"rödDD DONDERDAG 31 MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Eerste Kamer-camera I (JJiJ fuscrfclf Ujti en kU&ftijn,„MIJNHARDTJES" Belangstelling voor land- en tuinbouw Verhooging van de loonen gevraagd P^e heer van Rappard (lib.) kwam gisterenmorgen bij den aan vang van de discussie over de begroo ting van Economische Zaken met een klacht naar voren over het voegen van •het Departement van Landbouw bij dat .van Economische Zaken. Volgens hem ware het beter geweest, indien beide De partementen gescheiden gebleven waren Zoo uit deze klacht de vrees sprak, dat bij 'de Economische Zaken de Landbouw stiel- moederlijk zou worden behandeld, dan .heeft de heer van Rappard in elk geval wat be treft de bespreking van de betreffende be grooting in de Eerste Kamer geen gelijk. .Van verschillende zijden immers werd reeds den eersten dag gewezen op de uitzonder lijke beteekenis van het platteland en opge komen voor deszelfs belangen. Trouwens, de heer van Rappard ging daar in voor. Hoe liberaal hij overigens erkende te zijn, de landbouw kan het volgens hem niet stellen zonder steun van overheids wege. Zoo werd aandacht gevraagd voor de roggoprijzen, die naar het oordeel van dezen spreker te laag zijn. Ook drong hij aai het nemen van ruimere maatregelen ten aanzien van mond- en klauwzeer. De Minis ter stelle zich dienaangaande in verbinding roet het buitenland, opdat een meer unifor me en doeltreffende bestrijding ter hand kan worden genomen. Van beteekenis achteu we het, dat de heer van Rappard een meer actieve emigratiepolitiek wenschte. Daarop moet naar zijn zeggen (vooral gelet worden op de Zuid-Amerikaan- sohe staten en niet op Frankrijk, dat blijk baar volgens hem minder geschikt is. In dit verband mogen we erop wijzen, dat wij indertijd in ons blad een reportage hebben gegeven van Nederlandsche land bouw in Frankrijk, waarbij we tot de con clusie kwamen, dat emigratie van boeren knechts naar Frankrijk moet worden afge raden, doch dat voor families wellicht meer gelegenheid bestaat, natuurlijk onder zeer bepaalde voorwaarden, zooals ecnige kennis van het land. den bodem, de taal enz. enz. Een volgend pleitbezorger vond de land en tuinbouw in den heer I-Iiems tra (s.d.) die aandrong op verhooging van de loonen. Hetzelfde werd eveneens gevraagd door de heeren Kolff (c.h.) en van Voorst tot Voorst (r.k.), van wie de laatste eraan herinnerde, dat, terwijl in de laatste tien tallen van jaren de loonen in de industrie .vaak zijn verdrievoudigd, de loonen op het platteland gelijk zijn gebleven aan die van .vroeger. Daarnaast is vermeldenswaard, dat in het industrieleven het vrije spel van de maatschappol ij ke krachten reeds lang min of meer beperkt is, terwijl hetzelfde stelsel in den landbouw nog geruimen tijd alge meen gehuldigd bleef. De heer Hiemstra heeft vervolgens aandacht gevraagd voor de wenschelijkheid van verhooging van het prijspeil in den land- en tuinbouw, al achtte hij de marga rine nog te duur. Ook de pacht moet niet te hoog worden gesteld. De heer K o 1 f f wenschte ietwat meer deoentraliseering in de crisismaatregelen De huidige centrale regeling ten dezen herinnert volgens dezen spreker sterk aan staatssocialisme. Wat den tuinbouw aangaat, moet de Minister, naar de Kolff zeidermeer doen aan export- Een andere toon werd gehoord uit den mond van den heer de la Bella (s.d.), die een betoog hield, dat hem, die niet al te kort van memorie is, sterk herinnerde aan de gulden dagen van het Plan van den Arbeid. Weldra, aldus de heer de la Bella, zal het N.V.V. een boek uitgeven, waarin haarfijn en bovendien geargumenteerd staat aange geven, welke werken zooal in den lande nog kunnen worden uitgevoerd. Meer arbeids- versc.haffing van overheidswege achtte hij dringend noodzakelijk. Hetgeen tot nu to a door deze regeering is gedaan ten bate van de werkloosheidsbestrijding wilde de heer de la Bella niet veronachtzamen, maar de practisdhe