HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM VRIJDAG 8 APRIL 1938 DERE BLAD PAG. 10 Bloemenpracht op de Primavera - Technische vooruitgang bij de Bataafsche - Toegepaste kunst op de Nieuw Amsterdam F~n juichende Maass ad DE PROT.-CHRISTELIJKE |Naar de ƒ100.000! Vrij onverwacht kwam de mededeeling, dat H.M. de Koningin de Maasstad 20U komen bezoeken, maar met enthousiasme heeft Rotterdam zich opgemaakt om onze vorstin te begroeten. De belangstelling, die H.M. heeft voor de Primavera, de voorjaarsbloemen tentoonstelling, was bekend en had zich reeds eerder gedemonstreerd in een bezoek aan de bloemenpracht. Dat de Koningin ditmaal ook een bezoek heeft willen brengen aan het vlagge^chip van de Nederlandsche koopvaardij vloot, de Nieuw Amsterdam, heeft alle medewerkers nan den bouw van dit schip verheugd en was ook de directie van de Holland Amerikalijn een reden tot groote voldoening. Als derde punt op het programma voor dit Koninklijk bezoek gold leen be zichtiging van de installaties van de Bataafsche Petroleum Mij. aan den Vondelingenpl a a t Reeds eerder had de Koningin den wensch te kennen gegeven deze wonder lijke nieuwe industrie, van zoo groote beteekenis voor ons land, te bezich tigen, doch bij een vorig bezoek aan Rotterdam had de tijd daarvoor ontbroken. Thans heeft H. M. zich omtrent dit voorname onderdeel van ide „Koninklijke" uitvoerig laten inlichten en de verschillende bedrijven in oogenschouw ge- Bij de Primavera Per auto is H. M. de Koningin vanmid dag met Haar gevolg naar Rotterdam ver trokken. Bij de Tol aan den Schieweg ston den de burgemeester van Rotterdam Mr. P. Droogleever Fortuyn en de hoofdcommissa ris van Politie Mr. L. Einthoven de lands vrouwe op te wachten. Na de begroeting ^verd van de Koninklijke auto de kap neer gelaten en voorafgegaan door de auto, waarin het hoofd der gemeente en de hoofdcommissaris hadden plaats genomen reed de stoet van drie hofauto's door Blij- dorp naar de Primavera. Reeds in de nieuwe stadswijk stonden fvelen opgesteld, die de Koningin, die gekleed was in een bontmantel, hartelijk groetten. De Koningin, die in gezelschap was van hofdame Jkvr. v. Tetz, groette Vriendelijk terug. In de Nenijtohal, op dit oogenblik een wonder van smaakvol gerangschikte bloe menpracht, was tot 1 uur het publiek op normale wijze toegelaten. Duizenden hebben ervan gebruik ge maakt om de Koningin op deze wijze van zoo nabij mogelijk toe te kunnen juichen, maar buiten stonden toch nog andere dui zenden met ongeduld te wachten. Feestelijk dansten de vlaggen in den frisschen lentewind, en tegen half twee kwam een zonnetje doorzetten, dat de kleu renpracht zoowel buiten in den rotstuin als in de hall, waar het licht door het azuren veluw speelde, nog verlevendigde. Precies half twee kwam de Koninklijke auto voorafgegaan en geflankeerd door de motorpolitie, voorrijden en barstte uit dui zenden kelen een luid gejuich los. Bij den ingang van het terrein had zich het dagelijksch bestuur van de Stichting „PrimAvera" opgesteld, dat door den bur gemeester 'aan H. M. werd voorgesteld. Begeleid door den Voorzitter, den heer B. C. D. Hanegraaff. schreed de Koningin .vriendelijk de juichende menigte groetend, welke zich langs den rotstuin had ge schaard, naar de hall. Hier werden ook de leden van het dage lijksch bestuur van den Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde aan H. M. de Koningin en Haar gevolg voorgesteld. Het gevolg bestond uit de 1ste hofdame, 'Jkvr. D. H. vüfn Tetz, de Grootofficier R. A. Baron van Hardenbroek van Hardenbroek, de Kamerheer Mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht, de Adjudant Jhr. E. J. van Holthe, luit.t.z. 1ste klasse, de Ordonnans Jhr. G. H. A. van Kinschot, 1ste luit. en de particulier secretaris van H. M. de Ko- Iningin, C. S. Sixma Baron van Heemstra. Terwijl H.M. de groote bloemenhall bin nentrad weerklonk het Wilhelmus en dit werd door de menigte met enthousiasme