ESC0MPT0 M. S. DE JONG N.V. WOENSDAG 9 MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Vergoeding voor de Verstrekking van het voorschot ten volle Wat de Chr. scholen ontvangen Stadsnieuws Bijzondere Scholen Bij de wet van 22 Mei 1937 zjjn eenige wijzigingen gebracht in de bepa lingen, betreffende de vergoeding van kosten van instandhouding van bijzon dere lagere scholen. Werd tot nu toe aan de schoolbestu ren jaarlijks op die vergoeding een voor schot verleend, gelijk aan 80 pCt. van hetgeen voor overeenkomstige openbare scholen werd uitgegeven over het laat ste dienstjaar waarover de gemeentel ning was gesloten, voortaan moet het voorschot ten volle worden verleend en wel berekend over het gemiddeld getal leerlingen dier scholen in het afgeloo- pen jaar en naar een bedrag, dat voor het loopend jaar voor de openbare scholen beschikbaar wordt gesteld. Dit bedrag is voor het jaar 1938 door den, Raad per leerling van het openbaar gewoon lager- en van het uitgebreid lager onderwijs bepaald op onderschei denlijk f 18.86 en f 19.17. Eveneens moet thans ten volle worden toegekend een voorschot op de vergoeding wegens kosten van vakonderwijzers, bere kend naar het jaarlijks door den Raad \ast te stellen gemiddeld bedrag, dat in het voorafgaande kalenderjaar per.leerling van de openbare lagere scholen aan belooning ,van vakonderwijzers is uitgegeven. Volgens de bij de stukken gevoegde be rekening belien dit bedrag over 1937, per leerling van het gewoon lager onderwijs 12.51 en per leerling van het uitgebreid lager onderwijs f 12.01. Op grond van een en ander geven B. en W. in overweging o.a.: te verstrekken aan het bestuur van de Vereenginig voor Chris telijk Onderwijs te Leiden, voor de school gewoon lager onderwijs aan- 'de Munnikenstr. 1 f3.S23.86 en f 508.90 het Noordeinde 40 „5.497.69 731.60 de Pasteurstr. 2 9.165.96 1.219.86 de Oosterstr. 10 „4.832.87 643.19 de Middelstegr. 119 4.870.59 648.21 het Plantsoen 99a „4.139.77,, 550.94 den H. Morschw. 12 „5.472.73 728.34 uitgebreid lager onderwijs aan: het Noordeinde 3 f 3.325.99 en f 2.083.73; aan het bestuur van de Gereformeerde School vereeniging te Leiden, voor de school voor: f 5.040.33 en f 670.80 4.158.63 a 553.45 6.652.86 885.40 3.819.15 508.27 Hoogl. Kerkgr. 20a de Lusthoflaan 4 de Stadhouders!. lb de Driftstraat 49 f 19.670.97 f 2.617.92 uitgebreid lager onderwijs aan: Hoogl. Kerkgr. 20a f 4.342.en f 2.720.26 aan het bestuur van de Vereeniging toi Stichting en Instandhouding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest, voor de school voor gewoon lager onderwijs aan: de Adr. Pauwstraat 1 f 3.036.46 en f 404.11 aan het bestuur van de Eerste Leidsche Schoolvereeniging te Leiden, voor de schooi voor gewoon lager onderw'ijs aan: het Noordeinde 1 f 2.S66.72 en f 381.52 Voorts stellen B. en W. voor te bepalen, dat het sub. II bedoelde voorschot zal wor den uitgekeerd aan de besturen van de daar genoemde scholen in vier zooveel mogelijk gelijke termijnen waarvan de eerste zoodra mogelijk na besluit tot toekenning, de twee de, derde en laatste termijn resp. in don loop der maanden Mei, Augustus en No vember, De beteekenis van Tintoretto Lezing van Dr. N. Pevsner Nn het Prentenkabinet der Rijks-Uni versiteit te Leiden heeft Maandagavond Dr. N. Pevsner uit Londen voor de Vereeniging Lucas van Leyden oen lezing gehouden over Tinioretto. Na een inleidend woord van den voorzitter, Prof. Dr. A. W. Byvanck, begon epr. zijn rede met een korte uiteenzet ting van het belang van de figuur van Tin tore t vo resp. uit biographisch kunst historisch en tenslotte uit cultuur-histo risch oogpunt. Immers, Tintoretto is niet alleen een groot en interessant kun stenaar geweest, maar ontwikkelde zich tot dè karakteristieke kunstenaar van zijn generatie, wiens kunst beschouwd kan worden als een typisch voorbeeld van het z.g. „Manierisme". Teneinde deze ontwikkeling te demon- streeren gaf spr. uitvoerige analyses