ROODE STER KRUSCHENSALTS DINSDAG 5 APRIL 1938 EERSTE BLAD PAG. Binnenland DE LAATSTE ACTE De Spaansche tragedie, welke eerst tergend langzaam in haar ontwikkelings gang was, en daardoor het lijden van ongelukkige .land. zoo onnoemelijk heeft verzwaard, neemt de laatste dagen klaps een ontzettend snel verloop. Verte genwoordigers van de meest uiteenloopen- de politieke meeningen zijn het er thans eindelijk, aan de laatste acte toe is. Mis schien zal deze opinie hen even verbazen, die zonder zich rekenschap van de niet dadelijk zichtbare zijde der dingen te. ge- yen, de kaart van het Spaansche territoir bezien. Het centrale Spaansche gebied, waarin de hoofdstad Madrid is gelegen, vormt nog immer een zeer uitgestrekt re- publikeinsch bolwerk, en Catalonië is even eens nog een groot, terrein, dat Franco niet zoo een twee drie onder den voet zal kun nen loopen. Wat zou het er dan toe doen, of Italiaansche en Spaansche nationalisten al bij Tortosa, dat thans reeds de rechtsche voorhoeden ziet, de verbinding tusschen liet Valencia- en het Barcelona-Spanje doorknippen, namelijk door zich van de beide laatste bruggen in de F.bro-delta meester te maken? Zou Franco, na de huidige successen in de provincies Aragon, Catalonië en Xj&loD cia inderdaad nog genoodzaakt zijn, voet ,voor voet heel het republikeinsche Spanje te veroveren, dan zou de beschouwer, die aan het spoedig beëindigen van den bur geroorlog zou twijfelen, inderdaad gelijk hebben. Doch zoo is de toestand practisch niet gesteld. De verbinding met Barcelona is voor heel het linksche Spanje van niet minder dan levensbeteekenis. Deze grootste Catalaansche haven heeft de beteckenis van een toegangspoort, waardoor de link sche regeering haar proviand en tevens voor een aanzienlijk deel haar krijgsmid- delen betrekt. Het is een publiek geheim, dat deze via Marseille dicht onder de Fransche en Spaansche kust door deze haven bereiken, langs een traject dus, dat buiten elke controle valt, evenals het alge meen bekend is, dat ook Franco reeds lang in het zand zou hebben gebeten, zoo hij niet soortgelijke kanalen, waarlangs hete steun kan worden toegevoerd, zou hebbeo bezeten. Wat Madrid betreft, dit moet al zijn levensmiddelen uit de kustgebieden betrek ken. Het ligt op een kale hoogvlakte, in een trotsch, doch tevens deplorabel isole ment. Aan eigen krachten overgelaten kan het nog wel heldenmoed tentoon spreiden, en zal dit ongetwijfeld ook nog wel doen, doch het is dan ten doode opgeschreven. Wat thans in het gebied van Catalonië ge beurt, is derhalve voor heel Spanje belang rijk; het is inderdaad de laatste acte van een grootsche tragedie. Franco's troepen zijn hier druk doende, den tegenstand ie ontwrichten, getuigen slechts destroomen iVan vluchtelingen, die via de Pyreneeën Frankrijk weten te bereiken. Ziet men op deze manier een einde ko men aan den feilen broederstrijd, te duch ten is dat nog menige zeer bloedige episode zich gedurende de laatste stuiptrekkingen van den krijg zal afspelen. Een Spanjaard heeft weinig verzoeningsgezindheid in zich en zal nog van zich afbijten, als hij reeds met den rug tegen den muur staat. Enge land beseft dit ten volle en zond zijn groot ste oorlogsschip naar Barcelona, om de laatste Britsche onderdanen, die daar nog vertoeven, te evacueeren. Wellicht zal ook nog menige Spanjaard van dezen bodem kunnen gebruik maken, om bij de dreigen de ineenstorting het veege lijf te bergen. De Spaansche burgeroorlog Morella door de rechtschen bezet De voorhoede bereikt Tortosa Gistermiddag zijn de nationalisten Morella binnengerukt, een stad in de noordpunt van de provincie Valencia gelegen. De vierde Navarreesche divisie bezette de stad en maakte daarbij duizend krijgsgevangenen. Na de bezeil; ing van Morella heeft de kolon- ne haai' opmarsch-in noordelijke riahimg 1 voortgezet. De nationalistische voorhoede is inmid dels aangekomen voor Tortosa, welke stad de laatste hindernis vormt tussdhen hen en de zee. Acht roode divisies, n.l. de 12e, 13e, 14e. 93e, 95e en 