Nieuwe Ruilverkavelingswet aangenomen WOLNSDAG 9 MAART 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Tweede Kamer De Kamer had wel enkele bezwaren tegen het ontwerp De wil van den eigenaar en het beroepsrecht Pve rzicht Sinds do wet van 31 October 1024, houden- de bespa langen omtrent ruilverkaveling tot eland kwam en op 1 December W2A in wer- - king trad, is ruilverkaveling ter bevorde ring van den landbouw mogelijk. Landelij ke eigendommen, die zeer -verspreid liggen, een voor liet landbouwbedrijf ongunstigen vorm hebben of gebrekkige uitwegen of wa terafvoer bezitten, kunnen daardoor een betere economische indceling verkrijgen, waai-door de productiviteit van den bodem ,wordt verhoogd. De versnipperde ligging en de ongunstige vorm van deze pcrceelen beletten een goede bewerking er van en maken deze bovendien kostbaarder dan noodzakelijk is. De algemecne leiding in zaken van her- \erdeeling van de voor verkaveling in aan merking komende gronden berust bij een centrale commissie; plaatselijk wordt de zaak uitgevoerd door commissies, welke worden benoemd door Gedeputeerde Staten. Aangenomen wordt dat in ons land 500.000 H.A. grond voor ruilverkaveling in aanmer king komt; nog geen 2 pCt. er van is echter .tot herindeeling gekomen. Als men nu weet, dat do verhooging van economische rentar biliteit bij herverkaveling op 20 pCt. gesteld .wordt, begrijpt men, dat de wet economisch jen sociaal van bijzondere beteekenis is. De bestaande Ruilverkavelingswet heeft aan de verwachtingen, die er van werden gekoesterd, beantwoord. Ook de ruilverkave ling zelf heeft in de practijk van de uitvoe ring der wet voldaan^ Zij heeft den land bouw ten zegen gestrekt. Het instituut heeft (dan ook allerwegen belangstelling cn waar deering ontmoet, in het bijzonder in de klingen van den georganiseerden landbouw. Uiteraard heeft de ipractijk van de uitvoe ring der Ruilverkavelingswet ecnige leem ten aan het licht gebracht. 't Belang, dat openbare lichamen hebben bij een ruilverkaveling, en de belangstelling welke landbouwvereenigingen voor het in stituut koesteren, deed de behoefte gevoelen aan een bepaling, krachtens welke ook deze rechtspersonen een aanvraag tot ruilver kaveling zouden kunnen indienen. Na de vergadering van eigenaren, waar in tot ruilverkaveling is besloten, kan vol gens de bestaande regeling geen onroerend goed meer in het blok worden opgenomen. .Toch blijkt vaak pas daarna, hetzij van de zijde van een naburigen eigenaar, hetzij van de zijde van de centrale commissie, de wen- schelijkheid, om niet tot het blok behooren- de, onroerende, goederen daaraan toe gen. Met de uitvoering van het plan van wegen 'cn waterloopen kan thans eerst een aan- jvang worden gemaakt, wanneer het plan ruilverkaveling uiteindelijk vaststaat, IWerd in de practijk tot op dit tijdstip ge wacht, dan zou de uitvoering van elke ruil verkaveling ernstig stagneeren. Men be helpt zich thans door te trachten de toe slemming der eigenaren, over wier terrein de wegen en waterloopen moeten worden aangelegd, voör een voortijdige uitvoering te verkrijgen. Deze en andere, van minder beteekenis te achten, leemten tracht het nieuwe wets-ont- werp aan te vullen. Zoo zullen bijv. tegen den wil van den eigenaar voortaan in een blok ook kunnen worden begrepen tuinen, boomgaarden, bos- schen, warmoezerijen, bloemisterijen, kwee- kerijen, vijvers voor kunstmatige vischteeit .en gronden, gebruikt voor algemeen nut. Ook de waterloop welke drijfkracht lev art zal mogfn worden veranderd. Behalve leemten hebben zich bij' de uitvoe ring der ruilverkavelingswet ook onduide lijkheden geopenbaard. Hierin wordt thans mede voorzien Op deze wijze zal een herziene