Moskous nieuwe bloedproces Witboek over de Britsche defensie Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 3 MAART 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK DE MOSKOUSCHE MOLOCH MOSKOU heeft gisteren de ppenings- zitting meegemaakt van alweer een Hieuw landvorraads-proces, het terecht staan van een-en-twintig beschuldigden, onder wie men mannen aantreft, die naar bolsjewistischen maatstaf genieten, van zeer groot formaat waren. Wij noemen slechts Boecharin, den ..ideoloog" der revo lutie; Krestinski, oud-minister van builen- landsche zaken en gewezen ambassadeur: Jagoda. do eens gevreesde chef der Rus sische geheime politie; Rosenholz, den grooten man van Moskou's buitenland- schen handel; professor Levin, een medi cus van groote reputatie. Wat behelst de aanklacht tegen al deze mannen, die tot de oude garde van Lenin behooren, tot de apostelen van het communisme, zoo we al thans dezen Evangelischen term in dit ver band zouden mogen gebruiken? Het is wederom hetzelfde verdichtsel van on waarschijnlijkheden, dat hier voor de oogen van een met vrees geslagen pubiiek wordt uitgebreid. Heulen met de vijanden van den Russischen staat; landverraad, spionnage, moordaanslagen, vergiftigingen, sabotage, ziedaar.de geheele reeks aan tijgingen, vermeerderd nog met het ergste, waarvan men dien honderd-procent bolsje wiek beschuldigen kan, namelijk een fas- cist of een Trotzki-aanhanger te zijn ge weest De rechtzaal bood aanvankelijk, volgens ooggetuigen-verslagen, weder denzelfden lamentabelen aanblik, dien wij ons zoo goed van vorige gelegenheden herinneren. Men ziet de verdachten samengedrongen in de beschuldigden-banken, bewaakt door roode soldaten met de bajonet op het ge weer; achter de tafel zit Wisjinski, de cy- nischo woordvoerder der communistische openbare orde, de „openbare aanklager". Op de vraag, of de verdachten hun schuld bekenden, begon dezelfde naargeestige lita nie van eertijds zich af te draaien; mannen die zoozeer zichzelf vergeten dat zij zich van de onwaarschijnlijkste dingen beschul digen, als het ware soebatten om eigen doodstraf. Verrassend en verbijsterend was ditmaal, wat Krestinski durfde bestaan, namelijk overluid en bij herhaling de betui ging van zijn onschuid de zaal in te slingeren. Het zal hem waarschijnlijk niet veel kunnen baten, doch men ademt ver licht op bij het ontwaren van dezen man- nelijkcn weerstand. Het Moskousche proces heeft overigens ook ditmaal weder dezelfde aspecten als zijn voorgangers. Stalin houdt uitverkoop! Hij is stelselmatig bezig, een vrije zöne om zich te scheppen, gelijk de bevelhebber van een belegerde vesting zulks eertijds placht tc doen, teneinde zich voor overvallen te vrijwaren. Ruslands dictator gaat op ge lijke manier te werk; hij rekent met de oude garde van zijn partij af, eer deze hem boven het hoofd dreigt te groeien. Slechts zoo ziet hij kans, zich ongeschokt in zijn positie te handhaven; zonder vrees voor tegenstand zal hij voortaan in elke rich ting kunnen laveeren, welke hem politiek of economisch opportuun voorkomt. Hij omgeeft zich met de uitwerking van zijn terreur zooals een spin in haar web zit, nauwkeurig lettend op elke ook nog zoo geringe trilling. Intusschen zou het weini gen verbazen, zoo ook eenmaal z ij n beurt mocht komen! Wie had voor enkele jaren kunnen vermoeden dat de beul Jagoda, de man zonder hart, zelf bleek en sidderend .voor zijn rechters zou staan. De Moskousche Moloch verslindt zijn menschenoffers; men heeft hier te doen met een gang van zaken, welke niet meer tot stilstand kan worden gebracht. Om