Nederlandsclie Meubelfabriek Wageningen N.V. Mussolini over Itaiië's weerkracht Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 31 MAART 1938 EERSTE BEAD PAG. a RONDBLIK FASCISTISCHE FANFARE In den Italiaanschën senaat heeft Musso lini een overzicht gegeven van het gewel dige tempo, waarin Italië onder zijn leiding zich bewapend heeft. Daarbij droeg hij er blijkbaren trots op, dat het juist de wee macht is geweest, welke in de afgeloopi tien jaren meer dan iets anders zijn aa dacht en zijn zorgen had gehad. Tot dezen toon van machtsverheerlijking behoort na tuurlijk ook zich te beroemen op het aantal menschen, dat in dagen van jammer de wa pens zal moeten dragen, om de ontberingei van een oorlog, en desnoods den dood tegen te gaan. Italië kan tot doel volgens den Duce thans acht of negen millioen man op da been brengen, waarvan 4 a 5 millioen strij ders van de eerste linie. Verder wees spreker erop, dat de Italiaansche duikbootenvloot de krachtigste is van de geheele wereld, en dat de luchtmacht de beschikking heeft over 20.000 a 30.000 vliegers en over duizenden toestellen. Merkwaardige dingen heeft de dictator over de Italiaansche defensie in het midden ge bracht. Reeds in het begin van zijn groote rede wees hij erop, dat de Alpen de natuur lijke grens en afsluiting van het schiereiland vormden, en dat hij zorg ervoor had gedra gen, dat deze grens ondoordringbaar was. Het leek erop, alsof hij de trouwe aanhan gers van zijn regiem, die in him hart wel licht het in den steek laten van Oostenrijk nog niet goed kunnen keuren, een vinger wijzing en een bemoediging heeft willen ge ven. Vele Italianen immers hebben ietwat wantrouwen gekregen in de vriendschap van het Derde Rijk, hetwelk zoo bij over rompeling zijn grondgebied heeft kunnen vergrooten, ten kosten van Rome's invloed in de Donaulanden. Welnu, deze verontrus ten kunnen vertrouwen houden, want het fascistische regiem houdt zijn kruit droog. Cynisch klonk wat de Duce over den oor log in Abessinië, en de Italiansche inmen ging in de Spaansche aangelegenheden in het midden bracht. Italië, zoo zeide hij, is thans feitelijk het eenige land, dat sinds 1918 ondervinding heef opgedaan in den modernen oorlog. Hoe duur deze ondervin ding is gekomen, niet slechts in financieel opzicht, doch ook voor hen, die verminkt werden of het leven lieten, daarvan maakte spreker geen melding. Aan humanistische balsem voor deze wonden heeft hij blijk baar weinig behoefte by zijn verheerlijking van macht en kracht, om nog niet eens ervan te reppen, hoe geheel en al by dezen staatsman elke „Anklang" met het Chris tendom ontbreekt. Ondanks het vernis van een populair R.-Katholicisme, dat dan nog wel geduld wordt, vooral waar het politieke voordeelen mee kan brengen, is dit oude Christenland druk bezig, naar den geest meer en meer te verheidenschen. Op nog een andere passage van dit uit gebreide oorlogsbetoog willen wij even wijzen. De duce leeft zoozeer in de toe komst, dat hij reeds over het volgende ge wapende conflict spreekt, als lag het vlak voor de deur. Hoe hij dezen krijg zal voe ren, daarover laat hij ons geen oogenblik in twijfél. De aanval en de verrassing acht hij beter dan de verdediging, en bij dezen aanval zal alles zijn geoorloofd. De moderne luchtoorlog zal het moreel van de vijande lijke burgerbevolking moeten vernieti gen. Dat wil zeggen, dat de gruwelen van Barcelona, met zijn honderden en honder den burger-dooden, op onmetelijke schaal zullen worden herhaald, zonder erbarmen. De Almachtige behoede de wereld voor het uitbreken van een conflict, waar mannen als de Italiaansche leider mte zulk een har- telooze koelbloedigheid reeds nu over spre ken. Zij doen een eeuw van humaniseering der strijdmethoden met één gebaar een voudig teniet. Het autonomisme in iTsjechoslowakije Nieuwe incidenten te Praag