Wesfm's MÊsm DE VOORZITTER VERMAANT STEMMERIK s. C° de voo\jfe! WOENSDAG 23 MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het gezicht op de in aanbouw zijnde nieuwe Rotter damsche beurs aan den Coolsingel, dat men gezien uit de van Oldenbarneveltstraat, den laatsten tijd heeft. De beursbengel van 't complex is bijna gereed. Manschappen van de lichting 198Udie deelnemen aan de herhalinasoef'eninaen van 't le en 5e. reaiment veldartillerie Ontwerpteekening voor het postkantoor met flats, te bouwen op den hoek Dordtsche laanDordtsche straatweg te Rotterdam-Zuidvolgens plannen van architect W. ten Bosch. De beren-babies, welke in Januari j.l. in den Haagschen dierentuin werden geboren, maaictt gisteren in het voorjaarszonnetje voor het eerst kennis met de buitenwereld. 1813 - De wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring - 1938 N.V. Delftsche Stoom wasscherij v.h. A. VAN OSSELEN Oostsingel 151—152, DELFT, Tel. No. 160 'raagt Uw winkelier G OUDSIROOP ONGEVALLEN £3 IN ZIEKTEN [Si ttHEUMMjll p; m MM WAAROM 0IENSTB00EVERZEKERIN6 EN WELKE 0IENSTB0DEVERZEKERIN6? Vraagt ona eens inlichtingen,onze inspecteurs zullen U die gaarne en zonder enige verplichtina- Uwer zijds verstrekken. N.V. Alg. Verz. Maatschappij „DE PHILANTHROOP" opger in 1885 te BOLSWARD Hoofdkantoor Boomjes 8c, K'dam DEPlIlUNTIIPOPt JNederlandsche Spoorwegen Prof. Dr. Ir. J. G-ouririaan tot directeur benoemd g5 In de gister te Utrecht gehouden 20 buitengewone algemeene vergadering 78 van aandeelhouders der N V. Neder- landsohe Spoorwegen werd in de plaats ke van wijlen den heer Ir. E. C W. van v Dijk mot ingang van 1 Juni 1938 tot 1 directeur benoemd de heer Prof Dr. Ir. 8°ll J. Goudriaan. thans onder-directeur N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Lichte daling 3 in Januari i de ontvangsten In Januari 1938 bedroegen de ontvang sten der Ned. Spoorwegen in totaal 8.016 607.— (v. j. f 8.311.778.—). Een achteruitgang dus van 3 ton. Men houde er evenwel rekening mee dat vorig jaar een deel van de feesten in de Residentie ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana, in Januari viel. Eerste Kamer-camera Parlementaire zelfcorrectie Met 42 tegen 4 (die van de N.S.B-ers) heeft gisteravond de Eerste Kamer de begrooting van Sociale Zaken aangeno men. Zooals men weet, was reeds op 4 Maart j.l. op verzoek van de nat.-soc. over deze begrooting gestemd, maar toen bleek het vereischte aantal leden niet aanwezig, zoodat herstemming noo- dig was. Aan deze herstemming nu is een be langwekkende gebeurtenis voorafgegaan. De voorzitter der Eerste Kamer, de krasse baron de Vos van Steen- wijk, heeft gebruik gemaakt van zijn reoht, om zijn gehoor naar aanleiding van de mislukte stemming van 4 Maart een en ander onder het oog te brengen. Hij sprak daarbij als volgt: „Een nieuwe stemming is noodig over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofd stuk XI der Rijksbegrooting voor 1938. Een en andermaal heb ik van deze plaats er bij de leden op aangedrongen de vergade ringen van den aanvang tot het einde bij te wonen. Van zoodanigen aandrang zal ik mij ver der onthouden. Er komt een oogenblik, waarop men moet weten af te laten. Ik bepaal er mij toe vast te stellen, dat op 4 Maart 1.1. bij de toen vóór half zes in den namiddag ge houden stemming niet minder dan 70 pet der leden n fwezig was. Mocht 't absen teïsme hieraan te wijten zijn, dat, met het oog op werkzaamheden elders, voor ver schillende leden onze vergaderin gen allengs 16 "n te lang durig zijn gewor den, mede als gevolg van de zich steeds meer uitbreidende taak van den wetgever dan moet hier op tweeërlei wijze zijn te bereiken. Vooreerst zou aan allerlei zaken, die toch waarlijk niet verdienen in een Senhat ^^\MSTERDAMC2£ ■■A» 1690 a WAJ LEVERT LEVERT. IS GOED onderwerp van discussie uit te maken, geen plaats meer in onze, laatstelijk menig werf al te zeer uitgesponnen, Voorloopige Verslagen ik denk daarbij o.a, aan hei Verslag betreffende Hoofdstuk VI der Rijks begrooting 1938 behooren te worden in geruimd. Bij de mondelinge behandeling van de betrokken wetsontwerpen zouden zij dan immers, als niet