Hieaurr $>iütsdjt (ïourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Duitsche bisschoppen zwijgen atjomumentsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/i ct No. 6360 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 4 APRIL 1938 18e Jaargang 0Ktertfntieprgjen: Van I tot 5 regels Elke regel meer mini i f 032'h Ingezonden MededeeUngeo van I—5 regels f 230 Elke regel meer 0.45 Voor bet bevragen aan burOD void! betekend QiO HET GEVAAR VAN HET TOETSINGSRECHT Toen dezer dagen in onze hofstad aan den raad een verklaring werd gevraagd, dat er behoefte bestond aan uitbreiding eener Christelijke nijverheidsschool, be sloot de raad in meerderheid een derge lijke verklaring niet af te leggen. Over de vraag, of deze beslissing juist was, spreken wij thans niet; wel brengen wij in herinnering, dat sommige leden aanleiding vonden nog een gansch andere vraag aan de orde te stellen, waarmee zij de grenzen van het debat overschreden. Deze leden, of wil men lieden, hielden zich namelijk bezig met de vraag, of het bijzondere nijverheidsonderwijs in het al gemeen wel reden van bestaan heeft een vraag, die uiteraard ontkennend werd be antwoord. Het behoeft geen betoog dat wie aldus bij de behandeling eener aanvrage elementen in de bespreking opneemt, die de wet, welke uitgaat van het bestaan van bij zonder nijverheidsonderwijs, niet kent, ge vaar loopt zich bij zijn beoordeel ing van het behoefte-element te doen beïnvloeden door zijn principieelen afkeer. Wie deze praktijk kent en het Haag- sche geval staat waarlijk niet op zichzelf! zal toegeven, dat op het terrein van het lager onderwijs, waar de financieele gelijkstelling bestaat, erkenning van een W e 11 e 1 ij k toetsingsrecht tot ernstige moeilijkheden zou leiden. Voor zulk een beoordeeling door hoogere instanties van de vraag, of stichting eener bijzondere school noodig moet worden ge acht, is herhaaldelijk het pleit gevoerd, maar met evenveel kracht werd dit denk beeld door de voorstanders van bijzonder onderwijs bestreden. Hoeveel achting wij hebben voor colleges yan Gedeputeerde Staten dat elk lid onder alle omstandigheden zich zou ver mogen los te maken van de overwegingen, die in den Haagschen raad sommig er inzicht geboeid hielden, kunnen wij .voorshands bezwaarlijk aannemen. Zoo kunnen wij den vroeden Hagenaars, wier antipathie tegen het Christelijk on derwijs hun parten speelde, zelfs dankbaar zijn« De Haagsche ooievaar bleef, ook toen hij 'deze waarschuwende klanken deed hooren, zijn functie van heilbrenger getrouw. GRAANHEFFINGEN VERHOOGD Met so pCt. met ingang van 3 April Verlaging van de heffing op suiker (Twee dooden bij motorbotsing Ernstig ongeluk te Boven-Smilde Te Boven-Smilde is Zaterdagavond om streeks half zee een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Uit de bus van de Ned. Tramweg- Mij stapte mevr. de wed. Langihout uit Loos- dreoht, om een bezoek aan haar zoon, Ds J. Langhout, te brengen. Bij het ovensteloen yan den verkeersweg werd zij gegrepen door een motor, bestuurd door iemand uit Steenbergen (gem. Rodien). Mevrouw Langhout werd tegen den weg gesmakt Zwaar gewond droeg men haar bij haar zoon binnen, waar zij korten tijd later overleed. De motorrijder sloeg met zijn mo tor tegien een betonnen muurtje, dat langs 'die Drentsche hoofdvaart loopt en smakte eveneens tegen de straat Hij liep een sohe- 'delbasiefractuur op. In bewusteloozen toe stand is hij naar het ziekenhuis te A: yervoerd, waar hij aan zijn verwondingen in den loop van den avond is bezweken. Van bevoegde rijde wordt het volgen de medegedeeld: Naar aanleiding van de voortgezette daling van de graanprijzen gedurende de laatste