JHetuor iCriitsdje (ümtrnut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Wijziging van de Omzetbelasting De Tuinbouw met de rug tegen de muur gftomumentsprtjg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. No. 6351 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 24 MAART 1938 18e Jaargang abti£rtcntitprij?ttt: Van 1 tot 5 regelsK17'/i Elke regel meer - 032'li Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureat» wordt berekend <110 Geldigheidsduur wordt met vijf jaar verlengd Wetsontwerp bij Staten-G ener aal ingediend Aantal verbeteringen voorgesteld er Bij de Staten-Generaal is ingediend jk een wetsontwerp tot herziening van de ie omzetbclastingwet 1933. Voorgesteld wordt o.m. de geldigheidsduur van de jj! wet te verlengen van 1 Januari 1939 tot !n 1 Januari 1944, omdat de opbrengst van deze belasting nog niet kan worden ge- at mist. Tegelijk worden een aantal wijzl- gingen voorgesteld, waardoor onvol- maaktheden in de thans bestaande regeling worden weggenomen. De voor- 5- gestelde wijzigingen zullen, naar de MI 'S nister meent, een bate voor 's rijks e* schatkist afwerpen van eenige millioe- 'C nen guldens per jaar. In 'de toelichting op het wetsontwerp h' merkt de Minister op, dat hij niet voorbij- ziet de zware lasten, welke deze heffing in 1 het bijzonder op het bedrijfsleven legt. De eischen van een goed financieel beleid slui- 3 ten het prijsgeven van deze voor 's Rijks schatkist belangrijke bate voorshands uit. Uit de in het ontwerp van wet voorziene wijzigingen zelf blijkt, welke beweegrede- j- nen een rol hebben gespeeld bij het indie- nén van dit wetsontwerp. n Wat betreft het opleveren van goederen !n roerenden staat wordt opgemerkt, dat ',r thans wel een belastbare levering aan- wezig is, indien degene, die het werk op- re levert, mede de stof voor het tot stand bren- gen van het werk heeft verschaft. Geen be- lasting kan daarentegen worden geheven indien de opdrachtgever de stof heeft ver schaft, en degene, die het werk tot stand brengt, alleen arbeid verricht. Het ligt voor de hand, dat belanghebbenden onder deze omstandigheden er licht de voorkeur aan I geven laatstbedoelde handelwijze te volgen. Naast schade voor de schatkist beteekent dit bevoordeeling van bepaalde vormen van bedrijfsuitoefening boven andere. Bovenstaande overwegingen hebben er toe geleid in het ontwenp met leve ring krachtens overeenkomst van koop en verkoop gelijk te stellen elke opleve- ring van een werk in roerenden staat, zulks onverschillig of bij die gelegen- heid goederen in eigendom worden over gedragen of niet, Uitzondering lijdt die bepaling enkel ïn T gevallen, waarin de opdrachtgever zelf als I fabrikant van het werk moet worden aan- I gemerkt. e' De berekeningsmaatstaf If In art. 7bis. 2e lid is de maatstaf bepaald waarnaar de belasting moet worden be- rekend, n.l. de bedongen of onder normale omstandigheden te bedingen aannemings- L prijs, waarbij in beide gevallen wordt uitge- gaan van een aanneming, waarbij de op- drachtgever geen stof aan den aannemer Verstrekt. In gevallen echter, waarin de op- drachtgever wel stof heeft verstrekt, zal, ten einde dubbele belastingheffing te voorko- men, op de aldus berekende belasting, de belasting waarvan aannemelijk is dat zij reeds over die stof is voldaan, in mindering worden gebracht. Blijkens het voorgestelde art. 3 zal het be schikken over roerende goederen ten behoe- 9 Ve van een onroerend goed, waarvan zij deel l gaan uitmaken, met levering krachtens overeenkomst van koop en verkoop worde» gelijkgesteld, t Belastbaarheid van het eigen gebruik ,1 Een belangrijke wijziging van de be- staande regeling is de uitbreiding van >i de belastbaarheid .van het eigen ge bruik, Tot dusver bleef het beschikken over in eigen bedrijf voortgebrachte, vervaardig de of bewerkte goederen (zooals bijv. zelf vervaardigde machines, meubelen, papier, drukwerk enz.) ten behoeve van het bedrijf zelf onbelast. Uiteraard versterkt dit de prikkel om zelf in alles te voorzien en beteekent be- voordeeling van 't kleinbedrijf boven