ilir u mr jTrihsrijr (tfourmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken N.V. Arnhemsche Hypotheekbank abonnementsprijs: Per kwarlaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. aöbrrtmtitpriptn: NO. 6338 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 9 MAART 1938 18e Jaargang Van I tot 5 regels f UT Elke regel meer 022'b Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer CL45 Voor het bevragen aan 'i bureiD wordt berekend /<U0 DE TAAK DER KERKEN Dat er binnen het kader der nationaal- socialistische staatsopvatting geen plaats is .voor een vrije Kerk, die God wenscht te dienen naar eigen inzicht en geweten en in gebondenheid aan Zijn Woord, heeft het proces-Niemöller weer eens met ver bluffende duidelijkheid geleerd. Dat de Christen zijn Christelijke overtui ging niet volkomen mag beleven en de Kerk geen Kerk kan zijn, wordt door de practijk van het Hitler-régime wel bewezen. Trouwens, voortdurend wordt in woord en geschrift de absolute gelding der natio- paal-socialistische staatsleer beleden. Dat blijkt ten overvloede uit een docu ment, dat van Alfred Rosenberg afkomstig moet zijn en voor intern partijgebruik be stemd was, welk document thans bekend is geworden. Geschreven onder den titel „Een woord betreffende de kerkpolitieke situatie", bevat het fundamenteele uitlatingen over de ver houding tusschen staat en kerk, die aan dui delijkheid niets te wenschen overlaten. De Christelijke levensovertuiging wordt gedeclasseerd tot maar een particuliere meening. Wie de nationaal-socialistische levensbeschouwing op geloofsgronden wil 'fundeeren, maakt zich schuldig aan ver- yalsching. De grondfout van aller hande kerkpolitieke manoeuvres en resolu ties is, dat men persoonlijke godsdienstige gedachten en politieke overtuigingen hope loos door elkaar haalt. En wee dengene, 'die zoo het nationaal-socialisme aantast. Wit ge de taak der kerken omschreven zien door Rosenberg? „De kerken onverschillig of zij on der katholieke, belijdenis-Christelijke of Duitsch-Christelijke leiding staan, dat geldt hier voor alle gelijkelijk hebben tenslotte, wanneer zij hun religieuse roeping (die hun eenige roeping is) trouw blijven, slechts deze eene taak: die menschen, die daar gevoelig voor zijn, in kennis te stellen met het ker kelijke geloof aan het hierna maals. De aarde, waarop wij leven, dus wat in de kerkelijke taal „van de: zijde" wordt genoemd, gaat den ke ken eenvoudig niets aan. Voor deze dingen en op dit gebied geeft voor qns alleen het nationaal- socialisme den toon aan." Men ziet het: hier is van een Christelijk beginsel, dat als een zuurdeesem het ge- heele deeg doortrekt, geen sprake: hier doemt op de door de Schrift teruggewezen, schuchtere figuur van den Christen, die zich met een boeksken heimelijk terugtrekt in een hoeksken. Tot leugen wordt gestempeld dat univer seele woord der Schrift: „De aarde is des Heeren mitsgaders hare volheid, de wereld én die daarin wonen" en zoovele andere psalmen, die g a n s c h de schepping op- eischen voor den lof des Heeren. Neen de aarde is van het nationaal- socialisme, getuigt men in Duitschland. Maar dit nationaal-socialisme is dan ook Siit de aarde, aardsch. Die in den hemel woont, zal lachen. Economische voorlichting We hebben reeds melding gemaakt, dat blijkens een ingediend wetsontwerp de re geering bereid is, na goedkeuring door de staten-generaal en bij voldoende medewer king van particuliere zijde, door het nemen van abonnementen steun te verleenen aan een plan tot oprichting van een orgaan in één of meer der moderne talen, ter