JHrutw £riitórlje douront N Volksstemming in Oostenrijk Kabinet Chautemps afgetreden Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken I V abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post f 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct No. 6339 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 10 MAART 1938 18e Jaargang 8itöertentieprij?en: Van 1 tot 3 regels1.17'/» Elke regel meer0227a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.1Q Met Schuschnigg voor Oostenrijk I of met Hitier voor Anschlusz Het schaakspel om het bestaan van een vrij, onafhankelijk Oostenrijk komt in een pritiek stadium. Het wordt al zoo lang gespeeld. Schuschnigg had, na enkele sociaal-demo cratische pionnen te hebben opgegeven, een voorzichtig positiespel uitgekozen, een ver dedigende stelling, die zeer wel scheen te voldoen, maar zijn tegenspeler Hitier heeft op een geforceerd eindspel aangestuurd, toen hij de bijeenkomst te Berchtesgaden doorzette. Aanvankelijk was de positie onoverzich telijk, maar de laatste dagen komt er meer inzicht in de bedoelingen van beide spelers. Het staat nu wel vast, dat Seyss Inquart meer als de pion van Hitier dan als de vriend van Schuschnigg moet worden beschouwd. Ook bij dezen gematigden nationaal-socia- list kroop het bloed waar het niet gaan kon. Zonder woord van protest liet hij zich de huldiging der radicale nazi's te Linz welge vallen, trad hen zelfs met den, tot voor kort dn Oostenrijk geheel verboden, Hitlergroet tegemoet. Natuurlijk heeft deze houding de radi cale elementen aangemoedigd. Zooals Hitier uiteindelijk op welke wijze 'dan ook de Anschlusz van Oostenrijk bij Duitschland wenscht, zoo willen het, maar liefst spoedig de Oostenrijksche Nazi's. Door een krachtige overrompelende pro paganda in den trant zooals we die uit het jaar 1933 in Duitschland hebben gekend, toen Hitler met 43 pCt. van de stemmen bij de verkiezingen achter zich toch de macht ver overde, zóó willen ook de Oostenrijksche Nazi' hun doel bereiken. Op 27 Maart zou men een krachtigen frontaanval doen, door in geheel Oostenryk een Anschlusz-dag te houden, althans zoo liep het gerucht. De spanning, die geweken scheen, na de bekende rede van Schuschnigg te Weenen, een rede, die de nationaal-socialisten zoowel in Oostenrijk als in Duitschland zoo slecht heeft gesmaakt, nam weer toe en Oostenrijk scheen weer het terrein te worden van een hartstochtelijken politieken strijd. Thans antwoordt Schuschnigg, die in de 'geschiedenis als een man bekend zal blij ven, met een forschen wellicht beslissenden tegenzet. Op zeer korten termijn schrijft hij een volksstemming uit over de vraag, of Oosten rijk vrij en onafhankelijk zal blijven of niet. Officieel hebben de Oostenrijksche Nazi's, met Seyss Inquart aan het hoofd, zich (voorloopig) uitgesproken vóór een onafhan kelijk Oostenrijk. In het geheim dreven zij toch naar de Anschlusz. Schuschnigg vraagt thans haring of kuit. Spreekt men zich vóór hem en vóór een vrij Oostenrijk uit, dan is hy in staat het straatrumoer der Nazi's te beteugelen en zal hy daar ook ongetwijfeld, zoo noodig met Scherpe middelen een eind aan maken. De vraag is nu: wat zullen de Nazi's doen? Durven zij den strijd met Schuschnigg laan of zullen zij zich voor ditmaal ge- veinsdelijk aan hem onderwerpen in de hoop met Inquartiering .ten slotte toch hun 'doel te bereiken? Niet zonder beteekenis zal het zijn dat de kiesgerechtigde leeftijd op 24 jaar is gesteld. De jeugd is meestal „radicaal". Winnen het de radicale elementen, dan staan we in Oostenrijk voor beslissende gebeurtenissen. Wint Schuschnigg, dan kan men den aan val uit Berchtesgaden, althans voorloopig, als afgeslagen beschouwen. Het beteekent, dus niet, dat er weer geen nieuwe aanval zal volgen. Geschiedenis voorspellen voor vela tien tallen jaren is thans zeker niet mogelijk. Bondskanselier Schuschnigg ver langt een uitspraak van het Oostenrijksche volk Voor een vrijDuitsch, onafhankelijk Oostenrijk Beslissing reeds a.s. Zondag Het bezoek van Prins