JfL Dr J. H. Bavinck Zendingshoogleeraar HENSEN LIFTEN NV„EVERSLEEP" a WOENSDAG 6 APRIL 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerk en Zending Generale Synode Geref. Kerken Een gewichtig moment in de historie van de Zending .Constitueering der Synode 5t In aansluiting op het gisteren medege- Et 'deelde, omtrent, de gister in de Keizers- k grachtkerk te Amsterdam geopende zitting 1? van de Generale Synode der Geref. Ker- L ken, worde hier gemeld, dat de praeses, Ds. J. L. Schouten, van Amsterdam de opening appèl nominaal heeft gehouden Hieruit blijkt, dat de Synode nagenoeg op dezelfde wijze is samengesteld als in orl October 1936, toen zij provisorisch werd ge- ds- ploten. Van de prae-adviseerende hoogleeraren :.'oó zijn met kennisgeving afwezig de profes- üj- soren Dr. G. Ch. Aalders, S. Greijdanus, Dr. 'u* 'A. G. Honig en Dr. H. II. Ivuyper. 3e-i De afvaardiging van de Particuliere Sy- .45 nodes van Groningen, Friesland-Zuid, 'JJSI Drente, Overijsel, Gelderland, Noordhol- i.oo land. Zuidholland Noord en Zuid, Zeeland, too Noordbrabant en Limburg is onveranderd, cal!AHe primi zijn aanwezig. Voor Friesland Noord: behalve de primi predikanten de secundi ouderlingen P. D. van der Meer, Oude Leije, en A. van der loo |Wal, Harlingen. so Voor Utrecht: drie primi en een secun- y 'dus, ouderling C. F. van Dijlce, Lopik. .ooi Voor Batavia alleen de primus ouderling so 'G. M. A. Laernoes, Semarang, en de secun- e®^ 'dus Ds. H. Bergenia, Keboemen. ei- Voor Bentheim en Oost-Friesland drie en. primi en een secundus. .001 o?? Afgetreden ouderlingen blijven lid I In bespreking komt de vraag of de aan- ■50 iiivezige ouderlingen-leden A. Scholtens, jr. Groningen; J. F. Weerstra, Witmarsum; J. ust.lvan der Waals, Nijkerk; Dr. G. K. Schoep, 20 |'s-Gravenhage, en G. M. A. Laernoes, Se- rk* marang, die allen mededeelden niet meer .so ia het ambt van ouderling te staan, ge- •35|rechtigd zijn de Synode bij te wonen. De praeses wijst op het advies, dat tt» Prof. Dr. H. H. Kuyper te dezer zake in Ln*„De Heraut", op verzoek van het Modera- ,le Imen heeft gegeven. Dit advies luidt: wan- e.' neer de primus niet meer, doch de secun- 'dus wel in het ambt staat, dient, laatstge- =a noemde op te treden. Zijn beiden geen ambtsdrager meer, dan is een noodgeval aanwezig, waarover de Synode een beslis sing zal hebben te nemenT Ouderling A. Scholtens, Groningen, ïegt, dat bij het volgen van dezen regel het fjval zich zal kunnen voordoen, dat bij het eropenen eener provisorisch gesloten Sy node, alle primi-ouderlingen als leden der Synode door hun secundi moeten worden jvervangen. Prof, Dr. F. W. Grosheide, Amster dam, meent, dat waar geen der in 1937 ver gaderd hebbende Particuliere Synodes wij zigingen. in de afvaardiging heeft aange bracht, hoewel het provisorisch-gesloten- 'zijn der Generale Synode bekend was, de afvaardiging derhalve is bestendigd. Dr. W. A. van Es, Leeuwarden, pleit ,voor het innemen van een ruim standpunt, lomdat hiermede toch geen precedent wordt igeschapen. Na deze discussie besluit de Synode de genoemde vijf ouderlingen-leden als zoo danig te handhaven. Nadat de Synode aldus is geconstitueerd betuigen de leden der Synode door op te staan van hun zitplaatsen, instemming met de Belijdenisschriften. De praeses verwelkomt de Synode met 'de rede, gisteren door on; vermeld. Deputaten voor de Zending De praeses verwelkomt Dr. K. P. Groot, geneesheer-directeur van het Petronella- S :hospitaal te Djokjakarta, met verlof hier te lande, en spreekt de beste wenschen uit voor het herstel van mevrouw Groot. f Op voorstel van den praeses wordt Dr. jGroot benoemd als adviseerend