Rechtsche troepen dringen door in Catalonie D E V E O MAANDAG 28 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 ED, SCHAEPMANt.00 RONDBLIK Goering in Weenen Hermann Goering heeft, als leider van het Dui'sche economische vierjarenplan, zijn intree gedaan in de Oostenrijksche hoofd stad, om daar de eerste van de vijf groote programredevoeringen te houden, waarmee hij zijn deel hoopt te leveren in de stembus campagne van 10 April aanstaande. De Weensche bevolking, jarenlang geteisterd door den geesel der werkloosheid, wist reeds van tevoren dat de nieuwe maarschalk van het Derde Rijk naar de Donaustad was ge komen, om daar het uitzicht op nieuw werk en nieuwe welvaart aan te kondigen. Geen wonder, dat de duizenden samenstroomden, om naar zijn zeer uitvoerige rede te luiste ren. Ongeveer twee en een half uur had de spreker het oor der massa, welke ongetwij feld met voldoening heeft vernomen, welke grootsche dingen er op 't programma staan. Oostenrijk zal worden ingeschakeld in het Duitsche vierjarenplan, zie daar de samen vatting van het economisch betoog, en deze inschakeling van het Oostenrijksche arbeids leven in het kader van Groot-Duitschland zal moeten geschieden door de Oostenrijk sche krachten zelf, zij het ook met hulp en steun uit Berlijn. Ook dit zal de Weensche arbeiders prettig in de ooren hebben geklon ken. De vraag, op welke manier de centrale regeering' dit alles zal moeten op touw zet ten en financieren, dus bekommering om de technische problemen, die aan de uitvoering vast zitten, zal niet zoo spoedig bij hen op komen. In dit opzicht werkt de suggestie door van alles wat het nationaal-socialisme in Duitschland reeds heeft ondernomen tot een goed einde heeft kunnen brengen. Dat Oostenrijk niet door de „Pruisen" zal worden overloopen, doch zelf de handen uit de mouw zal mogen steken, zelf zijn strijd zal mogen strijden, is voor hen een goed ding. De nazi-regeering geeft hiermee blijk ervan, dat zij de psyche van Hitiers Heimat- genooten goed verstaat, en zooveel mogelijk wenscht te ontzien. Wie niet zullen lachen, dat zijn de Joden. Goering heeft er een slag naar geslagen hun tegenwoordigheid in Weenen op rond 300.000 geschat. Daardoor is Weenen nog nauwelijks 'n Duitsche stad, heeft de spreker geconstateerd, en hij heeft daar de bekende, ruwe uitspraak aan vast geknoopt: „Juden, 'raus!" De reeds voorziene anti-Joodsche actie, die zich reeds aanvankelijk in enkele erger lijke excessen heeft geuit, zal dus binnen kort volop beginnen. De wortels van tallooze levens zullen worden bloot gelegd, hoeveel gezinnen zullen opnieuw voor de verstrooiing en de ballingschap staan? Bevreemding heeft gewekt, hoe vlug kar dinaal Innitzer erbij is geweest, om zich met de nieuwe meesters te verzoenen. Eer tijds meende men in dezen prelaat altijd een trouwe steun van Dollfuss en Schusch- nigg te mogen zien. Bij allerlei officieele gelegenheden toonde hij zich vooraan; thans blijkt hij op eenmaal een Anschluss- man, die bereid is gouwleider Bürckel het werk der stembus-propaganda aanzienlijk te helpen verlichten. Gisteren heeft het Oos tenrijksche episcopaat van alle Roomsche kansels een verklaring doen aflezen, waar in de geloovigen werden opgewekt, voor de aaneensluiting met Duitschland te stemmen. Hebben de Oostenrijksche bisschoppen dan geheel en al den kerkstrijd in Duitschland vergeten, of verwierven zij achter de scher men nieuwe zekerheden voor hun positie? Wij weten het niet en moeten afwachten, doch vermoedelijk zal in breeden kring ln het buitenland deze bisschopsdeclaratie be vreemding, zoo niet iets dat sterk op erger nis gelijkt, hebben gewekt. De Spaansche burgeroorlog Republikeinen kunnen zich niet handhaven Zal Pietro aftreden /OLGENS het communiqué van Sala- manca heeft de nationalistische