KRUSCHENSALTS rfctorfa water [VRIJDAG i APRIL 1938 EERSTE BLAD PAG. s\ WAT GAAT ER IN TSJECHO- SLOWAKIJE GEBEUREN? Voorloopig vraagt Oostenrijk nog de aandacht (Van onzen Duitschen correspondent) „Wanneer wij een betere definitieve situ atie willen scheppen, dan dient allereerst de binnenlandsohc politieke situatie op de juiste wijze beoordeeld te worden. Wij gaan inzake de minderhedenpolitiek een nieuw tijdperk tegemoet. Daarbij dient vast te staan, dat iedere regeling in aezen aan vaste voorwaarden gebonden is. Alle Tsje- cho-Slowaakscb e burgers, waar zij ook le ven, staan onder bescherming van den staat en de regeering. Onder geen omstandigheden zal de regeering een eeonomischen, moreelen of politieken druk. toelaten." Zoo hoorden wij dr Hodza, minister president van Tsjecho-Slowakije in een radio reoe zeer nadrukkelijk vei*zekeren en niet slechts uit den omvangv maar nog veel meer uit den ernst van zijn kalmeerend bedoelde toespraak valt af te leiden, dat ook hij het probleem der Duitsche zoogenaamde „min derheid" in zijn land voor actueel, om niet te zeggen dreigend houdt. „De indruk mag niet gewekt worden, dat 'de minderheden bij ons niet vrij kunnen ademen en dat, wanneer zij zulks thans kunnen, deze mogelijkheid pas sedert 18 Februari 1937 bestaat. Derhalve beraad slaagt de regeering over een minoriteiten statuut der republiek. Wij zullen daarmede een eind maken aan de propaganda welke ,van verschillende zijden tegen onzen goeden ,wil en onzen eerlijken arbeid wordt ge voerd". Ook Staatspresident dr B e n e s j heeft erkend, dat er voor zijn land eigenlijk maar één groot binnenlandsch probleem bestaat: dat der minderheden en „speciaal dat der Duitsche minderheid". Indirect werd met d^ n woorden toegegeven, dat het 1926 be- „n-Duitsohers met behulp van Sude- ten-Duitsche activisten den Bond der Landbouwers, de Duitsche Christelijke Volkspartij en de Duitsche sociaal-democra ten tot een oplossing te brengen, 'volko men mislukt is. Tijdens de verkiezingen van Mei 1935 schaarden zich reeds twee derden der Duit sche bevolking om Konrad Henlein en de gebeurtenissen der laatste weken de vereeniging van Oostenrijk en Duitschland hebben deze aaneensluiting sterk bevor derd. De Partij der Sociaal-Democraten heeft in navolging van anderen, haar partijlid uit kabinet teruggeroepen, zoodat men tot een reformatie van het kabinet te Praag zal moeten overgaan. Vraagt men thans aan een doodgewonen Duitscher, wat er binnenkort in Tsjecho-Slo wakije zal gebeuren, dan krijgt men spon taan ten antwoord: „We gaan mardheeren! Dat zal met lang meer duren!" Vraagt men dan, waar deze bewering op gehaseerd is, dan beroept men zich op uitlatingen van vrienden en kennissen uit de Partij, die alles al precies weten. Vestigt men er de aandacht op, dat zulks maar niet zonder meer kan gebeuren, daar de kans van een oorlog niet onderschat mag worden, dan luidt het antwoord: ,,Oorlog?_ Geen denken aanl Onze Führer zal het juiste moment wel weten uit te zoeken. Van een oorlog wil hij niets weten, maar de rechten van on9 fvolk verdedigt hij. En daar gaat het dan itoch maar om!" Hitier heeft onbeperkt crediet Sedert den marsch door Oostenrijk schijnt het vertrouwen op 't beleid van den Führer en zijn naaste omgeving geen grenzen meer te kennen en dit wordt nog versterkt door de verhalen, welke de verschillende partij- formaties doen. die thans voor een belang rijk deel in Oostenrijk zijn blijven hangen en van daaruit aan hun familie geestdrif tige brieven sturen. Dit effect wordt nog Verhoogd door de verklaringen der katho lieke geestelijkheid in Weenen, die zich bij monde van niemand