voor lichting over Nederland in het buitenland. Naar wij thans vernemen betreft het een plan, tot oprichting van een weekblad in de Fransche en Engelsche taal, waarvan de lei ding der redactie in handen zal zijn van mr. A. J. Hankes Drielsma, terwijl Prof. J. H u i z i n g a, Jhr. Mr. O. F. M. vanNis- pen tot Sevenaer en Prof. Mr. B. M. Telders zich bereid verklaard hebben een commissie van advies te vormen. Gem. Geneesk. Dienst te Dordrecht Directeur benoemd Tot directeur van den Gem. Geneesk. Dienst te Dordrecht is gister door «den Raad benoemd de heer P. J. Koopman, chef van den militair-geneeskundigen dienst te Groningen, als opvolger van den heer P. R o m ij n, die 1 April a.s. met pensioen gaat. De heer Koopman was num mer 2 van de voordracht. Prot. Chr. Wasch-Industrieelen Propaganda-avond in het Gooi Te Hilversum werd een propaganda- avond gehouden voor het Gooi en naaste omgeving van de Ned. Bond van Prol'. Chr. Waschindustrieelen. In deze vergadering hebben gesproken mr. G. P. van H e r k te Rotterdam, secretaris .van den Bond, over het onderwerp: Alge meen nut van organisatie, en de heer A. d e Ruiter te Leeuwarden, voorzitter, over: De praktijk der organisatie, gezien in het licht van de Christelijke beginselen. Aan het slot van de vergadering gaven zich spontaan eenige nieuwe leden op. Dekking der Defensie-uitgaven Tien extra opcenten op de Inkomstenbelasting Veertig opcenten meer op de dividenden tantièmebelasting DIJ de Tweede Kamer is een wets- ontwerp ingediend houdende tij delijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelas ting en van de dividend- en tantième belasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend Zooals reeds is medegedeeld, waren bij de regeering verschillende maatregelen in overweging tot dekking van uitgaven voor de defensie, o.a, verhooging van de opcen ten op de hoofdsom der inkomstenbelas ting. De heffing van opcenten op deze be lasting, voor zoover zij aan de gewone mid delen ten goede komen, is geregeld bij de wet van 8 December 1933, houdende tijde lijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks. De minister heeft gemeend de be doelde verhooging van de opcenten op de inkomstenbelasting tot stand te kunnen brengen door een wijziging en aanvulling van genoemde wet. Het voorstel bepaalt er zich toe de opcenten met 10 te verhoogen. Aangezien de wet van 8 December 1933 vóór 1 Mei 1939 zal moeten worden her zien, is het voorstel beperkt tot het belas tingjaar 1938-1939. Naast de opcenten, genoemd in de wet van 8 December 1933. worden op de hoofd som der inkomstenbelasting nog 10 opcen ten geheven ten behoeve van het werkloos- heidssubsidiefonds ingevolge de wet van 4 Maart 1935. Wordt het onderhavige voor stel tot wet verheven, dan zullen ten be hoeve van het Rijk op de hoofdsom der inkomstenbelasting 10 -f 70 S0 opcenten worden geheven, benevens de progressieve opcenten, stijgende van 0,3 bij een belast bare som van 71.000 tot 18 bij een belast bare som van 130.000. De opbrengst van de voorgestelde verhooging van de opcenten kan wor den gesteld op 4.700.000. Voorts wordt voorgesteld ©en maatregel te treffen tot versterking van de opbrengst der dividend- en tamtième-belasting. On langs is medegedeeld dat de regeering een verhooging van de hoofsom der dividend en tantièmebelasting overwoog, gepaard gaande met een zoodanige verlaging van het aantal opcenten, dat het aan opcenten te heffen bedrag gelijk zou blijven. Deze overweging heeft echter tot de slotsom ge voerd, dat het om practische redenen de voorkeur verdient ook voor