lid der Sy- hode nevens de Deputaten voor de Zen ding, voor zoover zendingszaken aan de brde komen, Ingekomen stukken i De praeses deelt mede, dat voor deze Voortgezette Synode tal van stukken zijn ingekomen. Op grond van het bepaalde vóór de sa menroeping der in Augustus 1936 aange- vangen Synode besluit de Synode, op voor stel van den praeses, te handhaven den regel, dat stukken, ingezonden na 31 Aug. 1936, niet in behandeling kunnen komen. Schrijven omtrent Ds. Niemöller n Een uitzondering op tegel besluit de Synode in dit verband te maken voor eenige stukken van dringen den aard, betrekking hebbende op Ds. Nie möller en de geloofsvervolging .van Christenen in het buitenland. De praeses meent evenwel, dat het om allerlei redenen niet wenschelijk is deze stukken in publieke zitting te behandelen en stelt daarom voor de hier bedoelde aan gelegenheiden in comité-generaal te be spreken, met welk .voorstel de Synode in- stemty Stukken voor de Synode te Sneek Verder blijken ingekomen te zijn stuk ken, betrekking hebbende op besluiten, door de Synode in 1936 genomen. Hiervan noemt de praeses het rapport van Deputaten voor de radio-kerkdiensten, als mede eenige brieven van N.S.B-ers en leden Van de C.D.U. ter zake van de betreffende beslissing der Synode in de laatste zitting .van October 1936. Voorgelezen wordt een schrijven van prof. Dr G. Ch. Aalders namens Deputaten voor de correspondentie met buitenlandsche Kerken, waarin deze vragen een nadere om schrijving van hun opdracht tot het samen- j stellen van een geschrift inzake de dialecti- sche theologie. Op voorstel van den praeses besluit de i Synode deze stukken te doen plaatsen op ,j het agendum van de in 1939 te Sneek samen h te roepen Synode. Hierna besluit de Synode in comité-gene- raai eenige zaken te behandelen, w.o. een aangelegenheid, waarbij een lid yan een der Dr. J. H. Bavinck, van Bandoeng, benoemd tot Zendingshoogleeraar Nadat de Synode 's middags in comité- generaal heeft vergaderd, wordt de open bare zitting 's avonds te half acht her opend met het zingen van Psalm 865. De praeses deelt mede, dat benoemd is tot zendingshoogleeraar Dr J. II. Bavinck te Bandoeng, docent aan de Opleidings school te Djokjakarta. Vóór deze be noeming is voeling gehouden met de Theo logische Hoogeschool en met de theologi sche faculteit van de Vrije Universiteit, bij welke faculteit ook geen bezwaar bestaat legen de benoeming van Dr Bavinck tot buitengewoon hoogleeraar in de zendings- wetenschaippen aan de Vrije Universiteit. Dr J. H. Bavinck Van de benoeming is Dr Bavinck van- aag telegrafisch mededeeling gedaan. Toespraak Ds. J. L. Schouten Wij zijn, vervolgt Ds Schouten, nu aangekomen bij een gewichtig moment in de historie van onze zending, want door deze benoeming is de kroon gezet op het werk van jaifen, waarbij spr. stil staat bij wat wijlen prof. Bavinck reeds in 1910 in verband met een te benoemen zendings hoogleeraar uitsprak. Merkwaardig noemt spr. het, dat de Sy node in een neef van prof. Bavinck de ge gevens voor zulk een hoogleeraar meent tc hebben gevonden. Dit is een blijk van Gods hij zonder bestel. Inderdaad leven in den be noemde eigenschappen van de familie Ba vinck. inzonderheid van prof. Bavinck. Spr. herinnert daartoe aan diens ook door hem gevolgde colleges. Als iemand ons wist tc bezielen voor den wachtenden arbeid in de Kerk. des Heeren, dan was hij het. Hij was onder de hoogleeraren de primus inter pares. In den neef zit ook iets van datzelfde, ge- loofsenthousiasme en wij hebben daarom dc beste verwachtingen van hem. Het is, gaat spr. voort, ook een gewichtig moment voor onze Zendingsdeputaten, die