109e, zijn geheel gedesorganiseerd 'tengevolge van de zware verliezen, welke zij geleden hebben en de vele gevallen desertie. Bij het offensief in Aragon zijn zes roode brigades practisoh geheel vernietigd. Een geweldige oorlogsbuit is den natio nalisten in handen gevallen: 64 kanonn-m, 235 mitrailleurs, 14.S00 automatische gewe ren, 12 millioen patronen en 29 tanks. Het Britsche oorlogsschip „Hood" is aan gekomen voor Barcelona, om de Britsche onderdanen aan boord te nemen. Amerika moet een sterke vloot hebben Het Amerikaansche staatsdepartement heeft een uiteenzetting van zijn politiek toe gezonden aan de senaatscommissie voor vlootzaken, waarin o.m. verklaard wordt, dat, zoolang de gespannen politieke toe stand in den Stillen Oceaan en het Verre Oosten voortduurt, de Vereenigde Staten een vloot moeten hebben, die minstens 60 pet. sterker is dan de Japansche. Hieraan wordt toegevoegd, dat ongeacht de toekomstige be trekkingen tusscheji de Vereenigde Staten en de Philippijnen de belangen van de na tionale veiligheid een handhaving van het vlootoverwicht op Japan noodzakelijk ma ken. OOSTENRIJKS NIEUWE ECONOMISCHE KOERS Het land moet „crisis-proof" worden Walther Funk. rijksminister van econo mische zakeii, heeft te Weenen voor verte genwoordigers van 't Oostenrijksche zaken leven een rede gehouden over Oostenrijks nieuwe economische koers. De „Anschluss" maakt een ommekeer noodzakelijk, een afwenden van den 'tot dus verre gevolgden koers en de tot dusverre toegepaste beginselen en methoden. Thans moeten ook in de Oositenrijkscthe huishou ding de wogen ingeslagen worden, die de Duitsche huishouding in de afgeloopen vijf jaar hebben opgevoerd. De invoering der rijksvaluta met eon omrekeningskoers van drie tot twee heeft de koopkracht van het Oostenrijksche volk op het niveau van de Duitsche hoogconjunctuur gebracht, d. een waardevermeerdering met ruim 33 pet. Het belangrijkste doel is de Oostenrijksche huishouding van het buitenland onafhanke lijk te maken, vooral van de schommelingen der wereldconjuno'tuur. Onafhankelijk van de wereldmarkt zal Oostenrijk in Groot-Duitschland de afzet let vinden die noodig is om crisisproof te worden. De Duitsohe markt kan Oostenrijksche waren opnemen. De aanpassing aan de Duit sche grondstoffenverzorgang zal bespoedigd geschieden, maar met groote voorzichtig heid. Er is een verordening uitgevaardigd ter beperking van oprichting van industrieele ondernemingen en bedrijven om een over- strooming met vertegenwoordigingen uit de rest des lands tegen te gaan. Versterking en bescherming van de bin- nenlandSche markt vormen de voorwaarden van een gezonden en voor ontwikkeling vatbaren export. Door de goederenruil tusschen het land Oostenrijk en het overige Duitschland mag die export niet benadeeld worden. Ook den uitvoer zal een opgaande weg worden ingeslagen. Dit geldt vooral voor de export markten, waarbij de Oostenrijksche en de Duitsche uit\ oer.reeds een belangrijke rol gespeeld hebben|%ooals de nabuurlanden. Alles zal gedaan wordien om bij deze' lan den geen storing in het handelsverkeer met Oostenrijk te doen ontstaan en het goede renverkeer tusschen die landen en Groot- Duitsohland nog te mtensiveeren. Oostenrijk moet uit eigen kracht weer omhoog komen, ook al biedlt. het rijk de sterke hand ter overbrugging van de over- gangsmoeilij kheden. Miklas moét Weenen verlaten De voormalige Oostenrijksche bondspresi dent Miklas heeft bericht gekregen, volgens „United Pr.", dat hij Weenen spoedig moet verlaten. Wat zijn toekom stige verblijfplaats betreft zal hij mogen kiezen tusschen drie steden, welke op een afstand van 120 mijl van Weenen zijn ge legen. CHAMBERLAINS VERWEER TEGEN DE OPPOSITIE Een krachtdadige afstraffing ï™^OOB den labour-afgevaardigde Greenwood was bij het La gerhuis een motie van afkeuring inge diend nopens het Luilenlandsch beleid van Chamberlain, welke op de volgende manier werd gemotiveerd: Het democratische volk der wereld mbet weten, dat er in dit land krach ten zijn, die de