TURKENBURG's POKON Het opfokken van kalveren Samengestelde meststoffen .GRONINGEN" KENCICA „UNICUM' aMwCN bodegraven ,.„.1, tOïPïrll.. De boer wil en moet boer blijven en als regel wenkt ook den kinderen geen ander beroep. Prof. Dr. P. A. Diepenhorst. WOENSDAG 9 MAART 1938 No. 425 vxxn oJdazr e/t tu&ioüL wor /oasHSzr Volle melk maakt de kosten onnoodig duur Onder melk, hooi en volop gras is noodig Door liet Proefstation van West-Virginia zijn onderzoekingen verricht omtrent de op- fokkost- n van vaarzen. Volgens het offi cieel orgaan van de F.N.Z. deelt een referaat in Mikhwirtsch. Liieratur bericht over deze onderzoekingen het volgende mede: De onderzoekingen zijn aan het proefsta tion afzonderlijk uitgevoerd voor het Hol- stelnsohe en Jersey-ras; daarnaast werd het zelfde onderzoek verricht op 122 boerderijen, Op te merken is hierbij dat in tegenstelling met de eerstgenoemde proeven, welke metingen en wegingen berusten, op de boer den jen dikwijls genoegen moest worden ge nomen met schattingen. Bjj deze onderzoekingen bleek o.a. i SO"Ji pet. van de totale opfokkoeten het jongvee besteed worden aan voeder arbeidsloon. Uit de onderzoekingen bleek: 1. De kalveren, die in het voorjaar en 'den zomer geboren worden, veroorzaken hooger opfokkoslen. zoowel aan voer als aan arbeid. In de eerste plaats kunnen zi] van den weidetijd niet voldoende profiteeren. Buitendien zijn zij grooter en zwaarder dan de herfst- en winterkalveren gedurende den tijd der wintervoedering; zij hebben in hun .voornaamste groeiperiode derhalve grootere hoeveelheden voeder noodig dan de winter kalveren, welke hun grootste gewichtstoe- nanien in den wbidetijd bereiken. 2. Een zoo groot mogelijk aantal kalveren en een lange weideperiode maken den opfok goedkooper. 3. De boeren maken dikwijls hun opfok van jongvee onnoodig duur door groote rant soenen volle melk te verstrekken, terwijl zij later wel eens te veel op voer (onder- mel'k en bijvoer) sparen. 4. Het jongvee van den boer wordt gemid deld goedkooper opgefokt, maar is op een leeftijd van 2 jaar niet zoo groot en zoo zwaar alts dat van het proefstation. Deze achterstand wordt grootendeels eerst later bij de eerste lactatieperiode ingehaald, doch inUissohcn wordt dan de melkopbrengst na- deelig beinvloód. Ten slotte blijkt de opfok aan de boerderij "dan even duur. zoo niet duurder te zijn, aan. gezien de gewichtstoenamen in de eerste jaren goedkooper tot stand gebracht wor den. Tegelijk met bovenstaande kwamen ons onder de oogen de resultaten van een proef die vier jaren achtereen genomen is namens de afdeeling Snoek van de vereeniging „De Jongerein". Uit deze proeven bleek, dat de gemiddelde kosten per dag bedragen ongeveer 12 cent of p r kalf ca 2i gulden. De conclusies, waartoe deze proeven, bij C boeren genomen, aanleiding geven, luiden: I. De beste voeding voor een kalf gedu rende het eerste halve levensjaar is melk, ondermelk, karnemelk en wei. Melk geve men niet alleen de eerste welken, doch de totale hoeveelheden hiervan moeten over langoren tijd verdeeld worden. Ondermelk is een uitstekend voeder en kan bij oordeel kundige toepassing in groote hoeveelheden worden gegeven. II. Voor een goede ontwikkeling is vóór 'den wgidetijd eenig goed hooi en daarna .volop goed gras noodzakelijk. III. Het verstrekken van meel naast de melk en zuivelafval is vóór dat de kalveren in de weide komen absoluut ongewenscht; men kan hfenmee pas beginnen, wanneer de kwaliteit van het gra6 in den nazomer min der wordt. Meel wordt in het algemeen slecht verdragen en het doet den kostprijs aanzienlijk stijgen. IV. Ten einde de kosten der voedering laag te houden, vervangt' men, zoodra dit goed mogelijk is. een deel der melk door karnemelk en ondermelk. Later maakt men zelf een kalvermeel, bestaande uit. gelijke dcelen lijnmeel, havermeel en gerstmeel, of van twee dcelen lijnmeel en een dé"el haver meel. V. Onder