MARGARINE, SPIJSVETTEN EN -OLIËN „Wat wenst de koper in Zuid-Afrika te ont vangen?" Door een nauwgezette studie van hetgeen het koopkrachtige publiek in de Unie van Zuid-Afrika wenst en door die artikelen dan op de meest moderne wijze te vervaardigen, heeft deze fabriek gedurende de laatste jaren een reeks van hon derden tevreden afnemers in Zuid-Afrika ver worven. Het aantal kleedingstukken, dat jaar-in, jaar-uit, naar Zuid-Afrika verscheept wordt, is voordurend stijgende en loopt thans in de tienduizenden! Het verblijdende daarbij is, dat niet alléén op de prijs gelet wordt; zeker, ook deze fabriek moet kunnen concurreren tegen andere fabrikaten, doch men blijkt hoe langer hoe meer de voorkeur te geven aan het Nederlandse kwaliteitsproduct! De gestadig groeiende afzet bewijst dan ook, dat de Zuid-Afrikaanse winkeliers en warenhuizen in het volste vertrouwen hun bestellingen daar plaatsen, waar zij er van overtuigd zijn, dat er de uiterste zorg aan wordt besteed en waar met ieders speciale wensen ook degelijk rekening wordt gehouden. Centrum van Scheepsbouwers GRONINGEN was reeds in het verre verleden de bakermat en is ook thans nog het grootste Nederlandsche centrum van Scheepsbouwers en Eigenaren van Kust-schepen. Van koftjalk tot zeilschoener is men vervolgens overgegaan van motor-zeil-schip tot het huidige moderne type volledig motorschip, een evolutie, welke zich heeft voltrokken zeer ten voordeele van een veilige vaart. Interessant is deze historie van Nederlandsch kunnen en willen, van gelukkige samenwerking tusschen Scheepsbouwers, Kapiteins en Reeders, waardoor Nederland op dit terrein een leidende positie behield. De „motor-coaster" is na een ontwikkelings periode van pl.m. 15 jaren te beschouwen als het meest economische schip voor de Kust- en Binnen vaart, maar ook voor diep-zeevervoer van alle soorten ladingen volkomen zeewaardig. De eigenaar van het Bureau „Inspector" te Gro ningen, heeft een groot deel van deze vooruit gang van zeer nabij meegemaakt, o.a. gedurende een ruim 15-jarige bestuurs-periode als secretaris later voorzitter van het oude Zeemans-college der Groninger Kustvaarders. Een zeer aparte ervaring op dit speciale terrein, gesteund door vele verbindingen met Bouwers en Reeders over geheel Nederland, stelt dit onafhan kelijk Bureau in staat eventueele belangstellenden objecief van advies te dienen. Het Bureau „Inspector" heeft ten doel den aan-, verkoop en nieuwbouw van alle soorten schepen, en door haar deskunidge medewerkers is haar be middeling daarom va nbelang, omdat zij desge- wenscht ook zorg draagt voor het maken van be grootingen, ontwerpen van schepen voor elk doel, alsmede toezicht houden bij den bouw. INGEZONDEN Als oudste gevestigde industrie van melkproducten in het bijzonder van gecondenseerde gesuikerde melk, beschikken we over een rijpe ervaring met betrekking tot de export op Zuid-Afrika van dit bij uitstek Hollandsche product. En het wil ons voor komen dat een korte verhandeling over de maat regelen door de Z.-A. Regeering genomen tegen over de Hollandsche melkindustrie, in dit num mer niet mag ontbreken. Reeds eenige malen had de Zuid-Afrikaansche Re geering door verhooging van invoerrechten aan den import van gecondenseerde melk uit landen buiten het Britsche Imperium moeilijkheden in den weg gelegd. De concurrentie tegenover Im periale merken werd tengevolge van deze bescher mende rechten steeds moeilijker en wij leden aan zienlijke verliezen ten gevolge van het feit, dat genoemde verhoogingen van invoerrecht met on middellijke inwerkingtreding werden bekend ge maakt, zoodat op zeilende partijen de verschillen