Bernhard aan Londen Alle Engelsohe bladen besteden veel aan dacht aan het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden en Prins Asch- win. In die bladen staan de foto's van hun vertrek van Buckingham Palace en van nun wandelingen in de stad. De bezoekers zijn afgestapt op Eatonsqua- re, de woning van 'den vroegerent gezant van Nederland, Jhr. de Marees van Swin- deren. die Zaterdag voor zijn jaarlijksch bezoek naar de Vereen. Staten is vertrokken. De dochter van Jhr. van Swinderen, mevr. Hoyer Miller en haar echtgenoot traden als gastvrouw en gastheer op. Naar schatting bevonden zich gisteren 'duizend personen bij het station Liverpool- straat, toen de beide prinsen er aankwamen De beide broeders werden hartelijk toege juicht door de menigte. Gisteravond hebben de prinsen met vrien clen gedineerd. Vrijdagochtend zullen ze weer uit Londen Vertrekken. Belastingverhooging Het wetsontwerp, houdende tijdelijke voor ziening tot. versterking van de opbrengst der inkomstenbelasting en van de dividend en tantièmebelasting, tot gedeeltelijke dek king van .3 uitgaven voor de Defensie, komt reeds Woensdag 16 Maart a.s. in de af deelingen der Tweede Kamer in behan deling. Te Innsbruck heeft gisteravond de Oostenrijksche Bondskanselier een groo- te redevoering gehouden, waarin hij een beroep deed op het volk. In deze rede werd door hem aangekondigd, dat a.s. Zondag in Oostenrijk een volksstemming zal worden gehouden. Deze zal o.a. het woord moeten geven op de vraag of men een „vrij Duitsch Oostenrijk" ver- langt en of men de politiek van de Re- gcering al of niet goedkeurt. Bondskanselier Schuschnigg arri veerde 's middags om vijf uur te Innsbrück. waar hij onder groote geestdrift van de be volking werd ingehaald. Tijdens het uit spreken van zijn rede zeide hij woordelijk: Voor den eersten keer in de geschiedenis van ons vaderland vraagt de regeering van den Oostenrijkschen staat een openlijke uit spraak. Gij allen, mannen en vrouwen van het vrije Oostenrijk, welk beroep gij ook uit oefent en tot welke klasse der maatschappij gij ook behoort, zijt geroepen u voor de ge heele wereld uit te spreken. Gij moet zeggen of gij bereid zijt met ons den weg te vervolgen, dien wij zijn be treden en die beoogt een sociale eensgezind heid en rechtsgelijkheid, definitieve weg neming van alle partijgeschillen. Duitschen vrede naar binnen en naar buiten, een politiek van arbeid. De leuze is: voor een vrij, Duitsch, onaf hankelijk, sociaal, Christelijk eensgezind Oostenrijk, voor vrede en arbeid en reohts- Schuschnigg gelijkheid voor allen, die volk en vaderland liefhebben. Dat is het doel van mijn poli tiek, aldus Schuschnigg. Zij, die bevestigend zullen antwoorden, dienen de belangen van allen en in de eer ste plaats den vrede. Toont dus, dat uw wi! een nieuw tijdvak van eensgezindheid in te leiden in het belang van het vaderland, ern stig is De wereld wil uw bereidheid te leven zien. Verheft u daarom als één man, volk van Oostenrijk en stemt: j a. De aankondiging van de volksstem ming werd met groot enthousiasme door de vergadering ontvangen. Allen ver hieven zich van hun zetels en zongen den bondskanselier spontaan 't Andreas Hoferlied („Zu Mantua in Banden") toe. „Deze volksstemming", aldus Schusch nigg, „moet een machtige uiting van trouw zijn jegens Oostenrijk, zijn vrij heid en onafhankelijkheid". To be or not to be...... Schuschnigg voegde hier aan toe, dat voor hem deze uitspraak zal zijn een kwestip van zijn of niet zijn. De Bondskanselier i9 er evenwel van overtuigd, dat alle Oosten rijksche landen het parool zullen volgen er. dat de afloop van het plebisciet een groot succes voor Oostenrijk zal zijn. Schuschnigg zeide verder nog, dat de vaderlanders zich loyaal moeten houden aan de letter van den Duitschen vrede. Het moot niet de schuld zijn van de vaderlanders als de weg van dezen vrede niet naar succes leidt. Tenslotte kondigde Schuschnigg aan dat 30 000 jongelieden dit jaar een plaats in het bedrijfsleven zullen krijgen. Er zal een verplichte