- MAANDAG ax MAART 1938 He* DERDE BLAD PAG. 9 "'Het dagelijksch leven wli "der hoofdstad ■•ent '°oi Gunstige cijfers, uitgezonderd vooral ia*i Kerkei-jk bevestigde huwelijken, echtscheidingen en werkloosheid [(Van onzen Amsterdamsdhen redacteur); 'aaj Elk jaar, tegen den nazomer, verschijnt 't f* ^jaarverslag" van Amsterdam, een dik boek Ma waarin een stortvloed van bijzonderheden >ing pmtrent alle mogelijke gebeurtenissen, toc- 1 1; standen, verhoudingen enz. van de hoofd- vu! siad 011 haar bevolking wordt geleid in de bedding van drie k vierhonderd kolommen Ler. druks, keurig gerangschikt. I-Ict is een la- I wine van cijfers, die op den lezer aankomt, waarvan in vele gevallen derhalve slechts ambtshalve in bijzonderheden kennis zal I .worden genomen. Het is het jaaroverzicht, dat B. en W. krachtens de Gemeentewet over den toe- /V.N, stand van Amsterdam hebben uit te bren- 01 gen. ■lint Dezer dagen is de voorlooper van dit lijvige boekdeel uitgekomen in den vorm eerier publicatie van het Gemeentelijk Eu- p reau van Statistiek. Met vermijding van tor .vermoeiende cijferreeksen willen wij uit dit di interessante overzicht het een en ander lde» piededeelen, Weersgesteldheid Wü beginnen dan met een ipraatje over 't weer. Weinig zonneschijn hebben de Am sterdammers in 1937 genoten, slechts 1318 ,a uur en wij hebben het nog getroffen, want 'dfl elders in het land heeft men zich nog min- m der in het zonnetje gekoesterd. Veel regen dei hebben we nochtans niet gehad, wel in het g* eerste kwartaal. Het was een bewolkt jaar v* met weinig onweer, en nogal wat sneeuw, niet bijzonder warm cn ook niet bijzonder koud, behoudens dan gedurende enkelo korte perioden. Bevolking viuj d' Op Nieuwjaarsdag telde de bevolking J1"*! 1783.351, op Oudejaarsdag 788.375 zielen, 5021 d7inwoners dus meer. Het geboortecijfer was 14.5 per 1000 inwoners of totaal 11.395, iels di lager dan het vorig jaar. Ilct sterftecijfer •h"1 .was iets hooger, in bet geheel 6S93 personen. De verhuiswagen kwam wat minder tal rijk voor de deur dan in 1936, toen 50.482 gezinnen naar een andere woning trokken. an< In 1937 was het aantal 47048, toch nog „ruim .voldoende", Van de 7125 bruidsparen zocht slecht 31 pet de kerkelijke hmvelijkswijding. Ongunstig teeken des tijds, hetwelk nog ge- verergert als men er op let, dat 764 echt- ■d« scheidingen plaats vonden. Of krachti ger bescherming van huwelijk en gezin ook noodig ia! De gezondheidstoestand der bevolking vjj. bleef goed. J Verkeer Zeescheepvaart, Rijnvaart, het ludhtver- keer, vreemdelingenbezoek waren alle druk- lm- ker dan in 1936, hetgeen dus wijst op eco nomische opleving. Ook de hoogcre cijfers van de posterijen en de betrokken gemeente- hiJ bedrijven (telefoon, girokantoor, tram) spre- rw ken hiervan, Het aantal verkeersongevallen, dat ru sterk vermeerderde, drijft als een som- bere wolk boven deze grootere welvaart. In totaal waren de cijfers voor 1937 8830 tegen 8300 in 1936, dus 530 of 6.4 pet meer. Het aantal ernstige ongevallen steeg van 1156 in 1936 tot 1308 in 1937, dus 13.1 pet hooger. Het aantal dooden rI* bleef nagenoeg gelijk: 55 (56), tril Economische toestand In aansluiting od de gegeven mededeelin- gen omtrent het drukkere verkeer kan wor- den opgemerkt, dat het verbruik van elec- trlciteit, gas en water is toegenomen, vooral f" het stroomverbruik. D* E^Vi E> O Buikgordels, soepef én gemakkelijk Goed waschbaar Alleen«verkoop» iS&v Wcster-Apotheek 5^ #««oS D eVeO-DepÖt mne,,UTe"ioon18SS7035 Fa. C. Roosen Zn. Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN OORT, te Baarn. Goed voorbeeld doet goed volgen Weer twee bijdragen voor 's lands defensie ,.Bewaert uwe Unie wel" Het verheugt den minister van Defensie te kunnen mededeelen, dat hij wederom twee bijdragen als be wijzen van daadwerkelijke belang stelling in 's lands defensie heeft mogen ontvangen. Bij het ontvangen bedrag, groot 10, was een schrijven gevoegd van den volgenden inhoud. „Hedenavond las ik in de dag bladen een bericht betreffende een vrijwillige gift van een Ne derlandsche vrouw voor verster king van de grensbewaking. Gaarne wil tk dit goede voor beeld volgen. Daar mijn jman- cieele omstandigheden een groote gift niet toelaten, hoop ik, dat het bijgesloten bedrag van 10 u als „geste" toch welkom zal zijn. God beware ons dierbaar vaderland. Wij willen Holland houden." Een werkende vrouw. Bij het ontvangen bedrag, groot 1500, was een schrijven gev i igd, luidende: „Diep getroffen door den ont stellenden loop der gebeurtenis sen in ons werelddeel en elder*, waar wapengeweld en onrec t onherstelbaar leed en verderf brengen, verzoek ik Uwe Excel lentie om deze bijdrage wel te willen aanvaarden en aan te wenden ter verdediging van ons luchtruim en onze grenzen, opdat ons kostbaar vaderlijk erfgoed ongerept bewaard blijve." „Ende wij segghen ulieden noch meer, jae segghen het soo luyde, dat wij wel begeerden dat het niet sy alleene, maar oock de ge- heele wereld hoorde: Onderhoudt uwe Unie wel. Be- waert uwe Unie wie. Doch siet neerstich toe, mijne heeren, dat ghij niet alleene met woorden of bij gheschrifte, maar oock met der zaeck ter executie pijlen ('t samen gecnoopt) ende gebonden (houdt)". Prins Willem, Apologie. „Deze woorden indachtig geef ik Uwe Excellentie eerbiedig in overweging om voor de verster king onzer weermacht een fonds te stichten, zoodat allen Neder landers de gelegenheid wordt geboden om hun groote er kentelijkheid en vaderlandsliefde te uiten." Dankbaar vaderlander. In aansluiting hierop kan worden medegedeeld, dat bij eenige vooraan staande ingezetenen van 's-Graven- hage de gedachte is opgekomen om in onderlinge samenwerking te trachten een landelijk comité samen te stellen, dat beoogt gelden bijeen te brengen, teneinde aan defensie een nationaal weerbaarheidsgeschenk te kunnen aanbieden. Deze actie is uiteraard de betref fende autoriteiten niet onwelgevallig. De gevolgen van het Mond- en Klauwzeer Uitgebreid onderzoek wordt ingesteld Geen uitbreiding van den tuinbouw Minister Steenberghe over het Landbouwcrisisfonds In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van liet Landbouwcrisisfonds voor 1938 deelt de Minister van Economische Zaken t.a.v. de gevolgen van het mond- en klauwzeer mede, dat door den ccntralen crisis-con- tröledicnst in overleg met den Veeartsenij- kundigen dienst een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld,, waarbij aan het aantal als melkvee onbruikbaar geworden runde ren bijzondere aandacht wordt besteed. De minister hoopt binnenkort, aan de hand van de resultaten van dit onderzoek, een' beslissing te nemen nopens de in verband daarmede te nemen maatregelen op het gebied van de teeltregeling. De minister merkt op, dat hij, gezien