Amsterdam-Arnhem in een uur DOUWE EGBERTS D E V E O DINSDAG 5 APRIL 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het nieuwe electrische materieel der Ned. Spoorwegen In dienst op 15 Mei OP uitnoodiging van de Nederland- ache Spoorwegen hebben wij gister middag deelgenomen aan een proefrit met het nieuwe, 15 Mei e.k. in exploitatie ko mende electrische materieel. Op dezen datum schuift de Dieseltrein grooten- deels op naar de verafgelegen stations. Het was een lange, fonkelnieuwe trein, die omstreeks twee uur gereed stond op het eerste perron van het Centraal Station te Amsterdam. De circa 25 journalisten, die de gasten waren van den heer Ir. W. Hupkei chef van den Dienst van Tractie en Materi eel en eenige overige technische hoofdambte naren van de Spoorwegen, hadden met be doelde heeren het rijk alleen in de vijf gens, die tot onze beschikking stonden. Als deze wagens straks in bedrijf zijn gesteld, is er plaats in zoo'n 5-wagens-trein voor 312 passagiers plus 144 staanplaatsen, verdeeld over de tweede en derde klasse. Naar men weet, wordt de le klasse langzamerhand weinig gebruikt, zoodat in de nieuwe treinen deze top-klasse niet meer wordt aangetrof fen. De tocht ging naar Arnhem. Het was een prachtige rit langs het jonge voorjaarsgroen. Duurde voorheen een spoor- reis naar Gelre's hoofdstad van Amsterdam uit een kleine twee uur, deze snel en bijzonder rustig Hoewel men óór 15 Mei deze nieuwe treinen langs de spoorbaan zal kunnen zien, worden ze op genoemden datum voor het publiek opengesteld, en dan niet alleen op het door ons bereden baan vak Amsterdam C.S.-Utreobt-Arn!hem, maar ook op de baanvakken Rotterdam Maas-Moordrecht-Gouda-Utrecht; Den Haag S.S.-Moordrecht; Utrecht-Eindho ven; en Rotterdam Maas-Schiebroek. Deze electrificatie van het middennet der Ned. Spoorwegen beteekent een zeer belangrijke uitbreiding, nl. van 263 K.M. dubbelspoor, van het reeds bestaande electrische net in het Westen van het land. Wij brengen in herinnering, dat de lijn Rotterdam Hofplein-Den Haag-Scheve- mingen de oudste brieven heeft, nl. van 1 October 1908. Eerst veel later, in 1927 en volgende jaren zijn de electrische lijnen Haar lem-IJmuiden, Amsterdam-Rotterdam DP., enz. in gebruik genomen. In afwijking van de tot dusver in gebruik zijnde electrische treinen behoudens reeds een enkele uitzondering nl. op het baanvak Rotterdam-Hoek van Holland, worden drie- en twee-wagentreinen gebruikt, die naar behoefte al of niet kun nen worden gecombineerd. De tweewagen-treinstellen zijn gebouwd door de N.V. Werkspoor, Amsterdam; de mo tor- en aanhangrijtuigen van de drie-wagen- stellen zijn resp. gebouwd door de firma's Beijnes, Haarlem, en Allan en Co., Rotter dam. De aanleg van het bovengrondsche net, de ijzerconstrpcties voor de bovenleiding, de onder- en schakelstations, transformatoren, schakelaars, kabelnetten en motoren zijn alle vervaardigd door Nederlandsche firmas. Slechts voor bijzondere toestellen moest de hulp van het buitenland worden ingeroepen. Verbeteringen De nieuwe treinen Izijn weder geheel in stroomlijn vorm uitgevoerd, een model waar mee de Diesel-treinen ons hebben vertrouwd gemaakt. Ook het interieur is hieraan in hoofdzaak gelijk, hoewel onderscheidene ver beteringen zijn aangebracht. De verwarming geschiedt door verwarmde lucht, 's zomers wordt voor ventilatie frissche buitenlucht in geblazen. De onder-zijramen zijn van dubbel glas, de bovenramen kunnen in hun geheel omhoog