de dividend- en tantièmebelasting evenals dat voor de inkomstenbelasting geschiedt de hoofd som op het bestaande cijfer te handhaven en het aantal opcenten te verhoogen. Deze opcenten bedragen thans: 33 ingevolge art. 5 der wet van 8 Dec. 1933, 20 ingevolge art. 4 der wet van 20 Dec. 1935 en 48 ingevolge de wet van 26 Juli 1918, of in totaal 101. Met de hoofdsom ad 5 pet. bedraagt het tarief der dividend- en tantièmebelasting thans 10,05 pet., door.de voorgestelde ver hooging van bovenbedoelde 33 opaenten met 40, zal het tarief der belasting worden gebracht op 12,05 pet. Om dezelfde reden als hiervoor ten aan zien van de verhooging van de opcenten op de inkomstenbelasting is aangegeven, wordt ook ten aanzien van deze verhooging van de opcenten op de dividend- en tan tièmebelasting de regeling voorshands be perkt tot het tijdvak van 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1939. De opbrengst van de verhooging van de opcenten op de dividend- en tan tièmebelasting kan worden geraamd op 5.500 000. Centrale voor werkloozenzorg Rapport over nieuwe richtlijnen Vanwege de Centrale voor Werkloozen zorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, zal Woensdag 16 Maart a.s. op Woudschoten te Zeisu een conferentie worden gehouden, waarin een rapport zal worden behandeld betreffende de voortzet ting van het werk der Centrale. Een drietal inleidingen zullen worden gehouden over de nieuwe richtlijnen die in het rapport wor den uitgestippeld. Als referenten zullen op treden de heeren Anth. Folmer, oud directeur van den dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage, J. A. J. Jansen Mane schijn, burgemeester van Zwijndrecht en J. A. Knevsch, hoofdcommies aan het Dept. van Sociale Zaken te 's-Gravenhage. De conferentie zal om half elf aanvangen. Aan de gevolgen overleden Slechts een onbeteekenende hoofdwond In het Elisabefihsgasthuis te Arn hem is gister overleden de 58-jarige J. W. J„ te Valburg, die aan het einde van de vorige week op den Rijksweg ArnhemNijmegen door een auto werd aangereden, terwijl hij er met zijn rijwiel op reed Aanvankelijk dacht men, dat J. slechts ïn oribet eekene mie hoofdwonde had beko men, doch bij het onderzoek in. het zieken huis bleek, dat hij, behalve een zware her senschudding, ook eenige ribben had ge broken. De gevolgen rijn zeer ernstig ge weest. Prins Bernhard naar Engeland Z.K.H. Prins Bernhard is gister avond in gezelschap van Prins Asch- w i n, met de nachtboot naar Engeland overgestoken voor een particulier be zoek van enkele dagen. LONDEN, 9 Maart. Z.K.H. Prins Bern hard is vanmorgen om 8.55 uur alhier aan gekomen. ROOFOVERVAL TE DEN HELDER Fietser neergeslagen en mishandeld Gisteravond is te Den Helder in het Timorpark een brutale roofoverval gepleegd waarvan de 46-jarige heer Nij- man het slachtoffer is geworden. Bij het onderzoek bleek, dat men 90 heeft buitgemaakt. De heer Nijman is zwaar gewond en werd op den rijweg in het park aange troffen. Hij heeft een zware hersen schudding en enkele ernstige hoofdwon den opgeloopen. De heer Nijman was op weg van zijn woning in de Visclistraat naar het rusthuis Parkzicht, waar hij een bejaarden vriend de huur ging brengen voor enkele huizen, die hij voor hem had geïnd. Toen de heer Nijman in het park was, werd hij plotseling aange grepen. Men rukte hem van de fiets, sloeg hem op het hoofd, rukte het geld uit zijn broekzak en sloeg vervolgens op de vlucht Kermend bleef de man liggen. Een der bewoners van de Timorlaan, de heer De Wijn, die kreunen meende te hoo- ren, begaf zich naar buiten en