Ongerust over zijn pensioenen De nieuwe Vliegbooten voor de Indische Marine ROODE STER TARAK RIDDERORDEN DINSDAG 15 MAART 1938 Spoorweg-personeel Loonregeling Mijnbedrijf Contactcommissie voor het ALLE GROOTE BONDEN IN T GEWEER Druk bezocht congres in Haagschen Dierentuin ONDER leiding van den Personeel raad der Ned. Spoorwegen hebben gistermiddag d? besturen van de vijf samenwerkende erkende Bonden van Spoorwegpersoneel in den Dierentuin te Den Haag een congres gehouden voor de behandeling van een adres aan den Ministerraad inzake een betere pensioen regeling. Er wordt in dit adres aan herinnerd, dat .wegens reorganisatie der Spoorwegen ook de Pensioenwet voor het Personeel van 1925 moet worden gewijzigd. Hieromtrent werd reeds twee jaar terug overeenstemming be reikt tusschen Directie en Personeelraad. doch nu deze wetswijziging weldra aan de orde zal komen, wenscht de Personeelraad alsnog de volgende veranderingen aange bracht te zien: le. Opheffing van de sedert 1 April 1936 'toegepaste korting op reeds ingegane pen sioenen; 2e. Opheffing van de variabiliteit ran reeds toegekende en nog toe te kennen pensioenen, d.w.z. dat het peil der pensioe nen niet langer op en neer gaat met dat der loonen. De Personeelraad bepleit beide op heffingen op grond van het feit, dat ner gens dergelijke maatregelen (meer) worden getroffen. De heer J. A u g u s t e ij n, voorzitter van 'den Qhr. Bond, heette allen hartelijk wel kom. waaronder vertegenwoordigers van den Minister van Waterstaat, van de Spoorwegdirec tie, div. Kamer fracties en vak- vereenigingen en deelde voorts mee dat tot nu toe 35.000 handteeke- ningen op voor meld adres waren geplaatst, A p- plaus). Daarna kreeg de heer L. H. Wigman, voor zitter van „St Ra phael" het woord, die de verlaging der korting op de pensioenen als on rechtvaardig bestempelde, gelet op de onge lijke behandeling van groote groepen over heidspersoneel. De afstand tussahen pensioen en loon is sedert de loonsverlagingen steeds ongunstiger geworden. Er is iets stuk ge maakt, dat hersteld dient te worden. (Ap plaus). Vervolgens toonde de heer J. G. Balke- s t e y n, oud-voorz. van den Bond van Amb tenaren bij de N.S. uiteen, dat niet het Spoorwegpersoneel, maar de Staat de schuld draagt van de tekorten in het Spoorweg fonds. De heer J. Lands kroon, [penningmees ter van de (moderne Nederl. Vereeniging achtte hervatting der stortingen ad f9 mil- lioen, gezien de financieele toestand van 't Spoorwegpensioenfonds dringend noodzake lijk. Zooals het nu gaat wordt het fonds opgesoupeerd. Waar de directie der Ned. Spoorwegen herhaaldelijk gewaagde van de groote toewijding .van het personeel, ver wacht dit personeel ook, dat zijn pensioenen gegarandeerd worden. Hierna werd aangenomen de volgende Resolutie „Het besturencongres van de vijf erkende, in den Personeelraad der Ned. Spoorwegen vertegenwoordigde bonden van Spoorweg personeel, onder leiding van den Personeel raad, gehouden op 14 Maart 1938 in den Die rentuin te Den Haag; gehoord de uiteenzettingen' strekkende tot toelichting van 't aan den Raad van Minis ters gezonden adres, inhoudende het ver zoek tot: a. spoedige hervatting van de storting in het Spoorwegpensioenfonds krachtens de wet van 1931; b. opheffing van de per 1 April 1936 toe gepaste korting pp de spoorwegpensioenen; c. opheffing van de variabiliteit van toege kende en nog toe te kennen pensioenen, zoo als deze in de „Pensioenwet voor de Spoor wegambtenaren 1925" geregeld is; van oordeel, dat de billijkheid göbiedt, ook bezien in het licht van de historie der rege ling van de pensioenen van de spoorweg personeel, dat zijn pensioenrechten niet na- deeliger zullen zijn dan die geldend voor de overheidsdienaren; ondersteunt ten krachtigste de in voor noemd adres