beteekenis van de uitgevaardigde wetten en de getroffen maatregelen is vol gens hem niet groot. Ordening het parool Ordening moet bij het regeerbelcid het pa rool zijn. In dit verband maakte de heer de la Bella de voor enkele collectiviteiten mis schien juiste opmerking, dat de individu- eele ondernemer in zijn eigen bedrijf wel van alles ordent en reguleert, doch dat de ondernemers tezamen als groep veelal tegen over ordening van het roaatsdhappel-jk leven noe sterk afwijzend staan. Terwijl men in eigen onderneming door ordening verschillende besparingen kan vinden, schijnt men niet te willen inzien, dat door regeling van het maatschappelijk leven ook heel wat overtolligheid kan verdwijnen. Deze opmerking kan voor verschillende groepen van ondernemers waar zijn, in haar algemeenheid is ze ongetwijfeld overdreven en onjuist. Vermeldenswaard achten we de mededeeling van den heer de la Bella, dat ordening de eenige weg is. om uit den chaos te geraken en dat ordening geen zaak is, die slechts geschikt is om aan feestdiners te vorden bejubeld. Nadat de heer de la Bella het eerste deel van z/jn rede gewijd had aan een beschou wing over de vroegere R.K. opvattingen over het crisisbeeld en de werkloosheidsbestrij- en de verwezenlijking daarvan in de practijk. waarbij hij veel verschil meende te moeten ontdekken, gaf hij in het slot van zijn betoog als zrjn oordeel te kennen, dat tusschen R K en socialisten ten aanzien van matschappelijke verschijnselen verschil lende punten van overeenstemming bestaan m dat op deze punten 't accent behoort te allen Heden gaan we met de besprekingen door. Misschien is het verzoek van den voorzitter, om geen overbodige en lange redevoeringen te houden, dan meer doorgewerkt. NOTARISSEN Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement Groningen, ter standplaats de ge meente Groningen (vacature T. H. Humme- len): H. R. J. van der Veen. thans notaris te Neuzen. J. P. C. D. BRINKMAN t Te Amsterdam is overleden de heer J. P. C. D. Brinkman, deurwaarder bij de rechtbank aldaar, die in den kring der Evang. Luth. gemeente in de hoofdstad een belangrijk aandeel heeft genomen in den kerkelijken arbeid. Vele jaren achtereen heeft de heer Brink man het ambt van diaken vervuld. Ook in het bestuur van het weeshuis der gemeente heeft de overledene een vooraanstaande plaats ingenomen. Het officierskader der Marine Hoe in het tekort voorzien zal worden De opleiding Naar wij vernemen, wordt op het departe ment van Defensie naar een modus gezocht om te voorzien in het tekort aan officieren bij de Koninklijke Marine, dat zonder bij zondere maatregelen van het inhalen van den achterstand aan materieel het gevolg zal zijn. De leeftijdsklasse, waarin zich het grootste tekort aan 'officieren voordoet, is die. welke ongeveer samenvalt met de groep der luitenants ter zee der eerste klasse. Er wordt in verband hiermede thans ge zocht naar een oplossing in dier voege, dat reserve-officieren van de marine voor lan- geren tijd in actieven dienst worden ge- Bovendien zal de opleiding te Willems oord op de huidige uitgebreide schaal wor den voortgezet. Kansen op snellere promotie voor het jongere officieromkader zullen van een en ander vermoedelijk niet het gevolg zijn. Naar wij tevens vernemen, ligt het in de bedoeling de artillerie-opleiding te intensi- veeren door als regel het artillerie-oplei dingsschip Hr Ms. Gelderland in de winter maanden naar Curacao te dirigeeren. Wat den aanbouw van het nieuwe ar tillerie-opleidingsschip Hr Ms. van Kinsbergen betreft, kan worden gemeld, dat dit schip, thans bij de Rotterdam - scbe Droogflokmaatsöhappij op stapel staande, in het najaar van 1939 te water zal worden gelaten. De bouw van den mijnenlegger, tevens ii stmctieschiip, Willem van der Zaan, bij de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amster dam, verkeert nog in het allereerste sta dium. Het schip zal in het midden van den komenden