een nieuwe Fransche arbeidscode De Fransche senaat heoft ifm derde lezing het ontwerp betrefflende d<e procedure van verzoening en arbitrage met 185 tegen 69 stemmen goedgekeurd in den tekst, die door de senaatscommissie voor handel en arbeid W*as opgesteld. De senaat heeft nog steeds niet toege stemd in uitbreiding van die w^t tot den landbouw. De oneenigheid tusschen Kamer en senaat 'duurt dealhaJve voort. De terreur in Palestina Overval op een politie-patrouille Eenige honderden gewapende opstande lingen hoben bij verrassing een aanval ge daan op een patrouille bei-eden politie, welke in de buurt van Hebron dienst deed. Met vliegtuigen werden de opstandelingen op de .vlucht gedreven. Een Arabische beambte Werd ernstig gewond. Ten Zuiden van Haifa werden 'n bom en een aantal balken op de rails ontdekt. Do nieuwe hooge commissaris voor Pale stina, Mac Michael, moet morgen langs dezen weg reizen. Er zijn nu speciale maat regelen genomen. Een der beklaagden ontkent zijn schuld Groot opzien in de communistische rechtszaal I De bekende ltaliaansche dichter en ultra nationalist Gabriele d' Annunzio, die op 75-jarigen leeftijd overleed LJET nieuwe massa-proces in Mos- kou, dat gisteren begonnen is, heeft reeds dadelijk een geweldige sen satie gebracht Nadat de akte van beschuldiging was voorgelezen, stelde de voorzitter van het hof, Ulrich, den 21 beklaagden de gebruikelijke vraag, of zij hun schuld bekenden en er zal wel nie mand in de rechtszaal aanwezig zijn geweest, die niet het gebruikelijke ant woord, ,,ja", verwachtte. „Ja" ant woordden inderdaad achtereenvolgens Boecharin, Rykof, Jagoda Toen de beurt kwam aan Kres tinski, den voormaligen ambassa deur en onderminister van buitenland- sche zaken, riep deze met forsche stem door de rechtzaal: „Neen! Ik ben geen Trotzkiist, geen spion: ik heb geen be sprekingen gevoerd met Sedof (Trotz- ki's zoon). De ontkenning van Krestinski liad op aanklager en rechters de uitwerking van een bom. Zij hadden immers hun akte van beschuldiging opgesteld op den grondslag van de z.g. bekentenissen van Krestinski. De voorzitter herinnerde Krestinski dan ook aan zijn in 'de processen-verbaal vast gelegde bekentenissen. Ik ben niet schul dig!" riep Krestinski andermaal met scher pe stem, „ik herroep al mijn tijdens het vooronderzoek afgelegde verklaringen. Geen ervan heb ik vrijwillig afgelegd." Daarop werd, nadat alle andere beklaag den hun schuld hadden toegegeven, de zitting onderbroken. Ook toen de zitting werd hervat, aldus seint Un. Press uit Moskou, heeft Kres tinski met den moed der wanhoop voor zijn leven gevochten. Met schorre, herhaaldelijk overslaande stem herriep hij zijn bekentenissen bij het vooronderzoek afgelegd. De staatsaanklager Wisjinski viel elk van zijn ontkenningen met heftigheid aan. Hij wendde zich tot de getuigen met de vraag, of Krestinski ja of neen een Trotzkiist was. Het antwoord luidde: „ja". Toen haalde Wisjinski een brief te voor schijn, dien Krestinski na 1927 aan Trotzki gericht zou hebben, ten bewijze, dat de be klaagde in tegenspraak met zijn bewerin gen wel degelijk na 1927 nog met Trotzki in relatie zou hebben gestaan. Krestinski riep uit: „En waar is mijn andere brief? Dien moet men ook gevon den hebben, toen mijn bureau doorzocht werd." Wisjinski antwoordde: „die doet hier niet ter zake, want dit document bewijst, dat gij gelogen hebt, toen gij verklaardet, dat gij na 1927 niet meer tot de aanhangers van Trotzki behoorde." Bij de getuigenverklaringen, die daarop volgden, kreeg Krestinski bijna een zenuw crisis. De vroegere commissaris