de gegevens waarover hij beschikt, den richt prijs van tarwe op 10 voldoende acht. Wat de roggeprijzen betreft, deelt de minister mede, dat daaraan voortdurend aandacht wordt geschonken. De aandacht moge er op worden geves tigd, dat ondanks de teruggang van het areaal in 1937 ten opzichte van 193(1, nog immer een belangrijke vergrooting van het tarweareaal vergeleken met de voor de sis gelegen jaren aanwezig is. Zoo beliep het areaal van 1937 nog ruim het dubbele van dat van 1930. De vraag omtrent een mengverbod boter en margarine is nog bij den minister in onderzoek. De aardappelregelingen Een verlaging van de heffingen op mar garine, vetten en oliën kon onder de hui dige omstandigheden niet worden over wogen. Naar aanleiding van het verzoek van eenjge leden deelt de minister mede, dat de nadeelige saldi der aardappelen- regelingen 1936 en 1937, die ten laste van het Landbouwcrisisfonds komen, ongeveer 2.600.000 bedragen. Voor 1938 wordt geraamd, dat de aardappelrege ling bij een teeltheffing van 50 per ha van het Landbouwcrisisfonds nog een offer zal vragen van 1.500.000. Onder deze omstandigheden merkt de minister op, dat hij het wenschelijk acht te trachten een beter evenwicht te verkrij gen tusschen de inkomsten en uitgaven dan tot dusver het geval was. Na bcstudee- ring van de voor- en nadeelen van e«en cn ander werd aan een verhooging der teelt heffing de voorkeur gegeven boven verla ging der denaturatievergoeding. Geen uitbreiding tuinbouw De minister is van meening, dat uitbrei ding van den tuinbouw onder de bestaan de omstandigheden niet kan worden toe gestaan. Het nog beschikbare areaal in de verschillende provinciën is tot nu toe vol doende gebleken om aan de aanvragen van de jonge tuinders, die daarvoor in aan king komen, te voldoen. Tot uitreiking van teeltvergunning voor vlas wordt niet over- HET MOOIE VOORJAAR Aan belastingen werd ruim f 16^5 millloen meer ingevorderd dan in 1936, Het aantal werkloozen bood in derl aanvang des jaars een gunstiger beeld (12 pet minder) dan bij 't einde (0.4 pet minder). Daardoor was het eind Decem ber ongeveer gelijk: 56.452 tegen 56.674 in 1936. Voor de jongeren is de toestand verhoudingsgewijs sterk verbeterd, nl, 30 pet lager dan eind 1936. Ruim f 9 millioen werd bij de spaarbank meer ingelegd dan terugbetaald. Het heaoek aan vermakelijkheden in den zin der wet bleef ongeveer gelijk. Alles samengenomen geeft tfo economi sche toestand een lichte verbetering te zien, terwijl overigens het beeld van het dage lijksch leven der hoofdstad goed, in menig opzicht zelfs uitmuntend is. uitgezonderd dan de cijfers over Kerkelijke huwelijksbe vestiging, de toegenomen echtscheidingen en de werkloosheid. Ook de „vermakelijk heden" spreken ontmoedigende taal, als men er op let, dat van de bijna 13 millioen be zoekers, ruim 9 millioen de bioscoop binnen stapten, Hoe druk 't op de Scheveningsche boule vard was Heen. nu heeft de meer dan drie eeuwen oude Enkhuizec het toch niet geraden en is de voor velen zoo betrouwbare bron een troebele ge bleken. Het weer is juist het tegenoverge stelde van wat de Almanak zegt, dat het zijn zou of misschien wel vol gens 307-jarige ervaring wezen moest. Maar dat komt meer voor. Zelfs De Bilt, dat zich met den naam Koninklijk mag tooien, heeft het wel X eens mis. X Voor spelde de Almanak koude, X regen. wind. storm, buiig, guur x