altijd naar een zendingshoogleeraar hebben uitgezien. Hun arbeid stelt de Synode op hoogen prijs en inzonderheid noemt de prae ses thans Ds Breukelaar vanwege zijn enthousiasme voor 't zendingshoogleeraars- ambt. Vandaag heeft" de Heere Ds Breuke laar gegeven, zijn wensch in vervulling te zien gaan. Als Synode zullen wjj den Heere bidden, dat Dr Bavinck vrijmoedigheid moge vin den de benoeming te aanvaarden en hij aan de Theologische Hoogeschool zoowel als aan de Vrije Universiteit tot zegen van de Zen ding moge werkzaam zijn. Dan, besluit spr., is een nieuw tijdperk aangebroken, want dan bezitten onze Ker ken een representatieve figuur op nationale en internationale zendingsconferenties; een hoogleeraar, die op zijn colleges de studen ten weet te bezielen. Dan zullen de arbei ders in den dienst der zending een betere vooropleiding genieten, ook onze artsen, ver pleegsters en onderwijzers. Moge de arbeid van Dr Bavinck bevorderlijk zijn aan de komst van Gods Koninkrijk, aan de plan ting Zijner Kerk op Midden-Java en aan de eere Zijns Naams. Toespraak Ds. W. Breukelaar Namens de Zendingsdeputaten betuigt Ds W. B r e u k e 1 a a r, van Santpoort, de Sy node erkentelijkheid voor haar besluit om met zoo groote meerderheid Dr Bavinck te benoemen. Deze dag is, zegt spr.. zeer belangrijk. Tegenover den ontróerenden gang van de wereldgebeurtenissen aanschouwen wij juist thans het bijzondere werk Gods voor de komst van Zijn Koninkrijk. Er is schier geen tijd geweest, waarin de Heere zóó de deuren opende voor het Evangelie dan de tegenwoordige. Door al de verwarring heen komt er een gevoel van ledigheid onder de volken en mede hierdoor wordt het besef bij de inheemsche Kerken verlevendigd, dat zij bij alles wat ontzinkt, het eigen Evan gelie bezitten. Er is dan ook sterke activi teit onder de inlandsche Christenen en mede om deze reden is spr. zeer verheugd. Spr. hoopt, dat de benoeming zal worden aanvaard en dat door den arbeid van Dr Bavinck bij onze Kerken en predikanten de liefde en de toewijding voor de Zending zal vermeerderen. Ds Breukelaar, die „op dezen mooien dag in de geschiedenis der Zending" er aan herinnert, dat hij 39 jaren aaneen zendirtgs- deputaat is geweest, wijst op eenige dingen, die nog moeten gebeuren. Bedenktijd Dr. Bavinck Hij stelt voor, Dr Bavinck een bedenktijd van zes weken toe te staan in verband met zijn reis naar Soemba. waartoe de Synode besluit. Te doceeren vakken Vervolgens stelt Ds Breukelaar mens de Zendingsdeputaten voor, dat Dr Bavinck zal doceeren: le elenctiek, 2e begin selen van de theorie der Zending; 3e. ge schiedenis van de Nederlandsche Zending. Commissie hiervoor benoemd Op voorstel van den Praeses wordt be sloten eon commissie te benoemen, die met Dr Bavinck over de te doceeren vakken zal spreken en vóór de volgende Generale Sy node met haar advies zal gereed zijn. Op voorstel van Ds B r e u k e la ar wordt besloten in dit overleg verder te betrekken de betere voor-opleiding van het medisch en onderwijzend personeel der Zending. Ds Breukelaar zegt verder, dat de be noemde niet dan na de volgende Generale Synode zal ambt zal kunnen aanvaarden, omdat Dr Bavinck zich behoorlijk van zijn arbeid in Indië moet kunnen losmaken. Op voorstel van Ds. Breukelaar zal de te benoemen Commissie bestaan uit twee le den uit het Curatorium der Theol. Hooge school, twee Zendingsdeputaten, één hoog leeraar van de Theol. Hoogeschool en één van de theologische faculteit der Vrije Uni versiteit, de beide laatsten in hun kwali teit van praeadviseerende leden der Sy node. Tot leden der Commissie worden be noemd: uit het Curatorium der Theol. Hoogeschool Ds. J. 