Zuid-Afrika, Het Wonderland i NEDERLANDSUID-AFRIKA-NUMivikxi van £3 -jt Samenwerkende Christelijke Dagbladen p MAART 1938 BLZ. 33 door E. J. Haalmeyer O, Land van Hoop, jou toekoms lig Skoon as jou heem'le voor 't gesig, O, Afrika! uit donk're schoot Der nag ontwaak, jou morgenrood Breek saggies an; jou glorie-ster Sal opwaarts rijs, en so ver As d' aarde strek sal dan die faam Beroemd wees van jou grote naam. HET is niet de geschiedenis van Zuid-Afrika die ik hier ga beschrijven, hoezeer deze ook aanlokt, doch ik wil U vertellen van dit wonder land voor den toerist, in de hoop Uwe belang stelling te wekken voor wat de Zuid-Afrikaner met trots noemt „die skoonste land van die wêreld." Maar om dit te doen, zal het noodig zijn, dat ik nu en dan teruggrijp in de geschiedenis, want zooals met elk land, wordt een reis daarheen boeiender naarmate men iets van zijn geschiedenis kent; dan toch ontmoet men op zijn weg steeds bekende plaatsen, verbonden als zij zijn aan onze herinnering, onze kennis van zijn verleden en heden. Gesticht door onze voorvaderen, is het daarom des te opmerkelijker, dat onze belangstelling voor dat land, vooral gedurende de laatste eeuw, vrij ge ring is geweest, zoodat Professor E. C. Pienaar 6chreef: „En gedurende die bekende eeu van onreg is alle verbinding op geestelik en stoffelik gebied tusschen moederland en voormalige kolonie vrijwel heeltemal prijsgegee." En toen President Kruger na den eersten Vrij heidsoorlog (18801881) als leider van het Drie manschap in 1884 ons land bezocht, overal met de grootste geestdrift werd ontvangen en Professor Gunning in een gloedvolle welkomstrede bij aan komst aan het Centraal Station te Amsterdam, er op wees, dat het Moederland trotsch was op dit bezoek, kon President Kruger zich niet weer houden in zijn antwoord op te merken, dat de Moeder zich dan toch maar weinig aan de Dochter gelegen liet liggen. Het was een zacht verwijt en wij moeten erken nen, dit verwijt was helaas niet geheel onver diend. Immers vanaf de stichting van de kolonie 'joor van Riebeek werd de Kaap beschouwd als een station op den weg naar Indië, een pleister plaats, waar de schepen nieuwe voorraden kon den innemen, want Indië was voor ons het land. [Afstand en kosten aan een reis naar Zuid-Afrika Verbonden, kunnen thans niet zooals voorheen, onoverkomelijke hinderpalen vormen voor een bezoek. Gold bijvoorbeeld ruim een eeuw ge leden een reis van 3 a 4 maanden als zeer voor spoedig, zooals wij in de reisbeschrijving van den bekenden ontdekker en natuurvorscher Lichten- stein kunnen lezen, thans is een reis van 14 a 16 dagen iets heel gewoons; onze nationale scheep vaart maatschappij, de Holland-Afrika Lijn, brengt U met haar moderne booten in ca. 16 dagen van hier naar Kaapstad, terwijl de booten van de Lloyd Triestino, de Italiaansche Expresse dienst, de reis in 14 dagen van Marseille volbrengen. En ook de prijs kan, wij zouden haast zeggen binnen bet bereik van ieders beurs gehouden worden, een retourbiljet is, naar gelang van seizoen en klasse, reeds verkrijgbaar vanaf ca. f 350.Voeg daarbij een oponthoud van c.a. 2 weken in de Unie van Zuid-Afrika, hetwelk met inbegrip van trein- en autoreizen, hotels, uitstapjes enz., reeds vanaf 150 tot 200 gulden mogelijk is, en wij maken voor minder dan f 500.een reis van 6 of 7 weken, die ons zal bijblijven, ons leven lang, als een wonderbaarlijke ondervinding. Wij gaan dus op reis. De booten, waarmede wy de reis zullen maken, zijn wel niet die reuzen van de transatlantische lijnen op Amerika, doch flinke schepen van 15— 20.000 ton, uiterst comfortabel ingericht. Ongeveer 4 dagen nadat wij het vaderland verlaten hebben, loopen wij de Canarische eilanden aan, waar wij juist gelegenheid hebben