voorhoede, die langs den straatweg van Saragossa naar Lerida oprukt, Zondag namiddag de grens van Catalonië over schreden. Zij bevindt zich thans op 17 kilometer afstand van Lerida, een van de belangrijkste steden van Catalonië. Tal van stadjes en dorpen in Opper- Aragon zijn in de laatste 24 uur door de nationalisten veroverd o.a. Sarinena (ten Z.O. van Huesca) en Fraga (aan de Catalaansche grens). De stad Barbastro die halverwege Huesca en Lerida ligt, is door de reipublikeinen zoo goed als ont ruimd. In het Noorden van Aragon, ten Oosten van Huesca, hebben de nationalisten vol gens „United Press" eveneens belangrijke successen behaald. Het nationalistische oorlogscommuniqué meldt, dat de witten ten Westen van Barba stro twintig dorpen veroverden en over de rivier, die links van de stad loopt, getrok ken zijn. Het ten Z.-W. van Barbastro gele gen stadje Pertusa is eveneens bezet. In dezen sector werden S00 republikeinen go- vangen genomen. Voorts verneemt Havas uit Burgos, dat een andere nationalistische colonne 10 km gevorderd is op den weg, die van Saragossa naar de Fransche grens voert Wat Barcelona meldt De communique's van Barcelona maken nog geen melding van de jongste der witten en bevestigen slechts de oor logsberichten, die gisteren door Salamanca verspreid werden. United Press verneemt echter uit Barcelona, dat men van het roode hoofdkwartier te Lerida bericht ontvangen heeft, dat „de republikeinen bij de Catalaan sche grens een laatsten wanhopigcn tegen stand bieden. De nationalisten dreigen alle regeeringstroepen in het Ebrodal te omsin gelen Men vreest, dat de witten voornemens zijn, de electrische centrale ten Z.O. van Fraga te bemachtigen, die een groot ge deelte van Catalonië van stroom voorziet". Radio-Barcelona meldt, dat zes drie-moto- rige Savoia-bommenwerpers de stad Reus (bij Tarragona) gebombardeerd hebben. Ver scheiden gebouwen werden beschadigd; zes inwoners zijn gedood en vijftien gewond. Ook een aantal dorpen in de omgeving is door deze vliegtuigen onder vuur genomen. Aan 't Estremadura-front hebben de repu blikeinen in den sector van Talavera vier dorpen bezet. Zij zouden tal van nationa listen gevangengenomen hebben. Reactie in Catalonië ln Catalonië hebben de tegenslagen der republikeinen een heftige reactie ontketend, welke zich o.a. uit in een campagne tegen Prieto, den republikeinschen. minister van Oorlog. Vooral de communisten, die meer dan andere partijen van geen wijken willen weten en den strijd tot het laatste willen voortzetten, eischen, dat deze minister zal aftreden. Naar verluidt, zouden ook de so cialistische premier Negrin en eeriige andere leden van het kabinet er op aangedrongen hebben, dat Prieto ontslag neemt. Antifascistische vrouwen- en meisjesver- eenigingen hebben een oproep tot de bevol king gericht, waarin zij eischen, dat alle mannen zonder uitzondering naar het front gezonden worden, om „de roode troepen tegen te houden, die laf genoeg zijn om voor de Mooren op de vlucht te gaan. Vrouwen en kinderen zullen toonen, dat zij in staat zijn het werk der mannen over te nemen". LAK- EN VERFFABRIEK6N] ZWOLLE - DEN HAA6- EINDHOVEN j Dertien schepen zitten in het ijs 800 mcnschcnlevens in gevaar Zeven Russische koopvaardijschepen en zes ijsbrekers met meer dan 800 mannen, rouwen en kinderen aan boord, bevinden zich, volgens „Aftenposten", in gevaar ten Noorden van Siberië. De schepen zijn alle in het ijs vastgeraakt. Zij waren in den vorigen zomer en herfst vertrokken om do. mogelijkheid te demonstreeren van Archan gel naar de uiterste Oostpunt van Siberië te varen. „Aftenposten" meldt, dat al deze schepen hulp noodig hebben, maar dat van verschil lende hunner geen antwoord per radio kon porden verkregen. Jouhaux eischt valuta-controle Hij dreigt met