verdeeling van den bodem door vereenvoudiging van 'de eigendomsverhoudingen kunnen worden bespoedigd en nog meer verbeterd. Hoe grootc sociale en economische belan gen hierdoor worden gediend, bewijst bijv. de ruilverkaveling te Nieuwleusen, waar in het verkavelingsgebied niet minder dan 50 nieuwe boerderijen konden worden gesticht. Te Haesch heeft zich het geval voorgedaan, dat de gronden na de ruilverkaveling in waarde vervijfvoudigden. Staphorst heeft eveneens prachtige resultaten opgeleverd. Daar was 1820 H. A. grond verdeeld in tal- looze snippers, behoorende aan een groot aantal eigenaars, wier stukjes grond ech ter geen aaneensluitend geheel vormden. Door een andere verkaveling krijgt ieder nu'een bezit, dat een geheel vormt. In 't algemeen was 'de Kamer meï het nieuwe ontwerp wel ingenomen, al ontbra ken enkele bezwaren niet. Hoe zou het anders kunnen! De opmerking van den heer v. d. Sluis, dat, nu de grond particulier bezit is en blijft, de verkaveling slecht is of weer wordt, moge tot het oude socialistische jar gon behooren, als serieus is zij bezwaar lijk te beschouwen. Dat het besluit van ruilverkaveling zal kunnen worden genomen, zoowel door dc meerderheid van de eigenaars of indien de eigenaars van de grootste helft van den bo dem zich er voor verklaren, vond vrij alge- meene instemming. Zelfs met de helft van deze helft kan een erkavcling doorgaan, indien de Minister deze noodzakelijk aoht. Deze bepaling ont moette echter liedenking, o.a. bij den heer Van den Heuvel, die er op wees, dat het op deze wijze gemakkelijk gebeuren kan, dat één grondeigenaar de beslissing in handen krijgt. Waarom deze bepaling, nu in zeer dringende gevallen de wet te hulp kan wor den geroepen? De heer Van der Sluis was oordeel, dat het initiatief in dergelijke dringende of zeer dringende gevallen beter bij de Kroon kan berusten. Zijn amende ment in dezen geest is echter verworpen met 46 tegen 22 stemmen. Een ander punt, waarop de nieuwe bepalingen teleurstelden naar .het oordeel van de heeren Ebels, Van den Heuvel, Bierema en Droesen gold de garantie van de kosten. Waarom, zoo vroeg de heer Van den Heu vel, worden niet hij den aanvang de kosten gefixeerd? De belanghebbenden weten dan waar ze aan toe zijn en beslissen gemakke lijker over meedoen. De kosten boven de raming zouden vooi rekening van de staatskas moeten komen. Later bleek, dat de Minister hier niet voor te vinden was; er zaten teveel risico' En bovendien bij een garantie zijn daar na de wenschen voor verbeteringen niet van de lucht. Daardoor ontstaan allerlei moei lijkheden. Een belangrijk punt van verschil tusschen den Minister en den heer Van den Heu vel vormde de geopende mogelijkheid, dat allerlei buiten den wil van den eigenaar cn de niilverkaveling kan worden betrokken. Bij' een amendement van den heer v. Heuvel werd dit strijdpunt uitgevochten. De anti-rev. afgevaardigde wilde het be staande art. 3 handhaven en in ieder geval beroep open stellen op de Kroon voor een beslissing van Gedeputeerde Staten. Dit laatste werd ook door Mr van Dijken als redelijk verdedigd. De Minister wilde er niet van weten en gebruikte in dit verband zelfs het woord „onaanvaardbaar", waardoor een vrije be slissing der Kamer ernstig werd belemmerd. Het amendement van den heer v. d. Heu vel had dus geen kans en verdween van 't tooneel. Een amendement-Van Dijken om in ieder geval recht van beroep open te stellen werd door den Minister wel niet gevaarlijk geacht, maar toch onnoodig. Het kon ech ter geen meerderheid vinden, maar werd, dank zij de tegenstem van den voorzitter, met 35 tegen 34 stemmen verworpen. Van de R.K. fractie stemden drie leden voor hel. amendement. De