maanden, heeft de minister van Econ. Zaken besloten de monopolie heffingen op den invoer van tarwe, rogge, gerst, haver en mais met ingang van Zondag 3 April a.s. te verhoogen met een bedrag van 10.50 per 100 kg. Tegelijkertijd zullen de daarvoor in aan merking komende overige invoerprijs- verschillen en restitutie-bedragen dien overeenkomstig worden gewijzigd. De Minister heelt deze beslissing ge nomen in verband met de door de Re geering gedane toezegging de rogge- en gerstprijzen binnen de grenzen 17.25 en f 8.25 te zullen handhaven. Met dezen maatregel wordt dus slechts beoogd de prijsdaling op te vangen en de prijzen der granen weder op het peil te brengen van eenige maanden geleden. De tengevolge van de verhooging der monopolie-heffingen op granen te venvach ten grootere inkomsten van het Landbouw crisisfonds hebben den Minister voorts aan leiding gegeven de crisisheffing op suiker met ingang van 11 April 1938 te verlagen met een bedrag van f \.W/2 Per 100 kg. Tot het nemen van dezen maatregel heeft tevens de overweging bijgedragen, dat een verlaging van deze heffing rechtstreeks aan den consument ten goede komt en mede voor de suikerverwerkende industrie van beteekenis is, De marechaussee te Oss Door de justitie gedésavoueerd Naar een speciale verslaggever van het N. v. d. D. meldt, is de door H. M. de Koningin onderscheiden brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss van haar functie ontheven. Een der hoofd officieren heeft de manschappen mede gedeeld, dat zij in de gemeente Oss hun diensten niet' langer mogen uitoefenen, waaruit tevens volgt dat ook het onder zoek der marechaussee in de loopende zaken moet worden gestaakt. Bewoners van Oss, die zich met klachten over misdrijven ïot de marechaussee wen den, moeten door deze verwezen worden naar de gemeentepolitie te Oss. Men ziet thans geen marechaussee meer in de Ossche straten, maar ambtenaren van de gemeente, politie, verstrekt door rijksveldwachters. Tot dusverre is het in de politioneele his torie nog niet voorgekomen, dat de justitie het optreden van een geheele brigade mare chaussee, die uitnemend werk heeft ver richt, desavoueert Deze wending van zaken in Oss is den laatsten tijd reeds voorbereid door enkele katholieke bladen, die de mare chaussee aanvielen. Ons Nederland-Suid-Afrikanummer Naar we van verschillende zijden vernemen valt t N ederlan dS uid- Af rik a-nummer, dat onze lezers dezer dagen thuis bezorgd kregen, ongemeen in de smaak. 't Is dan ook wel iets heel bijzonders: een speciaal nummer van 36 pagina's, gewijd aan „die land van son en goud", het prachtige land, waarvoor ieder Nederlander volle belangstelling heeft: Zuid-Afrïka. Dit nummer bevat bijdragen van de ministers Colijn, Steenberghe, Slote- maker de Bruïne en Patijn. Verder verleenden o.m. medewerking: Dr H. D. Broekhuizen, Prof. Dr S. P. Engelbrecht, P. J. de Kanter, Prof. Dr G. Besselaar, H. G. Kreikefi, Prof. Dr J. Boeke, W. Graadt van Roggen, Prof. Dr E. C. Godée Molsbergen, W. J. du P. Erlank, C. Kreuger, Jan Schilthuis, Jhr Dr P. J. van Winter, Dr T. P. van der Kooy, Jhr W. F. van hennep, Dr H. A. Lorentz, H. Joubert, Ir C. B. Walland, Prof. Dr R. Casimir, J. H. Goote, E. J. Haalmeyer, Prof. Dr J. Wisselink, Prof. Dr E. van Slogteren. Alzoo een keurcorps van medewerkers, die interessante artikelen geven over ZuidAfrika's geschiedenis, bevolking, taal- en letterkunde, uitvoer- positie, economische structuur, bankwezen, verhouding tot Nederland, emigratie-mogelijkheden enz enz. 