lliruurr JTriJtórijr (ümtraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De kwestie-Oss in de Tweede Kamer abonntmtntsprtjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 255 Franco per post 2.35 portokosten Per weekf 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending.*•- 550 Alles bij vooruitbetaling tosse nummers 5 cl. met Zondagsblad 77» Cfc No. 6364 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 8 APRIL 1938 18e Jaargang I3iil)erttntirprtj?en: Van 1 tot 5 regels1.177* Elke regel meerf 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerOA* Voor het bevragen aan 'i bureau wordt berekend 0.10 (De mededeelingen van Minister Goseling maakten zichtbaar indruk Trouw aan wet en gezag mogen niet in verdenking komen Wat gebeurt er te Oss, het veelbespro ken Oss? Deze vraag zullen velen in Nederland zich in den loop der laatste dagen heb ben gesteld. Ook na het antwoord, dat door minister Goseling gegeven is op .vragen van den heer Wijnkoop over de maatregelen, welke tegen de Kon. mareohaussée te Oss zijn getroffen. Met dat bescheid kon de zaak niet afloo- pen. We waren dan ook het gevoelen toe gedaan, dat een parlementaire behandeling vrijwel onvermijdelijk mocht heeten, ten einde het Nederlandsche volk volledig ge rust te stellen. Politie en Justitie mogen niet in op spraak'zijn. Het vertrouwen in onze rech terlijke autoriteiten moet ongeschokt blij ven en zeker moet ook de gedachte niet kunnen ontstaan, dat in den kring van het justitieels apparaat tweeërlei rechtsbedoe ling mogelijk is. De vraag is gehoord: wat is er in Des toch gebeurd, dat men tot den bekenden scherpen maatregel tegen de marechaussée brigade is overgegaan? Waarom moet ze van opsporingsonder zoek zich onthouden na het voortreffelijk zuiveringswerk van voor enkele jaren, dat Zeis Koninklijke waardeering heeft gevon den? Waarom deze maatregel, nu zij pas ,weer een ernstig zedenmisdrijf, waarover sinds lang gesproken werd, heeft ontmas kerd terwijl de gemeentepolitie zich, even als in het .verleden, onmachtig beeft be- itoond? Welke verkeerde methoden zijn gebruikt öm zoo kras een maatregel te rechtvaardi gen? Zelfs allle schijn moet hier worden weg gevaagd. De interpellatie van den heer Drop heeft [daartoe uitnemend dienst gedaan. Sobere interpellatie Erkend moet, dat de interpellant met zakelijkheid en gepaste soberheid te werk is gegaan. Er was wel groot verschil met hetgeen in de hem verwante pens om van het nat.-socialistische dagblad te zwijgen over het onderwerp der interpellatie te lezen is geweest Na te hebben herinnerd aan hetgeen de marechaussee te Oss in den loop der jaren heeft „opgeknapt" nadat gemeente- en rijkspolitie een groot aantal misdrijven met tot oplossing hadden weten te brengen heeft de heer Drop een zestal vragen toe gelicht Ze hadden voornamelijk een infor matief karakter. Zeg ons, zoo vroeg hij, de feiten, waarop uw beslissing steunt. Sinds hoelang is u gebleken, dat de Ossche mare- ohaussée's bij him opsporingsonderzoek ver keerde methoden toepasten? Opening van zaken achtte de interpellant noodig in het belang der rechtszekerheid. Onzekerheid ra dit opzicht verdraagt het Nederlandsche Volk niet Het ministerieels antwoord bracht de gevraagde opheldering in ruime mate. Minister Goseling heeft in een rede van een uur de gewenschte informaties gaarne gegeven. Hij verklaarde zioh zelfs dankbaar voor de interpellatie. Voorop ging de opmerking, dat in ons land de overheid voor haar daden nog 6teeds verantwoording schuldig is aan Kroon en volksvertegenwoordiging. Elders worden soms „opruimingen" onder perso nen gehouden en het volkmoet zwij gen. De lieeren Wijnkoop en Rost van Ton ningen begrepen deze opmerking wel, maar laatstgenoemde verloor er toch niets van zijn vrijmoedigheid, om het woord onbe schaamdheid niet te gebruiken, door. Verder wees de minister er op, dat deze zaak met de noodige bezinning die in de pers niet altijd betracht is moet worden behandeld. Het gaat hier om feiten in opspo- ringsarbeid. Dat is