tot uiting gebracht wenschen; verzoekt aan de Regeering, aan de Staten- Generaal en aan de Directie der Ned. Spoor wegen dringend een spoedige verwezenlij king van deze rechtvaardige verlangens te willen bevorderen door overleg tusschen de Directie en den Personeelraad; besluit deze resolutie ter kennis te bren gen van voornoemde autoriteiten en te pu- bliceeren in de pers". Hierna werd het drukbezochte congres gesloten. J. Augusteijn Nederland en Oranje EEN GOUDEN JUBILEUM De Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland eri Oranje" te Assen zal Dinsdag 28 dezer in de groote zaal van „Bellevue" haar gouden jubileum vieren. Als feestredenaar zal optreden oud-min. mr. H. Bijleveld, van Amsterdam, met het onderwerp, „Om te doen gedenken.' r d de referendaris mijnbedrijf bijeen In de gister gehouden vergadering van de Contactcommissie voor het mijnbe drijf werd aan de orde gesteld de iper 1 April 1938 te treffen loonregeling. Zooals bekend loopen de het vorig jaar over eengekomen tijdelijke verhoogingen op 31 Maart a.s. af. De directies stelden voor de bestaande loonregeling, met het oog op den weinig ovenziohtelijken toestand van de steenkolen- markt, met ingang van 1 April e.k. met drie maanden te verlengen. De vertegenwoordiger van dein Ned. mijn- wenkersbond drong er bij de directie© op aan 't ibednafe 5 pet van de loonen over zes maanden, dat in September 1937 was be stemd tot tijdelijke verbetering der pen sioenen van het Alg. mijn werkersfonds, thans aan de loonen toe te voegen, een maatregel, die tA. wordt gemotiveerd door den nog steeds goeden gang van zaken. Over den duur der te sluiten loonovereenkomst ware nader te overleggen. De vertegenwoordiger van den Prot. Chr. mijnwerkersbond bepleitte algeheel herstel van de loonregeling, welke heeft gegolden vóór 1 April 1932. De directies gaven een uiteenzetting om trent den toestand op de kolenmarkt, die vooralsnog zeer onzeker is en tot voorzich tigheid maant. Zij verklaarden thans niet verder te kunnen gaan dan een verlenging van de tegenwoordige loonen met drie maanden, waarbij zij de hoop uitspraken na verloop van dit tijdvak een loonovereen komst voor langer termijn te kunnen aan gaan. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co. Hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsohe Lloyd meldt dat de boot trein rijdende in aansluiting op het 15 dezer te Marseille verwacht wordend ms. „Siba- jak" den 16den dezer om 17.38 te Roosen daal, om 18.35 te Rotterdam D.P. en om 19.00 te Den Haag H.S. zal aankomen. Aankomst Amsterdam C.S. 20.14. Bijna 2.000.000 exempl. in Amerika! a. Een buitengewone band- en illustratie- verzorging. b. Zeer laag in prijs in verhouding tot het gebodene. c. Meesleepend als geen anderen roman. Dat is: „GEJAAGD DOOR DE WIND" door MARGARET MITCHELL 6 weken in beslag genomen, thans weer vrij gegeven! Uw boekhandelaar heeft het Een D.O. 24 uit Friedrichshafen op de Oude Maas bij Dordrecht gestreken Op een rustig gedeelte van de Oude Maas, tusschen Dordrecht en Putters- hoek, is gistermiddJag om kwart voor dirie, de reeds om circa één uur van Friedffichshafen verwachte d-riemoto- rige D.O. 24, vlot neergestreken. Na eerst een paar keer te hebben rond gevlogen, om het terrein te verkennen, daalde de fraaie, indrukwekkende, zilver kleurige, lichtgroene, vliegboot op een wel gekozen plaats met een elegante glijvlucht op het kalme rivierwater neer. Onmiddellijk schoot de pijlsnelle boot vam de directie van Aviolanda toe om vast te maiken en het gevaarte, dat echter zeer licht op het water drijft, op sleepton1 te nemen, om het even later over te geven aan de sleepzoot, die gereed lag om hr-t vliegtuig naar Aviolanda te brengen, de be kende vliegtuigfabriek te Papendrecht, die samen met De Schelde te