normale omstandigheden is het niet noodzakelijk aan de bovenstaande rant- soenen extra mineralen toe te voegen. VI. Voor kalveren, die vroeg worden ge boren en dus langen tijd in een vrij donker hok moeten doorbrengen, kan het wensche- lijk zijn lier dag plm. 5 cc. Dohyfralolie (D- vitamin) toe te voegen. Dit* geldt in bijzon dere mate voor kalverstieren, met hun snel lere algcineene ontwikkeling en groei. De De Stikstoffabriek, waar stikstof uit lucht bereid wordtte Lulterade bij avond gezien In verband met bovenstaande geven nog weer een gedeelte uit het laatste jaar verslag van de controle C.L.O. Mengvoeders. Daarin schrijft dr. Grashuis: Aan de proefmesterij te Zelhem werden dit jaar proeven genomen met tweelingkal veren, speciaal om de veehouders te over tuigen, dat ondermelk, mits op juiste wijze verstrekt, een bij uitstek goed en goedkoop voedermiddel is bij de opfok van kalveren. In de prakrijk krijgt men enoren veel bezwa ren door bedorven- en daarnaast vaak te koude ondermelk. Door de voorschriften goed op te volgen krijgt men schitterende uilkomsten en zijn. vergeleken met de opfok met volle melk, groote bedragen te besparen, meermalen f 30 per kalf. De proef is ten volle geslaagd en heeft veel bijgedragen tot rehabilitatie van de ondermelk in de kalveropfok, alsmede ver trouwen geschonken in de kalvermeelmeng- sels, welke gevoerd worden naast onder- TUINBOUWCONGRES TE BERLIJN Deelname van 40 landen Bezoek aan de tuinbouw tentoonstelling te Essen Zooals we verleden Woensdag reeds mededeelden, zal het. 12de Internationaal Tuinhouwcongres dit jaar voor het, eerst in Berlijn gehouden worden en wel van 12 tof 17 Augustus in de Kroll-opera. Ongeveer veertig landen (waaronder pok Nederland), die tezamen ongeveer 2000 deelnemers naar het Congres zullen zen den, hebben zich voor deelname aan dit Congres opgegeven. De Tuinbouw heeft veel onderdeelen, daarom is het ook begrijpelijk, dat h?t congres in niet minder -dan 20 secties is onderverdeeld. Behalve met ooft- groente- en sierplan ten- en zaadteelt, zullen de deelnemers zich ook inlaten met vraagstukken, die de kweekerijen in het algemeen behandelm evenals met ziekenbestrijding, met tropi sche en sub-tropische ooftteelt. Verder met het bewaren en de houdbaarheid van het fruW, óe be- en verwerking van ooft, de in- loed van ooft op voeding en gezondheid. Aandacht zal tevens besteed worden aan specerijplantcn, aromatische- en genees kruiden, die in den laatsten tijd vooral in Duitschland weer veel belangstelling trek- Eindelijk zal de nomenclatuur besproken wondien. Voor practische toepassing van het theo retisch verhandelde, zullen de congres leden gemeenschappelijk de in dezen zomer te Essen te bouwen Rijkstuinbouwtentoon stelling bezoeken. Dit zal de grootste tuinbouwtenitoonstjl- ling worden, die ooit in Duitschland is ge houden. 'OORDEN Vraag IS. Ik zou graag den naam van enkele vaste planten weten, die ik in een klein tuintje kan zetten. Ze mogen niet te hoog zijn. SCH. v. S. Antwoord: Er zijn eenige honderden en om daaruit enkele te noemen, geschikt voor een klein tuintje, diaar durven wij ons niet aan wagen, hoe gaanie we ook ieder willen helpen. Bij de keuze komen zooveel factoren kijken, dat men allicht een verkeerde aanwijst. Ga, bij anderen, die soortgelijk tuintje hebben, eens kij ken. Vraag bij vertrouwd handelaar ten uwent om advies. Uit de verte, zonder den tuin te kennen, zonder nadere gege vens, omtrent grondsoort, zon, omlig gende beplantingen, wind enz. gaat het niet aan een goed advies te geven. Vraag 19: Ik heb een bak met ongeveer 1000 groene en bonte Sedum, welke ik najaar 1937 gestekt heb en dezen begin nen nu uit te loopen, maar zijn nu alle bedekt met fijne groene mos, dat het doorkomen bemoeilijkt. Wat is daarvan de oorzaak en waarmede kan de mos bestreden of voorkomen worden? 