ichitterëndi €ÜUILlEINÏtlNl: J. J. CRULLEMANS zonen N.V. Nederlandsche belangen bij een fabriek van kunstmeststoffen in Zuid-Afrika Vereenigde Groninger Confectiefabrieken SPORTSWEAR CHARLES KANTER SPORTKLEDING CHARLES KANTER LISSE - HOLLAND 26 Naaml. Venn. te Helpman - Groningen Manufacturers of all kinds of for Gentlemen, Ladies and Children Specialities! Lumberjackets I made from Golfjackets j „sport-suede- Sports Coatees Flannel Trousers Attractive styles and designs, suitable tor the South-African Market! Representatives for the Union of South-Africa: P. 0. BOX 4748 JOHANNESBURG Fabriek van alle soorten voor Heren, Dames en Kinderen in onze extra kwaliteit „sport-suede" Specialiteiten Lumberjackets Golfjackets Sportmantels Sportpantalons (flanel enz.) Aantrekkelijke modellen en dessins, geschikt voor de Zuid-Afrikaansche markt. Vertegenwoordigers voor de Unie van Zuid-Afrika P. 0. BOX 4748 JOHANNESBURG OPGfcKICHT 1839 Gladiolen: Wij verzenden en kweeken gladiolen op groote schaal. Wij verbouwen meer dan 650 variëteiten, óók die van Amerikaansche, Engelsche, Duitsche en Australische oorsprong. Begonia's en Gloxinia's: Enkel; dubbel; multiflora (in alle soor ten). Groote voorraad van in België en Holland gekweekte soorten. Dahlia's: Al de nieuwe en de standaard-variëteiten. Anemonen en Ranonkels: Deze kunnen het heele jaar door verzonden worden. Catalogus wordt op aanvrage franco toegezonden. LISSE - HOLLAND. Bankiers: The Midland Bank, Ltd., (Overseas Branch) 122, Old Broad Street, LONDON (E.C.2), Engeland. Bankiers: Amsferdamsche Bank N.V., Bijkantoor Leiden, Rapenburg,. LEIDEN, (Holland). Nederlandsche Bank voor Zuid Afrika N.V. Heerengracht 546, Amsterdam-c. benevens haar Zuid Afrikaansche bijkantoren. Uw goederen worden verzekerd tegen alle risico's, speciaal voor de export klaargemaakt en door den Nederlandschen Plantenziektenkundigen Dienst voor de verzending geïnspecteerd. Het is interessant eens na te gaan hoe Fison-Alba- tros Fertilizers Ltd., Durban, zich in de loop der 90 jaren van haar bestaan ontwikkelde van eenvoudige importeur tot een bloeiende Zuid- Afrikaansche industrie. In de eerste jaren trokken de reizigers er te I paard op uit om het toen nog vrijwel onbekende product te verkoopen. Het bleek weldra, dat de Zuid-Afrikaansche bodem met haar groot tekort aan fosfaten zeer dankbaar was voor een kunst- mestgift. Spoedig werden onze producten popu lair, er was practisch geen concurrentie, de prij zen die men grif betaalde waren voor onze tegen woordige begrippen fantastisch hoog, kortom men leefde in de goede oude tijd, had een bescheiden omzet en was zeer tevreden met het resultaat. De toestand ontwikkelde zich normaal en bevre digend, er kwam meer concurrentie, de prijzen gingen omlaag, terwijl de omzet steeg. Toen kwamen de moeilijke oorlogsjaren, de aan voer van uit Holland werd s leeds moeilijker en hield tenslotte geheel op. Zooals het was moesten wij onze oude, trouwe klanten teleurstellen en lijdelijk toezien, dat een ter plaatse gevestigde springstoffen-industrie ook kunstmest als nevenfa brikaat ging maken. De grondstoffen behoeven hiervoor niet uit Europa te komen, zoodat zij in dat opzicht een groote voorsprong op ons hadden. Hadden wij toen maar onze Durbansche fabriek gehad met zijn groote opslagplaats! Na de oorlog barstte weldra de volle concurrentie strijd tusschen de plaatselijke fabriek en F. A. F. als importeur los. Ondertusschen ontwikkelde Zuid-Afrika zich steeds meer, zoodat gelukkig de vraag naar kunst mest zoo groot werd, dat er voldoende plaats op de' markt was voor ons beiden. Wij begonnen echter te voelen, dat wij in het ver verwijderde Zuid-Afrika niet die service aan onze klanten konden geven, die wij gew9on waren te geven in Nederland en centraal Europa. Hoewel onze N.V. in Nederland de grootste expor teur van Superfosfaat van Europa is en de fabrie ken tot de best ingerichte behooren, besloten wij toch het meest intensieve en belangrijke deel van het fabrica'.ie-proces naar Zuid-Afrika te ver leggen. Onze politiek zou voortaan zijn een eerste klas service te geven door een plaatselijke fabriek waarin zoo veel mogelijk Zuid-Afrikaansche arbeidskrachten hun bestaan vinden. Dit doel hebben wij geheel bereikt. Een luchtfoto geeft U een idee hoe de