lliruiue grtftsdjr (Cdurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ,em' 4 Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/z CL No. 6362 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 6 APRIL 1938 18e Jaargang Abbtrtcntitprijjert: Van 1 tot 3 regelsK177» Elke regel meer 022'la ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.3Ö Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Een onzekere toekomst 1 Een blik in de toekomst is altijd min 'of meer speculatief. Slechts dan heeft het werkelijke beteekenis, iets van de komende dingen te zeggen, wanneer men zich baseert op hetgeen is geschied en daaruit conclusies trekt voor het .vervolg. Zoo zal het ook gaan in het yolkerenleven. Weet men hier nimmer, in welke richting de lijnen zich over grooten afstand zullen ontwikkelen, zulks is nog temeer het geval, nu gan- sche staten zijn onderworpen aan de .verstandige inzichten of wel aan de in vallen van één enkelen man. Onder deze omstandigheden te gaan spreken over de toekomst van den ^Volkenbond lijkt het werk van een speculant Doch niet gewaagd is het, uit het verleden enkele lessen te trek ken, waarmee men zijn winstkan doen. iWe wijzen op eenige ervan. De eerste is wat we trouwens reeds konden vermoeden dat een Volkenbond alleen aan zijn doel kan beantwoorden, als het ledental de uni versaliteit sterk benadert. Wanneer één of twee staten ontbreken, dan valt dat te betreuren, erg behoeft het niet te zijn, aangezien zij tegen het com plex van staten, hetwelk den Bond vormt, niet zullen willen of kunnen optreden. Wanneer evenwel het aantal staten, dat door afwezigheid al dan niet schittert, grooter is, is het gevaar niet denkbeeldig, dat deze buitenstaan ders zich aaneensluiten en dus een blok vormen naast of tegenover den Bond. Men zal er derhalve voortdurend op uit moeten zijn, de collectiviteit zoo dicht mogelijk te benaderen. Maar dit stre ven heeft weer het nadeel, dat deze collectiviteit alleen dan kan worden benaderd, indien de Volkenbond zijn verplichtingen niet al te zwaar op de schouders der leden legt. Met andere woorden: de collectiviteit zal niet dan door verzwakking van den opzet en den werkkring van den Bond bereikt kunnen worden. Wat zal daarbij het zwaarst moeten wegen? Wij zijn van oordeel, dat bij een nieuwen of gewij- zigden Volkenbond de eischen niet al te hoog moeten worden gesteld, opdat hetgeen wordt beoogd ook werkelijk kan worden bereikt. Daarbij komt en ook dat is een les uit het verleden dat de redactie van eventueele sanctieartikelen bijzon dere aandacht vragen zal. Het is geen geheim, dat juist het sanctievraagstuk aan het bestaan van den huidigen Vol kenbond een gevoelige knauw heeft toe gebracht. Eenerzij ds waren de sancties niet voldoende, doch anderzijds bleken zij in staat, een lid geheel van den Bond te doen vervreemden, of dat nu de schuld .van de sancties is of niet. We wijzen er slechts op, om het riskante van deze kwestie te adstrueeren. Het Kellogg- pact heeft de moeilijkheid, die hier schuilt, onderkend, met het gevolg, dat het strafmaatregelen van mindere strekking beoogt. Hoe hier uit de peri kelen te geraken? Het is nu eenmaal vanzelfsprekend, dat een rechtscollege als de Volkenbond wil zijn, al wor den eigenlijke rechtskwesties aan het Permanente Hof van Justitie overge laten de beschikking moet hebben over bepalingen, die het karakter van straf dragen. Beschikt het college hier over niet, dan zijn zijn uitspraken niet meer dan moreele vonnisvellingen, die wellicht een beroep doen op het wereld geweten en den schuldige als zoodanig den volken toonen, verder kan men niet gaan. Hoe nu na dit alles? Twee wegen kunnen worden ingeslagen. Men kan uit het verleden de conclusie trekken, dat het streven naar organisatie onder de volken heeft gefaald en tot ophef fing van den Bond concludeeren. Het gevolg is, dat men even ver is als vóór den oorlog, jazelfs nog verder in de .verkeerde richting, wijl men een vol gens deze zegslieden pijnlijke