groo- te ondernemingen. Belangrijke baten gaan aldus ten onrechte aan 's rijks schatkist Voorbij. Bovendien komt het voor, dat fabrikanten hun producten niet verkoopen doch, den eigendom er van behoudend, ze verhuren of in anderen vorm aan derden het genot daar van verschaffen. Blijkens art II in het nieuw voorgestel de art. 3. Ie lid. letter e zal voortaan alle gebruik van zelf vervaardigde, voortge brachte of bewerkte goederen ten behoeve van het fabrikantsbedrijf of ten behoeve van andere bedrijven van den fabrikant wordeij belast. Bij verhuring van goederen zal één maal belasting worden geheven over dc verkoopwaarde der goederen. Teneinde het bezwaar van het ontgaan .van belasting door de oprichting van afzon derlijke verkoop-mijen op te heffen, is in een art. 4 bis het bedrijf van een handelaar dat t.o.v. het bedrijf van den fabrikant of van de bedrijven van de fabrikanten, van wie de handelaar zijn goederen, middelhjk of onmiddellijk, in hoofdzaak betrekt, niet als onafhankelijk en wezenlijk zelfstandig kan worden beschouwd, voor de toepassing .van de wet en de daarop gegronde bepalin gen tot fabrikant gestempeld. In het ontwerD is voorts een wijziging opgenomen, welke in hoofdzaak strekt om den binnenlandschen producent voor de heffing van de belasting niet te doen ach terstaan bij den buitenlandschen producent. Vrijstellingen vervallen De thans bestaande mogebjkheid om aan handelaren, die bijkomstig fabrikant zijn. vrijstelling van omzetbelasting te verleenoh wegens de aan particulieren afgeleverde goederen, heeft in de practijk tot verschil lende moeilijkheden aanleiding gegeven. Deze vrijstellingen komen te vervallen. Al z;jn hieraan practische bezwaren ver bonden, deze zijn bij de nieuw voorgestelde wijze van heffing geringer dan bij hand having van het stelsel van heffing bij wijze van aanslag het geval zou zijn. Andere wijze van belastingheffing Het ontwerp voorziet verder in de wen- schelijkheid om, zoowel in het belang van de belastingschuldigen, met name in dat van de kleinere fabrikanten, als in het be lang van de belastingadministratie, de thans in vele gevallen plaats hebbende be lastingheffing door middel van aansla gen, waarbij min of meer belangrijke be dragen achteraf nog met groote moeite moe ten worden betaald of met dwang moeten worden ingevorderd, te vervangen door een wijze van heffing, waarbij de belasting bij. thans niet lang na de belastbare levering, in den regel door middel van plakzegels, moet worden voldaan. Maatregelen tegen oneerlijke concurrentie Bij herhaling hebben den minister uit het bedrijfsleven klachten bereikt, dat het verhaal van omzetbelasting op de verbrui kers in vele gevallen wordt bemoeilijkt, doordat bepaalde fabrikanten en handela ren in hun aankondigingen en aanbiedin gen ten verkoop te kennen geven, de om zetbelasting niet in rekening te brengen. In het nieuw voorgestelde artikel 31bis wordt met geldboete strafbaar gesteld de fabrikant of handelaar die aan belasting onderworpen goederen ten verkoop aan kondigt of schriftelijk ten verkoop aanbiedt op een wijze geschikt om bij het publiek of. bij dengene tot wien de aankondiging of het verbod is gericht, den indruk te vesti gen, dat ter zake van levering of invoer van die goederen geheven of te heffen om zetbelasting of bijzonder invoerrecht niet, of niet geheel, te zijnen laste zal wordeu gebracht. Tenslotte zij medegedeeld, dat overweging van de ipositie van de gas- en electriciteits- bedrijven met betrekking tot de heffing van de omzetbelasting den Minister niet aan leiding heeft gegeven op dit punt eenige wettelijke voorziening voor te stellen. Ge zien de omstandigheid, dat voor die bedrij ven, met toepassing van artikel 4 der wet, een bevredigende regeling is getroffen, waaromtrent aan den Minister geen ern stige bezwaren zijn gebleken, bestaat daar toe geen grond. Conflict in de Sigarenindustrie Staking bij een zevental firma's Ingaande n April as. In aansluiting aan de voorloopige be sprekingen van j.L Zaterdag, hebben de hoofdbesturen der vier wcrkliedenorga- nisaties in