bod pleegt te overtreffen, en zulks is voor al dan zoo, als een kwestie ter spraike komt, die buiten het Parlement reeds eenige ver maardheid verworven heeft. De functie van de publieke tribune in on9 parlementaire leven is gering. Luisteren blijft de plicht. Het schijnt niet uitgesloten, dat bij den aanvapg van de Fransche revo lutie de toeschouwers vanuit den hooge op de leden van de Staten-Generaal te Parijs invloed hebben uitgeoefend. Het moet ook weinig verlokkelijk zijn, te weten dat eeni ge wijze van stemmen, hetzij met „ja", of met „neen", een pak slaag of erger ten ge voige kan hebben. Kort na de Fransche Re volutie is men blijkbaar ten onzent de twij felachtige waarde van de tribune, wat dit betreft, niet geheel vergeten, want in De cember 1816 en later liet het publiek meer malen door geschreeuw van zijn aanwezig heid blijken. Op gezette tijden achtte sindsdien de een of ander zich geroepen, zij het ook onge vraagd zijn meening in een bepaalde rich ting te uiten. Het merkwaardige is wel, dat deze onberaden uitroepen vooral dan ge signaleerd worden, als een nieuwe partij of richting van nogal revolutionair karakter in het Parlement zitting krijgt. Zoo bij het opkomen van de socialistische arbeidersbe weging, en zoo ook liet tijdens de vergade ring van Donderdag j.L een aanhanger van de N.S.B. zich hooren. De geschiedenis .her haalt zich. In zijn werk over „Het Voorzitterschap in de Staten-Generaal", geeft Mr G. Seret van zulke incidenten verschillende voor beelden. Eén ervan zullen we hier vermel den. Op 8 December 189S stelde bij de be handeling van de Justitiebegrooting de heer Van Kol, sprekende over de inrichting van de cachotten van Rijksopvoedingsgestichten de vraag: „Kan men dan nog spreken van hunne behandeling? Hebben die schipbreu kelingen van de kapitalistische maatschap pij geen beter lot verdiend?" Bij deze woor den weerklonk toejuiching op de publieke tribune. De voorzitter zeide daarop: „Mag ik den heer Van Kol verzoeken een oogen- blik te zwijgen! Ik gelast, dat de tribune worde ontruimd; het is mij onmogelijk na te gaan wie de rust heeft verstoord, zoodat de tribune geheel moet worden ontruimd". Zoo ziet men, dat de N.S B. bij het ge schreeuw vam Donderdag zich zelfs toen niet tot eenige oorspronkelijkheid kon op werken. Met meer instemming nemen we kennis van de woorden, door een Hagenaar in de vorige eeuw geschreven: „Het Binnenhof is de gehoorte-plek van Den Haag en vormt het tabernakel van Nederlands historie. Alles herinnert hier aan de grootste en roemrijkste gebeurtenissen in ons volksbe staan Op 't Binnenhof woonden en arbeid den onze stadhouders en uitstekendste staatslieden; op het Binnenhof ontlook de Republiek der Vereenigde Nederlanden in hare macht, grootheid en heerlijkheid". Aan zulke tradities wil Den Haag mèt Ne derland gaarne vasthouden. Gisteren maakte de Dieseltrein een proeftocht door Limburg tot Maastricht, in verband met de nieuwe snel- Het derde bataljon van de Grenadier Guards verlaat Windsor Castte na de afwisseling van de wacht, welke verbinding. Een opname van den trein in het Maasdal te Bunde. in verband met het verblijf van de Engelsche koninklijke familie in het kasteel, aldaar plaats vindt. Men meene echter niet, dat het Parle ment het eenige kleinood is van den Hage naar. Ongetwijfeld zullen we gelegenheid hebben, in een van de volgende Torenbrie- ven andere, evenzeer gewaardeerde g e - meenschapsgoederen op te mer ken. Thans volstaan we slechts met de mede deeling, dat het gemeenschapsge voel zich dezer dagen wel heel treffend openbaarde, toen de Crisiscollecte aanmer kelijk meer opbracht dan vorig jaar. Mogen we ervoor bewaard blijven, aan de crisis en haar ellende achteloos te gaan gewennen, inplaats van te helpen, waar hulp vereischt wordt- TORENWACHTER Productieve werkverschaffing Wie volgt het goede voorbeeld? De Minister van Financiën maakt be kend, dat met de bedoeling om te wor den aangewend voor productieve werk verschaffing, de volgende vrijwillige bij dragen in 's Rijks schatkist zijn ge stort: Deventer, ouderpaar f 100; een Ne derlander f 100.—; M. J. K. te D. f 25,—; E. B. te A. f 500,J. ten M. te G. f 100,een werkende vrouw f 10, een 82-jarige weduwe f 2,50. BESCHUIT EN BANKETFABRIEK te BARENDRECHT bij Rotterdam. Telei 100. Gisteren werd in de bollenstreek bij Lisse en Hillegom een trekschuitendienst geopend, waarmede vele bezoo» kers(sters) op ouderwetsche manier de schoonheid van het bollenland kunnen bewonderen. Tijdens den rondgang van H. M. de Koningin door den fraaien bloemen- en plantentuin, waarin de Nenijtohal tijdens de „Primavera" is omgetooverd. In gezelschap van H. M. bevinden zich de heeren Hartlieb en Hane- graaff, die H. M. van voorlichting dienden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5