't Is verrassend te bespeuren, dat de band aan 't oude moederland in Zuid- Afrika nog sterk gevoeld wordt en dat de belangstelling voor Nederland nog steeds groeiende is. In dit jaar, waarin we herdenken hoe vóór honderd jaar aan het wreede regiem van den Zoeloe-koning Dingaan voor goed een einde werd gemaakt, gaan onze gedachten vooral uit naar de Trek en de Voortrekkers. Dit speciale nummer teekent ons in levendige kleuren de toestanden van het huidige Zuid-Afrïka. Vandaar dat we onze lezers met aandrang opwekken dit nummer een plaats te gunnen bij de verzameling „merkwaardige nummers"welke wij in den loop der jaren gaven. Hitier zou zich spoedig bezig houden met de verklaring van het Vaticaan Zal Dtiitschland het Concordaat Het is wel een zeer spannende, maar ook een heel pijnlijke impasse, waarin het Vaiti- caan geraakt is door den ommezwaai van kardinaal Innitzer. Vooral de reactie te Berlijn vraagt nu de aandaoht. De Rijks- regeering heeft uiteraard het Oosten rij ksche aanbod (men vergete niet dat aan den kar dinaal niets gevraagd is) met buitenge- e voldoening ontvangen, maar de Duit sche opperherder der R.K. Kerk, kardinaal Faulhaber en zijn volgelingen staan plot seling voor den eisch van nader kleur be kennen. Hoewel zij dat gisteren (Zondag) negatief gedaan hebben, door van de kansels niet het ja-stemmen aan te bevelen, is daarmee natuurlijk de moeilijkheid nog niet opgelost Intusschen heeft het Vaticaan zich losge maakt van de radio-causerie, welke door een Duitsch sprekend Jezuït moet zijn ge houden, die regelmatig Vrijdags voor de microfoon spreekt. De autoriteiten zouden „in de toekomst alle voorzorgen nemen, om een dergelijk voorval te voorkomen". Met deze feiten voor oogen, releveeren we eerst, dat reeds Vrijdag te Fulda een conferentie der Duitsche bisschoppen is gehouden, teneinde de honding te be spreken ten aanzien van de volksstemming, na den oproep der Oostenrijksche bisschop pen. Die conferentie is uiteengegaan, zon der dat een eenstemmig beslui is genomen. Den bisschoppen werd individueel de vrijheid gelaten om te beslissen over de geschiktheid en den vorm van een eventneelen oproep ten gunste der volksstemming. Later werd gemeld, dat de bisschoppe lijke coadjutor van het diocees Fulda, mgr. dr. Dietz, tot de R,-K. van het diocees een oproep gericht heeft, waarin hij er op wijst, dat een groot keerpunt in de geschiedenis is aangebroken. Hij zegt voorts de gegronde hoop te koesteren, dat de „schepper van het nieuwe en onherroepelijke Groot-Duitsch- land" de nationale vereeniging zal verbinden met een grootsche toenadering en aldus de vreugde van 't nieuwe en grootere Duitsche volk zal voltooien. Daarom roept hij de R.-K.K van het dio cees toe, rijn vertrouwen te deelen en op den dag der verkiezingen een „hartgrondig ja" te stemmen. Tevens wordt den geloovigen verzocht op den dag der volksstemming bij zondere gebeden voor het Duitsche volk te verrichten. Dit bericht houdt dus feitelijk in, dat er reeds een bres is geschoten in de Duitsche linie van het het R.K. front, dat onder kardi naal Faulhaber tot dusver zoo beslist tegen Wat de radio-verklaring van Vrijdag avond uit het Vaticaan betreft, weigert men in officieele kringen te Berlijn commentaar te leveren op die verklaring, omdat men van oordeel is, dat zij zeer nauwkeurig be keken dient te worden, vanwege de hoogst belangrijke vraagstukken, welke er aan vastzitten. De woordvoerder der regeering zei aan Reuters cor respondent, dat Hitier waar schijnlijk spoedig de gelegen heid te baat zal nemen om zich met de verklaring van het Vati caan bezig te houden. Men verlangt, zoo ging de zegsman voort, te Berlijn de zaak niet lichtvaardig op te vatten. Wat de Oostenrijksche bisschoppen gedaan hebben diende stellig tot ophelde ring van de politieke atmosfeer. „Zij ont hieven hun