OP BEZOEK BIJ DE „TROMP" ZATERDAG ia MAART 1938 De nieuwe flottieljeleider van Hr. Ms. zeemacht DU jongst© aanwinst van onze ma rinevloot. Hr. Ms. flottielje-leider „Tromp", zal in den zomer worden in dienst gesteld, nadat vooraf eenige proef tochten worden gemaakt en de officie ren met de bemanning gelegenheid zul len hebben bekomen zich met het nieu we defensieschip geheel vertrouwd te maken. Vanmiddag waren wij in de gelegenheid 'den oorlogsbodem te bezichtigen. Het schip ligt nog aan de werf van de Ned. Scheeps- bouw-Maatschappü te Amsterdam, waar het is gebouwd. De kiel is gelegd 17 Januari 1936 en op 24 Mei 1937 heeft H. M. de Ko ningin de „Tromp" onder groote belangstel ling te water gelaten. De Koningin, die ■bij deze gelegenheid vergezeld werd door Prins Bernhard, heeft toen gebruik gemaakt ivan do prachtige historische staatsieeloep !der Marine, die H M. van de eene zijde van het IJ naar den anderen kant heeft overge bracht, 'Afmeting en inrichting Het kloeke slanke schip heeft een totale Bengte van bijna 132 m en een breedte van ,12.4 pi. Bij een diepgang van 4.47_m heeft het een waterverplaatsing van 4225 ton en kan het een snelheid van circa 32 zeemijlen Ontwikkelen. Met het oog op de bestemming van de fcTromp" heeft deze over her grootste ge deelte een dubbelen bodem. Vier dekken telt men op het sohip: van beneden naar boven het zjg- koebrugdök, het tusschendek, het bovendek en het bak- en tenvdek. De brug, waarop de ccanmandotoren voor de [vuurleiding, is onderverdeeld in onderbrug- Idek, brugdek, vuurleidingsdek, tevens sein- Öek. Het brugdek bevat het stuurhuis, de kaartenkamer, de zeehut voor den comman- idans en de radiohut, Sulsvesting Op doelmatige wijze zijn de verblijven ■Voor den commandant, de officieren, onder- Officieren, adelborsten en matrozen over het schip verdeeld. Verdér zagen wij de kom buizen, bottelarij, wasscherij, bakkerij, zie kenboeg, de administratie en eenige andere .voor den dienst noodzakelijke vervrekken. Alles is zoo geriefelijk mogelijk ingericht. Bewapening en navigatie V Het schip is uitgerust met 6 kanonnen Van 15 cm op dubbelaffuiten, twee dubbel- mjtrailleurs van 40 mm en twee idem van 12.7 mm, nachtrichttoestellen, zoeklichten, een torpédobatrerij van bijzondere construc tie, een druklucht-nevelinstallatie enz., ter- Wijl de instrumenten in den artillerie-com mandotoren ten behoeve van de centrale Vuurleiding aan hooge technische eischen Voldoen, en aan de kompassen met het oog pp cventucele storingen in de bcstuurbaar- PNS FEUILLETON Sorts Inhoud van het voorafgaande. Het huwelijk van den schoolmeester Ver- iïuynen van 't dorp Woudewijk wordt eerst na veel jaren met een dochtertje Willy gezegend. Hannes de bakker, een „ingeleide be weert, dat hef kind niet afgebeden, doch afgedwongen is. Zoo'n kindje kon wel voor 'de hel geschapen zijn. Deze woorden van den bakker, die alge meen voor een geloovige wordt gehouden, .veroorzaken de vrouw van den meester veel strijd, doch zij vindt tenslotte troost door te beloven, dat zij haar kind voor Jezus cal Opvoeden. Dit brengt haar ertoe soms wet ,wat al te nauwgezet over Willy te waken. Al spoedig sluit de kleine vriendschap met Kobussie van Kobus-de-Koster, haar buurjongetje. Als de schooltijd ten einde loopt, besluit Kobus de Koster zijn zoontje onderwijzer te laten worden. Willy gaat naar het gymna sium in de stad. Kobus blijft Willy trouw, ook als hij ouder wordt. Willy denkt echter heelemaal niet in die richting. Na een be zoek aan mevrouw Wayboer, een vrouwe lijke tandarts, wil zij ook voor tandarts gaan studeeren. Met moeite krijgt ze dp toestem ming van haar ouders. Haar moeder huurt een kamer voor haar bij een dame, die ech ter in het gewone leven niet mee blijkt te .vallen. Dit blijkt duidelijk als Willy onver- Wacht bezoek krijgt van haar moeder. Na eenigen tijd sluit Willy vriendschap met Hilda Brinkman, eveneens studente. Bij haar thuis ontmoet zij Hans Eldering, stu dent in de rechten, een neef van Hilda. Bij een bezoek van Hans aan Willy komt uit. dat mevrouw Berendse haar hospita, de ge sprekken aan de deur afluistert. (Zie vervolg hieronder) heid van het schip, als de nood aan den man komt, alle mogelijke zorg is besteed. Op liet bovenste dek bevindt zich een vlieg tuig. Tot het ankertuig behooren twee ankers van 2500 K.