meegezongen. Voorgelicht door Jhr. Tetz van Goid- schalksoord en door den voorzitter van de Stichting Primavera, den heer Hanegraaff, bezichtigde H.M. de geheele tentoonstel ling. Het was kennelijk te zien, hoezeer de Koninklijke Vrouwe genoot van de bloe menpracht, die hier in wel buitengewoon smaakvolle wijze was gerangschikt. Bij de rozentuin, het bruggetje over de beek en den watermolen bleef het gezel schap geboeid door het schitterende schouwspel eenigen tijd verwijlen en de bewondering, die de Koningin aan den dag legde voor de prachtige producten van Aalsmeer en Boskoop was al even groot als die voor de prachtige bolgewassen en exoti sche weelde der orchideeën. Bij den koepel verwijlde Koningin eenigen tijd om te genieten van het heerlijke uit zicht, dat men hier over de geheele ten toonstelling heeft. Het bezoek duurde on geveer drie kwartier. Buiten waren velen blijven wachten en omstreeks kwart over twee kondigde een luid gejuich de komst van de Koninklijke gast aan. Hartelijk nam. H. Mi afscheid van het ten- toonstellingsbestuur, na haar groote bewon dering voor deze zevende Primavera te heb ben geuit. In vrij sne 1 tempo trok daarna de auto stoet naar de Parkkade, waar de „Stad Rot terdam", de salonboot der Gemeente gereed lag. De Maas op De havenmeester ,de heer A. Kortlandt was hier ter begroeting aanwezig. Nadat het gezelschap zich had ingescheept werd eerst naar Vlaardingeri gevaren, waar Ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Koninklijke aan boord kwam om H. M. bij haar bezoek aan de Installaties te Pernis te begeleiden. Op de terreinen van de Bataafsche waren uitgebreide maatregelen getroffen voor een feestelijke ontvangst van de landsvrouwe. Vroolijk wapperden overal de vlaggen, bij het ontvanggebouw was een versiering aan gebracht en de tankschepen langs de kade waren feestelijk gepavoiseerd. De Koningin zou ongeveer een uur op de terreinen van de B. P. M. vertoeven en een rondrit langs alle bedrijven maken Daarna staat het bezoek aan de kunst schatten van de „Nieuw Amsterdam" op het programma. UIT DE S1GARENINDUSTRIE Yerzoek om algemeen verbindendverklaring ingediend Door handmatig wei-kende bedrijven Door een Bestiental sigarenfabrikanten hier te land1© is een ondernemersovereen- komst aangegaan betreffende het buitenwer king Stellen van compleet-, wikkel- en oprol- machines, zoomede de toepassing van zekere bepalingen aangaande de fabricage van si garen en cigarillos. In een request, toegezonden aan den- Mi nister van Economisehc Zaken wordt ver zocht deze ondernemers-overeenkomst ver bindend te verklaren. De firma's die de ondernemers-overeen komst met elkaar helthen aangegaan, zijn de {volgende: Fa. De Gooijer Zn., Gouda; fa. Wascana, fa. Visser, fa. Langkat, fa. de Witte Raaf van Haemstede, fa. Cubana, fa. Stuurop, allen te Kampen: fa. Gebrs. Akse, fa. de Werkhorst, fa. De Witte Raaf, fa. de Tabaksplant, fa. Brinkman, fa. J. Bentheim, fa. Gebrs. Wag- ter, fa. Gebr. Beute, fa. Nijdam Zn., allen te Sieenwijk. In de uitvoerige toelichting op het rekest wordt opgemerkt, dat de oplossing van de crisis, waarin zich de Nederlandsche siga- renindustrie bevindt alleen te vinden is <n buiten werkingstel ling van de belangrijkste machines, welke tot dusver in gebruik wa ren. Hierdoor zal de productie eich weer kunnen aanpassen aan de vraag en zullen de normale verhoudingen in de industrie terugkeeren. Alle handmatig werkende fa brikanten zullen een algemeen verbindend verklaring van een ondernemers-overeen komst, welke de productievoonvaarden voor alle betrokken bedrijven gelijk maakt, gaar ne aanvaarden. Wanneer evenwel de gemechaniseerde be drijven de algemeen verbindendverklaring zullen weten te verkrijgen op een onder nemersovereenkomst, of ondernemersover eenkomsten, die de belangrijke voorsprong, welke zij op de handmatig werkende bedrij nen reeds hebben, nog zal of zullen sanctio- RAADSVERKIEZING TE LEIDSCHENDAM De gemeenten S t o m p w ij k en V e u r zijn met ingang van 1 Januari 1.1. vereenigd tot een nieuwe gemeente Leidschendam en gisteren had de eerste raadsverkiezing plaats. Het aantal raadsleden bedraagt 13. Opgekomen waren 3563 kiezers en uitge bracht werden 3492 géldige stemmen. De kiesdeeler bedraagt dus 268s/i3. Er waren vijf lijsten ingediend. De R. K., die ver in de meerderheid zijn, zagen 2242 stemmen op zich vereenigd. Zij zullen dus acht zetels bezetten. In de raden van Stampwij k en Veur waren ze zeven man sterk. (Eén hunner is met i*>orkeurstem- men gekozen). Evenals vroeger het geval was, dienden Chr.