tusschen de oude en de nieuwe rechten steeds voor onze rekening kwamen. Dit geschiedde o.m. in Maart 1932, waardoor wij op al onze zendingen, die onderweg waren, een verlies van 7i/2 pCt. te dragen kregen. De finale nekslag aan ons product werd toege bracht in December 1932 waarbij een dumping duty op gecondenseerde gesuikerde melk uit Hol land geheven werd van sh. 5/- goud per kist, ofwel ca. 50 pCt. van de cifwaarde. Dit werd als volgt gemotiveerd. Indien op de Zuid- Afrikaansche markt een product verkocht wordt tegen prijzen welke, na aftrek van vracht en kos ten en rechten, lager uitkomen dan de consumptie prijzen in het land van herkomst (Home Consump tion Value) beschouwt de Z.-Afr. Regeering dit als dumping, en heft een dumping duty welke de prijzen op hetzelfde niveau brengen als die in het land van herkomst. Men had geconstateerd, na eenige bezoeken die de inspector of the South African Customs, de heer Moffat aan ons land gebracht heeft, dat het niet juist was dat door Nederlandsche leveranciers als „Home Consumptions Value" van gecondenseerde gesuikerde melk beschouwd werd het bedrag, dat verkregen werd na aftrek van de suikeraccijns, welke accijns inderdaad bij invoer in Holland of bij consumptie in Hollarid, in den binnenlandschen prijs begrepen moet zijn. Men beschouwde dus de restitutie van suikeraccijns als een dumping-po ging van de Nederlandsche Regeering, en handel de dien overeenkomstig door het instellen van de dumping duty Het vraagstuk van de Home Consumption Value was door den heer Moffat hier te lande bestudeerd en het resultaat van dit onderzoek gaf aanleiding tot bovengenoemde maatregel. Het was een raad sel hoe de heer Moffat tot een resultaat heeft kun nen komen, want gecondenseerde melk wordt hier te lande alleen voor exportdoeleinden bereid, om dat zij uiteraard voor binnenlandsch gebruik in het geheel niet in aanmerking komt. Er bestaat dus geen of nagenoeg geen „home consumption value", en deze kan slechts theoretisch vastgesteld wor den door na berekening van de suikeraccijns uit te maken tegen welken prijs de gecondenseerde gesuikerde melk hier te lande verkocht zou wor den, indien het artikel hier consumtie zou vinden. Ter illustratie van het feit, dat de dumping duty uitsluitend gericht was tegen het Hollandsche pro duct mogen wij het volgende geval vermelden. In Februari 1933, dus na het instellen van de dum ping duty, kregen wij van eén Londenschen ex porteur order op 500 kisten gecondenseerde ge suikerde melk voor Zuid-Afrika, doch een week later echter ontvingen wij bericht dat de order had geplaatst moeten worden inDenemarken, daar op Deensche melk de duty niet van toepas sing was! In verband hiermede schreef ons de Secretaris van Buitenlandsche Zaken .t£ Dit wordt nie ontken nie dat die dumpingrej 'n ongunstige gevolg het op die invoer van ge kondenseerde melk uit Nederland nie, maa: hierdie maarreel is geneem met die doel on die plaaslike fabrikante te help. Men heeft ons echter niet duidelijk kunnen makeij hoe het dumpingrecht in overeenstemming te bren< gen was met art. 14 par 3 van de Unie Wet No. 3< van 1925, evenmin heeft men later het feit kunneii rechtvaardigen dat alleen Nederlandsche melk el geen melk uit andere landen door dit recht ge troffen werd. Wij meenen dat naderhand ook eeil dumpingrecht op Deensche melk ingesteld is, docH in ieder geval heeft de Deensche melk langen tijd bevoorrechting boven het Hollandsche product gel noten, en door uitbreiding van den maatregel heer de Z.