Ü., ieder jnet 22p M. ketting van 45 mM,, die niet te denken zijn zonder de technisch aan alle eischen gehoorzamende stooanankermachine. Het schip is verder voorzien van sloepen en jollen. De electrische stroom ten dienste van de navigatie, het vuren, de radio, de telefoon, de huishoudelijke bedrijven, enz., wordt ge leverd in de eerste plaats door drie turbo dynamo's, terwijl men op de reede en in geval van nood bovendien over diesel-dyna mo's kan beschikken. Aangezien de „Tromp" niet het minst voor de tropen is bestemd, heeft men veel zorg besteed aan de ventilatie en zijn koel installaties aangebracht. Nog eenige bijzonderheden Aan het bovenstaande kan rog worden toegevoegd, dat de „Tromp" onder com mando komt van den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman. In totaal zal het schip 809 opvarenden tellen, waarvan. 20 officieren. Mc» verwacht de eerste teohnische proef vaart omstreeks 21 Maart van dit in zijn soort bijzonder groote oorlogsschip. Het viel ons bij de rondwandeling op hoe zeer met de ruimte is gewoekerd. Als leider der flottaoflje verkenners torpedojagers en -booten die de voorhoode van de vlooi vormen, is nl. aan de „Tromp" in geval van oorlog een zware taak opgedragen. Met het oog hierop is de „Tromp" ruim bewapend waarvoor evenwel een groot aantal man schappen noodig is. Voor het aangeven dei munitie, het laden, riohten en vuren van een dubbel kanon zouden bijv. 18 manschap pen moeten dienst doen. En zoo zijn tal van werkzaamheden noodzakelijk, waarbij iedoi natuurlijk gaarne denkt aa>i> verrichtingen in vredestijd, waartoe o.m. behoort het uit zetten van de fraaie commandantssloep, wanneer deze voor representatieve doelein den moet worden gebezigd. Deze sloep kan 21 mijl loopen. Hoezeer alles aan boord Pietje-pas moest worden in elkaar gezet en elke gelegenheid benut, toch is aan de eischen van geriefe lijkheid en hygiëne zooveel doenlijk vol daan. Als aardige bijzonderheid viel ons op, dat in een der gangen naast den schoorsteen- omloop, boven het ruime ketelhuis, een plaats kon worden ingeruimd voor 20 mu zoekinstrumenten van de scheep6kapel, die de commandant heeft cadeau gekregen van de Vereenigde Assuradeuren in verband met liet convoyceren van handelsschepen dooi een gevaarlijke zóne als de Spaansche wate ren vormen. De handelsvloot verwacht in dit opzicht van. de „Tromp"' oog al het een en ander. Het materiaal van het nieuwe schip is afkomstig uit Zweden en verwerkt door Wilton te Schiedam. Met de complete afwerking van het schip door de Ned. Scheepsbouw-Mij zal nog wel eenige tijd gemoeid zijn. Gistermiddag bij ons bezoek was het aan boord een en al be drijvigheid teneinde de „Tromp" binnenkort geheel gereed aan de Marine te kunnen op leveren. Het was nog lang niet de heldere en keurige bodem, zooals rrnen bij de zee- m'aaht gewoon is, maar dat komt wel. Ned. Jongelingsverbond Ds P. Veen gaat heen als bondsvoorzitter Op d<en Hemelvaartsdag as. te 's-Hert genbosoh te houden Bondsudag van het Ned Jongelingsverbond komt ook aan de orde de verkiezing van vijf leden van het bonds- b es tuur in verband met de periodieke aftre ding van de heeren Ds P. V e e n, Ned. Herv. predikant te Utrecht, J. Sparreboom ie Amstertiam, G. Pels Jzn, W. Gaastra en J. Hoogeveen. De laatste drie zijn niet herkiesbaar, terwijl Ds Veen zich niet meer herkiesbaar gesteld heeft. Het hoofdbestuur heeft den heer Sparreboom opnieuw candidaat gesteld, in de vac. van Ds Veen is gecandideerd Ds. C. J. Laarman, Ned. Herv. predikant te Velp en in de ove rige drie vac. zijn reep. candidaat gesteld de heeren G. Verschoor Jr te Sassen- heim, B. Klok te Smilde en H. G. Bosch te Ede. D E V E O Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleerr-verfcoop: Wester-Apotheek Deveo-Depót Efoa's."e"!"food %37d.'