een korten tijd aan wal te gaan om de bezienswaardigheden te bezichtigen, doch wij gaan spoedig verder, ons doel is de Kaap en 10 a 12 dagen nadat wy de Canarische Eilanden verlaten hebben, krijgen wij een glimp van Zuid-Afrika, de Tafelberg doemt aan de horizon op. Wij naderen de tafelbaai, in 1503 door Antonio Saldanho ontdekt, langzaam schijnt het land op ons toe te komen, de bergen rijzen stijl uit de zee op, het schouwspel houdt ons in gespannen aandacht. Bergketens strekken zich uit voor zoover het oog reikt, in purperen nevels Vervagend, en daar tusschen, alles domineerend, de majestueuze Tafelberg, somtijds gedekt door het prachtige wolkenfloers, hetwelk statig van den top neerhangt, en aan den voet, langzaam duide lijker wordend, het doel van onze zeereis, Kaap- Blad, de oudste stad van Zuid-Afrika. De ligging van de stad aan den voet van den Tafelberg met de baai in het Noorden vóór zich, ia onbeschrijfelijk mooi. Het is voor den toerist niet moeilyk hier zyn weg te vinden en spoedig nadat wy de dokken ver laten hebben, komen wy aan Adderleystreet, de hoofdstraat van Kaapstad, aan het begin waarvan het standbeeld van Jan van Riebeek werd opge richt op de plaats waar hij in 1652 landde en een dankgebed opzond voor de behouden overtocht. Hier werden de eerste huizen van de Nederland- sche kolonisten gebouwd, toen de naam nog Hee rengracht was en er een klein beekje doorstroom de. Enkele mooie oud-Hollandsche gebouwen, overblijfselen uit den tijd der Compagnie, vragen onze aandacht. Deze gebouwen worden zorgvuldig onderhouden en zijn de bezichtiging wel waard. Wij noemen b.v. het oude patriciërshuis der familie Koopmans in de Strand Street, waarin men thans het Koopmans de Wet museum gehuisvest heeft, nadat het huis eenige jaren geleden voor dit doel met gelden, verkregen door middel van een in schrijving en bijdrage door het gouvernement, van de erfgenamen gekocht was. De collectie bevat een aantal prachtige antiquiteiten, meubelen, oud Delftsch aardewerk, enz. Verder het oude raad huis; hier wordt de Michaeliscollectie bewaard, een verzameling van schilderijen van oude Holland- sche en Vlaamsche meesters. In Adderley Street vindt men ook de oude Hollandsche Gereformeerde Kerk, waar acht van de Hollandsche Gouverneurs begraven liggen. Een der grootste bezienswaardig heden, vooral voor ons Hollanders, is natuurlijk het kasteel, hetwelk het oude aarden bolwerk zou vervangen. Het naamcijfer der Oost Indische Com pagnie bevindt zich boven de poort van het kasteel, terwijl de bel in den koepel boven de poort nog de origineele is, die, zooals op de bel staat aangegeven, in 1697 door Claudifremi te Amsterdam werd gemaakt. Het kasteel is het oud ste gebouw in Z.-Afrika. Aan het einde van Adder ley Street komt men door de vroegere groente tuinen van Van Riebeek, en zijn weg vervolgende, aan de beroemde Eikenlaan waarvan de boomen, door Simon van der Stel in 1637 zijn geplant. De top van den Tafelberg is gemakkelijk te berei ken door een kabelspoor, welke sedert een paar jaar in bedrijf is. Het tochtje duurt slechts enkele minuten, terwijl zich aan het eindpunt, op den berg, een ververschingslokaal bevindt. Van den top der berg heeft men een prachtig gezicht over de baai en Kaapstad, terwijl men in het verschiet de Hottentot-Hollands bergen in een blauw waas tegen de Oostelijken horizon ziet af- geteekend. Kaapstad is een der drie hoofdsteden van de Unie van Zuid-Afrika, de zetel van het Parlement en dus de wetgevende hoofdstad, terwijl Bloemfontein de gerechtelijke en Pretoria de administratieve hoofdstad is. Er zijn in de omtrek van Kaapstad prachtige auto tochten te maken, b.v. naar: Groot Constantia en Tokai langs de Waalpad en Constantia en terug door de