de sigarenindustrie gister in hun bijeenkomst eenparig besloten tot het proclameeren eener 11 April a.s. ingaande werkstaking bij de firma's: „Karei I" te Eindhoven en Reusel; „Ve- lasqnes" te Meerveldhoven en Reusel; „Schlmmelpenninck" te Wageningen; „La Bolsa" te Kampen; „Dejaco'' te Cu- lemborg; Bijdendijk en Ten Hove te Deventer en Lokin en Weisz te Amster dam. Dezer dagen zal met de personeelen dier firma's worden vergaderd, teneinde stakingslijsten te teekenen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is voornemens in een der volgende afleverin gen van het maandschrift een overzicht te publiceeren van uur- en weekloonen, ver diend door ongeveer 12.000 arbeiders in de sigarenindustrie over een werkweek in No vember 1937. Aangaande een belangrijke groep, de zgn. opdekkers kan thans reeds worden mede gedeeld, dat het gemiddeld uurinkomen van 3.215 opdekkers (meerderjarige mannen; van gewone sigaren 44,2 ets. bedroeg, het week inkomen f 20.79. Bij deze beide bedra gen is geen rekening gehouden met den eventueel ontvangen kindertoeslag. Met in begrip van den kindertoeslag bedroeg het weekinkomen f 20,94. Overigens loopen de loonen streeksgewijze uiteraard min of meer uiteen. Te Amster dam bedroeg bijv. het gemiddeld uur-inko men 47,8 ets., te Eindhoven 44,4 ets., in de groep Boxmeer, Meerveldhoven, Zeelst 36,— ets. De opdekkers (1.332 meerderjarige men nen) van zgn. kleine sigaartjes verdienen gemiddeld 38,9 ets. per uur en f 18,36 per week (inclusief kindertoeslag f 19,49) ter wijl de opdekkers van senoritas (een groep van 104 meerderjarige mannen) gemiddeld 34,5 ets per uur en f 16,15 per week ver dienden (met inbegrip van kindertoeslag t 16,24). De doop van Prinses Beatrix Op 12 Mei in de Groote Kerlc te Den Haag De doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal ge schieden in de Groote Kerk te 's Gravenhage op Donder dag 12 Mei. Er is nog geen uitnoodiging gericht tot den predikant, die de doopplechtigheid zal verrichten. HET SUDETEN-DUITSCHE FRONT OPNIEUW VERSTERKT Chr. Socialen uit de Tsjechische regeering De concentratie der Duitsche politieke krachten in Tsjechoslowakije heeft nog steeds voortgang, in dien zin dat de Sude- ten-Duitsche partij van H e n 1 e i n meer en meer het verzamelpunt gaat vormen. Thans heeft de Duitsche Christelijk-Sociale partij zich uit de Tsjechoslowaaksche re geering teruggetrokken en zich eveneens met Henlein solidair verklaard. Zijn partij heeft nu reeds 55 afgevaardigden. De vertegenwoordiger der Christelijk- socialen in de regeering, minister S a j i oe k zal vandaag zijn ontslag indienen. De president van de republiek heeft gis teren het ontslag van minister Spina, den afgetreden vertegenwoordiger in de regeering van de Duitsche plattelanders, aanvaard. DE DUITSCHE VRIJHEIDS PARTIJ OPGESPOORD Zes-en-veertig personen in arrest De geheime Duitsche staatspolitie is er in geslaagd de z.g. Duitsche Vrijheidspartij op te sporen, welke per radio anti-natio- naal-socialistische mededeelingen uitzond en pamfletten verspreidde. Zes-en-veertig personen, mannen en vrouwen, zijn ge arresteerd. Volgens een inlichting uit be trouwbare bron zullen zij voor de volks rechtbank moeten verschijnen. Tot de gearresteerden behooren twee uit gevers, een vroegere afgevaardigde van 'en Rijksdag en eenige burgerambtenaren, die beschuldigd worden van hoogverraad en ter dood kunnen worden veroordeeld. De Regeerings- Jubileumfilm De opnamen beginnen 19 April a.s. Samenstelling van het scenario Naar wij vernemen wordt op 19 April a.s. begonnen met de opnamen van de regeeringsjubileum-film ..Veertig jaren'". Bij de samenstelling van het scenario heeft men zich allereerst voor oogen gesteld dat het nationale leven over de Regeerings- periode van Koningin Wilhelmina meest worden voorgesteld. Dit nationale leven is belichaamd in de geschiedenis en weder waardigheden van twee families, een Am- sterdamsche leeraarsfamilie en een Bra- bantsche familie van zakenlieden. De hoofd personen van beide huisgezinnen zijn in het jaar waarin de film aanvangt, dus in dertig jaren oud. Langs de ontwikkelingsgang der beide stammen wordt dan het leven van Neder land uitgebeeld tot den dag van heden. In de film wordt ook een ruime plaats aan de overzeesche gewesten ingeruimd. De oplossing is gevonden door een huwel'jk tusschen een vrouwelijke telg van de Am- sterdamsche familie en de jonge Brabant sche zakenman, gesproten uit het andere ge slacht. Deze zoon vertrekt naar Ned.