schending van plech tige overeenkomsten door Groot-Brit- tannië niet onderschrijven en niet wil len onderschrijven. Millioenen van het- Britsche volk heb ben steeds de verklaarde politiek van Groot-Brittannië, die gebaseerd is op den volkenbond en de collectieve vei ligheid en niet dan zonder strijd mag worden opgeofferd, gesteund. De Labduroppositle spreekt haar al- geheele ontevredenheid, afschuw en af keuring uit over de kortzichtige en fa tale politiek, welke de minister-presi dent volgt. Op slagvaardige wijze heeft Cham berlain gisteren daarover het woord gevoerd en aan de oppositie een ste vige afstraffing gegeven. 'Het herhalen van mijn vorige verklaring, aldus Chamberlain, die niet alleen in dit land, maar overal ter wereld, met uit zondering misschien van Sovjet-Rusland, algemeene goedkeuring heeft gevonden, heeft geen nut. De oppositie wil van de moeilijkheden van den internationalen toe stand gebruik maken ten bate van partij - doeleinden. Chamberlain zeide niet te ge- looven, dat een beroep op het land naar aanleiding van dit punt de beweringen der oppositie zou rechtvaardigen. Ter onder steuning haalde hij de rede van Hodza aan, die zijn lagerhuisrede een groote daad voor de consolidatie van Europa genoemd had. Ten aanzien van den Volkenbond ver klaarde de minister: „Wij zijn nog steeds van plan, het volledigste gebruik van den bond te maken binnen de grenzen, die er kend moeten worden, doch wij achten den bond op het oogenblik niet in staat de taak te volbrengen, die Baldwin van het grootste belang voor de collectieve veiligheid oor deelde: dat ieder land bereid moet zijn niet alleen voor een oorlog, maar ook om on middellijk een oorlog te beginnen. Dit te ontkennen zou slechts bewuste en door zichtige huichelarij zijn. Chamberlain behandelde vervolgens in het kort eenige punten van het manifest der arbeiderspartij. Hij zeide, dat. het wel licht een goed plan is een wereldconferen tie voor politieke en economische pacifica tie bijeen te roepen, doch was van meening dat besprekingen tusschen de afzonderlijke mogendheden veel meer kans op bet weg nemen van wrijvingsoorzaken bieden. Onder b ij val verklaarde de minister, dat de regeering niet voornemens is haar po-, litiek ten aanzien van de Spaansche kwestie te wijzi- gen. De premier zeide zich geen beter on derwerp voor een beroep op het land te kunnen voorstellen dan de tegenstel ling tusschen de politiek der regeering en die dér oppositie en zich niets te kunnen indenken, dat meer verwarring in de rijen der oppositie zou stichten dan dat hij haar aan haar woord zou houden. Het is thans niet de tijd onrust te verwekken in het land, dat de weeën van het bewapeningsprogramma doormaakt. De opposcitie, aldus de minister, mag blij zijn, dat zij er vanavond met een gezonde afstraffing afkomt en niet een grootere nederlaag in het land lijdt. Chamberlain, die ruim een half uur sprak, bracht zijn aanhangers tot groote geestdrift door zijn slagvaardigheid en de argumenten, waarmede hij de beweringen der oppositie punt voor punt weerlegde. Vreugd in ieder rookershart! 't Is feest, 't is rookersfeest in Nederland! Er is Nieuwe Roode Ster Tabak,namelijk No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half onsDe karakteristieke „Roode Ster smaak", de koelheid en geur van deze be roemde tabak, onverminderd gehandhaafd óók, bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. JDe Ster op het pak - garantie voor rijpe tabak!" TABAK Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR i CENT PER DAG De Japansch- Chineesche oorlog Japansch protest tegen Russische inmenging De Japansche ambassadeur te Moskcu heeft bij L i t w i n o f geprotesteerd tegen twee met data aangegeven gevallen van Russische inmenging in den Chineeschcn oorlog. Volgens de officieele Russische lezing heeft Litwinof niet bestreden, dat de Sovjet unie China oorlgstuig, waaronder vliegtui gen, levert. Hij ontkende echter, dat mili taire afdeeling of individueele militairen aan de krijgsbedrijven zouden