-Hist. en Anti-Rev. een gecombineerde lijst in. Daarop "werden 698 stemmen uitge bracht. De Prot. Chr. raadsfractie zal dus drie leden tellen. Dat is evenveel als vroe ger in Stompwijk en é<yi meer dan in Veur. De gekozenen zijn de heeren J. ten Hoo- pen (c.h.), G. Kranenburg (c.h.) en K. Vink (a.r.). Op lijst 3, die der S.D.A.P., waren 216 stemmen uitgebracht. Er komt dus één sociaal-democraat in den nieuwen raad. Zóó was het ook in §>tompwijk en Veur. Lijst 4. van de K.D.P. bleef met 83 stem lijn beneden de kiesdeeler en greep er dus naast. Lijst 5, de liberale groep, maar zich om stembusgewin „algemeen belang" noemend, .was gelukkiger en kreeg 223 stemmen. Deze partij zal dus één zetel bezetten, gelijk dat ook in Veur het geval was. De verhoudingen zijn dus zoo goed als niet gewijzigd. neeren, ja vergrooten. dan zal dit ongetwij feld de ondergang beteekenen van het over- groote deel cïer handmatig werkende fa brieken. Teneinde gelijke productievoorwaarden voor de geheele industrie te verkrijgen, is het verzoek ingediend. ARBEIDERS-INTERNATIONALE Bestaat io April a.s. io jaar 1 I ft zal op 10 April a.s. precies tien jaar geleden zijn, dat te Düssel- dorf de Protestantsch-Christelijke Ar beiders-Internationale werd opgericht. Wij meenen goed te doen, dit feit ook in ons blad niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, doch naar aanlei ding ervan het een en ander mede te deelen over deze organisatie, die onder ons nog te weinig bekendheid heeft. De Christelijke Vakbeweging bezit ver schillende internationale betrekkingen. Zoo is het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten bij liet Internationaal Christe lijk Vakverbond, in den regel aangeduid als het „I.C.V.". Dit I.C.V. is interconfes sioneel, d.w.z. zoowel de roomsch-katho- lieke als de protestantsch-christelijke ar beiders maken er deel van uit. Daarnaast is er echter ook nog een in ternationale organisatie, die uitsluitend de protestantsch-christelijke arbeiders omvat dat is de organisatie, die wij thans op het oog hebben: de P.C.A.I. Het initiatief voor de oprichting daar van is niet rechtstreeks van het C.N.V. uitgegaan, doch van de Commissi^ van Sa menwerking. Deze commissie, die in 1921 werd opgericht, heeft ten doel de samen werking tusschen de drie algemeene chris- telijk-sociale bonden (het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium", de Christelijk- Nationale Werkmansbond en de Ned. Lu- thersche Bond voor Cliristelijk-Sociale Ac tie) en het C.N.V. Een belangrijke taak, door deze commis sie voor samenwerking te verrichten, be staat in het beleggen der christelijk-sociale conferenties te Lunteren, waarvi reeds een achttal gehouden zijn, welke alle (behalve de eerste in 1914) door deze com missie zijn georganiseerd. Op de tweede christelijk-sociale conferen tie, in 1925, hield Prof. Slote maker de Bruine een referaat over: De verhou ding der algemeene bonden tot de vak beweging. Hiï zeide daarin o.m.: „Wij zijn geroepen, aan het buitenland te doen zien de heerlijkheid van het hebben als positieve christe tenen van eei eigen visie en een eigen organi satie". En hij eindigde met het uitspreken van de overtuiging, er groote dingen mogelijk zijn, als de commissie voor samenwer king de protes tantsch-christe- lijke menschen uit de Germaansche wereld zou samenroepen, om saam te studeeren en te vragen, wat