-Indië om daar, als zakenman, een taak te ver richten, welke ook ampele gelegenheid biedt de wording van het moderne Indische leven op de film te volgen. Hij voert voor de uit oefening van die taak talrijke gesprekken met ambtenaren en autoriteiten. Hij maakt reizen door Java en Sumatra en men be grijpt, dat die reizen een kijkje zullen geven op de schoonheid van de .gordel van sma ragd", tevens op het grootsche werk. dcmr Nederland in Indië tot stand gebracht, de voorbeeldige uitwerking van de „koloniale taak". DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN De nieuwe aardappelen zijn er. Aan de groenten- en fruitveiling te Naaldwijk den de kweekers V. Kuyvenhoven èn C. L. Veenman Woensdag dit product aan. Er werd tot 46 cent per kilo voor betaald. In taaie volharding tegen de moeite strijdend Het stelsel van minimum-prijzen moet blijven Jaarvergadering van het Centraal Bureau der Veilingen Onder voorzitterschap van den heer F. V. V a 1 s t a r heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland vandaag te Rotterdam zijn algemeene jaar vergadering gehouden. In zijn openingsrede verklaarde de heer Valstar, dat het afgeloopen jaar den tuin bouw niet de opleving heeft gebracht, waarop werd gehoopt. Met het dalen van den politieleen barometer daalde ook de opgaande conjunctuur andermaal tot hot nulpunt. De staatkundige onzekerheid m de wereld heeft in den loop van 1937 de economisch eenigszins gunstiger wordende toestand ernstig geschaad. De tuinbouw staat nog met den rug tegen den muur en moet de slagen op vangen, die op hem neerkomen. De toestand van den tuinbouw is nog hoogst ernstig. Financieel is hij uitge put, de laatste reserves zijn verbruikt. Maar de geestkracht, de vaste wil om vol te houden is nog ongebroken. Het stemt tot dankbaarheid, dat de re geering door haar steunverleening zoo krachtdadig wil medewerken om het tuin bouwbedrijf in stand te houden. Met die hulp hopen wij ons door de moeilijkheden heen te slaan. Van groot belang hierbij is het jongste initiatief der regeering betreffende verla ging van de vaste lasten. Het buitenland blijft voortgaan met zijn agrarische autarkie. Het afgeloopen jaar bracht nieuwe exportbelcmemringen in verscheidene landen. Vooral bij den export naar Duitsch- land nemen de moeilijkheden toe. De minder gunstige clearingpositie is een dreigend verschijnsel voor den tuin- bouwuitvoer in verband met de toch al reeds veel te geringe betalings- contingenten voor onze artikelen. De steeds voortschrijdende centralisatie bij den import in Duitschland in ver band met de marktvoorziening maakt een ordening van onzen export naar Duitschland dringend noodzakelijk De exporteurs staan op het stand punt, dat ordening voor den export van tuinbouwproducten niet aan te be velen is. Doch de exporteurs moeten zich realiseeren, dat vrijheid in het veilingsverkoopsysteem alleen maar zin heeft, als er in werkelijkheid han delsvrijheid is en geen betalingsmoei lijkheden rnlmte bieden voor hande lingen, die de belangen van den tuin bouw ernstig schaden. Ook voor de toekomst moet de tuinbouw naar ordening in het bedrijf blijven streven. Dit is ook de beste waarborg, dat Staatsbemoeiing het bedrijfsleven niet steeds verder in haar greep neemt. In dit opzicht kan de tuinbouw met trots op het afgeloopen jaar terugzien. Meer en meer verovert het Nederland- sche fruit de binnenlandsche markt Als verdere lichtpunten voor de verbe tering van den afzet van fruit in het eigen land noemde spr. de controle op den aan voer ter veiling en de breede cultuur-tech nische voorlichting, die bij de kweekers steeds meer een open oor vindt. De doelstelling