minder dan kardinaal Innitzer om Hitier hebben geschaard, want nu zoo hoort men redeneeren zullen ook de „kerkelijke kankeraars" in Duitschland, mannen als Niemöller en Dibelius wel gaan inzien, dat Hitier hij al zijn doen en laten door de Goddelijke Almacht gedragen wordt! Te Berlijn weet men niettemin heel goed, Hat de noodzakelijke vastheid en vasthou dendheid nog lang niet zoo sterk is als vooral de jongere generatie gelooft. De offi cieel gevierde eenheid laat nog in menig opzicht te wenschen over, want de officieel getolereerde „Weltanschauung", welke bij de opvoeding der jeugd den doorslag geeft, is maar al te zeer in strijd met de leer der Evangelische en der Katholieke Kerk. Vraagt men hoe men zich de toekomst der Sudeten-Duitschers eigenlijk voorstelt, dan luidt het antwoord: „De Tsjechische Staat laat ons koud. Wij beperken ons tot de Duitschers in het Sudetenland". Dat is een Salomonisch antwoord, waarmee alles en niets gezegd wordt, want zij laat zoowel den opmarsch als een „Verstiindigung" tusschen beide landen in het midden. Chamber- I a i n's verklaring schijnt ook hier indruk gemaakt te hebben, want uit bittere erva ring weet men, dat Engeland in geval van oorlog niet aan DuitsChe, dodh aan Fransche zijde zal marcheeren! Voorloopig heeft men in Duitschland de handen vol met de economische en militaire verzorging van het voormalige Oostenrijk. In zulk een stadium van krachtsinspanning kan men zich niet aan het gevaar van een oorlog blootstellen. Bovendien acht men een militaire interventie tegenover Praag niet noodzakelijk, nu meerdere vooraanstaande mannen in dit land een vreedzame regeling [van het minderheidsvraagstuk hebben aan gekondigd. Door de vereeniging met Oosten rijk is Duitschland bovendien tegenover fTsjecho-Slowakije als kooper en leverancier een belangrijke factor geworden en deze natuurlijke mogendheid sterkt het zelfver trouwen der Duitsche regeering niet weinig! GARANTIE STANDG R O EN GAR ANTIE -STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE. STANDBLAUW I Speciaal product «oor Buitenwerk, HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD jj Levering uitsluitend aan den Handel I Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek V/ADDINXVEEN - TELEF. 50 De toestand in Oostenrijk De nationaliteit der Habsburgers De positie van Schuschnigg en Mi klas De Brusselsche „Standaard" meldt: Zooals bekend, zijn de vroegere Oosten rijkers. die in het buitenland verblijven en de Duitsche nationaliteit willen bezitten, •plicht, zich op de Duitsche ambassade of legaties der hoofdsteden te laten in schrijven. Verschillende buitenlandsche bladen vra gen zich thans af, welke houding 011 o van Habsburg en de leden van zijn fami lie, die te Steenockerzeel verblijven, zullen aannemen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de aartshertog, die Oostenrijker is van geboor te en afkomst, de Duitsche nationaliteit zal aanvragen. Het is veeleer mogelijk, dat hij, gezien zijn jarenlang verblijf te Steenockerzeel, tie Belgische nationaliteit zal aanvragen. Anderzijds doet men opmerken, dat Otto in Habsburg zijn aanspraken op den troon van Hongarije niet uitdrukkelijk heeft laten varen en dat zijn moeder van Italiaansche afkomst is. Op grond hiervan acht men het niet uitgesloten, dat bij de Hongaarsche o£ Italiaansche nationaliteit zou verkiezen. Schuschnigg en Miklas Van officieuze zijde wordt aan het A.N.P. gemeld: Het feit, dat den vroegeren Oostenrijk- schen bondskanselier Schuschnigg, die zich nog steeds ophoudt in zijn paleis, het slot Belvedère, het hem toebehoorende radiotoestel werd gelaten, heeft Tsjechi sche bladen