schriftelijk voorbereid, on besproken blijven. Ten tweede zou veelal gevoeglijk een kleiner aantal leden aan het debat heb ben deel te hemen, met inperking wijders van hun redevoeringen. Zoowel de schriftelijke als de mondelinge gedachtenwisselingen zouden, wel verre van door een en ander te lijden, ongetwijfeld er bij winnen. Wellicht is hier een taak weggelegd voor de fractie-voorzitters en zouden zij te dezen nuttig werk kunnen verrichten. Daartoe ook doe ik op hen een beroep". Belangwekkend zijn deze woorden van den voorzitter. Geheel onverwacht komen zij niet. Reeds meermalen hebben wij in deze kolommen erop gewezen, dat de be raadslagingen in de Eerste Kamer een om vang aannemen, die meermalen omgekeerd evenredig is aan de onderwerpen en dan spreken we, als we dit zeggen, nog niet eens kwaad van deze onderwerpen. Zij zouden veeleer goed tot hun recht komen als hun beteekenis in een kort. krachtig woord werd aangestipt met aanwijzing van de plaatsen, die verbetering behoeven. De sohuld'gen zitten in verschillende frac ties. Daarom ook is het juist, dat de ver manende voorzitter zijn betoog zoo algemeen mogelijk hield. Wel echter is het merkwaardig we wezen er al eerder op dat van de moge lijkheid om te spreken en veel te spreken niet het minst gebruik wordt gemaakt door aanhangers van een partij, die sinds lang op afschaffing van de Eerste Kamer heeft aangedrongen. Ordening, ook in eigen kring, en nic-t slechts als programpunt, is geboden Over het afwezig-zijn van een groot aan tal leden tijdens de behandeling van be paalde onderwerpen hebben we het onze reeds gezegd, toen we de zitting van 4 Maart, welke zoo jammerlijk eindigde, in deze kolommen versloegen. De bezwaren tegen dit afwezig-zijn handhaven we na 't kloeke woord van den voorzitter te sterker. In de presidentieele rede worden twee wegen aan gewezen, teneinde uit de impasse te Te- raken. Een derde bestaat hierin, dat men, tenzij in eigen kring nu eenmaal geen ge schikte krachten te vinden zijn. voor het hooge college bedankt, zoo men de vergade ringen niet dan onvoldoende kan bijwonen. En een partij, welke geen geschikte perso nen herbergt, trachte door scholing dezen toestand te verbeteren. We zeggen dit en we juichen het woord van den voorzitter toe. omdat zoodoende versterking van het parlementaire stelsel Het is geen teeken van zwakheid, wanneer fouten eerlijk onder het oog worden gezien en naar genezing ge streefd. Ons parlement heeft gelukkig teveel op zijn creditzijde staan, dan dat het zich over eenige Wild West-critiek van nationaal-socialisten dadelijk zou moeten bekommeren. Misschien is men van meening, dat aan de rel van de N.S.B-ers op 4 Maart door 't presidentieele woord te veel aandacht wordt geschonken. Veeleer echter mag in ge- moede worden verwacht, dat des voorzitters vermaan iets ten goede zal uitrichten. Een oude kwestie Het inperken van de parlementaire dis cussies is overigens geen kwestie van louter recenten datum. Het betreft ook niet uit sluitend de bevoegdheid van den voorzitter. Wel kan aan dezen meer macht worden ge geven en zoodoende het euvel tegengegaan. Zoo is in de zitting van 1875—76 getracht, in het reglement van orde van de Tweede Kamer een bepaling t.e doen opnemen, dat de voorzitter bevoegd was. het debat te sluiten, als hij de zaak voldoende toege licht achtte. Dit voorstel werd evenwel in getrokken. Een voorganger in het vermanen had de heer De Vos van Steenwijk bv. in mr D u 11 e r t. die. toen hij in de zitting 1875-76 't voorzitterschap aanvaardde, zeide dat volgens hem veel vrucht mocht worden verwacht van zelfbeperking der leden in 't spreken en van het niet-herhalen van het geen reeds was gezegd. In de zitting van gisteravond zijn nog de voorzitters en ondervoorzitters van de afdee- lingen gekozen, namelijk afdeeling I resp. de heeren De Zeeuw en Janssen, afd. II resp. de heeren Van den Bergh en De Jong, af deeling TIT de heeren Vorrink en Kranen burg, afd. IV de heeren Van Sasse van IJsselt en De Vlugt en afd. V de heeren Van Lanschot en Van Asch van Wijck. Protesteerende opticiens Tegen beperking van het refractioneeren