-Afr. Regeering geenszins bewezen, dat d< maatregel zelf volkomen gerechtvaardigd was, eij in overeenstemming met haar eigen wetgeving oj dit punt. Bescherming der plaatselijke industrie scheen duj hoofddoel te zijn van den maatregel. De binnen landsche industrie in Z.-A. wordt beheerscht doo het Nestlé concern, en deze industrie bleek nie loonend te kunnen werken voordat de dumpinj duty ingesteld was. Zelfs blijkt zij voor de bin] nenlandsche behoefte absoluut ontoereikend tl zijn want nog in Juni van vorig jaar kregen wi| bericht van onzen agent, dat er groote partijen ge condenseerde melk uit Canada enNederland ingevoerd waren. De partijen uit Nederland wer den geleverd door Hollandia, die onder control! van Nestlé staat. Niet onvermeld mogen wij laten dat in een onderj houd met de autoriteiten in Pretoria, dezen d verklaring ontlokt was dat de Unie Regeering we| degelijk de wenschelijkheid erkende van het b& houd van een zeker percentage vreemden invoe als nivelleerenden factor tegen mogelijke prijs opdrijvende tendenzen van een monopolistisch binnenlandsch bedrijf. Men schijnt het echter nol niet te hebben aangedurfd, de consequenties val deze wenschelijkheid te aanvaarde*» door de ini voerrechten weder op zulk een niveau te Bren gen dat weder van een zeker percentage vreem den invoer sprake kan zijn. Voor de Nederland sche fabrieken, behalve Hollandia, is althans df invoer in Zuid Afrika nog totaal onmogelijk. Wij mogen hierbij nog vermelden, dat de Com missie voor den Nederlandsch-Zuid Afrikaanschen handel te Den Haag in deze kwestie zeer ver dienstelijk werk heeft gedaan, herhaaldelijk re- questen heeft gericht tot Ministeries en Gezan in Pretoria eenige malen een onderhoud heeft ge had met den Minister van Handel en Nijverheid etc. In October 1933 mocht het haar gelukken, dei Minister van Handel en Nijverheid te Pretori de belofte te ontlokken dat de kwestie van he dumpingsrecht op gecondenseerde melk nog een in onderzoek genomen zou worden, en een des betreffende opdracht werd gegeven aan den vool zitter van den Raad van Handel en Nijverheit Tot nu toe echter zonder resultaat. In Juni 1937 ontstond, zooals wij hierbovei reeds meldden, een tekort aan het binnenlandsch product, en er werd een vrij belangrijke hoeveel heid melk uit Holland en Canada ingevoerd. D Hollandsche melk was uitsluitend door „Hollan dia" (Nestlé) geleverd. Teneinde te trachten een deel van deze leverin gen te bemachtigen stelden wij ons in verbindinj met den Gezant, te 's-Gravenhage, helaas tever geefs. Alle aangewende pogingen om het geledel onrecht te herstellen hebben volledig schipbreul geleden en het blijkt, dat de Nederlandsche melk industrie het als een utopie moet gaan beschou wen, ooit weder een afzetgebied in de Unie vai Zuid Afrika te zullen vinden. Moge Uw uitgavi er toe bijdragen dat de publieke opinie in Zuid Afrika een woordje gaat meespreken en de Unil Regeering zal nopen haar houding te herzien. Handelshuis Xnsulinde, G. G. VAN EGMOND, EU De Vijf Samenwerkende Christelijke Dagbladen De Rotter- dammers Nieuwe Haagsche CourantNieuwe Leidsche CourantNieuwe Utrechtsche Courant en Dordtsch Dagblad zijn verheugd hun lezersschaar dit NederlandSuid-Afrika- nummer te kunnen aanbieden. Moge het een plaats vinden bij de verzameling „merkwaardige nummers"welke wij in den loop der jaren gaven. K.W.V. Druivensap EEN Wereldproduct van de Koöperatieve Wijn bouwers Vereeniging te Paarl. Deze Kaapsche Vereeniging met den Nederland- schen naam moge bij ons nog niet zoo algemeen bekend zijn, haar initialen waarmede de Koöpera tieve Wijnbouwersvereeniging wordt aangeduid K. W. V. kent ook hier jong zoowel als oud. Want dat is de naam, waaronder hier te lande naast de belangrijke import van de zoo gewilde Kaapsche