jUetuw $ViïtsriK GToitmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken FIRMA D. KATZ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in pTaatSeft waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad cfc Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 18e Jaargang abbertmtteprifcen: Van 1 tot 5 regelstJ?»/, Elke regel meer »-***%, <X22'/j Ingezonden Mededeelingeo van 1-5 regels f 2,30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureai» wordt berekend QJO No. 6337 DINSDAG 8 MAART 1938 GEEN WETTELIJK VERBOD Toen onlangs in een rechtskundig week blad de wenschelijkheid werd betoogd, dat 'de wet zal verbieden de beoefening der advocatuur naast het bekleeden van het burgemeesterschap, werd van andere zijde op dit voetspoor geëisoht, dat ook de com binatie „wethouder-advocaat" zou worden geweerd. Brengt de drang der logica en het ge baar der samenvoeging dat inderdaad mee? Het wil ons voorkomen, dat moeilijk staande kan worden gehouden, dat 't eene een noodzakelijk gevolg is van het andere. Verschillen van beteekenis zijn hier im mers aanwezig. De wethouder is niet gelijk de burge meester, de man, die boven de partijen staat en geen politiek mandaat heeft: de wethou der komt juist uit de verschillende groepee ringen voort, vertegenwoordigt een partij, is drager van bepaalde politieke en sociale denkbeelden. Terwijl de burgemeester, in weerwil van 'de wettelijke zes-jarige periode, practisch yoor het leven optreedt, beslissen partij- organisaties en telkens weer nieuwe verkie zingen over den duur van het wethouder lij ke leven. Natuurlijk ontkennen we niet, dat de wet houder bij de beoefening der advocatuur 'door een bedenkelijke vermenging van func ties gebruik kan maken van datgene, wat hem uit hoofde zijner gemeentelijke functie bekend is maar schuilt hierin genoeg zame reden om een wettelijk verbod in het leven te roepen? Ook een raadslid is, zaj het in mindere mate, in de gemeentelijke belangen inge wijd zoodat dan evenzeer de vraag mag worden gesteld of door de wet niet schei 'ding tusschen raadslidmaatschap en advo catuur moet worden afgedwongen. Een feit is nu eenmaal, dat in onze in gewikkelde en omstrengelde samenleving, waarin alles in elkaar grijpt, op elk ge bied een aantasting van belangen kan plaats hebben. Overal ligt de ambtelijke zonde aan De mogelijkheid, dat bij samengaan van functies een enkele maal misbruik plaats Tindt, kan nog geen aanleiding mm om den wetgever te doen tusschen beide treden. dStot, vragen wij geen wetteiijke schei- ding tusschen wethouderschap en advoca tuur, maar bevelen wij aan dat de^wetho - der. die de advocatuur beoefent, zich houdt aan de wet der goede leden 0NGEWENSCHTE COMBINATIE In het Nederlandsch Juristenblad werd on langs in verband met bet feit, dat een toe nemend aantal burgemeesters in bet bent ia van den titel van meester in de rechten, geweaen op 't eveneens groeiend ™-sdu]n- sel, dat de burgemeester naast dit ambt de rechtspractijk uitoefent Al moeten wij als onze meening uitspreken, 'dat deze cumulatie zich tot enkele geval len beperkt dat een dergelijke combinatie voorkomt, valt niet te ontkennen. Welnu, wij aarzelen niet het samengaan yan deze beide ambten ongewensoht te oor- deelen. Al heeft het burgemeesterschap veel van zijn ornamentaal en solemneel karakter in geboet, het is nog altijd een ambt, dat het volk eerbied afdwingt wijl de burgemeester degene is, die de bellangen der burgers op onpartijdige wijze behartigt. Deze houding van boven groepen en indi viduen staan moet worden verlaten, wan neer de burgemeester in zijn kwaliteit van advocaat optreedt in