gedraaid worden. In den driewagentrein is een kleine keu ken aanwezig. Wij hebben kunnen constatee- ren, dat zelfs bij een gang van 147 K.M., die wij gistermiddag nu en dan maakten, de consumptie zonder bijzondere armbewegin gen kan worden genoten. Zóó snel als hier aangeduid rijden de treinen in den gewo nen dienst evenwel niet, maar toch wel circa 110 K.M. Het merkwaardige is, dat hoe riefelij'ker de treinen worden, men er des te sneller weer uit moet. Zakenlieden zullen dit toejuichen, plezierreizigers allicht betreuren, Voor onze defensie Het bedrag groeide aan tot ruim f 69.000,— Ver, king 3 2.50 X., 0.30 Wimmy en Tineke. Wcei 10 N.N., Den Haag: 10 oen Zeeuwse Vlaamsche; ƒ0.25 kantoorbediende. Deeuwo den; 0.50 gepen.?, rijksambtenares: 10.— iemand uit Leeuwarden; 20 M. G., Rotterdam; 25 gepens. Indisch officier. Den Haag; 10 en afgekeurde: 5 A. V. S.. Den Haag; 15 ud politie, Kerkwijk; 2 Ve„ Rijswijk; 1 nej. L. B.—D. B.. Rotterdam; 5 N.N., Wagc- ingen; 5 dames H„ Ginneken; 1 H. J. D. V. M.. Rotterdam: 0.25 fam. D. S., Wouw; 0.25 sohoolmeisje M. K„ Schiedam; 5 S. P.. iel; 10 mevr. de wed. H. J. E. C.—E,. Haag; 1 wed. A. C. H.—P.. Soestdijk; 3.50 P. R.. Dekkerkerk: 5 A. W„ Aj».-M--rn; 10 L E. D. B„ Middelburg: 25 mej. A. M. W.. Leiden; 50 C. L. S., Schevening-en2.— Lyceïst, Amsterdam; 10 E. B., Rotter- 10 J. Th. v. d. V., Oosterbeek; 500.— Belangen Verg. o.-off. Zeemacht, Den Helder; 5 N.N., Rotterdam; 100 Comité Middelburg e.a., Verg. Nat. Veiligheid; 25 dra J. C. V. Z.. Amsterdam; 1 M. P., Den Haag; 10 mevr, W.—A„ Den Haag: 1 student uit Groningen; 2.50 dochter overleden o.-off., Zutfen; 15.— C. A. L, Eindhoven: 10 dr. H. B. L. V. 2.50 W. M. P. O.. Heemstede. J. S.. res.-majoor te G.; 2.50 mej. C. O.. Haarlem: 1 A. D. G. M.. Arnhem: 10 dr; W. H.. Haarlem; 5 mr. E. J. O.. Rotterdam 25 G. A. E.—M.. Assen 2.50 L. P. te H. 25 D. C. K„ Bilthoven; 2.50 J. C. E. V. U., Hoorn: 0.50 een gymnasiast. Assen; 0.60 drie broertjes: 10 H. L. A. V. M.—V., Den Haag; 10 W. J. A. D. W.. Den Haag: 10 T. W„ Woudrichera; 10 mej. P. TC, Den Haag; 25 d. B., Utrecht; 10 oud-konstabel. Amster- 2.50 N.N., Amsterdam; 2.50 N.N., Am- dam; 10 'A. v. d. G„ Rotterdam; 1 S. L, iterdam; 2.50 D. de M., Heerlen; 5 P. de R.. Haarlem; 5 A. T. de M.. Amsterdam; 0.50 W. D. B., Soest; 500 V. B.. Arnheim; 2.50 I. S.. Rotterdam; 10 J. P. C., Laag-Keppel; 25 oud-officier. Velp: 10 F. Th. H., Hilver sum; 2.50 mevr. L W. V. V.. Den Haag: 2.50 N.N.. Den Haag: 100 J. H. B. S., Voorburg 27.30 N.N., Rotterdam; 10 Kabouter. Der Haag; 10 R. H., Amsterdam: 2.50 een yer- pleegsteir, Dirksland; 5 Noord-Groninger; I A. F. V. E., Lochem; 10 van W. en D., Utrecht; Langs den weg Rotterdam'-Den Haag onder de gemeente Oversch'ie is men druk bezig met het leggen van den 150.000 volt electriciteitskabel, waarmede Rotter dam straks Den Haag van electriciteit zal voorzien. Het leggen van deze kabel is een gewichtigwerk, waar heel wat menschen aan werken. VERDUISTERINGSOEFENING IN HET NOORDEN In een Douglasvliegtuig boven Groningen, Friesland en Drente Autoriteiten zeer tevreden Alleen Bolsward bleef in gebreke (Van een specialen verslaggever) A/b Rietvink, i April Voor de eerste maal sedert in ons land luchfbcschermingsoeleningen op groote I schaal worden gehouden, hebben drie I provinciale besturen zich met elkaar verstaan om in overleg met elkaar een groole, gezamenlijke oefening te houden, opdat het gebied, waarover de oefening zich zou