In den senaat te Praag hebben de regee- ringspartijen bij monde man senator S l e- f a 11 0 k de verklaringen der autonomisten beantwoord. Deze ontzegde den sprekers van gisteren, het recht te spreken namens de nationali teiten, tot welke zij Bahooren. Niet alleen .vertegenwoordigen de autonomistische par tijen niet de betrokken nationaliteiten in haar geheel, maar zelfs binnen de partijen van de sprekers van gisteren zijn de leden het niet eens met die verklaringen. De be wijzen hiervoor worden geleverd, doordat er in de gelederen van de partij van Henlein en zelfs onder de functionarissen der partij afvalligen zijn. Deze rede werd door de senatoren van de partij van Henlein volkomen rustig aange hoord. Het kwam evenwel tot nieuwe incidenten, toen een communistisch senator (van de 155 senatoren zijn er 16 communisten) het woord nam. Ostentatief verlieten de aanhangers van Henlein de zaal, weldra gevolgd door de Hongaren en daarna door de autonomis tische Slowaken. Bij het vertrok der laatsten riep de meer derheid: „Volg uw Hongaarsche broeders", een zinspeling op de gisteren door den auto- qiomistischen Hongaarschen afgevaardigde igesproken woorden. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGE NTN GEN TELEFOON 2613 LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „VI TALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES! „De beste verdediging is vaak het offensief" „Wij verstaan het, onzen vrede te verzekeren" |N den Italiaanschen Senaat heeft Mussolini een overzicht gege ven van de ontwikkeling der Italiaan sche weermacht, sinds hij tien jaar ge leden de leiding daarvan in handen Het beginsel der grensverdediging, zoo zeide de Duce o.a,, dient niet te worden opgevat in zijn beperkende be- teëkenis, want de beste grensverdedi ging is vaak het offensief. Italië heeft als natuurlijke grens de Alpen, die, hermetisch door ons gesloten, niet overschreden kunnen worden. Be schermd door die grens leeft en ont wikkelt zich in ons land een volk van 44 millioen zielen. Italië kan acht a negen millioen man op de been brengen, waarvan zeker vier a vijf millioen strijders voor de eerste linie. Op 1 Maart j.l. was Italië in staat, een leger te mobiliseeren, grooter dan de ge weldige strijdersmassa, die deel nam aan den slag van Vittorio Veneto. Daaruit alleen reeds blijkt, hoe belache lijk de polemieken zijn, welke aan de an dere zijde der Alpen worden gevoerd, om te bewijzen, dat de Afrikaansche campagne en de deelneming van Italiaansche vrij willigers aan den oorlog in Spanje Italië zouden hebben verzwakt. Het tegendeel is waar; in alle opzichten is de Italiaansche weermacht juist door die ervaringen in den modernen oorlog versterkt. Voor het noodige krijgsmateriaal wordt gezorgd. In 876 inrichtingen werken 5S0.000 arbeiders met een waarlijk militaire disci pline om, de legers van al de noodige wape nen te voorzien. Italië bereidt zijn mannen voor en richt zijn wapenen op een snelle oorlogsvoering. De motoriseering der legers moet evenwel zekere grenzen niet overschrijden. Van groot belang daarentegen is de samenwerking tusschen leger, marine en luchtvaart voor een integrale, d.w.z. snelle en onverbidde lijke oorlogsvoering. De kwestie van het eenhoofdige opper bevel is in Italië reeds opgelost, want de politieke en strategische richtlijnen zijn ont worpen door den regeeringschef en zullen door den óhef van den generalen staf wor den uitgevoerd. De geschiedenis heeft ge leerd, dat conflicten tusschen de politieke leiding en de militaire noodlottig zijn. In Italië zal, evenals tijdens de Afrikaansche campagne, de oorlogsleiding bij één man be rusten, bij mij, die namens den koning, het opperbevel zal voeren. De Italiaansche marine Sprekende over de Italiaansche vloot, zei de de duce vervolgens, dat Italië niet slechts het reaht. doch ook den