N.S.B. fractie was voor de helft of driekwart afwezig bij deze stemming terwijl de beide heeren van de S.G.P. sinds dagen in geen velden of wegen te zien zijn. I Bij de Indische bpgrooting zag men hen ook niet, althans vrijwel nooit en ook nu, nu het om boerenbelangen van beteekenis ging, ontbraken zij al evenzeer. Zij mede zijn verantwoordelijk, dat het amendement v. d. Heuvel werd verworpen na vinnigen strijd. Alle andere amendementen werden óf verworpen óf ingetrokken. Ze golden trou wens meer ondergeschikte ipunten. De voordeelen van het wetsontwerp over troffen echter zoozeer de schaduwzijden, dat het tenslotte door de Kamer zonder stem ming werd goedgekeurd. Vandaag komt de Vestigingswet voor in- dustrieele bedrijven aan de orde* i uitzonderingen op. Dit acht s POSTHUMA C-'h rde-. De arbeid i de mogelijkheid is ge- i den betrokken 1 len, doch wel eenige vereenvoudiging, met ne wat betreft de kosten. ESEN r.-k.) noemt de nieuwe i zoovele verbeteringen. De re- iltaten der ruilverkaveling tot nu toe hebben rkavellng zUn inmiddels duidelijk. De vrees ïrderljei Doch de beteekenis de pfoductlvitelt^va boedelscheiding •rkaveling vo Gaarne zal t.r-. ich hij wil waken tegen elke ting van het eigendomsrecht. De Minister van Economische Zaken, de heer STEENBERGHE, verklaart dat de lof, gei-—-1-' voor de Indiening van dit wetsontwerp moet afwentelen op z(jn ambtsvoorgangi ervaring zoowel hier als In het buitenland dat de grond, in verkaveling geweest, in de stijgt. Toch kan er ock wel eens een min der gelukkige ruilverkaveling volgen. Spr. wjjst op het nut bijv. v kaveling mogelijk geworden a&nieg van w< |op de vermeerderde productiemogelljkheid Wat de kosten betreft, de renten van de hui dige wet blijven gehandhaafd, de palingen gelden voor r' 1 gen. Inderdaad geeft de ruiming. Een kosten-garantle kan het Rijk op zich nemen. Men zou bU de uitvoering de grootste moeilijkheden kunnen krijgen. In tegenstelling met de vorige we. bijv. alle administratieve kosten door het RUk Spr. ziet overigens ook andere belangei de ruilverkaveling. De wijzigingen, in het werp aangebracht, zijn niet anders dan eer arceren op hetgeen uit de Kamer Is naar ruilverkavelir De Maastunnzlbouw te Rotterdam. Overzicht van het werk op den Rechter-Maas- oever. Duidelijk ziet m4jb de flauwe bocht, die in de afrit komt. Het tunnelgat is vrijwel geheel opgevuld met de ijzer-constructie, die de damwanden uiteen houdt om instorting te voorkomen. Is erkentelijk ,ad bereiken tegenwoordig art. 3 der bestaande ruilvi lingswet behouden De heer VAN DER SLUTS (s.-d.) bestrijdt dit amendement, dat de algemeene strekki De heer VAN DIJKEN (a.-r.) bepleit moj lUkheld van bero^n op de Kroon niet alk n afwijzing volgens artikel 21 doch ook ledkeuring door Gedeputeerde Staten van t ilverkavelingsplan. Spr. dient een desbetr fend amer De heei Jp grijpend Verslag De heer VAN DER SLUIS (s.-d.) zegt, dal de ruilverkaveling hier te lande in vele op zichten, ook ter wille van de voedselvoorzie ning. een algemeen belang van de eerste orde Is, doch ook een belang van de grondeigenaren De nieuwe bepalingen, noodig voor het aan nemen van een besluit tot ruilverkaveling, zür een groote verbetering. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM BOURG (n.s.b.) wijt den tegenwoordigen on gunstigen toestand der versnippering van ter- De heer EBELS (v.-d.) acht at zoo het algemeen belang i erbeterlng. vergeleken bit den EBELS (v.-d.) acht J er ruilverkaveling inschakeler t-Van den Heuvel houdt aa redactie-verbetering in ten a: ipersonen. welke spr. als zot Uitbreiding van het beroep VAN DEN de r.