11. Antwoord: Mos ontsrtaat in den regel door te groote vochtigheid, te schrale en zure grond. Een losse, humusrijke voed zame bodem is voor mos geen gelief koosd terrein. Houdt de grond los, be mest goed en zorg voor goede bekalking, die de zuurheid van de grond opheft. a a g 20: In onze kleine boomgaard, waar in des zomers konijnen loopen, is zooveel onkruid gekomen, dat de konijnen geen gras genoeg meer krijgen. We hebben het gras een keer laten maaien, toen het heel lang was. Sedert bleef de boom gaard dor. Wat te doen. N. v. T. Antwoord: Het onkruid, dalt in uw boom gaard de overhand kreeg is volgens de mij gezonden blaadjes, hondsdraf. Maar de blaadjes zeggen nog meer. n.l. dat de grond zeer arm is aan kali, en niet al leen aan dee<e voedingsstof, doch waar schijnlijk aan alle voedingsstoffen. Iras pas maaien als het heel lang is, zal in de gegeven omstandigheden oorzaak zijn dat liet dood gaat en de onkruiden over heerschen. Ik kan niet anders doen dan te raden: spit de grond om, haal zoo goed dit gaat alle onkruid er uit. Bemest heel goed, vergeet daarbij de kali niet. Zaai daarna weer gras in. Houdt dit regel ma tig korf, door 'tijdig opmaaien, wat de konijnen niet opaten. U zou de boom gaard in tweeën kunnen deeilen. De eone helft met konijnen, de tweede helft maaien en weer een ietsje bemesten. Als 1 bij de staatsmijnen Men moet de boeren hun verstand laten Een stap achteruit Versohenen is het vierde nummer van d tguve: F os for zuur en Kalk", een grat. uitgave van het Tliomasslakkenmeelbu- rea/u, dat we den lezers zeer aanbevelen om te lezen. Men vrage het voor regelmatig- toezending aan bij het bureau: Harten] us 1- laan 7 te Bloemend aal. Dit vierde nummer is geheel gewijd de vraag of het in het belang van land- tuinbouw is, dat de sedert enkele jaren meer en meer gepropageerde samengestelde meststoffen weer een plaats van be teekenis Samensteller van de artikelen in dit mer van F. en K. kan zich niet neerleggen bij alles wat geschiedt om enkelvoudig! meststoffen te doen verdringen door samen gestelde, omdat dit nadeelig is voor: land- en tuinbouw en de gevoerde clame beschouwd kan worden, als een voort-; durende ondermijning van de waardeert practisch alle enkelvoudige meststoffen! men het toch zonder meer poogt te doen gelooven, dat samengestelde meststof fen op grond van bijkomende eigenschap pen beter zouden zijn dan enkelvoudige. Uitvoerig wordt dap in verschillende ar tikelen nagegaan, hoe de land- en tuinbouw heeft te staan tegenover deze samengestelde of zooal-s ze vroeger heetten, de gemengd meststoffen of mestmengsels. Het eerste artikel geeft weer hoe mei r vroeger over dacht. liet blijkt dat reeds in 1859 tegen „mengsels met allerlei hoogdravende namen" gewaarschuwd werd. En de ouderen onzer lezers zullen wel we ten hoe tot voor niet zooveel jaren nog ge leden over de verschillende gemengde mest stoffen gedacht gesproken en geschreven 'erd door onze deskundigen. Ook in België werd .nog in 1925 door lr. Em. van Godtstienhoven, Staatslandbouw- kundige te Brugge in de derde druk van zijn boek: „Landbouwkunde op de hoeve'', het gebruik van samengestelde meststoffen afgeraden, omdat ze „den grond niet geven wat hem ontbreekt", „altijd te duur kosten" en het in het bijzonder met deze samenge stelde meststoffen is, dat er bedrog ge schiedt. Het gebruik van gemengde of samenge stelde meststoffen nam weer toe met het verschijnen van Nitrophoska mi ongeveer tien jaar geleden. Maar niemand minder dan de bekende prof. A hereon, waarschuwde tegen de mengsels, op de hem eigen kern achtige wijze en hij riep ieder op met hem te strijden tegen het opkomend streven be paalde verhoudingen iin gemengde mest stoffen vast te leggen. Zijn woorden: „Men moet den boer ij n verstand 1 a te n behouden" en tot de boeren: Gebruikt uw hersens en gebruikt nooit mengmeststof- f e n. zijn ook thans nóg he* overdenken In „F. en K." wordt er verder op gewezen, lat er reeds méér danvijftigsa-- n