van een reeks zijner schilderijen. Eerst van en kele vroege werken, waarin voornamelijk invloeden van de Venetiaansobe kunst uit het tijdvak der Renaissance (Bonifazio), van het \roege Manierisme (Parmigianino) en van Michelangelo zich opnbaren. Omstreeks 1560 valt vervolgens een over gang naar den stijl van 's kunstenaars bloeiperiode te bespeuren. De uitbeelding van een natuurlijke wereld, van schoone lichamen en krachtige bewegingen is dan niet langer het voornaamste doel; het schil derij wordt nu vóór alles als e-en groot, ab stract ornament opgevat. Het schema der compositie is telkens zinvol maar daarbij van zóó primair belang, dat de gestalten aan dit schema ondergeschikt worden ge acht, en niet langer vrije en zelfstandig ageerende figuren. In deze ontkenning der pensoonlijke zelf standigheid en daarbij gevoegd in het vi sionaire en irreëele karakter van Tinto retto's kunst, ziet spr. een uiting van den tijd van een Ignatius van Loyola, een Hlg. Theresea en dc vele andere Heiligen en Asceten van de laatste jaren der XVIe eeuw. In de pauze bestond gelegenheid de laat ste aanwinsten der boekerij van het Pren tenkabinet te bezichtigen, alsmede de dien avond geooende tentoonstelling van een fraaie collectie XVIde oeuwsche boekillustra ties, onlangs door het Legatum Thysianum verworven. In verhand hieimede braoht dc directeur van het Prentenkabinet, prof. dr. W. Matin, Curatoren van genoemde stich ting dank voor de bij herhaling ondervon den medewerking. Bazaar Chr. Kleuter school Morschweg Mevr. Mulder wijst op het werk van de Vereeniging voor Chr. onderwijs Mevr. J. P. Mulder-v. d. Most van Spijk, die gistermiddag onder groote be langstelling de bazar in het gebouw „Re- hoboth" ten bate van de Chr. Kleuter school aan den Morschweg 'heeft ge opend, maakte in haar openingswoord met waardeering melding van het vele werk, dat door de Ver. voor Chr. Onder wijs in den loop der jaren is tot stand gekomen. Vooraf heette zij echter allen welkom in het bijzonder het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwijs, dat in ds. M. J Punselie en de heeren H. M. de I^ede. G. Seydell en J. P. Mulder vertegenwoordigd was. Hartelijk dankte zij voorts voor de medewerking, die aan verschillende zijden bij het tot stand komen van dezen bazar mocht worden on dervonden. Uit dit bewijs van medeleven concludeert spreekster, dat de liefde voor 't clfl-istclijk onderwijs in deze gemeente nog niet is verflauwd. Mevr. Mulder wees er verder op, dat dn arbeid van de Ver. voor Chr. Onderwijs zeer gewaardeerd wordt. De vereeniging .die bijna 85 jaar be staat, vertoont in het geheel niet de tee kenen van ouderdom. Integendeel, het is of het met de vereeniging juist an dersom is. Hoe ouder zij wordt des te jonger wordt zij. Wat gij, aldus spreek ster, den laatsten tijd in het Morsohweg- kwartier hebt ondernomen: de stiohing van de school van den heer Tij mstra, de opening van de nieuwe kleuterschool, doelt er op, dat gij door den ouderdom nog niet zijt ingeslapen maar dat gij Uw werk nog doet met jeugdig élan en met krachtige hand. Met Gods hulp en on der Zijn zegen hebt gij groote dingen tot stand gebracht op het terrein van het Christelijk onderwijs. Met den wcnsch uit te spreken, Jat deze bazar ook iets moge bijdragen tot heil van het kind verklaarde mevr. Mulder hem voor geopend. In aansluiting op deze woorden richtte ds M. J. Punselie, voorzitter van de Ver. voor Chr. onderwijs, wederkecrig zijn dank aan het bazar-comité voor het initiatief en de uitwerking van de plannen van een en an der. Al ligt aldus spr., de opbrengst van dezen bazar nog in het verborgene reeds het verschijnsel, dat dit mogelijk is gemaakt wijst op een succes waar de Vereeniging niet dankbaar genoeg voor kan zijn. Ds. Punselie eindigde zijn toespraak met eveneens de beste wenschen voor het wel slagen van den bazar uit te spreken. Na deze toespraken verspreidden de aan wezigen zich over den bazar