H. P. GELDERMAN ZONEN N.V. De N.V. Tricot- en Confectiefabriek „WETRI" te Weesp TEXTIELFABRIEKEN OLDENZAAL (HOLLAND) FABRIKANTEN VAN katoenengarens en alle soorten ruwe, gebleekte, geverfde en bedrukte katoenen stukgoederen, als: shirtings, cambrics, lawns, mulls, drills, yeans, twills, satteens, satinets, tussores, flanels, voeringstoffen, graslinnens, polostoffen, fancyweefsels enz. Gespecialiseerd in heel- en half kunstzijden voering- en japonstoffen LEVEREN ZOOWEL VOOR BINNENLANDSCH VERBRUIK ALS VOOR EXPORT Wij mogen niet nalaten op deze plaats de aan dacht te vestigen op de in de nabijheid van Am sterdam gevestigde charmeuse-fabriek, wier naam boven dit artikel prijkt, deels omdat deze N.V. een beginnende export naar Zuid-Afrika heeft, deels omdat haar producten van zoo uitstekende kwa liteit zijn. Het bedrijf vervaardigt kunstzijden tricot z.g. charmeuse en woltricot stoffen, welke stoffen door haar als stukgoed ^in den handel worden ge bracht, doch welke ook in eigen ateliers worden geconfectionneerd tot lingeries, zomerjaponncn, blouses, poloshirts en jerseykleeding. Haar export naar de Zuid-Afrikaansche Unie be paalt zich heden tot lingeriestoffen (en wel hoofd zakelijk in zeer fijne atlasweefsels), en wol- tricot, hetgeen echter geenszins uitsluit, dat deze industrie, niet openstaat voor een export van haar confectie. Deze weefsels staan gedurende het fabricage proces onder nauwkeurige controle. Het scheeren alleen is niet in staat om alle onreinheden uit de Woltricot Bedrukte japonstof Geheel kunstzijden noppenstof voor de confectie van voorjaarskleeding grondstof te verwijderen, zoodat het welhaast niet mogelijk is om kunstzij dentricot geheel fout loos te fabriceeren. Uni stoffen, d.w.z. effen charmeuse, geschikt voor de lingerie-confectie, komen wit van de machine af en moeten in de gewenschte kleuren ingeverfd worden. De meest voorkomende tinten voor onder- kleeding zijn heden ten dage zalm, ciel, wit en rose, doch in het betere genre bestaat een tendens naar gefonceerde kleuren, als bordeau, bleu, marine en mosgroen. De japonstoffen zijn te verdeelen in twee catego rieën, nl. die, welke uitsluitend met gekleurde draden zijn opgezet en derhalve niet later nog eens geverfd behoeven te worden. Deze stoffen worden alleen gewasschen en gefinishd. De tweede cate gorie bestaat uit japonstoffen, die weliswaar met gekleurde draden worden opgezet, doch die een fondkleur vereischen. De stoffen worden eveneens in de gewenschte fondkleur geverfd, waarbij op gemerkt mag worden, dat de gekleurde draden van zoodanige samenstelling zijn, dat rij in het verfprocédé niet meeverven. Tenslotte is het mogelijk, dat de Uni-charmeuse nog een aparte bewerking ondergaat, n.l. door haar te doen bedrukken met verschillende motie ven, als noppen, strikken, bloemen etc. Een aparte af deeling van het bedrijf vervaardigt woltricot. De wollen stof komt ook als ecru van de machi nes, en ondergaat daarna evenzeer een verfbe- handeling. Het gereede product leent zich voor de confectie van de bekende jersey-keeding, welke op dit oogenblik zoozeer en vogue is. Een deel van de in de magazijnen opgeslagen stoffen is bestemd voor de binnenlandsche stof- verkoop, en voor export. Een ander deel is be stemd voor de eigen confectie. Het bedrijf bezit goed geoutilleerde ateliers, waar de geheele con fectie van lingeries, zomer japonnen en blouses, polohemden en jerseyjaponnen en deux-p'è.-es plaats vindt. De confectie is gericht op het mid dengenre en het betere goed met betrekking tot de bovenkleeding, en mede op het goedkoope genre in onderkleeding. Zij laat zich ieder seizoen weer leiden door de heerschende mode, zooals die Atlas-weefsel met sierry zooals naar Zuid-Afrika werd geëxporteerd in de groote Europeesche Modecentra gedicteerd wordt. Haute couture maakt het bedrijf niet. Aan het hoofd der confectie-afdeeling staan uiterst deskundige ontwerpsters en confectionneuses, die zich voortdurend op de hoogte hebben te houden van de eischen der mode. Voor den verkoop der geconfectionneerde goe deren worden zorgvuldig collecties samengesteld, en aan de verkoopsorganisatie overhandigd, die daarmede den klantenkring bewerkt. Ziehier een globaal overzicht van deze productie, die door haar groote gedifferentieerdheid dage lijks uiterste zorg en inspanning van de in het be drijf werkzame arbeidskrachten vergt. Het zou ons te ver voeren hier op alle moeilijk heden, die ook deze industrie in haar productie vertoont, in te gaan. Genoeg moge zijn te consta- teeren, dat uitstekend personeel in staat is om tenslotte een gaaf en kwalitatief waardevol pro duct af te leveren; zonder overdrijving mag hier gezegd worden, dat het fabrikaat van de N.V. Wetri in Nederland een goede naam geniet, en zeker zal dat ook eerlang in Zuid-Afrika mogelijk worden. Alle zaken welke deze fabriek met Zuid-Afrika doet, loopen over haar Londensche Agenten. A. Oppenheimer «Si Co. Ltd., in de Unie geen onbe kenden, die een wijd vertakte organisatie bezit ten, welke zetelt in Frankrijk, Amerika, Canada, Australië, terwijl haar Zuid-Afrikaansche kan toren gevestigd zijn in Johannesburg. Ongetwij feld zal dit kantoor aan belangstellenden alle in lichtingen omtrent vorengenoemde fabriek willen verstrekken. Bedrukte japonstof Hoe interessant het ook moge zijn hier in het kort te releveeren op welke wijze de grondstof als garen eenerzijds de fabriek binnentreedt en anderzijds als compleet product het bedrijf ver laat, we meenen, gezien het technisch terrein, hetwelk wij dan zouden be treden, het hierbij te moeten laten. De directie van de N.V. „Wetri" is echter gaarne bereid belangstellenden nadere inlichtingen te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 30