-k. behalve de heel iroesen en Ruys de Beerenbrouck ink). De heer VAN DEN HEUVEL (a. ntraadt het omdat 32. strekkende •komen dat niet-bela De MINISTER brengt In verband met verbetering een redactiewijziging in art - i. Doch overigens heeft spr. tegen dit an d. Heuvel wordt s pen met 51 tegen 17 stemmen (voor de de heer De Geer, c.-h.). BU artikel 37 verdedigt de heer v. d. SLUIS (s.-d.) een amendement om Inolaats v gelijkheid van een besluit tot ruilv bU de wet deze mogelijkheid te dot van de Kroon. De heer EBELS (v.-d.) heeft prln practleche bezwaren, ook mag het den wetgever niet worden aangetast. De MINISTER zegt dat er zoo noodlg toch el spoed kan worden betracht, doch spr. laat de beslissing s d. Sluis wordt verworpen ïachg, r.k.). wordt zonder hoofdelijke een ruimere toelicl Rijk zou de kosten, ;ün rekenin; In de oude 1 IJS MET SLAGROOM Op de „Romijva" te Amsterdam Het simpele ijskarretje van vroeger, voort geduwd door iemand die Kobus, Tinus, Mainus of Jan heette, genoot slechts de min of meer steelsche belangstelling van een zeer beperkt publiek. De meeste menscberi bezagen het ijsproduct „vanille"-ijs ge noemd met zeker wantrouwen, want ais men zich in de herkomst van dit twijfel achtig voortbrengsel verdiepte, rezen vi sioenen op van een benauwd binnenplaatsje, een muffe kelder, een donken e bedstede en meer van dergelijke ruimten, die voor ijs bereiding buitengewoon ongeschikt leken. De tijden zijn veranderd. De moeizame ijsfabrikage van voorheen is de infleiding gebleken van een nieuwe be drijfstak, die zich al meer in de belangstel ling mag verheugen. Men kan zelfs zeggen, dat naarmate het ijs in vaarten en slooten, op breode rivieren minder schijnt voor te komen, en de kunstijsbaan het toevluchts oord voor schaatsenrijders wordt, het con sumptie-ijs zijn glorietijd beleeft. Goheel gemoderniseerd is de ijsbereiding. Wij hebben van deze geweldige evolutie, aanvang nam bij het piepende, gammele ijswagentje van, voorheen, middag indrukken opgedaan tij diens een be zoek aan de „Romijva", hetgeen zooveel be- teckent als 5e. Vakbeurs voor het Room- Consumptieijsbedrijf, tevens vaktentoonstel ling. Men ziet, de afkorting heeft ditmaal ongetwijfeld eenig nut. Deze „Romijva" is gistermiddag ia Bedlevue te Amsterdam door wethouder F. v a n M e u r s geopend en Sluit Donderdagavond om 11 uu Vroeger, vertelde ons de voorzitter van het tentoonstellingscomité, de heer J. v a n Linde, consumeerden alleen kinde ren en slagersjongens ijs; nu moet iedereen het doen, want er wordt nog altijd te weinig ijs gebruikt Deze uit den mond van een modernen ijs- bereider volkomen begrijpelijke uiteenzet ting, wordt ter expositie bevestigd door hei nog meer vertrouwen wekkend advies van het Zuivelbureau te 's-Gravenhage, dat roomijs verrukkelijk noemt. Alle kindeiron zijn het hiermee eens, en vandaar dat de Haagsche zuivelheeren zich met het vrien delijkst gezicht tot de moeders in ons land richten en haar toeroepen: geeft uw kinde ren Róómijs! „De ijsman uit de buurt", die zoo verlei delijk „ijs met slagroomI'' annonceert, mag zich dus verheugen in de warme officieele belangstelling. Zelfs tot de hooge regionen van het parlement is de invloed van ie' room- en consumptieijs doorgedrongen. Het is vermoedelijk niet algemeen bekend, dat behalve kinderen, jongere en oudere dames en natuurlijk eershalve do slagersjongens, zelfs onze minister-president zich aan de ijssuggestie wiet geheel heeft kunnen ont trekken. „In mijn wildste droomen heb ik nooit gedacht, dat ik ooit betrokken zou worden in een debat over ijswafeltjes en consumptieijs". Aldus minister Colijn in 1934 bij de behandeling van de Winkelslui tingswet in de Tweede Kamer. De expositie van het bijzonder snel zich ontwikkelende ijsbedrijf is ten slotte de triomf van plombières en andere dure koele bejegeningen. Moderne machines uic er te zien zijn maken tegenwoordig zoo veel soorten consumptieijs, dat men er e»?n woordenlijst bij noodig heeft. Waarborg de ruit van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de Utrecht". DONDERDAG 10 5LAART VM HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. AVRO-Ulfnen- dlnsr. 