waar, om in beursterm te spreken, al spoedig in vele hoeken een levendige handel viel te con stateeren. De inrichting van den bazar Over de inrichting van dezen bazar kun nen wij nog het volgende melden: De ruime benedenzaal van het wijkgebouw „Rehoboth" biedt het' aanzien van een warenhuis in zakformaat, waar vriendelijke dames alles in het werk stellen om de belangstellenden maar met zooveel mogelijk artikelen het ge bouw te doen verlaten. Aan keus ontbreekt' het ook op dezen bazar niet. Zoo is er naast een groote hoeveelheid fraai en nuttig handwerk een uitgebreide stand van boex- en plaatwerk. Maar de levensmiddelen en de toilet-zeep ontbreken al evenmin. Spe ciale vermelding verdient wel de stand waar het fröbelwerk der kinderen van de drie kleuterscholen is ondergebracht. Wat heb- d>en de kleinen alleraardigste snuisterijen vervaardigd. Het' zal ons niets verwonderen als bij deze stand het eerst het bordje „uit- verkocht" prijkt. Voor een aparte vermel ding komt eveneens in aanmerking de sprei, vervaardigd door een 81-jarige dame, die met belangstelling met' het streven van het comité medeleeft. Een bazar zonder attracties is nu een maal ondenkbaar en dus is ook op dezen bazar een ruime plaats ingeruimd. Bijzondere aandacht trekt op dezen bazar ook hei' viertal kleuters van de onderschei dene scholen, dat zich met fröbelen bezig De bazar, die een bezoek ten volle waard is, is hedenavond van 710 uur en morgen van 2 30—6 uur en van 710 uur nog ge opend. EDERl. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ N.V. Opgericht 1857 Bankzaken Effectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM keizersgracht 573 - 575 •-GRAVENHAGE; Lange Vijverberg 13 iT ransportcolonne Roode Kruis Welgeslaagde demonstratie in de Kleine Stadszaal Gisterenavond heeft de transport colonne van het Roode Kruis, welke •enigen tijd geleden hier ter stede is ipgericht in de kleine Stadszaal de- nonstraties gegeven, waarvoor flinke belangstelling bestond. Nadat de commandant, dr. E. J. J. G. R e n a u d, de colonne had gepresenteerd, sprak de afdeelings-voorzitter, dr H. H. Maas, een openingswoord, waarin hij zich/ in 't bijzonder richtte tot twee per- sdnen, die zich veel moeite hebben gege ven om de colonne te maken tot wat zij nu is, n.l. dr Renaud en de heer H. P. H. Würtz, gedelegeerd commissaris vanwege het bestuur. Dank bracht spr. ook aan de kleine greep van jonge mannen, die hun tijd en krachten hebben willen geven in dienst van het gestelde doel en zich met enthousiasme hebben onderworpen aan de eischen, welke het reglement op de trans portcolonnes aan hun lichamelijke condi tie en karaktereigenschappen stelt. Dr Renaud wees er vervolgens op hoe de colonne is opgebouwd op een hame- raadschappelijken geest en wederzijdsch vertrouwen, waardoor de onderlinge ver standhouding niets te wenschen overlaat. Met het vervoer per brancard van denk beeldige gewonden, het optillen van slacht offers en transport zonder hulpmiddelen, d.w.z. over dien schouder, zoomede het weg- sleepen op een deken langs den grond, wanneer de beschikbare ruimte geen an dere transportmogelijkseid toelaat, vingen de demonstralies aan. Daarna kwam het interessantste deel van den avond, waarbij de leden der colon ne hun bekwaamheid moesten toonen in het construeeren van diverse installaties, welke dienstig kunnen zijn aan het trans port van gewonden, zooals het voor dit doel inrichten van een vrachtauto, het op stellen van e«en hijschkraan voor het over laden van gewonden en het slaan van een loopbrug, waarbij het bouwmateriaal uit sluitend bestond uit houten palen en tou De leden bleken zich op deze veelzijdige taak uitstekend te hebben voorbereid; er werd met groote rust en zekerheid gewerkt, waarbij allen precies wisten wat hun te doen stond. Er heerschte daarbij een voortreffelijke discipline, waarbij een simpele aanwijzing onmiddellijk tot het gewenschte resultaat leidde Zoo werd deze demonstratie tot een pro pagandistische manifestatie voor het nut tige doel, dat de Transportcolonne zich bij onverhoopte rampen heeft gesteld. Luit.