zag daar het hevig bloedende slachtoffer. Hij riep zijn echtgenoote en gezamenlijk heeft men den man naar binnen gebracht De politie werd opgebeld, terwijl ook de St. Lidwina-stich- ting op de hoogte van het ongeval werd ge steld. De man werd hiernaar overgebracht en daar door dr Van Veen behandeld. De politie is ijlings begonnen de daders op te sporen, doch dit viel niet mee omdat het slachtoffer niet in staat was een goed sig nalement op te geven van de dadens. Met politiehonden heeft men de omgeving afge zocht, doch tot dusver zonder resultaat Cadet-sergeant van paard gevallen Tijdens rijles ernstig gewond Gistermiddag te ongeveer half vijf, Heeft het terrein der Kon. Mil. Academie te Breda een ernstig orageluk plaats gehad, waarbij de cadet-sengeant der infanterie van het Kon. Ned. Indisch leger, A. W. Ko- ningh ernstig is gewond- Bij de rijles op het terrein weigerde K.'s paard plotseling voor een hindernis. De ruiter viel hierdoor van het paard, dat voortholde en daarbij den op den grond liggenden K. op het hoofd trapte. Ernstig aan het gelaat gewond en in bewusteloozen toestand moest de jongeman naar het Diaco- nessenhuis worden overgebracht. Operatief ingrijpen bleek hier noodzakelijk, daar K., behalve vleeschwonden, een kaakfractuur had opgeloopen; bovendien had hij een her senschudding. Daar zifln ouders in Indië ver blijven, is K.'s voogd, die in Heemstede woont, telegrafisch van heit ongeluk op de hoogte gesteld. Hoewel ernstig, was de toestand van het slachtoffer niet direct levensgevaarlijk. DE ENGELSCH-ITALIAANSCHE BESPREKINGEN Graaf Ciano en Lord Perth confereeren Agenda opgesteld De Engelsch-Italiaansche besprekingen zijn gisteravond te Rome begonnen. De onderhandelingen worden namens Enge land gevoerd door Lord Perth en na mens Italië door den Minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Ciano. De eerste bespreking die omstreeks zes uur aanving, duurde een half uur en had slechts een voorloopig karakter. De bespreking liep vnl. over het programma volgens hetwelk de besprekingen zullen verloopen èn de wijze, waarop de pers zal worden ingelicht tijdens het verloop der besprekineen, ten einde onjuiste of voorbarige publicaties te voorkomen. De eigenlijke besprekingen zul len morgen aanvangen, als de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, kolo nel Beck, die thans te Rome vertoeft, is vertrokken. De aanvang der besprekingen te Rome, zoo wordt uit Londen gemeld, luidt een belangrijk stadium in het streven naar het tot stand brengen van een algemeene ont spanning in. Indien Lord Perth en Ciano tot een regeling komen, zal die in het La gerhuis volledig en openhartig besproken worden. Het is niet mogelijk den omvang der besprekingen vast te stellen. Engeland heeft een agenda opgesteld, doch men weet •te Londen niet. welk programma door Ita lië is ontworpen. Het Britsche doel is in het algemeen een ontspanning op den breedst mogelijken en veiligst mogelijken grondslag, voor de Middellandsche Zee, het naburige Oosten en het Midden-Oosten. Te Londen is men van meening, dat de onder handelingen kans op succes bieden, indien ook Italië dat doel bereiken wil. Zooals reeds eerder is uiteengezet, moet een algemeene regeling met Ita- Invloed van Nederl. Indie op Nederland Driedaagsche leergang van Wageningsche studenten Vierde lustrum der landbouwhoogeschool De Landbouwhoogeschool gedenkt heden haar vierde lustrum. Ter gelegenheid hiervan organiseeren de gezamenlijke Wageningsche studenten een driedaagschen leergang over den Sociaal- Economischen invloed van Nederlandsch- Indië