den rechtsstrijd van partijen, waarbij hij den één steunt, den ander bekampt Men moge het academische standpunt voorstaan, dat de burgemeester hier niet optreedt als hoofd der gemeente deze Verstandelijke overweging vermag het groo- te publiek zich niet toe te eigenen' in het oog van de tegenpartij heeft de burgemees ter als vertegenwoordiger van allen afge daan. Het eerbied en het vertrouwen, factoren waaraan het burgemeesterschap voor een niet-onbelangrijk deel zijn glans ontleende, worden op die wijze aangetast. Nog afgezien van de groote gevaren, die bovendien de onkreukbaarheid van den burgemeester bedreigen, zal men moeten toegeven, dat uitoefening der advocatuur naast het burgemeesterschap ongewensoht is. Dat alleen de wet hier de oplossing kan brengen, zouden wij niet willen betoogen. Want ten slotte is er zoo goed als geen enkel ambt of beroep, welks uitoefening zich met de burgemeestersfunctie verdraagt. En de Minister van Binnenlandsche Zaken vermag veelI VECHTENDE SPANJAARDEN TE BENNEKOM Twee personen gearresteerd Gistermiddag heeft zicli te B e n n e- k o m een incident voorgedaan, waar bij eenige der aldaar geïnterneerde Spanjaarden betrokken zijn. Van officieele zijde vernemen wij hier omtrent het volgende: Even buiten Bennekom passeerde om streeks vier uur een militaire colonne uit Ede met muziek voorop Een klein aantal zes of zevgn der Spanjaarden, die zooals men weet geïnterneerd zijn in het hotel „Neder-Veluwe" en die het gebruike lijke wandelverlof hadden gekregen, ston den daarbij toe te kijken. Dit was eveneens het geval met een aantal personen uit Bennekom, een kleine tien man. Op een gegeven moment begonnen eenigen uit deze laatste groep op de Spanjaarden te schelden, waarbij zij in het Spaansch uitdrukkingen bezigden, welke in Spanje zelf van republikein- sche zijde aan het adres van de Franco aanhangers plegen te worden gebruikt. Voorts brachten zij met gebalden vuist den communistisch en groet. Hierop kwam het tot handtastelijkheden tus schen de Bennekommers en de Span jaarden. Een der laatsten, die niet aan het ge vecht had deelgenomen, werd met een scherp voorwerp in den rug gestoken. Hij kon echter op eigen gelegenheid naar het hotel, dat in de onmiddellijke nabijheid was, terugkeeren, waar hij onder dokters behandeling is gesteld. Zijn toestand is redelijk wel. Inmiddels was de militaire bezetting van het interneeringsdepöt ge waarschuwd, welke onder commando van den leider, den eersten luitenant G A. Brugsma, onmiddellijk heeft ingegrepen. De vechtenden werden gescheiden waarna tegen de Bennekommers proces-verbaal werd opgemaakt Twee hunner zijn in ar rest gesteld en naar Ede overgebracht. Het onderzoek is in handen van luit de Zeeuw, commandant van de politietroepen te Arn hem en luit. Brugsma, leider van het inter neeringsdepöt Men heeft den stelligen in druk, dat de oorzaak van het incident in geen geval bij de Spanjaarden moet wor den gezocht Zij gedragen zich in het open baar steeds zeer correct meisje onder auto Op den rijksweg te Midlum (gem. Fra- nekeradeel) is het zesjarig dochtertje van de lamilie Luinstra bij het oversteken van den weg onder een personenauto geraakt, welke bestuurd werd door den heer P. uit Harlin- gen. Het kind werd eenige meters medege- sleurd en met ernstige verwondingen opge- het Het garnizoen te Gorkum Wordt aanzienlijk uitgebreid Naar wij vernemen zal door de uitbreiding van het garnizoen de Willemskazerne te Gorkum een groote verandering or gaan, waarvan de kosten geraamd worden op 60.250. Aan den kant van de Pompstraat zal een rijwielbergplaats voor 300 400 rij wielen worden