-kolonel b.d. A. N. C. F. Ke ij z e r sprak in den loop van den avond zijn e>- kentelijkheid uit voor het werk der T.eid sche afdeeling, waarbij hij tevens wees op het groote nut van den arbeid ven het Roode Kruis. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 4 Maar.t Wed. H. A. de Leeuw- Oomsen, Sassenheim, Hoofdstraat 271, siga renwinkel. Uittr. E.: Wed. E. de Leeuw- Oomsen, Sasscnheim, dd. 1 Se<pt. 1937. N.V. voorheen J. Dragt's Bakkerijen, Zoe- terwoude, Hooge Rijndijk I-". 7 D. Oph. fiL: Amsterdam, Dusartgtraat 51, dd. 1 Jan. 193S. C. M. de Wit, Oegstgeest, Dorpsstraat 49, café en melkhandel. Uittr. E.: C. M. de Wit, Oegstgeest dd. 28 Febr. 1938. Wijz. handelsn. in: N. W. A. de Wit. N. E.: N. W. A. de Wit, Oegstgeest. 7 Maart. Handelsonderneming „Schakro" firma Schaay en Zonen, Leiden, Nieuwsteeg 16, cartonnagefabriek, boekbinderij, uitgeve rij en etalage-industrie. Bovengenoemde ven nootschap onder firma is door uittreding van den vennoot H. P. Schaay ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door B. P. B. Schaay, als eenig eigenaar ,onder den naam: Firma Schaay Zonen. Procuratie verleend aan: F. B. Schaay, Rotterdam (B.P.). Voorschotenschc Melkhandel N.V., Leiden, Kanaalstraat 22. Kantoor is verplaatst naar Voorschoten, Leidsoheweg 422. L. Rutten, Alfen a. d. Rijn, Stationsstr. 46, café, slijterij. Overl. E.: L Rutten, dd. 6 Febr 1938. Wijz. handelsn. in: Wed. M. Rutten- Twaalfhoven. N. E.: Wed. M. Ruit ten-Twaalf hoven, Alfen a. d. Rijn. 8 Maart. Peka Fabrieken, in liquidatie, Leiden. Galgewater 18, fabricage van limo nades, enz. Uittr. Liq.: A. J. Vosselman, Lei den, dd. 12 Oct. 1937. A. G. Epskamp, Leiden, Noordeinde 23, koek- en banketbakkerij. Uittr. E.: A. G. Epskamp, dd. 1 Febr. 1938. N. E.: I. Poel, Leiden. Opheffing. 8 Maart, Slagerij „De Volhar ding", Leiden, Haariemmerstraat 217, Jaarbeurs „Veilig Koopen" De winkeliersvereeniging „Veilig Koopen" heeft gistermiddag, zooals aangekondigd, haar dusgenaamde Leidsche Jaarbeurs in de Stadsgehoorzaal geopend en zal daar tot morgenavond blijven. Een 70-tal leden van deze \ereeniging zijn hier met stands vertegenwoordigd en willen het publiek la ten zien dat men in de middenstands bedrijven in onze stad te kust en te keur terecht kan. Er is een groote verscheiden heid van branches. Er zijn weinig dingen, die men daar in de Stadsgehoorzaal niet vertegenwoordigd vimdt. De stands zien tr aardig uit. Dank zij het werk van den bin nenhuisarchitect Peter Wagner is een fraai geheel verkregen. Er is muziek en er zijn talrijke attracties. De Jaarbeurs is geopend van 2—6 en 811 uur. Vereeniging „Oud-Leiden" Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwelijke Stu denten als vertegenwoordigster van deze Vereen, in het bestuur van „Oud-Leiden" aangewezen mej. G. M. v. Oostrom Meijes, zulks in de plaats van mej. T. T. Meyers, die onlangs als vertegenwoordigster i? af getreden. Op verzoek van het bestuur van ..Oud- Leiden" hebben zitting genomen in de commissie voor de redactie van het Leidsch Jaarboekje de heer E. Pelinck, directeur van het Stedelijk Museum De Lakenhal, en de nieuw-henoemde gemeente-archivaris, mr R. van Royen. SCHOORSTEENBRANDJE e De politie-brandweer heeft gistermiddag een schoorsteenbrandje gebluscht ten hui ze van E. v. T., Leliestraat 54. BEKNELD GERAAKT Gistermiddag is de vier-jarige P. K. in de Prinsenstraat met de pink bpkneld ge raakt tusschen een riooldeksel. De dokter van den E.H.D heeft het kind verbonden en ter verdere behandeling meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis. band met het feit, dat verschillcn- erzamelingen, waaronder ook ethnographische. bij goede kunstverlicn- ting een bijzonder fraaien indruk maken, is men er in het buitenland en ook hier te lande toe overgegaan nu en dan de