politiewerk en daar om kon de minister zich met het geval inlaten, de opsporingsbevoegdheid tij delijk opschorten, terwijl de preven tieve dienst door kon gaan in afwach ting van de overplaatsingen, die noo dig worden geacht. In Oss zijn thans nog 2 van de 4 man aan- iwezig, die indertijd uit de brigade van 20 man werden gedecoreerd. Een fout is mis schien geweest, dat aan hen overvloedig en te langdurig lof is toegezwaaid, meende de minister Hij zegt dat, -met alle waardeering voor hetgeen door de brigade is verricht. Met lof kan men menschen ook schaden en hen moreel ondermijnen. Het corps marechaussée is een onmisbaar brgaan, dat geheel in de hand der Re geering moet blijven, en de rechten en vrij heden der burgers behooren ook in politie zaken te worden geëerbiedigd, het gezag mag geen schade lijden en heeft zonder aan zien des persoons op te treden. De aanleiding tot 'de getroffen maatregelen, 'die. voor zoover hij er bij betrokken is, met algéheele medewerking en instemming van den minister van Defensie genomen zijn, had de minister gevonden in ernstige fou ten, die bij opsporingswerk waren begaan. Bij zijn nadere uiteenzetting stelde [Ie minister* in, overeenstemming met verklaringen van den chef der brigade, voorop, dat heel het geval niets te ma ken heeft met de strafzaak tegen zeke ren bedrijfsdirecteur. Deze aangelegen heid heeft een normaal verloop. De ver- dachte is in arrest en van zijn ontslag daaruit is geen sprake. Het onderzoek is reeds een behoorlijk eind gevorderd. In deze zaak heeft de brigade, zoo verklaarde Ce minister lofwaardige activiteit getoond. Niet geheel eens waren we het met zijn opmerking, dat de klacht „toevallig" het eerst bij de marechaussée inkwam en niet bij de politie. De veronderstelling is toch gezien de historie niet al te ongegrond, dat de klaagster meer vertrouwen had in de mannen van 1934 en 1935 dan in de plaatselijke politie, welker hoofd bij herha ling verklaard' had, dat er in Os6 niets bij zonders aan de hand was. Nooit kon zij iets ontdekken omtrent de menigvuldige bran den en misdaden. Welke waren nu de fouten waarop de minister doelde? Ze waren hem sinds een achttal dagen bekend. Twee gevallen zijn van ouderen datum en hadden reeds aanleiding gegeven aan de brigade te verbieden zich in te laten met zaken, waarbij organen der gemeente Oss betrokken waren. Dit verbod, als waar schuwing bedoeld, dateert van 15 Nov. 1937. Op lichtvaardige wijze is in die gevallen tot arrestatie overgegaan. Dat heeft zich onlangs herhaald bij hetgeen met den as suradeur v. d. H. geschied is. Zelfs bij ver schillende futiele civiele zaken had wille keurige vrijheidsberooving plaats. Verder is een onderzoek ingesteld tegen twee geestelijken, terwijl vast stond dat van een strafbaar feit geen sprake was en zoo zich dat in het verleden al voorgedaan had, het in ieder geval verjaard was. Een minderjarige werd gehoord in bijzijn van den aangever, een man, die 18 straf vonnissen te zijnen laste had, over een geval van verscheidene j'aren terug, toen de toenmaals 13-jarige ook reeds verklaard had, dat er niets gebeurd was. Voorts heeft zich een geval voorgedaan, aarin gegronde verdenking van mishan deling bestaat, teneinde een bekentenis af te dwingen. Ook is in verbalen in strijd met de waarheid verklaard, dat gehandeld werd met medeweten van den officier van jus titie en ten slotte is aan al deze zaken groots ruchtbaarheid gegeven. Op tal van punten is gehandeld met overtreding van het Wetboek van Strafrecht en van Strafvordering, ter wijl de bestaande zwijgplicht geheel uit het oog werd verloren. Deze dingen waren onduldbaar. Aan deze verkeerd gerichte dienstijver dien de een eind te komen. Deze toestanden, zoo concludeerde de minister, kon ik niet laten voortbestaan. De menschen waren eenvoudig op hol, wellicht bedwelmd door den te overvloedig en te langdurig van zekere zijde gebrachten lof. Het zal nu de taak zijn van den vroe- geren opperwachtmeester de goede ver houdingen weer te herstellen. Zoodra de noodig