Prot. Chr. Werkgeversverbond bestaat twintig jaar Gemeenteraad van Alfen a. d. Rijn DINSDAG 8 MAART 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Onderscheidene colleges en organisaties uiten beste wenschen Geanimeerde feestmaaltijd H. W. Tilanus LIET Cihristelij k Werkgevers- "verbond, dat gisteren op Kasteel „Oud Wassenaer" zijn 20-jarig bestaan mocht vieren, kan met groote dank baarheid op den gedenkdag terugzien. Alle aanwezigen werden zeer gestenkt door het zien van de broederen en door Ihct hooren van de woorden, uitgespro ken door een gansche schare van spre kers. Van een deel der vergadering ga ven we gisteren reeds een breed ver- Korte toespraken Tijdens de middagvergadering was de zaal getooid met een drietal fraaie bloem stukken, den jubileerenden bond geschon ken door de Alg. Kath. Werkgeversvereeni- gin, den Chr. Middenstandsbond en het Centraal Overleg. Aan den aanvang van deze middagver gadering heeft de voorzitter, de heer A. Borst Pzn. nog in het bijzonder verwel komd de heeren Prof. Dr. R. H. Woltjer en Verbeek, voorzitter van de Haagsche Ka mer van Koophandel. Voorts waren behalve de gisteren reeds genoemde personen o.m. aanwezig de heeren Korsten van den Chr. Nat. Werkmansbond en H. M. Lutten, van Patrimonium. Verschillende sprekers hebben op dit tweede deel van den dag namens onder scheidene colleges en organisaties ge sproken. De heer H. W. .Tilanus voerde het woord namens het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie en de C. H. Tweede Ka merfractie, daar de heer J. Bakker niet aanwezig kon zijn. Hij sprak over: D e C H. Unie en het Christe- lijk Werkge versverbond. 't Hoofdbestuur 'stelt zich steeds open voor 't Chr. Werkgevers ver bond, al staat de Unie als zoodanig eenigszins afwij zend tegen over leg met organisa ties bij verkiezingen. Het directe contact is daardoor niet groot geweest, het indirec te was echter grooter, dqnk zij persoonlijke aanraking en de geschriften van het Ver bond. Er zijn Chr. Hist., die voor de Chr. orga nisatie-gedachte in het algemeen niet veel .voelen. Zij blijven bij voorkeur zóó lang mo gelijk in de neutrale vereeniging. Spr. ver heugt zioh intusschen over den groei die in de Chr. organisaties is waar te nemen. De principieele grondslag van de Chr. Werk geversorganisatie doet sympathiek staan tegenover haar optreden. De Chr.-Hist. Tweede Kamerfractie met name was het steeds een genoegen aanra king te hebben met het Chr. W. V. in ver gadering of conferentie en door schriftelijk overleg. Spr. wenscht met het 20-jarig bestaan hartelijk geluk en hoopt dat de arbeid van het Verbond zal blijven strekken tot heil van maatschappij en volk. De heer J. Schouten, sprekende over: „De A. R. Partij en het Christelijk Werk geversverbond", mede namens de A. R. Eer ste en Tweede Kamerfractie uit te zijn sympathie en waardeering voor 't Chr. Werk geversverbond. 't Is een verheu gend verschijn sel, dat de Chr. werkgevers zich in een Chr. ver eeniging organ i- seeren. Er is een iprincipieel ver schil tusschen een politieke par tij en een organi satie op sociaal terrein. Dit ver schil behoeven we niet te verdoezelen, om toch te erken nen, dat beide organisaties de beginselen van Gods Woord willen erkennen, elk voor eigen gebied. De A. R. Partij juicht den groei van het Chr. Werkgeversverbond van harte toe. Regeering en volk staan voor een moei lijke taak. Die taak moet volbracht op de basis van het: „Er is geschreven en er is geschied". De openbaring Gods in de geschiedenis J. Schouten moeten we zien onder het licht van de Schrift. Een eigen organisatie is om dit te erken nen dringend noodzakelijk. Deze organisa tie is onmisbaar om de beginselen te leeren kennen en om die te doen doorwerken. Iso lement is geboden. Langs dien weg wil God in staat stellen, onze taak te vervullen. Het Chr. Werkgeversverbond wil zioh door die gedachte laten leiden. Onze taak is groo ter dan