uitstrekken, een aanzienlijk ge deelte van ons land zou bestrijken. Twee volbemande Douglasvliegtuigen heb ben de donker gemaakte gebieden Fries- lend, Groningen en Drente van uit de lucht, bespied. Op het vliegveld De Kooy bij Der» Helder stapten we in. Vooraf gaf de adjunct inspecteur voor de luchtbescherming, kapi tein J. H. van R i e s e n een explicatie van het a.s. gebeuren. Waar moeten we op letten? Op den afge- schermden Dieseltrein bij Meppel, die de autoriteiten op den beganen grond door het duister gebied zal rijden; op de zoeklichten bij Ter Apel en Nieuwerschans, welke de grens van het land zullen duidelijk maken; op de misschien nog licht uitstralende fa brieken hij Bolsward; op auto's; op spocr- wegseinen, want die blijven branden, aan gezien het den Spoorwegen f 4000 kost om die af te schermen. Met dit programma van oplettendheid in de zak verlaten we den grasbodem van De Kooy en vliegen het dikke duister tegemoet, donker op de aarde, donker in de lucht, don ker in het vliegtuig. De Edelvalk is ons voor,-de meeste mili taire autoriteiten zitten in deze adellijke vogel, de Rietvink volgt dan. Een goed begin Het begin, is uitnemend, waar het donker moet zijn, is het ook aarde-duister. Nu pas valt het op, welk een licht Enkhufcen nog kan uitstralen, als de overkant een beetje minder doet. Waar ligt Stavoren? Ge moet er maar naar raden. De bewoners daar kun nen gerust zijn. Als wij hen niet vinden, zal een vreemde er ook moeite mee hebben. Zijn het geen Friezen, die daar wonen? Het IJselmeer is haast niet te onderkennen, noch Lemmer en al wat daaromheen ligt. De ver duistering, om hiermede dan het donker aan ite duiden, is hier in goede handen. Dan zien we Steenwijk, badend in zijn licht, maar Steenwijk doet niet mee, zoodat men weer gauw gerustgesteld is. Boven Mep pel is het ture-n en zoeken naar den bewus ten (rein, maar Meppel is onvindbaar, laat staan, of liever: laat rijden den trein. Wel bespeuren we hier en daar een dakverlich ting, maar zij mag geen naam hebben, Hoogeveen wordt om 9.45 gepasseerd, de wolken helpen prachtig mee het onzichtbaar te maken, op 500 meter hoogte geen zicht, een geluk voor Hoogeveen, waarop het ech ter niet. altijd rekenen kan. Ter Apel: niet te vinden, van de aarde verduisterd. Over Koevorden zal piloot Fuchs cirkelen, maar hij w^et beter Jodphur te vinden dan Koe vorden, niet dat we daar terecht komen, maar hij cirkelt niet, zoo goed is Koevorden in zijn donkere schulp gekropen. Alle hulde voor de verduistering, hier, Zij V. W.. Laren; 5 J. T.. Den Haag: ƒ10 N. N„ Den Haag: ƒ5 van G. en C-. Den Haag: ƒ2.50 H. B—P. V.. Breukelen; 5 H. H. Z.. De- W. J. B.. Den Haag: ƒ5 2 Chr. Lyceumklasse. Arnhem: 25 Pönacker; 5 mevr. de wed. W. S. 1 B. E. v. d. W., Rottea-dam; 10 ingen; ƒ10 N. N. H.S N. N., Schalkhaai ende vrouw, Nieuwdorp 5 med. M. J. A.—K. Dr J. H. W. Q. T. S.. Den Haag; 10 J. H. Th. D.. Amsterdam: 2 E. W., Den Haag; lej. L. D. C. B„ Den Haag; 100 mevr. K., Rotterdam: 500 mej. L. M„ Amsterdam; ƒ6 S. v. O.. Amsterdam: ƒ100 Th. E.. Eindho- in; ƒ2.50 mevr. C. K.