Vlissingen 18 \an deze booten gaat vervaardigen voor de In dische Marine. De boot welke gister arriveerde, is een van; de 24. welke de Dornier-Werke te Frie drichshafen voor onze Marine overzee, bou wen. Dezer dagen wordt &r nog een deze vliegbooten, gevaarlijke gevechts vliegtuigen, van Friedrichshafen naar Pa pendrecht gervlogen. Beide zaïlten ze hier door werklieden van de Dornier-fahriek, on der ieidimg van ingenieurs van dit bedrijf, worden gedemonteerd voor het vervoer naar Ind'ië. Dat demonteeren geschiedt te Papen dreoht ter instructie van het personeel van Aviolanda, waarvan sommigen te Frie drichshafen zijn of worden opgeleid 1 dien bouw alhier van deze vliegtuigen. De aankomst gistermiddag droeg geen officieel karakter. Er lag een enkel bootj met een paar nieuwsgierige belangstellen den, en verder wanen er een paar water staatbooten aanwezig om de noodige poli tioneele maatregelen te kunnen treffen. Dc burgemeester van Papendrecht, de heer P. v. Rees, had zach met een sleepboot naar "de Oude Ma-as begeven om van de aankomst van het vliegtuig getuige te zijn. Het el ©epen naar Aviolanda verliep vlot De Vliegboot kon, juist ander de spoorbrug DordtZwijndrecht passeeren. Hoewel be stemd voor de Nederiandsche Marine, was ze adhter voorzien van een paar enorme hakenkruis-emblemen. Die zullen in de Aviolandia-fabriek ongetwijfeld worden ver- Zien van de nieuwe vliegbooten bij de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht, vangen door onze driekleur. BLIJDE INTOCHT VAN ROODE STER NO. 10 EN NO. 61 Nu is er feest voor alle rookers in den lande! Niemeijer heeft twee nieuwe merken Roode Ster Tabak gebracht: de Roode Ster No. 6 voor 6 cent per half ons en de Roode Ster No. 10 voor 10 cent per half ons. Nu fluks de pijp gevuld, nu allemaal ge smuld! De karakteristieke „Roode Ster smaak" bleef volmaakt gehandhaafd óók bij deze nieuwe Roode Ster nummers 6 en 1(X NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 10 en 13 cent per half ons! rasscherU te NU- Fa. VAN WIE LIK 9 NO ORDE IN DE DEN HAAG Telefoon 112246 LEGER EN VLOOT Benoemd en aangesteld z(jn bjj het wapen der infanterie tot kapitein: bU het korps motor- dienst. de eerste-luit H. Slager; bU het Infan- terleschietkarnp. de eerste-luit. C. J. Mens; bU de luchtvaartafdeeling, de eerste-lult. (vlieger) J. van der Wtrff. BU het 2de Regiment Infanterie, de eerste-lui- tenant C. van Andel. BU re 3e en 4e Compagnie Geneeskundige troepen, de eerste-luitenant E. N. Landuüt. Bü het 15e Regiment infanterie, de eerste- A. J. E. Liamberti. Bü de: mterie, de eerste-lu BU het 5e Regimen Infanterie, de eerste- luit. H. Heida. Bevorderd Is tot luitenant ter Zee 2e klass de luitenant ter Zee 3e klasse C. H. Bartels. Kruiser „Sumatra" en Ilr. Ms. Kruiser „Jav ter zee L. F. Klaasse: Hr. Ms. t het hei kpaald is dat de overga bevel dezer kruisers z ombo op een door den c ding. 10.66—10.20 vm. VPRO. 11.00—11.30 vm. en 6.307.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Mor- genwüding. 10.20 Voor Arbeiders in da Con- tinum-bedrüven. 11.00 Causerie: „Kinderen v. gescheiden ouders". 11.30 Voor de werkloo- zen. 12.00 Gram.muziek. 12.30 VARA-Orkest en soliste. 1.301.45 Gram.muziek. 2.00 Knio- les. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kin- 5.30 Gram.muziek. 6.00 De Ri „Wat 6.30 Cl woning?" 7.0 Cyclus: „Ons haling SOS-! mblers. iek. 7.10 Zang. 7.30 werk en ons geloof". 8.00 Her- erichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Radlo- ,1. 9.10 VARA-Orkest. Mannenkoor richten ANP. 10.05 E: Sollstenconcert-. 11.00 Viool 12.00 Gram.muziek. HILVERSUM 11. 361.5 M. NCRV.-l solisten. 10.1 ralda-Septet. 10.30 piano. 11.30 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewüde muzi, (gr.pl.). 8.30 Gram.muziek. 9 30 Gelukwe schen. 