arbeidsdienst in het leven wor den geroepen en er zullen groote werken worden uitgevoerd. Het jaar 193S. zoo be sloot Schuschnigg, zal in alle opzichten een jaar van arbeid moeten zijn. Vervolgens werd door Minister Zernat to medegedeeld, dat aan de volksstemming zullen deelnemen alle Oostenrijkers, die den leeftijd van 24 jaar overschreden hebben. Het stembiljet kan open of toegevouwen ingeleverd worden en mag ook in een cou vert worden gestoken. Het is met het woord „ja" bedrukt, maa- men kan er het woord „neen" overheen schrijven. Wat adviseerde Mussolini? In niet-officieele, politiek goed-geöricn teerde kringen te Rome werd gisteravond beweerd, dat Mussolini van het voornemen tot het houden van een volksreferendum niet onkundig was. De nationaal-socialisten hadden zich voor genomen. op 27 Maart een grooten „An- schluss-clag" te houden en Mussolini zou Schuschnigg hebben aangeraden, hun voor te zijn en dadelijk het referendum uit te schrijven. Met den steun van het volk zou het de regeering veel gemakkelijker zijn, den „An- schluss-dag" te trotseeren. Socialisten en Communisten verzetten zich tegen de gevraagde volmachten Regeeringsverklaring in de Kamers Fransche franc opnieuw laagte-record De Kabinetscrisis in Frankrijk, welke reeds eenige dagen was te voorzien, is thans een voldongen feit geworden. Nadat gisteravond de Socialisten en Communisten aan Chautemps hadden medegedeeld, dat zij onder de bestaande omstandigheden tegen het verleenen der gevraagde volmachten zijn, was het lot van het Kabinet-Chautemps beslist. Hedenmorgen om half tien heeft de Minister-President in een bijeenkomst van de Kamers een verklaring afgelegd namens de Regeering, waarin hij mededeelde, dat het hem onmogelijk is zonder den steun van twee der hoofdgroepen van het Volksfront te blijven regeeren en dat het Kabinet daarom besloten heeft af te treden. De Fransche franc kwam vanmorgen tengevolge van dit besluit onder zware druk te staan en de koers zakte in tot een nieuw laagterecord voor alle tijden, n.l. 5.62H- Een paar dagen geleden was de koers nog 5.80. De nieuwe Fransche Kabinetscrisis heeft >or de zoo veels te maal haar oorzaak gevon den in den ongunstigen financieelen toestand, welke zich reeds weerspiegelde in het koers verloop van de Fransche franc wel'ke gister daalde tot iets beneden 5.70. De heer Chau temps was langzamerhand tot de overtuiging gekomen, dat het onmogelijk zou zijn de voor de autonome kas der nationale verdediging ber.oodigde milliarden te leenen, als de tot dusver gevolgde politiek werd voortgezet. Vandaar, dat hij het voornemen opvatte een aantal volmachten te vragen bij de Kamers om alle financieele en politieke kwesties daarmee verband houdend te regelen bij decreet, buiten het parlement om. Daarbij zou hij tot die conclusie zijn gekomen, dat het mes er thans diep moet worden ingezet ten einde de critieke situatie het hoofd te bieden. Chautemps' opzet met de te verkrijgen vol machten was allereerst het succes te verze keren van het nieuwe beroep, dat op de kapitaalmarkt moet worden gedaan om de defensie-uitgaven te financieren. Voorts wilde hij op deze wijze vertrouwen wekken in het twee jarenplan, dat door Marchandeau is op gesteld om te geraken tot saneering van den financieelen toestand. De volmachten zijn ook noodzakelijk teneinde nieuwe uitgaven (uiterst links dringt sterk aan op het instel len van pensioenen vDor de oude arbeiders, hetgeen groote verplichtingen met zich zou brengen) af te wijzen en in sommige geval len van de veertigurige werkweek af te wijken teneinde de productie uit te breiden in ver band met de grootere eischen, welke aan de oorlogsindustrie en aanverwante bedrijfstak ken worden gesteld. Dat Chautemps thans zulke vérstrekkende volmachten vraagt, wijst er op dat hij anders geen kans ziet de toestand te verbeteren. Zijn dreigen in de richting van aftreden geduren de de laatste dagen wijst mede in die richting. Socialisten en Communisten verzetten zich t Het zijn wederom! dé Socialisten en de Communisten