ingericht. Aan de Citadel- kazerne zal ook een en 'ander veranderd worden. Voorlichting over Nederland in het buitenland Wetsontwerp Ingediend Ingediend is een wetsontwerp, waarbij uitgaven van den regeeringspersdienst wor den verhoogd met een bedrag van f 12.500 In tegenstelling tot het buitenland zoo schrijft de Regeering ontbreekt hier te lande een orgaan, geredigeerd in één of meer der in het internationaal verkeer gangbare talen, hetwelk, naast de interna tionale persberichtgeving over ons land, tegenover het buitenland recht doet weder varen aan hetgeen ons volk, hier en in de overzeesche gewesten, denkt en doet en aan hetgeen de regeerinz zoowel nationaal als internationaal voorstaat en verdedigt. Zulk een orgaan van internationale publieke voorlichting, op hoog journalistiek peil kan in dezen tijd bezwaarlijk worden gemist. Nu van particuliere zijde een ernstig plan aan de regeering is voorgelegd om in de bestaande leemte te voorzien, is zij van oordeel, dat een proefneming geboden moet worden geacht. Ten einde de uitgave in elk geval te verzekeren voor den duur van een vol jaar. meent de regeering harerzijds dit particulier initiatief te moeten steunen. Prins Joachim Albrecht van Pruisen Prins Joachim Albrecht van Pruisen, een kleinzoon van den broer van Keizer Wil helm I. is in den Haag aangekomen en heeft voor eenige dagen in Hotel des Indes zijn intrek genomen. De Prins staat bekend als een groot mu ziekliefhebber. Hij hfeft verschillende com posities geschreven en is bovendien nog cel list en dirigent Eenige jaren geleden heeft hij in de Kur- zaal te Scheveningen het Residentie-orkest gedirigeerd. Gep. Luik-Generaal P. J. G. Schott t Te Den Haag is op 80-jarigen leeftijd' overleden de gepensionneerde luitenant-ge neraal der infanterie P. J. G. Schott In 1905 werd de thans overledene bevor derd tót majoor, tot luitenant-kolonel in 1909, terwijl hij in November van laatstge noemd jaar werd benoemd tot commandant van het Instructiebataljon. In 1912 werd de heer Schott plaatselijk commandant te Amsterdam en in 1913 volg de zijn bevordering tot kolonel, in welken rang hij 16 Juni 1915 eervol ontslag uit den militairen dienst verkreeg. Generaal Schott was officier in de Oranje- Nassau-orde en commandeur 2de klasse in de Danebrog-orde MIST OVER STAD EN LAND Scheepvaart tijdelijk gehinderd Een dichte mis-t heeft zich gisteravond over stad en land gelegd en vooral het scheepvaartverkeer gehinderd. Te IJ m u i d e n traden do eerste mist verschijnselen reeds in den vroegen mid dag op, zoodat de haven het grootste deel van den dag nagenoeg geheel uitgestorven was. Op een enkele schoener na gingen er geen schepen meer in of uit. In het Noordzeekanaal hebben de uit Amsterdam vertrokken schepen vast gemaakt. Ook buitengaats wachten eenige binnenkomende schepen op helder weer. In de Amsterdamsche Haven zijn in den avond de mistbellen in werking gesteld. Moeilijkheden hebben zich niet voorgedaan. Wat Schiphol betreft had alleen het nachtpostvliegtuig naar Keulen een uur vertraging bij het vertrek, dat eerst tegen middernacht kon geschieden. Dit oponthoud werd veroorzaakt doordat de post, welke op Waalhaven gereed lag, per auto naar Amsterdam moest worden vervoerd, aangezien het Rotterdam- sche vliegveld dicht was en daar geen tusschenlanding kon worden gemaakt Een auto te water geraakt Tengevolge van de mist is gisteravond een personen-auto op den nieuwen Leeu- warderweg te A,m sterdam nabij de Slachtersbrug te water gereden. De bestuurder van deze auto, een in woner van Groot Schermer, had, ondanks 't verbod om wagens op een voorrangsweg te parkeeren, zijn