8.00 GTam.muziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Omroeporkest en soliste. 11.00 Knipcursus. 11.30 Vervois concert. 12.30 AVRO-Dansorkest 1.00 Solis tenconcert. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Gram.- ïuziek. 4.00 1.30 Piano- _cht. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Hot AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje, 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Het Kollsch Strijk kwartet 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen, eventueel gra-m.muziek. 8.15 Het Cemcertgebouw-orkest. Toonkunst koor en-solist In de pauze: Kollsch-StriJk- kwartet 10.30 Disoonteuws. 11.00 Berichten ANP. Gram.muziek. 11.30—12.30 AVRO-Dans- I1ILVERSUM II 301.5 M. 8.000.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.90— 9.15 en 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgen dienst 10.45 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkesc en gratn.muziek. 2.00 Handwerkles. 2.55 Gram.muziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gr.- muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek. 6.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Gram. muziek. 5.40 Vioolvoordracht 6.00 MIsBie- praatje. 6.30 Vervolg vioolvoordracht. 7.00 Beriohten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. portage. 8.00 Berichten ANP, herha ling SOS-Berlchten. 8.15 Gram. GROEN VAN PRINSTERER OP 0UD-WASSENAER Tijdens de lustrum-bijeenkomst Van de Christelijke Werkgevers op kasteel Oud- Wassenaer, Maandag jl. heeft, zooals we meldden, de voorzitter van de Haagsche Werkgeversclub, de heer P. H. Verseveldt, er aan herinnerd, dat Groen van Prinsterer een belangrijk deel van zijn leven ter plaat se waar thans kasteel Oud-Wassenaer staat, heeft doorgebracht, zoodat de Christelijke werkgevers wel op historischen grond ver toefden. Waar ons gebleken is. dat lang niet ieder van het verblijf van Groen van Prinsterer in Wassenaar op de hoogte is, mag het wel licht niet ondienstig heeten. wanneer we uit dien tijd eenige bijzonderheden vermelden, ontleend aan het lezenswaardig boek: „Mr. G. Groen van Prinsterer in zijne omgeving", door Mr T. de Vries in 1908 gepubliceerd. Het huis, door Groen van Prinsterer be woond, was een ,18de eeuwsch landhuis, te midden van een ipark ter grootte van ruim 100 H.A. Sedert 1845, toen hij, naar men zegt voor f 80.000,— eigenaar werd van het huis woonde Groen van Prinsterer er tot 1871. In dat jaar kocht hij Blankenburg en verkocht hij Oud-Wassenaer voor 112.000, dus met aanmerkelijke winst. „Vergezeld van den ouden „Bart", zooals Groen hem noemde, hij heette Albertus van den Berg die gedurende 30 jaren Groen en Mevrouw Groen heeft gediend, ie gelijk hun arbeider, hun geestverwant en vriend, mocht ik", aldus schrijft Mr de Vries, „herhaaldelijk het genot smaken mij al de historische herinneringen, die schier jert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Stichtsch Salonorkest 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Vervolg- orkestcocicert. 11.3" 12.00 Gram.muziek. Na afloop: Schriftlezing. 12.50 Ra- 3.35 Orkest. 5.05 Voor de vrouw. 5.40 Band. 7.00 Plano. 7.20 Orkest van het Leger des Hells. 8.05 Orkest. 9.40 Orkest 10.20 Korte Kerkdienst 10.40 Radlotooneel. RADIO-PARIS 164S M. 12.40 Orkest (Om 1.50 Zang). 