we op het oogenblik kunnen ver richten. Behoefte is er aan wetenschappelijke krachten, aan betere outillage. Hiervan is de jubileerende organisatie overtuigd. Dit is een voorrecht, want ongelukkig is hij, die meent er te zijn. Moge de Christelijke beschouwing van de maatschappij steeds meer aan den dag tre den. Woordvoerder van het Chr. Nat. Vakver bond was de heer A. Stapelkamp. Principieel, aldus spr., behooren Chr. W. V. en C.N.V. bijeen. Beiden hebben er aan mede te werken, dat het bedrijfsleven zioh meer en meer conformeert aan Gods wet. Dat is van het begin af gevoeld; zelfs is in dertijd wel eens aan één organisatie ge dacht We trekken echter thans gescheiden op, met het doel, overeenkomstig beider be ginselverklaring, vereenigd te slagen. Voor het practische werk zijn we op elkaar aan gewezen in een relatie, die nog nauwer is dan die met de andere werkgevers-organi- Het contact verbetert in den laatsten tijd zeer. Dichter en nauwer komen beide organisaies bijeen, dank zij ook de samenwerking in het bekende „con- Met de beste wenschen voor den komen den tijd, speciaal ook wat betreft de vor ming van Ghr. werkgevers-vak-organisaties die aoor het Verbond zelf tot stand zal moe ten worden gebracht, besluit spr. De heer C S m e e n k, voorzitter van Pa trimonium, sprak over „Patrimonium en 't Christelijk Werkgeversverbond". In de laat ste jaren is opleving gekomen. Patrimonium is met den Chr. socialen arbeid begonnen door een voudige mannen. Al stonden ze vaak wat vreemd tegenover moeilijke vraag stukken, ze wisten dat moest vastgehouden worden aan Gods Woord, dat de beginselen moesten worden gehandhaafd. De beteeke- nis daarvan beseffen we temeer, als we be denken, wat elders geschiedt. Voor toepassing van dde beginselen is eigen organisatie noodzakelijk, opdat we onze roeping des te beter verstaan en vervullen. Het zoeken van de eere Gods mag voor ons geen leege leuze worden. Het Christen- dpm heeft een eigen visie op de sociale ver houdingen. Maar het innemen van een eigen positie wil niet zeggen, dat het geheel de maatschappij wordt prijsgegeven, tegendeel is het de bedoeling, dat op dat terrein invloed wordt uitgeoefend. Het komt er op aan, dat we krachtige organisa torische venbanden kunnen vormen. Het getal ia niet zonder be teekenis. Maar vooral zijn het de consequen ties van belang, die uit de beginse len voor het maatsohappelijk leven voort vloeien. Moge dit ook steeds meer worden erkend door het Chr. Werkgeversverbond. De Chr. Nat. Werkmansbond had zijn voorzitter, den heer P. J. Nahuizen, af gevaardigd. Hij wenschte hartelijk geluk en sprak dpn wensch uit, dat het Verbond van steeds grooter beteekenis zal worden in het be drijfsleven. Spr. wees er voorts op, dat het woord „Christelijk" in het vaandel van beide orga nisaties voor een zware taak iplaatst. Zij zijn op samenwerking aangewezen. Saam- hoorigheid is in dezen tijd ten zeerste go- boden, nu vele moeilijke en ingewikkelde vraagstukken de volle aandaoht vragen. Ziende op Hem, die wolken, lucht en win den wijst spoor en weg en baan, vreezen we echter de moeilijkheden niet. De Almachti ge bekwame het Verbond om blijvend werk zaam te zijn tot heil van patroons en arbei* ders beide. Van een korte theepauze maakte de voorzitter gebruik om de Chr. Boe ren- en Tuindersbond en de Chr. Mid denstandsbond geluk te wenschen met het feit, dat ook zij thans op een 20-ja- rig bestaan mogen terugzien. God ge- biede Zijn zegen over den arbeid van het drietal, dat in 1918 het levenslicht zag (applaus). De heer Chr. v. d. Heuvel, tweede voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuin dersbond in Nederland, sprak over de ver houding tusschen dezen Bond en het Chr. Werkgeversverbond. H,ij uitte den wensch, dat er een steeds steviger band moge komen tusschen de ver schillende Chr. organisaties. We hebben el kaar zeer noodig. Samenspreking is ge- wens cht. ige de