musea in den avond voor het publiek open te stellen. Aangezien het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1A te Lei den thans over een goede kunstverlichting beschikt, meent de Directie er goed aan te doen het publiek in de gelegenheid le stel len het Museum ook eens bij avond, onder deskundige voorlichting, te bezoeken Bij wijze van proef is als eerste avond daarvoor vastgesteld hedenavond van tVi tot 9Yz uur. BIJBEL, KERK, ZONDAG, POLITIEK Lezingen Ds. K. H. Kroon Men heeft Ds. K. H. Kroon bereid gevon den, om voor belangstellenden enkele drin gende vragen'van onzen tijd te bespreken, n.l. de vraag, betreffende den Bijbel, de Kerk, den Zondag en de politiek. Vier lezingen zullen worden gehouden en wel achtereenvolgens: le. Vrijdag 11 Maart: „Is de Bijbel nog Gods Woord voor ons?" 2e. Vrijdag 18 Maart: „De verburgerlij king der Kerk". 3e. Vrijdag 25 Maart: „Wanbegrippen aangaande den Zondag". 4e. Vrijdag 1 April: „Wat is Christelijke politiek?" Deze lezingen worden gehouden m de Foyer van Hotel „Den Burcht", telkens des avonds om kwart over acht. De toegang is vrij, terwijl na afloop van elke lezing, de gelegenheid tot gedachten- wisseling bestaat. WINKELRUIT VERNIELD Vanmorgen is de groentenhandelaar H. V., toen hij met zijn bakfiets vanaf de Haarlemmerstraat de Hooglandsche Kerk steeg wide inrijden en daarbij moest uitwijken voor een kruiwagen, die de steeg links kwam uitrijden, tegen een ruit van de winkel van de fa. v. Cleef terecht ge komen, waarbij deze ruit geheel verbrij- VISCHWEDSTRIJD C.G.W. Gister hield C.G.W. voor haar leden een visohwedstrijd bij de Sassemer Pont. Het weer was schitterend. Er werd twee en een half uur op één plek gevi6cht na loting, met een pauze van 15 minuten. Dertien vissc'hers hadden geluk om visch re vangen. De eerste prijs behaalde P. Vijlbrief totaal 650 gram; 2e prijs M. Ouwerkerk 610 gr.; 3e pr. H. de Wit 430 gr. Ook alle andere deelnemers kre gen een prije. De leiding berustte bij den seer, van C.G.W., den heer J. Crama. WEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL" De te Den Haag voor de competitie van den Kring den Haag gespeelde wedstrijd tusschen H.G.A. II en de Z'jl III eindigde in een 32 overwinning voor onze stadge- nooten. Gisteravond speelde het tweede zevental van de Zijl in de Overdekte alhier voor de wintercompetiite tegen Zian-adsp. De Zijl won verdiend met 31. Rust 2—9. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C Bosman 27 jr en A L Bon 25 jr BEVALLEN: C W Overvliet—De Geus zn OVERLEDEN: P B de Waal gesch vr. 73 jr J Schild dr 28 jr W L Renée—Groenewoud wede. 76 Jr. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN BENOEMING De heer D. Baas, kweekeling met akte aan de 6chool van de Martha-Stichting, alhier, is vot onderwijzer benoemd aan de Dr. Hel- dringsöhool (B.L.O.) te Rotterdam. GEREF. VEREEN. VOOR DRANKBESTRIJDING In de laatste gehouden ledenvergadering van de afd. Alfen van bovengenoemde ver eeniging werd o.a. besloten tot hev houden van een openbare prop.-vei-gadering. Deze vergadering zal op 23 Maart worden gehouden. Als spreker hoopt op te treden Ds. v. d. Loo. Geref. pred. te Rijnsburg. AUTO TE WATER GEREDEN Maandagavond ie op het Goudsclie Rijpad onder deze gemeente een auto, bestuurd door den heer van G. uit Hazerswoude, door den mist van de weg geraakt en in een sloot gereden. De auto verdween geheel onder water. Door het inslaan van een ruit en mede door dat de sloot' niet breed was, konden de in zittenden zichzelf uit hun hachelijke positie bevrijden. HUIS UITGEBRAND In den afgeloopen nacht omstreeks één uur heeft een vrij hevige brand gewoed in een bovenhuis aan de De Langcstraat. Le bewoner van het huis, de heer Van E., die zich reeds te bed had begeven, kon zich lij dig in veiligheid stellen. Dank zij het feit, dat de brajidweer met de twee spuiten spoedig ter plaatse was, is dc brand tot dc.e eene woning, die te midden van een com plex van woningen staat, beperkt gebleven. Het huis brandde echter geheel uit. Oor zaak is vermoedelijk, dat er vonken uit de kachel gevallen zijn. De laatste wedstrijd van het 2e tiental van de Alfensahe Schaakclub heefï het begeerde en verdiende kampioenschap gebracht van de tweede klasse van de Schaakbond van Leiden en Omstreken. De laatste wedstrijd ging tegen V.T.L. uit Leiderdorp. De uit slag is: A.S.C. II V.T.L. J. v. KempenJ. Nievaart 01 D. VroomJ. Kamp 10 J. v. d. Horst'D. v. d. Wijngi. 