plicht heeft, een oorlogsmarine te bezitten, welke dien naam waardig is. Wij zijn doende die oorlogs marine te scheppen. Na herinnerd te hebben aan de vernieuwing van een aantal oude vlooteenheden, o.a. van de pantserschepen „Cavour" en „Cesare" en den bouw van vier andere groote oorlogsbodems van 35.000 tons, waarvan een gedeelte gereed is, zeide de duce, dat tusschen 1940 en 1941 de kern der Italiaansche vloot zal bestaan uit acht linieschepen van ongeveer 240.000 tons en andere oorlogsbodems van 10.000 a 16.000 tons. Dat zullen flink bewapende, snelle schepen zijn, die bijna alle de laatste jaren zijn gebouwd. Ilc herhaal verder, dat Italië hedeD ten dage de machtigste duikbootvloot der ge heele wereld bézit en het zal zeer moeilijk zijn voor andere landen, zoo niet onmogelyk Italië dien voorrang te ontnemen. Den volgenden oorlog zullen de groote slagschepen niet, zooals in 19141918, wei- bewaakt in de havens blijven. Alle Italiaansche vlootbases in de Middel landsche Zee zijn machtig versterkt en de depóts van brandstoffen, waarover Italië beschikt, zijn toereikend voor langdurige operaties. De luchtmacht Vervolgens sprak de duce over Itaiië's luchtmacht. „Van 1924 tot 1934 beleefde de Italiaansche luchtmacht een gouden tijd perk. Schitterende successen werden ge boekt, kruistochten over de Middellandsche Zee en over den Oceaan werden gemaakt en aldus werd de basis geschapen voor- hei groote bouwwerk, waarvoor in Juli 1934 de eerste steen werd gelegd door de toekenning van credieten ten bedrage van 1200 millioen lires. Vier jaren zijn sindsdien verloopen en de Italiaansche luchtmacht is thans een der eerste van de wereld. Eenige duizenden toe stellen, bijna alle nieuw, vormen de Ita liaansche luchtstrijdkrachten. Ook bij de luchtmacht gaat .het om drie elementen, namelijk om den bouw, 't kader en de bases. Circa 58.000 werklieden in talrijke fabrie ken zijn thans bezig met de vervaardiging van vliegtuigen en motoren. De Italiaansche ingenieurs pogen toestellen te ontwerpen, welke geschikt zijn voor verkenningsvluch- voor het uitvoeren van bombardemen en voor de defensie, bij dag zoowel als bij nacht. Ten aanzien van den vliegtuigbouw hoopt Italië volledige autarkie te bereiken. Naast talrijke gewone militaire vlieg velden zijn ook eenige verborgen velden in gereedheid gebracht. Het beginsel van den modernen luchtoorlog is erop gericht de vijandelijke organisa tie geheel te ontwrichten en het moreel van de vijandelijke burgerbevolking te vernietigen. Na hetgeen ik gezegd heb, aldus be sloot Mussolini zijn rede, hoop ik, dat zich deze één overtuiging zal vastzetten in uw geest: dat de militaire proble men de fundamenteele problemen zijn en dat ik daaraan het grootste deel van mijn werk wijd. Degene, die het zou durven wagen, thans de rechten en de belangen van het Italiaan sche vaderland een slag toe te brengen, zal te land, ter zee en in de lucht het vastbe raden en zeer fiere antwoord ontvangen van een geheel bewapend volk. Wij verstaan het, den vrede in het alge meen, maar vooral onzen vrede te verzeke ren. Wij .hebben iedere illusie, iedere utopie van ons afgezet. Daarom hebben wij den Geneefschen „winkel", welke dergelijke din gen verkoopt, verlaten. Waar het op aan kwam en waar het steeds op aankomt in de betrekkingen tusschen de volken, is het oor logspotentieel". Na er aan te hebben herinnerd, dat Napo leon Bonaparte, „de Italiaan, die in Frank rijk het instrument vond, dat hem in staat stelde, zijn bovenmenschelijke militair genie te ontplooien", eens voorspeld heeft, dat „de Italianen eens de eerste soldaten der wereld zouden worden", zeide Mussolini: „Dat is het, wat wij willen: dat de profetie van Napoleon bewaarheid wordt in de Romein- sche en fascistische realiteit van onzen tijd". Na afloop van zijn rede, welke geweldig werd