aanleiding gegeven tot de be wering, dat Schuschnigg gedwongen wordt de tegen hem gerichte redevoeringen van Duitsche zenders aan te hooren. Hiervan is geen sprake. Schuschnigg schijnt veel eer van de hem geboden gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de dagelijksche gebeurtenissen rijkelijk gebruik te nemen, daar hij zijn radio vaak aan zet. De vroegere bondspresident, Miklas, geniet volgens deze kringen ook nog vol ledige vrijheid van beweging in zijn wo ning in de Radetzkystraat, zoowel als daar buiten. Daar hij tot nu toe van dit recht uit te gaan geen gebruik heeft gemaakt, doch veeleer in zijn woning blijft, is in overeenstemming met zijn eigen wenschen. De in omloop gebrachte berichten over de inbeslag neming van de onroerende goederen der Habsburgers in Oostenrijk, worden onjuist genoemd. De protestantsche kerken Zondag a.s. zal in alle protestantsche kerken in Oostenrijk een verklaring wor den voorgelezen, waarin wordt aange spoord tot het geven van een bevestigend antwoord bij het plebisciet De .Anschluss" wordt hierin begroet als „een door God ge zegende prestatie". Een der eersten, die controleerde, of zijn naam voorkwam op de lijst der kiezers, was de zeventigjarige Karl Seitz, oud- bungemeester van Weenen. Vluchtelingen naar Engeland Het Britsche departement van binnen- landsche zaken deelt mede, dat tusschen 13 en 20 Maart, de periode, die onmiddellijk volgde op het binnenrukken der Duitsche troepen in Oostenrijk, 422 personen met Oostenrijksche passen vergunning gevraagd hebben, Engeland te mogen binnengaan. In 61 gevallen werd deze vergunning ge weigerd. Gistermorgen om 7 uur heeft het Oosten rijksche Legioen de oude Duitsche rijks grens overschreden; het werd in Salzburg jubelend door de bevolking begroet. Onder het spelen van den „Praesentier- marsch" gaven de legionairen de oude stormvaandels, die zij in Duitschland vei lig bewaard hadden, aan de S.A. terug. Daarna trokken de legionairs verder het land Salzburg binnen naar Opper-Oosten- rijk. De colonne, die zestig K.M. lang is, telt meer dan 900 auto's. Poolsch-Litausche gezantenwisseling Alweer een incident Gisteren hebben Charwat, Poolsch ge zant te Kaunas en S k i r p a, Litausch ge zant te Warschau, hun geloofsbrieven over handigd en is tevens de eerste telefonische verbinding tusschen beide hoofdsteden tot stand gekomen. Charwat wilde namelijk aan minister Beek mondeling rapport uit brengen over de plechtigheid van de over handiging der geloofsbrieven. De nieuwe Litausche gezant Skirpa heeft, in strijd met het gebruik, na de audiëntie bij president Moscicki, geen krans gelegd op het graf van den onbekenden sol daat. Dadelijk na de audiëntie keerde hij naar zijn hotel terug. Dit optreden heeft in Poolsche kringen ernstige ontstemming gewekt Skiripa heeft den persvertegenwoordigers, toen men hem naar de motieven voor zijn optreden vroeg, geantwoord: „Mijne heeren. u zult begrij pen. dat de delicate situatie het mij on mogelijk maakt, mij daarover op eenlge wijze uit te spreken". Amerika remt Helium-uitvoer Door scherpe leveringsvoorwaarden Met toestemming van president Roose velt heeft de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken de 10 Maart geda teerde wijzigingen gepubliceerd in de op 10 Januari 1938 uitgevaardigde bepalingen, welke op grond van de wet inzake den ver koop van helium aan binnenlandsche of buitenlandsche koopers waren vastgesteld. Volgens de nieuwe voorwaarden moet op de eerste plaats door den kooper een waar borgsom worden gestort, opdat alle verkoops bepalingen striktworden nagekomen. Op de tweede plaats móet de kooper zich ieder oogenblik een onderzoek van zijn lucht- scheepswerven en luchtschepen laten welge vallen. En ten slotte heeft de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken het recht, in alle gevallen, waarin, naar zijn meening, de verkoopsbepalingen op eenig punt niet strikt zijn nagekomen, iedere ver dere levering van helium stop te zetten en de in Amerika in dollars gestorte waarborg som vervallen te verklaren. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn. spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PÉR OAG Nieuwe non-interventie- bespreking te Londen Weinig vorderingen gemaakt In de bijeenkomst der ondercommissie voor de niet-inmenging heeft men niet veel vorderingen gemaakt. Het commu niqué deelt over het vraagstuk van het herstel der controle te land mede, dat lord Plymouth een compromis voorstel heeft gedaan. Het toezicht zou hersteld worden, zoodra beide commis sies zouden mededeelen, dat zij gereed zyn, een begin te maken met het tellen der vrijwilligers, en automatisch ge schorst worden, indien met de terug trekking geen begin zou zijn gemaakt op den 56sten dag na het aannemen der resolutie door de hoofdcommissie, of in dien men in het beginstadium der terugtrekking tien dagen op het daar voor opgestelde schema ten achter zou zjjn. De Fransche vertegenwoordiger C o r b i n zeide, dat in de verklaring van Plymouth geen verband wordt gelegd tusschen de wer kelijke verwijdering der vrijwilligers en het herstel van het toezicht, maar tusschen den arbeid der commissie en het herstel der con trole, hetgeen een nieuwen factor vormt. Hij vestigde ook de aandacht op wat hij noemde ernstige leemten in het stelsel der zeecon- tröle. H e m m i n g, de secretaris van het inter nationale bureau, zeide, dat, nadat Rusland October besloten had, niet langer voor het controleplan te betalen, ook de andere vier landen, die de hoogste bijdragen hebben te leveren, hun betalingen stopzetten, zoodat de financieele toestand zeer moeilijk is gewor den. Tenzij deze mogendheden in de eerst volgende weken een aanzienlijk deel van haar achterstand betalen, zal begin Mei mededeeling moeten worden gedaan van de beëindiging van het controleplan. Men besloot alle in de hoofdcommissie vertegenwoordigde regeeringen in kennis te stellen van Plymouth's voorstel betreffen de het toezicht te land, de mogelijkheden van indeeling der vrijwilligers in catego rieën en de financieele positie van het controleplan. Russische militairen geëxecuteerd Vijf sovjet-Russische marine-officieren ei. drie matrozen van de roode vloot zijn te Chabarowsk doodgeschoten. Zij waren er van beschuldigd, den Japanneezen kaarten te hebben versterkt van de marinehavens .te Wladiwostock en van de versterkingen daar „Svenska Pressen", die dit bericht pubii ceert, meldt verder, dat twee piloten van de sovjet-luchtmacht tijdens een proces tegen hen, zich meester hebben gemaakt van een vliegtuig en getraoht hebben daarmede te ontkomen naar Chineesch gebied, dat door de Japanneezen bezet was. Op enkele mijlen van de grens werden zij door achtervolgen de vliegtuigen ingehaald en neergeschoten De Japansch-Chineesche oorlog CHINEEZEN STRIJDEN MET VERNIEUWDE KRACHT Bloedige straatgevechten in Taier Tsjwang Opgetogen over de Chineesche successen aan den Tientsin—Poekau-spoorweg, strijden de Chineesche troepen elders met hernieuw de kracht en hebben zij belangrijke vorde ringen gemaakt. In de buitenwijken van Taier Tsjwang, welke door de Japanners zijn bezet, vinden bloedige gevechten plaats van man tegen De Chineezen gieten petroleum uit over de door de Japanners bezette gehouwen en steken ze in brand, om aldus de Japansche