herinne ring aan samenwerking op internatio naal terrein is rijker geworden. Ook echter kan men weigeren, met het badwater het kind weg te gooien. Men kan dankbaar en voorzichtig pro- fiteeren van de geboden lessen en too nen, dat een volkerenorganisatie, die haar zwakheden kent, juist daardoor sterker is dan ooit. Men streve dus, eer dan naar af braak, naar afbouw van het Volken bondspaleis, hetwelk geen toren van Babel mag zijn, doch een huis des vre- des, opdat de vloek der zonde worde bestreden en wij, ook internationaal, een stil en gerust leven mogen leiden. Zoolang deze toestand echter niet is bereikt, moeten we ons op het bestaan- De Marechaussee te Oss Loopende justitieele onderzoeken worden niet gestaakt Brigade geenszins gedesavoueerd Op de betreffende vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat aan de brigade Koninklijke Marechaus see te Oss opdracht is gegeven zich tot nader order van. opsporingsonderzoek te onthouden. Surveillance- en bewa kingsdiensten kunnen ook verder op de normale wijze worden verricht, terwijl het geenszins in het voornemen ligt de brigade Koninklijke Marechaussee te Oss op te heffen of in sterkte te ver minderen. Van staking van loopende justitieele onderzoeken is geen sprake. Dat eventu eele klachten ter zake van misdrijven voor het oogenblik tot de plaatselijke politie behooren te worden gericht overigens een normale figuur is juist. Voorts verwijst de Minister naar het door den Regeeringspersdienst verstrek te communiqué, uit welk stuk blijkt, dat hetgeen door de brigade Koninklij ke Marechaussee te Oss is verricht, geenszins in het algemeen is gedes avoueerd, integendeel. Dat juist nu moest worden opgetreden, is gelijk evenzeer in het communiqué tot uit drukking komt een uitvloeisel van de omstandigheid, dat voor kort van be gane ernstige fouten in bepaalde opspo ringsonderzoeken is gebleken. Een soc.-dem. interpellatie-aanvrage Naar „Vooruit" verneemt, heeft de sociaal democratische Tweede-Kamerfractie beslo ten, dat een harer leden hedenmiddag bij heü begin der vergadering, aan de Kamer verlof zal vragen den Minister wan Justitie over deze zaak te interpelleeren. De wereldtentoonstelling te New-York Naar wi] vernemen heeft de Regee ring in principe besloten het subsidie voor de Nederlandsche- en Neder- landsch-Indische deelneming aan de wereldtentoonstelling te New-York te verdubbelen, zoodat, aan de Staten-Ge- neraal zal worden voorgesteld dit sub sidie nader vast te stellen op anderhalf millioen gulden. Nationale Feestdagen Regeling voor rijkspersoneel De Centrale van Vereenigingen van Per soneel in 's Rijks dienst heeft dezer dagen op haar verzoekschrift, bericht ontvangen, dat de Ministerraad de volgende regeling heeft getroffen voor de departementen en de daaronder ressorteerende diensten, bedrij ven en instellingen. Aan Rijkspersoneel, dat in verband met zijn werkkring niet kan deelen in het voor recht van vrij van dienst op een nationalen feestdag, zal op een anderen dag vrij van dienst worden verleend. Vergoeding in geld voor het gemis van vrijaf op een nationalen feestdag dient echter achterwege te blij ven. Het a.s. regeeringsjubileum H. M. de Koningin heeft op een daartoe door het hoofdbestuur van „De Princevlag'' gedaan verzoek ha.' goedkeuring gehecht aan het plan van de vereeniging „De Prince vlag" om te Eindhoven te stichten een her inneringsmonument ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. De uitvoering van dit monument is gedacht ge deeltelijk in metselsteen, gedeeltelijk in gra niet, meit daarin in medaillevorm de beelte nis van H. M. Aan he' monument zal iok een zitbank worden verbonden. De Gouverneur van Suriname Terug naar Nederland De West (Paramaribo) verneemt uit goede bron, dat de gouverneur van Suri name, de heer Kielstra, het voornemen heeft om in begin van het volgend jaar zijn ambt neer te leggen en zich te vesti gen in Nederland. VAN VRACHTAUTO GESTORT Gistermiddag om half vijf is de 22-jarige H. Mohling