—P.. Den Haag: ƒ10 öud- dischman. Den Haag; 2 wed. Ind. off. van iz„ Den Haag; 3 60 leerlingen H.B.S.. Gor- ƒ50 G. L.. Bussum; ƒ2.50 twee dames. ƒ10 A. E C. v. d. L.v. d. L., Ara- ƒ100 H. W. d. D.. Haarlem: ƒ5 N. N., t: ƒ1 gepens. Ind. verpleegster, Dor- Haarlei Santpi iht; ƒ1.25 11-jarlge jongei es L. en H.. RijswUk; ƒ5 Amsterdamsche .ambtenares; ƒ10 Nderlander. Huizen; ƒ10 I. S-. Den Haag: ƒ1 A. A. M.. Den Haag: fa». J.. Voorburg: ƒ25 mej. A. S„ Zeist: ƒ1 N. N.. Nijmegen; 5 T. N„ Den Haag; ƒ2.50 T XT TT.. TT204/8936. Gro- evr. E. S. W„ g: ƒ2.50 door J. N„ Dei ingen: 1 A. E., Breda; Haag: ƒ18.70 S.. Ami ƒ10 N. N.. Vianen; ƒ5 gep. Aimsterc Giften kunnen an het Departer in de laatste is inderdaad radicaal, zoo moet het zijn, geen verminderde stroomöterkte, of gedeeltelijk afgeschermd, neen, donker, dat beteekent pas onvindbaar. Een bijzondere route Onze route is natuurlijk wat bijzonder: Stavoren, Lemmer, Wolvega, Noordwolde, Dwingelo, Meppel, Hoogeveen, Koevorden, Emmen. Ter Apel, Stadskanaal, Borger, Bei- len, Gorredijk, Roordahuizen, Bolsward, Schiphol. Zoo zigzagt een vijand natuurlijk nooit. Die gaat altijd recht toe recht aan Maar toch, de verduistering is uitmuntend en met dezelfde moeite,, welke wij hebben om op het licht te orienteeren, heeft hij ook op deze manier. Musselkanaal doet om 10.02 uur alleen het kanaal zien en daartoe helpt nog de zeer gedevalueerde maan van hedenavond. Boven Stadskanaal wordt ook gecirkeld, maar nu inderdaad, hoewel wij het eigenlijk ook maar moeten aannemen. Hieronder ziet u Gorredijk, doch hedenavond niet. Zoo is het met Roordahuizen, jammer, want we haa den die plaats nog nooit gezien en nu. vlak er boven, nog niet. Vijf over half elf, lichten te zien. hoewel hel niet mag. Het is Bolsward, dai niet ge noeg verdonkerd is. Duidelijk zijn eenige huizen te onderscheiden, ook een fabriek, als we het wel hebben; eindelijk een licht punt in dezen avond, maar een lichtpunt, dat er niet wezen mag. Hoe echter zoo iets opvalt. Dan gaat het met spoed weer op Amster dam aan, dat weldra als een lichtnet onder ons ligt. De oefening is ten einde. De autoritei ten zijn zeer tevreden, de wenken in de Noordelijke provincies z-ijn prachtig op gevolgd; algemeen wordt dezer verduis tering geprezen, zij is de beste, die ooit werd aangebracht in de nu reeds ver schillende oefeningen, welke ook vanuit de lucht werd waargenomen. Het Noorden spant de kroon, ook in 't donker, als 't moet DE NIJMEEGSCHE VEILING ONTSLAAT HAAR DIRECTEUR Rondom de kwestie Ir. v. d. Veen Ik ben te goeder trouw In een bewogen vergadering hebben de aandeelhouders van de Nijmeegsche veiling voor Land- en Tuinbouwproduc ten gistermiddag het besluit genomen om den directeur, den heer P. Schel lingerhout ontslag te geven en het college van commissarissen te machti gen hem e.v. nog een gratificatie te verleenen. Het besluit werd genomen met 242 van de 364 uitgebrachte stemmen, en 115 stemmen tegen en 7 blanco. De beschuldiging De groote zaal van hotel „de Bonte Os" te Nijmegen was gistermiddag meer dan vol, omdat op de agenda punt 4 prijkte: Voorstel van den Raad van Commissaris sen, om aan den directéur, den heer P. Schellingerhout, ontslag te geven als direc teur. Ter vergadering lichtte de voorzitter, de heer J. W. Grams er te Ewijk het punt toe. Verschillende commissarissen achten het noodig maatregelen tegen den directeur te nemen, omdat hij zich heeft schuldig ge maakt aan daadwerkelijke medewerking aan de vervaardiging van het beruchte pamflet, van welks inhoud Ir R. v. d. Veen, de Rijkstuinbouwconsulent, beschuldigd wordt. Toen de directeur weigerde een vrij willig ontslag te vragen, heeft men zoo spoedig mogelijk een vergadering doen bij eenroepen en thans is men samen met de aandeelhouders om een voorstel tot ontslag te behandelen. Sémi-officieel hebben 8 commissarissen de