SMEETS.HERFST&O GEBRS VAN WIJK CO. N.V. LEIDEN LEIDSCHE TEXTIELFABRIEKEN MAASTRICHT NEDERLANDSCHE DUTCH Fabrieken te ROTTERDAM en ALKMAAR KERAMISCHE ARTIKELEN POTTERY AND BUILDING MATERIALS Huishoudelijk aardewerk. Domestic earthenware. Vuurvast aardewerk "PARAFEU" "PIROFER". Fireproof earthenware "PARAFEU" "PlftOFER". Hotel porselein "TERRA NOVA". Hotel porcelain "TERRA NOVA". Sanitair aardewerk en vuurklei. Sanitary earthenware fireclay. Wit en gekleurd verglaasde wandtegels met bijbehoorende hulpstukken. White coloured glazed wall tiles and accessories. Dubbel hardgebakken vloertegels. Vitrified flooring tiles. Verglaasde en onverglaasde tegels voor raamdorpels, vensterbanken, muuraf dekkingen, gevelbekledingen, enz. i Glazed and unglazed tiles for window seats, wall copings, front lining etc. Verglaasde steentjes voor open vuurhaar den en schoorsteenmantels. Glazed briquettes for fireplaces. Verglaasde en onverglaasde dakpannen met bijbehoorende hulpstukken. Glazed and unglazed roofing tiles and accessories. Genuanceerde dakpannen en hulpstukken in verschillende kleurschakeeringen. Unglazed roofing tiles and accessories in shaded colours for mottled roofs. Verglaasde gresbuizen en hulpstukken. Salt glazed stoneware pipes and acces sories. Gegoten ijzeren geëmailleerde badkuipen. Cast iron porcelain enamelled baths. Gebrandschilderde ramen. Artistic stained glass windows. Enz., enz. Etc., etc. Leiden is een stad van oude tradities. Sinds de veertiende eeuw gaat een roep van deze stad naar binnen- en buitenland, met betrekking tot de wol nijverheid, die de industrie hier voornamelijk be- heerscht. Van welke groote beteekenis deze in dustrie voor Leiden was, bewijzen een aantal schil derijen in de Lakenhal aldaar ondergebracht. De wollewevers, voornamelijk uit België naar hier uit geweken, hadden zich in den loop der middel eeuwen in Leiden gevestigd. De stedelijke overheid evenwel, had het raadzaam gevonden hun werk zaamheid aan strenge banden te leggen, opdat hun gilden, gelijk als te voren in de Zuidelijke Neder landen, niet ook hier de beheerschers van het land zouden worden. Werd eenerzijds door dit strak aanhouden der teu gels misschien de handel een weinig aan banden gelegd, anderzijds was het gevolg, dat alleen de beste krachten zich konden handhaven, gezien de strenge keuren, die waren uitgevaardigd. Vóór iemand zich als meester mocht vestigen, moest hij een leertijd van twee jaren hebben doorgemaakt en bovendien een proefstuk door. hem worden over legd, waaraan zijn bekwaamheid kon worden ge toetst. Het is duidelijk, dat op deze wijze prima vaklieden werden gekweekt. Sinds jaren vinden wij er niet meer de afzonderlijke baai- en saainering en de greinweverij. De eischen der techniek en van het economisch beheer hebben deze ambachten, die alle met elkaar verband hou den, in de fabrieken doen samenvloeien. Evenwel is de roem van de Leidsche wollen dekens, alsmede de bekendheid der sajetten en wollen garens enz., er niet minder op geworden! Integendeel! Wer den de producten vroeger eerst in het stadhuis, later in de speciaal daarvoor ingerichte „loyhal- len" aan een strenge keuring onderworpen, thans zorgt de fabriek om begrijpelijke redenen voor ücwdkwer- der, Wol in de 18de eeuw y*t een eigen keuringsdienst, opdat de naam van het fabrikaat gewaarborgd blijve. Wel wordt allerwege de z.g. „Leidsche wollen deken" nagemaakt, maar het is toch nog nimmer mogen gelukken het spe ciale karakter der echte Leidsche wollen deken te benaderen, laat