3.05 Viool en plano. 4.20 Zang. 5.20 Radiotooneel. 8.35 Zang. 8.50 Orkest en koor. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Witte Moriaenen. 1.00 Orkest 1.30 Concert^ 1.50 Witte Morlaeni 5.20 Orkest 8.20 Gevi 9.50 Koor. 10.30 Orkest 484 M.: 1.30 Orkest 8.2 I RadlotooneeL Prof. Dr. Willem Men gelberg schrijft: „Het Hammond-ortrel is eer buitengewoon geperfectioneerd orgel-instrument een nieuw muziekinstru ment, hetwelk als Kerk-orgel en huls orgel, maar tevens als Concert-orgel de volmaaktheid heeft be reikt". HAMMOND ORGELS N.V„ Keizersgracht 684 Amsterdam elk paadje en elke groep van boomen op. Oud-Wassenaer dragen, te laten verhalen. Daar, waar het huis vroeger stond, liep beide kanten uit de „breede laan" aan weerszijden met zware beuken beplant; op die laan zag. naar de zijde van Wassenaar het raam van Groens studeerkamer vanuit het middelste vooruitspringende gedeelte van het huis uit; voor dat raam zagen do tuinlieden meestal Groen zitten, verdiept in studie, dikwijls met de eene hand aan het hoofd". „Gedurende 25 jaren achtereen woonden Groen en Mevrouw Groen des zomers op Oud-Wassenaer, en zoozeer was mevrouw Groen aan dat huis gehecht, dat zij, toen het in 1872 afgebroken werd, niet kon nala ten er een stuk steen ter gedachtenis van mee te nemen. Toch was Oud-Wassenaer voor een klein en stil gezin als dat van Groen, overtollig groot en eischte vooral van Mevrouw Groen veel zorg en administratie.* Dit werd naarmate de ouderdom naderde, des te sterker gevoeld en uit dien hoofde is het vervreemden van Oud-Wassenaer te be grijpen". Groen's zomerverblijf Oud-Wassenaer „Ja, met erwten", ging haar moeder voort. „In erwtensoep evenwel behoort ook vleesch of worst, wat ik in deze soep niet gezien heb. Bovendien zijn er spliterwten in den handel, mevrouw! De harde, groene dingen, die ik hierin vond, waren oneetbaar". „Ze waren helaas te hard, mevrouw, maar daarvan moet u mijn kruidenier een verwijt maken. Ik neem de beste erwten, die er te krijgen zijn en het is buiten mijn schuld, dat ze niet beter gaar werdenn „Komt misschien door de droogte, net als bij spruitjes zuchtte Willy half-luid, doch mevrouw Berendse redeneerde voort, of ze niets gehoord had. „U spreekt van spliterwten, mevrouw? Weet u wel, dat die lang zoo goed niet zijn? De beste deelen zitten in de schillen en die worden maar heel gemoedereerd weggegooid bij die spliterwten. Gelooft u niet, dat we verkeerd doen, wanneer we het kostelijke voedsel, dat God gegeven heeft, weggooien alsof het waardeloos „Mag ik ook wat zeggen", vroeg Willy op 'deemoedige loon. „Natuurlijk juffrouwl U heeft trouwens al eerder iets ge-, zegd, niet?" „Ja. maar nu wou ik eigenlijk wat vragen. Als het zoo verkeerd is. die erwtenschilletjes weg te gooien, zouden we er dan ook geen zonde aan doen, zooveel van de kostelijke tarwe uit het brood te laten? We konden het bakkersgilde een voorstel doen, voortaan van de heele korrels brood te gaan bakken, ja en de aardappels konden we wel ongeschild eten en de peen ongeschrapt, om maar niet meer te noemen". „Ik begrijp niet, juffrouw, waarom u mijn woorden be spottelijk wilt maken. Ik begrijp u trouwens heelemaal niet. Als u klachten hebt, moet u die mij zeggen: dit zou netter en flinker zijn, dan er mevrouw uw moeder voor te laten over komen". ,,'k Wist net zoo min, dat ze komen zou, als u", grauwde Willy, die zich op onaangename wijze recht gezet voelde. „Neen, mijn dochter wist niet van mijn komst, ik kwam onverwacht en zal u toch zeker mijn oordeel wel mogen zeggen". „O natuurlijk, mevrouw, ik heb liever, dat de menschen me hun meening zeggen, dat dat ze die verzwijgen of tegen anderen gaan