aandeelhouders voorgelicht in een cir culaire, waarin het ontslag wordt gemoti veerd op: 1. de daadwerkelijke medewerking aan het vervaardigen van het pamflet:1 a. door het persoonlijk deelnemen aan het vermenigvuldigien van de pam fletten; b. door het beschikbaar stellen van kantoor, schrijfmachine en stencil machine van de veiling; c. door het kosteloos verstrekken van veilingpapier; 2. op zijn samenspannen met den Ir. v. d. Veen, waardoor het dezen moge lijk \yerd tantièmes van de veiling te genieten, hoewel dit van overheids wege niet toegestaan was, en op zijn misleiding op dit punt aan H.H. Com missarissen. In deze circulaire werd verder nog ge sproken over het eigenmachtig optreden ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK De directeur ontkent De voorzitter verleende direct het woord aan den heer Schellingerhout om zich te verdedigen, waaraan deze kort- vol deed. Hij wees op de opbloei van de vei ling gedurende de 20 jaren van zijn direc teurschap, de omzet nam toe van 281.000 tot 779.000. Spr. verklaarde voorts uitdrukkelijk dat hij voor den rechtercommissaris onder eede heeft verklaard, van den in houd van bedoelde circulaire van Ir. v. d. Veen, niet op de hoogte te zijn ge weest toen hij behulpzaam was bij het stencillen. Dat hield spr. ook hier staande. De onkosten konden verhaald worden. Dat spr. Ir. v. d. Veen, die advisee- rend commissaris was, dit toestond is gewoon, omdat andere commissarissen dit ook wel eens gedaan hadden. Ten aanzien van de tantièmes was zijn handelswijze aan de commissarissen vol komen bekend, dus van misleiding kan hier géén sprake zijn. Een dei-gelijk ont slag om zulke onbeduidende feiten zou im moreel en onrechtvaardig zijn. Verwarde vergadering Naar aanleiding van deze verklaringen heeft zich een lange discussie van onge veer drie uur ontwikkeld, die zeer verward was en waarin men met tal van oude za ken op de proppen kwam. Mr. J. H. Ar nold te Arnhem, optredend voor Dr. Op- penraay, meende dat geen enkel nuchter burger zal willen gelooven, dat iemand aan een pamflet medewerkt, de ondertee- kening ziet en dan van de inhoud geen kennis neemt. Spr. drong aan op ontslag. Daartegenover betoogde Mr. C. R. F. van Roggen, te Nijmegen, dat het moreel niet niet verantwoord is te achten een direc teur, die 20 jaar hard voor de zaak ge werkt heeft, om bijoorzaken te ontslaan, zonder meer. Het gaat niet over een losse veilingknecht. Het is best mogelijk, dat iemand met een stuk help stencillen en het niet leest. Daarom stelt de strafwet niet de drukker verantwoordelijk van het drukwerk, maar een ander. Spr. meende, dat in elk geval eervol ontslag moet wor den gegeven en dan tegen een bepaalde datum en met het toekennen van een gra tificatie. Mr. van Nieukerken drong op uitstel aan, omdat èn Ir. v. d. Veen èn de heer Schellingerhout, onschuldig zijn. Het ge recht zal dat uitmaken, doch tot zoolang mag hier geen beslissing vallen. Nadat nog velen over en weer ge sproken hadden, werd tot stemming overgegaan, nadat de commissarissen het voorstel hadden aangevuld, met het verzoek hun te machtigen e.v. een gratificatie aan den ontslagen directeur te verleenen. Het resultaat was dat de directeur Viel. De voorzitter bracht hem dank voor j ROFFELRIJMEN MAAK PLEZIER! Zeg jongens, nu het lente wordt En lichter olie dagen, Nu buiten alles wordt versierd. Wil ilc je eens wat vragen. Ik iveet ik ben ook jong geweest Hoe nu de vogels fluiten: Laat liggen, jo, die boekentasch! Toe, smeer 'em gauw naar buiten!'