.5 Fa. C. Roosen Zn. Leiden! t«l 376 Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN PORT, te Baarn. Het conflict te Losser Conllict spoedig ten einde Thans heeft ook de directie van de firma L. v. Heek en Zn te Losser het voorstel van den rijksbemiddelaar aanvaard. Derhalve kan verwacht worden, dat de staking spoedig tot het verleden zal behooren. Door Britsche regeering Z. M. Koning George VI van Groot-Bril- tannië heeft' aan generaal-majoor J. W. v. Oorschot, vice-president van het Genoot schap Nederland-Engeland en voorzitter van Je afdeeling Den Haag van dat Genoot schap de onderscheiding verleend van com mander (honorary) of the Civil Division of theaOrder of the British Empire, als erken ning van zijn verdiensten voor de Invorde ring van de cultureele betrekkingen tus- sohen Groot-Brittannië en Nederland. HARING NAAR DE BALKAN-STATEN Verzending 2500 vaten In de Schevenlngsche haven arriveerde het motorschip „Java". Genoemd schip zal circa 2500 vanen haring laden, gepakt in lieele en halve Schotsohe tonnen, bestemd voor de Balkan Staten. De verscheping ge schiedt voor rekening van de Reederijen van der Toorn alhier. .^Mriaan! 3e wee' toe kwalijk lanteüo hef ons neemt als wi iaar verjaardag vergelen! ,Kom AJriaan! Een voetbalwedstrijd wordt wel eens meer uitgezonden" "dfaucLik tKCU3/r\ Prins Bernhard in Soestdijk terug Gisteravond zijn Prins Bernhard en zijn broeder Prins Aschwin van hun reis naar Engeland per auto te Soestdijk aangeko men. Tot Utrecht hebben zij de reis per trein gemaakt. TE DRACHTEN DAALDE DUITSCH SPORTVLIEGTUIG In de nabijheid van Drachten is gister middag een Duitsch sportvliegtuïg, bemand met een onder-officier en een werkmeester gecaal.'. Doordat de vliegers den koers waren kwijtgeraakt en benzinegebrek vreesden werd een noodlanding gemaakt op een stuk wei- larachter de begraafplaats Zuid-Drachten. Marechaussee en gemeentepolitie hebben ter stond het vliegtuig onder bewaking gesteld. De inzittenden werden op het politiebureau verhoord. In den namiddag is ra overleg met het departement van defensie en buiïenlandsche zaken het vliegtuig vrij gegeven. VTJURSTEENEN BEITELTJE OPGEGRAVEN Bij graafwerk in de buurtschap Beemte (gemeente Apeldoorn) is dezer dagen vuvrsteenen beiteltje gevonden, vermoede lijk uit het neolithische tijdperk. Het keerde nog in gaven toestand en is twaalf centimeter lang met een sneebreedte van v'.'J centimeter. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel vierde gisteren haar 135sten verjaardag ter gelegenheid waarvan Minister Steenberghe een rede hield. Tijdens de receptie in de Doelen. Van links naar rechts: dr W. Lichtenauer secrJ. H. Donner onder - v oor z.); mr K. P. v. d. Mandele (voorz.); Minister Steenberghe en W. G. vd. Lugt. De A.R. partij voert gezinspolitiek Referaat over kindertoeslag en gezins-tarieven De afdeeling Gelderland van de ver- eeniging van A.R. gemeentebestuurders kwam heden te Arnhem onder leiding van den heer C. Smeenk bijeen. In deze vergadering refereerde de heer D. G o s ke r van Apeldoorn over het onder werp: „Gezinspolitiek". Spr. wees erop, dat de A.R. party een doelbewuste gezinspolitiek voert, omdat de beteekenis van het gezin voor Staat en Maat- schappy door