fabriek er in 1933 uitzag. Een andere toont U de fabriek in haar huidige gedaante. Bij een vergelijk van beide foto's krijgt men een goed idee van de groei in de laatste jaren. Een merkwaardigheid van dit Zuid-Afrikaansche bedrijf is, dat het zijn eigen mechanische los- inrichting heeft. De eerste in Zuid-Afrika. Deze los-inrichting maakt het mogelijk direct uit zee schip in de fabriek te lossen, zoodat hier minimum kosten en gewichtsverlies mee gepaard gaan. De South-African Railway Harbour zag gaarne, dat wij voor het behandelen van ons goed zelf op kwamen. Dit stoffige half-fabrikaat is een ongewenscht product te midden van de waardevolle stukgoede ren in de Durbansche haven. Bovendien kon, hoewel uiterst modern ingericht, de Durbansche haven de overweldigend groote hoeveelheid goe deren der laatste jaren nauwelijks verwerken en de extra 60.000 a 80.000 ton die onze losinrichting jaarlijks verwerkt, zou onder deze omstandig heden een zware last geweest zijn. Zoo ziet men, waar vroeger de schepen kleine partijtjes gezakte meststoffen aanbrachten, thans het half-fabrikaat in volle scheepsladingen van 10.000 ton en meer los verladen op geregelde tijden in de baai van Durban verschijnen. De opslagplaats van de fabriek kan afhankelijk van het aantal verschillende soorten grondstoffen van 30 tot 40.000 ton bevatten. Het zal ieder duidelijk zijn, welke voordeelen zulk een groote voorraad biedt. Het geheele jaar door wordt in de fabriek ge werkt, zij het dan ook niet altijd even intensief, Fabrieken te Amsterdam Fabrieken te Pernis afhankelijk van het seizoen. De groote ervaring, gesteund door wetenschappelijk onderzoek die de fabrieken in Europa hebben, wordt ten volle ge bruikt in de Durbansche fabriek. Dit is een der redenen, waarom de producten van dit eens kleine bedrijf steeds zulk een goede naam gehad hebben. Het maken van volledige meststoffen, hoe een voudig ook, op het eerste gezicht, is lang niet iedereen toevertrouwd. Gelukkig is het regeerings- toezicht in dit opzicht in de laatste jaren steeds scherper geworden, zoodat de boer thans niet zooveel kans meer loopt als vroeger door kleine lieden, die geen groote reputatie hoog te houden hebben, een minderwaardig product geleverd te krijgen. De analyse alleen echter zegt niet alles. Het maken van kunstmest is een merkwaardig bedrijf; hoe ouder het bedrijf is, hoe meer ervaring er van vader op zoon overging. Een wereldbedrijf als het onze heeft bovendien het voordeel, dat het door middel van zijn groot aantal buitenlandsche relaties voortdurend van de nieuwste snufjes op de hoogte gehouden wordt en zich steeds zal. blijven moderniseeren. Groote sommen worden in de Europeesche fabrie ken aan proefnemingen besteed; dit kan ook als men een jaarlijksche productie van bijna 400.000 ton kunstmest heeft Het is steeds onze gewoonte geweest een nieuwe vinding pas dan in fabrieken als degene in Durban ter toepassing aan te bevelen-als zij in Europa volkomen uitgeprobeerd en goedbevonden zijn. Dit laatste nu is o.a. pas geschied met een nieuwe bereidingswijze voor samengestelde meststoffen. Onze samengestelde meststoffen hebben steeds een naam gehad voornamelijk omdat wij voort durend onze uiterste aandacht er aan besteed hebben een zoo homogeen mogelijk en een zoo goed mogelijk gerijpt product te leveren. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat een samen gestelde mest bestaande uit een ongelijkmatig mengsel van verschillende droge fijne stoffen geen goede oogst kan geven. Op de akker immers zal het eene plantje te kort komen aan een bepaald element, terwijl het overmatig gevoed wordt door een ander element, terwijl het plantje ernaast weer van het eerste element te veel krijgt. Slechts een goed gebalanceerde verhouding der drie voornaamste plantenvoedende elementen verzeke ren een gezonde groei. Homogeniteit naast goede strooibaarheid en een juiste analyse zijn dus eerste vereischten. Hoe bereikt nu F.A.F. het, dat zijn product steeds aan deze drie eischen voldoet. Om met het laatste, de analyse, te beginnen: een ervaring van 90 jaren heeft ons geleerd, wat de Zuid-Afrikaansche grond noodig heeft voor de verschillende gewassen. De resultaten bewijzen, dat deze ervaring van onschatbare waarde is voor den Zuid-Afrikaanschen boer. Een volkomen