voorsteden, naar Witsand over Houtbaai, Chapmanspiek en Kommetjie en terug over Rooi- heuwel, of over Houtbaai, Kommetjie, Witsand en Smitswinkelbaai naar Kaappunt, de eigenlijke „Kaap de Goede Hoop" de „wachter over de 2 oceanen", waarvan Sir Frances Drake zei: „This Cape is the most stately thing and the fairest Cape we saw in the whole circumference of the earth". Men heeft het Kaapsche schiereiland wel eens genoemd „het land van zon en bloemen", en deze naam verdient het ten volle, want in dit deel van het land, over een oppervlakte zoo groot als het eiland Wight, vindt men 200 soorten bloemen meer dan in geheel Engeland en het is de moeite waard de bloemenmarkt te bezoeken, waar de bloemenverkoopers, inboorlingen, hun waren te koop aanbieden. Een korte rit brengt ons naar de Botanische tuinen te Kirstenbosch in de nabijheid van de Tafelberg en de bekende Groote Schuur, de prachtige ver blijfplaats van Sir Cecil Rhodes, door hem aan het Gouvernement nagelaten en thans wanneer het Parlement vergadert, de aangewezen verblijfplaats van den eersten Minister van de Unie van Zuid- Afrika. Schitterend is dit verblijf gelegen tegen de hellingen van de berg vanwaar men een prachtig uitzicht geniet op het schiereiland, het welk zich als een landkaart voor ons uitspreidt, de Atlantische Oceaan aan de eene "zijde, aan de andere zijde de Indische Oceaan en daaromheen de prachtige oud-Hollandsche verblijven, waar van Groot Constantia door Simon van der Stel gebouwd, wel een der mooiste is. Van Kaapstad gaat de reis verd'r naar Bloem fontein. Hiertoe staan twee wegen open, n.l. die langs de Zuidkust over George, of wel direct naar het Noord Oosten door de Groote Karoo. Wij kie zen den eerste, want ofschoon de Karoo zijn eigenaardige bekoorlijkheden heeft, is de reis erdoor dikwijls vrij stoffig. De tocht langs de Zuidkust daarentegen brengt ons door prachtige natuurtafereelen, door „de tuinstreek van Zuid-Afrika", zooals dit deel ge noemd is, en werkelijk behoort de kuststreek van Zuid-Afrika, met haar rotsen, haar palmomzoomde baaien en riviermonden, tot de meest schilder achtige plekjes der aarde, die een vergelijking met de Rivièra glansrijk kan doorstaan De reis van Kaapstad gaat eerst Noordwaarts tot aan Worcester, alwaar de lyn zich naar het Oosten ombuigt tot Mosselbaai en van hier leidt onze weg btrrieui vtut een mtaunifcrtltvtg w'vV Aan het strand bij Muizenberg-kaap T dien anderen grooten Vrijstater, President 'Steyn en Emily Hobhouse, de goede geest uit den twee den vrijheidsoorlog, rust aan den voet van het Vrouwenmonument bij Bloemfontein. Bij Vereeni- ging passeeren wij de Vaalrivier, weder herinne ringen aan dien laatsten oorlog, waar de vrede gesloten werd, en komen zoo te Johannesburg, de Goudstad. Welke voorstelling men zich van Johannesburg ook maakt, deze verschilt altijd van de werke lijkheid. Geen grooter verschil denkbaar, schreef de bekende correspondent Ward Price, dan tus schen het Johannesburg zooals ik het mij voor gesteld had en dat zooals het werkelijk is. Gelegen op het rykste goudrif der wereld, waaraan de stad haar ontstaan te danken heeft, is haar ontwik keling zonder weerga. Vóór even 50 jaar nog een vlakte, waar troepen springbokken huisden, waar een enkele goudzoeker rondzwierf op jacht naar fortuin, thans een groote stad van 500.000 in woners, skyscrapers, parken, druk autoverkeer, moderne voorsteden, alles ontstaan in een halve Ongeveer 50 kilometers scheiden ons van Pretoria, eenmaal de hoofdstad van de Zuid-Afrikaansche Republiek, de stad van Paul Kruger, vol herinne ringen aan dien grooten Afrikaner, wiens stand beeld thans nog vóór het station prijkt, doch wellicht spoedig naar het centrum, het Kerkplein, verplaatst zal worden. Pretoria, de