haar zoo hoog mogelyk wordt aangesla gen. Uit dien hoofde pleitte zy o.a. voor het kies recht van de ge zinshoofden. Geen algemeene eenstemmigheid bestaat er echter aanzien van D. Gosker gezinsloon (kinderbyslag) en gezinstarieven. Bij een nadere bespreking van dit punt betoogde spr. dat men dezen kinderbyslag niet als een opzichzelfstaand probleem moet gaan zien, want zij maakt een wezenlyk be standdeel uit van het algemeen verband der loonbepaling. De loonbepaling is een.zedeiyk vraagstuk waarvoor men nog geen wetenschappelyke formule, die afdoende is, heeft kunnen vin den. Een loonwet, die het geheel beheerscht, als de wet der zwaartekracht der natuurwe tenschap. bestaat er niet. Prof. Dr. P. A. Diepenhorst aanvaardt in zyn loontheorie de kinderbijslag als deel van het rechtvaardig arbeidsloon! arbeid is mers geen koopwaar? Spr. wees er voorts op dat de termen kin- derbyslag, gezinstoeslag, kinderbyslagverze- kering etc. minder juist zyn. Huwelyk en gezinsvorming spruiten voort uit de schep pingsorde en daartegen verzekert men zich niet. Beter is dan ook te spreken van gezins loon, of anders compensatiekas. Nadat spr. het R.K. standpunt, waarin voor arbeidsloon en kindertoeslag, tweeërlei rechts grond wordt aangegeven, had bestreden, wees hij erop, dat gezinsloon en gezinstarie ven niets met elkaar gemeen hebben. Het is slechts de R.K. beschouwing, die toepassing van gezinstarieven wettigt omdat zij de diensten, welke het groote gezin als zoodanig bewijst aan den staat, de maat schappij en den ondernemer wil vergoeden. Zulke tarieven zijn een variatie van het al gemeen verschijnsel, waarin onderscheidin gen in welvaart ontstaan en dies moeten ze hoofdzakelijk door overwegingen van be- drijfseconomischen aard beheerscht worden. Tegen gezinstarieven bestaan zeer groote practische bezwaren en daarom beveelt spr. het gezinsloon aan als zynde practisch en principieel het meest wen- schelyk. een breede be- Bent U onrustig? En niet meer beheerscht in Uw denken, handelen en spreken? Neem dan terstond Mljnhardt's Zenuwtabletten Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. MAANDAG 14 MAART HILVERSUM I. 1875 en 41S.5 M. Algemeen 1 gramma, verzorgd door de VARA. 10.1 10.20 r.m. VPRO. 8.00 Gram muziek. 1 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pli ■olg decli .niuzifk. iu ::o VARA- 1.151.45 Gram.muziek. 2.00 Rosl- dentle-orkeat, m.m.v. soliste (gr. opn.). 2.60 Declamatie. 8.30 Vervolg concert (gr. opn.). 4.00 Gram.muziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.05 Gram.muziek. 5.30 VARA-Orkeat. 6.30 Muzi kale c&uaerle (met gram.pl.). 7.00 Causerie over de a.s. Jaarbeurs. 7.10 Natuurhistorische lezing. 7.30 Zang en piano. 8.00 Herh. 80S- Berlchten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Gr.-muz. 8.30 Het Esmeralda-Septet, en solisten. 9.00 Gram.muzlek. 9.30 De Ramblers. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Vrouwenkoor „Vox Jubllana". m.m.v. Instrumentale solisten en declamatie. 10.45 Vrouwenkoor „Vox Jubl- lans". 11.00—12.00 Gram.muriek. HILVERSUM 11. 301.5 M. NCRV-l'l tzcndln) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muzle (gr.pl.). 8.30 Gram.muziek. 0.31 Gelukwor ------ ziek. 10.30 Morgendiens muziek. 12.00 uzlek. 12.30 AU 2.35 Gr.- muziek. 3.00 Ca 3.40 Gram.muzlek. 3.45 Bijbclleilng. 4.45 4.55 Gram.muzlek. 5.00 Gram.muzlek. 5.16 Kinderuur. 6.15 Gram.muzlek. 6.30 Vragen uur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP., herha ling SOS-Berichten, sportnieuws. 8.15 Orgel concert. 9.00 NCRV-Orkest 9.30 „De betee kenis van het Chr. beglnr.el voor het staat- Muziek met WALDORP RADIO is een openbaring. N.V. WALDORP RADIO DEM HAAG Orkest 4.20 Orgel. 5.20 Zang - ZONDAG 13 MAART HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. 