algemeene staking De secretaris-generaal der C, G. T., Jou haux, heeft in een rede te Caen (Fr.) aan gedrongen op een actieve politiek, zoowel op financieel als op buitenlands oh terrein. Hij zeide gekant te zijn tegen financieele lapmiddelen en drong aan op een controle zoowel op de valuta als op het credietwezen. alsmede op nationalisatie der trusts. Voorts zeide Jouhaux: „De arbeiders klasse zal, om het dreigende binnen!andsche fascisme den weg te versperren, zich niet bepalen tot een „Staking met gekruiste ar men", maar zal zoo noodig overgaan tot een algemeene staking. Zonder intusschen het denkbeeld eener nationale eenheid prijs te geven, dat verwezenlijkt moet worden in een geest van gelijkheid voor allen en socia le rechtvaardigheid". Wat de buitenlandsche politiek betreft «verklaarde Jouhaux vast te houden aan de collectieve veiligheid. Hij betoogde de noodzakelijkheid, geen soldaten, doch wape nen ter beschikking van het Spaansche volk te stellen, daar, zoo zeide hij, in Spanje de wereldvrede op het spel staat. STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Deveo-Depöt Fa. C. Roosen Zn. EiSU'ïÏÏ'S?! Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN OORT, te Baarn. Goerings program voor Oostenrijk Weenen wordt belangrijk voor de export ,De Joden moeten uit Veldmaarschalk Hermann Goe ring heeft Zaterdagavond in een Weensch stadion een program-rede ge houden voor een schare van 20.000 luisteraars. Spreker zeide o.a. ervoor te zullen zorgen, dat de Oostenrijkers zelf met uiterste krachtsinspanning het Oos tenrijksche bedrijfsleven weer in orde zullen brengen. Duitschland zal slechts in zoover helpen, dat de centrale leiding ook hier de richtlijnen zal verschaffen. Ook in Oostenrijk zal het vierjarenplan worden ten uitvoer gelegd. Teneinde het bedrijfsleven in Oostenrijk hulp te bieden, is o.m. gedacht aan den bouw van kazernes en vliegvelden. Dat zal duizenden arbeiders werk geven. Er zullen groote electriciteits- werken worden ingericht. De Donau zal worden gereguleerd, de schatten van den Oostenrijkschen bodem geëxploiteerd. Er zullen' koper, lood. grafiet, mangaan en an dere ertsen Morden ontgonnen. Ook de productie van petroleum in de buurt van Weenen zal worden vergroot. De chemische industrie zal tot ontwikkeling worden gebracht. Er zullen autowegen Morden aangelegd ter lengte van 1100 K.M. terwijl over den Donau verscheidene bruggen zullen worden geslagen. Voor den landbouw zal kunstmest worden geleverd. De voor heit rijk geldende loonovereenkomsten zullen in Oostenrijk worden ingevoerd. Weenen is wegens de nabijheid van den Balkan van het hoogste gewicht voor den Duitsohen export. Het rijk zal den uitvoer handel bevorderen. Daardoor is evenwel een grondige wijziging der oeconomische ver houdingen te Weenen vereischt. Het gevaar van de internationaliseering beteekent niets anders dan dat het bedrijfs leven de speelhal is geworden, vooral van de Joodsohe speculatie. Dat geldt in het bijzon der voor de Oostenrijksche banken en ver zekeringsmaatschappijen waar volgens Goe ring iedere belangrijke functie door Joden wordt bezet. De stad Weenen heeft nauwelijks nog het recht zic.h een Duitsche stad te noemen, zoo lang 300.000 Joden in deze stad M'onen. De Joden moeten er uit, maar dat moet niet beteekenen, dat men ze door verkeerd in grijpen'of domme maatregelen er uit moet zetten. Dat zal heel systematisch welover wogen .en zonder gevoel van haat geschieden Goering bestreed vervolgens de bewering dat het nationaal-socialisme de religie of de Kerk in Oostenrijk zou willen vernietigen. Het wil slechts, aldus Goering, dat hier een duidelijke scheiding wordt gemaakt. Tenslotte zeide Goering. dat het legitimis- me eens en voorgoed voorbij is. Wie thans nog spreekt van onafhankelijkheid van