van financiën, Grinjko, beweerde dat Krestinski hem met den Duitschen geheimen dienst in verbinding heeft gebracht en Bessenoff vroeger kanselier der ambassade te Berlijn zeide dat hij tijdens zijn ambtstijd in Ber lijn een ontmoeting tusschen Krestinski en Trotzki gearrangeerd had, welke in Octo ber 1933 in Meran plaats gehad had. Krestinski gaf toe, dat hij zich omstreeks dien tijd in Meran bevonden heeft, doch zei, dat dit slechts voor herstel van gezond heid was. Trotzki had hij niet gesproken. Daartegenover verklaarde Bessenoff, dat Krestinski hem gezegd nad, dat hij een on derhoud met Trotzki gehad had. Bij zijn verhoor deelde Bessenoff nog mede, dat hij in 193i met Trotzki in Parijs een bespre king gehad heeft. Trotzki zou daarbij ge zegd hebben, dat Gorki vermoord moest worden, omdat hij de zaak van Stalin was toegedaan. Wat Jagoda, den vroegeren chef der gepoe betreft, volgens de acte van beschut diging heeft deze toegegeven, dat hij Gorki heeft laten vermoorden. Als verder bewijs voor Jagoda's schuld werden verscheiden getuigenverklaringen aangevoerd. O.a. zou de bekende hartspe cialist Pletnjoff verklaard hebben: „Ja goda heeft mij gezegd, dat ik verscheiden leiders door een verkeerde behandeling uit den weg moest ruimen. Nadat ik mij daar in den beginne tegen verzet had, heb ik het tenslotte ingewilligd." De aanvang van het rechtsgeding Bij den aanvang van het proces tegen het „blok der rechtcchcn en Trotzkiisten" was de gerechtszaal bijna geheel gevuld mot agenten en functionarissen van de gepoe. Overigens wordt het proces slechts bijgewoond door ongeveer twintig vertegen woordigers van de buitenlandsche pers en eenige bui-tenlendsche diplomaten. Om twaalf uur precies werden, bewaakt door tientallen gewapende gepoesoldaten, de 21 beklaagden binnengeleid. B o e ch a- r i n en vooral Rykof maakten den in druk van de diepste verslagenheid. Ook de andere beklaagen zagen er murw en wil loos uit. Jagoda is geheel vergrijsd. Even over twaalf uur verscheen W i s- j i n s k i in de zaal, gevolgd door het hoog ste militaire gerechtshof. Als voorzitter opent Ulrich de zitting De omvangrijke aanklacht wordt door Wisjinski voorge- De bekende schrijver Maxim Gorki, die op last van Jagoda zou zijn vermoord. Trotzki, in de aanklacht genoemd „een der bezielers der samenzwering". lezen. De voorlezing duurde twee volle uren. Aan het eindelooze document zijn de vol geilde bijzonderheden ontleend: „Door de diensten van het volkscommissariaat voor binnenlandsche zaken is een onderzoek in gesteld, dat heeft aangetoond, dat de be klaagden, in opdracht van spionnage-dien- sten van buitenlandsche staten, die de Sovjet-unie vijandig gezind zijn, oen samen zweerdersgroep hebben georganiseerd, die zich noemde het „blok van rechtschen cn Trotzkiisten". Deze groep stelde zich ten doel do in de sovjet-unie bestaande socia listische maatschappij- en staatsorde omver te werpen, het kapitalisme cn de macht van de bourgeoisie in do sovjet-unie te her stellen, de sovjet-unie te verdeel cn en daarvan af te scheiden de Oekraine, wit- Rusland, de midden-Aziatische republieken Georgië, Armenië, Azerbeidsjan en 't kust gebied in het Verre Oosten, zulks ten gun ste van bovenbedoelde staten. Het „blok van rechtschen en Trotzkiis ten" vereenigde in zijn gelederen illegale, onti-sovjetgezinde groepen Trotzkiisten, rechtschen, Zinofjefaanhangers, mensjewi- ki, sociaal-revolutionairen, burgerlijke na tionalisten uit de genoemde, af te scheiden gebieden. Vele leidende deelnemers aan deze sa menzwering waren sinds langen tijd agen ten van buitenlandsche spionnagedienstcn. Dit geldt vooral voor een der bezielers der samenzwering, den volksvijand Trotzki. Zijn contact met de gestapo Is in de pro cessen in Augustus 1936 en Januari 1937 in vollen omvang bewezen. Tijdens het vooronderzoek werd nauw keurig vastgesteld, dat Trotzki reeds sedert 1921 met den Duitschen spionnagedienst en sedert 1926 met de Engelsche „Intelli gence Service" in contact stond.