geoordeelde mutaties zijn tot stand gekomen, krijgt de brigade haar volle bevoegdheid weer terug. De eer van het kopps is niet aangetast en het vertrouwen der Regeering is niet ver zwakt. De trouw aan wet en gezag mocht echter niet in verdenking worden gebracht. De indruk De mededeelingen des ministers maakten merkbaar indruk. Dat bleek reeds uit de repliek van den heer Drop, welke zich tot enkele neven zaken beperkte. De heer Wendelaar noemde het antwoord afdoende. De N.S.B-er Rost van Tonningen ging zich echter te buiten aan een serie on behoorlijkheden, welke te voren waren opge schreven en de rede van den Minister een voudig negeerden. Zij culmineerden in den eisch tot aftreden der Regeering. Tribune ontruimd Toen na deze rede op de publieke tri bune enkele geestverwanten van den spreker, die herhaaldelijk door den voor zitter moest worden terecht gewezen, heftig applaudisseerden, liet de voorzit ter de tribune ontruimen. Valsch getuigenis In vrijwel denzelfden stijl verviel een rede van den heer Kersten. Zij was antipapis tisch. Dat mag. Maar onbehoorlijk was het de motieven van den Minister en van hen, die aan zijn mededeelingen waarde toeken nen, verdacht te maken en het voor te stel len alsof gehandeld werd uit gedweeheid voor Rome. Het ergste was intusschen wel, dat de heer Kersten wien later door mr d e Geer scherp de heteekenis van het' negen de gebod onder het oog werd gebracht 's ministers woorden in het tegendeel ver draaide. Hij stelde het namelijk zoo voor, dat ter wille van het Roomsche canonieke recht twee geestelijken aan het Nederland sche recht zouden zijn onttrokken. De vraag mag gesteld of hier nog goede trouw aanwezig is na de verklaring van den speurenden wachtmeester en van den Minis ter, dat strafbare feiten niet tegen de twee geestelijken konden worden aangevoerd Bovendien had de minister duidelijk doen uitkomen en bij repliek heeft hij het nog eens herhaald dat. waren er strafbare fetten ontdekt, deze geeste lijken denzelfden weg zouden hebben moeten volgen van iederen burger in Nederland in gelijke omstandigheden. Iemand, die zoo redeneert en dan niet be seft, dat hij zich schuldig maakt aan het geven van valsch getuigenis, moet wel bijna aldus het scherpe vonnis van den heer De Geer spinrag in zijn hoofd hebben. Deze afstraffing lokte bij de Kamer een stevig applaus uit De R.K. heer Truyen, die er tegen op kwam. dat betreurenswaardige misstanden te Oss aan de R.K. Staatspartij worden ver weten, was erkentelijk voor 's ministers openhartige verklaring. Geroddel Ook de heer v .d. Goes van Naters was er gunstig over gestemd, maar deze wees er toch op, dat het van wege het geroddel over de twee geestelijken ter hand genomen onderzoek geen onvoorzichtigheid behoeft te beteekenen. Men kan er ook een goed beleid in zien met de bedoeling aan gepraat een eind te maken. Mr Joekes, die een scherpe philippica tegen den heer Rost van Tonningen hield en er nog eens op wees, dat ten onzent ge kwetst rechtsgevoel kan worden bevredigd, terwijl men elders slechts heeft te zwijgen en te dulden, trok met den heer De Geer de conclusie, dat de minister naar eer en geweten gehandeld heeft Dit laatste is ook het geheel overziende onze opvatting. Met goede bedoelingen waren te Oss methoden ingeslopen, die in strijd zijn met onze rechtsbedeeling en daarom niet waren te tolereeren. Dit niet tijdig te hebben be grepen is een fout bij de leiding der Ossche brigade. De minister heeft er nu op korten termijn op eenigszins eclatante wijze een eind aan gemaakt. Sommigen zeggen mis schien: te opvallend. Duidelijk is zijn be slissing in ieder geval. En waarschuwend evenzeer. Vastgesteld mag ook. dat misdaad en mis drijf vervolgd zullen worden zonder aan zien des persoons en dat op dit punt in Oss niets gebeurt, dat het rechtsgevoel zou kun nen schokken. Dit alles bijeen brengt tot de conclusie, dat de interpellatie haar nut heeft gehad, dat alle zaken in de Kamer, maar met min der romantiek omgeven dan er buiten, ten voeten uit behandeld