Oos tenrijk hitst op gewetenlooze wijze. Laat ons thans, aldus spr. het verleden vergeten en den weg vrij maken voor een vrij Oostenrijk in het Duitsche rijk. Niemand kan ons scheiden, niemand kan ons dreigen. Op 10 April roepen wij en geheel Duitsch land zal antwoorden. De Duitsche socialisten in Tsjechoslowakije Geen samengaan met Henlein Het congres van de Duitsch sociaal-demo cratische partij in Sudeten-Duitschland, de eenige Duitsche partij, die zich nog niet bij Henlein heeft aangesloten, heeft besloten, de besprekingen met de regeering voort te zetten en nog niet over te gaan tot benoe ming, van een opvolger voor den afgetreden ministér van Volksgezondheid Czech, door i zij in het ministerie was vertegenwoor digd. Zij spreekt zich echter tevens uit voor handhaving der tegenwoordige grenzen en van de democratische grondwet. De voorzitter J a k s c h heeft de punten van het program uiteengezet, op grond waar de onderhandelingen met de regeering voortgezet zullen worden; van het verloop daarvan zal de definitieve houding der partij afnangen. Dat program heeft behalve op de handha ving der grenzen en de grondwet, betrek king op de volgende punten: afwijzing van de totalitaire plannen der Sudeten-Duit- schers en van de gelijkschakeling met Hen- leins partij. Schuschnigg voor den rechter? Volgens Havas zou Goering te Weenen in zijn groote programrede een toespeling hebben gemaakt op de door Schusch- i g g geproclameerde volksstemming en hem beschuldigd hebben van verkiezings bedrog. G o e r in g zou hieraan hebben toege voegd, dat dit bedrog aan den rechter ter vonnissing zal worden voorgelgd. CHIMPANSEE ONTSNAPT UIT DIERGAARDE Dolle jacht, die eindigde in een schietpartij De aap tenslotte neergelegd De 14-jarige chimpansee Mickey, die in den Liverpoolsohen dierentuin thuis behoor de, en reeds enkele malen had weten uit te breken, is dezer dagen opnieuw voor de ver lokking dor vrijheid bezweken, en er van door gegaan. Ditmaal echter heeft hij zijn avonturen met den dood moeten bekoopen. Er zat nl. een leelijke kaait aan Mickey's ontsnappingen; hij gedroeg zich als een wildeman. Zoo had hij in Mei in de vreug- cve om zijn vrijheid een leeuwentemmer in de diergaarde neergeslagen, een circus directeur gebeten, nog een man tegen den grond geslagen, een wegwerker met schop en al van den weg gesmeten, enz. Erkend moet echter worden, dat hij bij die gelegen heid ook voor zachtere gevoelens toeganke lijk bleek; een dame, die hem herkende en bij zijn naam noemde, kreeg een hartelijken kus. Ook was hij niet van speelschheid ont bloot, want hij ontdekte ergens een pot verf en begon toen een hek te schilderen. Mis schien was het ook wel speelschheid, welke hem er toe bracht, de politieagenten, die jacht op hem maakten, van hun stok te be- rooven. Thans heeft hij het echter te bont ge maakt Hij brak een ijzeren staaf van circa 3 c.M. in doorsnee van zijn kooi door en liep den tuin door naar het huis van den direc teur, waar hij de deur forceerde, naar bin nen ging en de vrouw van den directeur op den grond wierp. Toen ging hij weer naar buiten en ae vrouw van den directeur maakte alarm en liep hem na, toen sloeg Mickey haar op een grasperk tegen den grond, waarbij haar enikel verzwikte. Ook haar man, die inmiddels was komen toeloo- pen, werd gewond in een poging om het beest vast te grijpen. Gewapende oppassers liepen hem na en schoten op hem, toen hij den tuin wilde verlaten, maar, hoewel hij gewond M'as, wist hij op straat te komen en drong hij door op de speelplaats vap een school, waar vijftig jongens gymnastiekles kregen. Dadelijk pakte de aap een van de jongens beet. De gymnastiekleeraar sprong voor zijn leerling in de bres en werd dade lijk aangevallen. Mickey smeet hem zoo hard tegen den grond, dat hij bewusteloos