staan te evenaren. Grondige vakkennis, steunende op een ervaring van eeuwen om het eens heel populair te zeg gen: de kunst van het fabriceeren ligt ten grondslag aan deze zoo bij uitstek Leidsche in dustrie, de bakermat van de echte Leidsche wollen deken. De geschiedenis van de Leidsche wollen deken industrie, is tevens de geschiedenis'van de Leidsche Textielfabrieken Gebrs van Wijk Co. N.V. opgericht in 1815. Het is hier niet de plaats om de ups en downs, waarmede ook deze firma ongetwij feld te kampen heeft gehad, de revue te laten pas- seeren. Volstaan we met te zeggen, dat de oprich ters en hun opvolgers, dank zij hun grondige vak kennis, er in geslaagd zijn de onderneming tot steeds grooteren bloei te brengen. Met het voort schrijden, der techniek, heeft ook deze fabriek ver andering na verandering ondergaan, de productie kon voortdurend worden opgevoerd en vandaag aan den dag staat er een up to date bedrijf, in staat om aan den meest verfijnden smaak te voldoen De groote kracht van deze fabriek is, dat het ge- heele fabrikatieproces in eigen bedrijf verloopt. In de groote opslagplaatsen wordt de Holland- sche- en de, direct uit verschillende werelddeelen, geïmporteerde wol ondergebracht. De scheerwol voor de fabricage van sajetten- en wollengarens, de blootwol voor die der dekens. De fabricage van sajettengarens enz. omvat: het sorteeren, wasschen, kammen, spinnen, twijnen, verven en het verpakken. Was vroeger de fabri cage van zwarte en blauwe sajetten de hoofdzaak, thans worden ook wollengarens in den meest uitgebreiden zin vervaardigd, welke speciaal ge schikt zijn voor het breien van mode- en sport artikelen, in een groote verscheidenheid van kleuren, kwaliteiten en effekten. Tevens legt de fabriek zich toe op het spinnen van machine-breigarens en weefgarens tot No. 60- metrisch. De dekenfabricage omvathet sorteeren, wasschen, verven, spinnen, weven, vollen, ruwen, blueken, strijken en afwerken. Het eindproduct de echte zuiver wollen „Leidsche Deken" is be kend om haar soepelheid, zachtheid en wolligheid. Marmer- en Medaillondekens worden in een groote verscheidenheid van dessins, kleuren en Eér der fabrieken te Leiden kwaliteiten vervaardigd, terwyl thans ook de effen dekens in Pastel-tinten meer en meer ge vraagd worden. In 1915 viel de fabriek de buitengewone eer ten deel H.M. de Koningin voor een bezoek te mogen ontvangen, waarby de Koningin zich persoonlijk kon overtuigen van den aanmaak van ga rens en dekens voor leger en marine. Deze hooge belangstelling was alleszins gerechtvaardigd, im mers een onderneming als deze, die eenige oud- vaderlandsche bedrijven uitoefent en daarmede den alouden roem van het Nederlandsche product in het algemeen en het Leidsche in het bijzonder, hooghoudt, strekt ons land tot eer. Daarbij komt dan nog de groote taak ten aanzien van de volkswelvaart, welke dit bloeiend bedrijf vervult door het verschaffen van arbeid aan zoo- velen, onder gunstige omstandigheden. De huidige directie mag met voldoening consta-! teeren, dat het aanvankelyk teere plantje is ge groeid tot een fiere boom die heerlijke vruchten! draagt en voor de toekomst vèèl belooft. Uit den aard der zaak is de beschrijving in menig opzicht onvolledig, doch dat kan moeilijk anders, waar de feiten van meer algemeene beteekenis zoo danig zijn samengeweven met den ontwikkelings gang van dit bedrijf, dat slechts een algemeen overzicht in dit korte bestek mogelijk is. ^^JjEDEPONEERD

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 28