toegejuicht, b.egaf Mussolini zich naar het Palazzo Venezia, waar een groote menig te zwarthemden en groepen der Romeinse'ne bevolking stonden opgesteld, die zonder op houden om den duce riepen. Mussolini was verplicht zich herhaal de malen op het bal con van het paleis te vertoonon om de ovaties van de juichende menigte in ontvangst te nemen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Rechtsche voorhoede in Lerida Rood offensief bij Teruel Na hevigen tegenstand te hebben overwon nen oip circa 12 K.M. van Lerida, zijn de troepen van generaal Yague de buitenwij ken der stad binnengedrongen waar thans bloedige gevechen worden geleverd. Lerida schijnt geheel door de burgerbevol king verlaten. In de stad oel-f zijn verschil lende branden waar te nemen. De republikeinen hebben den dam van de Cinca opgeblazen, waardoor die reclitschen met wateroverlast werden bedreigd. De nationalisten zouden voorts Maedla hebben veroverd, op 30 K.M. afstand van Gandesa en goede vorderingen maken langs 'dien weg Alcaniz-Morella. Linksche successen bij Teruel De groote convooien, die men sedert eeni ge dagen heeft waargenomen, hebben troe pen overgebracht, bestemd voor 't offensief der regeeringstroepen, dat ten Zuid-Westen van Teruel, in de richting van Albarracin, is ingezet. In dezen zeer bergachtigen sector zijn de rooden snel gevorderd. De tegenstand van den vijand werd na korte en hevige gevechten gebroken. Gisteravond werden drie dorpen door de aanvallende troepen ba- stookt. Luchtbombardementen De republikeinsche minister van defensie heeft meegedeeld, d'at gisteren vijf Junker- viiegtuigen 50 bommen hebben uitgeworpen op Casitellon de la Plana. Er zijn verschep den slachtoffers. Vijftien huizen werden ver woest. Salou en Taragona werden door drie drie- motorige vliegtuigen gebombardeerd. Kabinetswisseling in Roemenië De Roemeensche regeering, onder leiding van patriarch Miron Chris tea, is giste ren afgetreden. C h r i s t e a verklaarde, dat zijn kabinet zijn opdracht voltooid had en daarom zijn mandaat aan den koning wenschte terug te geven. Koing Carol heeft daarop aan Chris tea opnieuw oporacht gegeven tot kabinets formatie, waarin deze reeds zeer spoedig is geslaagd. Petruscu Comnen zal voor- taaei buitenlandsche zaken beheeren, G a n c i o c o y financiën. Het nieuwe kabinet wordt in politieke kringen beschouwd, als een provisorische oplossing van de crisis. Opmerkelijk is, het aftreden van den voormaligen minister van defensie, generaal Antonescu, van wien ge zegd wordt, dat hij in relatie stond met de beweging der legionairs. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat hel nieoiwe kabinet nog krachtiger dan de vo rige zal optreden tegen het partijensysteem. Zesvoudige moord in Palestina De Britsche deelingscommissie Zaterdagavond is, nar- eerst thans bekend wordt, op den weg van Acre naar Safed een auto met negen Joodsche inzittenden over vallen. Daarbij werden een man en zijn 12-ja- rige zoon, alsook een vrouw en haar gehuw de dodhter gedood. Thans heeft men, ongeveer 100 meter van de plaats van den overval, de lijken van den chauffeur en van een 18-jarig meisje gevon den. De drie overlevenden zijn er in geslaagd naar Safed te ontkomen. Gisteren is in de omgeving van Nazareth de dochter van Mazal Musseiri, een beken den rabbi uit Haifa, vermoord gevonden. De Britsche commissie Thomas R e i d is benoemd tot lid der com missie inzake de verdeeling van Palestina. Reid was laatstelijk voorzitter van de Vol kenbondscommissie, belast met de organisa tie van en het toezicht op de verkiezingen in het Sandsjak van Alexandrette. Men ver wacht, dat de commissie na de Paaschdagen te Jerusalem zal aankomen. Zooals men weet, is Sir John Wood- head voorzitter der commissie en zijn de andere leden Sir Alison Russell en A. P. Waiterfield. Ernstig ongeluk bij