bleef liggen. Toen hij bijkwam, stond de chimpansee nog in zijn buurt, maar hij slaagde er in veilig het schoolgebouw te be reiken. De jongen, dien Mickey het eerst op de speelplaats had aangegrepen, had een paar leelijke beeten in een arm en een been en moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. Er waren nog meer schooljongens gewond, maar dat was gekomen in hun ge drang om zich in het schoolgebouw in vei ligheid te stellen. Mickey klom nu op een dak, waar hij door politieagenten en 't personeel van den dieren tuin werd belegerd. Men besloot toen hem dood te schieten. De belegeraars losten der tien sohoten, totdat een schot van een ma joor van een anti-luohtvaartbataljon een einde aan zijn leven maakte. Clouston terug op Croydon Clouston en Ricketts zijn Zaterdagmiddag op Croydon gedaald. Den afstand van Gravesend via Blenheim naar Croydon hebben afgelegd in tien da gen, 21 uur en 21 minuten. Zij hebben hier mede de eerste vlucht EngelandNieuw- ZeelandEngeland volbracht en verder het record EngelandAustralië retour en Jean Battens record Port DarwinEngeland ge slagen. Zij maakten hun vluchten met denzelfden Havilland-Comet-eendekker waarmede Char les Scot en wijlen Campbell Black de race EngelandAustralië in 1934 gewonnen hebhen. Scheepsmysterie in Mexicaansche wateren EeD krankzinnige aan boord? De scheepvaart-autoriteiten te Los Ange les hebben een vreemd telegram ontvangen van den marconist van een schip, dat zich op het oogenblik in de Mexicaansche wat.e- op duizend mijl afstand van Los Ange- Men oordeelf unaniem: „Conserven „BLOM subliem" les bevindt. Het luidt als volgt: „Kapitein vermoedelijk krankzinnig, stop, vreten spoedig een doode aan boord, stop, willen federale regeering bewijs leveren van on wettige visscherij voor Peru en Ecuador, stop, Jayncs, marconist. Hierna heeft men niets meer vernomen. Het schip waarvan liet telegram is verzon den heet de „Sea Tarn". De bemanning be staat uit elf koppen; de kapitein is 30 jaar oud en heet Raymond Dragich. UIT OOST-IND1E Een windhoos boven Bandoeng Donderdagmiddag 17 Maart omstreeks vier uur heeft zich boven het centrum van Bandoeng in de omgeving van den Aloon» Aloon een windhoos ontlast Op het groote plein achter de regentswoning, waar de Vereeniging van Oostersche Radio-luis teraars haar gebouw en zenders heeft is een der beide radiomasten, die ongeveer twintig meter hoog zijn en van bamboe zija opgetrokken, omgewaaid en op een Inland- sche meisjesschool terecht gekomen. Van dit gebouw werd een gedeelte van het dak vrij ernstig beschadigd. Door dit ongeluk zal de V.O.R.L. voorloopig haar uitzendingen moeten staken. Ook de regentswoning had van de wind- hoos te lijden doordat verscheidene honder den pannen van het gebouw werden gerukt. Tal vaoj woningen in den omtrek liepen schaae op door het afwaaien van dakpan nen, het wegrukken van zinken platen en het omwaaien van boomen, die als lucifeis afknapten Door krankzinnige doodgeslagen GAROET, 26 Maart. (Aneta). Een patient in het provinciaal ziekenhuis te Garoet is door een krankzinnige met een gasp ij p doodgeslagen. Het slachtoffer, de heer A. C. R. W., was geboren te Makassar en gepen- sionneerd stationschef. Kort geleden ves tigde hij zich wegens gezondheidsredenen te Garoet. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. MALANG. 