wij voor de zaak van God in het sociale leven kunnen doen". Dat hier speciaal over de Germaansche wereld gesproken werd, komt omdat vooral daar» de protestantsche kerken zijn, n.l. in Duitschland, Engeland, Nederland, Dene marken, Zweden en Noorwegen. De Ro- maansche landen zooals Frankrijk, Spanji en Italië zijn overwegend roomsch-katho- liek. Het woord van Prof. Slotemaker Bruïne vond weerklank bij de aanwezigen en het gevolg was, dat de commissie voor samenwerking langs schriftelijken w tact zocht met christelijk-sociale organisa ties en kringen in het buitenland. Aan vankelijk had dit geen resultaat, doch in October 1927 ontving de commissie samenwerking een uitvoerig schrijven van het Zwitsersche prot.-chr. vakverbond, waarin haar verzocht werd, het initiatie! te nemen voor het beleggen van een inter nationale bijeenkomst. De commissie voor samenwerking zond toen de heeren Amelink en Ruppert naar Duitschland, waar zij een bespreking had den met het Gesamtverband der evangeli- schen Arbeitervereine (federatie van pro testantsche arbeidersvereenigingen) volg was, dat een voorbereidingscommissie werd ingesteld voor een op 10 April 1928 te Düsseldorf te houden congres, dat mer. reeds onmiddellijk als „stichtingscongres" aanduidde. De'opzet slaagde en zoo werd dan op 10 April 1928 opgericht de „Internationale Ar- beitsgemeinschaft evangelischer Arbeit- nelimerverbande", in ons land genoemd de „Protestantsch-Christelijke Arbeiders-Inter nationale", De P.C.A.I. is geen vakvereenigings- intemationale, evenmin als b.v. Patri monium een vakvereeniging is. Haar taak ligt veelmeer in de propaganda voor en de studie van de christelijk- sociale beginselen en heeft in 't bijzon der ten doel in landen, waar nog geen christelijk-sociale beweging is, deze in 't leven te roepen. Er zijn tal van lan den, waar de protestantsche arbeiders, ook al leven zij trouw met hun kerk gemeenschap mede, toch lid zijn van de moderne vakbeweging; denk, behalve aan Engeland, ook aan de Scandinavi sche landen. Zoo stond de propaganda op den voor grond in de tien jaren, dat de P.S.A.I. be staat. Bij de oprichting slftten zich aan or ganisaties uit Duitschland, Nederland, Zwit serland, Polen en Denemarken. Daarvan viel Duitschland af hij de overweldiging door de nationaal-socialisten in 1933. Propaganda werd gemaakt in Hongarije, Zweden, Letland, Finland, Engeland en Amerika. Deze propaganda-reizen hadden niet alle evenveel succes. Het zaad is wel uitge strooid, -maar hev is nog niet overal opge komen. Op 28 Januari j.l. heeft het C.N.V. in den heer Fuykschot zijn vijfden gesalarieerden bestuurder gekregen, van wien het ook de bedoeling is, dat hij geleidelijk het interna tionale werk van den heer Amelink zal over nemen. Het ligu o.m. in de bedoeling, in samenwerking van het C.N.V. met de P.C. A I-, den heer Fuykschot gedurende een half jaar in Amerika voor de propaganda aldaar te doen werkzaam zijn, terwijl in een iets verder verschiet een propaganda-reis naar Zuid-xAfrika op het programma staat. Zoo kan, indien God haar daartoe de ge legenheid schenkt, door de P.C.A.I. nog een ontzaglijke hoeveelheid arbeid verricht wor den, in 't belang van de doorwerking der christelijke, beginselen op het sociaal econo misch terrein. Moge Gods zegen op haar werkzaamheden rusten. Nieuwe stroom vrijwillige Defensie-giften Gister bijna f 6.000 ontvangen Verantwoording van de vrijwillige bUdragen voor veiv-terking van de defensie: 25 L. S. S,, Amersfoort; 2 gep. adj. o.