auto langs den kant Be zet, teneinde de voorruit, welke beslagen was, te reinigen. Door den zwaren mist werd hij niet opgemerkt door een achter hem aankomende auto, welke met groote vaart tegen de stilstaande auto, waarvan de remmen niet vast stonden, opbotste, met als gevolg, dat de wagen vooruit schoof en in de sloot geraakte. De bestuur der kon, door tijdig terzijde te springen, aan het gevaar ontkomen, doch een inzit tende vrouw geraakte mede te wator. Zij kon evenwel spoedig uit haar benarde po sitie worden bevrijd en had geen noemens waardig letsel bekomen. De bestuurder van de oprijdende auto bekwam eenige ver wondingen aan hoofd en beenen en is door den G.G.D. naar het Binnengasthuis ver voerd, vanwaar hij, na verbonden te zijn, weder naar huis kon keeren. De auto was evenwel dermate gehavend, dat deze moest worden weggesleept De an dere wagen, welke nog in het Water lag, is door de politie in beslag genomen. Tram botst op vrachtwagen Ernstige aanrijding te Lisse Twee personen gewond Op den Rijksstraatweg te Lisse ter hoogte van den Rijkstuinbouwsóhool heeft hedenmorgen te ruim kwart over zes tengevolge van den mist een bot sing plaats gehad tusschen een vracht auto uit Loosduinen, geladen met groente, en een trein van de Noord- Zuidhollandsche Tramweg-Maatschappij. De botsing gesohiedde juist op het punt, waar de tram van rechts komende naai links voor de helft den weg kruist De botsing was zoo hevig, dat het voor ste deel van de auto geheel werd inge drukt en de lading groente over de cabine van den vrachtwagen heen schoof. De beide inzittenden van den vrachtwa gen, de bestuurder Jacob Kuiper Jr., wo nende Stationsweg te Loosduinen en de naast hem zittende C v. d. Fang, wonende aan de Ockenburgstraat te Loosduinen, die in de samengedrukete cabine be kneld zaten, konden eerst na veel moeite worden bevrijd. Zij waren beiden ernstig gewond en moesten per auto naar een dor ziekenhuizen te 's-Gravenhage worden overgebracht Het duurde tot kwart over acht gen voordat het opruimingswerk klaar De tramwagen was alleen aan de voorzijde beschadigd. De bestuurder werd, doordat hij zich op het laatste moment bukte, niet gewond. De glasscherven van de gebroken ruiten van het voorbalcon vlogen over hem heen. De passagiers in de tram kwamen er met den schrik af. Onder leiding van den inspecteur van politie J. Warmenhoven werd het verkeer op den rijksstraatweg gedurende de stagna tie geregeld. De gewonden werden ter plaatse behan deld door dokter A. J. Duymaer van Twist en F. G. M. Haase uit Lisse en J. Dom misse uit Sassenheim. Naar wij nader nog vernamen, werd heer Kuiper eerst naar het Academisch Ziekenhuis te vervoerd. Aan gezien daar geen plaats meer was, werd hij toen naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht Van de beide gewonden is de heer Kuiper er het ernstigst aan toe. De heer v. d. Tang heeft een been gebro ken en waarschijnlijk ook eenige ribben. Beiden waren ongehuwd. Zij onderhielden een vrachtdienst op het traject Haarlem- Amsterdam. Twintig jaar Chr. Middenstandsbond Viering op 14 en 15 Jnnl Naar wij vernemen hoopt het bestuur van den Chr. Middenstandsbond, die tege lijkertijd met het huidige Chr. Werkgevers verbond en den Chr. Boeren- en Tuinders- bond werd opgericht, zijn 20-jarig bestaan te gedenken op een tweedaagsche samen komst, te houden op 14 en 15 Juni. Bijzonderheden ontbreken nog. Prinselijk Paar naar Australië? Engelsch Koningspaar naar Nederland? In de Engelsche bladen circuleert de laat ste dagen het bericht, dat het Prinselijk Paar ook een bezoek aan Australië zal bren gen, wanneer straks de reis naar Ned.