winter van stapel moeten loopen. MinisterSlotemakec de Bruine heeft gistermiddag in zijn geboorteplaats Sliedrecht de vakschool voor meisjes geopend. Tijdens de rondgang na de opening, de mi nister in gesprek met de directrice, mevr. Schortemeyer. Drentsche krans op Vondels graf In de Nieuwe Kerk te Amsterdam, aar Vondels stof rust, is gistermiddag om streeks 2 uur door een gezelschap Drente naren een krans gelegd ter nagedachtenis in den Prins der Nederlandsche dichters. Prof. Molkenboer, van Nijmegen, ver welkomde de heeren, die, naar hij mede deelde, vormen het Vondel-comité uit Z.O. Drente. In een enthousiaste toespraak heeft deze Vondelkenner bij nitnemendheid zijn vreug de er over uitgesproken, dat zelfs Drente zich wil aansluiten bij de hulde van het na geslacht aan de gedachtenis van dezen grootste der vaderlandsche dichters. Vondel, ging spr. voort, heeft nl. heel weinig relatie gehad met Drente. Slechts ééumaal heeft hij een gedicht op Coevorden en Mijndert van der Tjjnen gemaakt, in verband met de be legering van Groningen in 1672. Spr. vroeg zich af of er ook een andere reden kan worden aangenomen voor deze thans gebleken relatie tusschen Joost van den Vondel en Drente. Hij meende die te zien in de omstandigheid, dat ook Amster dam met zijn veenbodem in de 17e eeuw aanraking heeft gehad met het turfland Drente. De Amsterdammers noemde men toen de veenbuiters van het IJ, en in dit verband citeerde spr. de bekende Vondels- sche versregels: „Gelukkig is het land „Waar 't kind zijn moêr verbrandt." Prof. Molkenboer zeide vervolgens, dat deze hulde door middel van een krans ge schiedt op initiatief van Mr. J. L. B o u m a, burgemeeste rvan Emmen, wien hij hiervoor dank bracht. Mr. J. L. B o u m a voldeed nu aan Prof. Molkenboers uitnoodiging om de krans van Drente te voegen bij de zes kransen, die in November jl. bij de officieele herdenking in de onmiddellijke omgeving van den graf steen zijn neergelegd. Pastoor Bruggemans, van Zwarte- meer, voorzitter van het Vondelcomité in Z.O. Drente, sprak hierna woorden van dank waarna de plechtigheid werd besloten door orgelspel van het Wilhelmus. KENT U al HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende, Kunst* gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebit weer als nieuw en verwijdert olie vlekken. Prijs normale fla- con AS ets., extra groote flacoi. 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apoth. of Drog. Namens het Vondel-comité uit Emmen werd gisteren op het graf van den dichter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam door burgemeester mr Bouma een krans gelegd Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding De heer C. Buitendijk gaat heen Na meer dan 26 jaar haar als zooda nig te hebben gediend zal de heer C. Buitend ij k te Amsterdam met in gang van 1 April a.s. aftreden als pen ningmeester-administrateur van de Ge reformeerde Vereeniging voor Drank bestrijding. Met het heengaan van den heer Buiten dijk sluit de Ger. Ver. voor Drank bestrijding een be 'angrijke periode n haar bestaan if. De heer Bui tendijk is de aatst overgeble vene van het mo- leramen dat hij destijds met de lieeren Ds. W. H. Gispen, Dr. J. C. Ie Moor en J. Min deraa, die allen '•eeds ontslapen rijn, heeft ge vormd. Van die met hem in het hoofdbestuur zaten omstreeks 1918 is alleen Ds. C. J. Hakman te Almkerk nog in fnctie. Op 31 Juli 1912 werd de heer Buitendijk door de algemeene vergadering gekozen tot penningmeester van de Vereeniging en sindsdien heeft hij de vereeniging met groote trouw en accuratesse gediend. Als administrateur zijn hem tienduizenden ge schriften door de handen gegaan. In tal van instellingen en eommissies heeft de heer Buitendijk zitting, o.a. in de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme en in de Nat. Blauwe-week-commissie. Voorts maakt hij deel uit van Enkrateia, bond van Prot. Chr. Drankbestrijdersvereenigingen en is hij