troepen te dwingen, het Noordelijk deel van de stad weer te ontruimen. Er wordt gevochten met zwaarden en handgranaten en meer dan 1000 Japanners zouden over de kling zijn gejaagd. Tevergeefs hebben de Japansche verster kingen met behulp van vliegtuigen getracht, de stad in te nemen, waarvan de Japansche militaire leiders voorspeld hadden, dat zij „in de naaste toekomst" zou vallen. De Japansche troepen hebben gedurende vier dagen een der buitenwijken kunnen behouden. Dinsdag en Woensdag hebben zij bovendien nog een wijk kunnen bezetten. Van Japansche zijde vernemen wij, dat vijf of zes Chineesche divisies aan den strijd deelnemen. Van het Zuiden uit is een divisie het Keizerskanaal overgestoken ten Westen van Taier Tsjwang. De vijf andere hebben zich ten Westen van den spoorw verschanst. De Chineezen hebben gisteren aan het front langs den spoorweg PeipingHankau de mijnbouwstad Tsiau Tsjo heroverd. Aan het Oostelijke front hpbben de Chi neesche mobiele eenheden Szean aan de grens tusschen Tsjekiang en Anhwei ge nomen. Ook de strijd om het bezit van Kwanteh werd door de Chineezen gewonnen. Zij ver loren 3000 dooden, terwijl 4000 Japanners gesneuveld zouden zijn. E Hel beste Netuurlijke Bronwater Kanton Genève weert het communisme De nationale raad heeft met groote meer derheid de grand wetswijziging van het kan ton Genève, volgens welke de werkzaam heid van communistische organisaties ver boden is, goedgekeurd. De nationale raad heeft verder zekere vereenigingen, die onderdeel zijn van bui tenlandsche organisaties, gevaarlijk voor veiligheid van den staat verklaard. De kunnen door den grooten raad worden ver boden op voorstel van de regeering van Genève- Een geheime politieke zender Radio-aanvallen op Blum Volgens het Fransoh socialistische blad „Le Populaire" doet zich sedert Zondag jl. een nieuw radio-station hooren, dat zich Radio-National noemt en op een golflengte van 240 meter uitzendt. De eerste uitzending droeg een fel anti- semietisoh karakter. Het station doet felle aanvallen op de Fransche regeering en vooral op Blum. Volgens het blad is onomstootelijk vastge steld, dat de nieuwe zender niets anders is dan Radio-Salamanca, het station der Spaansche nationalisten. Catalaansche vrijwilligers op De Spaansche burgeroorlog volksfront roept Rechtsche troepen in de provincie Tarragona De refiublikeinsche tegenaanvallen LIET Catalaansche volksfront heeft een manifest gepubliceerd, waarin een beroep wordt gedaan op de Catala nen hun grondgebied te verdedigen. In het manifest wordt uiteengezet, dat het dringend noodig is 100.000 vrijwilligers op de been te brengen en ter beschikking van de regeering te stellen en dat voorts 50.000 vrijwilligers versterkingsbrigades moeten vormen. Het manifest is getee- kend door alle vakvereenigingsbesturen en vertegenwoordigers der politieke groepen, die deel uitmaken van het Catalaansche volksfront. Volgens „United Press" komen uit het bedreigde Catalonië stroomen vluchtelingen Zuid-Frankrijk binnen. Zij behooren bijna allen tot de 31e infanteriebrigade der repu blikeinsche troepen, die eenlge dagen ge leden in den sector van Barbastro stonden. Bij de verovering van Barbastro door de troepen van Franco werden zij, naar zij aan de leden der Fransche mobiele garde ver telden, van de hoofdmacht, die op Lerida aantrok, afgesneden. Zij zagen geen andere mogelijkheid om te ontkomen dan de vlucht over de grens. Een deel der miliciens, hegeleld door vele burgers, waaronder ook vrouwen en kinde ren en ouden van dagen uit.het Esero-dal, dat de laatste dagen veel te lijden heeft ge had, moesten over den 2000 meter hoogen Benasque-pas. Ook