8.55 VARA. VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 ;A. 8.0012.00 AVRO. 8 55 Gram.muzlek. Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. i.muziek. 9.4" shaDDlj". 10. de week. glena. 1.10 Schllderijbesproklng. 1.25 Orgel-1 spel en zang. 2.00 Bookbespreklng. 2.30 t'on- certgebouw-orkest m.m.v. aolLsten. 4.00 Gram. muziek. 4.15 AVRO-Dansorkest. 4.45 Sport nieuws ANP., hierna: Gram.muzlek. 5.00 Cau serie „Gesprekken met luisteraars". 6.30 Klnderuurtje. 6.02 Noviteiten-orkest. 6.30 Sportultzendlng. 6.45 Sportnieuws ANP, I hierna: gram.muzlek. 7.00 Tussohon Zeven en Acht. 8.00 Berichten ANP, Mededeollng-en. Eventueel Gram.muzlek. 8.30 Omroeporkest m.m.v. soliste. 9.25 Radiojournaal, 9.40 Gram. muziek. 10.00 Radlotooneel. 10.20 Hel Aeolian orkest m.m.v. solist 11.00 Berichten ANP. hierna: AVRO-Dansorkest 11.4012.02 Gram. muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. &30 NCRV. 0.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgen wijding. 9.30 Hoogmis. 10.30 Bach-cantate (gr.pl.). 10.45 Gram.muzlek. 12.00 Causerie „Twee Congressen". 12.15 KRO-Orkest. 102 Causerie „Brabantsche en Limburgsche dich ters". 1.20 KRO-Melodlsten. 2.00 Vragenbe- antwoordlng. 2.45 Brabantsch uurtje. 8.45 KRO-Orkest 4.15 Zlekenlof. 4.55 Sportnieuws 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.20 Evang. Kerkdienst Na afloop: Gewijde muziek (gr. pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „De ge boden en ceremonieën van het H. Doopsel". 8.10 Berichten ANP. en Medodeellngen. 8.25 Gram.muzlek. 8.30 KRO-Orkest. KRO-Melo dlsten en solisten. 9.30 Gram.muzlek. 9.45 KRO-Molodisten en solist 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0211.30 Esperanto* lezing. >rkest. 10.50 Epiloog. 9.50 Orkest URUSSEL 322 11.22 Blaast Plano. 4.20 7.20 Zang. 8.20 Symphonle-orkest 10.30 Com 484 M. 322 M.: 10.35 Orgel, mble. 12.50 en 1.30 Orkest 3.05 6.20 RadlotoonceL 2.00 Plano. 3.20 Orkest 5.25 en 6.05 Orkest. 8.20 „Des Cloches de Cornevllle", operette. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Orkest. 8.20 Declamatie. 8.15 Concert 3.60 Orkest. Door den Burgemeester van Aalsmeer, den heer J. Kastelein, werd gisteren een Beatrix-boom geplant, welke boom werd gekweekt door de Koninklijke Kweekecij ..Terranova" en wel op zoodanige wijze, dat hij ongeveer einde Januari in bloei zal staan „Geen klachten? En ze stond aan de deur te luisteren". „Kan ik niet bewijzen. Er is nog wel meer, dat me niet aanstaat, maar alles gaat zóó. dat er niets over te zeggen valt. Je kunt niet begrijpen, hoe geslepen ze is". „Nou ja, maar je kunt toch ook verhuizen, zonder dat Je plachten hebt?" 1 „Jij misschien wel, maar ik niet". Ja. ik ben mijn eigen baas" „Geen ouders meer?" „Nee". „Dan benijd ik je niet, Hans!" Even was het stil. Toen vroeg hij: „Waar wonen je iouders?" „In Woudewijk. Vader is daar hoofd van de Christelijke {school". I „O-o-o!" Nu was het er uit, dat, wat ze gevoeld had, te moeten fceggen. dat, wat misschien scheiding brengen zou. Ze had .vermoed, waarop Hans zijn familie niet vaker bezocht. Zijn Jevensgebouw rustte op 'n ander fundament. Zijn gerekt „o" fcn do eigenaardige wijze, waarop hij haar daarbij aanzag, hadden haar dienaangaande zekerheid verschaft. „Zeg", deed Hans haar opschrikken, „zeg, heb je een fiets?" „Jawel". „Ik ben ook zoo rijk. Mijn beestje staat beneden. Heb je zin in een flinke toer". ,,'k Moet werken, jól Je nicht deed me ook al zoo'n ver leidelijk voorstel „Dat je weigerde?" „Ja". „Prachtig. Dan zijn we er zeker van. dat zij niet ver geefs op je wacht of hier voor een gesloten deur komt. Werken is onzin op zoo'n stralenden dag". Willy bezweek, 't Was een prachtdag. Midden-October, maar mild als in Mei. In de bosschen goudden nu de herfst tinten. Heerlijk moest het er zijn