Bond alle Chr. werkgevers onder zijn vaandel verzamelen. Nog al te veel staat men allerwege onverschillig tegenover Chr. organisatie. Het is zaak, om zonder ophouden de opvatting te bestrijden, dat het afzonderlijk organiseeren niet in overeen stemming zou zijn met onze roeping, om te zijn een zoutend zout. De eenige weg om in vloed te krijgen is, om zich te vereenigen eerst daarna invloed te gaan uitoefenen. Namens den Chr. Middenstandsbond heeft de heer W. G. Scheeres zijn gelukwen- schen uitgesproken met het jubileum. Hij gevoelt zich als op een heel gewone familie- er j aars visite. Zoowel de Chr. Middenstands Bond als de Chr. Werkgeversvereeniging zijn thans 20 jaar oud. Zij zijn gesproten uit dezelfde moeder, op denzelfden dag. De har monie tusschen beide organisaties werd nimmer verstoord. Er waren bij de beide broers, de beide vereenigingen, wel eens ge fronste gezichten, maar tot handtastelijk heden is het nooit gekomen. Te groot is het getal van hen, die meenen, dat in het iso lement de kracht schuilt en die het óf on verschillig laat, óf welbewust handelen, maar in elk geval parasiteeren op anderer werken. Des te meer zijn we verheugd, als we letten op het samenwerken van de beide organisaties. In onze roeping getrouw be vonden te worden is ons dan slechts mo gelijk, wanneer wij als persoon en als or ganisatie nooit steunen op eigen kracht, doch in diepe afhankelijkheid leven en wer ken. Laat ons allen bevonden worden te zijn ..praktiseerende Christenen". Dr L. G. Korten horst, algem. secre taris van de Alg. Kath. Werkgevers Vereen, zeide, behoefte te gevoelen, een woord van gelukwensohen, sympathie en aanmoediging te spreken. De moeilijkheden, die de Chr. werkgevers moesten overwinnen, zijn dezelf de als die van de R. K. werkgevers. In 1892 besloten de Protestantsche patroons zich te organiseeren. Niet kon men zich daarbij, evenals de R. K. werkgevers, beroepen op de encycliek „Rerum novarum". De kunst moest lui worden geleerd, hoe men de le den hooge contributies kon laten betalen (vroolijkheid). In de R. K. vereeniging is de offergeest vaardig geworden. Spr. hoopte dat de Chr. werkgevers deze moei lijkheden zouden overwinnen. De heer Kor- tenhorst wilde dit temeer zeggen, daar de R. K. werkgevers de Prot. Chr. niet kunnen missen. De werkgevers moeten zioh voor zien van het wapen van het argument. Spr. maande aan om vol te houden. Door eendrachtig optreden verveelvuldige men den invloed. We bewijzen ons vaderland den grootsten dienst, door als Christenen naar eenheid te streven. Mogen in de toekomst rijkelijk de vier kardinale deugden: de voorzichtigheid, de matigheid, de sterkte en de recht vaardigheid het deel zijn van het ver bond. In zijn slotwoord heeft de heer Borst de onderscheidene sprekers hartelijk dank gezegd voor de geuite wenschen en o.m. bij den heer Schouten aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijkheid van nauwe re samenwerking tusschen de Chr. poli tieke partijen en het verbond. Ook deelde spr. mede, dat op dezen jubi leumdag een werkgever zijn contributie heeft g9braoht op f 500,per jaar, terwijl de laatste dagen enkele anderen hetzelfde hebben gedaan. Lunch met toespraken Tuschen de morgen- en de middagverga dering vergaderde men zich aan een ge- meenschappelijken lunch, aan welken de heer P. H. Verseveldt, voorzitter van den Haagschen Chr. Werkgeversclub, de ontvangende vereeniging, het woord heeft gevoerd. De heer Verseveldt wees er op, dat de naam werkscheppers beter zou zijn dan de naam werkgevers, want werkgever is een heel beperkt begrip, alleen te gebruiken in de verhouding tot werknemer. Maar de ar beid als werkscheppers gaat hier boven Er is geen gebouw in Nederland, aldus spr., waar we beter kunnen samenkomen dan op kasteel „Oud Wassenaer", want hier heeft Groen van Prinsterer 20 jaar ge woond. Wij vergaderen dus in het huis van den geestelijken vader van alle