-o. N.I L., Dordrecht; 25 A. B.. Den Haag; 5 V. V. D-, Rotterdam: 100 N. J Den Haac: 10 C. M. D. Hilversum; f 2.50 twee zusters Rijswijk: 10 E. D. H.. Am sterdam; 30 ambtenaars-weduwe. Amsterdam: 25 N.V. W. K.. Oldenzaal: 200 E. M. D. W., Alkmaar; 10 H. V.. Den Haag: 5 G. VV. G.. Oeg.stgee.st; 2.50 VV. F. V. D.. Utrecht; 10 E. K.. MVr.cgen; 5 A. Z.. Amsterdam; 50 H. J. V. A.. Den Haag; 0.65 Gymnasium, Heerlen; ƒ11.57 MeisJes-H.B.S., Heerlen; ƒ10 N.NRot terdam; 25 A. V. D.. Eindhoven1 VV. L. A. V., Den Haag; 25 Nederl. echtpaar, Wassenaar; 300 Hollandsoh echtpaar E. M„ Den Haag; 133.20 ingekomen giften bU dagblad „Ue Standaard". Amsterdam; 10 P. J. J. M.. Den Haag; 40 B. E. te D.: 2.50 P. P.. Gorkum; 10 I. M.. Gouda: 10 VV. M„ Den Haag; 20 mevr. wed. J. S-—D.. Den Haag; 50 VV. C. B.. Den Haag; 250 Anoniem uit Baairi; 25 mevr. wed. H. J. V. RE. J. M. S., Den Haag; 10 P. J. F.. Vleuten; 10 mevr. N.X., Arnhem; 50 L. F. C. V. E. T. K.. Arnhem: 10 J. M. J. VV. O. VV., Busfium; 10 A. M. VV., Hoonn: 5 D. VV. D. Santpoort: 20 VV. C. S.. Sohevenln- g«n; 1 A. J. V., Nijmegen; 2.55 't Convict ..St. Marie". Roosendaal; 10 K. L.. Blaricum; 10 H. J. H. S., Den Haag; 1 C. J. T„ Almelo; 1 P. J. H.. Den Haag; 1 S. H. T.. Utrecht; 10 uit het bridge-potje,Rotterdam; 5 A. C. Maastricht; 2.50 mej. H. S. V. M., Am- lam; 10 J. V. D. H., Rotterdam; 500 M. V. M. K., De Bilt, 10 R. D. B„ Apeldoorn; 10 A. V. N., Rotterdam: 100 A. J. M. B.—H„ Den Haag; 25 F. G. U.. Amersfoort; 10 N. R. B.. Amsterdam; ƒ10 E. D. der. Schlebroek: ƒ5 A. L.. Enschedé; ƒ1 Padvinder, Utrecht; 1000 N.N.. Amsterdam: 10 damea bridg-ï- lubje. Rotterdam: 5 H. A. R. S.. Amsterdam; 25 mevr. M„ Enschedé; ƒ75 C. J. B.. Den Haag; H. N. Z.. Den Haag; ƒ10 G. V.. Den Haag; L. P. M,, Den Haag; ƒ10 F. S„ ƒ0.30 12-Jarlge Nederlander. Amsterdam; •i. O. G. L», Clarens; ƒ25 N.N.. Haarlei ƒ2.50 wlnkielier Doetlnchem: ƒ2.50 G. A. A, Amsterdam; ƒ10 M. J. B.. Amsterdam: ƒ0.60 E. T. namens een •de. Amsterdam; ƒ1 E. T.. Amsterdam; ƒ2.50 vr. G. Bi. K. L., Hilversum; ƒ15 mevr. D. v. -K.. Amsterdam; ƒ2.50 H. P. d. F., Den Haag: 100 N.N., Den Haag; 1000 mevr. de wed. E. J. P.B„ Amsterdam; ƒ1.13 6e kl. Chr. 1. ach.. 7.50 H. moeder -. de wed. S. C. D.Lx. Dijkerhoek—Holten; nevr. V. R„ Amsterdam; ƒ50 A. A., Naar- den; 2.50 collecte 80ste verjaardag. Bussum; ƒ2 15-jarig meisjes. Den Haag; ƒ10 N.N.. Den Haag: ƒ0.41 T. V.. Amsterdam: 25 Ned< H.B.S. R) 5.. Den Haag; 100 mej. D. C. G„ Den Haag; 25.65 coll. personeel stichting T.C.Lx, Wagen borgen; ƒ0.50 H. en G. d. H.. Laren; ƒ2.50 fam. B„ Utrecht; ƒ1.50 H. L. H„ Amsterdam: ƒ1.50 C. J. E. H., Amsterdam: 10 mevr. N.N., Der ƒ15 noodweer. Amsterdam; ƒ6.70 Nat Amsterdam: 5 J. H. S.. te K.; 2 ge M. K., Den Haag; 2 L., Amsterdam Ontvangen werd tot en met deze afre kening 88.013.31}. Giften kunnen worden gestort op gironummer 114452 van den oomptaibel ambtenaar van het Departe ment van Defensie. BU de Vereenlglng; voor Nationale Vei ligheid ls sinds de-laatste opgave 479.20 binnengekomen. In totaal heeft deze Vereenlglng ln de laatste weken 8677.23 ontvangen. TWAALFDE INTERNATIONALE TUINBOUWCONGRES Op het van 12 tot 17 Augustus 1938 te Berlijn te houden twaalfde internationale tuinbouwcongres zullen behalve vraagstuk ken op het gebied van fruitcultuur, groen- tencultuur, het kwecken van sierplanten en den zaadbouw, ook behandeld worden vraagstukken betreffende kvveekerijen, plan ten bescherming, tropische en subtropische fruitcultuur, het bewaren en verhandelen an fruit en groenten, evenals hun invloed op voeding en gezondheid. Ook zal aandacht geschonken worden aan ordening op het gebied van het marki ezen, aan tuinarchitectuur, tuinbouw techniek, bloemsierkunst en bloemenafzet, verzek&ringsproblemen in den tuinbouw. Dan zullen er speciale rapporten uitgebracht rden over kruiderij- en geneeskrachtige planten en welriekende planten aan welker cultuur den laatsten tijd meer aandacht rordt geschonken. Tenslotte zullen ook experts op het gebied van internationale nomenclatuur trachten tot overeenstemming te komen. Dit twaalfde congres zal dus van groote beteekenis zijn en vele nieuwe en interes sante onderwerpen zullen in behandeling koinen. Het zal eindigen met excursies door bezienswaardige tuinbouwgebieden in Duitschland, welke alle te Essen afgesloten worden, waar een groote tuinbouwtentoon stelling wordt gehouden. ITet congres wordt dan den 20sten Augustus