'L. Schouten, Am sterdam, en Ds. F. C. M e ij s t e r, Rotter dam; namens Zendingsdeputaten Ds. D. Pol, Rijsoord, en Ds. W. Breukelaar, Santpoort; ten slotte de hoogleeraren Dr. J. Ridderbos en Dr. F. W. Grosheide Besloten wordt ten aanzien van de be noeming van een opvolger van Dr. Bavinck aan de Opleidingsschool te Djokjakarta advies in te winnen bij de vergadering van missionaire Zendingsdienaren op Midden- Java, en Zendingsdeputaten op te dragen met een rapport hieromtrent te komen vóór de volgende Synode. Hiermede zijn de zendingsaangelegen heden met betrekking tot den zendings hoogleeraar afgehandeld. Collecte Militaire Tehuizen Op aanvraag van den Ned. Militairen- bond besluit de Synode een aanbeveling te geven voor de bijzondere collecte die ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin zal wor den gehouden voor de Militaire Tehuizen, zulks in verband met de uitbreiding van de garnizoenen. Hierna gaat de Synode wederom in comité-generaal. Heden wordt ook zitting gehouden. De nieuwe hoogleeraar De benoeming van Dr. J. H. Bavinck tot Zendingshoogleeraar zal voor hen, die de kaart van het Geref. Zendingsveld in Ned.- Indië kennen, geen groote verrassing zijn. Zij zal bovendien met voldoening vernomen worden door degenen, die den benoemde, die nu 42 jaar is, in zijn arbeid op den Zen dingsakker gevolgd hebben. Zoowel een 14- jarige praktijk, eerst op Sumatra en daarna op Java, als zijn geschriften, hebben Dr. Bavinck op een niveau van erkenning en waardeering gebracht, vanwaar de overgang naar hei" hoogleeraarsambt geen verbazing wekken kan. Ook voor hem zelf zal de be noeming geen verwondering wekken, want naar ons bekend is, heeft men Dr Bavinck van Nederland uit over de mogelijkheid van deze benoeming gepolst. Er is ook een zekere mate van waarschijnlijkheid, dat hij haar zal aanvaarden, al is het vertrek uit Indië, waar het werk hem zeer lief is ge worden. niet zijn hoogste wensch. Nieu alleen voor de Zending, ook weten schappelijk neemt Dr. Bavmck een plaats van beteekenis in. Daarheen wees ook reeds zijn studie, welke na de Vrije Universiteit in het buitenland nog werd aangevuld. En daarvan getuigen ook zijn veelgelezen boe ken, waanbij men, naast een besliste over- tuiging t.o.v. de Geref. levensbeschouwing, een breeden blik en een zeer helder ver stand opmerkt, waarbij nog de gave van een keurigen stijl hem ten dienste staat. Er zal, gelev op deze en meer persoonlijke antecedenten, dan ook met de keuze der Synode groote instemming zijn. Zij is to meer van gewicht, omdat zij de eerste be zetting van een nieuwe leerstoel te Kam pen is. Johan Herman Bavinck is een zoon van den bekenden Rotterdamschen predikant Ds. C. B. Bavinck die nu te Amersfoort woont en voor wien op zijn hoogen leeftijd 71 jaar de benoeming van zijn zoon ongetwijfeld een blijde dag zal zijn. De nieuwe hoogleeraar is geboren te Rotterdam 22 November 1895. In 1913 werd hij student aan de Vrije Universi teit waar hij in dè theologie studeerde en het candidaats-examen heeft afgelegd. Daarna heeft hij in Duitschland zijn studie voortgezel' en is hij te Erlangen gepromo veerd in 1918 tot doctor in de wijsbegeerte op een dissertatie over „Einflusz des Ge- fühls auf die Assoziation des Lebens bei Heinrich von Süeo". Kort na het einde van den grooten oorlog, in 1919, ging Dr. Bavinck voor het eereï naar Indië en wel als hulpprediker bij Dr. W. G. Harrenstein in Medan (Sumatra). Van hier vertrok hij naar Bandoeng, waar hij op 3 Juli 1921 als predikant werd beves tigd. In 1926 keerde Dr. Bavinck naar het vaderland terug, om op 9 Jan 1927 tot predi kant te Heemstede te worden bevestigd. Hier