Rozenstad, met het beroemde Uniegebouw op Meintjeskop, het yroonhuis van Kruger, eens hospitaal, thans museum, op de stoep waarvan de groote staats man in de vroege morgenuren met zijn burgers placht te „gesels" of hun raad gaf in hun moei lijkheden. In de nabijheid, een dertigtal K.M. verwijderd, ligt.,de. Premier.rdiamantmijn, vindplaats van de Culinan diamant, de grootste diamant ooit ge vonden, c.a. 3200 karat in ongeslepen toestand, nu het mooiste juweel van het Engelsche konings huis. En nu naar den Kruger Wildtuin, het grootste en meest interessante wildpark ter wereld. Denk U toch eens een landstreek, zooals de Voortrekkers vonden, ongeveer 325 K.M. lang en gemiddeld c.a. 65 K.M. breed, niet zoo heel veel kleiner dus als geheel Nederland, bevolkt door zoowat alle dier soorten, waarvan Z.-Afrika vroeger wemelde, doch die door meedoogenloos jagen op het punt ston den geheel te verdwijnen. En al die dieren, leeu wen, luipaarden, giraffen, nijlpaarden, wilde beesten, apen, ontelbare soorten antilopen, olifan ten, buffels, kan men daar aanschouwen in het wild, d.w.z. in hun natuurlijken staat. Een bezoek aan dit wildpark is op zichzelf al een reis naar Zuid-Afrika waard en zonder dit bezoek is een reis naar de Unie niet compleet. Mooie autowegen zijn door het geheele park aangelegd, want met het oog op de veiligheid van de reizigers, mag men het park alleen per auto doorkruisen en is men verplicht de nacht door te brengen in èèn der rustkampen, welke op geschikte plaatsen zijn aan gelegd, terwijl het.verboden is die kampen een half uur vóór het opgaan en na het ondergaan der zon te verlaten. Het is merkwaardig te zien hoe spoedig de dieren hun schuwheid verliezen, wanneer zij van den mensch niets te vreezen hebben, zooals in dit park en dikwijls zal men in de auto moeten stilstaan totdat het een leeuwenfamilie, die op den weg hun rustuurtje houdt, belieft op te staan. Het Krugerpark is in zijn geheel slechts te be zichtigen van 31 Mei tot 31 October, daar ge durende den overigen tijd van het jaar gevaar be staat voor malaria, doch het Zuidelijke gedeelte, het Sabie park is gedurende het geheele jaar open en dit deel is ook het rijkst met wild bevolkt. Ofschoon „Die Nasionale Krugerpark" bij ver het grootste, is, is het. niet het eenigste in Zuid- Afrika, er zijn verscheidene andere, meest be- hoorende tot de Staat, doch ook enkele in privé Behalve deze dieren-toevluchtsoorden zijn er ook nog natuur-monumenten, waarvan het Mont au* Sources park in de Drakensbergen een wonder van schoonheid is, te bereiken van Estcourt, aan de lyn van Johannesburg naar Durban. Deze laatste reis brengt ons door een ander deel van de Unie vol geschiedkundige namen. Heidel- berg, waar in den vrijheidsoorlog van 1880 het eerst weder de vierkleur geheschen werd, Stan- derton, belegerd in dien strijd, Spitskop, meestal Amajoeba, waar de Boeren de belangrijkste over winning behaalden, die een einde maakte waar schijnlijk aan den oorlog van 1880/81, Glencoe, Ladysmith, Spioenkop, Colenso, velen van ons zullen die namen nog wel herinneren, en dan Pieter Maritzburg, de hoofdstad van NataL Da plaats werd gesticht door de Voortrekkers en genaamd naar hun voormannen Piet Retief erj Gert Maritz. Het kerkje, thans Voortrekkers- museum, werd door die pioniers gebouwd ter vol* doening aan hun gelofte aan den vooravond van' den slag van Bloedrivier. Vanaf „Worlds View", een hoog kopje in de nabij heid van Pietermaritzburg, heeft men een prach tig uitzicht over de stad en het omringende land schap en het ontroert ons als wy het oude Voor trekkerspad zien, hetwelk over den heuvel loopt. Nog duidelijk zichtbaar is dit pad, geen wind ofl regen hebben het kunnen wegvagen in de honderd jaren, die