op Nederland. Hiertoe werken in het bijzonder samen het Wageningsch Stu dentencorps, de Wageningsche Vrouwelijke Studentenvereniging, de Roomsch-Katho- lieke Studentenvereeniging „St Franciscus „Xaverius" en de vereeniging „Studie- belangen". Hedenochtend om half elf is de leergang geopend met een toespraak namens de or- ganiseerende verenigingen van den pre sident van het Wageningsch Studenten corps, den heer J. B. Ritzema van k e ra a. Spr. zette uiteen, waarom juist in Wage- ningen over het onderhavige onderwerp een leergang wordt georganiseerd. De waardeering voor wetenschappelijk ge- vormden moest ook in Nederlandsch-Indië groeien. Met de ontwikkeling der land bouwkunde ontstaat specialisatie in studie werkkring. Juist, omdat over den soci- aal-economischen invloed van Nederl.- Indië op het moederland nog zeer weinig is gedacht en geschreven werd deze leer gang georganiseerd. Hierna verkreeg prof. dr F. C. Gerret- son, bijzonder hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, het woord over een Historische inleiding. Het plan tot dezen leergang, aldus spr., is geboren uit een schoone gedachte. Ne derland is de metropool van het rijk, het wil wel eens vergeten, dat niet slechts Indië aan Nederland, doch ook omgekeerd Nederland aan In dië onnoemelijk veel te danken heeft. Spr wil daarom, in den geest der inrichters den leergang openen met een plechtige en openbare „action de grace" voor al het schoone en goede, dat voor ons volk uit zijn betrekking tot de overzeesche gewesten ontsproten is. Indië is voor Nederland een school voor het leiderschap op elk gebied.. Het is geen toeval, dat de tegenwoordige leider van het rijk in Euro pa gevormd is in de hooge school van de Indische rimboe. Spr. ontwikkelt de drieledige gedachte, dat set politieke bestuur historisch is ge baseerd op een agrarisch leiderschap, dat de koloniale landbouw de stimulans is geweest van de moederlandsche industria lisatie en dat het beste wat Nederland aan Indië alsnog te brengen heeft is een practischer en intensiever leiding van het boschbouw- en landbouwbedrijf. Het is Koning Willem I geweest, die de Kolonie en het Moederland met el kaar in een geregeld economische be trekking heeft gebracht. Hem komt de eer toe de schepper te zijn geweest van een voor Indië en Holland gelijke lijk voordeelig stelsel van rijksecono mie. Zoo stichtte hij, dwars tegen de publieke opnie in, de Twentsche tex tielnijverheid, zoo werd, later, de Indi sche suikerindustrie, die een stelsel matig Indisch boschbeheer noodzake lijk maakte, de eerste opdrachtgeefster der Nederlandsche machine-industrie. De koloniale landbouw heeft dus den stoot gegeven tot de economische reoriëntatie van het Moederland. Dit feit wijst ons den weg, dien wij ver der hebben te gaan. Indië heeft weinig grooter weldoeners gekend dan Lovink, die het landbouw- onderricht naar de dessa heeft gebracht. Bij het voortgaan in die richting moet Wageningen voorgaan,. lië naar Britsche meening een regeling van de Spaansche kwestie inhouden, waarbij gerekend wordt op algemeene overeenstemming betreffende het terug trekken der vrijwilligers. De volkenhondsraad komt in Mei bijeen. Indien voordien een Britsch-Italiaansche overeenkomst tot stand is gekomen en men den raad kan mededeelen, dat een regeling is gevonden, die een werkelijke bijdrage tot den vrede beteekent, gelooft men. dat ook de andere mogendheden een bijdrage zul len leveren door de leden vrij te laten ten aanzien van de erkenning van de Italiaan sche positie in Abessinië. Zaken die zuiver aangelegenheden