10 J. SchuilenburgH. Stoute 10 H. VroomA Chrispijn VzVa A. H. BalkH. Dingjan '/aVa B. SchmidtJ. Nicuwcnhuis 0 W. den Hoed—B. Kuilenburg 10 J. v. WijkN. Wijers 01 P. L. SchuunmansL. Gijsman V£Va Totaal 5V2-41/2 De totaal-score in de 6 gespeelde wedstrij den, waarin men steeds ongeslagen bleef is 45-15. Het 4de tienval speelde vorige week tegen Boskoop II, Zooals we toen j.leidden werd deze kamp afgebroken met 43 in het voor deel van A.S.C. De drie afgebroken partijen zijn remise verklaard, waardoor de eind stand is 5V2—4Vi. Ook het 4de tiental is door deze uivslag kamjhoen van de 4e klasse geworden. Voor waar keurige prestaties van deze nog jeug dige vereeniging. HAZERSWOUDE SCHIETOEFENINGEN B.V.L. Evenals vorige jaren zullen de schiet oefeningen van de plaatselijke afdeeling I van den Bijzónderen Vrijvvilligen Land- storm wederom om de veertien dagen j worden gehouden en wel des Maandags avonds in het hotel „Het Oude Raadhuis". In totaal worden twaalf oefeningen gehou den, waarvan dit voorjaar vijf en in het najaar zeven. De wedstrijdregeling is ge lijk aan die van het vorige jaar. CHR. ORANJEVEREENIGING De ledenvergadering van de Chr. Oranje- verecniging zal worden gehouden op Vrij dag 11 Maart a.s., des avonds acht uur in de zaal van den heer Kroon. HILLEGOM PATRIMONIUM Maandagavond kwam de plaatselijke af deeling in vergadering bijeen, onder voorzit terschap van den heer J. O. Vermeer. Na de gebruikelijke opemng en de be spreking van enkele huishoudelijke aangele genheden, kreeg de heer A. Versteegt gelegenheid tot het behandelen van hut on derwerp „Dr. A. Kuyper en zijn beteekenis voor het sociale leven". Inleider schetste de toestand zooals die was in de tijd toen Kuyper optrad. Vervolgens behandelde hij diens optreden. Door geschrift en woord trad hij op tegen de onsociale toestand in zijn dagen. Kuyper was een voorvechter der vak organisaties en van de bedrijfsorganisaties Op deze mooie inleiding volgde een zeer leerrijke bespreking. De eerstvolgende vergadering zal gehou den worden op Dinsdag 15 Maart a.s STAND DER WERKLOOSHEID Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden per 7 Maart 539 werkloozen ingeschreven, tegen 583 op dezelfde datum van het vorige ZIEKZOEKWEDSTRIJD Voor de derde bekwaamheidswedstrijd in het ziekzoeken in hyacinthen, die door de Hillegomsche veiling werd georganiseerd en welke Zaterdag eindigde, bestond veel belangstelling. Aan de gewone wedstrijd werd door circa 275 personen deelgenomen, terwijl ongeveer 60 koppels deelnamen. De uitslag van de wedstrijd zal in de loop van de volgende maand bekend gemaakt worden. KOUDEKERK a.d. RIJN JAARVERGADERING K.V. EN M.V. Vrijdag 11 Maart a.s. des avonds te 7 uur hopen de Geref. Knapenverg. „Timotheus" en de Jongemcisjesverg. ..De Schakel" haar gecombineerde jaarvergadering te houden in de bovenzaal van hotel de Bruin alhier. E.H.B.O. Dinsdagavond is de cuieus van E.H.B.O. beëindigd, welke dezen winter onder leiding van dr. Vlaanderen alhier is gehouden in de lokalen van de o. 1. sdhool. Nadat bij wijze van een proefexamen de formaliteiten waren vervuld, bleef men nog wat gezellig bijeen, terwijl enkele cursisten een voordracht of samenspraak ten beste gaven. Bij monde van den cursist R. Chr. Schellingerhout werd dr. Vlaanderen be dankt voor zijn leerzame leiding en hem als blijk van wnardeering een boek aangeboden. Tevens werd dien avond een vereeniging van E.H.B.O. opgericht'. Het bestuur is sa mengesteld als volgt: A. v. Weelden voorz.; J. Reijneveld 2e voorz.; A. Rademaker secr.; G. Wille penn.