geweest, die Chautemps in zijn plannen hebben gedwarsboomd en tenslotte hem tot aftreden hebben genoopt. De onder scheiden politieke partijen hebben gister ver gaderd om hun houding te bepalen inzake het verleenen van de gevraagde volmachten. Deze besprekingen hadden tot resultaat dat de beide meerderheidsgroepen van socialisten en communisten besloten zich tegen het geven van de volmachten te verzetten. De socialistische fractie heeft den Mi nister-President in aansluiting hie op medegedeeld, dat het haar voor gelegd 3 programma niet in overeenstemming is met de opdracht, welke de Regeormg 20 Januari j.l. heeft aanvaard en voor het uitvoeren waarvan de fractie haar ver trouwen heeft gegeven. In de crisis, welke hierdoor zal ontstaan, zal de so cialistische fractie op gelijke wijze han delen als zij tot- nu toe deed: „tot iederen prijs wil zij de door het land gewenschte meerderheid onaangetast laten". Na deze mededeeling kwam het FTansche Kabinet (waarin de socialisten, zooals men weet, geen zitting hebben) in vergadering bijeen, doch zij werd dadelijk weer geschorst tot zeven uur. Chautemps begaf zich vervol gens naar den Voorzitter der Kamer, Her ri o t, waarna de Kabinetsraad werd voort gezet om tenslotte te kwart voor tien te ein digen. Een moeilijk dilemma President Chautemps heeft gister voor een moeilijk dilemma gestaan, aangezien hij te kiezen had tusschen twee wegen. Aanvanke lijk had hij immers te kennen gegeven dat hij, in geval van een afwijzende houding der Socialisten zou heengaan nog vóór de Kamers bijeen zouden komen. In de Kabi netsraad, welke gisteravond werd gehouden bleek evenwel, dat tal van leden van Kamer en Senaat wenschten, dat de Regeering niet reeds gisteravond zou aftreden. Daarom werd besloten, dat de Regeering hedenmorgen voor de Kamers zou verschijnen. In deze bijeenkomst heeft Chautemps de verklaring afgelegd, waarvan we de verkorte inhoud hierboven reeds hebben weergegeven. De zwakke franc De nieuwe politieke verdeeldheid in Frank rijk doet aan de Fransche franc geen goed. De laatste dagen had het devies al onder zwaren druk gestaan en dit is er onder in vloed van de Regeeringscrisis niet beter op geworden. De koers, welke eenigen tijd ge leden nog ca. 6 bedroeg, onderging reeds een reactie tot 5.80 en daarvan zijn heden morgen weer een paar dubbeltjes afgegaan, zoodat de noteering bij opening op de wissel markt te Amsterdam zich stelde oj 5.62V2. Duidelijk blijkt hieruit, dat de ka pitaal vlucht uit Frankrijk weer groote afme tingen aanneemt, en dat het wantrouwt Frankrijks perspectieven weer aanzienlijk is versterkt. Dit wantrouwen is reegis van chro- nlschen aard geworden. Bij tijd en wijle ac centueert het zich echter en dan moet het Fransche ruilmiddel een nieuwe veer laten. Men vraagt zich onder deze omstandighe den onwillekeurig af welk lot het Fransche devies uiteindelijk beschoren zal zijn. De heer Marchandeau heeft gister verklaard, dat de Fransche schatkist de eerste twee maan den van dit jaar reeds een voorschot by de Bank van Frankrijk heeft moeten opnemen voor defensiedoeleinden. Verklaard werd, dat de pas opgerichte autonome kas dit bedrag spoedig zal terug storten. Doch wie gelooft, dat dit werkelijk zal gebeuren? De toestand" van de Fransche financiën is nu eenmaal in één woord deplorabel en men stopt het eene gat met het andere. De cijfers van de han delsbalans over Januari en Februari hebben doen uitkomen dat de invoer de uitvoer aan zienlijk overtreft en er is geen kans op, de „onzichtbare export" van Frankrijk toe reikend zal zijn het lexort te dekken. Voor het koersverloop van de franc belooft dit weinig goeds, tenzij men tenslotte als laatste noodsprong een deviezencontrole gaat invoe ren. Doch ook dan is men er niet en zal in het binnenland aan een voortgaande v minig niet te ontkomen zijn. De groote vraag Verlaging der vaste lasten in den Tuinbouw Bij de behandeling van de begrooting van het landbouw-crisisfonds voor 1938 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de Minister van