en gestelde meststoffen zijn (die voor kamerplanten en kleine tuintjes niet etene mee gerekend) en waarvoor veel propaganda gemaakt wordt, voorat' bij óe tuinders, maar dat er nog weinig belangstel lingen begrip van voor kunstmest bestaat. Vooral ook de zeer ruime wini'enmarge die de fabrikanten van samengestelde meststoffen het gras weer goed groeit, de konijnen in dit deel en het andere deel maaien, bemesten, enz. Ge zult eens zien hoeveel succes u dan hebt. Vraag 21: Ik heb een Ster nan Bethlehem, welke verleden jaar wel in knop gestaan heeft maar weinig bloem gegeven heeft Wat moet ik hieraan doen om dit te voorkomen en welke is de beste aarde hiervoor om vlug te groeien. Zou bron- gas nog nadeelig zijn voor plantengroei de kamer? S. S. Antwoord: Dat kan verschillende oorza ken hebben. Heeft de plant te warm ge slaan? M as de grond te zwaar? Brongas kan ook kwaad gedaan hebben. Dat laatste lijkt me wel de meest voor Ie hand liggende oorzaak. De Ster van Bethlehem vraagt veel licht, doch geen felle zonneschijn, veel frissche lucht on eon wel voedzame, doch geen zware aar de dus humusrijke tuingrond. Na de bloei de plant afsnijden tot 5 10 cm. boven de grond en rust geven dus niet veel gieten. 'geven aan den kleinhandel maakt, dat d< kleinhandelaren zeer veel propaganda voor malven. Maar, zoo wordt berekend, de gebruikers komen duur uit. De verschillende soorten worden alle vergeleken met de kostprijs van de enkelvoudige meststoffen, die zc naar het heet zouden kunnen vervangen Het blijkt dan, dat de samengestelde mestsoffen van 25 cent tot 2.9-1 gulden per 100 kg. meerkosten dan de enkelvoudige meststoffen. In 1937 is, naar men aaitwwmt, in totaal 20.000 ton van deze samengestelde meststof fen bereid. Als daarvan 12.000 door den tuin bouw en 8.000 door den landbouw is ge brui kt. dan hebben, zoo wordt berekend, deze ir> lolaal 80.000 meer betaald dan noodig was. Dat dit niet goedgemaakt wordt door een betere werking, wordt duidelijk, als men leest, wat een der grootste propagandisten voor deze meststoffen. Dr. Ir. W. H. C. Knapp schrijft, n.l. dat ze „uitstekende re sultaten hebben gegeven, bijna steeds ten minste gelijk aan die der enkelvoudige meststoffen, soms beter." Dat aangeprezen bijkomstigheden een groot voordeel geven, wordt stuk voor stuk onder de loupe genomen. En er blijft niet veel van over. De aangevoerde z.g.n. voordeelen vindt men practisch alle eveneens bij beschikbar enkelvoudige, wellke laatste echter dikwijls extra voordeelen van veel grooter waard- bezitten, die de samengestelde missen. De samengestelde meststoffen zijn alle aanzienlijk tot buitengewoon veel d-uurder dan de enkelvoudige. Er is geen enkele grond om, zoolang he' bewijs daarvoor ontbreekt, daar tegenovei zonder meer maar aan te nemen, dat de plantcnvoedende stoffen in samengestelde meststoffen een betere uitwerking zouden hebben dan gelijke hoeveelheden in be staande en voor vergelijking op dien betref- fenden grond en voor het betreffende gewas in aanmerking komende enkel /oudige mest stoffen. Ook de bijkomstige factoren zijm voor den landbouw en den tuinbouw op den vollen grond geen van alle van bei'eekenis, zoodat deze al evenmin den hoogeren prij6 kunnen rechtvaardigen. De conclusie waartoe „F. en K."' komt, moet na dit alle6 wel luiden: Het naar voren komen van een toe nemend aantal samengestelde meststof fen moet bij de tegenwoordige kennis van nog ve/Le lainid- en tuinbouwers van de bemestingsleer als een bedenkelijk verschijnsel worden beeohouwd, waar te genover staat, dat de ontwikkelde kunst- mestgebruiker, die er werkelijk in ver schillende gevallen geforuik van zou kun nen maken, er toch geen voordeel mee kan behaJen, omdat hij, hoe dan ook, er altijd te veel voor zal moeten beta- RUBBERSCHOENEN VOOR DIEREN Onder de schapen komt een voetziekte voor. genaamd rotkreupel. De dieren, üie door deze ziekte aangetast