van een te voeren prijs politiek moet zijn: voor den tuinder lage, doch loonende prijzen. Niet alleen met een goed maar ook me» een zoo goedkoop mogelijk product moet de concurrentiestrijd op de buitenlandsche markten worden ge voerd. Daarom moeten de productiekosten terug naar een peil dat weer mogelijkheden geeft Thans kan de steun in den vorm van een toeslag eu langs den weg der minimumprijzen nog niet worden gemist, maar de tuinbouw mag de oogen niet sluiten voor de gevaren, die in die maatregelen, naarmate zij langer duren, schuilen. De tuinder zal de eigen ver antwoordelijkheid voor zijn bedrijf weer moeten dragen. Onze organisatie aldus spr. moet daarom ook bereid zijn iederen maatregel te steunen, die het ytelen voor den steun" tegen gaat. Voor de naaste toekomst zal vooral het vraagstuk van de prijzen en de minimumprijzen onze aandacht in toenemende mate blijven vragen. Als straks siteun zou ophouden moet een minimumprijs blijven en moet de moge lijkheid aanwezig zijn dat een landelijk gel dende minimumprijs in stan-d kan worden gehouden. Voor den tuinbouw zijn de vooruitzichten dit oogstjaar weinig hoopvol. Alle moeilijk heden die zich in de laatste jaren hebben opgestapeld zijn gebleven. Er komen er veel eer steeds nieuwe bij. De voorzitter wekte daarom op tot volhou den in den moeilijken strijd voor de belan gen van den tuinbouw. In taaie volharding moeten wij de orugunst der tijden het hoofd blijven 'bieden. Twee torpedoboot jagers besteld Eij de Rotterdamsche Droogdok Mij. De Rotterdamsche Droogdok Mij. heeft opdracht ontvangen voor den bouw van 2 torpedobootjagers voor de Nederlandsche marine. De lengte van de torpedobootjagers 'zal 106 meter bedragen, de breedte 10.5 meter. De vaartuigen meten elk 1600 ton. De snel- zal c.a 36 mijl zijn. Elke jager wordt bewapend met vijf ka nonnen van 12 c.M., 4 mitrailleurs van 40 m.M.. twee dubbel-mitrailelurs van 12.7 m.M. acht lanceerbiiizen, twee dieptebom-wer pers. Elk vaartuig krijgt een watervliegtuig aan boord en wel een Fokker C 11 W. De bemannine van elk schip zal uit onge veer 145 koppen bestaan. Over twee jaar moeten de schepen klaar zijn. De Oosten rij ksche gezant De gewezen Oostenrijksche gezant in Den Haag, de heer Alexich, is dezer dagen, na o.m. een bezoek aan Berlijn te hebben ge bracht, in Den Haag teruggekomen. Naar verluidt, zal hij zijn diplomatieke loopbaan thans in Duitschen dienst voortzetten. Bin nenkort zal hij ons land weer verlaten, om naar Ween en en naar Berlijn te gaan in afwachting van nadere instructies. ONGURE INDIVIDUEN GEARRESTEERD Het was de gemeentepolitie te O s s ter oore gekomen, dat daar een onguur individu verblijf hield, dat. onder belofte van snoep goed en geld kleine kinderen meelokte na3i de Ossche heide. Daar de beschrijvingen van den onverlaat zeer vaag waren, werd hei onderzoek ten zeerste bemoeilijkt. Gister middag echter kreeg men door de aamvijziin gen van een 10-jarig meisje meer houvasi en ging men tot de arrestatie over van den 25-jar gen M. V. Hoewel deze ten stelligste ontkende, werd hij op het politiebureau ingesloten. Des avonds is hij hier met twee van de kinderen geconfronteerd, met het gevolg, dat hij een volledige bekentenis aflegde. Geheimzinnige opgravingen te Alfen Is er sprake van lijkschennis In verband met de geheimzinnige opgra vingen, welke Vrijdag jl. op last en onder toezicht van de justitie, alsmede van den politiedeskundige, Dr Hulst, op de R.K. be graafplaats aan de Paradijslaan te Alfen a. d. R ij n zijn verricht, hebben de laatste dagen de zonderlingste geruchten de ronde gedaan. Zooals het meer gaat in een geval als dit, waarbij door de autoriteiten de grootste stil zwijgendheid wordt in acht genomen, hoort men de meest fantastische verhalen en dat men daarbij niet terugschrikt voor 1 ernstige als ongemotiveerde verdachtmakin gen, heeft stellig menigeen kunnen cons ia- teeren. Hoewel in het belang van het justi tieel onderzoek, dat voorloopig nog wel niet zal zijn geëindigd, geen uitvoe rige mededeelingen kunnen worden ge