26 Maart, (Aneta). Gistermid dag heeft in Zuid-Malang een ernstige wind hoos gewoed. Hierbij is een kind gedood en' zijn twee volwassenen gewond. De schade, aan woonhuizen en aanplantingen toege bracht, is groot. Het verkeer tusschen Malang en Blitar was drie uur volledig gestremd. „Grazige Weiden" Naar aanleiding van het nogal geruchtma kend verbod van Aliens burgemeester vani het vertoonen van de film „Grazige Weiden", schrijft N. in „De Magistratuur", het orgaan van de Antirevolutionaire gemeentebestuur ders een artikel, waarin de bevoegdheid van den burgemeester een filmvoorstelling te ver bieden volkomen erkend wordt. De Rijkskeuring (die de film goedkeurde)' toetst de film, schrijft N. „aan de vraag, of haar inhoud als zoodanig in strijd is met de openbare orde (b.v. aanspoort tot wetsover treding, dienstweigering e.d.), onverschillig waar ze vertoond wordt, terwijl voor den Burgemeester de taak is gereserveerd na te gaan, of een film, die de Rijkskeuring in het algemeen wel toelaatbaar acht, in verband met de plaatselijke omstandigheden gevaar voor de locale openbare orde zou kunnen op leveren". „Maar", gaat hij verder „de Burgemeester moet (om een verbod te kunnen uitvaardi gen) beducht zijn voor plaatselijke verstoring der orde als gevolg van het vertoonen der film. Op welke gronden die vrees steunt, doet niets ter zake. Het feit, dat hij beducht is, is reeds voldoende om in het oog der wet het verbod te rechtvaardigen. En ten overvloede willen wij hieraan nog toevoegen, dat een dergelijke beduchtheid ons ten aanzien van bedoelde film allerminst onredelijk voor komt". Critiek over de gronden „kan echter den Burgemeester syberisch koud laten, mits hij maar overtuigd is door het verbod de open bare orde ter plaatse te dienen. En wanneer eventueel wegens opzettelijk niet voldoen aan het burgemeesterlijk verbod strafvervolging mocht worden ingesteld, zal de Rechter zich moeten onthouden van een beoordeeling van d" vraag, of er metterdaad termen voor het verbod aanwezig waren. Het beoordeelen daarvan ligt buiten de compe tentie van den Rechter. De Rechter heeft o.i, slechts de bevoegdheid na te gaan, of de Burgemeester bij he; uitvaardigen van zijn verbod gebleven is binnen de grens van zijn bevoegdheid krachten* art. 19 der Bioscoop wet. En indien dat oordeel gunstig uitvalt, is 's Burgemeester: verbod, ook al rust dit uit sluitend op zijn persoonlijke overtuiging zon der eenige verdere motiveering, volkomen wettig en overtreding van dit verbod straf baar overeenkomstig art. 184 Wetlh. v. Straf recht". (56 „Als ik zak, zal ik niet veel zin in Scheveningen hebben", vertelde Kobus. „Dan ga ik net zoo lief direct naar huis". „Onzin jongetjel Met mij naar Scheveningen is gezelliger dan zonder mij naar huis", antwoordde Willy. „Ik wil de zee zien!" Nou, dan wou Kobus natuurlijk ook de zee zien. Met denzelfden trein vertrokken ze. Willy kwam op die manier wel te vroeg, maar wat hinderde dat? Ze kon Ko nu vergezellen naar het examengebouw, hem zooveel mogelijk opvroolijken, want dat begrafenisgezicht van hem, was voor een examinator om flauw te vallen. Lang duurden de uren, eer ze zich melden durfde aan de groote villa in Zorgvlie.t. Ze zag er eigenlijk een beetje tegen op, bij zulke chique menschen op bezoek te moeten en zou voor de uitnoodiging stellig hebben bedankt, als ze niet op .deze wijze bi) Ko had kunnen zijn. 't Viel mee op huize „Mardojo". Er heerschte een prettige toon en het speet Willy bijna, dat ze geen gevolg kon geven aan de uitnoodiging, nog wat langer te blijven, 't Ging niet. Ze moest op tijd weer aan het examengebouw zijn. Ze kwam feitelijk al iets te laat, merkte ze. Ko liep al op straat, het was voorbij. „En?" „O, slecht. Voor taal heb ik beslist onvoldoende en daar mag je geen onvoldoende voor hebben, nou en voor rekenen ook en natuurkennis, o, dat heb ik vast verknoeid. Ik vergiste me zoo idioot met „Och jö, wat geeft dat. Als je voor taal toch onvoldoende hebt en als dat beslist niet mag, wat hindert dan de rest. Laten we hopen, dat je dan maar alles verprutst hebt. Je kunt beter met vlag en wimpel naar den kelder gaan. dan zoo op het kantje af". „Och jijl" „Nou?" „Net of het niet erg is, als je zakt". „Welnee, jö. Als