* Een der doeleinden van al deze landver raders was, aldus de aanklacht, met be hulp van buitenlandsche mogendheden de rand-republieken van de sovjet-unie los te maken. In ruil voor haar hulp zouden deze mogenheden eenige territoriale con cessies in de zeeprovincies van Oekraine, Georgië enz., ontvangen. Ook in de avondzitting bevonden zich op de publieke tribune veel leden van het. commissariaat van binnenlandsche zaken. Een gedeelte der 200 stoelen, die beschik baar waren, bleef echter ook nu onbezet, daar de controle voor de toelating van toeschouwers zeer streng is. Nadat Ulrich de verdachten had on dervraagd, bleef hij hen, de kin in do hand, eenigen tijd scherp aanzien. Nu en dan plooiden zich zijn lippen tot oen cyni- schen grijns. Sleyss Inquart onderhandelt te Graz Minister Seyss Inquart vertoeft thans tc Graz. waar hij namens de Oosten .■ijksche regeering de leiders van de natio- naal-socialistische beweging in Stiermarken bij zich heeft ontvangen. Voor het hotel waar de minister zijn intrek had genomen, had zich een groote menigte verzameld, 'die den minister toejuichte. In do bureaux te Graz en voor een deel >k in de bedrijven der Stiermarksche hoofdstad zijn de laatste dagen lijsten ter onderteekening gedeponeerd, met het ver zoek getuigenis ten gunste van het natio- naal-soeialisme af te leggen. Naar D.N.B. meldt, zijn enkele resultaten hiervan thans bekend. In de presidentieele afdeeling van het bureau van den Landeshauptmann ver klaarde 85 procent der ambtenaren, bij de landsboekhouding 90 procent, bij het land bouwbureau 93 procent en in de landbouw afdeeling 100 procent der ambtenaren de nationaal socialistische wereldopvatting aan te hangen. Krijgen S.S. en Arbeidsdienst eigen rechtspraak? Naar Havas uit Berlijn meldt bestaat het voornemen, speciale rechtbanken in het leven te roepen voor het berechten van overtredingen, begaan door leden van de S.S. en den arbeidsdienst Deze overtredin gen' zullen, evenals de militaire, worden onttrokken aan de competentie van de ge wone rechtbanken. De opperste recht spraak van het Duitsche rijk zal dan be staan uit: het rijksgerechtshof te Leipzig, het volksgerechtshof en het militaire ge rechtshof te Berlijn, een opperste gerechts hof voor de S.S. en een opperste gerechts hof voor den arbeidsdienst. De Duitsche rechtsacademie is reeds be last met de voorbereidende werkzaam heden. Nieuws uit Rusland Nieuws althans in dezen zin, dat hetgeen wij eenigen tijd geleden schreven over de opmerkelijke daling in de activiteit der Godloozen-propaganda, bevestigd wordt in brieven van Prof. Dr. Nikolaus van Arse- niew, welke den indruk maken van ver trouwbaarheid. Hij noemt enkele feilen, die aandacht verdienen. Zoo schrijft hij, dat de meest uiteenloopende kringen dies volles in toenemende mate de godloozen-nropaganda schijnen moede te worden. In 16 provincies van de Sowjet-Unie hebben de bonden van de „Strijdende Godloozen" opgehouden te bestaan- Eenige van hen gaven vóór hun ontbinding hun archieven aan de kerkelijke gemeenteraden. Zoo bevinden zioh b.v. alle protocollen van het godloozen-verbond in Wijsdhnij-Wolotschok bij de plaatselijke „Evangelische" gemeente in bewaring, In 1938 heeft men 343.250.000 pond sterling noodig De groei van de vloot Gisteravond is te Londen het aange kondigde witboek over de dfefensie ge publiceerd, waarin metlding wordt ge maakt van de vorderingen in het verde- digingsprogramima. Er hebben zich, aldus het witboek, moeilijkheden voorgedaan, die echter overwonnen rijn. De defensie-ramingen voor het 1oo- pende financieele jaar voorzagen in uitgaven door de drie defensie-departe menten tot een bedrag van 278.250.000 pond aterling, waarvan 80 millioen ge vonden moest worden uit het „consoli dated fund". Verder was een bedrag van 5250.000 uitgetrokken voor de luChtbesdheratings- plannen. Voor h©t jaar 1938 rijn voorzieningen getroffen voor een totale uitgave van 343.250.000 pond aterling, waarvan men zich voorstelt een bedrag van 90 milioen in het consolidated fund te vinden. Verder wordt bijna W/2 millioen voor den luchtbeschermingsdienst uitgetrok ken. Het laat zioh aanzien, dat de bestaande defensie-programma's in 1939 moer zullen kosten dan in 1938. Ho© bet in de volgende jaren met de uitgaven zal gaan, kan op het oogenblik nog niet voorzien worden, omdat het van de omstandigheden afhangt, cn in hdt bijzonder van de mate va/n succes, db> de pogingen dier Britsdhe reigeering tot het tot stand brengen van oen ontspanning in de internationale betrekkingen zullen heb ben. Onder de bestaande inltorn&tionale om standigheden moet verwacht worden, selfs wanneer men aanneemt, dat 1939 hei trip- jaar der defensie-uitgaven zal rijn, dat de defensie-kosten over de vijf financieele Ja ren 19371941 meer dan 1500 millioen pond sterling zullen -bedragen. Hoe de vloot zich uitbreidt! De groei ivian de vloot blijkt hieruit, dat op 1 Januari 1935 schepen tot een tonnage van 139,345 ton in aanbouw waren; p 1 Januari 1936 281,925 ton; op 1 Januari 1937 375,740 ton en op 1 Januari 1938 547,014 ton. Gedurende het op 1 April a.s. beginnende financieele jaar zullen, naar men verwacht, ongeveer zestig een/heden van aJle klassen in dienst gesteld worden. Zij hebben te zomen een 'tonnage van meer dan 130.000 ton. In 1938 ziullen onder meer op stapel worden gezet: twee slagschepen, een vlieg- kampsohip, vier zware kruisers, drie lichte kruisers en drie duik booten. Het witboek geeft tenslotte een overzicht van de vorderingen welke rijn gemaakt bij de ten uitvoerlegging van het defensie-pro gramma en zegt onder meer, dat ovier vijf jaar het vlootpersoneel met ongeveer 25 pet. zal zijn uitgebreid. Sinds April 1935 zijn 4500 personen toc- gielaten tot de opleiding voor vliegtuig- bestuurder, terwijl sedert April 1937 meer dan duizend pereonen als reserve-piloot in de luchtmacht zijn opgenomen. De Britsche luchtmacht De begrooting van de luchtmacht bedraagt voor het komende jaar 73.500.000 pond, tegen 56.500.000 pond over het ioopende jaar. Het brutobedrag der begrooting is echter 111.502.000 pond. Het reeds gemelde netto bedrag van 73.500.000 jjond is vorkregen na aftrek van 5.718.000 pond voor de ludht- maoht der marine, 2.284.000 pond voor an dere voorzieningen en 30.000.000 jxmid voor leeningen. De raming voor de marineluchtmaoht is 1.518.800 pond hooger dan verleden jaar. De sterkte der luchtmacht, waarop de ramingen betrekking hebben, Is 83.000 man, hetgeen een vermeerdering ten opzichte van het voorgaande jaar beteekenlt van 13.000. In zijn toelichting deelt lord S w n t o n, de minister van luchtmacht, mede, dat het aantal lieden, werkzaam in de vliegtuig industrie, is gestegen van 30.000 in 1935 tot ongeveer 90.000, waarbij nog komt