deelnemen. Hij achtte het Japansche protest onbegrij pelijk. De strijd om Taier Tsjwang Japansche berichten omtrent het verloop an de gevechten bij Taier Tsjwang zijn ge heel in tegenspraak met de Chineesche. Da Japanners berichten, dat zij Taier Tsjwang ingenomen hebben, dat ongeveer 20.000 Chi- neezen gedood zijn en dat honderdduizend man Chineesche troepen zich 'terugtrekken. Van de linies in Zuid-Sjantoeng zou weinig meer over zijn. De Chineezen houden vol, dat zij het zijn, die de Japansche afdeelingen uit Taier Tsjwang verdreven hebben, dat de Japan ners daarbij 15.000 man verloren hebben en de Ghineezen slechts 9000. Volgens de Japanners is een onmiddeiijke opmarsch naar Hsu-Tsjau te verwachten, Blums financieele voorstellen Wetsontwerp heden voor de Kamer De Fransche Kamer zal vandaag bespre kingen beginnen over een financieel wets ontwerp-B 1 u m, hetwelk uit twee artikelen bestaat. De regeering wordt daarin ge machtigd, tot 1 Juli a.s. door decreten de maatregelen te nemen, welke zij onvermij delijk acht om het hoofd te bieden aan de behoeften van de nationale defensie, om de dekking van de Bank van Frankrijk te be schermen en financieel en oeconomisoh herstel te bewerkstelligen. De belangrijkste voorgestelde maatregelen zijn kort samengevat de volgende: 1. Alle permanente uitgaven op de be grooting brengen. 2. Wijziging van den grondslag der in komstenbelasting. 3. Vervanging van de fondsen aan houder door een nieuw gemakkelijk te verhandelen type op naam. 4. Enkele technisch-fiscale wijzigingen, welke voor de ondernemingen een verlich ting zullen vormen. 5. Staking voor den tijd van twee jaar van de aflossing van de openbare schuld. 6. Heffing van belasting op overwinsten van bedrijven, welke voor de landsverdedi ging werken. 7. Buitengewone heffing op het kapitaal met een progressief tarief van vier pet. af en betaling ter keuze van de contribuabelen in één, vier of tien jaar. 8. De volgende maatregelen van de schat kist: De bevoegdheid voor leveranciers van den staat, op de administratie discomptabele wissels te trekken. Verleening van bevoegd heid aan de banken, om deze in staat te stellen, van hun deposito's en deviezen ge bruik te maken voor de inschrijving op schatkistbons. Emissie van bons in kleine coupures en op korten termijn. 9. Uitbreiding van de activiteit van de credietorganen; een politiek van verlaging van de rente en controle van de dis tributie van het crediet door de Bank van Frankrijk. 10. Herwaardeering van de goudvoorraad van de Bank van Frankrijk. Centralisatie van de deviezenoperaties bij de Bank van Frankrijk. Inwilliging van deze voorstellen zou o.a. practisch de invoering der wisselcontrole beteekenen. Dat het Fransche parlement Blum op dezen avontuurlijken weg zou willen volgen, moet zeer onwaar schijnlijk worden geacht. Een oorveeg in het Lagerhuis Tijdens de Lagerhuisbesprekingen plaat ste de conservatieve afgevaardigde kapitein Bower een interruptie, van de strekking, dat zijn mede-afgevaardigde Shinwell die namens Labour zitting in het Huis heeft, een Pool was en beter zou doen, naar Polen terug te keeren. Bower ontving daarop van Shinwell, die zich hierover gebelgd toonde, een klinkende klap in het gelaat. Het ongewone incident veroorzaakte nogal eenige opschudding. h i n w e 11 zei dadelijk, dat hij spijt had den klap, maar dat hij in een vlaag van drift had gehandeld waarvoor hij den kapi tein en 't Huis zijn verontschuldigingen bood. Hij liep toen meteen de zaal uit. Kapitein Bower zeide, dat hij het on tpaste van zijn opmerking ook wilde erken nen en den afgev. Shinwell persoonlijk zijn excuses zou hebben ^aangeboden als deze niet zoo haastig vertrokken was. Hij geloofde echter, dat Shinwell zijn aan hankelijk goed recht door het toedienen van een klap deerlijk had verspeeld. Na de aan bieding van zijn excuses aan den voorzitter het Huis verliet ook kapitein Bower de EEN VIJFLING IN Z.-AMERIKA Een in het dorp Cuyuapa, in het depart®.