is hij 2 jaren gebleven, en in 1929 ging hij andermaal naar Indië, nu naar Solo, in verband waarmee hij te Delft, de zen dende kerk namens Zuidholland, vooraf zijn intrede deed. In Febr. 1930 deed hij zijn intrede te Solo, waar hij inzonderheid onder de Indische jeugd heeft gewerkt. Intusschen had hij nog in ons land de studie in het Javaansch voltooid. Nadat Dr. Bavinck in 1933 eenigen tijd in het vaderland had vertoefd, o.m. om te Leiden zich nog te specialiseeren op Indi sche vakken, vertrok hij in Juli 1934 voor de derde keer naar Indië en aanvaardde er 7 Sept. 1934 het docentschap aan de oplei dingsschool i'e Djocja. Van den pas 42-jarige is reeds een aan merkelijk getal boeken verschenen. Wij noemen: Inleiding tot de zielkunde. Levens vragen, Persoonlijkheid en wereldbeschou wing, Inleiding tot de psychologie. Christus en de Oostersche mystiek, Menschen rond om Jezus en een Handboek voor het Nieuwe Testament, (in het Javaansch. waarvan ook J een Nederlandsche editie te wachten is) in dezelfde uitgave, waarvoor Dr. Bakker een Handboek voor het Oude Testament schreef. En voorts een reeks brochures, waarvan wij onlangs nog aangekondigd hebben „De strijd op het derde front". Met een zoodanigen staat van dienst en lijst van boeken, kan het voor Dr. Bavinck slechts een groote voldoening zijn, thans .e worden geroepen tot de bezetting van een leerstoel, die wel tal van vragen opwerpt over den omvang der taak, maar die in elk geval een noodzakelijke completeering mag heeten van de school der Kerken, die zulk een uitgebreid en gezegend Zendingswerk in Ned.-Indië onderhouden. Uit het leven van Dr Bavinck Over den nieuwbenoemden hoogleeraar gewerden ons nog de volgende bijzonder heden uit den kring zijner familie: Reeds op jeugdigen leeftijd openbaarde Dr Bavinck eens aan zijn moeder, toen hij met haar naar de kerk ging, zijn begeerte om zendeling te worden. En dat dit meer was dan een jeugdige gril, blijkt wel daar uit, dat deze begeerte hem altijd is bijge bleven. Te Rotterdam doorliep hij de klassen van de lagere school en van het Marnix Gym nasium. Na zijn promotie te Erlangen in Nederland teruggekeerd, liep hij rond met verschillende plannen. Een ernstig voor nemen van hem was om naar Amerika te gaan en zich daar te laten opleiden tot zen deling onder de Japanners. Maar uit al zulke overwegingen werd hij plotseling uit getrokken, doordat Dr Rutgers uit Indië, die toen juist in Nederland was, er met kracht bij hem op aandrong, om helper te worden van Dr W. G. Harrenstein, dia destijds Dienaar des Woords was bij de Geref. Kerk te Medan. Na ernstig overleg besloot hij die roeping op te volgen. Op een zeer kouden Novemberdag van het jaar 1919 stonden wij te Rotterdam op de Ruige Plaat om hem op de boot, waarmede hij naar Indië voer, ons afscheid toe te wuiven, want het was toen nog de tijd na den oorlog, dat men niet on de boot toegelaten werd om afscheid van elkander te nemen. Van 11 Jan. 1920—11 Juli 1921 was Dr Bavinck dan hulpprediker te Medan. In Dr Harrenstein vond hij een vaderlijken vriend. Zeer veel heeft hij daar aan dezen te danken gehad, zoodat hij zich steeds met een zeer teeren band aan hem verbonden bleef gevoelen. In Medan leerde hij ook Mej. Tine Robers kennen, met wie hij toen sjpoedie door den huwelijksband werd vereenigd. Terwijl Dr Bavinck te Heemstede stond, werd hij aangezocht en beroepen voor den miss. arbeid te Solo. Nu werd hij dus recht streeks voor den zendingsarbeid geplaatst en hoeveel goeds hij ook vond in Heem stede, hij kon en mocht zich aan dien arbeid niet onttrekken. Wederom moest hij zich reisvaardig maken, om met de zijnen naar