homogeniteit gepaard aan goede strooibaarheid geeft de nieuwe vorm waarin thans de samengestelde mesten geleverd worden nl. de korrelvorm. Dat de korrelvorm de ideale is uit het oogpunt van strooibaarheid bezien, zal ieder met ons eens zijn. Niet ieder zal weten, dat door middël van natte menging de drie plantenvoedende elementen volkomen gelijkmatig in ieder korreltje in de zelfde verhouding uitgekristalleerd zijn. Men be hoeft nu niet meer bevreesd te zijn, dat onder het uitstrooien op een winderige dag de lichtere stoffen van de zwaardere weggeblazen zullen worden. Zij zijn immers aaneengesmolten in iedere korrel, die zwaar genoeg is, dat hij terecht komt op de plaats waar men hem hebben wil. De korrelinrichting in Durban kwam het vorige jaar gereed. Deze groote installatie die bijna een fabriek in een fabriek vormt, en vele duizenden ponden kostte, zal het zijne ertoe bijdragen om den Zuid-Afrikaanschen boer dat resultaat van (K.L.M.-foto CopyrlRht) Fabrieken te Zwijndrecht Fison Albatros Ferti- \ezers Ltd Fabrieken te Majjdon Wharf, Durban zijn mest te geven, dat hij er van verwachten kan. Het Ultra Superfosfaat, dat nog steeifc de hoofdschotel vormt van de afleveringen van de fabriek van FA.F. is genoeg bekend onder onze Zuid-Afrikaansche vrienden en over de goede strooibaarheid van dit product, als ook over het feit, dat het door zijn niet-kleverige aard de strooimachine niet verstopt, behoeven wy niet lang te schrijven. Minder algemeen bekend zal zijn het feit, dat F.A.F. onlangs de concessie verkreeg over en exploitatie begon van eenige guano eilanden op de Westkust van Afrika. Deze vogelguano, afkomstig van dezelfde soort vogels waarvan de bekende Peru-guano afkom stig is, wordt door F.A.F. veelvuldig in haar organisch samengestelde mesten verwerkt. De onmisbare werking in de bodem van de bac teriën waaraan deze guano zoo rijk is, zal niet nalaten de resultaten die wij met onze mesten bereikt hebben nog te overtreffen. In het algemeen kan men zeggen, dat F.A.F. er naar streeft den Zuid-Afrikaanschen boer te die nen door hem het beste te leveren wat er op het gebied van kunstmest te krijgen is. Hiermede is echter niet alles gezegd van de dien sten, die F.A.F. aan Zuid-Afrika bewijst. Vele Zuid-Afrikaanders, zoowel b'anken als zwarten, zijn voor hun bestaan afhankelijk van F.A.F. Het feit, dat F.A.F. gelieerd is met de grootste Europeesche exporteurs van Superfosfaat verzekert haar steeds te kunnen beschikken over iedere gewenschte hoeveelheid grondstof en half-fabri kaat van eerste kwaliteit en zeer lage prijs. De zeer intensieve bewerking, die de producten in de fabriek in Durban ondergaan, verzekert den Zuid-Afrikaanschen boer, dat het geld, dat hij uitgeeft aan kunstmest van FA.F. voor een groot gedeelte in Zuid-Afrika blijft. En tij slotte helpt het feit, dat er vele schepen noodig zijn om F.A.F. van grondstoffen te voorzien, de vrachten voor de export van Zuid-Afrikaansche producten in het algemeen laag te houden, waarmede Zuid- Afrika geho'pen is op de exportmarkt te concur- reeren. Ten slotte nog een paar woorden over de ver koopsorganisatie van F.A.F. De kleine engros- zaak is uitgegroeid tot een groot kantoor met een vaste cliënteele onder alle mogelijke kunstmest- afnemers, zoowel mengfabrieken, suikerfabrieken als coöperaties, handelaren en de boeren zelf. Zoowel in Nederland als in Zuid-Afrika wordt de gezonde ontwikkeling van de Boeren-coöperatie door ons met belangstelling gevolgd. Over de geheele wereld zijn de groote boeren-coöperaties onze beste en meest gewaardeerde klanten. Hier mede zij echter niet gezegd, dat wy de voor name plaats, die de handelaren als distributie apparaat innemen, willen miskennen, daar ook zij door hun veelvuldige connecties met den boer een groot gedeelte#van onze afzet voor ons ver zorgen. Uit het bovenstaande moge blijken, dat wij geen geld of moeite spaarden om onze ervaring in het fabriceeren van kunstmest geheel ter beschikking van den Zuid-Afrikaanschen boer te stellen. Wij zijn dan ook vast overtuigd, dat wij in de toe komst hun steun zullen blijven krijgen, een steun, die wy tot nog toe steeds gehad hebben en naar waarde hebben weten te schatten. (K.L.M.-fo Fabrieken te Capelle

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 37