op dezen mooien middag met Hans. Heerlijk was het. En de avond zag Willy peinzend, niet tot werken in staat. Het kón niet. het mócht niet, ze moest zichzelf blijven. Ze wou niet, als een schoolmeisje verlieven op den eersten den besten, die haar voor een fietstochtje vroeg. Wat beteekende het ook. als je er eens een middag samen uittrok? Het was de ongewoonte, die haar van haar kalmte beroofde. Andere meisjes vonden zooiets heel eenvoudig. Hilda zou er ook niets bijzonders in zien. En Hans zelf Hans dacht stellig aan niets anders dan aan gewone vriendschap. Dat bezoek, dat fietstochtje, wel, dat was van zijn kant een soort beleefdheid na de kennis making van gisteravond. Hij miste zijn vriend, verveelde zich, liep er daarom uit, dat had hij immers zelf gezegd? Je was toch niet in Woudewijk, waar een jongen pas naar een meisje keek, als hij van plan was, er mee te trouwen? Hans zou bij vader en moeder als schoonzoon ook niet welkom zijn. Ongeloovig was hij, dat had ze onderweg in een gesprek terdege gemerkt. Och. maar hij dacht er niet over naar de functie van schoonzoon te solliciteeren. Die mogelijkheid te stellen was dwazer dan dwaas, Voor niets ter wereld zou ze willen, dat hij wist met welke dwaze gedachten ze hier haar tijd zat te verdoen. Wérken moest ze, hard werken, anders niets. Wat zou hij vanavond doen? Haar gedachtenkring uit stappen, dat zou hij. dat móést hij. Met energiek gebaar greep ze een boek. HOOFDSTUK XXIV. Decemberavond. Zaterdag. Willy thuis. Reeds was de korte dag in de schemering schuil gegaan, toen ze van den trein kwam en thans, even over vijven, was buiten de duisternis tastbaar. Nu gezellig nog een uurtje te schemeren bij een breed- omkapte lamp en de warme gloed van een haard! Neen. schemeren was hier niet, wat het zijn kon. Het eenige schemerlampje, door petroleum gevoed, toonde altijd een neiging tot walmen en de glanzende salamanderkachel ver borg haar vlammenspel voor ieders oog. Vandaag was er trouwens iets onrustigs in de huiselijke sfeer en het verschrikte Willy meer dan het haar verwon derde, toen vader eensklaps vroeg: „Zeg, raeiske, wat is dat voor een meneer, met wien je tegenwoordig zoo intiem bent?" „Mevrouw Berendse's wraak", flitste het door haar denken. Zonder zich verrast te toonen, antwoordde zei „Die meneer? Hans Eldering soms? O, die w» in de Kerstvacantie wel kennis komen maken, als u dat begeert Of bedoelt u een aüder? Hij is niet de eenige, die zoo nu en dan eens bij me oploopt". „Maar zeker wel de eenige, die heele avonden in je gezel-; schap doorbrengt?" „Óm het u heel precies en zonder Berendsiaansche over drijving te zeggen: ja, Hans Eldering komt 's avonds wel eens een uurtje en hij komt ook 's middags wel eens en ik kom ook wel eens bij hem en zijn huisgenooten. Hans is een j eigen neef van Hilda; zijn moeder was een zuster van meneer j Brinkman en ik heb hem daar in huis leeren kennen. Als het j niet te omslachtig was, zou ik u willen raden, de gesprekken, die Hans en ik voeren op gramofoonplaten te laten vastleg-* gen, in welk geval u een betere weergave kreeg, dan die u via het sleutelgat van mevrouw Berendse ontvangt". „Maar Willyl" „Maar moederl Doe niet, of u zich geraakt voelt, want daar is geen reden voor. Als iemand zich geraakt mag voelen, dan ben ik het, want ik zou kunen verwachten, dat u brieven als van het schepsel Berendse aan de afzendster terug zond. U moest zich te goed achten, om van spionnagedienst gebruik te willen maken. Ik geloof niet, dat ik ooit blijk heb gegeven van onbetrouwbaarheid. Als er iets van beteekenis bestond tusschen Hans en mij, had ik het u heusch wel verteld". „Dus het is gewone vriendschap?" „Natuurlijk. Anders vroeg hij u officieel om mijn hand'\ (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10