regenachtig en pas voor 23 dezer: opklarend, zoo goed als de geheele maand is het stralend voorjaars- <a weer. Zoo stralend, dat de men- schen het strand gaan opzoeken X waar reeds een gezellige drukte V heerscht, en op gevaar af van een verkoudheid op te doen, want uit de zon en 's avonds kan het nog Maarts koud zijn. Men ziet de menschen in de bui tenwijken der steden en in de dor pen reeds zitten „braden" in de zon. De boomen staan in knop. de blaad jes komen hier en daar in hun jeugdige teerheid voor den dag. De voorjaarsbloemen bloeien volop. Hei eerste kievitsei is reeds gevonden, drie dagen voor normale tijd. In de weide dartelen dc lammeren en graast reeds jong vee en zelfs koeien ziet men hier en daar het vroegtijdig ontwikkelde gras met graagte con- sumeeren. Alles geeft den indruk alsof we zoo de zomer in zullen gaan. Maar eer het zoover is zullen we nog wel wat anders beleven. Het zou waarschijnlijk ook niet goed zijn. Zelfs nu geeft de bodem in veel gevallen reeds een beeld van schraalheid en zou een groeizaam voorjaarsregentje geen kwaad doen. DINSDAG 22 MAART OVUKSVM X. 1875 «n 415.5 M. AVRO-Ulti»^ dlnsr. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Piano en viool. 11.00 Huishoudelijke 9.platen. 1.00 aten. 2.45 Knii 5.00 V<x kinderen. 5.30 De Palladians. 6.30 Gram.muz. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansor- kest. 7.30 Engelsohe lee. 8.00 Belichten ANP. Mededeelineen. 8.15 Bonte Dinsdagavond- trein. 9.15 Gram.muziek. 9.45 Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Schaakles. 11.00 Be richten ANP. hierna: het AVRO-Dansork&st. 11.4012.00 Gram.muziek. HlLVItiKSOM II. 301.5 M. KRO-Fltsendln*. 8.009.15 en 10.05 Gram.muziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Orkest. (1.00—1.20 Gram.muziek.). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Melo- disten. solist en Gram.muziek. (Om 5.45 Fell- citatiebezock). 6.40 EsRerantoles. 7.00 Berich ten. 7.10 KRO-Orkest en solist. 7.35 Sport- praatje. 8.00 Berichten ANP en KRO-Mede- Radiotot... 4.20 Voor de vrouw. 4.50 Kwintet 5.20 Fluit 5.40 Orkest 6.45 Orkest 7.20 Zang bij de vleugeL 7.50 Orkest en koor. 8.50 Band. 10.00 Orkest. 10.35 Radiotooneel. 11.35 Orkest RADIO-PARIS 1648 BI. 12.40 Orkest 3.05 ViooL 3.20 Zang. 4.20 Vocaal ensemble. 5.30 Orkest 5.20 Orkest 8.20 Cabaret 9.20 Symphonle- 484 M.': 12.50 Orkest 1.30 Orkest-. 5.20 Orkest gegaan, omdat daarvan geen reserve in het totale areaal aanwezig is. In verband met den toestand in den tuinbouw kan de mi nister geen vrijheid vinden te bevorderen, dat hierbij eenige grootere soepelheid zal worden betracht. De positie van onze fruitteelt heeft de aandacht van den minister. De aanleg van nieuwe boomgaarden en de moderniseering der fruitteelthedrijven zullen ongetwijfeld binnen enkele jaren grooten invloed op den afzet uitoefenen. Tot op heden is er voor het goede fruit dezer nieuwe aan plantingen nog voldoende vraag. Hoewel bij de te verwachten toenemende productie op het mindere fruit een prijsdruk onver mijdelijk lijkt, ziet de minister op dit oogenblik nog geen aanleiding tot ingrij pen. Het vraagstuk aangaande tabakscultuur heeft de aandacht In de gebieden, waar de teelt van tabak van beteekenis is, wor den met medewerking van de regeering reeds proeven genomen. 