Indië te gaan. Het was op een strengen Februari-avond van het jaar 1929. dat hij door Dr Harrenstein namens de Kerk van Delft bevestigd werd als miss. Dienaar des Woords voor den arbeid te Solo, en daarna zijn intrede deed. Naast Dr van Andel heeft hij toen van 1930—1934 te Solo gewerkt, totdat hij optrad als docent aan de opleidingsschool te Djocja, waar hij nog tot op dit oogenblik werk zaam is. De vakken voor het Zendingscollege Dr Bavinck zal te Kampen onderwijs geven in de Zendingsgeschiedenis, theorie der zending, elenctiek en land- en volkenkunde van Ned.-Indië. Krachtens de besprekingen, die met de bevoegde instanties bereids zijn gehouden, zal Dr Bavinck ook worden be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Zendingsvakken van de Vrije Universiteit. De nieuwe hoogleeraar zal ook worden be last met het geven van leiding aan de miss. predikanten bij hun voorbereiding tot den miss. dienst NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Peins en Zweins, L. J. v. d. Kam te Heerhugowaard. BEROEPBAAR VERKLAARD Cand. J. van Buuren heeft met gunstig gevolg het praeparatoir examen voor de classis Amersfoort der Geref. Kerken afge legd, zal gaarne de kerken dienen en een beroep terstond in overweging nemen. Zijn adres is Heemstralaan 3, telef. 3276, B a a r n. DE BIJBEL-KIOSK TE AMSTERDAM De bekende Bijbel-kiosk te Amsterdam zal op Vrijdag 8 April as. om 3 uur des mid dags worden heropend, waarbij een woord over den arbeid zal worden gesproken. Door de welwillendheid van het gemeentebestuur werd wederom een nieuwe standplaats voor de kiosk verkregen en wel op het verhoogde middengedeelte van de Westermarkt. Het Kiosk-comité hoopt dat op dit mooie, drukke punt in de oude stad de kiosk veel bezoek zal mogen ontvangen en dat er met vrucht kan worden gewerkt. Zooals bekend zijn de Bijbel en Bijbelgedeelten er in circa 75 ver schillende talen en in allerlei uitvoeringen voorhanden. Penningmeester van het comité is de heer H. W. Halenbeek, Alblasstraat 55, Amsterdam Z., postrekening 231951, gemeen te-girorekening H. 815. Het comité 'hoopt op veler finantieelen steun. ZENDINGSVERGADERINGEN De Utr. Zend. Vereen, houdt haar Algemeene Vergadering op den tweeden Dinsdag na Pinksteren, op Dinsdag 14 Juni te Utrecht. Het Sangi- en Talaud- Comité is met de Utr. Zend. Vereen, in werk gemeenschap getreden en vergadert met haar samen op dien dag. Het Ned. Zend. Genootschap heeft zijn Jaarvergadering gesteld op den tweeden Woensdag van Juli (13 Juli) te Rotterdam. ONDERWIJS ONDERWIJ SBENOEMINGEN Bussum. Chr. Lyceum. Tot rector: de heer G. van Beusekom, leeraar Dat. his torie aan dit Lyceum. W. BROUWER t Te Beetsterzwaag is op 72-jarig>en leeftijd overleden de heer Willem Brouwer, oud-directeur der rijkskweekschool te Schoonhoven. N.V. MACHINEFABRIEK In de Wis- en Natuurkunde, op retlteld: „Ueber lebenswelse Auf- irtea und Regullerung der Indivl- tot doctor in d* Let laude): op proefschrift Kuite unptolemaeisohen E. Visser, en op proel ielle Vit Unlvei i Walker retlteld: „Götter und Uexandrien", mej. C. hrlft getiteld nds. his- topography and related subjects eld 7. 