Prot. Chr. groepen in Nederland. Laat ons beseffen, aldus spr., dat onze organisatie de taak heeft de beginselen in het leven in te dragen, die in Gods Woord zijn neergelegd. De heer W. Wagenaar, vice-voorzit- ter van het verbond, heeft aan het eind van de vergadering den voorzitter gedankt voor hetgeen hij voor het verbond heeft gedaan, daarin bijgestaan door den secretaris, Mr. Hoekema, alsmede voor de leiding van den dag. Daarna ging do heer Wagenaar in dankgebed voor. De feestmaaltijd Aan' het einde van de vergadering heb ben de aanwezigen zich geschaard om een feestelijke dis ah. waaraan nog door ver schillende personen het woord werd ge voerd. Eerste spreker was Minister M, P. I* Steenberg.he, die zeide. in de eerste plaats te willen spreken als een goede vriend, die aan de samenwerking met he; verbond prettige herinneringen bewaart. Voorts zeide de Minister, dat de regee ring prijs stelt op groei en bloei van de ver eeniging, juist wijl ze wil dat de principi eele organisaties zoo sterk mogelijk worden. De Minister zeide van oordeel te zijn, dat de overheid zich zooveel mogelijk moet ont houden van wat uit particulier initiatief voortkomt. Hoogere organen mogen op la- SLmal'rm 9 O.S n w - -C? 3 r f f f f f Groepsfoto van de aanwezigen, genomen bij het Kasteel Qud-Wassenaar Minister Mr J. A. de Wilde herinnerde met dankbaarheid aan den tijd, waarin de Chr. Werkgeversvereeniging en met name de Haagsche Club, werd opgericht Spr. hoopte, dat bij alle moeilijkheden welke we beleven, de sociale verhoudin gen tusschen Christen-patroons en Christen-arbeiders zoo goed mogelijk zouden zijn. Minister Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine zeide, dat Dr Colijn groot ge lijk had, toen hij in 1918 door de oprichting van de Chr. Werkgeversvereeniging aan gaf, dat alles slechts organisatorisch goed kan groeien. Spr. wees met name op den zegen, welken we in 'ons organisatie-leven bezitten. Daarna hebben nog het woord gevoerd de heeren Verbeek, voorzitter van de Ka- mer van Koophandel te Den Haag, Mr H. v« H a e r i n g e n, de heer W. G. Scheeres, Prof. Dr. R. H. Woltjer namens de beide A R. Kamer fracties, de heer W. Wage naar en Mr A. Hoekema, secr. van het verbond, waarna de voorzitter alle sprekers voor hun vriendelijle woorden heeft dank gezegd. Zoo was een goede dag tot een prachtig eind gebracht Telegrammen van de Kon. familie Tijdens den disch werd mèlding gemaakt van twee telegrammen, resp. van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, waarin zij dank zegden voor de bun toegebeden zegewenschen. Tijdens de openingsrede van den voorzitter, den heer A. Borst P.zn. Van rechts naar links de heeren minister Colijn, Wa Wagemaar, minister Steenberghe. minister De Wilde en mr A. Hoekema De benoeming van den organist voor de Aula Het adres van de Middenstands vereeniging De film „Grazige Weiden" Gisteravond kwam de Raad onzer ge meente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren alle leden. Burgemeester Colijn opende met gebed. Medegedeeld wordt, dat van Gedep. Sta ten goedkeuring is verkregen op de be grootingen 1938 voor de Gemeente-Water en Lichtbedrijven en het Grondbedrijf. Vervolgens beantwoordt de voorzitter de door den heer Van K1 e e f gestelde vra- gjen inzake de benoeming van een organist Voor de aula op de nieuwe begraafplaats. De organist voor de auto Vraag 1. of de benoeming van den heer J. Basie, zooals in de pers gemeld werd, juist is, wordt bevestigend beantwoord. Dat deze benoeming geschied is, zooals in de verschillende bladen gemeld, uit een groot aantal sollicitanten, is niet juist. Vier per sonen hadden gesolliciteerd. Op de tweede vraag, waarom aan een amateur voorkeur gegeven is boven een beroepsmusicus, deelt de voorzitter mede, dat het twijfelachtig is of hier van een amateur gesproken kan wor d/en. Bovendien moest men iemand hebben die steeds beschikbaar was. Een beroeps-musicus, die