zijn, dat in de Kamer 's ministers antwoord afdoende wordt ge acht en... dat in dit geval spreken goud is geweest, maar dat elders zwijgen een wijs- De interpellatie had vele Belangstellen den naar 't Binnenhof gebracht. De tribunes waren vol bezet en velen wachtten voor de deur tevergeefs op een leegkomend plaatsje. De door prof. v. Gelderen aangevraagde interpellatie is eveneens toegestaan. Tegen een nader te bepalen dagbv. in Mei a.s. Voorloopig is de Kamer weer huistoe. Dreigend conflict in de Sigarenindustrie Nieuwe conferentie met den Rijksbemiddelaar Wederom geen overeenstemming bereikt Gister had op het Departement van Sociale Zaken onder leiding van den rijksbemiddelaar, Mr. T. J. Ver schuur, wederom een bespreking plaats tnsschen de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de sigaren- industrie. De basis van de besprekingen, welke ook dezen keer zeer langdurig waren, werd ge vormd door het voorstel, dat de rijksbemid delaar in de vorige bijeenkomst had ge daan. Dit voorstel was, nadat het aanvan kelijk door beide partijen was afgewezen, inmiddels door de patroons-organisatie aan vaard. In dit feit vond de rijksbemiddelaar aanleiding partijen nog éénmaal bijeen te roepen. Het onderdeel van dit voorstel, betreffen de een loon van f 12.25 per duizend stuks voor de 5 cents sigaar, is door de arbeiders organisatie als basis voor bespreking onder zekere voorwaarden aanvaard. Daarna moest dit basisloon voor de an dere prijsklassen worden uitgewerkt, waar bij, niettegenstaande velschillende conces sies van beide partijen, geen overeenstem ming kon worden bereikt. Behalve de genoemde moeilijkheid zouden nog ettelijke andere punten voor regeling in aanmerking zijn gekomen, doch wegens het meeningsverschil over de prijsklassen, kon de bespreking van de punten niet wor den gehouden. De rijksbemiddelaar heeft toen zijn pogingen om partijen tot elkaar te brengen, moeten opgeven. BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermiddag is de boerderij, bewoond door den heer H. Brouwer te Hasker- ho rne, gemeente Haskerland, afge brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets in veiligheid kon worden gebracht Zeven-en-twintig koeien, drie paarden en twee-en-twintig stuks jong vee vonden den dood in de vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een defect aan, den schoorsteen* De Japansch-Chineesche oorlog Het Verkeer eiSCht Zware Japansche nederlaag In Hankau heerscht groote geestdrift WOLGENS berichten uit Taier Tsjwang zouden de Chineesche troepen aldaar een groote overwinning hebben behaald. Na een verbitterden strjjd zouden zij erin geslaagd zijn, de Japansche troepen bij Taier Tsjwang ten getale van dertig duizend man te verdrijven. Vijf duizend Japanners zouden daarbij gedood zijn, terwijl drie duizend anderen gevangen zouden zijn genomen. Een officieele woordvoerder te Hankau verklaarde, dat deze zware nederlaag het den Japanners voorgoed heeft onmogelijk gemaakt een verbinding tot stand te bren gen tusschen de beide uiteinden van den spoorweg Tientsin-Poekau. Gedurende de laatste zes maanden hebben de Japansche troepen niet zoo zware verliezen geleden als thans. In de laatste weken zouden 10.000 Japanners bij Taier Tsjwang zijn gesneu veld. Volgens de officieele Chineesche berich ten werden de Japansche troepen door een reusachtig tegenoffensief verslagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Japanners gesneu veld; twee Japansche divisies, aldus wordt verklaard, bevinden zich in vollen aftocht en worden stelselmatig vernietigd. Veel tanks, gepantserde wagens, machinegewe ren en ander oorlogstuig viel daarbij den Chineezen in handen. Chincesch vreugdebetoon In Hankau hebben deze tfverwinnings- berichten een overstelpende geestdrift ver wekt. Van alle huizen wappert de vlag en Chineesche studenten trekken in groote op tochten door de straten. Niettemin verklaarde Tsjang Kai S j e k, dat het nog geen tijd is om te juichen, omdat China's toekomst nog door vele hinderlagen belemmerd wordt. Het