Economische Zaken ten aanzien van de vaste lasten in den tuinbouw medegedeeld, dat het in zijn voornemen lag de totstandkoming, te be vorderen van plaatselijke organisaties in den tuinbouw, die naar zijn meening in staat zouden zijn, crediteuren en debiteu ren bij elkaar te brengen. Op die wijze zou langs den weg der bemiddeling getracht kunnen worden te bereiken, dat de credi teuren zich de verliezen realiseeren welke zij in feite reeds hebben geleden. De regeering is van oordeel, dat het niet op den weg der overheid ligt, met dwingende voorschriften in deze mate rie in te grijpen. Evenmin wil zij rijks- gelden beschikbaar stellen om even tueel de verschillen tusschen crediteu ren en debiteuren geheel of gedeelte lijk te overbruggen. Dit zou niet te aanvaarden consequenties met zich brengen ten aanzien van het vaste las- ten-probleem in zijn vollen omvang. Daarom is de regeering van meening, dat pogingen om te komen tot de nood zakelijk geachte herziening der geldelijke verplichtingen van het tuinbouwbedrijf behooren uit te gaan van het bedrijfsleven zelf, meer in het b ij zonder van ten deze samen werking zoekende organisaties op tuinbouwgebied. Wel is de re geering bereid, de ontplooiing van dit par ticuliere initiatief te bevorderen, aan het streven naar de saneering der tuinbouw bedrijven de hulpzame hand te bieden en aan op deze wijze gesaneerde bedrijven steun in natura te verleenen, welke steun aan de rendabiliteit van het bedrijf ten goede komt. De pogingen om tot vrijwillige verlaging der bedrijfslasten te geraken, waar dit noodig is, zullen ongetwijfeld de gunstigste resultaten kunnen dragen, indien de alge- meene medewerking van alle daarvoor in aanmerking komende organisaties kan worden verkregen. Het verkrijgen van een bevredigende op lossing van het vraagstuk der vaste lasten in den tuinbouw zal derhalve in belang rijke mate kunnen worden bevorderd, als de organisaties elkander voor dit doel we ten te vinden. De commissie die bij de uitvoering van haar arbeid zal worden bijgestaan door den rijkstuinbouwconsulent in haar district, zal er naar hebben te streven door overleg met de schuldeischers de op het bedrijf rusten de lasten zoodanig te verlagen dat in het aldus gesaneerde bedrijf weer een be staansmogelijkheid voor den tuinder aan wezig is, Wanneer inderdaad dit doel wordt bereikt en het bedrijf dus financieel gesaneerd is kan de commissie aan ds hand van reeds verzamelde gegevens en nader vast te stellen richtlijnen eea voorstel doen ten aanzien van door den minister van economische zaken even tueel te verleenen steun in natura. Er kunnen zich gevallen voordoen, dat van het bedrijf (nadat de lasten tot een redelijk peil zijn herzien) een normale op brengst verkregen zal kunnen worden als een technisch gebrek in het bedrijf (b. een tekort aan meststoffen of noodgedwon gen nagelaten onderhoudswerken) wordt hersteld, doch dat de hiervoor vereischte middelen ontbreken en langs anderen weg niet kunnen worden opgenomen. In zulke gevallen, waarvoor uit den aard der zaak bepaalde normen zullen worden vastge steld, kan de commissie het voorstel doen, deze kosten voor rekening van het rijk te nemen. De uitvoering van dezen steun in den vorm van leveranties van bedrijfs- benoodigdheden of. het doen van herstellin gen en onderhoudswerken zal onder toe zicht der commissie geschieden. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In geheel Oostenrijk wordt Zondag a.s* een volksstemming gehouden over het ben leid van de Regeering Schuschnigg. Nieuwe Kabinetscrisis in Frankrijk. De maatregelen tot uitbreiding van de sterkte der lichting 1938. In verband met de verlaging der vaste lasten in de tuinbouw zal de regeering de instelling van commissies uit de stands* organisaties aanmoedigen. De heer H. J. Terwey heeft gister af* scheid genomen als voorzitter van de Chr« Bouwarbeidersbond. Te Driebergen is gister wijlen de hegt A. P. Staalman ter aarde besteld. Het tweede lustrum van het laboratcv» rium voor Paedologie en Psychotechniek