voorbij gingen sinds de eerste wagens hier over trokken; het gezicht van dit pad roept namen in onze herinnering als Blauwkrans, Moord- spruit. Bloedrivier en wij beseffen, dat wij ons bevinden op grond, die den Afrikaners heilig is. Tenslotte Durban, de groote haven aan den In- discheit Oceaan, vóór 80 jaar 1200 inwoners, thans bijna een kwart millioen, waarvan 80 duizend blanken, de derde stad van de Unie. Een groots, zeehaven is Durban, maar het mist gelukkig dat rommelachtige, armoedige, dat in de meeste groots havens zoo onaangenaam aandoet. Hier moois breede wegen, groote hotels aan de zeezijde, waar achter de stad langzaam glooiend zich uitbreidt en hoog op de Bluff de vuurtoren. Voor den toerist heeft de plaats bovendien nog het voordeel, dat van hier uit binnen een dag hel hart van Zoeloe- land te bereiken is, waar men in de groote wild reservaten de fauna kan bewonderen of wel een blik kan werpen op het interessante naturellen- leven. Gods wonderen, men vindt ze in Zuid-Afrika in overvloed, en degeen, die in de gelegenheid is Zuid-Afrika te bezoeken en het niet doet, berooft zichzelf, zooals Prof. Besselaar schreef, van een ondervinding, die zijn geheele verder leven zou kunnen verrijken. Maar bovendien, wij hebben een schuld aan Zuid- Afrika, een schuld, die wij allen, naar gelang van ons kunnen, moet helpen delgen door nauwerq aanraking te zoeken, door de banden te verster ken met onze stamverwanten, onze stamverwan ten, die in de toekomst.... ja, wat van de toe* komst? Daar blink 'n ster van Goede Hoop in onse Suider Kruis. Aan voorspellingen wagen wij ons niet, maafl wanneer wy bedenken, dat in dit rijk gezegend land een volk woont, gestaald in den stryd tega* natuur en verdrukking, een volk, dat, zooals z$5 geschiedenis bewyst, na rampen en tegenspoeden telkens weer het hoofd omhoog heft en thans als jonge natie aan het begin van zijn ontplooiing staat, dan mogen wij verzekerd zijn, dat zulk een volk met moed en vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien en de woorden van Jan Pietersz Coen tot de zijne makend, kan zeggen HET SAL WAERACHTICH WEL GAEN! Oorlogsmonumen ten in de Dier gaarde te Johan nesburg. Het Boerenoorlog monument op de achtergrond en dat voor de wereldoorlog op de vs>orgrQjnds Zoeloekrijger in oorlogsuitrusting Trek begon, een beweging eenig in de moderne geschiedenis, waarbij meer dan 6000 van de beste burgers het land verlieten en de wildernis introk ken, om zich te bevrijden van een juk dat hun ondragelijk was geworden. Uitenhage, Grahamstown, de Visrivier, langen tijd de grens tusschen kolonisten en kaffers, Graaff Reinet, alle plaatsen nauw verbonden met de Voor trekkers en zoo gaan wij dan verder Noordwaarts naar Bloemfontein, na bij Norvalspoint de groote brug over de Oranjerivier te zijn overgetrokken. Het is nog slechts negentig jaar geleden, dat het op de vlakte, waar thans de hoofdstad van de Oranje Vrijstaat ligt, groote troepen wild rond zwierven en de enkele kolonisten, die zich daar nedergezet hadden, in voortdurend gevaar leefden van aanvallen der Kaffers. Door de gunstige lig ging werd deze plaats gekozen om er een fort op te richten en langzamerhand vormde zich een dorpje, dat zich gestadig uitbreidde. Het is te begrijpen, dat dikwijls jachttochten georganiseerd werden om de wilde dieren, vooral leeuwen, die er in groote menigte voorkwamen, te verdrijven, doch ook het andere wild moest het ontgelden, en wanneer men leest, dat op één der jachttochten ruim twintigduizend dieren gedood werden, ver wondert men zich er niet over, dat het scheen alsof de geheele prachtige fauna van Zuid-Afrika uitgeroeid zou worden. Gelukkig heeft men juist op tijd maatregelen genomen ter bescherming van het wild door het