daan, mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat de opgravingen mede ten doel hadden na te gaan in hoeverre de, der justitie ter oore gekomen ge ruchten inzake het schudden van lijken op de R.K. begraafplaats binnen den daarvoor in de Begrafeniswet vastge- stelden termijn, op waarheid berusten. Van het resultaat van dit onderzoek zal het naar wij meenen mede afhangen, of ter staving van by de justitie gerezen verdenkingen jegens een of meerdere zich thans in arrest bevindende perso nen, van wie men vermoedt, dat zij zich aan lijkschennis hebben schuldig ge maakt, voldoende bewijsmateriaal kan worden bijeengebracht om tot een ver volging voor deze verdachten te kunnen overgaan. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Prinses Beatrix zal op Donderdag 12 Mei in Den Haag in de Groote Kerk ge-n doopt worden. Te Rotterdam is heden de vergadering van het Centraal Bureau der Tuinbouw-! veilingen in Nederland gehouden. De beschikking betreffende de verbouw; van consumptie-aardappelen, oogst 1938, zal binnenkort afkomen. Ingediend is een wetsontwerp tot her-* ziening van de omzetbelasting. Tegen 11 April a.s. dreigt er een con« flict in de sigarenindustrie. De leden der Duitsche Vrijheidspartij zijn door de Gestapo opgespoord en ge- vangen gezet. De rechtsche troepen in Aragon zijrt de Ebro overgetrokken. De Duitsche Chr. Soc. Partij heeft zicK bij Henlein aangesloten. FABRIEK SNEEK (Fr.) Schoonmaaktijd Alle stoomen is nog geen „PalthennI Bi| lange na nietl „Palthen".. dat is al het extra- vakkundige werk en al de extra-zorg, diq alleen een groote fabriek als.Palthe aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van verschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimpvrija behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. Kortom„Palthen" dat is het oerdegelijke werk van PALTHE. Neer* lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Zuster Boonstra vertrekt binnenkort Haar opvolgster benoemd Naar wij vernemen zal zuster Trijntje Boonstra, de verpleegster van Prinses Beatrix, binnenkort het Paleis Soestdijk verlaten. In haar plaats zal voorloopig als verpleegster optreden Jkvr. S. C« F e i t h te Hilversum. Zuster Feith is 26 jaar oud en. een doch ter van Jhr. H. Feith en Jkvr. A. Feith— Kretschmar van Veen. Haar moeder, doch* ter van den vroegeren directeur-generaal van de Spoorwegen, is ook een Hilversum- sche en heeft haar jeugd doorgebracht op het bulten Anna's Hoeve, da t eenige jaren geleden, na den dood van den heer Kretschmar in het bezit van de gemeente Hilversum is gekomen. De benoemde, die tijdens een verblijf vafl haar ouders te Groningen aldaar is geboren, is leerlinge geweest van de Godelindeschool, een particuliere inrichting voor lager en: U.L.O. aan de Mozartlaan te Hilversum. Op haar 18de jaar verliet zij deze school efl wijdde zich aan het beroep van verpleeg ster. Zij werd als leerlinge geplaatst in het kinderziekenhuis te Utrecht en werkte on der leiding van Prof. Haberschmidt en den: directeur Dr. Carstens, later in de zieken verpleging aan de Prinsengracht te Am sterdam en daarna aan de Emmakliniek in. Den Haag, onder Dr. De Groot, waar zij nog werkzaam is. Zuster Feith, die Prinses Juliana nimmer heeft ontmoet, vertoefde gisterenavond nog in Den Haag, waar zij juist Dinsdag haar diploma vaar kraamverpleging heeft ver worven. Zij is reeds in het bezit van hel diploma ziekenverpleging. De „Nieuw Amsterdam" Vanavond weer binnen De „Nieuw-Amsterdam", die aanvanke lijk vanmorgen te 7 uur weer te Hoek van Holland werd verwacht, na het houden \an zijn technischen proeftocht, heeft eenige vertraging ondervonden door mist. Gister avond lag het schip nog ter hoogte van Ply mouth. liet wordt thans hedenavond te Rotterdam terugverwacht. Dr. a NANNING'. IKINADRUPPELS Hei aangewezen middel bij' BLOEDARMOEOE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST «aa. Men lette op den naam^Or. H. Nanningbulten op de roode doos en op de flacon. - Pri|» f 130 Or. H. MAHWIWC» ffaim Qy. AY. OW BAAC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1