afgevaardigd in de Prot. Chr. Reclas- seeringsvereeniging, terwijl hij wat de orga nisatie zelf betreft, deel uitmaakte van de Advies-Commissie voor de financieele rege ling tusschen de vereeniging en de Prov. bonden; idem van de Commissie van redac tie van het Maandblad, idem van de Jaar- boekcommissie, de Kalendercommissie, Ra dio-commissie, Reclasseeringscommissie en de subsidie-commissie'. Ook maakte hij deel uit van de commissie die de Bloemlezing uit de nagelaten geschriften van wijlen Ds. W. H. Gispen samenstelde. Als zilveren jubilaris is de heer Buiten dijk vorig jaar te Zwolle door de Vereeni ging hartelijk gehuldigd. Zijn heengaan als hoofdbestuurslid is een groot verlies. Helaas hebben huiselijke omstandigheden hem ge dwongen reeds nu zijn ontslag aan te vra gen. Het hoofdbestuur heeft als zijn voor- loopigen opvolger aangewezen den heer J. O. Elshout te Apeldoorn. De heer Buitendijk gaat zich metterwoon vestigen te Nieuw er-Amstel. Loonsverhoogmg in de metaalindustrie Twentsche arbeiders krijgen hun deel Ten kantore van den metaalbond zijn be sprekingen gevoerd tusschen de directie leden der machinefabriek Gebr. Stork en Co. de N.V. G. Dikkers en Co., de N.V. Haze- meyer en de vertegenwoordigers der drie metaalbewerkersbonden. De onderhandelingen leidden tot de vol gende toezeggingen der directies: Alle leden van het personeel, die per 1 Juli a.s.' een jaar of langer in dienst zijn, krijgen een volle week vacantie. Zij, die korter in dienst zijn, krijgen voor elke twee maanden dienstverband een vollen dag va cantie. Alle loonen van 31 cent of hooger worden met drie cent verhoogd. De loonen tot en met 30 cent worden met twee cent verhoogd, met dien verstande, dat de veertien- en vijftienjarigen, die minder verdienen dan zestien cent per uur. een cent verhooging zullen krijgen. De verhoogingen gaan 1 Mei in. De (perio dieke verhoogittgen worden volledig ge handhaafd. De leden der samenwerkende organisaties hebben zich vrijwel met algemeene stem men voor aanvaarding der voorstellen uit gesproken. Inzake de vacantie kan nog worden be richt, dat men namens de firma Stork en Hazemeyer boven de normale vacantie nog een z.g. waardeeringsvacantie zal geven. Deze geldt voor arbeiders, die 25 jaar of langer in dienst zijn. Landbouwer door trein gegrepen Doodelijk ongeluk te Renswoude Op den onbewaakten spoorweg-over gang te Emmikhuizen (gemeente Renswoude) heeft ziöh gistermiddag omstreeks half vijf een ernstig ongeluk voorgedaan- waarbij de 53-jarige land bouwer A. v. d. Brandhof uit Renswoude het leven heeft gelaten. Deze fietste nabij den overgang, toen en kele arbeiders, die in de nabijheid werkten, hem attent maakten op een naderenden trein. De man, die naar later is komen vast te staan, onder den invloed van sterken drank verkeerde, scheen de gebaren en de waarschuwende woorden van de arbeiders niet te hebben verstaan, met het gevolg, dat de trein, welke uit Arnhem kwam en in de richtinjr Utrecht reed, den landbouwer greep. De ongelukkige was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Renswoude overgebracht. De trein heeft na tien minuten vertraging zijn reis voorgezet ROFFELRIJMEN EIGENAARDIG De mensch, de beste dierenvriend Die op twee beenen rondloopt, En nader nog: de ras-coupeur Die dieren in- en verkoopt, Is altijd bezig de natuur Correct te corrigeeren En alle fouten naarstiglijk En afdoend te coupeeren. Hoe wijzer nu de menschlieid wordt Hoe meer er mee begaan is, Dat de natuur niet met de tijd En mode meegegaan is. Alzoo begon de mensch het dier Verstandig op te knappen En van zijn ooren en zijn staart Een brokje af te kappen. Het resultaat was schitterend: Voor bijgehakte honden Werd grif een gulle gek pardon, Een liefhebber gevonden, Zoodat de mode en de prijs Steeds meer in aanzien stegen En de coupeurs steeds vlotter hand En voller beurzen kregen. Daar was de handel mee gebaat; De fiscus kreeg het zijne En toch zal deze schoone sport Van het tooneel verdwijnen: De rechter stak zijn neus er in, Het Hof zélfs heeft gesproken En heeft het beestlijk lijden met Een boete'tje gewroken, 't Is eigenaardig dat de mensch Gestraft wordt om zijn pogen Het aanzien van het hondenras te verhoogen. (Nadruk verboden) Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENTIA N.V. Catharijneslngel <8 UTRECHT KAPITAAL* en VOLKSVERZEKERING L IJ PRENTEN Actieve Vertegenwoordigers gevraagd. H. Algrci 1 APRIL HILVERSUM I. 1875 grammn, verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gr&m.muztek. 