* Nu spreek ik van het huiswerk niet Dat je misschien moet maken, lk iuou vandaag in dit verband Een ander nootje kraken: De lentezon doet wat ze kan Om alles te verfraaien. De wind is dl maar bezig om De wolken weg te waaien. De regen sproeit het jonge groen En vult de regenbakken. En overal breekt knop en blad En bloesem uit de takken. Ja, 't ivordt nu echt een lieve lust Naar buiten uit te zwermen, Te stoeien in de malsche wei, Te rollen van de bermen! Wat is 't een feest, je somber huis, Je stadje te ontvluchten! Je wordt er dronken van de zon En van de wijde luchten! Maardronken lui doen wel eens En daar moet je voor waken raarl En niet puur uit baldadigheid Dat moois kapot gaan maken. Wees blij, wees vroolijk, maak plezier. Maar doe geen dwaze dingen. Laat vrij en blij de vogeltjes Hun wiegeliedje zingen. Laat groeien wat God groeien laat En: help de hof bewaken Die God ook deze lente weer Zoo heerlijk schoon wü maken. (Nadruk verboden) LEO LENS zijn arbeid in de 20 jaar verricht, en de heer Schellingerhout verklaarde te gen dit ontslag, dat onrechtvaardig is, te protesteeren. „Ik ben onschuldig", aldus spr., „en ik was volkomen te goe der trouw". Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleeir-verkoop: Wester-Apotheek Fa. C. Roosen Zn. ESÏÏ'JÏÏTtJ Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN PORT, te Baarn, (63 Thuis gekomen stoof ze direct naar Hilda s kamer, ver telde van haar twee ontmoetingen. „Toevallig, hè, allebei op een dag?" „Je zult het toeval wel een beetje geholpen hebben „Nou ja, zou jij het niet fijn vinden, als het in orde kwam? Vader liet zóó champie aanrukken, dat verzeker ik je". „O, maak je je daarom zoo druk?" „Dat weet je wel beter. Maar zeg nou zelf, ip het niet jammer, dat die twee elkaar voorbij loopen? Ze zijn dol op elkaar". „Dat is geen nieuws, maar je weet toch waar de schoen J wringt?" 5 „Och, nonsens. Willy krijgt Hans wel mee. Zoo goed als 4 hij vroeger om zijn vader naar de kerk ging, doet hij het later om haar". „Als het enkel met kerkgaan te doen was „Nou ja. die pil van jou is ook niet de vroomheid in per soon. T b'oos maar niet. Dacht je me wijs te maken, dat die uit pi1 heilbegeerigheid tegenwoordig zoo trouw in de kerk komt? En dan die plaats van hemGoed zichtbaar vanuit 1de ouderlinqenbank. Ja-ja!" „Die is in elk geval beter te vertrouwen dan Hans. Als je zooveel weet, zal het je ook wel niet onbekend zijn, dat Hans erg onstandvastig in de liefde is". „Was, bedoel je. Daarin kan ik hem zoo goed begrijpen. Dat is een kwaal, waaraan ik ook geleden heb. Maar sinds ik Egbert ken, is dat uit. Zoo gaat het Hans ook. Zeg zelf. 't Is al een jaar, dat hij van Willy houdt. Dacht je, dat er veel jongens zijn, die zoo lang treuren om een meisje? Vast niet". Dit was iets, wat Hilda ook al veel te denken had gegeven. Hans was anders dan vroeger. Stiller. Ernstiger. Half Europa had hij doorgezworven deze laatste vacantie, massa's kieken meegebracht, maar op geen enkele zag je een dame. Dat be- teekende voor een jongen als Hans veel. 