uit Stadskanaal bij het afladen van kozijnen te Midwolda van een vracht auto gestort. Hij kreeg twee kozijnen op het hoofd en moest in hoogst zorgwekkenden toestand naar het R. K. Ziekenhuis te Win schoten worden overgebracht de baseeren en rust op ons de taak, eenerzij ds den vrede tusschen de vol keren te bevorderen en anderzijds, waar in deze wereld blijkbaar nog al tijd geldt, dat wie den vrede wil, zich ten oorlog moet bereiden, ons sterk te maken, opdat wjj als Nederland onszelf zijn èn blijven, en zoo doende aan onze nationale èn inter nationale roeping beantwoorden. UIT HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF Werkgevers aanvaarden de nieuwe C.A.O. Vrij sterk verzet Gister vergaderde te Utrecht de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf onder voorzit terschap van den heer S. S. Kor thuis. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de ernstige moeilijkheden, waarmee' het boekdrukkersbedrijf heeft te kampen. Daarbij vermeldde hij als een der het bedrijf schadende factoren, de onzeker heid inzake de spellingkwestie, waardoor vele orders van beteekenis uitblijven. Het hoofdpunt van de agenda vormde het voorstel van het Algemeen Hoofdbestuur de collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan voor den tijd van drie jaren. In deze nieuwe C.A.O. wordt aan de vol wassen werknemers een loonsverhooging toe gekend van drie cent. De voorzitter van de onderhandelingscom missie, de heer J o s. A. M. C 1 e e r d i n, te 's-Hertogenbosch. verdedigde het compromis, dat door de onderhandelingscommissie was bereikt. Van verschillende zijden rees uit de vergadering vrij sterk verzet, in verband met den slechten bedrijfstoestand. Daar tegenover wees de heer Cleerdin. erop dat de huidige loonsverhooging minder bedraagt dan de stijging van het index cijfer sinds het afsluiten van het vorige contract zou wettigen. Tenslotte werd met omstreeks 170 stemmen tegen de C.A.O. aanvaard. Moeilijkheden in Haringvisscherijbedrijf Werkgevers willen oude voorwaarden handhaven Naar men ons van arbeiderszijde mededeelt, dreigen er moeilijkheden in het haringvisschersbedrijf. De Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en de Ned. R.K, Bond van Transportarbeiders „St Bonifacius" hebben bij de werkgevers eenige verlan gens naar voren gebracht voor een nieuw af te sluiten C. A. O. De werkgevers hebben deze verlangens afgewezen en zich bereid verklaard de oude voorwaarden te handhaven, alleen echter als het extra boetloon voor een Schotsche vleet zou komen te vervallen. De besturen der werknemersorganisaties hebben daarop geantwoord, dat zij geen C.A.O. wenschen af te sluiten waarvan de arbeidsvoorwaarden zelfs niet aan beschei den verlangens van de opvarenden vol doen. Binnenkort zullen de besturen van de arbeidersorganisaties met hun leden vergaderen om hun standpunt tegenover de afwijzende houding van de werkgevers nader vast te stellen. Ds Niemöller in Fort Glatz opgenomen Volgens een Reuterbericht gaat te B e r 1 ij n het gerucht, dat ds. Niemöller van het concentratiekamp Saohsenhau- sen is overgebracht naar fort Glatz. Officieele kringen zijn niet in staat dit gerucht te bevestigen. Indien het juist is, beteekent dit een verbetering voor den predikant, volgens Reuter. Kardinaal Innitzer te Rome De leider der R.K. Kerk in Oostenrijk, kardinaal Innitzer, is naar Rome ontbo den. Hij is gisteravond, vergezeld van den secretaris-generaal van de Katho lieke actie te Weenen, Weinbacher en zijn particulieren secretaris, te Rome aangekomen. Het gezelschap begaf zich onmiddellijk naar het Vatikaan, waar de kardinaal werd ontvangen door den kar dinaal-staatssecretaris, Pacelli. Vandaag zal kardinaal Innitzer door den Paus worden ontvangen. De besprekingen van kardinaal Innit zer met kardinaal-staatssecretaris Pacelli duurden ongeveer een uur. De Gouverneur-Generaal van Australië Per K.L.M. naar ons land Naar wij vernemen zullen de gouver neur-generaal van Australië, Lord G o w r i e en Lady G o w r i e, die thans een bezoek brengen aan Ned.