- .ent Sonsonate, wonende boerenvrouw, Mercedes Escobar Andino genaamd, heeft, naar gemeld wordt, helt leven geschonken aan een vijfling MaaUcAapfUf - Sneeb LICHAMELIJKE OEFENING ROEIEN OxfordCambridge Oxford wint de boatrace De .boatrace" tusschen de achten van Oxford en Cambridge, de historische strijd, waarheen elk jaar opnieuw de volle belang stelling van alle roeiliefhebbers in old England en niet van hen alléén uit gaat, is ditmaal door Oxford met twee lengten gewonnen. Er was langs de rivier een enorme be langstelling en men popelde zoowel van du kou als van de spanning, want het weer was uitermate guur en niemand kon te voren voorspellen, welke ploeg dit jaar het sterkst zou zijn. Te 2.15 uur A!T. wordt gestart. Het water is woelig en dit wordt als een voordeel voor Oxford beschouwd, hoewel Cambridge, dat den toss gewonnen heeft, den Surrey-oever het ft gekozen. Reeds na 200 M. neemt Oxford de leiding weike spoedig tot twee lengten wordt ver groot, maar dan komt Cambridge krachtig opzetten en weet een lengte terug te en. Onder de brug van I-Iammersmith bedraagt de voorsprong van de oud-blauwen nog maar y2 lengte en er is geen sprake dat Oxford nu den. anderen oever zal kunnen overnemen. Na 2 mijl zijn de booten gt'i'k, bij Chiswick heeft Cambridge een ta.'tlengte voorsprong. Maar de laatst..- bocht is in het voordeel van Oxford en bij Beadows weet Hodgson zijn ploeg weer gelijk te krijgen. Dan zet Eadie, de prach tige nieuwe slag van Cambridge, een spurt in, maar Oxford blijft voor en vergroot na eenigen tijd den voorsprong tot 1% lengte. Een deel van de Cambridgc-ploeg blijkt het tempo niet vol te kunnen houden en Oxford wint tenslotte met 2 lengten in 20 min. 31 sec. Oxford is nog absoluut frisch, maar Cambridge is volkomen uitgeroeid. Ook de lichtblauvven hebben echter schit terend geroeid en dapper partij gegeven. Na een langdurige periode van Cambridge- overwicht is dus nu de tweede overwinning door Oxford behaald. 9 30 Gelukwenschcn. 9.45 Gram.muzlek. 10.30 Morgendienst. 11.90 Gram.muzlek. 11,15 Zang met pianobegeleiding. (In de pauze: Gram. muzlek). 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek, 12.30 Het Apollo-kwintet. (In de pauze: Gram.muziek). 2.00 Gram.platen. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Het Haagsche Trio en gram.muziek. 4.45 Felici taties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gram. muzlek. 6.00 Land- en tulnbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanva- ringsreglement. 7.00 Brlchten. 7.15 Causerie „In de vacantle onde rdak". 7.25 Gram.miu, 7 35 Causerie: „Onze groote familie ln de Martha-Stlchting". 7.45 Reportage. 8.00 Be- rlohten ANP. herhaling SOS-Berlchten. 8.15 Evangelisatie-Koor, solisten en sprekers. 9.45 Gram.muzlek. 10.00 Brlchten ANP. 10.05 Dam-' praatje. 19.20 Pianovoordracht. 10.45 Gymna- HUVEItSUH II. 301.5 M. VAItA-IJItzendlng. 10.00—10.30 v.m. VPRO. 11.00—11.30 en 6.30— —7.00 RVU. 7.30—S.00 VPRO. 8.00 Gram. muzlek. 9.30 Causerie: „Onze keuken". 10.03 Morgenwijding. 10.20 Pre de steunregelin gen". 12.00 Gram.muzlek. 12.45—1.45 VARA- "9 Knlples. 2.30 Voor de vrouw. 3.0-3 loof". 8.09 Herhaling SOS-Berlchten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varla. 8.15 Gram. muzlek. 8.30 Radiotooneel. 9.30 VARA-Orkest in. (Om 10.00 Berichten ANP). DROITWICH 1500 M. 11.15 Orgel. 12.29 Repor tage. 12.35 Orkest. 1.35 Variété. 2.05 Sextet. 2.50 Orkest. 4.20 Vesper. 5.40 Band, 6.40 Voor i. 7.00 Zang. 7.25 Ensemble. 8.05 Or de bi kest. 9.40 11.00 Declamatie. RADIO-PARIS 164S M. 11.35 Orkest (Om 12.53 .ng). 2.05 Piano. 2.20 Zang. 3.20 Viool. 3.35 4.20 Orkest. 7.50 Zang. 8.20 Concert. S4 M. 322 M. 11.50 Orkest. Orkest. 7.50 Symphonie-or- IBRUSSEL 322 4.29 Orkes kest en koor. 9.50 Folkl 484 M.: 11.50 Orkest. 4.20 Strijkkwartet. 5.2.0 6.05 Orkest. 7.55 Rei Een tooneeltje, zooals men er de laatste dagen in Luchon zooveel te zien krijgt. De ellende van den Spaanschen burgeroorlog staat duidelijk op de gezichten van deze arme vluch telingen afgetee- kend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2