aanhangers van het religieuze despotisme en dat was het eenige verstan dige wat zij als goede Duitschers konden doen. De handeling van de Oostenrijksche bissohoppen kan niet beschouwd worden als inmenging in de politiek, maar men kan niet hetzelfde zeggen van de verklaring van het Vaticaan". De gevolgen der radio-rede uit Rome zijn stellig ernstiger, dan van een „cause rie" te verwachten is. Aan de Matin heeft men bijv. nit Rome gemeld, dat de Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan bijna een nnr lang met Berlijn getelefoneerd heeft en dat men voor het begin van de volgende week de opzegging van het concordaat foor Duitschland verwachtte. Dit laatste is op de grens van het gerucht, gelijk er meerdere het aanzijn hebben ge kregen. Zoo bijv., dat Kardinaal Innitzer ter verantwoording naar Rome zou worden ge roepen; dat hij zou aftreden, e.d. Meer aandacht verdient het hierboven gereleveerde feit, dat het Duitsche episco paat er zich van onthouden heeft gisteren in de kerken tijdens de godsdienstoefenin gen de gemeenten aan tc sporen, a.s. Zondag haar goedkeuring te hech ten aan de aansluiting van Oostenrijk bij het Duitsche rijk. Dit is te opmer kelijker, omdat het de laatste gelegen heid was, van den kansel af het voor beeld van het Oostenrijksche episco paat te volgen. Het gevolg hiervan kan niet anders dan verwarring zijn. Want nu weten de Duit sche R.K. niet wat bun 10 April van .100- gerhand wordt voorgeschreven of geadvi seerd. Tenslotte dient nog vermeld het bericht (maar met niet meer grond dan een ge rucht). dat. Hitier zich bij zijn bezoek aan Rome niet naar het Vaticaan Het ga*.t niet, naar men in de kringen van het Vaticaan verklaart, om een door den Paus gewensohte breuk, doch -n een betreurenswaardige situatie, welke slechts gewijzigd zou kunnen worden door de strikte naleving door Berlijn van de bepalingen van het concordaat FELLE BRAND TE HAARLEM Jongen springt van een balcon Gistermiddag omstreeks vier uur is ce Haarlem in de Molukkenstraat een felle brand uitgebroken in de woning van de fa milie B. A. Odijk. De oorzaak, was, dat een 12-jarige knaap een petroleum-kached omgooide. In allerijl probeerden huisgenooten met rns, matrassen etc. het vuur te doo- doch tevergeefs. Een 14-jarig doch tertje was inmiddels al naar buiten ge sneld, doch haar broer zag geen kans meer weg te komen. In zijn angst rende hij het balcon op, dodh door den storm wind, welke door de geopende deuren binnen joeg, werd het vuur in hevige mate aangewakkerd. De vader gaf toen zijn bluschpogingen op en rende naar beneden, meenend dat zijn geheele gezin inmiddels zich in veiligheid had gesteld. Tot zijn ontsteltenis zag hij echter, dat zijn zoontje radeloos van angst op Jiöt balcon stond, met de vBammen acjhter zijn rug. Ook een familielid, dat aan de overzijde van de straat woont, had het gevaar gezien en juist toen hij en de vader waren toege sneld, liet Sjoerd, die met zijn handen aan het balkonhek was gaan hangen, zich vallen. In de armen van de mannen kon hij worden opgevangen, zoodat hij zonder ernstig letsel te bekomen het er heeft afgebracht. Slechts zijn hoofdhaar was geschroeid. Nog echter was de kalmte in de straat niet weergekeerd. De moeder dacht in haar consternatie, dat ei nog een meisje in het huis was en dus snelde, zij weer de branden de woning binnen. Ver kwam aij evenwel niet, want de vlammen waren de trap reeds genaderd. Zij moest dius terugkeeren, doch niet dan nadat zij brandwonden had gekre gen aan den hals en de linkerhand. De on- gevallendienst heeft haar in een huis aan den overkant verbonden. Haar angst bleek ongegrond te zijn geweest. Het gezochte meisje was