11.30 Causerie over Bijbelgeschiedenis. 12.00 Berichten. 12.15 Modem Klein-Orkest. (Van 1.001.30 Gram. muziek). 2.00 Orgelconcert 3.00 Gram.-muz. 3.45 KRO-Orkest 4.30 Gram.muzlek. 4.45 KRO-Orkest (Vervolg). 5.30 Gram.muziek. 6.05 Do KRO-Melodisten en solist 7.00 Be- KRO-Orkest, de KRO-Boys en solisten. 1Ó.3< Berichten ANP. 10.4012.00 Gram.muzlek. HILVERSUM 11. 301.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. -1.00 VARA. 7.30 VPRO. O.OO VARA. 10.40 VPRO. ÏUMV— 12.00 VARA. 8.00 Gram.muzlek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang pianobegeleiding. In de pauze: Gram. muziek. 12.30 Jetty Cantor' pauze: Gram.muzlek. 2.00 Pianoi 2.30 Variété-programma. 4.00 Gram. .tie. 11.30 Gr.- insemble. In de -dracht iziek, 6.00 Voor de kinderen. 5.30 Oor Steyn's cordeonorkest. 6.05 Orgelspel. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.45 Gram.muziek. 6.50 NW- Ultzending; 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berich ten. 7.35 Causerie: „Lezen in den BUbel". 8.00 Ensemble Stotijn. 8.30 Causerie: „De Oecu menische Beweging". 9.00 Opera-Programma XSolistenconcert). 10.00 Fantasia en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding, 11.00 Vlooi en piano. 11.30 Jazz-Programma Xgr.pl.). 11.5512.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 11.40 PlanosolL 12.10 Orgel 12.40 Orkest. 1.15 Volksliederen. 1.35 Dames kwartet 4.50 Reportage. 5.20 Contrabas- voordracht. 5.40 Orkest. 6.45 Zang en piano, 7.50 Reportage. 8.20 Zangers. 8.35 Revue. 9.40 Causerie: „The Trial ot Dreyfus". 10.00 Or kest en koor. 10.55 Kwintet. brussel 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 en 12.80 Orkest. 4.20 Orkest 7.50 Symphonie-Orkest. -L: 11.50 Orkest 4"" Harmonicasoli. 7.: el. 8.05 Concert hlandse: programma. 8.2( laat een 1 IfeijJddank |CRAMOF00NPLAAJ OPNEMEN t( TEIEFOHISOC BE5PREWNGGEV/ENSCHT Binnenrotte 154 TfiL'52599 „Ja, toen we kleine kinderen waren, maar jongen, daar zul je me toch geen verwijt van maken? 'k Geloof niet, dat ik je na mijn vijfde jaar meer een trouwbelofte heb gedaan. „Ja, maak er een grapje van." „Och, zoo bedoel ik het niet. Ko, jongen, als ik dit onge daan kon maken ik ik gaf er een stuk van mijn leven voor. Maar zeg nou zelf, ik nou en jij we hebben toch nooit 't Viel haar ontzettend zwaar, door te gaan. Duizend kleine voorvalletjes uit hun leven kwamen haar voor den geest. Zijn vragen naar de jongens van het gym, zijn schrik, toen hij hoorde van haar studie, zijn ontspanning, toen ze zei, ook getrouwd practijk te kunnen uitoefenen, gisteren die vraag, of zij in Woudewijk zou willen blijven „Ko, 't valt me zoo zwaar! Nee, ik heb dit niet verwacht; ik dacht, dat je van Stien Sanders hield". „Ik zei je toch altijd, dat dat gewone vriendschap was?" Beste eerlijke jongen. O. kón ze maar van hem houden. „Willy. je hebt het niet geweten, maar nou weet je het, O, ik heb je zóó lief. Voor jóu je zou me geen offer kun nen noemen, dat me te zwaar was voor jou. Denk er eens over na. Misschien kwam ik .toch nog te vroeg o, je kunt toch van me gaan houden?" „Als ik een broer had, zou ik niet meer van hem künnen houden, dan ik van jou doe, Ko! Na vader en moeder hield ik van jou het meest, maar het was toch niet de liefde, die jij vraagt". „Hield! Er is dus een ander!" Ze zweeg. „Is dat waar?" Ze schrok van zijn blik, van zijn houding. „Is het zoo, Willy?" „Dien ander heb ik ook afgewezen. Hij is ongeloovig". „Maar je hóüdt van hem". 