1-Iet verloop van die proeven is echter nog niet zoodanig, dat daarin aanleiding is gevonden het weer op ruime schaal ter hand nemen van deze teelt van regeeringswege te bevorde ren. MOTORSCHIP GEZONKEN Het motorschip „Francina", schipper G. Lok uit Werkendam, met rijshout geladen, dat op weg was naar de Zuiderzeewerken te Lemmer, is tengevolge van den vrij ster ken wind tusschen Enkhuizen en Lemmer door het water overspoeld, volgeloopen en gezonken. De schipper en zijn gezin wisten zich tijdig in veiligheid te brengen door in een sloep over te stappen, waarmede zij de kust onder Oude Mirdum bereikten. De nieuwe sociale lasten Zij zullen niet zwaarder zijn dan strikt noodzakelijk Maatregelen tegen ontduiking van de winkelsluitingswet In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Economische Zaken voor 1938 deelt de Minister mede, niet de opvatting te dee- len, dat het depreciatiepercentage van den gulden op het oogenblik te gering is belemmerend voor 't concurrentievermo gen van onze industri'. Met zijn ambtgenoot van financiën is hij van meening, dat op het oogenblik een zeker evenwicht bestaat tusschen het Nederland- sche en het buitenlandsche kosten-peil. Dii wil uiteraard niet zeggen, dat er onder de producten, welke onze land fabriceert, geene zouden zijn waar dit evenwicht nog ont breekt, wel echter moet worden aangenomen, dat in het algemeen gezien, het evenwicht momenteel aanwezig is. Wat aangaat de opmerking van eenige le den betreffende de nieuwe lasten, welke oj het bedrijfsleven zullen worden gelegd zo< de plannen van den Minister van Sociale Zaken met betrekking tot de invoering van kinderbijslag-verzekering e.d. worden ver wezenlijkt, diene, dat hij met zijn betrokken ambtgenoot over dit punt voeling heeft ge houden, ten einde te voorkomen, dat deze lasten zwaarder zouden worden dan strikt noodzakelijk zou zijn. De regeering houdt het oog gevestigd op de afzetmogelijkheden in het onder de feite lijke heerschappij van generaal Franco staand gebied. Uitvoer naar dit gebied vindt reeds plaats en wordt voor uitbreiding vat baar geacht. De Minister is van meening, dat de verkoop door middel van automaten kan leiden tot ontduiking van de winkelslui tingswet 1930, zoodat een wettelijke re geling wellicht niet zal kunnen uitblijven. Bij nadere bestudeering van het aanhan gige wetsontwerp betreffende dit onderwerp is hem gebleken, dat nog uitvoerig overleg met belanghebbenden en deskundigen zal moeten worden gevoerd alvorens de zeer vele moeilijkheden van verschillenden aard, die zich bij dit vraagstuk voordoen, zullen zijn opgelost. Daar de bestudeering van het groot bedrijf in verhouding tot het kleinbedrijf (warenhuizen e.a.) nog niet is beëindigd, is het den Minister op dit tijdstip nog niet mogelijk zijn standpunt in deze materie te bepalen. Wel kan hij verklaren, dat tijdens deze studie zooveel ingewikkelde problemen naar voren zijn gekomen, en dat met name de resultaten van de wetgevingen ter zake in de omringende landen zooveel verschillende aspecten hebben doen zien, dat nadere mede- deelingen omtrent het resultaat van zijn over weging niet op korten termijn zijn te ver wachten. Een wettelijke regeling van den markt- en straathandel, welke in voorbereiding is, is zeker noodzakelijk, nu als gevolg van de uit voering van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 het gevaar niet denkbeeldig is dat een ongekend groote toeloop naar den markt- en