9.45 Gram.muziek. 10.30 Morgendien, 11.00 Gram.muziek. 11.15 Ensemble van d Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muzit Het nieuwe regiem in Oostenrijk De heer Van Vessem heeft aan de mi nisters van Buitenlandsche Zaken, van Jus titie en van Sociale Zaken in verband met de ineenstorting van het Schuschnigg-re- giem in Oostenrijk gevraagd of de regeering bereid is tot wering van staatsgevaarlijke elementen en tot voorkoming van toeneming der werkloosheid onder het Nederiandsche volk en in het algemeen om herhaling te voorkomen van ongewenschte immigratie als in 1933 na de Duitsche systeemwerande- ring heeft plaats gevonden, hier te lande on verwijld doeltreffende maatregelen te nemen ziek. 3.00 Chr. Lect 3.40 Zang. plano en Felicitaties. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Gram.* muziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.3(1. Taalles en Causerie over het Binnenaanva* rlngsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbe* spreking. Petrus Dathenus"). 10.10 Berichten ANP. 10.15 Dampraatje. 10.311 Gram.muziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gr.« muziek, ca. 11.5012.00 Schriftlezing. [OROITWICH 1500 M. 12.05 Orkest 1.35 Orkest. 3.50 Plano. 4.20 Vesper. 5.40 Orkest. 6.40 Voon HUSSEL 322 en 484 M. 322 M.I 12.50 Orkesti 6.20 Orkest. 7.20 Zang. 8.20 Operette. 484 M.: 12.50 en 1.30 Orkest. 5.20 Orkest. 6.331 Trio. 8.20 Radiotooneel. ADIO-PARIS 1048 M. 12.20 Orkest en Zang, 3.05 Piano. 3.20 en 4.20 Zang. 5.20 Orkest. 8.5Q Viool en plano. 9.20 Variété. KEULEN 456 M. 6.50 Orkest-. 7.50 en 11.20 Or* kest.. 1.35 Sopraan en plano. 3.50 Orkest 4.5(1 Trio. 7.20 Operette. 8.50 Trio. 9.50 Orkest. EUTSCHLANDSENDER 1571 M. 6.30 Koor eB nrL-eho. 8.50 Jj-:cl matio., 10. 10.20 Orkest Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw- baar geneesmiddel ter bestrijding van HARDNEKKIGE HOEST. BRONCHITIS idemhalingsorganen KLEINE FLACON/1.15 OTE fLACON /1.9 Vader schoot in de lach. „Geen slecht beeld", vond hij. „Maar", ging hij voort, „heb je er nooit aan gedacht, dat liefde ook zonder snoeien uit broederlijke genegenheid sprui ten kan? Al voel jij geen liefde voor Kobus, daarom kon hij die voor jou wel gaan koesteren. Je jnoet, dunkt me, den jon gen beschermen tegen zichzelf". „Voorloopig is Ko's hartje nog te vol van zijn vrouwelijke collega. Ik heb alle hoop. dat dat wat wordt. Zijn mond staat niet stil over dat wonder van geleerdheid". „Nu ja", zei moeder, „met Kobus ben je tenslotte maar een enkele maal alleen, maar met dien Hans veel vaker". „In betrekking zijn persoontje geldt hetzelfde, wat ik over Ko zei. Als ik hem verbood me langer te bezoeken zonder verklaring ja, zoek zelf maar uit, wat hij dan kon gaan denken. Hij haalde dan misschien in zijn bol, dat ik verliefd op hem was en me teleurgesteld voelde, omdat hij me niet vroeg. Nou, en zoudt u willen, dat ik hem de naakte waar heid zei? Ik zie het al gebeuren. Ik hoor me al zeggen: Hans, fe heef Berendse hsaIt «a Bjja vides fltsehMsss. d#i is m van zijn huis gevaar loopt, door jouw bezoeken. Hij vindt, dat we ons verloven moeten, als je hier wilt blijven komen". „Je zou ook kunnen zeggen: Hans, mijn ouders hebben er bezwaar bij, dat je me bezoekt", meende moeder. „Dan had ik kans, hem te hooren vragen, hoe u van mijn bezoeken wist, juist van de zijne, ziet u. Zooals ik zei, er komen wel eens vaker jongens oploopen. Studie-genooten natuurlijk. Allemaal liefde uit de collegezaal. Ik kan moeilijk een bordje aanslaan met: verboden toegang voor heeren. Dus Hans alleen moet worden geweerd, over Hans zou ik dan thuis gepraat moeten hebben en de vent ging misschien den ken: waar het hart vol van isen waar de verboden vruchten het beste smaken, stond zijn hart misschien ineens op overloop