1-135, mej. H. Boas (cum Dr I. ITJESHORST Dr. J. Itjeshorst, leeraar in Ge schiedenis, Nederlandsch en Aardrijks kunde aan het Geref. Gymnasium te Kampen heeft zich genoodzaakt gezien zijn functie met 1 April neer te leggen. Johannes Itjeshorst werd geboren op 28 Februari 1888 te Delft, waar hij de Lagere School bezocht. Daarna studeerde hij aan de Kweekschool te Den Haag en na zijn eind examen aldaar afgelegd te hebben, werd hij benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Gorkum. Na aldaar zes en een half jaar werkzaam geweest te zijn werd hij benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Veenendaal. In dezen tijd stu deerde hij zelfstandig voor het Staatsexamen en volgde daarna vier en een half jaar de colleges van de professoren Busseman en Verdam te Leiden. Na zijn candidaatsexamen werd hij benoemd tot leeraar in Geschiedenis en Nederlandsch aan het Marnix-Gymnasium te Rotterdam. Hij was hier werkzaam van 1 Mei 1910 tot September 1917. Hierna volgde zijn benoeming tot leeraar in Geschiedenis, Nederlandsch en Aardrijkskunde aan de Christelijke H.B.S. te Utrecht. 28 September 1917 promoveerde hij te Leiden tot doctor in de Nederlandsche lette ren op het proefschrift: „De werkzaamheden van du Plessis-Mornay in dienst van «Hen drik van Navarre in de jaren 15761582." In de tijd dat Dr. Itjeshorst in Utrecht was, hielp hij mede om aldaar een Gerefor meerde Kweekschool op te richten. Met ingang van 1 September 1921 werd Dr. Itjeshorst benoemd tot leeraar in Ge schiedenis, Nederlandsch en Aardrijkskunde aan het Gereformeerd Gymnasium te Kam pen. Hier mocht hij werkzaam- zijn tot 15 November 1937, toen hij ziekteverlof kreeg en met 1 April 1938 legde hij om gezond heidsredenen zijn functie als leeraar neer. Dr.. Itjeshorst was iemand die veel van zij'n leerlingen hield en zich geheel gaf aan zijn werk. Zoo voorzag hij in de behoefte aan een Christelijk Leerboek der Geschiedenis door te schrijven een Leerboek voor de Algemeene Geschiedenis en een Leerboek voor de Ge schiedenis van het Nederlandsche Volk. Thans is hij bezig aan een studie over den bekenden Hongaarschen staatsman Graaf Stefan Tisza. Dr. Itjeshorst Is o.a. penningmeester van de Jeugdherberg te Kampen en beweegt zich op velerlei ander gebied. Het Geref. Gymnasium heeft in hem een goeden leeraar verloren en zal het gemis blijven gevoelen. MEJ. Dr. C. E. KUNST Aan het Universiteitscollege van den Oranje Vrijstaat is als demonstratrice in de afdeeling „Dierkunde" in plaats van dr. A. J. D. Meiring, die tot senior lector in Lovedale is benoemd, aangesteld mej. dr. C. E. Kunst, paleontologe, die einde 1937 in Leiden gepromoveerd is op een studie over fossielen. In Soekaboemi, op Java, geboren als dochter van den inspecteur van bosoh- wezen, E. D. Kunst, kwam zij op 16-jarigen leeftijd naar Leiden om er haar studiën te voltooien. Zij is naar Zuid-Afrika vertrokken om er haar levenswerk te vinden. Chr. M.U.L.O. Jaarvergadering te Utrecht In de heden te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. gehouden algemeene verga dering der Vereen, voor Chr. M.U.L.O.-onder wijs zijn de tweede voorzitter, de heer W. Uittenbogaard van Arnhem en Ds H. Hasper van Den Haag als referent opge treden. Referaat W. Uittenbogaard Na enkele inleidende opmerkingen heeft de heer Uittenbogaard als grondstelling van zijn onderwerp ontwikkeld, dat de schoolbe sturen niet alleen maar de zorg hebben voor de stoffelijke belangen hunner scholen, maar als vertegenwoordigers der ouders en lei ders der Vereeniging ver antwoord e- 1 ij k zijn voor het geheele schoolbedrijf, dus ook voor de hoofdzaak: de opvoeding en het onderwijs der leerlingen. Bij hoogere instanties blijkt vaak heel wei nig begrijpende belangstelling en hart voor dit hoogste belang der kinderen. De besturen zijn dus de aangewezen verzorgers, al ver biedt de Wet hun, zelf to de school op te treden. Het aanstellen van wettelijk bevoegd personeel, aan wie het eigenlijke werk opgedragen is, ontslaat de besturen niet van hun verantwoordelijkheid. Tot hun taak behoort het vaststellen der beginselen, die den schoolarbeid dragen en het aangeven van de richtlijnen, die