-Indië mocht doorgaan Vanuit Den Haag wordt dit bericht officieel tegengesproken. Inofficieel schijnen er echter wel besprekingen dien aangaande plrr.ts te hebben, hoewel natuur lijk thans nog nieta vaststaat Hetzelfde is het geval met geruchten om trent een bezoek van het Engelsche Konings paar aan Nederland in den loop van den komenden zomer, dat dan gelijk zou vallen met het a.8. Regeeringsjubileum van onze Koningin. Ook hieromtrent is officieel niets bekend. Aangezien echter geruchten als bo venbedoeld weer opduiken in de pers, ma ken we er thans natuurlijk onder het grootste voorbehoud melding van. Het ministerie van Landbouw en Visscherij Vorschillende bezwaren tegen de opheffing Aan het verslag over de wetsontwerpen tot opheffing van het Ministerie van Land bouw en Visscherij en tot wijziging van den naam van het Ministerie van Handel, Nij verheid en Scheepvaart wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden zouden het juister ge acht hebben, indien deze wetsontwerpen, welke strekken tot regeling van de gevol gen van een besluit, dat reeds op 15 Juli 1937 in werking is getreden, geruimen tijd eerder waren ingediend en wel op een zoo danig tijdstip, dat de Kamer ze in behan deling had kunnen nemen vóórdat zij tot vaststelling van de rijksbegrooting voor 1938 moest overgaan. Sommige leden zouden intusschen ook nu uitdrukking willen eeven aan hun ongerust heid dat het onderbrengen van de belangen van Landbouw en Visscherij bij het Minis terie van Economische Zaken, hetwelk toch reeds met zoovele crisiszaken belast is, niet voor die belangen bevorderlijk zal blijken. Ook de overbrenging van de afdeeling Volkshuisvesting van het Ministerie van So ciale Zaken naar dat van Binnenlandsche Zaken achtten verscheidene leden nog steeds niets zonder bedenking. Andere leden deelden noch het eene, noch het andere bezwaar. Overigeps meenden zij, dat het weinig zin heeft, het probleem der departementale indeeling thans opnieuw aan de orde te stellen. De mishandeling van reserve luitenant Aalders Verantwoordelijke ambtenaren gestraft De minister van buitenlandsche zaken ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Albarda betreffende mis handelingen, welke de Nederlandsche re serve-luitenant G. Aalders in Duitschland zou hebben ondergaan, heeft thans nog het volgende geantwoord. Zooals in Augustus 1937 is medegedeeld, zijn aan de Duitsche regeering inlichtingen gevraagd met betrekking tot de behande ling, waaraan de Nederlander G. H. Aal ders in de gevangenis, te Dusseldorp kort na zijn aanhouding in September 1935 zou hebben blootgestaan. In antwoord hierop heeft de Duitsche regeering thans medegedeeld, dat na oen zorgvuldig ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat, hoewel de be weringen van den heer Aalders op ver schillende punten onnauwkeurig of overdreven zijn, diens verhoor in strijd met de bestaande voorschriften op on- correcte wijze heeft plaats gehad en dat de voor dit betreurenswaardig feit verantwoordelijke ambtenaren daan-oor zijn gestraft Spoor- en Trampersoneel Jubileum afd. VoorburgLeidschendam Voorburg. 8 Maart Naar wij verneme.