zijn, lijden daar zeer onder. Zij kunnen zich na eenigen tijd niet meer verplaatsen, dus geen voedsel meer zoeken, zoodat zij tenslotte te gronde gaan, altl,ans uiterst verzwakken. Het ver lies, dat in Engeland waar deze zeer be smettelijke ziekte veelvuldig schijnt voi komen, door de boeren jaarlijks tengevolge hiervan geleden wordt, bedraagt ca. h Yi millioen. Hoewel voor deze ziekte geneesmiddelen bekend zijn, was de moeilijkheid, die bij de behandeling der dieren ondervonden werd. dat het van medicamenten voorziene band niet bleef zitten. De dieren weten 'iet verband altijd wel los te werken en trappen het af en het geneesmiddel wordt van de poot geloopen. Door dit afgetrapte verband wordt bovendien een gevaarlijke bron voor infectie van andere, nog niet aangetaste dieren, geschapen. Deze moeilijkheid is naar het tijdschrift ..Rubber", waaraan we dit artikel ontloe- nen, met succes opgelost door de dieren een soort rubberschoenen aan te trekken over het verband heen. In korten tijd zijn de dieren dan genezen. Men zegt, dat de be handeling dan slechts eenige dagen tot e?n week behoeft ta duren. De rubberschoenen worden met een rits sluiting aan den poot bevestigd. Aangespoord door de groote belangstel ling, die de boeren in het afgeloopen jaar voor dit artikel getoond hebben, heeft een Engelsche firma ook voor koeien een der gelijke hoefbescherming üit rubber ont worpen, terwijl ook voor paarden proef nemingen aan den dag schijnen te zijn. Eenigen tijd geleden heeft in de dagbla den een afbeelding gestaan van een „ge iaarsde koe" die wij hierbij reproduceeren. Momenteel hcorscht in tal van landen, in het bijzonder ook in ons vaderland, het zoo fatale mond- en klauwzeer. De vraag ligt oor de hand, of deze rubberlaarzen bij de behandeling van het klauwzeer geen nut tige diensten zouden kunnen bewijzen. Teneinde betreffende deze belangrijke aangelegenheid een inzicht te verkrijgen, heeft de Ru-bber-Stichting aan den Direc teur van het Staats Veeartsenijkundig On derzoekings-Instituut te Rotterdam eon aantal schoenen voor het nemen van proc- doen toekomen. dat wegens de heerschende schaarschte aan vetten in Duitschland, de Duitsche re geering bijzondere rantsoeneeringen voor room en boter heeft getroffen en dat een verordening is doorgevoerd, waarbij artsen gemachtigd zijn, deze producten voor te schrijven in die ge vallen, waarin een gezonde, vitamine rijke voeding gewenscht is; dat evenals in 1937 de Nederlandsche Groen te- en Fruitcentrale ook voor 1938 het veilen van sla en andere producten per kas, per raam en per oppervlakte ver boden heeft; dat wortelen voor pluimvee een buitenge woon goed voeder is, dat gemakkelijk bewaard kan worden en het noodzake lijke groenvoeder in den winter kan vervangen; ze zijn rijk aan vitaminen en zijn ook voor kuikens heel geschikt. dat ondanks de kalverbeperking het aantal stuks rundvee is toegenomen van 1.452.000 in 1933 tot 1.474.000 in 1937 omdat iiu meer oude koeien aangehouden worden. Zoo zijn er b.v. thans 639.000 koeien van 4 jaar en ouder tegen 575.000 van die leeftijden in 1933. dat ons waarschuwend woord bij het begin van de- rundveeteeltbeperking uit den treure herhaald, dat het middel eer ver ergerend dan verbeterend zou werken, heelemaal is uitgekomen. Koe met rubberschoenen D.VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK T uinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES Alg. Onderl. Maatsch. tot Verzekering van Paarden en Rundvee. Catbarijneslngel 75 UTRECH1 TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: 178.799.44 Deskundige vertegenw. gevraagd) Laat U raden en koopt 'i DORDRECHT Prijscourant voor Tuinders, Landbouwers of Particnlieren wordt gaarne gezonden. KUNSTMATIG DROGEN VAN GRAS Proefnemingen in Friesland en Zuidholland Dezer dagen zijn er vanwege de Directie van den Landbouw onder leidingvan Ir, H. G. A. Leignes Bakhoven, Inspecteur van