-Indië, bin nenkort per vliegtuig der K.L.M., de reis van Batavia naar Amsterdam ondernemen Zij worden 24 April in Nederland ver wacht. Aankomst te Bandoeng BANDOENG, 6 April. (Aneta). Na een schitterende vlucht van Semarang arriveer den lord en lady G o w r i e gisteren op het vliegveld Andir te Bandoeng, waar vele auto* riteiten ter begroetii.g aanwezig waren. In het huis van den resident vond de be groeting van de plaatselijke autoriteiten plaats. Daarna inspecteerde lord Gowrle de eerecompagnie. In een groot deel van de stad werd ge vlagd. 's Avonds vond een diner plaats, waarbij in totaal 57 gasten aanzaten. De resident bracht een dronk uit op koning George en lord G o w r i e op H. M. de Koningin. Blums financieele Kamerrede De schatkist toont haar bodem IN de Fransche Kamer heeft minister- president Blum een rede gehouden ter verdediging van zijn financieele wetsontwerp, waarin hij o.a. zeide: De schatkist moet in 1938 beschikken over 40 milliard en 10 milliard voor algeheele terugbetalingen. Aan het einde van het jaar moet een milliard per week betaald worden, zonder dat men kan voorzien, hoe deze lasten verdeeld zullen zijn. De schatkist moet een toereikende marge hebben. Er schuilt gevaar in de instabiliteit der regeering en in bedriegelijke oplos singen. De instabiliteit der regeering. die sedert 1924 bestaat, is een gevolg van de financieele instabiliteit. Er is geen ministercrisis geweest, die niet haar grond had in een financieele moeilijk heid. De volksfrontregeering, die haar actie zou willen uitbreiden om redenen van openbaar welzijn, zou minder gemakkelijk in de uit gifte van een leening toestemmen. Het eco nomische evenwicht is verstoord. Voor de loopende uitgaven ontbreekt een bedrag van 80 milliard. De schatkist en het economische leven missen de gevluchte en verborgen kapitalen. Verder is de financieele en economische toestand afhankelijk van den internationa- tionalen toestand. De internationale crisis noodzaakt Frankrijk nieuwe uitgaven te doen en een defensieleening voor te berei den. De gebeurtenis van 11 Maart heeft den kapitalen schrik aangejaagd. Een groote kapitaalvlucht van Europa naar Amerika begon. Het is onmogelijk geld in het bui tenland te leenen of buitenlandsche leenin gen te hernieuwen. Wij zullen alles doen, aldus Blum, om den vrede in Frankrijk en in Europa te bewaren. Geen land ter wereld heeft van ons een aanval te duchten. Maar wij moeten klaar zijn om mogelijken inter nationalen verwikkelingen het hoofd te bieden. De oorlogsindustrie zou tot uitgangspunt kunnen dienen voor het in beweging bren gen der nationale productie. Er kan geen sprake zijn van het bevorde ren eener nieuwe devaluatie: wij moeten iedere nieuwe monetaire onrust vermijden en om den cirkel te verbreken moet men wel het door ons voorgestelde stelsel van discipline en controle opbouwen. Men zal zeggen, dat ik controle op de wisselkoersen bepleit. Maar wij vragen niets, dat niet vereenigbaar is met de driezijdige overeen komst. Het egalisatiefonds heeft niets ver loren en de franc is niet gedaald. Wij mee- nen te kunnen vertrouwen op de maatre gelen, die wij voorstellen voor de samen werking van alle belanghebbenden. Met een regeering van nationale eenheid zou alles veranderen, zal men zeggen. Ik heb de gedachte van een nationale aaneen sluiting het eerst geopperd. Het is niet mijn schuld, dat het er niet toe is gekomen. Ten aanzien van de opschorting der schulddelging zeide Blum: „De regeering stelt de zoo lang verwachte hervorming der geldswaardige papieren voor Een groote hernieuwde activiteit moet ge paard gaan met een nieuwen stap op den weg van den socialen vooruitgang" Blum deelde mede, dat de werktijd ver lengd zal worden en dat de arbeiders zich daarmee accoord-verklaard hebben. Wat de volmachten bertreft, zeide Blum zich te verzetten tegen de bewering van sommigen, volgens wie zijn actie lijkt op het optreden van de leiders