der Vrije Universiteit. De eere-promotie van Jhr. S. van Cit* ters aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen. In het proces te Moskou zal a.s. Zater* dag vonnis worden gewezen. De Belgische Minister van Financiëfl de Man is om gezondheidsredenen afge* treden. Generaal Franco is zijn groote voor* jaars-offensief aangevangen. Reconstructie van de Hongaarsche Commandant Bouwe Vlas naar Indië vertrokken De kcanmandant van het Leger des Hei Is in Nederland, de heer Bouwe Vlas. is gistermiddag om vier uur met het motor schip van de Maatschappij „Nederland", di „Marnix van St. Aldegonde", van Amster dam naar Indië vertrokken. Aan boord van de Marnix hield de com mandant een korten bidstond, waarna hij 't commando voor den tijd van drie maanden overgaf aan kolonel A. C. Beekhuis. Onder de talrijke belangstellenden, die bij dit afscheid aanwezig waren, merkten wij op overste Boswijk, garnizoenscommandant van Amsterdam, een lid van de directie der Maatschappij „Nederland" en vele stafoffi cieren van het hoofdkwartier van het Leger des Heils. ONDERWIJZER VEROORDEELD De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de het hoofd van de Openbare School te Zuiderwoude, gemeente Broek in Waterland, wegens mishandeling van een zijner leer lingen tot f 10.boete. De officier van justitie had f 25.boete gevorderd. Blum en Paul Renaud schijnen de meeste kans te hebben Chautemps op te volgen. Daarbij zou dan de mogelijkheid van een nationaal kabinet weer onder oogen worden gezien. Of de tijd hiervoor al ryp is, moet worden afgewacht. Met belangstelling ziet de wereld toe, wat voor brouwsel uit deze heksenketel zal te voorschijn komen. Schoonmaaktijd Alle stoomen is nog geen „Palthen"! Bij lange na niet! „Palthen".. dat is al het extra- vakkundige werk en al de extra-zorg, dig alleen een groote fabriek als Palthé aan Uw: goed kan besteden. Dat is b.v. het gratig chemisch bijverven van verschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimpvrijg behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. Kortom„Palthen" dat 1* het oerdegelijke werk van PALTHE. Neer» lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Dr. H. Nanning's TANDPASTA In tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I Ckta. Fakriak. N.V, DEN HAAG. JONGEN VERDRONKEN In het middaguur verpoosde de 15-jarigé J. v. d. Bijl, werkzaam op de kweekerij vaa den heer P. Alaeren, te Aalsmeer zica gewoonlijk met visschen. Toen hij gister, na het tijdstip dat de werkzaamheden; weer waren begonnen, nog uiet was terug» gekeerd, werd men ongerust ever zijn uit* blijven. Men ging op de plaats, waar de jongen gewoonlijk zich bevond, zoeken* Uit een der slooten heeft men met een dreg het lijk van den jongen opgehaald. De vorige week werd de hotelhouder Van Schie te Pijnakker opgelicht door een 38-jarigen man, die kort daarna te Bussum werd aangehouden. Hij werd weer naar Pijnakker overgebracht en in het ar* restantenlokaal aan den Noordweg opge sloten. Gisteren is het dezen man, zekere K. uit Groningen, die reeds eerder eenige hoteliers had benadeeld en een goede be kende van de politie is, gelukt om uit zijn cel te ontsnappen. Hoe dit mogelijk is go* weest, is een volkomen raadsel. Men ver* moedt, dat de man geholpen moet zijn. De politie begon onmiddellijk zijn ach tervolging. Hij was evenwel niet meer te achterhalen. Toch heeft de man niet lang pleizier van zijn vrijheid gehad, want hij werd 's avonds te 's-Gravenhage ander maal aangehouden en achter slot gezet. DOOR SPELEN MET LUCIFERS Woning brandde af Te R a a 1 te speelden de kinderen van G« Schuurman met lucifers en staken het stroo in den stel in brand. In een minimum van tijd stond de geheele woning in vlammen. De vrouw des huizes kon ternauwernood vijf van haar nog jonge kinderen uit de bran dende woning redden. Een kind kreeg daar bij brandwonden aan hoofd en armen. De vrouw zelf werd het hoofdhaar totaal afge schroeid. Heit huis is tot den grond toe afge* brand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1