jagen te beperken en vooral ook door het vormen van wildtuinen, waarop wy straks nog terugkomen. Het is thans een mooie stad met 65000 inwoners, met vele herinneringen aan de Voortrekkers en dé tweede Anglo-Boeren oorlog, welke bewaard worden in het Oorlogs museum. Ook het Vrouwenmonument, hetwelk bij het museum is opgericht ter nagedachtenis aan de meer dan 26.000 vrouwen en kinderen, die in dien oorlog en in de beruchte concentratiekampen omkwamen, herinnert ons aan deze donkere dagen in de geschiedenis. Steeds verder Noordwaarts gaan wij, de afstanden zijn groot, maar de treinen zijn uitstekend inge richt, breede ramen, die het uitzicht aan beide zijden vergemakkelijken, dikwijls bevindt zich ook een uitzichtwagen aan het einde van den trein, vanwaar men de schoonheid van het land met volle teugen kan genieten. Dwars door de Vrijstaat reizen wy verder naar Johannesburg, wegdeinsende vlaktes, kopjes, spruiten, het land van de Wet, waar namen als' Sannaspost, Taba 'Nchu, Lindley, Kroonstad enz. ons herinneren aan de heldendaden van dien fcLQOten, yaderlandslieyendep held, die thans mej weder naar het Noord-Oosten en Noorden over Graaf Reinet of Cradock naar Bloemfontein. Even vóór Worcester passeert men Wolseley, vanwaar een zijtak naar het schilderachtig gelegen Ceres gaat aan de Dwarsrivier. De tocht van Wolseley naar Ceres, een afstand van 20 K.M. duurt onge veer een uur, maar brengt ons door een streek van zulke wonderbare schoonheid, dat zelfs deze geringe snelheid den reiziger te groot schynt om de prachtige tafereelen ten volle te genieten, tot dat Ceres voor ons ligt, een tuinstad aan de met wilgen en andere boomsoorten omzoomde rivier, en omringd door majestueuze bergen, die zich scherp tegen het vlekkelooze azuur afteekenen. Wij gaan verder, de kust langs met haar vele stille plaatsjes, verscholen tusschen de heuvels, verborgen in het groen, waarvan Wildernis wel een der mooiste is.... of is het Knysna.... of George? Het valt moeilijk een keus te doen. Wij reizen hier per auto om de natuur in al haar schoonheid te zien. Bergen en wouden wisselen voortdurend af met prachtige stroomen, de Keurboomrivier, Touw- rivier, de Kaaimanrivier, welke laatste bij Wil dernis alvorens in de Indische Oceaan uit te stroomen, een waterval vormt, één van de schil derachtigste plekjes aan de Zuidkust. De tocht naar Knysna is één aaneenschakeling van natuurpracht. Bergen omzoomen lommerrijke val leien, hoog met varens begroeid, terwijl zilver- glanzende rivieren er een weg doorzoeken naar de zee; wij zien ondoordringbare wouden met eeuwenoude boomen, totdat wij eensklaps de zee bespeuren en te midden van indrukwekkende bergen het liefelijke plaatsje Knysna. Een bezoek aan de Cango-grotten mogen wij niet vergeten te brengen en gaan dus terug over George door de prachtige Montagu-pas in de Outeniqua bergen naar Oudtshoorn om een dertig kilometers verder de grotten te bereiken. Deze grotten werden iy2 eeuw geleden ontdekt door een boer, van Zijl, wiens naam aan een der druipsteengrotten gegeven werd. Volgen wij de kust verder Oostwaarts, dan be reiken wij Port Elizabeth met het beroemde Slan genpark, steeds een aantrekkelijke bezienswaar digheid voor den bezoeker. Wy bevinden ons thans in een streek vol geschiedkundige herinneringen. Hier toch zijn wij in de nabijheid van Slagtersnek, waar zich het bekende drama in 1815 afspeelde, toen vyf bekende Boeren als opstandelingen door het Engelsche Gouvernement werden opgehangen, een feit, hetwelk gevoeld werd als een misdaad aan de Zuid-Afrikaners begaan en niet zonder invloed is geweest op de Zuid-Afrikaansche ge schiedenis. Hier ook zijn wij in de streek vanwaar de Groote

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 43