leger zal nog menig offer moeten brengen en ook de burgers zullen het nog vaak moeilijk hebben. Men moet blijven worste len tot de eindoverwinning behaald is. Japan ontbiedt hulp uit Mandsjoekwo Het Chineesche persbureau meldt, dat zeventig procent van het in Mandsjoekwo liggende Japansche Kwantoengleger naar China gezonden is, waardoor het garnizoen in Mandsjoerije aanzienlijk verzwakt is. Luitenant-generaal Itaga/ki, oud-chef van den staf van het Kwantoengleger, is naar Tokio vertrokken, om instructies te ontvan gen. Gedurende de laatste dagen zijp meer dan 3000 Japansche soldaten over Tientsin naar Zuid-Sjantoeng vertrokken om den omsingelden troepen te huJp te komen. Desniettegenstaande verklaart het Japan sche hoofdkwartier, dat in den toestand bij Taier Tsjwang niets is veranderd. Een moord te Shanghai In de Wangpoe bij Shanghai heeft men het lijk gevonden van Harold Porter, den ondervoorzitter van den gemeenteraad der internationale concessie, die sedert eenige dagen vermist werd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het lijk in de rivier is geworpen, nadat de dood door een sabelhouw of bajonetsteek was ver oorzaakt. TELEFOONGEBOUW TE HEERENVEEN De Rijksgebouwendienst heeft aanbe steed het bouwen van een telefoongebouw te Heerenveen, Laagste inschrijver was de heer A. Arends te Drongrijp, voor f 20.581. slachtoffers Vijf dooden op één Er hebben gister in ons land weer diverse ongelukken met doodeljjken af loop plaats gehad. Drie kinderen werden slachtoffer van het verkeer, eveneens een jeugdig voerman, wiens paard op hol sloeg, en een 75-jarig loswerkman, die door ecm auto werd gegrepen. In de buurtschap De Driehoek te De- decisvaart begaf de 17-jarige zoon van den landbouwer Tiggelaar zich met paard en driewielige kar huiswaarts, toen plotseling heit paard op hol sloeg. Tiggelaar viel tegen den grond en kreeg een der wielen van den wagen over het lichaam. In ernstigen toestand is de jongen naar het Ziekenhuis te Hardenberg ver voerd, waar hij in den middag is overleden. Het paard kon spoedig tot staan worden gebracht. Door vrachtauto gedood In de Jodenbreestraat te Amsterdam heeft zich gistermiddag omstreeks kwart over vijf een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een driejarig jongetje onder de oogen van zijn moeder om het leven is gekomen. Het kind zat achter op de fiets van de moeder, toen een vrachtauto het rijwiel van achteren aanreed. Het kind stortte tegen den grond en kwam onder een der wielen van het voertuig terecht. Het knaapje was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis overgebracht. Meisje doodgedrukt Gistermiddag is het vijfjarig dochtertje van de familie Mertens te B1 e r i c k, door een achteruit rijdende vrachtauto meege sleurd en tusschen een muur en de auto be kneld geraakt. Het kind was op slag dood. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. Overreden en gedood Gisteravond is het vijfjarig dochtertje van den heer Hylkema te M i 1 d a m, dat op den weg liep, door een vrachtauto van den heer V. uit Wolvega aangereden. Met een schedelbasisfractuur werd het kindje naar de ouderlijke woning gebracht waar het eenigen tijd later overleed. Loswerkman gedood Gistermiddag omstreeks half zes is op den Rijksweg A r n h e mN ij m e g e n bij Eist de 75-jarige loswerkman P. Gerritsen uit Eist, die per rijwiel den weg wilde over steken, door een hem achteropkomende auto aangereden en op slag gedood. Volgens den autobestuurder zou G. geen teeken hebben gegeven toen hij naar de andere zijde van den weg wilde gaan. Het lijk van het slacht offer is naar de begraafplaats te Eist over gebracht. De Spelling Naar wij vernemen, zal de minister van Onderwijs in de spoedig te verwachten Me morie van Antwoord aan de Eerste -amer enkele mededeelingen doen over de spelling. Zij-u wij wel ingelicht, dan heeft de Regce- ring besloten om de drie eerste regels van ae spelling-Marohant 1934 over te nemen. Dit zijn de volgende: De e en de o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De