te Essen besloten met een tuinfeest voor de congresleden en genooddgden. Het voorloopige programma is verschenen en kan worden aangevraagd bij Dr. J. D. R u y s, secretaris der internationale com missie voor tuinbouwcongressen te Dedems- vaart. De Nederlandsche sierteelt Door de Nederl. Sierteeltcentrale is de in 1937'38 met bloembollen beteelde op pervlakte geregistreerd en vergeleken met die over 1936'37. Het resultaat was als volgt (de oppervlak te is uitgedrukt in ha, a en ca.) Door bloembollenkweekers gebruikt: In 1937—'38: Hvarinthen 529.49.53; vr. Tul pen 1391.36.64; lt Tulpen 2120.81.52; Nar cissen 943.84.99. Gemeten oppervlakte bloembollenkwee kers 1936—'37: Hyacinthen 526.27 30; vr. tulpen 1429.44.91; lt. tulpen 1903.01.56; Narcissen 884.47.36. Totaal beschikbaar teeltrecht bloembol len kweekerij. Hyacinliien 533.00.59; Tulpen 3535.91.90; Narcissen 935.30.39. Hvarinthen 4.05.08; vr. Tulpen 89.8727; lt. Tulpen 78.54.32; Narcissen 52,97.05. Gemeten oppervlakte door bloemkwee- kers met bloembollen beplant 1936'37. Hvarinthen 2.38.16; vr. tulpen 61.02.49; lt. Tulpen 59.87.56; Narcissen 42.S5.68. Totaal beschikbaar teeltrecht op den kouden grond, waarop bloembollen mogen worden geplant, uitsluitend voor het eigen bloemkweckerijbedrijf 2-43.63.91, Ds H. Janssen Vloeken, onze Nationale Zonde Bond tegen het vloeken bestaat twintig jaar Kunsten en Wetenschappen te Utrecht werd gisteravond het twintig-jarig be staan herdacht van den Bond tegen .het schenden door het vloeken, van Gods Heiligen Naam. Het was de voorzitter van den Bond, Ds H. Janssen, leger- en vlootpredikant in Algemeenen Dienst, te Den Haag, die de ver gadering opende met het lezen van Ps. 96. In zijn openings rede, zeide spr. dat de Bond zich van het begin af aan tot doel heeft gesteld de natio nal zonde van 't vloeken, te strijden. Ons volk vloekt zoo gemak kelijk en het is treurig om te zeg gen. maar nabu rige volken heb ben van ons vloe ken geleerd. Spr. is in havensteden als Colombo, Sa- bang, Genua Algiers geweest. De vloeken die hij daar hoorde, waren niets anders dan ver taalde Hollandsche vloeken. Ons land berucht, .hoe komt dat? Spr. meent, dat dit niet in de laatste plaats het gevolg is het feit, dat het Nederlandsche volk 't meest godsdienstige volk is van Europa. De Bond heeft veel bereikt. De tegenwoor dige Minister van Defensie, Z.Exc. Van Dijk, vaardigde destij'dls, ook als Minister van Oorlog een vloekverbod uit in de kazernes De Bond heeft in dip 20 jaren dat hij bestaat zeer veel vlugschriften verspreid en actie gevoerd welke voor ons volle een groote zegen is gebleken. Daarom wekte spr. op het werk van den Bond te dteunen. De tweede secretaris, de heer J. B a a s, de bekende man die twintig jaar geleden te Den Helder de actie op touw zette, verkreeg hier- na het woord en vertelde van zijn rijke er varingen in «lic jaren opgedaan. In korte- trekken schetste spr. de geschie denis van den Bond en toomde aan dat de eerste jaren niet de gemakkelijkste wl Na vele moeilijkheden te hebben overwon nen, kwam in September 1917 de Bond tot sl'and. De eerste voorzitter was de bekende Indische dokter in dienst van de zending, Dr. Scheurer. Met eerbied en dank herdacht spr. ook het werk man wijlen Prof. Linde boom, Ds. van Oort, wijlen Dr. Idenburg e.a. De tweede voorzitter werd Ds. Janssen, die thans nog deze functie met groote toewijding vervult. Spr. was er in het begin op uitgegaan met E van-gel isatielectuur onder de soldaten e:. de oorlogsbodems. Daar hoorde hij hoe Gods Naam misbruikt werd en deze droeve erva ring gaf hem aanleiding den Bond te stich ten. In die afgeloopen twintig jaar heeft de Bond in ons land mieer dan 16.000 opschrif ten verspreid en meer dan 1 millioen vlug schriften. De invloed is onmiskenbaar ge weest. In 1927 richte de Bond een adres aan de Regeering, in 1923 was dit reeds eenmaal geschied. Op velerlei gebied was de Bond werkzaam en den laatsten tijd vooral wordt getracht