der totalitaire sta ten. „Mijn vrienden en ik zijn vastbesloten de republikeinsche instellingen te verdedi gen. Als wij weigeren een regime als dat der totalitaire staten te aanvaarden, mogen wij dan ook niet ons laten inspireeren dyor bepaalde daden dier staten? Is er van die staten geen enkele nuttige les te leeren?" Na zijn rede werd Blum langdurig toege juicht door socialisten, communisten en een aantal radicalen. De vergadering werd ge schorst tot half tien: mogelijk zal reeds van daag tot stemming worden overgegaan. KOPZIEKTE Op enkele plaatsen in de Al bias se r- waard komen onder het rundvee gevallen van kopziek te voor. Er zijn reeds eenige slachtoffers bezweken. Nieuwe burgemeester te Wageningen Vandaag geïnstalleerd De nieuw-benoemde burgemeester van Wageningen, de heer ir. M. J. IJzerman, uit Almelo, heeft he den aldaar zijn intrede gedaan. Afgehaald uit Arnhem door de beide wethouders, de heeren W. van der Weide en Th. J. J. Vonk, werd hij aan de grens der gemeente verwelkomd door een commissie van ontvangst, waarbij ge sproken werd door prof. dr. H. J. A. M. Beekman. Ook werden bloemen aange boden. Voorafgegaan door het Stedelijk Muziekcorps, trok de stoet, waarbij zich afgevaardigden van verschillende vereeni gingen hadden aangesloten, naar het stad huis op de Markt, waar te drie uur de Raadsvergadering ter installatie van het nieuwe hoofd der gemeente begon. De zaal was met groen en bloemen versierd. Nadat de burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenoote en verdere fami lieleden, had plaats genomen, hield de loco-burgemeester, wethouder van der Weide, de installatierede. Spr. gaf de verzekering van den wil tot samenwerking en besloot met den wensch, dat de burgemeester de gemeente met vaste hand zal mogen besturen. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. De burgemeester dankte in zijn ant woord H. M. de Koningin voor zijn benoe ming en zeide geen beloften te willen doen, slechts deze, dat hij zich zal inspan nen, zich zoo spoedig mogelijk in zijn nieuwen werkkring in te werken, en dat hij alles zal doen om een waardig burger vader voor de Wageningsche bevolking ,e zijn. Hedenavond zal een receptie in het stad huis worden gehouden. In den loop van den avond zullen plm. 50 vereenigingen langs het stadhuis defileeren. Meisje aangerand Met een knuppel afgeranseld Op de heide in de omgeving van V e 1 p is Maandagavond een meisje door een jongeman aangerand. Toen het meisje zich verzette tegen de handelingen van den aanrander, greep de onverlaat een knuppel, waarmede hij het meisje ernstig mishandelde. Bloedig ver wond werd zij in deerniswekkenden toe stand aangetroffen door een schaapherder, die haar naar de schaapskooi bracht en ver volgens de politie waarschuwde. Het meisje is eerst naar het Velpsche ziekenhuis overgebracht, maar het was ter wille van haar toestand noodig, dat zij naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem werd overgebracht. Zij had één harer polsen ge broken en een zware hoofdwond bekomen. De dader is gevlucht. Het is te wensohen, dat de politie, die een uitgebreid onderzoek instelt, den laffen aanrander spoedig vindt. Fraude bij een Coöperatie Inwonende zoon was de onbekende dief Bij de politie te Arnhem werd aan gifte gedaan, dat op raadselachtige wijze uit do kas van een groote coöpe ratieve verbruiksvereeniging een gelds bedrag werd vermist. Bij nader onder zoek bleken de boeken een tekort van eenige honderden guldens aan te wijzen. Daar het personeel, dat regelmatig met dat geld omging, boven alle verdenking ver heven was, en administratieve fouten waren uitgesloten, moest de diefstal gepleegd worden door een buitenstaander, die met de situatie ter plaatse op de hoogte was. Het ras n.l. gewoonte om de sleutel van de brandkast op een vaste, aan alle belang hebbenden bekende plaats, neer te leggen. Bij onderzoek bleek, dat een zoon van een inwonend personeelslid, gelet op zijn gerin ge inkomsten, nog al groote uitgaven