een groot aantal lieden, dat werk vindt bij de vervaar diging van vliegtuigwapens. Naar S win ton verder zegt, zal de her bewapening in het komende begroot in gs jaar grootendeels voltooid rijn, en is de raa:' voor de luchtvaart ervan overtuigd, dat de nieuwe vliegtuigtypes de vergelijking met ieder toestel uit het buitenland kunnen doorstaan. De sterkte van de luohtmacht in heit moe derland is sedert April 1935 gebracht van 52 op 123 escadrilles, waaronder 68 esca drilles verkenningsvliegtuigen en torpedo- vliegtuigen en 10 escadrilles voor samen werking met het landleger. Ook de lucht- De Japansch-Chitteesche oorlog NIEUWE INCIDENTEN IN SHANGHAI Japan krijgt binnenkort nieuw ministerie De Britsch-Japansche betrekkingen te Shanghai zijn weer gespannen ten gevolge van het neerschieten vain een Qhiraeeech burger op onder Britsche bewaking staand terrein door een Japansohen soldaat De Chinees was den Britschen sector uit door Japanners bewaakt gebied binnengekomen door over een prikkeldraadveirspernmg te klimmen. Het doodelijke schot werd gelost, toen de man reeds op Britsch terrein was aangekomen en twee Britsche schildwach ten op hem toekwamen, om hem te onder vragen. Bovendien bevonden zioh andere groepen soldaten en vreemdelingen, wande lend en in auto's, in de nabijheid. Volgens de officieele Jap arische lezing had de Chinees koperdraad gestolen op Ja- pansch gebied en weigerde hij gevolg te geven aan de sommatie van een Japamschen schildwacht, om te blijven staan. Gisteren heeft bovendien een Japansohe schildwacht een Amerikaansch persverte genwoordiger aangehouden om hem erop opmerkzaam te maken, dat hij tegenover een militairen wachtpost als vertegenwoor diger dor Japansohe weermacht den ver- sohuldigden eerbied in acht moest nemen en odet zijn pijp in zijn mond mocht houden. Dit incident werd tijdens de persconfe rentie door den Japansohlen woordvoerder vermeld, waarbij van Japansche zijde de houding van den schildwacht werd goed gekeurd. De Engelschen en Amerikanen verzetten zioh hevig tegen dit Japawisohe standpunt. Japans nationale mobilisatie De Japansöhe minister van oorlog Soc- g 1 j a m a heeft in het Japansche lagerhuis verklaard, dat Japans nationale mobilisatie, zoodra het wetsontwerp tot wet verheven zal zijn, geleid zal worden door een binnen kort nieuw te vormen speciaal ministerie, diat de grootst mogelijke bevoegdheden zal krijgen. macht overzee en die der marine zijn ver sterkt. De uitbreiding van de luchtmacht heeft verder den aanleg noodig gemaakt van 59 nieuwe vliegvelden, waarvan er 30 reeds in gebruik zijn. UIT OOST- EN WEST- INDIE De vliegramp bij Tjililitan Wat een ooggetuige vertelde De heer Zimmerman, reclamechef van de K.N.I.L.M., die tijdens de verduiste ringsproef te Batavia van een Glenn Martin bommenwerper uit een ooggetuigeverslag verzorgde voor de B.R.V., deelde, aan het „Nieuws van den Dag van Ned. In-dië" de volgende bijzonderheden mede omtrent het ongeluk met de „506". Ik had een schriftelijke uiteenzetting van do wijze waarop de patrouille zou worden gevolgd, in de hand. Al spoedig na de op stijging bemerkte ik, dat de oorspronkelijke opgegeven formatie niet tot stand kwam. Een der toestellen bleef achter en het is begrijpelijk, dat juist dat toestel mijn volle attentie trok. Op een gegeven oogenblik zag ik dat toestel een naar mijn persoonlijke opvatting zéér scherpe bocht maken, welke vrij dicht boven den grond moest zijn. Ik keek weer naar de voor ons uit zijnde toestellen or zien of de formatie tot stand kwam, keel; toen weer naar het eerstgenoemde toestel