ernstig in aanmerking kwam, kon die verzekerisg niet geven. Op vraag 3, of een proefspel was ge vraagd, deelt de voorzitter mede, dat B en W. hiervoor geen aanleiding vonden. Op vraag 4, of B. en W. achten, dat het orgel thans door bevoegde handen be speeld zal worden, wordt bevestigend ge antwoord. De vijfde vraag was of B. en W. wel be voegd waren tot deze aanstelling. Ten be wijze hiervoor leest de voorzitter art. 6 der Gemeenteverordening, waaruit blijkt, dat dit inderdaad het geval is. De heer Van Kleef: slaakt dan de verzuchting: „Ik zit".. Toch maakt hij nog enkele opmerkingen. De heer Bergshoeff kan niet over de capaciteit van den heer Basie oordeelen, maar volgens de meeningen van anderen is zijn spel niet voldoende. De heer Ver donk betreurt het, dat aan een amateur de voorkeur gegeven werd boven een vakman, vooral daar aeze groep het zoo hard noodig heeft. Het be zwaar, dat die niet steeds beschikbaar is, gaat z.i. niet op, daar men enkele dagen van te voren er op rekenen kan. De heer Lam betreurt het, dat geen op roep werd geplaatst. Voorts is het spr. on begrijpelijk, dat men iemand aanstelde, die reeds 67 jaar is. Ook deze spr. had van kerkgangers vernomen, dat de benoemde niet geschikt is. De heer Van Kleef zegt, dat hij nog niet weet, wat hij doen zal: le. Dit geval voorleggen ter beoordeeling aan verschil lende vakbladen of 2e. Het besluit van B. en W. voordragen ter vernietiging aan de Kroon. Spr. wenscht, dat B. en W. de be noeming intrekken. Weth. Herngreen wijst cr dan nog op. dat hij tweemaal per Zondag in de Geref. Kerk komt en daar steeds het or gelspel van den heer Basie beluistert. Hot- wel hij geen beoordeeling van het spel kan geven, is het z.i. toch zoo kwaad met. Het orgel in die kerk is zeker tweemaal zoo duur als in de aula. Hij geeft het orgel met vertrouwen in zijn handen. Nadat de heer Van Kleef dan nog het woord heeft gehad, sluit de voorzitter de interessante discussie. Het eenrichting-verkeer Bij de ingekomen stukken verzoeken B. en W. het onder b genoemde adres van de Middenstandsvereeniging inzake het een richtingverkeer, in hun handen te stellen voor prae-advies. De heer Deerenberg bespreekt enke le vorige adressen en wil dat B. en W. nu direct maar van antwoord dienen. De Middenstand wacht al negen maanden op een oplossing. De voorzitter zegt, dat in deze kwestie eerst de commissie voor strafver ordeningen moet gehoord worden. Voorts is het spr. opgevallen, dat op het kruis punt bij de „Vergulde Wagen" sinds de instelling van het een-richting-verkeer, geen enkel ongeval heeft plaats gehad. De heer Van Kleef merkt op, dat men moord en brand schreeuwde toen het daar soms een chaotische toestand was, en nu er een oplossing is, schreeuwt men nog. De heer Geerlof wil dat eerst de Raad zich over deze kwestie uitspreekt en dat met zijn meening rekening gehouden wordt in het prae-advies. De voorzatter zegt dat het advies zal gegeven worden in overeenstemming met eisch van het verkeer. Een en ander zal nauwkeurig worden afgewogen. B. en W. hebben niet veel aan de uitspraak van den Raad. Spr. zelf draagt de verantwoordelijk heid voor een goeden gang van zaken ook hierin. Hij adviseert dem Raadsleden zich deze. kwestie niet te veel door het gevoel te laten leiden De discussie wordt gesloten. Hamerpunten De punten 5, 5a en 5b, alle betreffende grondaankoop worden aangenomen. Punt 6. Voorstel van B. en W. inzake wij ziging van het raadsbesluit dd. 13 Dec. 1937, voor zooveel betreft verhuring van de boerderij „Florahoeve", aan den heer D. Bin nendijk. Aangenomen. Punt 7. Voorstel van B. en W. inzake con versie eener geldleening. Aangenomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. inzake be schikbaarstelling van gelden voor verande ringen in de inrichting van 't bestaand ge bouw der R.K. school aan de Paradijslaan. Aangenomen. Punt 9. Voorstel van B. en W. inzake be schikbaarstelling