naar Andorra trachtten vluchtelingen te ontkomen. Dit wordt echter verhinderd, daar Andorra geheel geïsoleerd ligt en de voorraden levensmiddelen daar nauwelijks voldoende zijn voor de eigen be volking. Strijd aan Guadalajara-front Havaa meldt uit Madrid, (lat oip liet Gua dalajara-front door de llnksche artillerie een hevig vuur is geopend. De republikei nen hebben zich meester gemaakt van stel lingen bij 't dorp Abanades en bij Cifuentes. Dit plotseling offensief heeft waarschijn lijk tot doel, de troepen van Franco van het Aragon-front weg te trekken. Bij Lerida zouden de nationalisten op •rnstigen tegenstand zijn gestuit; talrijke linksche vliegtuigen zijn in den strijd ge worpen. De rechtsche vorderingen Na de vorderingen der rechtschen in den loop van de laatste dagen kan men zich een algemeen denkbeeld vormen van den loop der frontlinie, wanneer men een bijna rechte lijn trekt van het zuiden naar het noorden, van Teruel naar Lerida, en een tweede, eveneens rechte lijn van Lerida naar Jaca. In den morgen van 9 Maart liep de front Lijn nog vlak langs Jaca, Huesca, baragossa, Carinela, Calamoche én Teruel. In drie weken heeft Franco nieer terrein gewonnen dan hem nog overblijft voor hij aan de kust der Middellandsche Zee is. Aan het zuidelijk Ebro-front hebben de nationalisten de dorpen Fornoles, Torre del Conde en Calaceite veroverd, ondanks het ingewikkelde samenstel van loopgraven, dat de roode troepen daar hadden aangelegd. Zij zijn hiermede dus op 't grondgebied van Tarragona aangekomen. De opmarsch wordt voortgezet Een geheel bataillon der Internationale Dngade Is met zijn commandant gevangen genomen. Van deze krijgsgevangenen ver nam men. dat de republikeinen hun laatste hoop gevestigd hadden op deze verdedi gmgswerken. Non 35 km van de zet In den sector van Caspe en Xlcaniz zijn de rechtschen gisteren snel opgerukt. Hun lin kervleugel bevindt zich 16 km van Gandesa en hun rechtervleugel 7 km van Valderro- bros, welke ongeveer 35 km van Tortosa. dus de Middellandsche Zeekust, zijn gelegen Radio Nacional deelde mede, dat de rechtschen voor de eerste maal de provin cie Tarragono hadden betrede Een tornado in de Ver. Staten Er zijn 27 dooden Vijf AmerikaansoKe staten Illinois, Missouri, Arkansas, Oklahoma en Kan sas zijn geteisterd door een tornado, die honderden slachtoffers heeft ge- eischt en ontzaglijke schade aanrichtte. Tot dusverre heeft men 27 dooden ge teld, doch talloozen werden min of meer ernstig gewond. Het Roode Kruis Heeft 100.000 dollar gevraagd voor de hulp actie. Kabaal in de de Belgische Kamer In de Belgische kamer werd gistermid dag, zoo meldt de Brusselsche correspon dent van de „Msb.", van Vlaamsch-natio- nale zijde aangedrongen om den socialisti- schen minister van buitenlandsche zaken bij hoogdringendheid te mogen interpel- leeren over besprekingen, welke hij met den Franschen gezant te Brussel zou heb ben gevoerd, om te weten, of België even tueel doortocht zou verlecnen aan het Fransche leger in geval van een gewapend ïfiict van Frankrijk met Duitschland. ,,Een dergelijk optreden van den Fran schen gezant zou onaannemelijk zijn, zeide de woordvoerder der Vlaamsche nationa listen en er zouden maatregelen tegen de zen gezant getroffen moeten worden". Dit gaf aanleiding tot een geweldig lawaai van de zijde der andere partijen, behalve van de Rexisten. De herrie verdubbelde nog. toen de so cialistische kamervoorzitter, Huysmans, verklaarde, dat de woorden aan het adres den Franschen gezant moesten afge keurd worden. Na een Vlaamsch-nationalist. tot de orde te hebben geroepen, zeide Huysmans, dat de woorden, uitgesproken