en zag inplaats van dat toestel en practisch op dezelfde plek, waar ik het even te voren in een scherpe bocht zag, een kolkende vlammenzee, waaruit ik zonder meer af leidde, dat het toestel moest zijn neer gestort. De heer Van der Molen, die den zender bediende, had evenals ik en de eerste luitenant-vlieger Valk, die ons toe stel vloog, gezien, dat er een toestel was gevallen. Hij greep onmiddellijk naar den knop van den zender, teneinde mij, mocht ik over het waargenomene gaan spreken, uit te schakelen. Het bleek niet noodig: ik begreep dat alle mededeelingen hieromtrent vermeden moesten worden en na eenige aarzeling besloot ik door te gaan. Zoodra wij op den grond stonden, telefo neerde luitenant Valk mij, dat wij gingen uitstappen, waarop ik hem vroeg of het inderdaad een Martin bommenwerper was geweest, die gevallen was. Ik wist namelijk Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met eegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Al gemeene Han dels voorwaarden DCDTCI C' OLIEFABRIEKEN BEIxICLj AMSTERDAM N.V. 8AARL0SCHE IJZER ER UETAALGIETERI1 Baario Telef. 205 Baarlo Massagietwerk Machinegietwerk Hoog vuurvastgiet werk Mangaangelegeerdgietwerk Ook bewerkt Concurreerende prijzen, korte levertijd 8. LANG ZOON - ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA". Opgericht 1875. Tel. 215. Rietmeubelen voor «erre'a, I terrassen, schepen, zie» henhuizen, sanatoria, etc» Levering door den handel J. Koster Hzn. - Scheepswert „Gideon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie it een economisch schip. Hiervan bent U zeker mei een KOSTER-COASTER VAN DER IINDENENVELDHUIS AMSTFRD.H ROTTERDAM GRON.NOE» VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N-V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel niet of de op Tjililitan gestation neerde CX wellicht nog was gestart. De heer Valk bevestigde mijn indruk, dat het niet aan! de formatie aansluitende toestel inderdaad was gevallen en voegde er aan toe, dat zijn indruk was, dat het toestel in de vrille was geraakt. EEN NED.-INDISCH LUCHTVAARTFONDS BATAVIA, 2 Maart. De Kon. Ned Indische Ver. voor de Luchtvaart heeft van de regeer ring een gunstig antwoord ontvangen op het verzoek om steun tot oprichting van een' Neö.-Indisch Luchtvaartfonds, waarvoor van particuliere zijde reeds belangrijks bedragen zijn toegezegd. De gelden, bijeen-» gebracht door het algemeen weermacht-» comité, zullen in een fonds worden gestort* waardoor de oprichting van d'it fonds is verzekerd. Voor het jaar 1938 is een bedrag van f 10.000.voor steun aan de sporu vliegerij uitgetrokken, welk bedrag ter be schikking van het fonds zal worden ge steld. Mogelijk zal voor het jaar 1939 een bedrag als subsidie op de begrooting worden ge bracht. VERGISSING VAN EEN MEDICUS MEDAN, 2 Maart. De Raad van Justitie ving heden de zaak aan tegen den chef van het hospitaal te Kisaran, Dr. G., die bij vergissing een inheemschen patiënt, d'ei met een duimwond bij hem kwam, een ver keerde injiectie toediende, waaraan dol patiënt is overleden Dr. G. verklaarde, dat hij den gediplo meerd Indisch verpleger gevraagd had do; injectie gereed te maken. Hierbij heeft deze hem vermoedelijk verkeerd verstaan. Dr. C. heeft de samenstelling niet gecontroleerd en erkende, moreel schuldig te zijn. MAHATMA GANDHI, wederom geheel hersteld van zijn ziekte, nam deel aart de openingszitting van het Indische nationale congres te Haripura, waar hij blijkt baar veel pret had in een geestige opmerking van. den president van dit congres*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2