straathandel zal ontstaan van diegenen, die geen vergunning tot het vestigen van een inrichting kunnen verkrijgen. De mogelijkheid om tot een betere rege ling in de uitoefening van het jachtbedrijf te geraken, is in studie genomen. Gaarne wil de Minister toezeggen, dat bij de voorbereiding van het wetsontwerp-na- tuurmonumentenwet voortvarendheid zal worden betracht. j Hans zweeg, keek somber voor zich uif. „Jongen", ging Hilda voort, „geloof me, ik vind het lam, om zoo tegen je te moeten spreken. Ik zag er tegen op, maar voelde, dat het moest. Ik heb op je ridderlijkheid vertrouwd, Hans, daarom ben ik bij jou gekomen. Ik had ook naar Willy kunnen gaan, om haar te waarschuwen. Zoo zouden de meeste meisjes in mijn geval gedaan hebben, dat weet je wel. Misschien had ik er beter aan gedaan, maar ik wou het niet om jóu. Als ik dacht, dat je een ge- wetenlooze losbol was, nou, óf ik dan Willy gewaarschuwd zou hebben. Maar dat ben je niét. Je bent enkel zwak en dat kun je niet helpen. Maar nou, wees nou voor één keer Sterk, Hans!" „Je weet niet. wat je vraagt, Hilda! Willy opgeven je kon me even goed vragen, of ik me voor mijn kop wou schieten, maar „Onzin. Maak er geen drama van." „Dat doe jij. Wat wou je me nou eigenlijk komen ver tellen? Dat ik ongetrouwd moet blijven, omdat ik volgens jou onstandvastig ben?" „Dat ben je niet volgens mij, maar volgens jezelf. En, als 'je niet ongetrouwd wilt blijven, welnu, er zijn genoeg meisjes, die er net zoo voorstaan als jij. Neem er daar een van, dan breek je geen harten." k „Ik heb Willy lief. Let op, Hilda, ik heb haar lief'j „Dat zal je je vroeger ook wel verbeeld hebben, als hef een ander meisje gold". „Juist omdat ik al eerder intiem met een meisje ben ge weest. kan ik mijn gevoelens beoordeelen. Een eerste liefde, o, dat is erg mooi en erg poëtisch ook, maar wie kan bij zoo'n eerste keer zeker zijn, dat dat nou hét is? Niemand. Maar ik zeg je, of je het gelooven wilt of niet, wat ik voor Willy voel, heb ik nog voor geen enkel ander meisje ge voeld. Voor haar zou ik mijn leven willen geven. Haar ge luk zou ik willen, zelfs al moest dat mijn ongeluk worden. Je liet me daareven niet uitpraten, toen ik dat zei van voor mijn kop schieten. Ik had er bij willen voegen, dat, hóé zwaar het me ook zou vallen, ik tóch Willy zou opgeven, als ik er van overtuigd was, dat het tot haar bestwil was. Maarals Willy nu ook mij liefheet?" „Doet ze dat?" „Acht ik mogelijk". „Ik ook. Nou, dan moet je je nooit meer aan haar ver- toonen". „Hil, wat ben je hard. Jij, juist jij, moest gelooven aan het goede in den mensch, moest waardeering hebben voor iemand, die zijn leven beteren wil". „Dat hèb ik. Maar wat bedoel je met dat: juist jij?" „Omdat je geloovig bent". „Als geloovige behoorde ik je te zeggen, dat ik niets verwacht van verbeteringspogingen, die in eigen kracht worden ondernomen." „Daar moet je bij bidden, hè?" „Ja," antwoordde Hilda, zijn spot negeerend. „Biddend, oprecht biddend, bereikt een mensch veel. En toch. al werd je op dit oogenblik een Christen, dan nog zou ik je vragen: laat Willy los. Als je een Christen was, zou je biddend, ja biddend. Hans, zeker kracht krijgen, om haar trouw te blijven, maar iemand, als Willy, vraagt meer dan trouw, die vraagt liefde," „Maar ik hèb haar toch lief, zooals ik nooit iemand an ders heb liefgehad?" „Maar je weet toch niet, of