- zal het 16 Maart a.s. 25 jaar geleden zijn dat de afdeeling Voorburg—Leidschendam van den Prot. Chr. Bond van Spoor- cn Tramwegpersoneel werd opgericht In ver band hiermee wordt in hotel „De Wijcker- brug" alhier dien dag van 2—4 uur ee receptie gehouden. Officieele Berichten RIJKSTUINBOUWSCHOOL OPGEHEVEN Aan J. Barendse te PoeldUk, L. J. DutJvestein te Kwintsheul, Th. P. J. ELsen te Naaldwijk, C. J. v. A Hoeven te De Lier, Q. A. Nederpel te Loosdulnen, dr. J. H- van Oyen te Honaele dijk, M. Prins te Hónselersdijk, J. J. Roels Honselensdijk, F. V. Valstax *e Naaldwijk, ls met Ingang var 1 April 1938. wegens opheffing van de Rljkatuinbouwwinterschool te Naaldwijk, eervol ontslag verleend als leden van de Oom- mlssie van Toealoht op deze school. DE HERBEWAPENING VAN ENGELAND Krachtige taal van Chamberlain Geraamde 1500 millioen zullen aanzienlijk worden overtroffen In 't Engelsche Lagerhuis zijn gister middag door Chamberlain enkele belangrijke verklaringen afgelegd in zake de landsverdediging. De Engelsche Minister-President zeide met zekerheid te kunnen mededeelen, dat het bedrag van 1500 millioen pd. st., hetwelk nog kort geleden als voldoende werd be schouwd voor de herbewapening, thans voor deze doeleinden ontoereikend is ge worden en dat het genoemde cijfer aan zienlijk zal worden overtroffen. De hoeksteen van onze defensiepolitiek, zeide de premier, moet de veiligheid van het Vereenigd Koninkrijk zijn. Onze grootste inspanningen moeten gericht zijn op twee punten: de bescherming van het land en Je handhaving van de handelswegen, waarvan we afhankelijk zijn voor de aanschaffing van voedsel en grondstoffen. Dan is er een derde doel: de verdediging der Britsche overzeesche gebieden tegen een aanval ter zee, te land en uit de lucht Het vierde doel tenslotte moet zijn de sa menwerking bij de verdediging van grond- ïbied der bondgenooten. Ik hoop, zoo vervolgde Chamberlain, dat wij de herbewapening tot stand kunnen brengen zonder onnoodige bespoediging, ofschoon ik er mij ten volle van bewust ban, welke last dat voor het land medebrengt Hoewel wij zullen blijven streven naar verbetering van den toestand, moet men zich ervan bewust zijn, dat ons verlangen naar den vrede niet beteekent, dat wij be reid zijn vandaag een vrede te koopen ten koste van den lateren vrede. Ook kunnen wij onze verantwoordelijkheden jegens ons volk en jegens de mensohheid in het alge meen niet vergeten. Het is niet mijn begeeren of mijn voorne men, mij te bemoeien met de aangelegen heden van andere volken, doch van tijd tót tijd, indien het onze plicht is, zullen wij on ze stem verheffen ten gunste van vreedzame onderhandelingen tegenover geweld of be dreiging. Wij zullen vertrouwen in het volgen van dien weg, omdat wij er van overtuigd zijn, dat onze doeleinden in het grootste deel der wereld sympathie vinden. Indien, ondanks dit alles, vertrouwen en vrede niet hersteld zouden kunnen worden, zullen wij niet aarzelen, het be wapeningsprogramma en het tempo daarvan te herzien. Wij vertrouwen daarbij den steun van het land te zullen hebben, welke offers ook gevraagd zul len worden. Een amendement van Labour verworpen De Lahour-oppositie in het Lagerhuis had een amendement ingediend op het voorstel der Regeering om de uitgaven voor de de fensie zooals zij vorige week werden gepu hliceerd in het het Witboek te willen goed keuren. In dit amendement wordt voorge steld de goedkeuring te weigeren op grond van het fet, dat de veiligheid van het Rijk alleen gewaarborgd kan worden door vast houden aan de politiek van den Volkenbond en het beginsel der collectie\e veiligheid. Het amendement veroordeelt het versohal fen van een immense bewapening ter on dersteuning van een gevaarlijke en ongezon de buitenlandsche politiek en het ziet in het program, zooals het daar ligt geen waar borg voor doeltreffende samenwerking tus schen de drie groepen der weermacht Dit amendement werd verworpen met 351 tegen 134 stemmen. Minister In skip heeft tenslotte nog enkele mededeelingen gedaan over de versterking van de Engelsche lucht macht De meeste eskaders zijn thans