-csse. LEIDSCH END AM SUBSIDIE CONSULTATIEBUREAU B. en W. 6tellen voor aan het consultatie bureau voor zuigelingen, uitgaande van Wit-Gele-Kruis te Leidschendam, over een subsidie toe te kennen van f 100. NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN Donderdagmiddag a.s. om 12 uur houdt het hoofdstembureau zitting voor de nummering, welke by loting zal geschieden, van de goed gekeurde candidatenlysten voor de op 7 April te houden verkiezing van leden van den meenteraad. DE TEDINGERBROEKPOLDER De lyst van stemgerechtigde ingelanden 1 den Tedingerbroekpolder, ligt tot en met 17 Maart a.s. ter inzage in de Resedastraat no. 2, te Ryswijk (Z.H.) BIDSTOND GEREF. KERK Morgenavond om half acht wordt een bid stond gehouden voor maatechappelyken arbeid in de Geref. Kerk. Ds. M. Boukema zal a OUDSTE INWONER OVERLEDEN Op 96-%rigen leeftijd is alhier overleden oudste inwoner van onze gemeente, de heer D. Halverhout. De heer H. is ongeveer 70 jaar koorzanger geweest in de R.K. Kerk. Bij zyn 60-jarig jubileum als koorzanger, ontving hy de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" en een medaille van HM. de Ko ningin, in verband met zyn 50-jarig jubileum als beurtschipper. LEIMUIDEN «JAARVERGADERING PROT. BEGRAFENISVEREENIGING Dc Prot. Bcgrafenisvereeniging Leimui- den—Rijnzatenvoude en omstreken hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer P. Rietdijk. De secretaris, K. A. Wesselius, bracht zijn jaarverslag uit. De Vereeniging telt 239 leden. De penningmeester, J. Vet, bracht verslag van 't financieel beheer uit. De inkomsten met inbegrip saldo 1936 zijn 990,25, uitgaven 736,15, batig saldo 254,10. De Vereeniging heeft in 't afgeloopen jaar acht begrafenissen van leden der ver eeniging gehad en drie van personen bui ten de vereeniging. De aftredende bestuursleden, de heeren K. A. Wesselius, J. de Rijk Jb.zn. en P. Jansen werden herkozen. 0 Het bestuursvoorstel om hen, die nog geen lid der vereeniging zijn, en het al eerder hadden kunnen zijn, nog eenmaal in de gelegenheid te stellen in 't jaar 1938 lid te worden met betaling van twee jaar contributie, dus over 1937 en 1938 en met een wachttijd van drie maanden om ii volle rechten der leden te deelen, werd mot groote meerderheid van stemmen aan genomen. RADIO-DISTRIBUTIE diversen. 10.40 Parijs R.. 12.05 Radio PTT Nord, 12.2-j Keulen. 13.20 Brussel VI.. 13.35 Keulen. 14.20 R. Danmark of dlv., 15.50 Keulen, 17.20 Programma 4: 8.— Brussel VI.. 9.20 Gram.- muz GRD, 10.35 Londen Reg.. 13.05 Droltwlch, 14.20 Londen Reg.. 15.10 Droltwlch, 18.40 Londen Reg., 19.20 Droitwlch, 23.05 Londen Reg., 23.20 DONDERDAG 10 MAART Programma 3: 8.Keulen, 10.35 ParUs R., 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Parijs R„ 13.20 Brussel VI.. 14.20 Radio PTT Nord. 15.05 Parus R.. 15.35 Drolwlch, 17.20 Brussel VL. 18.33 Keu len. 21.20 Warschau of dlv., 22.10 Keulen, 23.20 diversen. Programma 4: 8.Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 12.10 Droltwlch, 12.5o Lon den Reg.. 13.20 Droitwlch, 14.20 Londen Reg., 17.20 Droltwlch, 18.35 Brussel VI.. 19.— Gram.- muz. GRD, 20— Droltwlch, 22.45 Londen Reg., Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 5 tot en met \rijdag 11 Maart a.s. waargenomen door de ajiotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406, E. B. de Meth, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest telef. 