al bij de buren toen de brand het hevigst was. Groot-Brittannië erkent den Anschluss De Britsche gezant te Berlijn, Sir Neville Henderson, heeft aan den Duitschen minister van buitenlandsche zaken twee nota's overhandigd, waarbij de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland door Lon den wordt erkend en toestemming wordt gevraagd voor de oprichting van een con sulaat-generaal te Weenen. Tot Britsch consul-generaal te Weenen zal Gainer, thans consul-generaal te München, be noemd worden. Naasau, toegekend. STORM OVER NEDERLAND De hevige storm, die gister boven Nederland woedde, heeft hier en daar nog al wat schade aangericht. Een Ne- derlandsch stoomschip brak op zee het roer. Te Nijmegen werden een aantal boomen ontworteld. Gistermorgen is het Nederlandsche s.s. „Rozenburg", dat van V e 1 z e n op weg was naar Bilbao en dat in de Vulkaanhaven te Vlaardingen had gebunkerd, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting buiten den Nieuwen Waterweg voor anker gegaan. Er stond bij een onstuimige zee een storm achtige Noordwestenwind, zoodat de positie van het schip het noodig maake, dat on middellijke sleepboothulp werd ingeroepen. De „Blankenburg" van Smit en Co's In ternationalen Sleepdienst is terstond na ontvangst der seinen uitgevaren en bevond zich als spoedig bij de „Rozijburg". Het schip verspeelde in het stormweer zijn stuurboordanker met ketting, doch slaagde er in zonder assistentie den Nieuwen Waterweg binnen te loopen en op te stoo- men naar de Vulkaanhaven in Vlaardingen, waar de noodige herstelwerkzaamheden aan de stuurinrichting verricht zullen worden. Zware boomen ontwortel»' De hevige storm, welke gister boven Ne derland woedde, heeft te N ij m e g e n bij de Belvedère in de St Annastraat eenige boomen ontworteld. Er hebben zich hierby geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Zweefvlucht in den storm Een gewaagde poging om het duurrecord te breken De bekende Haagsche zweefvlieger Van der Meer, die verleden jaar tijdens een zweefvlucht ternauwernood aan den dood ontsnapte, heeft gistermiddag tijdens den hevigen storm boven Scheveningen een gewaagde poging gedaan om een nieuw •duurterecord te vestigen. Het record stond sinds vorig jaar op naam van den heer J. H. Hoekstra, De wind leek Van der Meer zeer gunstig en de storm schrikte hem niet af. Omstreeks half vier werd op 't vliegveld Ypenburg gestart en boven het Noordzee strand gekomen begon de zweefvlucht. Juist op dat moment bevonden- zich dui zenden beaoekers op den boulevard om de kokende zee te bewonderen. Al spoedig na den aanvang van de zweefvlucht kwam Van der Meer in moeilijkheden en moest hij om zien naar een veilige landingsplaats. Dit was uiteraard een hachelijke onderne ming, omdat terugkeeren naar Ypenburp onmogelijk was, een landing in de duinen verkeerd zou afloopen, en het strand zelve tot den duinrand toe door de woedende gol ven in beslag was genomen. Zoodoende zweefde Van der Meer gerui- men tijd, dan hoog, dan laag vliegend met zijn ranke toestel over de hoofden der beang stigde toeschouwers en de golven en ieder op Scheveningen hield zijn hart vast wat er gebeuren zou gaan. Het was tegen half zes ongeveer, dat Van der Meer besloot het er op te wagen en zijn zweefvliegtuig steeds lager stuurde in. de richting van het bekende Groene Huisje, halverwege tusschen het Oranje-Hotel en den Wassenaarschen Slag. Op een gegeven moment zagen toeschou wers 't vliegtuig dalen en in de zee terecht komen. Het was echter een ondergeloopon gedeelte van het strand, zoodat helpers, die in de buurt waren, op het toestel konden afspringen, gedeeltelijk wadend door de zee, om met vereende