iret Veeteelt- en Zuivelwezen, besprekingen gevoerd, om te komen tot proefnemingen inzake het kunstmatig drogen van gras. De ervaringen in het buitenjand, vooral in,' Engeland, met dit procédé verkregen, wet tigen het nemen van ernstige proeven ïq, ons land. Onder auspiciën van het Centraal Vee voederbureau, dat door een subsidie van; regecringswege daartoe in staat is gesteldy. zullen er dit jaar een drietal installaties worden gebouwd teneinde na te gaan op welke wijze dit procédé in het bedrijf kan, worden gebruikt. Een proe vencommissie, waarin vertegenwoordigers van verschil lende instanties zitting hebben, heeft plain nen opgemaakt, terwijl de dagelijksche letn ding der proeven opgedragen is aan Dr Ir* H. J. Frankena, die als graslandspecialist aan het Rijkslandbouwproefstation Gronin- gen verbonden is. Hoewel het uiteraard moeilijk is om tö voorspellen, welke beteekenis dit vraagstuk voor ons land kan hebben, mag wel worden.' aangenomen, dat bij het slagen van ca plannen een stap kan worden gedaan in da richting van verdere intensiveering van het grasland. Wanneer blijkt, dat het systeem economisch mogelijk is, dan zal het kunnen bijdragen tot een vermindering van het krachtvoergebruik en uitbreiding van de werkgelegenheid ten plattelande. Uit de Engelsche ervaringen is reeds ge bleken, dat het voederen van kunstmatig gedroogd gras een gunstigen invoed heelt op de samenstelling van de melk, en dat' men in den winter „grasbotor" kan fabri- ceeren. Het is niet buitengesloten, dat het kunstmatig drogen van gras ook tegemoet! kan komen aan de bezwaren, die men spe- ciaal in de kaasdistricten tegen het voede- ren van ingekuild gras heeft. Dit is ook de reden geweest van het besluit om in het' typische Zuidhollandsche kaasdistrict een' proef te nemen, waartoe de. bemoeiingen) van den heer A. van Wijnen te Gouda de: mogelijkheid hebben geopend. Ook de' Friesche Maatschappij van Landbouw, die mede voor dit vraagstuk een commissie heeft' ingesteld, onder voorzitterschap van' Dr. A. H. Veenbaas, heeft met de neven-or ganisaties in Friesland een belangrijk aan deel in de proefnemingen. In de buurt van Leeuwarden zal een installatie in werking worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat de kosten vaii drogen en de factoren die hierop ipvloed hebben een zeer groot gedeelte van het on derzoek moeten uitmaken. Ook de tijd vani maaien, de invloed van de grondsoort, de regeling van de grasgroei enz. moeten on der het oog worden gezien. Verder zal me.i hebben na te gaan hoe het verkregen ma teriaal gevoerd moet worden in den winter* Bij de bestudeering van deze kwesties zijn; de Proefstations te Groningen en Hoorn in geschakeld en wordt een installatie ge bouwd in Burum, waar reeds een proefoe< drijf is gevestigd. Ontvangen geschriften Bestrijding van onkruiden door Ir. T* Heidema, met medewerking van Ir. Ja C v. d. Molen. VaUfdit deeltje van de Nederlandschei land- en tuinbouw bibliotheek verscheen de vierde druk, waardoor het zijn goede bruikbaarheid bewijst RAAMLIJSTEN SYSTEEM „NYHOF" 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder, Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik. Wie ze gebruikt, bestelt na. Vraagt vrij blijvend inlichtingen. J. BAK, H. BAK DE JONG HENDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. 8 Ook alle andere soorten van raam lijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasglas De kali-kalkmeststof met 4045 werkzame kalk (CaO) en 45 opneembare chloorvrije kali, werkt even goed als andere kali-kalk- combinaties, doch is goedkooper. Verpakt in papieren zakken van 50 KG* N.V. Handel- Scheepv. Onderneming v.h. Fa. I\l. DAENEN, Maastricht. De meest volmaakte Hooi- cn Graanelevator! GEBR. OLD EN HU IS, T ransportenrbouw BIERUM (GR.), TELEFOON 6 fWJf mm m YRAAGT ONZE GEÏLLUSTREERDE M «f» flllaa Afl PRIJSCOURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10