274. KLEERMAKER 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 LISSE JAARVERGADERING PROT. ZIEKENHUISVERPLEGINGSFONDS Onder leiding van den Voorzitter, den heer A. Tib boe 1, hield Maandagavond het Prot. Zteikenhuieverplegingsfonds de jaar vergadering in „Rehoboth". De Voorzivter wees er op, dat een moeilijk jaar achter ons ligt, welk jaar stuit met een aanzienlijk tekort. Hierna werden door den secretaris, den heer C. H. Steeniwinkel Jr., de notulen der vorige jaarvergadering en der buitengewo ne vergadering gelezen benevans hei' jaar verslag over 1937. De voorzitter bracht hem dank. Flnantieel verslag Ite> heer A. van der Zaal P.Hzn., penning meester, bracht daarna verslag uit over de finantiën der vereeniging. Enkele cijfers mogen hieronder volgen. In 1937 werden niet minder dan 80 patien- ven verpleegd met een totaal aan verpleeg- dagen'van 2535 tot een bedrag van f6197. Het giemiddeW aantal verpleegdagen be droeg per patient 31. In 1937 kwamen per duizend leden 26 ziektegevallen voor, welk percentage hoog genoemd moet worden. Volgens de statistieken is dit percentage over het geheele land genomen slechts 15 ziekte-gevallen per 1000 zielen. De Voorzitter deelde mede, dat ondanks de hooge uitgaven en het hooge aantal patienven het bestuur van meening was, dat dezen avond geen voorstel gedaan zal wor den tot verhooging der contributie of wijzi ging in de uitkeeringen. Voorloopig zal op denzelfden voet worden doorgewerkt, doch mochten de financiën gevaar loopen. dan zal een buitengewone vergadering worden bijeengeroepen. Het verslag van het Operatiefonds was gunstiger. Dit fonds sluit met een voordee- lig saldo van ruim f50. Een 10-tal patiënten werd voor rekening van het Operatiefonds verpleegd. De bescheiden waren alle in volkomen orde bevonden waarop den penningmeester decharge werd verleend. Vervolgens werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. Aftredend waren de heeren A. Tibboel en B. Kulik, terwijl wegens 'bedan ken van d<en heer J. Marbus, een nieuwe commissaris gekozen moe6t worden. De af- vredenden werden herkozen. In de vacature Majbus werd als Commissaris gekozen de heer C. Blom. De heer Kooiman bracht den heer Tibboel dank voor de vele werkzaamheden welke in het belang van het fonds verricht werdesn, NOORDWIJK A.-R. KIES VEREENIGING Gisteravond vergaderde de A.-R. Kiesver- eeniging in het Vereenigingsgebouw aan de Hoofdstraat, onder leiding van den heer J, E. Kok. Verschillende huishoudelijke zaken werden afgehandeld, o.a. de jaarverslagen der functionarissen en bestuursverkiezing. Herkozen werden de heeren N. Barnhoorn en H. Hegeman en gekozen Mr. Joh. Knape. Daarna sprak de heer K. Passchier over: „Barth en de politiek". Breedvoerig wordt uiteengezet de Schrift beschouwing van dezen theoloog, die wel het ethisch eclecticisme verwerpt, maar niette min van geen inspiratie wil weten. De Bijbel is niet het Woord Gods, maar wordt het door den bekenden plotselingen inslag: De canon wordt aanvaard, doch door zijn on derscheid van gesloten en open canon dient dit voor weinig meer da-n Rome te bestrijden De Gereformeerde Schriftlbeshouwing wordt hiertegenover geplaatst. Uit B. be schouwing volgt dat Gods gebod nooit een gegeven is in de historie. Niemand kan van te voren zeggen wat God wil. Zoo is het ook onmogelijk een politiek program o te stellen waarvan men kan zeggen: dat is naar den Woorde Gods. Zoo is er geen C'.ris- telijkc Staatkunde mogelijk: Want ook in de Slaatkunde is slechts voor een concrete si tuatie aan te geven wat God wil. Gevolg: dat liet opportunisme moet overheerschen. Het geschil tusschen „De Standaard" en „Dc Nederlander" wordt nu behandeld. Ook de invloed van Barth op dc C.D.U. Het onjuiste in zijn opvatting werd aange toond. Daarna sprak de voorz. met het oog op" het einde van de winter-campagne een slot woord naar aanleiding van een voorgelezen Schriftgedeelte. Daarna sluiting. JAARVERGADERING K.V. EN M.V. Donderdagavond half acht zullen deze 'vereenigingen een gecombineerde jaarver gadering houden met een zeer verzorgd pro gramma in het Vereenigingsgebouw aan do Hoofdstraat. Alle ouders van de jongelui worden daar mede verwacht. NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Voor den Geref. Bond treedt hedenavond in de zaal Julianaweg 27 te half acht op Ds. Lans van Huizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6