opschriften te plaatsen in openbare middelen 'van vervoer. In enkele groote ste den gaat dit zeer goed, maar in zeer ve?l plaatsen is de actie nog onvoldoende. Ook deze spr. sloot zijn rede met een krachtige opwekking om het werk van den Bond te steunen, opdat de schandvlek uitgewischt worde! Ds. J. H. Telkamp, te Utrecht, sprak hierna over de goede vruchten welke toch meestentijds gevonden worden ver var stam, waarna Ds. H. A. d e G e u s, van de Bilt, een indrukwekkend slotwoord sprak, waarin hij zijn bewondering uitte voor de mannen die destijds de actie tegen het schenden van Gods Naam begonnen waren. Het was een diepgaand woord', waarmede Ds. de Geus dit feeslt'eilijk samenzijn sloot. Na gebed gingen de talrijke aanwezigen uiteen. Vermelden wij nog dat. het samenzijn werd opgeluisterd door den bekenden tenor Constantin Sadiko, die met pianobegeleiding »van mej. A. Witting enkele geestelijke en Russische liederen zong. Dat zijn zang als altijd imponeerde, behoeft geen betoog. Auto te Naaldwijk onder een tram-trein Locomotief en goederenwagen ontspoord Een botsing tusschen een tram-trein der Westlandsche Stoomtram Mij. en een personenauto, heeft gisteravond omstreeks tien uur aan den onbewaak- ten overweg de Groote Woerdlaan te N a a 1 d w ij k, een geweldige ravage teweeg gebracht, zander dat echter per soonlijke ongevallen van ernstigen aard zich voor deden. Over genoemde straat, in de bebouwde kom der gemeente Naaldijk, kruist de tram lijn der W.S.M. Omstreeks ti enuur passeerde daar gister avond een lange goederentrein, die uit de richting Maassluis kwam, en op weg was naar Loosduinen. In öe Woerlaan reed een personenauto, bestuurd door den heer P. V o 11 e b r e g t en waarin ook gezeten was diens echtgenoote en een logé. De heer Vollebregt had in de Woerdiaan stilgestaan en, naar men ver moedt, door het tsarten van den motor ,had hij de signalen van de tramtrein niet ge hoord. Toen hij den overweg passeerde, was daar ook de locomotief van oen trein. Met een geweldige klap, die tot in verre omtrek werd gehoord, liep de locomotief op de auto in. Het voertuig zwaaide geheel om en werd terzijde van de rails geworpen, nadat eerst het ijzeren hek was vernield. De locomotief ontspoorde, benevens de twee volgende wagens. Door de talrijke wagons werd de trein nog pl.m. vijftig meter opgeduwd, waarbij de rails totaal werd verhogen en verwrongen en de grond open geploegd. Tenslotte kwam de trein tot stilstand en stond de locomotief gedeeltelijk dwars over "!n weg. Het bleek, dat het ongeval, wat de per soonlijke gevolgen betreft, nogal meeviel. Wel waren de inzittenden van de auto totaal overstuur en moest dr A. G v. d. Bvllaard. die spoedig aanwezig was, hulp verleenen, doch wie de totaal vernielde auto zag, moet zich hebben verwonderd, dat hier geen ern-1 stiger gevolgen waren veroorzaakt. J Hoogste stand te Stornoway 772.8 Laagste stand te Helsingfors 741.0. Stand vanmorgen half twaalf 768.5 WEERVERWACHTING In het noorden matige tot krachtige, ln het zuiden matige noordwestelijke tot noorj oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar- schijnlijk nog.enkale lichte regen of hagel-, buien, koude nacht, overdag weinig veran- dering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De luchtdruk bleef in het noorden en j noordoosten regelmatig stijgen en de staj- gingen zijn nog *iet geëindigd. Over eei* gebied van 25 lengtegraden breedte strooJ men de luchtmassa's uit het Poolgebied naai het zuiden en spreiden zich waaiervormig over centraal-Europa uit. In het geheela waarnemingsgebied werd het kouder met uitzondering van midden- en zuid-Frank-. rijk, waar de koude luchtmassa's nog niet zijn doorgedrongen. De berichten der Alpen stations, wijzen erop, dat het koude front 1 juist over Zwitserland ligt. In het zuidelijk] deel van IJsland is het sinds gistermiddag weer zachter geworden en in het noordelijk; deel nam de vorst af tot licht. Do de oostkust van Groenland bleef do temperatuur extreem laag, in het westelijk deel der Poolzee heerscht nog matige vorst en is het iets minder koud dan gistered In Noorwegen en in Finland bleef de matige vorst heerschen en komt de temperatuu? ook overdag niet boven het vriespunt. Voor onze omgeving is te rekenen mef guur en buiig weer, echter met geringe! hoeveelheid neerslag. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 7.6 C. 9 April. Zon op 5.19 uur, onder 6.46 uur Ook de locomotief was aan de voorzijde geweldig gehavend. Onder leiding van inspecteur Beekman stelde de politie een uitvoerig onderzoek in, Volgens getuigen-ver-klarLngen heeft de imaohmist der tram flink signalen gegeven. Reeds spoedig na het ongeval werd door de W.S.M. met een werktrein begonnen aan het opruimingswerk, daar de lijn totaal versperd, is. Nader wordt nog gemeld: Eerst bij daglicht is duidelijk zichtbaar! geworden, welke geweldige vernieling door de tnajmontsporimg is aangericht. Stukken rails zijn totaal afgebroken en omgekruld; wissels aan stukken getrokken en wagons! opgetild. Diep is de grond omgeploegd doon de wielen van locomotieven en wagons, die over de spoorbiles nog 75 M. zijn voortge reden. Het is gebleken, dat de goederentrein bestond uit 25 beladen en 6 ledige wagons* Hij werd getrokken door twee locomotieven en kwam uit de richting Delft. Bij het na deren van den overweg zijn, naar verschil-, lende getuigen hebben verklaard, duidelijk signalen gegeven door de machinisten, die eohter niet zijn opgemerkt <?oor den be stuurder van de auto, wiens voertuig door de voorste locomotief werd gegrepen. Do auto werd eerst door een ijzeren hek ge« drukt en kwam vervolgens op de hefboom van een wissel terecht. Door deze omstan digheid werd de wissel omgetrokken en liep de voorste locomotief op verkeerd spoor. Do tollen begaven het echter en de wissel sprong weer terug, waardoor de tweede locomotief op gewoon spoor doorreed. De, koppelingen van de locomotieven hielden vast en trokken de beide machines uit het spoor, waarbij de -rails werd vernield. Hier door liepen ook de twee volgende beladeni! goederenwagens uit de rails. Toen de kop pelingen -braken, haakten de buffers der. beide locomotieven in elkaar en werd ge-1 leidelijk de voorste locomotief een halve slag rondgerukt. Dat de machine hierbü niet is gekanteld mag een wonder worden genoemd. Vannacht is men met het opruimingswerk begonnen. M§n zag echter geen kans de lijn tijdig vrij te krijgen voor het doorlaten oer buitenlandsche groententreinen, welke van middag moeten passeeren. In verband hier mee is men vanmorgen begonnen met het aanleggen van een noodspoor. Omtrent den toestand van de inzittenden! der verbrijzelde auto vernemen we nog, dat] •deze gunstig is. De onbewaakte overwegen Oud-wethouder bij Gouda gedood Gisteravond even na elf uur is de oud-wethouder van Gouda, en oud- sigarenfabrikant, de heer J. A. Don ker, he slachtoffer geworden van een onbew aak tien overweg onder de ge meente Gouda. De heer Donker keerde per rijwiel van een bezoek aan kennissen terug naar het St' Joseph-paviljoen aan. den Graaf Floriewcg,- «aar hij woonde. Hij passeerde den onbe- waakben overweg aan den Zwarteweg en ds 1 door den trein gegrepen en gedood. i ongeval is door het treiinpersoneel niet j opgemerkt. Ook liet etatiomsipersoneel ia Gouda, waar de trein stopte, heeft in den donkeren avond op het in verbouwing zijn- de perron, -niets bemerkt Eerst bij aankomst in Den Haag ondekte men, dat er een rij- aan de machine hing. Een direct daar op ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat om half twee op 70 M. van den overweg het verminkte lijk van dien heer Donker •erd gevonden. Het stoffelijk overschot is naar het SÉ Joseph-paviljoen overgebracht. Het slachtoffer was weduwnaar en 74 jaaif oud. I-Iij was lid van den gemeenteraad cni j roeger een vooraanstaande figuur in da R.K. raadsfractie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10