dat zoo blijft?" „Ja, dat wéét ik." „Nee, dat weet je niet!" „Je schijnt te meenen, dat je me door en door kent. Hilda, maar uit de conclusie, die je trekt, blijkt het tegendeel. We moesten eigenlijk deze zitting maar opheffen. Je bent jong, je bent bevooroordeeld en kent het leven nog niet Dat ver ontschuldigt je. Als je Willy over me wilt inlichten, welnu, doe het. Dan kan ik alleen nog hopen, dat ze milder is dan jij en me gelooft, als ik zeg, dat ik haar liefheb, zooals een man maar eenmaal in zijn leven liefheeft. Ze is milder, dat weet ik. In haar gezelschap voelt een mensch zich beter, reiner. Ze heft je op. Maar ook dat zul je wel niet willen aannemen, je gelooft eenmaal niet, dat ik anders kan wor den. Je ziet in mij enkel den zoon van mijn vader en vergeet, dat ik ook een moeder heb gehad." Een moeder, die stervend voor hem bad, wist Hilda. „Hans, jongen, nee, ik wil niet van je praten, maar zou je me dan één groot genoegen willen doen?" „En dat is?" „Dat je nog niet spreekt, nü nog niet. Je gaat óp reis, dat geeft afleiding. Als je terugkomt en nog net zoo gestemd bent als nu, spreek dan." „Ik was juist van plan, die heele reis te laten schieten. Ik wou liever Kerstfeest vieren met haar. Ruim drie weken zou ik wegblijven, dat is een heele tijd." „Die vliegt om, als je met je vrienden uit bent. 't Zou een mooie tijd zijn voor zelfonderzoek. Als je haar die weken niet ziet. haar ook niet schrijft „Dan vergeet je haar wel, denk je." 't Was zoo. Van elke reis bracht Hans een verliefdheidje mee. Waarom niet van deze? „Dat hoeft niet. Hans, toe, doe het in Willy's belang, maar ook in dat van je zelf. Wat ik al eerder zei, je zoudf er zelf onder lijden en zijToe nou. Hans! Je weet toch zelf hoe je bent. Denk nog eens na. Neem je besluit daar." „Dat ïs genomen." „Hernieuw het dan daar. Beschouw het als training van van je wil." „Als ik je verzoek inwillig, zul je dan nooit spreken over die ellendige vergissingen van vroeger?" „Nee. Maar, Hans, mocht je haar verloofd of getrouwd ooit ontrouw worden, dan zwijg ik niet." „Dan mag je spreken, hoor!" t Is misschien beter zoo, overlei hij na haar vertrek. Ze heeft gelijk. Ik bèn een slappeling. Alleen een beetje beroerd, als zoo'n jong kind je dat komt vertellen." Het „jonge kind was blij met haar overwinning. Nog blijer zou ze geweest zijn, als ze had kunnen gelooven. dat Willy niet om Hans gaf. Ze was bang, dat dit wèl zoo was. Dat Willy meer voor Hans voelde, dan ze erkennen wou, werd Hilda tot zekerheid toen ze in Woudewijk de Kerst-* dagen doorbracht. Willy kon niet zwijgen over haar ver-* wondering, dat Hans nog niets van zich had laten hooren, kon moeilijk haar teleurstelling verbergen bij het ontvangen van een kaart met enkel zijn naam. Mooi. dat hij woord hield. Och. hij zou zich wel amuseeren. Overdag de sport en s avonds de danszaal. Dat arme ding maar wat zien op te vroolijken. Probeeren, er haar door te helpen. Inderdaad. Hans amuseerde zich. Maar de dansvloer bei trad hij slechts een enkele maal. Dansen met die geschilderde, opgedirkte wezens? Hij gruwde er van. Zijn meisje. Haar in de armen te houden, met haar heen te zweven op de deinende cadans der muziek. Ze kón waarschijnlijk niet eens dansen. Wat hinderde het? Als ze maar bij hem was, het meisje, dat hij zoo miste. Zijn meisje. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9