volledig uitgerust. In Maart 1939 zal En geland de beschikking höb/ben over 1750 toestellen, welke uiterst modern zullen De door den minister-president inge diende motie, waarbij de verdedigings- politiek der regeering wordt goedge keurd, werd aangenomen met 347 tegen 133 stemmen. De heer C. J. Fokker, burgemeester van Strijen. heeft gisteren officieel afscheid genomen. Geheel links de heer J. C. Diepenhorstwethouder van Strijen VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Het Verbond van Prot. Chr. Werk ge-! vers heeft gister het twintigjarig bestaan! gevierd. De minister van buitenlandsche zakeö heeft geantwoord op de vragen van deql heer Albarda betreffende de behandeling van luitenant Aalders in Duitschland. Te Bennekom heeft zich een incident voorgedaan tusschen dorpsbewoners en de geïnterneerde Spanjaarden. De Ned. Chr. Bouwslrbeidersbond zal deze week den heer H. J. Terwey „eme* ritus"-bondsvoorzitter maken. In het Engelsche Lagerhuis heeft de premier Chamberlain een rede gehouden! over de Britsche defensiepolitiek. In het monster-proces te Moskou heeft Boecharin verschillende tegen hem inge* brachte beschuldigingen ontkend. De toestand in Oostenrijk. Bij de ramp met de Spaaasche kruisec ..Baleares" zijn honderden menschen oö het leven „BLAUFRIES' AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I efhVcJuvli PAULUSSEN n.v-den haag Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur* „Pro Rege" Zuidholland 's-Gravenhage, 8 Maart. De militair* afdeeling van het verband Zuidholland va« „Pro Rege" houdt Zaterdag a.s. haar jaar vergadering in het Tehuis Heemslèerck- straat 3. Behalve de gewone punten ver meldt de agenda een bestuursverkiezing en, een rede van Ds. F. L. den Boeft uit Rot terdam over: „Pro Rege en de uitbreiding van de weermacht". Deze vergadering, dia om 3 uur begint, belooft veel belangstel lenden te trekken. Ernstig ongeluk in Katoenfabrielc Een arbeider gedood In het bedrijf van de N.V. van Vlissingen en Co.'s Katoenfabrieken te Helmond heeft zich een ongeluk voorgedaan, dat niet alleen stagnatie in de werkzaamheden ver oorzaakte, doch bovendien een arbeider het leven heeft gekost Ongeveer vijf uur sprong \n het ketelhuis een afsluiter van een stoompijp uit elkaar. De 42-jarige stoker Snijders, wonende te Gemert, werd door den ontsnappenden stoom getroffen en sloeg hierdoor bewuste loos tegen den grond De man werd door tö hulp snellend personeel uit zijn benarde po sitie bevrijd. Hii was met hevige brandwon den overdekt. In den loop van den ochtend is hij overleden, Assaut van de Cadetten Mag niet op Zondag plaats hebben De Minister van Defensie heeft het pro gramma voor het jaarlijksche assaut varf de cadetten der Kon. Militaire Academie, welk feest vastgesteld was op Vrijdag, Zaterdag en Zondag 18, 19 en 20 Maart zoodanig gewijzigd, dat de feestelijkheden Zaterdagsavonds om 12 uur afloopen en op den Zondag geen festiviteiten plaats vinden. Bovendien heeft de Minister bepaald, dat het bezoek van buitenlandsche gasten, in casu dat van de Belgische cadetten, geen doorgang mag vinden. Aan de gevolgen overleden HAARLEM, 8 Maart Eenige dagen gele den ie op den Rijksstraatweg ve Haarlem- Noord de 17-jarige wielrijdster M. van den; B. op het oogenblik, dat zij zonder teeken te geven naar links een zijstraat wilde in rijden, door een bestelauto aangereden. Zij liep een schedelbasisfractuur, een zware hersenschudding en een sleuteTbeenbreuJc op. Zonder tot bewustzijn te zijn terugge keerd is het slachtoffer in den afgeloopep; nacht' in de Mariastichting overleden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1