tusschen Engeland en Italië zijn, zullen waarschijnlijk niet aan Genève worden voorgelegd. De Britsch-Dcitsche betrekkingen Wat de Britsch-Duitsche betrekkingen betreft: het onderhoud tusschen den Brit- schen gezant en Hitier en de bespreking, die Halifax Donderdag met von Ribbentrop zal hebben, zullen den grondslag vormen, waarop beoordeeld zal worden, of dit oogenblik geschikt is voor de voortzetting der toenaderingspogingen of dat men beter tot een later tijdstip kan wachten. Men beseft te Londen ten volle, dat de laatste gebeurtenissen in Europa, b.v. de Oosten- rijksche en de Tsjecho-Slowaaksche kwes tie, een algemeene ontspanning moeilijker bereikbaar maken. Duitschland vraagt varkensvleesch Volgens de „Deutsche Volkswirtschaft" zijn het de stijging van het volksirikomen, de minderde werkloosheid en de algemeene opleving, die oorzaak zijn van een levendige handel op de Duitsche vleeschmarkt. Vooral uitte deze zich in den handel in varkens en varkensvleesch, gevolg van de groote vraag die weer naar deze in Duitsch land geliefde vleeschsoort ontstaat. Gevolg hiervan is weer een grooter invoer. De uitbreiding van dezen invoer teekent zich af in de cijfers over 1937. In dit jaar werden ingevoerd 475.435 levens varkens met waarde van 42,17 millioen RH. tegen 391.466 stuks met een waarde van 35.3 mil lioen R.M. in 1936 en resp. 96.000 en 6.1 millioen R.M. in 1935. In 1937 heeft Nederland, dat voorheen zoo ;oed ala geen levende varkens naar Duitsch land zond, 20.500 stuks ingevoerd, wat een belangrijk aantal is. Maar Denemarken lever de157.327 stuks. De spekinvoer in 1937 in Duitschland be droeg 10.400.000 k.g., waarvan Nederland er 4.100.000 K.G. leverde. Uitvoer van pootaardappelen De minister van Economische Zaken heeft tot 1 Juli 1938 den uitvoer naar Zwitserland toegestaan van in spoorwagons los verladen pootaardappelen, indien die wagons door of vanwege den Nederiandschen algemeenen Keuringsdienst te Wageningen zijn geplom beerd. Bloembollen vrij naar Noorwegen Door de Noorsche regeering is bepaald, dat de bloembollen, die tusschen 1 Februari en 1 Juli 1938 uit Nederland ingevoerd worden in Noorwegen, geen speciale vergunning behoe- zooals die tot dusver noodig was. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT Te Oosterbeek zijn twee inbrekers de VaAn?? J C en de 20-jarige A. K„ beiden uit Arnhem, op heeterdaad betrapt toen zij zich toegang hadden verschaft tot een tijde lijk onbewoonde villa aan den Lennepweg te Oosterbeek. Zij werden ontdekt door een tweetal nachtwakers van een particulieren nachtveiligheidsdienst, die tevens buitenge woon gemeente-veldwachter van de gemeen te Renkum zijn. Teneinde alarm te slaan, schoten de nachtwakers na het pand te heb ben afgezet m de lucht. Op het geluid der schoten verscheen spoedig assistentie van politie en omwonenden. De inbrekers deden pogingen om het pand te verlaten, doch de nachtwakers wisten hen daarin te verhin deren, door schoten te lossen. Ten slotte gaven de inbrekers zich over. De commissaris van politie heeft hen in het pand verhoord, waarbij zij een bekente nis aflegden. Op het politiebureau te Oos terbeek zijn zij in arrest gesteld. De politie vermoedt, dat met deze arresta tie een aantal gelijksoortige inbraken in de gemeente Renkum en pogingen daartoe zal worden opgehelderd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Prins Bfcrtihard en Prins Aschwin zijif gister voor een particulier bezoek naan Engeland vertrokken. De Tweede Kamer heeft de nieuwe ruiL verkavelingswet aangenomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend eet* wetsontwerp betreffende de inkomstenbe* lasting en de dividend- en tantièmebelasn ting tot gedeeltelijke dekking van de uit*» gaven voor de defensie. Ds K. Fernhout, emeritus-predikant def Geref. Kerken wordt op 12 Maart tachtig jaar. De commandant van het Leger des Heild Bouwe Vlas. is naar Indië vertrokken. Bij een ontploffing in een lucifers fabriek te Weert zijn acht meisjes gewond. Heden is te Amsterdam het tienjarig bestaan van het Laboratorium voor Psy* chotechniek en Paedologie herdacht. Nadere mededeelingen inzake de malvew saties bij de Termion-abrieken te Lent. Jaarverslag Westlandsche Hypotheek^ bank. De Fransche Minister-President Chau* temps vraagt nieuwe volmachten op £i« nancieel en sociaal gebied. Nieuwe „bekentenissen" in het mon< sterproces tc Moskou. De besprekingen tusschen Engeland etf Italië zijn te Rome aangevangen. Een verklaring van Schacht op komst inzake de regeling der Duitsche buiten-* landsche schulden. Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a 10l Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente. De Directie: Mr S. J. VAN ZIJST Mr J. P. VERSTEEVEN Het onder Voorhout gevonden lijk Misdrijf niet uitgesloten Zooals wij reeds berichtten heeft dr Hulst uit Leiden op het gevonden lijk van een manspersoon, in de Leid- schevaart onder de gemeente Voor hout, sectie verricht. Na dit onder zoek is komen vast te staan, dat het lijk verschillende messteken aan de keel vertoonde. De wond aan het ach terhoofd, was van de schroef van een motor. Bij nader onderzoek door de gemeen- te-politie is gebleken, dat de persoon, de reeds eenigen tijd vermiste Johan nes Veilbrief is, geboren den 25en Dec. 1869 en woonachtig te Leiden, Heeren- gracht Het .vermoeden is ook gerezen, dat de man zelfmoord heeft gepleegd. Slagersrookerij uitgebrand Nachtelijke brand in de hoofdstad Vannacht omstreeks half vier werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een perceel, gelegen aan den O.Z. Voorburgwal 272, hoek Sintpieterspoortsteeg. In genoemd perceel is gevestigd een slagerij van H. J; M. Hesse* ling. De brand bleek te woeden op een zolder op de vierde etage, waar zich rookhokken bevonden voor het rooken van worst en an- dere vleeschwaren. Hiertoe gebruikt men nat zaagsel en andere stoffen, die in brand gestoken veel rook ontwikkelen. Door te groote hitteontwikkeling zijn de rookhokken in brand geraakt en staken een voorraad in! de nabijheid gelegen papier, karton en an der emballage-materiaal aan. De vlammen grepen om zich heen en tastten ook de bal ken van het schuine dak aan en sloegen! weldra door het aan de Sintpieterspoort steeg gelegen dakvenster. Met behulp van twee stralen was de brandweer het vuur spoedig meester. De achterzolder, waar de rookhokken gelegen zijn, was toen echter nagenoeg geheel uit* gebrand. Een rookzolder op de derde etage en daaronder gelegen slaapvertrekken der familie Hesseling op de tweede en eerste etage liepen waterschade op. Wielrijder door auto gegrepen Doodelijk ongeluk te Haarlem Vanmorgen is te Haarlem de 26-jarige kruidenier G. Oskamp, die van de Klooster straat naar den Schoterweg fietste, op het kruispunt gegrepen door een vischauto be stuurd ooor den 43-jarigen vischhandelaac i>. uit Haarlem, die op weg was naar IInlui den en geen voorrang verleende. De wielrij der werd eenige meters meegesleurd en vrij wel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Tegen den vischhandelaar id proces verbaal opgemaakt De auto is in be slag genomen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1