van een crediet voor een nieuwe verwarmingsketel in de apenbare school voor LO. en U.L.O, aan den Ouds- hoomscheweg. De heer Lam zegt, dat 't met de oude ke tel een lijdensgeschiedenis is geweest. Hij betwijfelt of de juiste man voor het werk geweest is hij plaatsing en reparatie. Er zijn ernstige fouten gemaakt. De voorzitter stemt dit toe. De ketel is te vroeg op. Thans heeft men adviezen ge vraagd. O.a. zal aan de nieuwe ketel een automatische vuurregeling zijn. Aangeno- Punt 10. Voorstel van B. en W. inzake aan gaan van een schoolgeld regeling met Wou- brugge. Aangenomen. Punt 11. Voorstel van B. en W. inzake toe kenning van voorschotten ten behoeve van de bijzondere scholen voor 193S. Aangeno- Punt 12. Benoeming van een lid van de commissie voor het nazien der rekeningen in de vacature van den heer C. den Uyl. Ge kozen wordt de heer S. Groenendijk. Rondvraag De heer van K1 e af vraagt op welke gronden de voorzitter ordeverstoring vreesde bij de vertooning van de film „Grazige Wei den". De Voorzitter zegt hier direct nog op terug te zullen komen. Op de vraag van den heer R u y s s e- aers of men de nieuwe schalen voor de steunregeling reeds ontvangen 'heeft van den Minister van Sociale Zaken, deelt de voorzitter mee dat deze ontvangen zijn en volgende week worden toegepast. De heer v. 't Riet vraagt wanneer de iieuwe Oostkanaalweg wordt verhard. De oorzitter zegt dat men hem herhaaldelijk de verzekering gaf dat dit in dit jaar nog zou gebeuren De heer Koren vraagt nu de loonen der bouwvakarbeiders zijn verhoogd, of die ver hooging in overleg met het Werkfonds ook kan gegeven worden aan de arbeiders die het Raadhuis werkzaam zijn. voorzitter antwoordt dat het stand punt van het Werkfonds is dat werken die reeds aan de gang waren op oude voet door De heer Lam vraagt betere verlichting van de Van Mandersloostraat op Zondag- Hierna legde de Burgemeester een verkla ring af inzake de film „Grazige Weiden* (men, zie- het verslag hieronder), waarna dei vergadering werd gesloten. „Grazige Weiden" Gisteravond heeft de burgemeester van' Alfen a.o. R ij n, de heer P. A C o 1 ij n in de gemeenteraadsvergadering 'o verklaring afgelegd inzake het verbod aldaar de film „Grazige Weiden" te vertoonen. Spr. deelde mede, zulks in antwoord op een vraag van den heer Van Kleef, dat hij in deze zaak geen verantwoording schuldig is. Hij zal dan ook de vraag niet beantwoor den. Alleen enkele mededeelingen doen. Allereerst merkte spr. op dat in gevalletf als het onderhavige de uiterste voorzichtig heid geboden is. De vrijheid komt spoedig in het gedrang. Voorts kan de te nemen be slissing niet subjectief worden beheerscht door eigen inzicht Men kam hier niet naast zichzelf staan. De motiveering op art. 19 der Bioscoopwet wordt versterkt door een rondschrijven van den Minister van Bininenlandsche Zaken van 20 Maart 1933 waarin verdere bevoegdheid wordt verstrekt. Spr. heeft de uiterste voorzichtigheid niet uit het oog verloren. In verschillende krin gen in de gemeente was beroering ontstaan toen men hoorde dat deez filim vertoond zou worden. Spr. heeft zichzelf toen op de hoog te gesteld. Dat God als neger ten tooneele wordt ge voerd was reeds een ernstig bezwaar. Toch was er toen nog aarzeling om alleen hierom een verbod uit te vaardigen. Die aarzeling bestond echter niet ten op zichte van bepaalde onderdeelen der film, die spreker niet anders kan zien dan als een caricatuur. Na den exploitant in overweging te hebben gegeven, de gewraakte tafereelen uit de ver- tooniing te laten wegvallen, en na hierop een weigerend antwoord te hebben bekomen,- achtte spreker het zich tot een plicht, ge bruik te maken van de hem bij art 19 der Bioscoopwet toegekende buitengewone be voegdheid. Onder diepe stilte werd naar deze uiteen zetting van den voorzitter geluisterd. Dr Colijn spreekt de vergadering toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5