't Kon toch zijn, dat hij in Willy zijn ideaal gevonden had. In elk geval zou het een lange verloving moeten worden, als Willy eerst afstu deerde. Wanneer Hans haar al die jaren trouw bleef, waar om dan ook later niet! Maar - hij zou zich wel hard moeten veranderen, eer hij bij Willy's ouders in den smaak viel. Wat zou hij nu doen, na die vingerwijzing van Ans? Hilda verwachtte niet anders of na enkele dagen zou Willy haar komen vertellen, dat ze hem weer gesproken had. Toch ge beurde dat niet. De Septembermaand vervlood, October was al ver over de helft, toen, op een avond, schrok Willy op. Hans! „O, u", hoorde ze mevrouw Berendse zeggen. „U weet zeker de weg nog wel". „Ja. maar ik had liever, dat u even vroeg, of het gelegen komt". Nu kon ze weigeren, hem te ontvangen! „Laat meneer maar boven komen", had ze gezegd, eer ze het wist. „Willy, dat is lief van je". „Wat?" „Dat ik binnen mag komen". „Ik kon dat mensch moeilijk zeggen, dat ik je niet ontvan gen wou". „Wou je me dan niet ontvangen?" „Och". „Willy?" „Ja?" „Heb je geen woord van welkom voor me, na al die maanden?" „Ik had je toch gezegd je verzocht niet meer terug te komen?" „Ik wou het nog één keer wagen, lieveling! 't Is vandaag precies acht maanden geleden, dat ik voor het laatst hier was. Die acht maanden hebben me langer geleken dan de acht jaar, die er aan vooraf gingen. Ik heb me trachten te ver zetten tegen mijn verdriet, je zult gehoord hebben van mijn lange zwerftocht. Toen ik wegging, nam ik me voor, nooit meer in Utrecht terug te komen, maar ik leerde op reis, dat dit me niet helpen zou. Hoe verder ik van je af was, hoe ster ker ik naar je verlangde. Of ik zwierf door dichte wouden, of ik moeizaam me een pad zocht door de eeuwige sneeuw, of ik op een bergtop stond, waar de wolken de wereld aan mijn oog onttrokken, of dat ik doolde door onderaardsche holen, overal zag en hoorde ik jou. Ik heb getracht je te vergeten in het gewoel van wereldsteden, ik heb het geprobeerd in de eenzaamheid van ontoegankelijke rotsen, maar het is me niet gelukt. Toen ik, na langer dan drie maanden weg te zijn ge weest. weer in het vaderland kwam, was er maar één stad, die me trok: Utrecht. Hier ademde ik weer dezelfde lucht in als jij, hier hoorde ik over je spreken, hier kon ik je nu en dan zien. 't Was me een weldaad die eerste weken, maar het werd me opnieuw een marteling. Eén keer wou ik je nog spreken, je alles zeggen, en ik had de vorige week willen komen. Woensdag, toen het juist een jaar was geleden van mijn eerste bezoek, onze eerste fietstocht Ik heb klaar ge staan om te gaan, maar kwam er toch weer van terug. Ik wist, dat dit bezoek mogelijk het einde zou zijn, de vernieti ging van mijn laatste hoop en ik wou niet. dat dit zou wezen, precies een jaar na het mooie begin. Daarom ben ik nu ge komen. Wil je hebben, dat ik ga, dan zal ik gaan. dan zal ilc nooit meer terugkomen, daar wil ik wel een eed op doen. Vind je goed, dat ik blijf, wil je me toestaan, je weer van tijd tot tijd te bezoeken, dan maak je me zielsgelukkig. Dus. Willy, wat moet ik?" „Gaan'.voelde ze te moeten zeggen, maar het was haar onmogelijk. Hans was teruggekomen, wou haar niet missen, kón niet. O, 't was goed hem in zijn oogen te zien. die oogen. waarin de lach gestorven scheen, het was goed zijn stem te hooren, die stem, waarin weemoed trilde. „Jongen, Hans, o kón ik", „Wat?" „Je vragen te blijven". „Je hebt me dus toch nog lief. mijn Willeke?" „Ik zal je blijven liefhebben, maar je weet immers, wat ons scheidt? O, als dat maar veranderen kon". „Zou het niet kunnen?" „Hoe bedoel je?" „Dat ik werd als jij. Ik strijd toch niet uit lust tot strijden? Ik wil me toch wel overgeven? Willy, is je geloof niet groot genoeg, om je te overtuigen, dat het anders worden kan?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5