Wijn, jaar na jaar, groote hoeveelheden van het unieke Kaapsch Druivensap worden in gevoerd. Wat is K.W.V. Druivensap? Dit is het druivensap geperst en gebotteld in de eigen bedrijven van de Ko-operatieve Wijnbou wers Vereniging te Paarl Zuid-Afrika. Alleen het fijnste druivensap, dat van de geurige, zoete Muscateldruif, wordt gebruikt voor het product der K.W.V. Die druiven worden door de Zuid-Afrikaansche zon rijpgestoofd en het is niet overdreven te zeg gen, dat daar in Paarl het fijnste druivensap wordt gewonnen dat ter wereld bekend is. Het K.W.V. druivensap heeft een hoog natuurlijk zoetgehalte. (Er zij hier nadrukkelijk op gewezen dat het uitsluitend de door de natuur in de druif gevormde suiker bevat, dus geen toegevoegde suiker). Het bevat ook overigens alle natuur lijke bestanddeelen van de druif, zonder dat daaraan ook maar het allergeringste werd toege voegd of onttrokken. Het is volkomen alcohol vrij. Druivensap als voedingsmiddel De suiker van druivensap heeft zulk een samen stelling dat dit sap behoort tot de voedingsmid delen die het gemakkelijkst worden verteerd. Daardoor wordt 't duidelijk waarom het druiven sap een voedingsmiddel van zeer groote waarde is. Zoowel voor hen die gezond als voor hen die ziek zijn. Als voedingsmiddel voor kinderen, zelfs voor zeer jonge kinderen bewijst het onschatbare diensten. Druivensap als geneesmiddel De moderne wetenschap heeft aangetoond dat on juiste voeding de oorzaak kan zijn van tal van kwalen of ziekten der organen van het mensche- lijk lichaam. Een der gevolgen van onjuiste voe ding kan zijn en is in zeer yele gevallen het zich vormen van schadelijke zuurresten in het weef sel. Een der eigenschappen van druivensap is dat het, bij verteren (ontleden) in het lichamen, een zgn. basisch overschot vertoont. Dat wil zeggen dat het de ongewenschte (ziekteverwekkende) zuurresten in het lichaam reduceert. Druivensap als genotmiddel In het K.W.V. Druivensap is de natuurlijke geur en smaak van de Muscateldruif volkomen be waard gebleven. Dezelfde geur en smaak, die la ter de wijn zou hebben verkregen wanneer men het sap tot wijn had laten vergisten. Daardoor is het, niettengenstaande het volkomen alcoholvrij is, een genotmiddel. Het is zoodoende een drank van groot belang voor jong en oud. Druivensap voor hen die geen alcohol willen of mogen gebruiken Voor zeer jonge zoowel als voor zeer oude men- schen is druivensap een aangewezen drartk Ook voor allen die geen alcohol willen of mogen ge bruiken. Het K.W.V. Druivensap heeft alle deugden van geur, smaak en voedzaamheid die men van eenige drank kan eischen of verwachten. Het is een aan gename drank die zich op elk uur van den dag uitstekend laat smaken en die zeer bijzonder bij den maaltijd (ook bij feestmaaltijden) past. Drui vensap wordt onvermengd gedronken, doch smaakt ook voortreffelijk wanneer men het met mineraalwater vermengt. „Zuid-Afrikaanse orders gaan vóór"! INDERDAAD, dit is de geest, die allen beheerst, die werkzaam zijn bij de N.V. V ereenigde Groninger Confectiefabrieken te Helpman-Groningen. Men zou het haast niet mogelijk achten, dat er in het uiterste Noorden van Nederland een fabriek bestaat, die zich de laatste jaren meer en meer heeft toegelegd op de vervaardiging van Sport artikelen, die in Zuid-Afrika gewild zijn! De Vereenigde Groninger Confectiefabrieken heb ben zich niet afgevraagd: „wat kunnen wij van onze in Nederland gangbare artikelen in Zuid- Afrika plaatsen?" maar zij hebben zich de vraag gesteld1 UNILEVER S MUSEUMPARK - ROTTERDAM TELEFOON INTERLOCAAL 28920 LOCAAL 21440

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 44