deed en een royaal leven leidde. Nadat meerdere gegevens bekend waren geworden, ging de politie tot de arrestatie van bedoelden jongeman over, die al spoe dig een volledige bekentenis aflegde. Hij werd ter beschikking van de Justitie VERGIFTIGDE KOEIEN Bij G o r k u m zijn van een veehouder vier runderen de dupe geworden van vergifti ging door kunstmest, welke door den gerin gen neerslag niet in den grond was gedron gen. Twee pinken stierven aan &e gevolgen, terwijl twee koeien moesten worden afge maakt. Vorige racht is een met visch beladen vrachtauto, komende uit Groningen, op den afsluitdijk uit den koers geraakt en nabij Breezand het wachtstation van de A.T.O.- dienst, tevens café, binnengereden. Daar de muur op dezen aanval niet berekend was, kwam de wagen pas tusschen de stoelen en tafeltjes in het café tot stilstand. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De Generale Synode der Geref. Kerken heeft Dr J. H. Bavinck benoemd tot hoog-* leeraar in de Zendingsvakken aan de Theologische Hoogeschool te Kampen. De Tweede Kamer heeft, na afdoening van andere aangelegenheden, een aan vang gemaakt met de behandeling van hef wetsontwerp betreffende verhooging van de inkomsten- en de dividend- en tan tièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie. Het antwoord van Minister Goseling op de vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop aangaande de Koninklijke marechaussee te Oss. De gouverneur-generaal van Australië wordt 24 April per vliegtuig van de K.L.M. uit Batavia te Amsterdam ver-? wacht. De regeering zal anderhalf millioen gulden beschikbaar stellen voor deelname aan de Wereldtentoonstelling in New«« York. De journalist Hansen, die verleden jaar gegijzeld is geweest, heeft voor de Haag-: sche Rechtbank terecht gestaan. Van drie zijden rukken de rechtschen op naar Tortosa, doch de stad is nog in republikeinsche handen. De provincie Aragon is thans geheel door de nationalisten bezet. In de Fransche kamer heeft Blum een pleidooi voor zijn financieele plannen ge houden. In Frankrijk breidt de stakingsbeweging zich opnieuw uit. N.V. ANRHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 3i/j Pandbrieven a 100% Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST, Mr. J. P. VERSTEEVEN, RESTAURANT - TAVERNE TEAROOM -> is in lentetooi! «- de kersebloesem bloeit bij onsl DINEERT in ons INTIEM RESTAURANT LUNCH 1.50 DINER SOIGNE ƒ2.en 3. DINERPLAT 1.25 HEVIGE BRAND TE LAREN Gisteravond omstreeks vijf uur brak brand uit in de onbewoonde villa „Naardin- clant" aan den Houtwee te Laren (N.H.), De brandweer was onmiddellijk aanwezig en tastte het vuur met vijf stralen op de motorspuit aan. De brand liet zich echter zoo ernstig aanzien, dat tegen zes uur de hulp van de Hilversumsöhe brandweer werd ingeroepen. Deze arriveerde binnen 20 mi nuten met een motorspuit met tien man schappen om aan het blusschingswerk deel te nemen. Men slaagde er echter niet in het' groote landhuis te behouden. Het brandde geheel af. Omstreeks negen uur had men den brand onder de knie. De nablussching vorderde evenwel nog geruimen tijd. Over de ooi-zaak van den brand tast mefl in het duister. Door auto gegrepen Landbouwer te Winterswijk gedood Gistermiddag reed. naar het Hbl. meldt, Ds. van der Endt predikant bij de Ned< Herv. Gem. te Groenlo, per auto in do richting Winters wij k—Groenlo. In de buurt van café De Kappe kwam de 60- jarige heer F. Schurink, landbouwer, per fiets van tegengestelde richting. Tot grooten schrik van den autobestuurder kwam de heer Schurenk plotseling op onverklaarbare, wijze voor de auto Een hevige botsing volg de. met het gevolg, dat de landbouwer na genoeg onmiddellijk overleed. Het politie onderzoek wees uit, dat den autobestuurder geen schuld treft. Officieele Berichten POSTKANTOOR TE IJMUIDEN Aangewezen ls als directeur van het post- 1 eg raaf kantoor te IJ m u 1 d e n. de refere daris A. G. Kastein, thans te Venlo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1