't Was een smartkreet, die haar ineen deed krimpen. Enkele oogenblikken was het stil. „Laten we gaan", zei hij toen. Met woeste kracht trok hij de riemen. Binnen 't kwartier waren ze het bootje uit, zaten op de fiets. Op den terugweg werd geen woord gesproken. HOOFDSTUK XXX Willy verlangde er naar alleen te zijn, wou bij haar thuis komst direct naar boven gaan, maar vader en moeder zaten op de^bank achter het huis. „Kind, nou al terug en „Dag vader, dag moeder, ja Verder kón ze niet, schoot hen voorbij het schuurtje in, waar ze haar fiets borg. Eer ze in de keuken was, waren vader en moeder daar al. „Willy, wat is er?" „Ko heeft me gevraagd. Nee, laat me nou. 't Is te erg". ..Gevraagd! En?" „Nou èn. Natuurlijk heb ik nee moeten zeggen". „O!" Dat „o" was van moeder, klonk als een zucht vaü verademing. „Ik heb nee móéten zeggen" en ze barstte in tranen uit, „maar o, als het „ja" had kunnen wezen, wat zou ik dan ge lukkig zijn". „Maarre - wat Moeder wou vragen, kón niet Zou ze dan toch van hem houden? „Kom jij eerst maar eens een beetje tot jezelf en vertel dan, kindje", zei vader. „Ja". Willy ging de gang in, de trap op. „Man wat wat denk je er van?" „Dat wat ze zegt'. „Maar als ze het zoo erg vindt, waarom heeft ze hem dan bedankt? Om ons?" „Natuurlijk niet. Ze heeft hem afgewezen, omdat ze niet van hem houdt. En dat ze het erg vindt, dat is om hém. Maar laten we er nu asjeblieft niet meer over praten, ten minste niet op deze manier". Meester kón op het oogenblik niet praten met zijn vrouw, 't Scheen wel, dat ze heelemaal niet om den jongen dacht. Hij wèl. Dit, wat nu gebeurd was, had hij gevréésd. Arme, trouwe kerel. Gisteren op de top, nu in de diepte. Enkele uren later vertelde Willy hoe het gegaan was. Kalm scheen ze nu, maar het was een kalmte, die aan wan hoop grensde. „Allemaal mijn eigen schuld, u heeft me gewaarschuwd. Ik durf het leven bijna niet meer in met dat op mijn geweten". „Hoor eens. kind", antwoordde vader, „zoo moet je het niet opvatten. Het is heel ongelukkig en ik zou er 'k weet niet wat voor over hebben als het ongedaan te maken was, maar in de manier, waarop je met; Kobus omging was niets, wat hem kon doen denken, dat je van hem hield. Je hebt niet met hem gefirt. Dat ik je gewaarschuwd heb. ja. ik ben dikwijls bang geweest, dat je meer voor hem beteekende dan goed was, maar ten slotte kon je hem toch ook moeilijk de deur wijzen. Ik meende den laatsten tijd net als jij. dat die juf frouw in Overdam zijn liefde had". „O vader, dat vond ik geloof ik het ergste, toen hij zoo zielig zei: ik vertelde je toch, dat het gewone vriendschap was. Die Ko, het is zoon buitengewoon goede, eerlijke jongen, o, kón ik maar van hem houden, was het me maar mogelijk, maar het kan niet, nooit." Als ze nu maar zeiden „dat weet je nog niet", dan kon ze vertellen van Hans, maar vader en moeder zwegen. „Kobus is nog jong", zei moeder na een lange stilte, „hij komt het wel te boven. Hij heeft ook zoo weinig omgang met meisjes gehad, hij kende feitelijk jou alleen". Woede laaide op in Willy. Fel stiet ze uit: „Dacht u, dat er alleen jongens op de kweekschool waren? Dacht u, dat iri Overdam niet minstens een half dozijn meisjes op het jonge, knappe meestertje vlammen? Hij heeft nooit naar anderen gekeken, zegt hij en dat is zoo. Een idioot ben ik geweest, dat ik er niets van gemerkt heb. Als ik het eerder geweten had, één jaar. twee jaar, wie weet. had ik dan wel „ja" gezegd, want Ko, dat is de beste jongen, die er over de wereld rond loopt. Dat ik met hem heb moeten breken, dat het nooit meer kan worden, wat het geweest is, dat vind ik ellendig. Daar om, als hij vroeger gekomen was, o. maar dat mag hij nooit weten, nee, dat zou het voor hem nog zwaarder maken, ik nee, ik kan niet meer denken, geloof ik." (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5