Zeppelin-bouw Juiste aantal slachtoffers onbekend Te Frankfort a. d. Main heeft bij den bouw van de geweldig groote Zeppelinhal een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij verschei den slachtoffers zijn gemaakt. De censuur heeft zooveel mogelijk alle berichten over deze zaak onderdrukt, doch vermoedelijk heeft men te doen met een ineenstorting en zijn er zes dooden te betreuren en ze^en zwaar gewonden. De directie van de Zeppelinmaatschappij was telefonisch niet te bereiken. Arbeidei's, die van het ongeluk getuige zijn geweest, hebben slechts bevestigd, dat er een instor- ting had plaats gehad. ln een grootendeels in een ruïne veran- derde straat, als ge volg van de heftige bombardementen waaraan Barcelona eenigen tijd geleden :s blootgesteld ge weest. spelen deze beide kinderen met hun autoped ,v.rkMliheU,grt.p«'t«'°nW'M"9- L!"19!nKi"9 >11 mdt ontïlolten kM. De Japansch- Chineesche oorlog Japanners opnieuw op den terugtocht De .Tapansche troepen in den sector van Ling Ji, in het Zuid-Oosten van Sjantoeng, zijn gistermorgen weer begonnen met een algemeenen terugtocht in Noordelijke ricli- tig, waarbij de Chineesche troepen hun op de hielen zitten. Een divisie Chineesohe cavalerie heeft, naar gemeld wordt. Ping Tsjoean bereikt, op 40 mijl ten Noorden van Tsinan, de hoofd stad van Sjantoeng. De .Chineesche strijdkrachten vernielen systematisch de spoorweg- en hoofdwegver bindingen achter het 'Japansche front en maken het zoodoende moedlijk voor de .Ta pansche versterkingen en ravitailleerings- convooien, de fronten in Sjantoeng te b?. reiken. Aan groot gevaar ontsnapt Maarschalk Tsjang KaiSjek moet onlangs, toen hij een inspectie-bezoek aan het front langs den spoorweg Tientsin— Poekau bracht, aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Hij vloog in de richting van Soetsji met een escorte van 14 Chineesche vliegtuigen, die in de buurt van Kweiteh in Honan door 24 Japansche toestellen werden aangevallen. In een verwoed gevecht,, aldus wordt ver klaard, werden vijf Japansche en twee Chi neesche toestellen neergeschoten, waarna de Japanners zich verwijderden. De staking der Fransche metaalarbeiders De directie van de motorenfabriek Gnórne et Rhöne deelt mede, dat de Bond van me taalbewerkers gistermorgen order heeft ge geven tot een staking met bezetting in de fabriek te Gennevilliers. Het aantal stakers is 'hiermede tot negenduizend gestegen. De arbeiders eischen verhooging van de basi3' loonen. Na afloop van een conferentie, gistermid dag te Parijs op het ministerie van arbeid gehouden om de conflicten in de vliegtuig industrie tot oplossing te brengen, ver klaarde afgevaardigde C r o i z a t dat de arbeidersdelegatie een ontwerpaccoord vooi legde waarbij de werkweek op 45 uur zou kunnen komen, als de salarisverhooging 1 pet. zou bedragen. De Fransche vlootuitbreiding De marinecommissie der Fransche kamci heeft het wetsontwerp tot het openen van credieten voor een buitengewoon defensie- programma bestudeerd en gunstig geadvi seerd. Door het ontwerp wordt de minister var marine gemachtigd vóór 31 December 1939 met behoud van de vroeger reeds verleende credieten, het op stapel zetten mogelijk te maken van twee slagschepen, een kruiser zeven duikbooten, een aantal andere vaar tuigen tot een totaal van 24.000 ton en drie petroleumtanksohepen voor de ravitaillee. ring der oorlogsschepen. Op de begrootingen van 1938 tot en mei 1942 mag daarvoor een bedrag van zes mi! liard frank worden uitgetrokken. Een geheime zender te Moskou? Een „bevrijdersbond"? Volgens berichten uit Riga laat zich de laatste dagen te Moskou een geheime radio zender hooren, die het program uiteenzet van een „bevrijdersbond", welke zich ten doel stelt het regiem-S t a 1 i n omver te werpen. Sprekers, die voor deze microfoon optra den, deden aanvallen op de Russische