krachten het vliegtuig op het. strand te trekken op een plekje, dat nog droog was. Van der Meer was niet geschrokken en hielp mede het toestel te demonteeren, waar na het naar Ypenburg.werd gebracht DE MISSTANDEN TE ZEVENBERGEN Onderwijzer meldt zich aan. De onderwijzer v. d. Br. van de R. K. St. Jozefschool voor jongens, te Zevenber gen. die gedurende een lange reeks van jaren zedenmisdrijven heeft ge pleegd, waarbij verscheiden jongens van acht tot elf jaar waren betrokken, en die, nadat zijn handelingen waren bekend geworden de wijk nam naar België, heeft zich bij den officier van justitie te Breda aangemeld. Een kort verhoor werd den on derwijzer afgenomen, waarna hij in het Huis van Bewaring is ingesloten. Schipper Slis vaart met de motorreddingsvlet de Berghaven uit om een groep deel nemers aan een excursie op de Beer (tegenover Hoek van Hollanddie met de veerboot tengevolge van den storm afgedreven en gestrand waren, te redden. ^DErl- Mi/iy, HOLLANDS' 4 CENTS BESTE lU SIGAAR VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Te Haarlem heeft een felle brand ge-* woed. In Limburg heeft zich een stroopers-* drama afgespeeld, waarbij een 54-jarige man is omgekomen. Te Boven-Smilde zijn bij een motor-* botsing twee personen omgekomen. Nu Willem Kloos gestorven is, door J. Leendertse. Met ingang van gister zijn de graan-* heffingen met 50 pet. verhoogd, terwijl de heffing op suiker is verlaagd. Tengevolge van den storm Is eet* zweefvlieger bij Scheveningen op zee ge-* daald. In Den Haag heeft een felle hrand ge-* woed in een dancing. Te Rüinen zijn twee personen bij eert auto-ongeval gedood en vier gewond. Een Britsch-Italiaansch accoord vóófi Paschen? Tsjang Kai Sjek krijgt van Kwomin-* tang dictators-macht. Gandesa en Lerida vallen Franco lit handen. zoeken voor hun kinde ren, speciaal voor die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te Arnhem, Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012. RESTAURANT - TAVERNE m TEAROOM is in lentetooi I <- de kersebloesem bloeit bij ons! DINEERT in ons INTIEM RESTAURANT LUNCH f 1.50 ~Wl DINER SOIGNE 2.— en 3.— DINERPLAT 1.25 Hofjager Spek Moet nog steeds rast houden Naar verluidt, is hofjager Spek, die des- tijds bij het ongeval met de auto van Prins Bernhard, een knieschijf heeft gebroken, nog steeds niet zoover hersteld, dat hij zijn werk kan hervaetten. De hem behandelende geneesheer heeft voorloopig nog rust voor geschreven. Dancing uitgebrand Nachtelijke vuurzee in de residentie. Vannacht omstreeks half vier is brand uitgebroken boven een dancing aan de Lange Houtstraat te 's-Gravenhage. Een nachtwaker ontdekte het vuur op de eerste verdieping achter de nog gesloten rood pluche gordijnen. Onmiddellijk werd do brandweer gealarmeerd. Juist toen deze arriveerde vlogen de ruiten aan scherven ap de straatsteenen. De brand liet zich aan vankelijk zeer ernstig aanzien doch het' krachtdadig optreden van de brandwec-r voorkwam erger. Het gelukte het vuur met vier stralen te bedwingen en tot de eerste verdieping te beperken. Van de bar, dio hoven de danszaal is gelegen, en waar de brand is ontstaan, is slechts een dampende puinhoop vnn verkoolde meubels, door weekte tapijten, ontwrichte deuren en brokstukken overgebleven. Een zwartgebla kerde vleugel stond op doorgezakte pooten. In de beneden gelegen danszaal is grooto waterschade aangericht aan het gansche meubilair, aan parketvloeren, loopers, gor dijnen en aan muziekinstrumenten. Verzekering dekt de schade. Vermoedelijk is een achteloos weggeworpen brandende sigaret de oorzaak. 20tn30ct pa»* Vfc On» PijpTabak Taeonl» (_e«u>

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1