In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht Is een protestver gadering gehouden van opticiens uit het ge- hcele land tegen het ingediende wetsont werp tot beperking van het refractioneeren. Met algemeene stemmen werd een reso lutie aangenomen, waarin de Minister van Sociale Zaken verzocht wordt het wetsont werp in te trekken, resp. worden de Kamer leden verzocht ernstig rekening te willen houden met het historisch gegroeide reent van den opticien om de refractie door m'd del va: meetinstrumenten nauwkeurig vast te stellen. Voorts besloot de vergadering tot oprich ting van den Alg. Ned Bond van Opticiens, welke organisatie zich voorstelt de belangen van de opticiens in zoo ruim mogelijke mate te behartigen. Bijna alle aanwezigen traden onmiddellijk als lid toe. Het secretariaat is gevestigd bij M. NorL Zusterhuis 6. Gorkum. INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT LAAN VAN MEERDERVOORT 66 DEN HAAG EIGEN ZAAK SOERABAIA GEMBLONGAN. 20 cent per half pond Praline-eitjes Zangvogel-eitjes Conserf net-eitjes 15 ceni per 1'/2 ons Vogelnestjes Nougat-eitjes Advocaat-eitjes Paaschcroquets Fond. Paaschmandjes Door een auto gegrepen Tragisch ongeluk te Sittard Gistermiddag is in het ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" te Sittard de machinist P. Engels uit Susteren. die Zon dagavond op den weg van Roosteren naai Susteren door een auto werd aangereden overleden. E. reed dien avond per rijwiel in 'de rich ting Susteren. toen hij van voren gegrepen werd door een auto van H. uit Grave. Met een schede!basisifractuur en andere ern stige verwondingen werd hij opgenomen en nadat dr Mostard de eerste hulp had ver leend werd het slachtoffer in bewustelonzen toestand naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Tragisch is dat Engels die machinist br de Nederl. Spoorwegen is, slechts goed twee weken te Susteren gestationneerd was Hij was ruim 40 jaar oud en laat een we duwe met zeven kinderen achter. De fa milie was tevoren te Eindhoven woonacli tig, ROFFELR1JMEN - EEN KENAU Wanneer je nu de kranten leest Behoef je niet te vragen Of Neerland voor zijn vrijheid ook Een offer bij wil dragen. Eén vrouw doet een spontane daad, Geeft grif een gulle gave En met de leuze: ,jNéderland Wordt nóóit een volk van slaven" Breekt er een stroom van giften los Die stuk voor stuk getuigen Van onze wil, voor een tyran Nóóit onze nek te buigen. Eén Kenau Simons Hasselaar (Wie weet hoe'n simpel vrouwtje!) Springt in de bres, en onze moed Krijgt het gewenschte douwt je: Er treedt een korps van eerste klas Vrijwilligers naar voren! Zoolang er nog één Kenau leeft Is Neerland niet verloren! Eén vrouw komt met één kloek gebaall Den laffen vent beschamen Die zelfs het grofste machtsmisbruik Flikflooiend durft beamen Op hoop dat hij den vijand straks Zal welkom mogen heeten, Om aan de disch van den despoot Zijn korpus vet te eten. Eén vrouw deed een spontane daad; Ik hoop het te beleven Dat duizend lui met kapitaal Een klinkend antwoord (Nadruk verboden) De marechaussee en de plaatselijke niks en gemeenteveldwachter stelden het nader onderzoek in De auto werd voorloopig in beslag genomen. Scheepsbotsing op de Theems De „Kota Nopan" beschadigd Nabij Gravesend is gisteravond het motorschip „Kota Nopan" van de Rotter- damsche Lloyd in botsing gekomen me" het Engelsche stoomschip ..Regfos", dat ter hoogte van Northfleet lag geankerd. De „Kota Nopan" liep schade aan stuurboord zijde van den boeg op en wierp het anker uit nabij Tilbury. De burgemeester van Staphorst Ontslag aangevraagd Wij vernemen, dat de burgemeester van Staphorst, de heer A. H. J. v. W ij n g aa r d e n, ontslag nit zijn func tie heeft gevraagd. De heer Van Wijngaarden werd 1 Augus tus 1860 te Beverwijk geboren. Hij was eerst werkzaam op de secretarie der gemeen to Zeist. Daarna was hij gemeente-secretaris van Werkhoven-Odijk tot 1 Maart 1903. Van af dien datum is hij hurgemeester van Stap horst. Hij is de oudste burgemeester der provincie Overijssel in jaren. De heer Van, Wijngaarden, die in Staphorst blijft woneiu is Ridder in de Orde van Oranje Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5