re geering, die zij beschuldigden van inmen ging in de zaken van andere naties met het doel, een internationalen chaos in het leven te roepen. Voorts deelden zij mede dat de gelederen van den bevrijdersbond gestadig uitgebreid worden. „Binnenkort", zoo zeiden ze, „zai de bevrijdersbond een legale partij zijn." De storingspogingen van den kant van de sovjet-radiostations wisten de ontvangst van het uitgezondene lichtelijk te bemoeilijken Concentratie-kamp bij Salzburg Naar Reuter uit Weenen meldt, zal er een groot concentratiekamp voor heel Oostenrijk worden geslicht in het Salzkammergut, in den omtrek van Salzburg. Gouwleider Eigruber heeft meegedeeld, dat dit kamp temidden van de nationaal- socialisten van Salzkammergut wordt geves tigd en onder hun hoede wordt gesteld als een belooning voor hun diensten bij de aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Naar de „Daily Tel. Serv." uit Zürich bericht, heeft de vorst van Liechtenstein, die 84 jaar oud is, gisteren van zijn troon af stand gedaan ten gunste van zijn erfgenaam, prins Franz Joseph. Het is niet onmogelijk, dat achter deze abdicatie politieke motieven schuilen. De afgetreden vorst was Oostenrijksch onder daan en is dus thans Duitscher geworden. Door den troon te verlaten wil hij vermoe delijk de pogingen tegengaan om Liechten stein bij Duitschland in te lijven. Volgens het blad „Das Schwarze Korps" is prins Joseph Ferdinand van Bourbon, die onlangs in Oostenrijk gearresteerd is wegens beleediging van het nationaal-socialisme, naar een concentratiekamp overgebracht UIT OOST-INDIE De „Baud" verloren Bemanning heeft het schip verlaten BATAVIA, 30 Maart. (Aneta). Tengevolge van het steeds slechtere weer, gepaard met hooge zee, is de „Baud" gedurende den afge- loopen nacht hooger op het rif geslagen, waar het schip in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is gestrand. De gezagvoerder heeft bij hoog water een poging gedaan om het schip vlot te brengen, hetgeen niet ge lukt is. De omstandigheden waarin het sohip verkeert, alsmede het weer, zijn van dien aard dat van verdere pogingen tot vlot brengen geen succes mag worden venvacht. In verband hiermede heeft de gezagvoerder van de „Baud" instructies gekregen om het sohip, dat als verloren moet worden be schouwd, te verlaten. Alle menschen die nog aan boord waren zijn overgegaan op de „Al batros". De post en passagiersgoederen zijn reeds gisteren in veiligheid gebracht. GEMENGD NIEUWS Een auto verduisterd Weertenaar gearresteerd In een hotel te Sittard heeft de meentepolitie den 24-jarigen van der L., af komstig uit Weert, die de laatste maanden te den Haag vertoefde, aangehouden. Van der L. wordt verdacht van verduistering van een zoo goed als nieuwe auto, merk Chevrolet 1937 te 's-Gravenhage od 3 Maart. Hier huurde hij bij een garagehouder de auto voor enkele dagen, doch kwam niet meer opdagen. Aangifte van verduistering volgde toen bij de politie en van der L. werd in het politieblad gesignaleerd. Met de auto reed van der L. naar Antwer pen, waar hij den wagen voor 12.500 francs van de hand deed. Van dat geld maakte hij een drietal weken in België goede sier. Hij trok daarop naar Limburg waar de politie hem, hoewel hij onder valschen naam in het hotel verbleef, spoedig achterhaalde. De hotelhouder werd daardoor slechts voor een klein bedrag gedupeerd. TWEEJARIG KIND VERDRONKEN Gistermiddag is het tweejarig dochtertje van het gezin Jansen te T w e 11 o in een on bewaakt oogenblik in een teil met water gevallen. Toen de ouders het ongeluk bemerkten, was het kind reeds verdronken. Mr. G. A. Diepenhorst UIT DE A.R. PARTIJ Politieke rede van Mr G. A. Diepenhorst te Amsterdam Onder voorzitterschap van prof. mr V. II. Rutgers .heeft de Centrale A.R. Kiesveiv „Nederland en Oranje" te Amsterdam, gis teravond een algemeene ledenvergadering