door het Vlaamsche kamerlid, niet in het kamer verslag zullen opgenomen worden en dat. het incident als gesloten moest worden beschouwd. Nog langen tijd hierna duurde de herrie echter nog voort. De Egyptische verkiezingen Geven aanleiding tot onrust Tijdens de propaganda voor de Egypti sche verkiezingen van morgen heeft zich in de aan den Nijl-delta gelegen stad Tanta een ernstig incident voorgedaan. N a h a s Pasja, die een bezoek bracht aan deze stad. werd tijdens een rondrit door de bevolking geestdriftig toegejuicht, •ij een poging der tegenstanders, om een demonstratie-optocht to organiseeren, kwam het tot een botsing met de politie, die ten slotte van de vuurwapenen tegen de betoogers gebruik maakte. Een groot aantal personen werd gewond en gearres teerd. Alle winkels in Tanta zijn gesloten en er heerscht een groote spanning. In Deyroet (Z.-Egypte) werden bij bot singen 4 personen gedood en velen gewond. Helder wasgoed enniet duur ZOWEL PER K.G., ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzen! Beleefd aanbevelend!, JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG Mishandeling in een woonwagenkamp i met i i mes gestoken UIT OOST- INDIE EN WEST- Blijkens het afdeelingsverslag van den Volksraad wordt de voorgestelde verlaging van het invoerrecht op krantenpapier door velen met ingenomenheid begroet. Men toonde zich dankbaar voor den steun der regeering aan de pers in het algemeen. An deren bepleitten nog verder gaande veria ging, daar het voordeel van de voorgestelde verlaging door de stijging van papier-prijken reeds grootendeels teniet is gedaan. BANDOENG, 31 Maart (Aneta). Twee trouilles bommenwerpers zijn vertrokken op een oefentocht naar Borneo en Celebes. Het doel van deze vluchten is, ervaring op te doen in een gebied dat voor den vlieger vol komen onbekend is. Zij gelden tevens als oefe ning voor lange afstandsvluchten, waarbij vooral het juist navigeeren en oriënteeren op den voorgrond treedt Bovendien zijn proeven genomen met een radioverbinding tusschen de patrouilles onderling en met de basis op het vliegveld Andir nabij Bandoeng. VLOOTBEZOEK AAN PRIOK TANDJONG-PRIOR, 31 Maart (Aneta). Op 7 April arriveert de Britsche kruiser ,Adventurie", welke hier tot 14 April zal verblijven. Verder komen van 7 tot 12 April de Fransche onderzeeërs „Fresnel" en .Ache ron". Tevens zal dan het Indische eskader aanwezig zijn, dat 12 April hier wordt ver wacht van de reis naar Banka en Billiton en dat bestaat uit de „De Ruytor", „Sumatra", „Evertsen", „Kortenaer", „Van Gent" en vier onderzeeërs. GEMENGD NIEUWS Droeve reis van s.s. „Rossum" Een doode en twee zieken aan boord Bij de Maatschappij Vinke en Co. te Am sterdam Is bericht ontvangen van den kapi tein van het s.s. Rossum, een aan deze maatschappij toebehoorend schip, dat tij dens de reis van Benito (West-Afrika) naar Bremen de matroos G. Schrik is overleden Zijn stoffelijk overschot is in Lis sabon aan wal gebracht. Ook de assistent- machinist en een trammer zijn in Lissabon van boord gegaan en wegens malaria in een ziekenhuis opgenomen. Ten gevolge van minnenijd is er Woens-* dagavond twist ontstaan tusschen twee 18- jarige jongens, die beiden verliefd bleken te zijn op een meisje, dat verblijf hield in het woonwagenkamp te Arnhem. één van de twee, die woonachtig is te R ij s w ij k, begaf zich dien avond naar het kamp, waar hij zijn concurrent om het meisjeshart G., die in dit kamp ook ver blijf hield, ontmoette. Ze spraken elkaar aan en de warme harten gaven hier ook heete hoofden, want de woordenstrijd, die volgde, liep zoo hoog, dat S. een mes greep en zijn tegenstander daarmede een diepe