babbelen. Zoo heb ik zelf ook gedaan. Ik heb in het begin de juffrouw gezegd, dat ik niet hield van nach telijke relletjes, dat ik mijn kamer verhuurd had aan een meisje van Christelijken huize, omdat ik daarvan verschoond zou blijven en ik moet tot eer van de juffrouw zeggen: ze heeft mijn woorden ter harte genomen. Als ze na elven nog bezoek heeft, gaat alles even stil en ordentelijk en als de juffrouw zelf in dén nacht thuis komt. hooren we haar bijna niet. Zoo goed als de juffrouw met onze wenschen rekening heeft gehouden, zoo goed willen we het ook met de hare doen. Om nou nog eventjes op de soep terug te komen: in het begin heeft de juffrouw me gezegd, dat ze niet van dikke soep hield; daarom geef ik ze haar zoo dun mogelijk. Ook heeft de juffrouw me gezegd, dat ze het soepvleesch liever niet in de soep had: daarom haal ik het er te voren uit. Zoo ben ik bereid me te voegen naar de juffrouw d'r wenschen. Ik moet zeggen, we kunnen het opperbest met elkaar vinden, waar juffrouw? We hebben nooit een woord met elkaar. Nee, wat dat betreft hebben we het heel gezellig zoo onder elkaar, laat de juffrouw zeggen of het niet waar is. 't Zou ook vreeselijk zijn als het anders was. Onder één dak wonen en dan niet eensgezind zijn, nee. dat zou ik niet kunnen dragen, vooral ook, omdat we toch mogen gelooven. kinde ren van één Vader te zijn. Mijn man is wel eens wat veel- eischend. Och, hij zit in den kerkeraad, hè? Nou, hij valt er dan over, dat de juffrouw nooit meegaat naar de Bijbel lezing en ook, als er zoo in de week eens kerk is, daar geen gebruik van maakt. Maar ik geef hem in dié dingen geen gelijk. Ik zeg: de juffrouw studeert hard, dat weten we. Als ze naar juffrouw Brinkman gaat neemt ze nog de boeken- tasch mee. De juffrouw doet haar plicht en dan denk ik maar aan dat versje: Treed vroolijk voort op 's Heeren wegen en neem uw plicht getrouw in acht. De juffrouw dóét haar plicht, zeg ik nog eens. Mijn zuster houdt ook studenten, maar als ik u daarvan vertellen moestTreurig gewoon. Te verschrikkelijk, om alles bij name te noemen. Ik zeg vaak: mensch, hoe overkom je het. Dan mijn juffrouw. En ik ben ook zoo blij. dat ze zoo'n lieve vriendin heeft. Juffrouw Brinkman komt uit een godvreezend gezin. Haar vader is ouderling. Och, dat had ook zoo anders kunnen zijn. Ja, et zijn menschen, die zich niet bekommeren over degenen met wie ze onder één dak wonen. Die harteloosheid van: ben ik mijn broeders hoeder, och, die is al bijna even oud, als de wei reld zelf. Maar ik kèn zoo niet zijn. Ik voel me verantwoorde-! lijk voor iemand, die de Heere in mijn huis heeft gebracht. Mij zou het ter harte zijn gegaan, als de juffrouw in verkeerd ge zelschap was geraakt. Voor mijn eigen dochter zou ik niet bezorgder kunnen zijn, dan ik het voor de juffrouw ben. E« daarom als de juffrouw aanmerkingen heeft over het een of ander, zal ze me een genoegen doen, me die te zeggen, Dat is het beste, wat ze doen kan, vindt u zelf ook niet, mevrouw?" „Ja. dat zal zeker het beste zijn", antwoordde juffrou*.y Verduynen. Willy zweeg. Mevrouw Berendse herinnerde zich opeens, dat ze nog geen thee had gezet, haastte zich dit te doen en was zoo vriendelijk met twee minuten terug te komen, te blijven babbelen tot de thee getrokken was en zelf de dames in te schenken. Daarna kon ze wel niet anders doen dan ver dwijnen. maar nu ook werd het voor juffrouw Verduynen tijd om te vertrekken. „U ziet, wat u bereikt hebt, hè moeder?", zei Willy. „Ze overdondert u". „Kind, wees niet zoo ruw". „Zeg ik onwaarheid?" „Nee, maar ze heeft toch wel gelijk, dat je met je grieven voor den dag moet komen". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9