gehouden, waarin mr G. A. D i e ip e ri h orst van Zeist, lid van de Tweede Kamer, een politieke rede heeft uitgesproken. Na een terugblik op den gezegenden uit slag der Kamerverkiezingen van verleden jaar, onderwierp spreker het op treden van het Liberalisme, van de S.D.A.P., van de N.S.B. en het Communisme aan critielc, om ver volgens te betoo- gen, dat het stre ven van „Eenheid door democratie" een waan-denk- beeld is. De Christenen in ons land heb ben zich onder eigen banier ver- eenigd, zulks in tegenstelling met 'de Christenen in Duitschland. Hoe geheel anders gou het er in de wereld uitzien, indien men in het buitenland zich bewust ware geweest van de kracht der positief-Christelijke beginse len ook voor het staatsleven, waaronder het anti-revolutionaire volk heel iets anders verstaat dan het in zekeren vorm herleefde Christendom boven geloofsverdeeldheid, het welk in vrijzinnige kringen op den voor grond is geschoven, ook rondom de kabi netsformatie. Zelfs het nationaal-socialisme, alsook de C.D.U., meenen zich op het Chris tendom te kunnen beroepen, gelijk ook de heer Vorrink van de S.D.A.P. eens deed< De economische omstandigheden bespre kend, memoreerde spr., dat onder den in druk eener aanvankelijke opleving sommi gen meenden, dat de zwarte vlag van da aanpassing wel kon worden ingehaald* Nieuwe sociale eischen zijn hier en daar ge steld, doch een blik op de internationale omstandigheden doet vreezen voor een nieu we depressie, terwijl de opdrijving der mili taire uitgaven weinig goeds voorspelt. Deze bewapeningswedstrijd legt ook ons volk zware offers op. Men heeft in vroeger dagen naar de „ouderwetsche" defensieopvattingen van de anti-revolutionairen niet willen luisteren. Daarom moet een geweldige ach terstand worden ingehaald en is op het oogenblik het geld niet voorhanden voor op zich zelf zeer noodige sociale maatregelen als verlaging van de leerlingenschaal, ver ruiming van de ouderdomsvoorziening, enz* Het onweer, dat boven Oostenrijk is los gebarsten, ging spr. verder, geeft ook ons land reden tot bezorgdheid. Nederland is niet verantwoordelijk voor Versailles. ITet heeft alles gedaan om den vrede te bevor deren. Niemand kan ons iets verwijten en wij leven met de geheele wereld in vollen vrede, in verband waarmee spr. afkeurde het onverantwoordelijk optreden van de S.D.A.P. Slechts weinigen in ons land zijn nie€ onder den indruk gekomen van de rustige kracht van Dr Colijn. Die kracht hebben wij noodig. Voor den vrede ga ons gebed voort durend op, vooral wanneer wij letten op 't revolutionaire Frankrijk, het arme Spanje, op revolutionaire dictatoren, die ons wereld deel verontrusten. Voor deze dictatoren kan de val nabij zijn, gelijk Napoleon eens heeft ondervonden. Wij weten dit. niet. Wel weten! w.ij, dat God de wereld regeert en in dit vertrouwen kunnen wij, besloot spr., onder; Zijn zegen en in Zijn kracht voortgaan. Staatsexamens muziek Blijkens het verslag der examencommissie voor de staatsexamens voor muziek hebben aan de lagere examens (algemeene eischen) 138 candidaten deelgenomen, van wie er 69 geslaagd zijn: voor de lagere examens (spe ciale eischen) hadden zich 90 cand. aange meld: geslaagd zijn 59. Aan de middelbare examens (algemeene eischen) hebben 16 cand. deelgenomen, van wie er drie geslaagd zijn en aan de middel bare examens (speciale eischen) 16, van wie Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en zelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en volgens Algemeene Han delsvoorwaar DEDTO C' OUEFABR1EKEN OtlilCLO AMSTERDAM N.V. J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gideon' Voorwaarde voor loonende exploitafie ia een economisch schip. Hiervan bent U zeker mei een KOSTER-COASTER VANDERIINDEMENVEIDHUIS :RDAM-GRONIN(,!H VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2