het nou regende en we konden niet naar Scheveningen, dèt zou erg zijn. Willen we maar direct gaan? Ze sturen je puntenlijstje wel thuis. Al die tweeën en drieën zie je altijd nog vroeg genoeg". „Laten we maar liever terug loopen. Ik zal zóó wel naar binnen moeten". „Heb je alleen examen gedaan?" „Welneel" „Waar zijn dan de anderen?" ,,'k Weet niet". „Met niemand aangepapt?" „Och nee, allemaal vreemden." „Jij bent er toch eentje. Ik heb wel met allemaal vreemden aan tafel gezeten, allemaal op dat eene meisje na dan. Nou. leuk zeg! Dan hoor je nog eens wat anders dan bij vader en moeder thuis." „Laten we nou teruggaan, zeg!" Willy zweeg in vredesnaam maar. Je kon toch niets aan snijden, waar de jongen in beet. Dat zou een gezellige boel worden, als hij werkelijk gezakt was. Propvol werd de wacht kamer. Alle andere candidaten hadden familieleden bij zich en praatten druk. Kobus alleen zweeg. Groote druppels pa relden op zijn voorhoofd. Zenuwachtig trok zijn mond. Toch maar goed dat ze gekomen was. Als zoo'n jongen heelemaal alleen was, maakte het nog ongelukkiger indruk. Het belletje! Nummer één! „Welk nummer heb jij?" „Zes." Nummer één kwam terug: gezakt. Toch lachte hij. Wat zou nummer zes doen, als eenzelfde lot hem trof? Misschien wel huilen. Willy begon zich onbehaaglijk te voelen. Was het maar voorbij. Nummer twee zakte ook. Nummer drie slaagde. Vier en vijf zakten. „Uw verloofde is erg zenuwachtig, hè", zei het meisje van nummer zeven, toen Kobus naar binnen was. „Ja", antwoordde Willy zonder na te denken. Zelf rilde ze ondanks de Augustusdag, was duizelig, onpasselijk. Zoo was ze bij een examen nog nooit geweest, noch wanneer ze iemand afhaalde, noch wanneer het haarzelf betrof. O, als „Geslaagdl" „Jongen!" „Ja. geslaagd, niet te gelooven, nog een pluim gehad ook, meid, ik ik zou wel op m'n kop willen loopen, zoo blij ben ik. Kom mee. gauw naar het telegraafkantoor." Zijn arm om haar schouders voerde hij haar mee naar buiten, gaf op zoo'n luidruchtige wijze uiting aan zijn vreugde, .lat Willy het noodig vond, hem in het heden terug te brengen. „Zeg, de menschen kijken naar je. 'k Heb je ook trouwens nog niet eens gefeliciteerd. Van harte, hoor!" Ze drukte hem de hand. Nu was tenminste die zware arm van haar schouder af. Ko vertelde maar. Achteraf was het toch eigenlijk zoo moeilijk niet geweest en d e examinators beste lui, hoor! Niks geen getreiter of gezeur „Zoo, nou een half dozijn telegrammen verzenden." „Aan wie allemaal?" „Aan vader en moeder, aan de cursus, aan mijn baas, aan; Koos „Dat zijn er al vier. Moet Stientje er ook geen?" ,,'k Weet niet eens, waar ze op het oogenblik uithangt. Ze zal morgen wel op de krant afvliegen. Nee, later» we er liever een aan jouw vader en moeder sturen." „Wees wijzer.Je vader holt zóó bij ons binnen, als hij de blijde tijding heeft." „Doet er niet toe. 'k Stuur er tóch een. Een telegrammetje meer of minder komt er niet op aan. Een bonk geld qa ik ver dienen, nu ik dat pampierke heb." Zoo werden er vijf telegrammen verzonden. „Nou zien, dat we wat eten krijgen. Ik rammel gewoon? jij niet?" „Welnee, Maar jij hebt ook maanden lang honger geleden." „Nou. maanden, ja, de laatste weken heb ik niet veel naar binnen gekregen, dat is waar. Maar die schade haal >'k wel weer in. Waar zullen we heengaan?" „Ik weet in Scheveningen een aardig dingetje, waar het om deze tijd wel niet zoo druk zal zijn." „Vooruit dan. Zoek maar wat goeds." Hij heeft bepaald nog nooit in een restaurant geg en, dacht Willy, toen ze zag hoe onhandig hij met de spijs!' irt manoeuvreerde en ze hoorde, hoe hij den kellner met „meneer" aansprak. Ze moest denken aan de keeren, dat ze met Hans gegeten had. Hans! Niet aan denken. Ze was nu met Ko. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2