steek in den rug toebracht. Het slachtoffer bleek er zoo ernstig aan toe te zyn, dat onmiddellijke overbren ging naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem noodzakelijk bleek. De dader werd door de politie gearres* teerd en ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Twee boerderijen door brand verwoest Drie koeien en vier varkens omgekomen Bij een feilen brand, welke meer dan drie uur hoeft gewoed, zijn gistermiddag te S o- meren door nog onbekende oorzaak twee groote boerderijen uitgebrand. Het vuur is ontstaan in de boerderij van den landbouwer J. Wij laars in de Heikom- straat. Kort na het uitbreken sloegen de vlammen over naar de belendende boerderij; van den landbouwer N. van Eyk. De plaat selijke brandweer was spoedig aanwezig en bestreed het vuur met vier stralen. Na, eenigen tijd was het gevaar voor uitbrei* ding geweken. Drie koeien en vier varkens van den land* bouwer Wij laars zijn in de vlammen om het leven gekomen. Het. overige vee kon worden gered. De inboedel van beide boerderijen/ welke geheel zijn uitgebrand, ging medei verloren. Een groote voorraad hooi en stroo werd door de vlammen verteerd. De aangerichte schade, welke op f 15.000 wordt geschat, wordt door verzekering ge* dekt. j I Onder een aanhangwagen Loopjongen te Groningen gedood Gistermiddag omstreeks viqr uur fietste de 14-jarige loopjongen Klaas Rozema, af*, komstig uit De Leek op de Ossenmarkt te Groningen, waar hij een pakje moest afgeven bii een bodewagen. Een vrachtauto! met aanhangwagen, bestuurd door den 20* jarigen J. G. uit Warffum reed den jongen!1 aan. R. kwam onder een achterwiel terecht en werd in hopeloozen toestand opgenomen/ Nadat twee doktoren hulp hadden ver* leend, werd het slachtoffer naar het diam- nessenhuis overgebracht, waar de jongen! na aankomst spoedig is overleden. Naar wij vernemen komen de hoofdbe* sturen van de land-veenarbeidersbonden, betrokken bij het loongesohil in de Drent* sche en Overijselsche venen a.s. Zaterdag to Zwolle bijeen ter vaststelling van de ver* dere in het geschil in te nemen houding. SPIRITUS GEDRONKEN Woensdag werd in de heide, onder de ge meente S c h ij n d e 1, ter hoogte van deh Couveringschendijk. het lijk gevonden van den 55-jarigen zwerver L. S. De doodsoorzaak moet worden toegeschre ven aan het drinken van spiritus. i Gister is te Kloosterzande een leer* ling van de handelsdagschool te Hulst, do 13-jarige L. W. aldaar, toen hij per rijwiel op den provincialen weg ter hoogte van Ter hole reed. door een uit tegenovergesteIdd richting komenden wielrijder aangereden, waardoor de jongen viel. Hij kwam hierdoor in aanraking met een personenauto. Het slachtoffer bekwam een hersenschudding en een gebroken been. In den loop van den dag is het slachtoffer aan zijn bekomen verwon dingen overleden. PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN 107 Klets! De faart viel, ha een paar keer omgewenteld te zijn, precies onderste boven op mijnheer Van Brammen's kalen schedel, zoodat de man er opeens uitzag als de Sjah vam Perzië. De room liep langs zijn ooren, maar dat was in elk geval een veel aangenamer gevoel dan wat Jantje op zijn ooren voelde. Want Jantje kreeg een paar oorvijgen van den kruidenier, die klonken als een klok. 3 Mopperend liep 'de kruidenier daarop verder, terwijl Jantje, wiens muts door de klappen wel drir meter ver gevlogen was, luidkeels stond te huilen Meneer Van Brammen haalde de taart van "ra hoofd en gaf er een nijdigen schop te gen, waarop hij met 'n vies vertrokken gezicht de room van zijn schedel begon' te vegen. [(Word't vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2