overeenkomstig het gtwenschte doel den gang van zaken bepalen. Deze gedachte werd door spr. nader uitgewerkt. Hij besprak de moeilijkheden, welke uit de verhouding van een verantwoordelijk be stuur en een wettelijk bevoegd personeel (kunnen) voortvloeien, en gaf meer in bij zonderheden aan, hoe de noodzakelijke sa menwerking verkregen kan worden, mei eer biediging der grenzen. Inzonderheid werd hier de nadruk gelegd op de bereidheid, om allen als begenadigde medewerkers Gods den dienst in Zijn Koninkrijk ten bate der opgroeiende jeugd te aanvaarden en met tact en beleid te volbrengen. Ten slotte waarschuwt spr .tegen dreigen de verslapping. Het gaat bij deze dingen ook zeer zeker om het bestaansrecht der vrije school, die t o o n e n moet, in heel haar or ganisch leven, het ideaal der schoolopvoe- ding het meest te benaderen. Ds Hasper heeft vervolgens gesproken over de Psalmberijming in verband met het schoolonderwijs. E. WESTERHOF Dezer dagen herdacht de heer E. Wes- te r h o f, hoofd der Oranjeschool te V e 1 p dat hij gedurende 25 jaar aldaar als school hoofd in functie was. Volgens den wensch van den jubilaris is deze dag bijna onopge merkt voorbij gegaan. Niettemin kwam het schoolbestuur hem complimenteeren, waarbij de voorzitter Ds. N. d e J o n g hem waardee- rend toesprak. Ook de collega's kwamen hun gelukwensch aanbieden. Promoties Lelden. Bevorderd tot doctor ln de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld: „Lastge ving, machtiging en volmacht", de heer K i romoveerd tot docto en de heer c. W1 etlteld: „De afschal Amsterdam. Gem. Unlversit maanséhe Taal- en Letterk. (Fra: M. H. v. d. Ven. Lelden. Geal.: Geneeskunde: heeren M. Bruining, Oegstgeest; n. Den Haag; Lie Djing C. v. Brea- r W. Ch. Sim recht. Geel. de dames E. A. Bron en Aa M. Baanspul. Utrecht; A. Eykelenboom, Gorkum; de heer N. J. v. Speng-en, IJseelstelr. chlnisten. Den Ha.ag. Gesl. le ged. dipt. heer S. Stelllngwerff Beintema, Eefde; 'laser, Westzaan. Wis- en Natuurk. (L)cand.e: ker. Lelden; de he id. (A): cand.ex.. Haag; ld. (Pharm B. H. Dezentjes, D den; H. A. Hooftm mej. W. Harkink, Oegstgeest. Indisch Recht: doet. ex., de heer P, W. Johan, Lelden. Rechten: doet. ex., de heeren F. W. v. d. Berg, Amsterdam; C. J. v. Schelle, Wassenaar. Apotlickersajislatent. Leiden. Gesl. de dames A. C. Henkemans, Rotterdam; A. C. v. Dorseen, -Joordwijk; C. Scholte, Leiden. Amsterdam. Gesl. de dames H. Heukels, itctterdam; M. G. C. Knlpscheer, Amfti J. C. Coosen, CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertroawensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken-* halzen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen I c I V Lnval|den- LL Li rijwielen ♦O jarige ervaring FIRMA F.d. LELY Sr Stille Veerkade 33, DEN HAAQ, Telefoon 113614 N.V. J VERWARMINGS- SCHIEDAM KERKVERWARMING N.V. MACHINEFABRIEK J.&H.W. VAN DER PLOEG APELDOORN PASTEURISEER. EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL, OOK VOOR GROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU MEEGDENBURG ROTTERDAM. Oostzeedijk 156, TeL 52338 CENTRALE VERWARMING 0LIEST00K-INRICHTINGEN BROCHURE GRATIS OP AANVRAAG Fabriek van Constructie- en Hekwerken Electrisch- Autogenische Laschinrichting AARSSENenWAUBEN FISHERSTRAAT 26 DEN HAAG TELEFOON 392937 ALMELO TELEFOON 3096 Da fabriek van VILTMATRASSEN, STALEN GEZONDHEIDSMATRASSEN LEDIKANTEN, ZIEKENHUIS- TUIN,- en SCHEEPSMEUBELEN CENTRALE VERWARMING MET KOLEN, GAS nieuwste systemen OF OLIE comfortabel PROJECTEN KOSTELOOS economisch J. F. CRAMER Co. pgCHINOL lLyK^^MV^TTEWjNKELJ» mvettewinkel a zonen-Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3