sch wordt alleen daar géschreven waar de ch uitgesproken wordt Het achtervoegsel isch behoudt de thans gangbare spelling Voorts is besloten om den regel van de spelling-Marchant inzake de naamsvals-n en de voornaamwoordelijke aanduiding niet over te nemen en daarvoor in de plaats te stellen de spelling volgens De Vries en Te Winkel. Wanheer deze gewijzigde spelling in wer king zal treden staat nog niet geheel vast. Het is nog niet zekir dat zulks met ingang van 1 Januari 1939 zal geschieden, gelijk in een der bladen werd gemeld. Dr. H. Colijn. Minister-President, bracht gisteren een officieus bezoek aan de nog in aanbouw zijnde laboratoria van de K.E.M.A. en de V.D.E.N. te Arnhem. Van l.n.r. Ir. W. de Ruiter. Ir. W. L. C. Brunings, Ir. F. B. C. E. M. Jansen. Ir. G. de Zoeten, Prof. Ir. H. C. J. H. Gillissen, oud-minister. Prof. Ir. J. C. van Staveren, dir. der KEMA. Ir. C. Nome. Dr. H. Colijn. Ir. A. Blomhert. Ir. H. H. Ehrenburg. Ir. G. J. F. Bakker. Ir. G. Viervant Tukker. Mr. S. Baron v. HeemstraCommissaris der Koningin ia Gelderlandlr. H. Lohrt dir. P.G.E.M. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen In de Tweede Kamer is gister de inter* pellatie-Drop gehouden over de kwestie met de marechaussee te Oss. Gistermiddag is te Rotterdam de zeven* de Primavera geopend. H. M. de Koningin heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan Rotterdam. Het verkeer heeft gister in ons land vijf dooden geëischt Te Utrecht is een congres gehouden van de vakgroep Bestuursambtenaren vaö den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond De Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam heeft te Utrecht het twintigjarig bestaan her* dacht Door de verovering der centrales varü Tremp is Barcelona goeddeels zonde? electrische stroom. De Chineezen melden een zware Ja* pansche nederlaag bij Taier Tsjwang. De Fransche senaatscommissie ver* werpt zonder debat Blum's financieels voorstellen. "a-GRAVENHAGE, NOORD EINDE 140C PERZISCHE TAPIJTEN, een artikel van vertrouwen Landarbeiders naar Duitschland Met de plaatsing begonnen De Regeeringspersdienst meldt: De directeur van den Rijksdienst dec werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid- deling deelt mede, dat de plaatsing van groepen land- en veenarbeiders in Duitsch land is begonnen. In vele gemeenten in landbouwstreken hebben zich reeds ?en groot aantal arbei ders voor dit werk aangeboden. Er zijn echter nog streken en gemeenten met een groot overschot aan landarbeiders, vooral in Groningen en Friesland, waar zich wei nig of geen arbeiders aanbieden. In deze gemeenten zal worden nagegaan! of gehandeld wordt in den geest van de circulaire van den Minister van Sociale Zaken dd. 2 Maart 1938. Omtrent de plaatsing van landarbeiders in Duitschland werden door genoemden di« recteur kortgeleden besprekingen gehouden met de besturen der drie groote landarbei ders-organisaties, te weten de R.K., de Chr4 en de moderne bonden. Deze bonden heb ben zich bereid verklaard deze bemidde ling te bevorderen. Daarbij bestond een stemmigheid over de opvatting, dat het werk in den landbouw in Duitschland al leszins geschikt is voor ongehuwden en kostgangers en in het algemeen ook voor gehuwden, doch dat bij de plaatsing van! gehuwden rekening dient te worden ge houden met de gezinsomstandigheden. ZIEKENHUIS TE DEVENTER Het bestuur van het St. Geertruidengast- huis of ziekenhuis heeft onder goedkeu ring van B. en W. van D ev e n t e r den bouw van een nieuw ziekenhuis op het daarvoor bestemde terrein aan de Cein tuurbaan opgedragen aan de N.V. Aanne- mings Mij. v.h. L. H. Geveke te Leeuwar den, in samenwerking met N.V. Aanne- mings Mij. de Condor, te Amsterdam, vooc 524.850. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. haüelijkheld „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met eeD bijzondei cacheL Cuisine parfaite, plats copienx, cava renommée. Salons et salles de fètes pour dineis Lntir_ :s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1