en". „Je kon hem ook vertellen, dat de Berendses er over ge schreven hadden, zonder die malligheid van verloven te noe men", zei moeder, terwijl ze vader strak aankeek. Waarom zei die zoo weinig? Moest zij alleen de kastanjes uit het vuur halen? „Moeder, dat wil ik wel doen, maar dan zeg ik meteen bij Berendse de kamer op, wat u er ook tegen zeggen of doen zoudt. Ik trok nog liever in een bedelaars-logement, dan dat ik daar een dag langer bleef. U maakt het me toqh al moei lijk genoeg, door te eischen, dat ik er blijf. Ik sta ten spot voor de anderen. Ieder ergert zich aan dat volk en hon derdmaal krijg ik te hooren: waarom blijf je er. Telkens noe men de lui me kamers, die beter en soms nog goedkooper zijn. Dan moet ik zeggen: ze willen thuis, dat ik hier blijf. Mme skt wit as bvdt mosdul H&tis seor oxuelt xeme.de- rend, zoo aan banden te liggen, maar dit is nog beter te dragen, dan het lachje en toontje, dat ze hebben voor wat ze oudertyrannie noemen. Ik tracht altijd uw handelwijze te verdedigen, maar het resultaat is niet schitterend. Al zijn ze zoo beleefd, hun diepste gedachten niet te uiten, toch weet ik die wel. Ze denken natuurlijk: och, zoo'n dorpsschool meestertje, hè, en dan de beminde eenige, dié studeeren moet. 't Paplam van pa en maZiet u, dat krenkt me 't meest. Daarom, als u wilt dat ik Hans vertel van de brief, best, maar dan breek ik Maandag meteen op. Er zijn genoeg lui, die mijn spullen willen bewaren en die anderhalve week voor de vacantie herbergen ze met plezier bij Brinkman, 't Kan zijn, dat ik Hans daar elke avond ontmoet, maar dan ben ik tenminste niet alleen met hem". „Niet zoo dordraven, kindje", kalmeerde vader. „De gevolgen van hooger onderwijs", zei moeder bitter. „Studentenmanieren". ,,'k Ben lang genoeg gedwee geweest. Hans kan wat nij betreft zijn vrije tijd ergens anders gaan doorbrengen, maar ik blijf dan niet bij die schepsels. Ze de triomf gunnen, dat ze me de baas zijn hè? Nooit. En wat studentenmanieren be treft, ja, een student zegt zijn kamer op, als die hem niet bevalt, gewoonlijk zonder zijn ouders te raadplegen. Maai Kootje dan? Is die soms ook een student? Die heeft toch ook. zooals hij het noemt, zijn tweede kosthuis al bijna versleten. En Kootje leest elke week bij de geleerde schoolmatres een avond Engelseh, in plaats, dat hij voor zijn hoofdacte blokt. Niemand die hem iets verwijt". „Nou ja", zei vader, „als er niets bestaat tusschen dien Hans en jou dan heb ik er ook niet zooveel bezwaar bij, dat hij je nu en dan opzoekt. De handelwijze van Berendse staat mij evenmin aan en ik zal hem terugschrijven, dat ik van' zijn raadgevingen niet gediend ben, dat hij zich niet bei moeien moet met dingen, waar hij buiten staat". Goed vadertje. Met moeite weerhield Willy er zich varf, hem om de hals te vallen. „Prachtig, vader", zei ze enkel* „Moeder ook tevreden?" „Moeder heeft geleerd, zich bij veel dingen neer te Iegi gen", antwoordde juffrouw Verduyncn met een zucht. „Maar moedertjelief, wat is er nu tegen?" „Dat de jongeman ongeloovig is". „Ik zei u toch, dat er niets tusschen ons bestaat? Gelooft; u me dan niet?" „Zeker kind, ik geloof je. Maar er hoeft niet iets tusschen jullie te bestaan, om jou van den Heere af te trekken. Jullie zult toch zeker ook wel eens over geloofszaken spreken?" „Natuurlijk moeder! We komen beiden eerlijk voor onze overtuiging uit. Hans is van geloovige ouders, maar hij heeft veel gezien, gehoord en ondervonden, wat hem aan het dwaï len heeft gebracht". „Mocht jij dan in Gods hand het middel zijn, om hem terug te voeren", zei vader. „Daar wil ,ik mijn best voor doen". „Als je maar waakt en bidt, mijn kind", zei moeder met nogi maals een diepe zucht. ((Wordt vervolgd1)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8